Рішення від 31.07.2025 по справі 440/3129/25

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 липня 2025 року м. ПолтаваСправа №440/3129/25

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Шевякова І.С.,

секретаря судового засідання - Бахарєва П.А.

представника відповідача - Шинкаренко Н.М.

розглянув у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області про визнання протиправним та скасування рішення.

Позовні вимоги:

визнати протиправним та скасувати рішення Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області "Про визначення дати відзначення Дня міста Кременчука" від 14.02.2025.

Під час розгляду справи суд

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області, про визнання протиправним та скасування рішення.

Ухвалою від 17 березня 2025 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у даній справі, призначено підготовче засідання (суддя Клочко К.І.) /а.с. 19/.

Справу призначено до розгляду з урахуванням особливостей, встановлених статтею 264 Кодексу адміністративного судочинства України.

Оголошення про оскарження рішення Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області "Про визначення дати відзначення Дня міста Кременчука" від 14.02.2025 опубліковано відповідачем на офіційному веб-сайті Кременчуцької міської ради /а.с.102/.

Ухвалою від 12.05.2025 справу прийнято до провадження судді Шевякова І.С. /а.с. 60-61/

Протокольною ухвалою від 23.06.2025 судом постановлено закрити підготовче провадження та перейти до розгляду справи по суті /а.с. 103-105/.

Аргументи учасників справи

В обґрунтування своїх вимог позивач зазначала, що вважає протиправним і прийнятим з порушенням процедури рішення Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області "Про визначення дати відзначення Дня міста Кременчука" від 14.02.2025.

Цим рішенням змінено дату святкування Дня міста Кременчука.

Позивач ОСОБА_1 вказувала, що правовим актом в Кременчуці, який має вищу юридичну силу по відношенню до рішень Кременчуцької міської ради є Статут територіальної громади міста Кременчука. Статутом встановлено, що день міста Кременчука відзначається 29 вересня. Зміни до Статуту вносяться шляхом викладення його в новій редакції, якому передує обов'язкове проведення громадських слухань в Кременчуці за участю членів територіальної громади.

Позивач вважала, що сесія від 14.02.2025 проводилася у протиправний спосіб, при цьому на веб-сайті міської ради відсутній протокол, реєстрація депутатів, а також рішення про скликання та проведення сесії, а на відеозаписі сесії не зафіксована реєстрація депутатів необхідної кількості для відкриття сесії.

На думку ОСОБА_1 , відповідачем при прийнятті оскаржуваного рішення вимог Конституції та законодавства України, у тому числі Статуту, дотримано не було, оскільки в Статуті встановлено День святкування міста Кременчука 29 вересня, який не можна протиправно змінити оскаржуваним рішенням міської ради на останні вихідні травня.

22.05.2025 до суду надійшов відзив на позов /а.с. 66-69/, в якому представник відповідача проти позову заперечувала, просила суд відмовити у задоволенні позовних вимог. Зазначала, що з метою консолідації та розвитку історичної свідомості мешканців міста Кременчука, збереження національної пам'яті та належного відзначення і вшанування пам'ятних дат, враховуючи результати проведеного громадського обговорення, Кременчуцька міська рада Кременчуцького району Полтавської області прийняла рішення у межах та у спосіб, передбачених Законом України «Про місцеве самоврядування» та Статуту територіальної громади міста Кременчука.

Стверджувала, що за проєкт рішення Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області «Про визначення дати відзначення Дня міста Кременчука» проголосувало більшість від загального складу депутатів, а тому рішення є прийнятим.

13.06.2025 до суду надійшли додаткові пояснення відповідача /а.с. 87-90/, в яких представник відповідача зазначала, що з метою недопущення повторення злочинів комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів, будь-якої дискримінації за національною, соціальною, класовою, етнічною, расовою або іншими ознаками у майбутньому, відновлення історичної та соціальної справедливості, усунення загрози незалежності, суверенітету, територіальній цілісності та національній безпеці України Верховна Рада прийняла Закон України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки», яким засуджує комуністичний та націонал-соціалістичний (нацистський) тоталітарні режими в Україні.

Також в українському суспільстві внаслідок реакції на російсько-українську війну підсилилися тенденції декомунізації - відмови від радянських символів і свят.

У сучасній Україні відбувається поступове повернення до своїх джерел та європейських традицій. Цей процес є частиною декомунізації та дерусифікації, прагненням відновити національну ідентичність та культурну спадщину, що була спотворена радянською владою.

На думку представника відповідача, святкування Дня міста Кременчука в один день з Днем вигнання нацистських загарбників з Кременчука під час Другої світової війни - 29 вересня, як вбачається з історичної довідки від 12.06.2025 № 38/01-13, є нав'язування радянською владою своїх поглядів, чим самим на довгий час було «відібрано» у всіх кременчужан їх ідентичність та історичну цінність.

Кременчуцька міська рада Кременчуцького району Полтавської області своїм рішенням від 14.02.2025 «Про визначення дати відзначення Дня міста Кременчука» не порушила вимог статті 10 Статуту територіальної громади міста Кременчука, адже підпункт 10.2. його встановлює, що найбільш видатні події в історії міста відзначаються шляхом встановлення міською радою святкових днів міста та знаменних дат територіальної громади.

Для Кременчуцької міської територіальної громади події, які відбувались у травні місяці в різний проміжок часу, були фундаментом для розвитку міста та є її невід'ємною частиною, тому для розвитку історичної свідомості мешканців міста Кременчука, збереження національної пам'яті та належного відзначення і вшанування пам'ятних дат і було прийняте спірне рішення.

23.06.2025 до суду надійшла заява ОСОБА_1 , в якій позивач просила суд врахувати, що відповідачем розміщено в електронному вигляді проект нового Статуту із вказаною датою Дня міста в останні вихідні травня. Ці дії ОСОБА_1 вважали фактичним визнанням Кременчуцькою міською радою того факту, що прийняте рішення міської ради від 14.02.2025 є неправомочне, бо не відповідає даті Дня міста 29 вересня, встановленій у діючому Статуті, який має вищу юридичну силу /а.с. 107/.

10.07.2025 до суду надійшла заява ОСОБА_1 , в якій позивач наголошувала на тому, що навіть прийняття Статуту в новій редакції жодним чином не узаконить незаконне рішення міської ради, яке є предметом розгляду у даній справі /а.с. 113/.

22.07.2025 до суду надійшли додаткові пояснення Кременчуцької міської ради /а.с. 115-117/, в яких представник відповідача стверджувала, що загальний склад депутатів Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області становить 42 депутата, а тому в силу приписів частини 12 статті 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сесія ради є повноважною, якщо в її пленарному засіданні бере участь не менше 22 депутатів.

Згідно протоколу третього пленарного засідання позачергової двадцять сьомої сесії Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області VIII скликання від 14.02.2025, на початку пленарного засідання з усього складу зареєструвались 29 депутатів та міський голова, а відповідно необхідний кворум для проведення для проведення третього пленарного засідання позачергової двадцять шостої сесії Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області VIII скликання був.

Також, як вбачається з відеозапису пленарного засідання від 14.02.2025 (з 7 хв. 20 сек. по 8 хв. 10 сек. запису), (відеозапис розміщений за посиланням https://www.youtube.com/watch?v=Bw8vRuLGNYQ для загального доступу (також можна ознайомитись із відеозаписом пленарного засідання від 14.02.2025 зайшовши на офіційний вебпортал Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області та виконавчого комітету, у розділ «Влада»-«Міська рада»-«Відеоархів пленарних засідань»): у відповідності до ч. 8 статті 95 Регламенту міський голова (головуючий) повідомив про результати реєстрації (кількість) депутатів, які пройшли реєстрацію в узгодженій електронній системі для дистанційних засідань.

За таких обставин твердження позивача щодо відсутності кворуму на сесії ради 14.02.2025 представник відповідача вважала спростованим.

Позивач у судове засідання не з'явилася, у своїх заявах просила суд розглянути справу без її участі.

Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечувала, просила суд відмовити у задоволенні позовних вимог з підстав, викладених у відзиві на позов та додаткових поясненнях.

Обставини справи, встановлені судом

До Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області надійшло звернення ОСОБА_2 від 24.09.2024 з пропозицією переглянути дату святкування Дня міста Кременчука /а.с. 41/.

Вказане звернення було розглянуте на засіданні комісії з питань найменування об'єктів топоніміки, увічнення пам'яті видатних діячів і подій, встановлення пам'ятних знаків у межах Кременчуцької міської територіальної громади від 05.12.2024, про що складено відповідний протокол а.с. 42 зворотній бік - 44/.

За результатами розгляду питання порядку денного на вищевказаній комісії звернення ОСОБА_2 було вирішено:

- підтримано перенесення дати святкування Дня міста Кременчука на останні вихідні травня, а 29 вересня відзначати День визволення Кременчука від нацистських загарбників під час Другої світової війни;

- провести громадське голосування в період з 01.01.2025 по 31.01.2025 серед мешканців Кременчуцької міської територіальної громади в мобільному застосунку "Кременчук цифровий" щодо перенесення дати святкування Дня міста;

- комунальному підприємству "Міськоформлення" Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області забезпечити розробку сервісу для голосування в мобільному застосунку "Кременчук цифровий";

- відділу з питань внутрішньої політики апарату міського голови виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області узагальнити отримані від ходу голосування результатів в застосунку "Кременчук цифровий" та при позитивній підтримці мешканців територіальної громади, підготувати відповідне рішення про внесення дати святкування Дня міста Кременчука на розгляд сесії Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області;

- управлінню інформаційних комунікацій виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області оприлюднити на офіційному вебпорталі Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області та виконавчого комітету інформацію про проведення громадського обговорення щодо перенесення дати святкування Дня міста Кременчука на останні вихідні травня, а 29 вересня відзначати День визволення Кременчука від нацистських загарбників під час Другої світової війни в мобільному застосунку "Кременчук цифровий".

З метою забезпечення належних умов для здійснення населенням Кременчуцької міської територіальної громади повноважень місцевого самоврядування, реалізації свобод і законних інтересів членів міської громади, забезпечення гласності, відкритості та прозорості діяльності органів місцевого самоврядування, а також залучення представників громадськості до розгляду питання визначення дати святкування Дня міста Кременчука та врахування їх думки під час прийняття відповідного рішення розпорядження міського голови від 19.12.2024 № 297/Р «Про проведення громадського обговорення щодо визначення дати святкування Дня міста Кременчука вирішено:

- провести громадське обговорення щодо визначення дати святкування Дня міста Кременчука в період з 02.01.2025 по 31.01.2025 у формі голосування в мобільному застосунку «Кременчук цифровий»;

- комунальному підприємству «Міськоформлення» Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області забезпечити розробку сервісу для голосування в мобільному застосунку «Кременчук цифровий»;

- відділу з питань внутрішньої політики апарату міського голови виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області узагальнити отримані в ході голосування результати громадського обговорення та підготувати відповідне рішення про перенесення дати святкування Дня міста Кременчука на розгляд сесії Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області /а.с. 44, зворотній бік/.

Листом від 03.02.2025 №47 комунальне підприємство "Міськоформлення" Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області повідомило про результати проведеного громадського обговорення щодо визначення дати святкування Дня міста Кременчука /а.с. 45/.

За результатами електронного голосування в застосунку "Кременчук цифровий", проведеного комунальним підприємством "Міськоформлення" Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області, згідно з яким більшістю опитуваних - 234 голоси (72%) із 327 голосів (100%), підтримано варіант - останні вихідні травня, Кременчуцька міська рада Кременчуцького району Полтавської області на сесії рішенням від 14.02.2025 "Про визначення дати відзначення Дня міста Кременчука" вирішила встановити, починаючи з 2025 року щорічно:

- відзначення Дня міста Кременчука - останні вихідні травня;

- відзначення Дня вигнання нацистських загарбників з Кременчука під час Другої світової війни - 29 вересня /а.с. 45, зворотній бік/.

Проєкт рішення Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області разом з пояснювальною запискою до нього був оприлюднений на офіційному вебпорталі Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області та виконавчого комітету від 11.02.2025 за посиланням - https://npa.kremen.gov.ua/site/project_erada_item?session_id=446&page=2&perpage=10 (розділ "Нормативно-правова база"-"Проєкти рішень міської ради").

14.02.2025 рішенням Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області від "Про визначення дати відзначення Дня міста Кременчука" вирішено встановити починаючи з 2025 року щорічно:

- відзначення Дня міста Кременчука - останні вихідні травня;

- відзначення Дня вигнання нацистських загарбників з Кременчука під час Другої світової війни - 29 вересня /а.с. 46/.

Позивач не погодилася з прийнятим рішенням та оскаржила його до суду.

Норми права, які підлягають застосуванню

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі статтею 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

Згідно з частиною другою статті 148 Конституції України місцеві ради самостійно вирішують питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.

За змістом частини другої статті 4 Європейської хартії місцевого самоврядування від 15 жовтня 1985 року (ратифікована Законом України від 15.07.1997 № 452/97-ВР) органи місцевого самоврядування в межах закону мають повне право вільно вирішувати будь-яке питання, яке не вилучене зі сфери їхньої компетенції та вирішення якого не доручене жодному іншому органу.

Статтею 2 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.

Місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.

Частиною першою статті 46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено, що сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради.

У відповідності до статті 45 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" сільська, селищна, міська, районна в місті (у разі її створення), районна, обласна рада складається з депутатів, які обираються жителями відповідного села, селища, міста, району в місті, району, області на основі загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування.

За приписами статті 47 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" постійні комісії ради є органами ради, що обираються з числа її депутатів, для вивчення, попереднього розгляду і підготовки питань, які належать до її відання, здійснення контролю за виконанням рішень ради, її виконавчого комітету.

Відповідно до положень статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.

Частиною одинадцятою статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування підлягають обов'язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації". Проекти актів органів місцевого самоврядування оприлюднюються в порядку, передбаченому Законом України "Про доступ до публічної інформації", крім випадків виникнення надзвичайних ситуацій та інших невідкладних випадків, передбачених законом, коли такі проекти актів оприлюднюються негайно після їх підготовки.

Частиною першою статті 9 Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності " передбачено, що кожен проект регуляторного акта оприлюднюється з метою одержання зауважень і пропозицій від фізичних та юридичних осіб, їх об'єднань.

Про оприлюднення проекту регуляторного акта з метою одержання зауважень і пропозицій розробник цього проекту повідомляє у спосіб, передбачений статтею 13 цього Закону.

Частиною четвертою статті 15 Закону України "Про доступ до публічної інформації" встановлено, що проекти нормативно-правових актів, рішень органів місцевого самоврядування, розроблені відповідними розпорядниками, оприлюднюються ними не пізніш як за 10 робочих днів до дати їх розгляду з метою прийняття.

Висновки щодо правозастосування

Підставами для скасування спірного рішення від 14.02.2025 позивач вказувала два аргументи: 1) невідповідність святкування Дня міста, визначеного в Статуті територіальної громади міста Кременчука, даті, визначеній в рішенні від 14.02.2025;

2) процедурні порушення прийняття рішення, зокрема, відсутність повноважного складу ради, необхідного для прийняття рішення.

Щодо першого аргументу позивача, суд вказує, що твердження ОСОБА_1 , яким ґрунтовано позов, про те, що Статут територіальної громади є актом вищої юридичної сили - не відповідає дійсності і насправді не ґрунтується на законі.

Поняття вищої юридичної сили нормативно-правового акту розкрито у теорії права та загалом своє втілення на нормативному рівні в України знайшло тільки з прийняттям Закону України "Про правотворчу діяльність" від 24 серпня 2023 року № 3354-IX.

Статтею 19 цього Закону визначена юридична сила та ієрархія нормативно-правових актів.

І Статут територіальної громади міста Кременчука було затверджено рішенням Кременчуцької міської ради від 27.09.2016 року, і оскаржуване рішення прийняте рішенням Кременчуцької міської ради.

Статут, як і спірне рішення Кременчуцької міської ради від 14.02.2025, мають однакову юридичну силу, та є актами органу місцевого самоврядування одного рівня.

За ієрархією нормативно-правових актів, наведеною у ч. 2 ст. 19 вищезнаданого Закону, вони обидва належать до пункту 13 ч. 2 ст. 19: акти органів місцевого самоврядування приймаються на основі та на виконання Конституції України та (або) законів, чинних міжнародних договорів України і є обов'язковими до виконання на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці (територіальної громади).

Тож Статут територіальної громади не має вищої юридичної сили порівняно з рішенням сесії міської ради.

У даному разі доцільно говорити про некоректну нормотворчість Кременчуцької міської ради, яка врегулювала питання місцевого значення рішенням сесії й не внесла зміни до попередньої норми, що регулює те саме питання, в іншому нормативно-правовому акті своєму ж.

Таким чином, нормотворець створює правові колізії та невизначеність.

Однак така некоректність не є в силу закону підставою для скасування нового нормативно-правового акту і не тягне за собою правових наслідків, крім необхідності подолання правових колізій в разі їх виникнення.

Суд також зазначає, що з метою усунення допущеної колізії Кременчуцька міська рада ініціювала питання про внесення змін до Статуту територіальної громади міста Кременчука, що не заперечується й позивачем.

Але, суд повторює, що колізійність двох нормативно-правових актів однакової юридичної сили не є підставою для скасування якогось з них у судовому порядку.

Щодо другого аргументу - процедурних порушень, допущених при прийнятті оскаржуваного рішення сесії, про які стверджувала ОСОБА_1 суд зазначає таке.

На спростування аргументів позивача Кременчуцька міська рада надала до адміністративної справи копії матеріалів, пов'язаних з ініціативою прийняття оскаржуваного рішення, листування, матеріали громадських опитувань, проходження проєкту рішення через комісії та підготовку до голосування в сесійній залі. З наданих матеріалів суд не вбачає порушень процедури.

Згідно з частиною дванадцятою статті 46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" сесія ради є повноважною, якщо в її пленарному засіданні бере участь більше половини депутатів від загального складу ради.

Згідно з частини другої статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.

Відповідно до частин другої, четвертої статті 95 Регламенту Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області VIII скликання у разі необхідності проведення пленарного засідання Ради, засідання постійних депутатських комісій в режимі дистанційного засідання, таке засідання проводиться виключно в порядку, передбаченому цією статтею.

Під час проведення пленарного засідання сесії Ради в режимі дистанційного засідання норми Регламенту застосовуються з урахуванням дистанційного характеру засідання, у разі суперечності норм Регламенту нормам цієї статті, застосовуються норми цієї статті.

Рішення про проведення пленарного засідання Ради в режимі дистанційного засідання приймається міським головою. Пленарні засідання Ради в режимі дистанційного засідання можуть бути чергові та позачергові.

Відповідно до розпорядження міського голови від 16.01.2025 № 10-Р "Про скликання позачергової ХХVII сесії Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області VIII скликання" вирішено скликати позачергову ХХVII сесію Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області VIII скликання 17.01.2025 в приміщенні Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області в режимі дистанційного засідання /а.с. 119/.

Відповідно до частин 1, 3, 8, 11, 13 Регламенту у випадках, передбачених чинним законодавством, в період надзвичайного стану та/або воєнного стану на території України та/або в місті допускається проведення пленарних засідань Ради (далі-Рада) та засідань постійних депутатських комісій в режимі відеоконференції, аудіоконференції (дистанційне засідання).

Дистанційне засідання - це форма організації роботи Ради та постійних депутатських комісій, за якої участь у засіданні здійснюється всіма або частиною депутатів/міським головою, секретарем Ради поза приміщеннями, визначеними як такі, де проводяться засідання, з використанням інформаційно-комунікаційних технологій (електронна система голосування «Голос») та інші програмні продукти, визначені розпорядженням міського голови про проведення дистанційного засідання.

Ідентифікація особи, яка бере участь у дистанційному засіданні, здійснюється управлінням інформаційно-комп'ютерних технологій при наданні такій особі доступу до електронної системи голосування для дистанційних засідань. Управління інформаційно-комп'ютерних технологій забезпечує доступ міському голові, секретарю Ради та депутатам Ради до електронної системи голосування для дистанційних засідань шляхом надання особистого логіну та паролю для входу та посилання на відповідну електронну систему голосування для дистанційних засідань.

Міському голові, секретарю Ради та депутатам Ради заборонено розголошувати інформацію про персональний доступ (логін, пароль) до електронної системи голосування для дистанційних засідань. Персональний доступ до електронної системи голосування для дистанційних засідань надається один раз на період виконання повноважень депутата Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області VIII скликання.

Перед відкриттям пленарного засідання Ради в режимі дистанційного засідання проводиться реєстрація (запис) депутатів. Реєстрація депутатів, які беруть участь в пленарному засідання Ради, проходить в узгодженій електронній системі голосування для дистанційних засідань.

При проведенні реєстрації департамент забезпечення діяльності ради робить відмітку «присутній», а навпроти прізвища осіб, що відсутні на пленарному засіданні - «відсутній». Цей список підписується міським головою та секретарем Ради. Міський голова (головуючий) повідомляє про результати реєстрації (кількість) депутатів, які пройшли реєстрацію в узгодженій електронній системі для дистанційних засідань. Голосування на дистанційному засіданні здійснюється депутатами міської Ради за допомогою електронної системи голосування для дистанційних засідань.

Після кожного голосування по питанню порядку денного головуючий оголошує результат голосування, який зазначається у протоколі засідання. Після завершення голосування всіма депутатами міський голова (головуючий) оголошує рішення, прийняте Радою.

Департамент забезпечення діяльності ради оформляє протокол пленарного засідання Ради, яке відбувалось в режимі дистанційного засідання за підписом міського голови (головуючого) відповідно до діючого Регламенту. Відеозапис (аудіозапис) дистанційного засідання є невід'ємною частиною протоколу засідання.

Загальний склад депутатів Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області становить 42 депутата, тому в силу приписів частини 12 статті 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сесія ради є повноважною, якщо в її пленарному засіданні бере участь не менше 22 депутатів.

Зі змісту протоколу третього пленарного засідання позачергової сьомої сесії Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області VIII скликання за проєкт рішення Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області «Про визначення дати відзначення Дня міста Кременчука» проголосувало «за» - 31, «утрималось» - немає, «проти» - немає, «не голосувало» - 3 /а.с. 121-135/.

Також, з відеозапису пленарного засідання від 14.02.2025 (з 7 хв. 20 сек. по 8 хв. 10 сек. запису) (відеозапис розміщений за посиланням https://www.youtube.com/watch?v=Bw8vRuLGNYQ для загального доступу) у відповідності до ч. 8 статті 95 Регламенту міський голова (головуючий) повідомив про результати реєстрації (кількість) депутатів, які пройшли реєстрацію в узгодженій електронній системі для дистанційних засідань.

За таких обставин твердження позивача щодо відсутності кворуму на сесії ради 14.02.2025 є спростованим.

Суд з розумінням ставиться до твердження позивача щодо того, що дата святкування Дня міста Кременчука 29 вересня, яка була чинною до прийняття рішення Кременчуцької міської ради від 14.02.2025, для ОСОБА_1 має важливе особисте значення, пов'язане з визволенням міста від фашистських загарбників.

Однак закон все ж надає органу місцевого самоврядування, яким є відповідач, Кременчуцька міська рада, право приймати рішення з відповідного питання.

Процедурні порушення, на які посилалася позивач в обґрунтування своєї позиції, не знайшли свого підтвердження в ході розгляду справи.

Отже, відповідач дотримався порядку дій при прийнятті оскаржуваного рішення.

Мета та зміст прийнятого рішення, його ідеологічна наповненість - не входять до предмету, який міг би оцінювати суд, і є виключною компетенцією Кременчуцької міської ради.

Таким чином, суд не знаходить підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .

Відповідно, підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,

УХВАЛИВ:

Відмовити в задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області (площа Перемоги, буд. 2 м. Кременчук Полтавська область) про визнання протиправним та скасування рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Повне рішення складено 08 серпня 2025 року.

Головуючий суддя І.С. Шевяков