Рішення від 08.08.2025 по справі 380/20613/24

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа№380/20613/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 серпня 2025 року м. Львів

Львівський окружний адміністративний суд, в складі головуючого судді Гавдик З.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу № 380/20613/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправним рішення, зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач - ОСОБА_1 звернулася до Львівського окружного адміністративного суду із вищевказаним адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якому просила:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 07.08.2024 року №135050000480 про відмову ОСОБА_1 в перерахунку пенсії;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести ОСОБА_1 з 29.04.2024 перерахунок та виплату пенсії державного службовця з урахуванням заробітної плати державного службовця відповідно до довідки від 05.04.2024 № 05-519 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) та довідки від 05.04.2024 № 05-520 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, виданих Управлінням соціального захисту населення Стрийської районної державної адміністрації, з урахуванням проведених виплат.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивачка з 27.02.2018 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (Закон № 1058-IV).

29.04.2024 позивачка звернулась до ГУ ПФ України у Львівській області із заявою про перехід з пенсії по інвалідності ІІІ групи відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» (Закон №889-VIII).

Оскільки при переведенні позивачки на пенсію за віком відповідно до Закону №889-VIII виплата пенсії здійснювалась лише з урахуванням довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 05.04.2024 №05-519, позивачка звернулась до ГУ ПФ України у Львівській області, електронне звернення від 19.07.2024 № 30154-39804/Г03/8-2800/24, в якому просила здійснити перерахунок призначеної їй пенсії за віком відповідно до Закону №889-VIII з урахуванням наданої нею довідки від 05.04.2024 № 05-520 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби із зазначенням розміру премії станом на березень 2024 року.

За принципом екстериторіальності звернення позивачки від 19.07.2024 №30154-39804/ Г03/8-2800/24 передано на розгляд ГУ ПФ України в Дніпропетровській області, яким 07.08.2024 прийняло рішення №135050000480, відмінено призначену позивачці 29.04.2024 пенсію за віком відповідно до Закону №889-VIII, відмовлено у перерахунку вже призначеної пенсії та позивачку переведено на пенсію за віком згідно норм Закону № 1058.

При цьому розмір пенсії обчислено при страховому стажі 37 років 05 місяців 26 днів при середньомісячному заробітку 17527,40 гривень, з урахуванням коефіцієнту страхового стажу - 0,37417.

Внаслідок прийнятого ГУ ПФ України в Дніпропетровській області розмір пенсійної виплати позивачки зменшився та становить 8068,20 гривень, з яких:

- 6558,23 гривень - розмір пенсії за віком (17527,40*0,37417);

- 165,27 гривень - доплата за понаднормовий стаж за 7 років (2361*7%);

- 1344,70 гривень - підвищення як жителю гірського району.

При прийнятті рішення про відмову у перерахунку пенсії ГУ ПФ України в Дніпропетровській області посилається на те, що надані позивачкою довідки від 05.04.2024 № 05-519 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) та від 05.04.2024 № 05-520 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, не відповідають вимогам законодавства.

ГУ ПФ України у Дніпропетровській області, відмовляючи позивачці у перерахунку пенсії з підстав того, що довідки, видані Управлінням соціального захисту населення Стрийської районної державної адміністрації від 05.04.2024 № 05-519 та № 05-520 не відповідають вимогам законодавства, самостійно, всупереч волі позивачки, протиправно скасувало вже раніше призначену позивачці, за її зверненням, 29.04.2024 пенсію за віком відповідно до Закону №889-VIII, здійснило переведення позивачки на інший вид пенсії за віком відповідно до Закону № 1058-IV, що призвело до зменшення розміру пенсійної виплати позивачки та порушення її права на отримання пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» при наявному стажі державного службовця 23 роки 11 місяців.

З таких обставин рішення ГУ ПФ України в Дніпропетровській області від 07.08.2024 №135050000480 про відмову у перерахунку пенсії позивачка вважає протиправним та таким, що підлягає скасуванню.

Відповідач відзиву не надав. Про наявність поважних причин не подати відзив, суд не повідомив. Відповідно суд вирішив справу за наявними матеріалами.

Згідно п. 3 ч. 3 ст. 246 КАС України, суд зазначає, що ухвалою судді відкрито спрощене позовне провадження у даній справі.

Судом встановлені наступні обставини:

07.08.2024 рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області за №135050000480 відмовлено ОСОБА_1 в перерахунку пенсії, з наступних підстав:

«Відділом перерахунків пенсій №4 управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області розглянуто заяву від 26.04.2024 № 4594 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) про перехід на пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу».

Пунктом 12 Прикінцевих положень Закону України «Про державну службу» (далі Закон 889) який набрав чинності з 01.05.2016 року передбачено, що особи, які на день набрання чинності цим Законом мають не менше як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби мають право на призначення пенсії.

Абзацом 6 пункту 4 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 №622 (далі - Порядок №622) визначено, що посадовий оклад, надбавки за ранги та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби та за бажанням осіб, які мають не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державних службовців, і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому - п'ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 року, за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.

Складові заробітної плати державних службовців державних органів, які провели класифікацію посад державної служби, та умови оплати праці державних службовців у державних органах, що не провели класифікацію посад державної служби, визначені пунктами 12, 13 Прикінцевих положень Закону України від 09 листопада 2023 № 3640-ІХ «Про державний бюджет України на 2024 рік» (далі - Закон № 3640). Пунктом 13 Закону № 3640 передбачено, що умови оплати праці державних службовців, передбачені цим Законом, не застосовується для державних службовців у державних органах, що не провели класифікацію посад державної служби, оплата праці таких державних службовців здійснюється відповідно до умов, встановлених на 2023 рік.

До заяви ОСОБА_1 надала довідку 21.03.2024 №09-963/24 видана Державним центром зайнятості в Львівській області, з 15 квітня 1991 року по 31 травня 2018 працювала в Сколівському районному центрі зайнятості (пізніше Сколівській районній філії Львівського обласного центру зайнятості). З 01 липня1994 року їй присвоєно відповідний ранг державного службовця.

У зв'язку з втратою чинності розпорядження Кабінету Міністрів України від 04 червня 1994 року № 410-р «Про віднесення посад працівників державної служби зайнятості до відповідних категорій посад державних службовців», набранням 23 січня 2015 року чинності наказу Міністерства соціальної політики України від 16 грудня 2014 року № 1043 «Про умови оплати праці працівників державної служби зайнятості», відповідно до наказу Державного центру зайнятості від 28 січня 2015 року № 8 «Про структуру органів державної служби зайнятості», на виконання наказів Державного центру зайнятості від 09 лютого 2015 року № 20 «Про зміни в організації праці, істотних умов праці в державній службі зайнятості», Львівського обласного центру зайнятості від 05 березня 2015 року № 45 «Про зміни в організації виробництва і праці, зміни істотних умов праці у міських, міськрайонних, районних центрах зайнятості», проходження державної служби ОСОБА_1 припинено з 01 квітня 2015 року.

Для обчислення розміру пенсії за віком заявниці відповідно до Закону № 889 управлінням соціального захисту населення Стрийської районної державної адміністрації видано довідки:

- від 05 квітня 2024 № 05-519 (далі - довідка № 05-519) про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) станом на квітень 2024 року. В довідці посадовий оклад зазначено в розмірах, визначених відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2023 року № 1409 «Питання оплати праці державних службовців на основі класифікації посад у 2024 році»;

- від 05 квітня 2024 року № 05-520 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби за березень 2024 року.

Данні довідки № 05-519 та № 05-520 від 05 квітня 2024 видані не за останньою займаною особою посадовою державної служби, передбаченою штатним розписам державного органу, встановленою на основі класифікаційного коду, в середніх розмірах, визначених законодавством, таких виплат.

Вказані довідки підлягають перевірці

Виходячи з викладеного на теперішній час відділом перерахунків пенсій № 4 прийнято рішення відмовити ОСОБА_1 про перехідна пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу», враховуючи той факт, що працівниками Державного центру зайнятості проходження державної служби припинено у 2015 році, а відтак класифікація їх посад не проводилась.

Після надання ОСОБА_1 нових довідок відповідно чинному законодавству можливо повторно розглянути заяву.

Органи Пенсійного фонду України в своїй діяльності керуються нормами чинного законодавства.

Згідно статті 105 Закону особи та члени їхній сімей мають право на оскарження дій (бездіяльності) страхувальників, виконавчих органів Пенсійного фонду та їх посадових осіб відповідно до законодавства про звернення громадян, а також у судовому порядку».

Зміст спірних правовідносин полягає в тому, що позивачка вважає спірне рішення протиправним та таким, що не відповідає фактичним обставинам справи та вимогам законодавства.

Судом повністю враховуються аргументи наведені позивачем про протиправність спірного наказу з наступних встановлених підстав згідно встановлених судом обставин та вимог законодавства:

29.04.2024 позивачка звернулась до ГУ ПФ України у Львівській області із заявою про перехід з пенсії по інвалідності ІІІ групи відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» (Закон №889-VIII).

Одночасно до заяви позивачкою долучені довідки, видані Управлінням соціального захисту населення Стрийської районної державної адміністрації, а саме:

- довідка від 05.04.2024 № 05-519 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) станом на квітень 2024 із зазначенням розміру посадового окладу, визначеному відповідно до Постанови КМУ від 29.12.20130 № 1409 «Питання оплати праці державних службовців на основі класифікації посад у 2024 році»;

- довідка від 05.04.2024 № 05-520 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби із зазначенням розміру премії станом на березень 2024 року.

Стаж державної служби позивача становить 23 роки 11 місяців.

Згідно відповідей наданих ГУ ПФ України у Львівській області від 23.05.2024 №13765-13982/Г-52/8-1300/24 та від 15.08.24 №19864-20039/Г-52/8-1300/24, за результатами розгляду заяв позивачки від 29.04.2024 про перехід з пенсії по інвалідності ІІІ групи відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу», позивачку з 29.04.2024 переведено на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу», на підставі довідки від 05.04.2024 № 05-519, в розмірах, визначених для державних органів, які провели класифікацію посад державної служби. При цьому заробітна плата для розрахунку розміру пенсії врахована станом на квітень 2024 та становить 17785,80 гривень.

Розмір пенсійної виплати з 29.04.2024 становить 12805,78 гривень, з яких:

- 10671,48 гривень - основний розмір пенсії від середнього заробітку (17785,80*60%);

- 2134,30 гривень - підвищення як жителю гірського району.

Згідно із ст. 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із п. 10 розділу XI Закон України «Про державну службу» (в редакції на час прийняття спірного рішення), державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Згідно із п. 12 цього ж Розділу, для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Умовою для одержання пенсії державного службовця, у порядку, що діяв до набрання чинності Законом №889-VIII, є наявність у особи 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби до набрання чинності Законом №889-VIII, можуть розраховувати дві категорії осіб:

- державні службовці, які на день набрання чинності Законом №889, станом на 01.05.2016 обіймали посади державної служби та мали не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону №3723 та актами КМУ;

- особи, які на день набрання чинності Законом №889, мали не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону №3723 та актами КМУ, незалежно від факту роботи на державній службі станом на 01.05.2016.

Згідно із п. 6 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2016 за № 229, стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності Законом обчислюється відповідно до пункту 8 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону.

Згідно із п. 8 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» (в редакції на час прийняття спірного рішення), стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.

З копії трудової книжки позивачки вбачається, що така з 15.04.1991 по 31.05.2018 обіймала посади державної служби віднесених до категорій посад державних службовців та інших посадах віднесених до відповідної категорії посад в органах місцевого самоврядування. 01.07.1994 прийняла присягу державного службовця та мала ранг державного службовця.

Відповідно, на дату набрання чинності Законом № 889-VIII (01.05.2016) позивачка мала понад 20 років стажу державної служби, а саме 23 роки 11 місяців 16 днів (період з 15.04.1991 по 31.03.2015).

В спірному рішення ГУ ПФ України в Дніпропетровській області підставою для відмови позивачці у призначенні пенсії державного службовця було те, що довідки про складові заробітної плати, видані 05.04.2024 Управлінням соціального захисту населення Стрийської районної державної адміністрації № 05-519 та № 05-520 не відповідають вимогам Порядку видачі довідок про заробітну плату для призначення пенсій окремим категоріям осіб.

Згадані довідки № 05-519 та № 05-520 про складові заробітної плати позивача для призначення пенсії видані 05.04.2024 Управлінням соціального захисту населення Стрийської районної державної адміністрації.

Згідно із п 4.1. Розділу ІV. Приймання, оформлення і розгляд документів, Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України 07.07.2014 № 13-1), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 р. за № 1566/11846 (в редакції на час спірного рішення), заяви, що подаються особами відповідно до цього Порядку, реєструються в електронному журналі звернень органу, що призначає пенсію.

Заяви про перерахунок пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.

Згідно із п 4.2. цього ж Розділу, при прийманні документів працівник структурного підрозділу, який здійснює прийом та обслуговування осіб:

ідентифікує заявника (його представника);

надає інформацію щодо умов та порядку призначення (перерахунку) пенсії;

реєструє заяву, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта;

уточнює інформацію про факт роботи (навчання, служби, підприємницької діяльності) і про інші періоди діяльності до 01 січня 2004 року, що можуть бути зараховані до страхового стажу. У разі необхідності роз'яснює порядок підтвердження страхового стажу, повідомляє про право особи на здійснення доплати до мінімального страхового внеску відповідно до частини третьої статті 24 Закону, та/або на добровільну участь у системі загальнообов'язкового пенсійного страхування;

проводить опитування свідків для підтвердження стажу відповідно до пунктів 17-19 Порядку підтвердження наявного стажу роботи. Опитування свідків проводиться згідно із пунктом 12 Порядку підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу для призначення пенсії;

з'ясовує наявність у заявника особливого (особливих) статусу (статусів), особливих заслуг, інших обставин, які можуть бути підставою для встановлення підвищень, надбавок, доплат;

повідомляє про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів;

сканує документи. На створені електронні копії накладає кваліфікований електронний підпис;

надсилає запити про отримання необхідних відомостей з відповідних державних електронних інформаційних реєстрів, систем або баз даних згідно з пунктом 2.28 розділу II цього Порядку;

повідомляє про можливості подавати заяви через вебпортал або засобами Порталу Дія;

видає особі або посадовій особі розписку із зазначенням дати прийняття заяви, переліку одержаних і відсутніх документів, строку подання додаткових документів для призначення пенсії та пам'ятку пенсіонеру (додаток 7). Скановані розписка та пам'ятка пенсіонеру зберігаються в електронній пенсійній справі;

повідомляє особу, у вибраний нею спосіб, про відсутність відомостей або/та наявність розбіжностей у відповідних інформаційних реєстрах, системах або базах даних та строки подання необхідних документів для призначення пенсії, не пізніше двох робочих днів після отримання відповідної інформації.

Після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.

В справі відсутні жодні належні та допустимі докази реалізації відповідачем вказаних повноважень.

Згідно із п. 4 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 за № 622 (Порядок №622, в редакції на час прийняття спірного рішення), пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. При цьому:

посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби);

розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні;

у разі коли в осіб, зазначених в пункті 2 цього Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 1 травня 2016 р., середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 р. на кількість таких місяців. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні. При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у травні 2016 р., а також для осіб, які не працювали починаючи з 1 травня 2016 р. на посадах державної служби, сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається з розрахунку таких виплат за травень 2016 р. як за повний місяць;

матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.

За бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на дату виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому - п'ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах, визначених законодавством, таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі. Середньомісячна сума зазначених виплат за місяць визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за місяць на фактичну чисельність державних службовців за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.

Визначення заробітної плати для призначення пенсії державним службовцям, які працювали в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, здійснюється з урахуванням положень пунктів 4-1 і 4-2 цього Порядку.

Згідно із п 5 цього ж Порядку, довідки про заробітну плату державних службовців, визначені за формами згідно з додатками 1-6, видаються виключно для призначення згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 10 грудня 2015 р. № 889-VIII «Про державну службу» пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 р. № 3723-XII «Про державну службу» та не є підставою для перегляду раніше призначеної пенсії державного службовця.

Згідно із п. 7 Порядку видачі довідок про заробітну плату для призначення пенсій окремим категоріям осіб у разі ліквідації державних органів, у яких особи працювали, а також перейменування (відсутності) їхніх посад, затвердженого Наказом Міністерства соціальної політики України 10.05.2017 № 750, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16 червня 2017 р. за № 766/30634 (в редакції на час сприйняття спірного рішення), у разі відсутності або перейменування (відсутності) у державному органі посади, що була останньою, яку особа займала на державній службі, її посада визначається цим органом згідно з додатком 1 до цього Порядку або за відповідною категорією, підкатегорією з урахуванням юрисдикції державного органу.

У разі відсутності або перейменування в державному органі посади державної служби, що була останньою, яку особа займала на державній службі після 01 травня 2016 року, її посада визначається цим органом згідно з додатком 1 до цього Порядку або за відповідною категорією, підкатегорією з урахуванням юрисдикції державного органу.

Довідка для призначення пенсії видається державним органом, в якому працювала особа, відповідно до пунктів 4, 5 Порядку № 622.

Згідно із п. 8 цього ж Порядку, для отримання довідки подаються такі документи:

заява;

документ, що підтверджує відсутність в державному органі посади державної служби, ліквідацію державного органу;

довідки з архівної установи, в якій зберігаються документи ліквідованих державних органів, або іншого органу (організації, установи), в якому (якій) зберігаються документи про заробітну плату, про розміри посадового окладу, надбавок за ранг та вислугу років на день звільнення з посади державної служби (припинення державної служби), надбавок до посадового окладу за роботу в умовах режимних обмежень залежно від ступеня секретності інформації, а також інших виплат за їх наявності - у випадку, передбаченому пунктом 6 цього Порядку.

Судом враховуються аргументи позивачки про те, що довідка від 05.04.2024 № 05-519 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) та довідка від 05.04.2024 № 05-520 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, видані позивачу Управлінням соціального захисту населення Стрийської районної державної адміністрації відповідають формам, затвердженим Постановою №1-3 із зазначенням відомостей про посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років за посадою, яка прирівнюється до посади державної служби, яку обіймала позивач, що підтверджується відповіддю Стрийської РВА у Львівській області від 01.07.2024 за результатами розгляду звернення позивача, з якої також вбачається, що спірні довідки були видані Управлінням соціального захисту населення Стрийської районної державної адміністрації після погодження таких з органом Пенсійного фонду. При цьому, до Управління соціального захисту населення Стрийської районної державної адміністрації не надходили листи від Пенсійного фонду щодо правомірності видачі позивачці довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) та довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.

Згадані довідки є джерелом інформації про доходи позивачки, що впливають на правильність обчислення пенсії, а тому вказані в них відомості мають бути враховані органом Пенсійного фонду.

Згідно ч. 2 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно із ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.

Відповідач вказаного процесуального обов'язку не виконав

Надаючи правову оцінку спірному рішенню суд зазначає наступне.

Судом не враховуються мотиви спірного рішення, оскільки відповідачем не надано суду жодних належних та допустимих доказів, що при вирішення спірного питання, ним виконано вимоги згаданого Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Відповідач не спростував того, що позивачка з 15 квітня 1991 року по 31 травня 2018 працювала в Сколівському районному центрі зайнятості (пізніше Сколівській районній філії Львівського обласного центру зайнятості). З 01 липня1994 року їй присвоєно відповідний ранг державного службовця.

Таким чином, спірне рішення ГУ ПФ України в Дніпропетровській області від 07.08.2024 №135050000480 про відмову у перерахунку пенсії позивачки відповідно до Закону України «Про державну службу» є протиправним та таким, що підлягає скасуванню.

Щодо позовних вимог позивачки в частині зобов'язати відповідача вчинити певні дії суд зазначає наступне.

Згідно із ч. 3 ст. 245 КАС України, у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.

Згідно із ч. 4 ст. 245 КАС України, у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

У разі якщо ухвалення рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Згідно із ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.

За змістом статті 1 Протоколу № 1 до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.

Європейський суд з прав людини у рішенні від 28 березня 2006 року у справі «Броньовський проти Польщі» зазначив, що принцип верховенства права, на якому будується Конвенція, та принцип законності, про який ідеться в статті 1 Першого протоколу, вимагає від держав не лише поважати і застосовувати, у передбачуваний і узгоджуваний спосіб, запроваджені ними закони, а ще й що безпосередньо випливає з цього обов'язку - забезпечувати правові та практичні умови для втілення їх в життя (пункт 184).

У рішенні Європейського суду з прав людини від 14 жовтня 2010 року у справі «Щокін проти України» зазначено, що перша та найважливіша вимога статті 1 Першого протоколу до Конвенції полягає в тому, що будь-яке втручання публічних органів у мирне володіння майном повинно бути законним. Так, друге речення першого пункту передбачає, що позбавлення власності можливе тільки «на умовах, передбачених законом», а другий пункт визнає, що держави мають право здійснювати контроль за використанням майна шляхом введення «законів». Більш того, верховенство права, один із основоположних принципів демократичного суспільства, притаманний усім статтям Конвенції.

Отже, питання, чи було дотримано справедливого балансу між загальними інтересами суспільства та вимогами захисту основоположних прав окремої особи, виникає лише тоді, коли встановлено, що оскаржуване втручання відповідало вимозі законності і не було свавільним (параграф 50).

З урахуванням аналізу положень законодавства та встановлених фактичних обставин справи, суд дійшов висновку про протиправність поведінки відповідача щодо здійснення нового перерахунку пенсії позивачки, в результаті якого розмір такої пенсії з 01 жовтня 2024 року зменшився фактично вдвічі.

Обираючи спосіб захисту порушеного права позивачки, суд ураховує принцип верховенства права щодо гарантування цього права статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, як складової частини змісту і спрямованості діяльності держави, а також принцип ефективності такого захисту, що обумовлює безпосереднє поновлення судовим рішенням прав особи, що звернулась за судовим захистом, без необхідності додаткових її звернень та виконання будь-яких інших умов для цього.

З метою ефективного захисту порушеного права позивачки, за захистом якого вона звернулася з цим позовом до суду, належить зобов'язати відповідача провести позивачці з 29.04.2024 перерахунок та виплату пенсії державного службовця з урахуванням заробітної плати державного службовця відповідно до довідки від 05.04.2024 № 05-519 та довідки від 05.04.2024 № 05-520.

Також суд враховує положення Висновку N 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів щодо якості судових рішень (пункти 32-41), в якому, серед іншого, звертається увага на те, що усі судові рішення повинні бути обґрунтованими, зрозумілими, викладеними чіткою і простою мовою і це є необхідною передумовою розуміння рішення сторонами та громадськістю; у викладі підстав для прийняття рішення необхідно дати відповідь на доречні аргументи та доводи сторін, здатні вплинути на вирішення спору; виклад підстав для прийняття рішення не повинен неодмінно бути довгим, оскільки необхідно знайти належний баланс між стислістю та правильним розумінням ухваленого рішення; обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент заявника на підтримку кожної підстави захисту; обсяг цього обов'язку суду може змінюватися залежно від характеру рішення.

При цьому, зазначений Висновок також акцентує увагу на тому, що згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах.

Суд також враховує позицію Європейського суду з прав людини, сформовану, зокрема у справах «Салов проти України» (заява N 65518/01; пункт 89), «Проніна проти України» (заява N 63566/00; пункт 23) та «Серявін та інші проти України» (заява N 4909/04; пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» (Ruiz Torija v. Spain) серія A. 303-A; пункт 29).

З цих же по суті підстав, судом враховуються аргументи позивачки.

Згідно ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст.ст. 19-21, 72 - 77, 139, 242-246 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, Дніпропетровська обл., м. Дніпро, вул. Набережна Перемога, 26) про визнання протиправним рішення, зобов'язання вчинити дії,- задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 07.08.2024 за №135050000480 про відмову в перерахунку пенсії.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, Дніпропетровська обл., м. Дніпро, вул. Набережна Перемога, 26, ЄДРПОУ 21910427) провести ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) з 29.04.2024 перерахунок та виплату пенсії державного службовця з урахуванням заробітної плати державного службовця відповідно до довідки від 05.04.2024 № 05-519 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) та довідки від 05.04.2024 № 05-520 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, виданих Управлінням соціального захисту населення Стрийської районної державної адміністрації, з урахуванням проведених виплат.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, Дніпропетровська обл., м. Дніпро, вул. Набережна Перемога, 26, ЄДРПОУ 21910427) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) 968,96 грн сплаченого судового збору.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення може бути оскаржене за правилами, встановленими ст. ст. 295 - 297 Кодексу адміністративного судочинства України відповідно, з урахуванням положень підп.15.5 п.15 розд. VII «Перехідні положення» цього Кодексу.

Суддя Гавдик З.В.