08 серпня 2025 рокусправа № 380/25515/24
Львівський окружний адміністративний суд, у складі головуючої судді Морської Галини Михайлівни, розглянувши у письмовому провадженні в м. Львові в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дій, -
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - відповідач), в якому просить:
- визнати неправомірною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії з 05 вересня 2023 року на виконання рішення суду від 12.03.2024 року по справі №380/25946/23 з урахуванням довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 15.11.2024 №222/7.4-22/51 та довідок про інші складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 15.11.2024 №223/7.4-22/51, від 25.11.2024 №30, від 25.11.2024 №31;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії на виконання рішення суду від 12.03.2024 року по справі №380/25946/23, починаючи з 05.09.2023 року, з урахуванням довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 15.11 2024 №222/7.4-22/51 та довідок про інші складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 15.11.2024 №223/7.4-22/51, від 25.11.2024 №30, від 25.11.2024 №31.
Ухвалою від 26.12.2024 відкрите спрощене провадження без виклику сторін.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області та отримую пенсію за віком з 24.02.2017. Рішенням Львівського окружного адміністративного суду Львівської області у справі №380/25946/23 від 12 березня 2024 року зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Донецькій області перевести ОСОБА_1 з 05.09.2023 з пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію державного службовця відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ та пункту 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VІІІ.
27.11.2024 позивачем через портал електронних послуг в особистому електронному кабінеті ПФУ було подано до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області заяву про перерахунок пенсії відповідно до виконання рішення суду у справі №380/25946/23 від 12 березня 2024 року, а також надано наступні довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 15.11.2024 №222/7.4 22/51; від 15.11.2024 №223/7.4-22/51; від 25.11.2024 року №30, від 25.11.2024 №31. Однак, 19.12.2024 року позивачем отримано відповідь за підписом заступника начальника УПФУ в Донецькій області Зрожевської Ольги Анатоліївни, що виконати рішення не є можливим, оскільки судом не покладено обов'язку щодо врахування довідок про заробітну плату державного службовця, тому оклад для обчислення пенсії визначено нульовим значенням, що є недоцільним. Запропоновано звернутися до суду.
Позивач вважає, що відповідач порушив його права у зв'язку із чим просить суд задовольнити позов.
Відповідач надіслав суду відзив, у якому заперечив проти задоволення позову, мотивуючи тим, що на виконання рішення суду при переведенні ОСОБА_1 з пенсії за віком відповідно до Закону №1058 на пенсію за віком державного службовця відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ та пункту 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VІІІ розмір пенсії з 05.09.2023 становить 2093,00 грн, що є меншим розміру пенсії за віком відповідно до Закону №1058 - 7752,12 грн. Оскільки судом не покладено зобов'язань щодо врахування довідок про заробітну плату державного службовця оклад для обчислення пенсії відповідно до Закону № 889 визначено “0». За зазначених обставин на виконання рішення суду недоцільно обчислювати пенсію за віком державного службовця відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ та пункту 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону №889.
При розгляді справи №380/25946/23 довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 15.11.2024 №222/7.4-22/51 та довідок про інші складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 15.11.2024 №223/7.4-22/51, від 25.11.2024 №30, від 25.11.2024 №31 не існували об'єктивно та не пред'являлися до розгляду тому і не можуть бути застосовані для перерахунку пенсії з 05 вересня 2023 року. Дані довідки мають розглядатися окремо від справи №380/25946/23 та не можуть бути прив'язані до Рішенням суду від 12.03.2024 щодо перерахунку пенсії з 05 вересня 2023 року. Лише 27.11.2024 позивачем через портал електронних послуг в особистому електронному кабінеті ПФУ було подано до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 15.11.2024 року №222/7.4- 22/51; від 15.11.2024 року №223/7.4-22/51; від 25.11.2024 року №30, від 25.11.2024 року №31. Заяви про перерахунок пенсії не надходило та рішення по ньому територіальними органами Пенсійного фонду не приймалося.
Із вказаних підстав просить суд відмовити у задоволенні позову.
Розглянувши надані документи, з'ясувавши фактичні обставини справи, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду спору по суті, проаналізувавши норми законодавства, які регулюють спірні відносини та їх застосування сторонами, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області та отримую пенсію за віком з 24.02.2017.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду Львівської області у справі №380/25946/23 від 12 березня 2024 року:
- визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо відмови у переведенні ОСОБА_1 з пенсії за віком на підставі Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-ІV на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VІІІ відповідно до заяви від 05.09.2023;
- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Донецькій області (84122, Донецька область, місто Слов'янськ, пл. Соборна, 3, ідентифікаційний код 13486010) перевести ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) з 05.09.2023 з пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію державного службовця відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ та пункту 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VІІІ.
Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 08 серпня 2024 року у справі №380/25946/23, апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області залишено без задоволення, а рішення Львівського окружного адміністративного суду від 12 березня 2024 року у справі № 380/25946/23 - без змін.
Листом від 12.11.2024 №30846-28649/Ч-02/8-0500/24 Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повідомило позивача, що на виконання рішення суду ОСОБА_1 з 05.09.2023 переведений з пенсії за віком відповідно до Закону № 1058 на пенсію за віком державного службовця відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ та пункту 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VІІІ. Оскільки судом не покладено зобов'язань щодо врахування довідок про заробітну плату державного службовця оклад для обчислення пенсії відповідно до Закону № 889 визначено “0». Після проведення перерахунку на виконання рішення суду розмір пенсії з 05.09.2023 становить 2093,00 грн., що є меншим розміру пенсії за віком відповідно до Закону №1058 - 7752,12 грн. За зазначених обставин на виконання рішення суду недоцільно обчислювати пенсію за віком державного службовця відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ та пункту 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону №889.
27.11.2024 позивач через портал електронних послуг в особистому електронному кабінеті ПФУ подав до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області заяву про перерахунок пенсії відповідно до виконання рішення суду у справі №380/25946/23 від 12 березня 2024 року, а також надіслав довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 15.11.2024 року №222/7.4 22/51; від 15.11.2024 року №223/7.4-22/51; від 25.11.2024 року №30, від 25.11.2024 року №31.
Листом від 19.12.2024 № 34335-31095/Ч-02/8-0500/24 Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повідомило позивача, що виконати рішення не є можливим, оскільки судом не покладено обов'язку щодо врахування довідок про заробітну плату державного службовця, тому оклад для обчислення пенсії визначено нульовим значенням, що є недоцільним. Запропоновано звернутися до суду.
Не погодившись із відмовою, позивач звернувся до суду.
Надаючи оцінку доводам сторін, суд застосовує наступні правові норми.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Умови пенсійного забезпечення державних службовців до 01.05.2016 визначалися Законом України "Про державну службу" від 16.12.1993 №3723-ХІІ (далі - Закон №3723-ХІІ).
01.05.2016 набрав чинності Закон України "Про державну службу" від 10.12.2015 №889-VIII (далі - Закон №889-VIII), який визначає принципи, правові та організаційні засади забезпечення державної служби, зокрема порядок реалізації права на пенсійне забезпечення державних службовців.
Відповідно до ст. 90 Закону №889-VIII пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Згідно із пунктом 2 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №889-VIII з 01 травня 2016 року втратив чинність Закон №3723-ХІІ, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.
Так, за змістом п. 10 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" вказаного закону, державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 попереднього Закону та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Відповідно до п. 12 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №889-VIII для осіб, які на день набрання чинності цим законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону №3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ в порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Відповідно до ч. 1 ст. 37 Закону №3723-XI на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стаж державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як - 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.
Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Тобто, за наявності в особи станом на 01.05.2016 певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років незалежно від того, чи працювала особа станом на 01.05.2016 на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-XII, але за такої умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Отже, після 01.05.2016 зберігають право на призначення пенсії державного службовця відповідно до статті 37 Закону України №3723-ХІІ лише ті особи, які мають стаж державної служби, визначений пунктами 10, 12 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 889-VIII, та мають передбачені вік та страховий стаж.
Такі висновки щодо застосування норм права викладені у постанові Великої Палати Верховного Суду від 13.02.2019 у справі №822/524/18.
За своїм змістом, спірні правовідносини у цій справі виникли з приводу не врахування відповідачем довідок, виданих позивачу Львівською митницею про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 15.11 2024 №222/7.4-22/51 та довідок про інші складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 15.11.2024 № 223/7.4-22/51, від 25.11.2024 №30, від 25.11.2024 №31 під час переведення позивача на пенсію за віком відповідно до Закону №3 723-XII за умов, визначених у Законі №889-VIII.
Суд встановив, що 05.09.2023 позивач переведений на пенсію за віком відповідно до Закону України від 10.12.2015 №889-VIII "Про державну службу".
Як стверджує позивач, та підтверджує відповідач позивач надіслав до пенсійного органу довідки видані Львівською митницею про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 15.11 2024 №222/7.4-22/51, про інші складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 15.11.2024 №223/7.4-22/51, від 25.11.2024 №30, від 25.11.2024 №31.
Відповідно до ч. 1 ст. 37 Закону №3723-ХІІ, на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (1058-15), за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (1058-15), у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Згідно із ч. 8 ст. 37 Закону №3723-ХІІ визначення заробітної плати для обчислення пенсій державним службовцям здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Кабінет Міністрів України постановою від 14.09.2016 №622 затвердив Порядок призначення пенсії деяким категоріям осіб (далі - Порядок №622).
Пунктом 4 Порядку №622 встановлено, що пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
При цьому:
посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби);
розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні;
у разі коли в осіб, зазначених в пункті 2 цього Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 1 травня 2016 р., середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 р. на кількість таких місяців. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні. При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у травні 2016 р., а також для осіб, які не працювали починаючи з 1 травня 2016 р. на посадах державної служби, сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається з розрахунку таких виплат за травень 2016 р. як за повний місяць;
матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.
За бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому - п'ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 р., за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.
Пунктом 5 Порядку № 622 встановлено, що форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики.
Постановою Правління Пенсійного фонду України "Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям" від 17.01.2017 №1-3, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08.02.2017 за №180/30048, затверджено форми довідок про заробітну плату для призначення згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 889-VIII "Про державну службу" пенсії відповідно до ст. 37 Закону №3723-XII, що додаються: форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років); форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією); форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.
Таким чином, до заробітку для обчислення пенсії включаються посадовий оклад, надбавка за ранг та надбавка за вислугу років, а й інші виплати, з яких був сплачений єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією.
Суд зауважує, що право позивача на призначення пенсії відповідно до Закону №889-VIII сторонами не оспорюється, а тому ця обставина доведення не потребує.
У довідці Львівської митниці від 15.11 2024 №222/7.4-22/51 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років), зазначено, що така довідка видана ОСОБА_1 про те, що він працює в Львівській митниці на посаді головного державного інспектора відділу митного оформлення № 2 митного поста «Мостиська-залізничний», заробітна плата станом на 01.11.2024 становить:
Посадовий оклад - 12300,00 грн;
Надбавка за спеціальне звання 500,00 грн;
Надбавка за вислугу років (50%) - 6150,00 грн;
Усього - 18950,00 грн.
На всі види оплати праці, включені в довідку, нарахований єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Довідка видана на підставі особових рахунків, платіжних відомостей або інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату за жовтень 2024 року.
У довідках Львівської митниці від 15.11.2024 №223/7.4-22/51, від 25.11.2024 №30, від 25.11.2024 №31 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), зазначено, що така довідка видана ОСОБА_1 для призначення згідно з пунктами 10, 12 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 10 грудня 2015 року №889-VIII "Про державну службу" пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" за період з грудня 2019 по жовтень 2024 (надбавка за інтенсивність праці; надбавка за виконання особливо важкої роботи; надбавка за роботу з відомостями, що становлять державну таємницю; виплати за додаткові навантаження; премія місячна; інші виплати (матеріальна допомога, премії, нараховані за період, що перевищує календарний місяць).
Також у цих довідках зазначено, що на всі види оплати праці, які включені у довідки, нарахований єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Довідка видана на підставі особових рахунків, платіжних відомостей або інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату за 2019-2024 роки.
Таким чином, суд встановив, що форма наведених довідок та відомості цих довідок відповідають вимогам постанови Правління Пенсійного фонду України "Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям" від 17.01.2017 №1-3, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 08.02.2017 за №180/30048, та пункту 5 Порядку №622.
01.01.2024 набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України "Питання оплати праці державних службовців на основі класифікації посад у 2024 році" від 29.12.2023 №1409, якою затверджено такі, що додаються: схему посадових окладів на посадах державної служби з урахуванням сімей і рівнів посад, юрисдикції та типів державних органів у 2024 році; перелік типових посад державної служби в межах рівнів посад.
Пунктом 4 цієї Постанови установлено, що:
схема посадових окладів на посадах державної служби з урахуванням категорій, підкатегорій та рівнів державних органів у 2023 році та Положення про застосування стимулюючих виплат державним службовцям, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2017 № 15 Питання оплати праці працівників державних органів, не застосовуються до державних службовців державних органів, що провели класифікацію посад державної служби;
під час переведення державних службовців на інші посади державної служби застосовується перелік посад державної служби, що прирівнюються до відповідних підкатегорій, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2017 №15 Питання оплати праці працівників державних органів , для визначення підкатегорії посади державної служби, необхідної для встановлення рівнозначності посади. Згідно із пунктом 4 Постанови ця постанова набирає чинності з 01.01.2024.
У листі від 19.12.2024 №34335-31095/Ч-02/8-0500/24 Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повідомила позивача, що оскільки судом не покладено зобов'язань щодо врахування довідок про заробітну плату державного службовця оклад для обчислення пенсії відповідно до Закону № 889 визначено “0». Після проведення перерахунку на виконання рішення суду розмір пенсії з 05.09.2023 становить 2093,00 грн., що є меншим розміру пенсії за віком відповідно до Закону № 1058 - 7752,12 грн. За зазначених обставин на виконання рішення суду недоцільно обчислювати пенсію за віком державного службовця відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ та пункту 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону №889.
Також у листі від 12.11.2024 №30846-28649/Ч-02/8-0500/24 зазначив, що надіслані заяви та долучені до неї документи на відповідають вимогам п. 1.1. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій та запропоновано звернутись із дотримання таких вимог.
27.11.2024 позивач через портал електронних послуг в особистому електронному кабінеті ПФУ подав до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області заяву про перерахунок пенсії відповідно до виконання рішення суду у справі №380/25946/23 від 12 березня 2024 року, а також надіслав довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 15.11.2024 року №222/7.4 22/51; від 15.11.2024 №223/7.4-22/51; від 25.11.2024 №30, від 25.11.2024 року №31.
Проте відповідач листом від 19.12.2024 №34335-31095/Ч-02/8-0500/24 повідомив позивача, що виконати рішення не є можливим, оскільки судом не покладено обов'язку щодо врахування довідок про заробітну плату державного службовця, тому оклад для обчислення пенсії визначено нульовим значенням, що є недоцільним. Запропоновано звернутися до суду.
Суд зауважує, що позивач неодноразово звертався до пенсійного органу про врахування під час обрахунку його пенсії довідки, видані Львівською митницею про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 15.11 2024 №222/7.4-22/51 та про інші складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 15.11.2024 № 223/7.4-22/51, від 25.11.2024 №30, від 25.11.2024 №31.
Проте відмови стосувались недотримання форми звернення за перерахунком та відсутністю посилання на довідки Львівської митниці у рішенні Львівського окружного адміністративного суду від 12.03.2024 року по справі №380/25946/23, на виконання якого позивач переведений з пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію державного службовця відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ та пункту 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VІІІ.
Разом із тим суд вважає, що довідки Львівської митниці про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 15.11 2024 №222/7.4-22/51 та про інші складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 15.11.2024 №223/7.4-22/51, від 25.11.2024 №30, від 25.11.2024 №31 є такими, які необхідно врахувати відповідачу при обрахунку пенсії позивача відповідно до Закону №889-VIII із часу їх подання до пенсійного органу - 27.11.2024.
Зважаючи на наведене, суд дійшов висновку про протиправність дій пенсійного органу щодо відмови позивачу у перерахунку пенсії державного службовця, з урахуванням довідок Львівської митниці про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 15.11 2024 №222/7.4-22/51 та довідок про інші складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 15.11.2024 №223/7.4-22/51, від 25.11.2024 №30, від 25.11.2024 №31.
Обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору ст.13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання дій/бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
Частиною 4 ст. 245 КАС України визначено, що у випадку, визначеному п. 4 ч. 2 цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.
У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, яку надав суд у рішенні.
Оскільки суд встановив, що відповідач протиправно відмовив у перерахунку пенсії на підставі довідок Львівської митниці про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 15.11 2024 №222/7.4-22/51 та про інші складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 15.11.2024 №223/7.4-22/51, від 25.11.2024 №30, від 25.11.2024 №31., то у даному випадку у відповідача відсутня дискреція, як можливість вибору на власний розсуд одного з декількох варіантів управлінських рішень, і єдиним варіантом поведінки пенсійного органу у даному випадку є саме здійснення перерахунку призначеної позивачу пенсії державного службовця відповідно Закону №889-VIII, згідно з довідками про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 15.11.2024 №222/7.4-22/51 та про інші складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 15.11.2024 №223/7.4-22/51, від 25.11.2024 №30, від 25.11.2024 №31 із дати їх подання пенсійному органу - 27.11.2024.
Враховуючи встановлені судом обставини та наведені правові норми, суд приходить до висновку про часткове задоволення позову.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. А, згідно ч.1 ст.90 цього ж Кодексу, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Отже, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих сторонами доказів, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню частково.
У зв'язку із звільненням позивача від сплати судового збору, розподіл судових витрат судом не проводиться.
Керуючись ст.ст.2, 6, 8-10, 13, 14, 72-77, 139, 241-246, 250, підп.15.5 п.15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії з урахуванням довідок Львівської митниці про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 15.11.2024 №222/7.4-22/51 та про інші складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 15.11.2024 №223/7.4-22/51, від 25.11.2024 №30, від 25.11.2024 №31 із дати їх подання - 27.11.2024.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії з урахуванням довідок Львівської митниці про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 15.11 2024 №222/7.4-22/51 та про інші складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 15.11.2024 №223/7.4-22/51, від 25.11.2024 №30, від 25.11.2024 №31 із дати їх подання до пенсійного органу - 27.11.2024.
У задоволенні решти позову відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
СуддяМорська Галина Михайлівна