Іменем України
08 серпня 2025 рокум. ДніпроСправа № 360/1276/25
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Смішлива Т.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
19.06.2025 д о Луганського окружного адміністративного суду через підсистему “Електронний суд» надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Управління виконавчої дирекції Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (далі - відповідач), в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 07.05.2025 № 121130003987 щодо відмови у переведенні на пенсію по віку відповідно до Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII, ОСОБА_1 ;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області перевести ОСОБА_1 на пенсію по віку відповідно до Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII, зарахувавши до стажу державної служби періоди роботи в податкових органах з 28.06.1994 по 14.10.2024, з урахуванням довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 06.01.2025 № М-1/12-32-10- 02-14, від 06.01.2025, № М-2/12-32-10-02-14, від 06.01.2025, № М-3/12-32-10- 02-14, які видані Головним управлінням ДПС у Луганській області Державної податкової служби України, з дати звернення за призначенням пенсії - з 30.04.2025.
В обґрунтування позову зазначено, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області (далі - ГУ ПФУ в Луганській обл.).
30.04.2025 позивач подав через веб-портал ПФУ заяву про перехід на пенсію за віком за нормами Закону України “Про державну службу».
Заяву ОСОБА_1 від 30.04.2025 розглянуто за принципом екстериторіальності відповідачем.
Рішенням від 07.05.2025 № 121130003987, позивачу відмовлено у призначенні пенсії у зв'язку з відсутністю необхідного стажу державної служби.
Так, відповідач в рішенні від 07.05.2025 № 121130003987, зазначає що до стажу державної служби заявника можливо зарахувати період роботи з 21.06.1993 по 27.06.1994, тому стаж державної служби, який дає право на призначення пенсії за віком відповідно до Закону України “Про державну службу» становить 1 рік 0 місяців 7 днів.
Період роботи з 28.06.1994 по 25.11.1996 та з 26.11.1996 по 01.05.2016 не зараховано до стажу державної служби, оскільки відповідно до пункту 17 частини 3 статті 3 Закону України “Про державну службу», дія цього Закону н поширюється на осіб рядового і начальницького складу правоохоронних органів та працівників інших органів, яким присвоюються спеціальні звання, якщо інше не передбачено законом. Оскільки заявник не має відповідного стажу державної служби, то прийняте рішення про відмову у переведенні на пенсію за віком за нормами Закону України “Про державну службу» на підставі заяви від 30.04.2025.
Як, вбачається із рішення відповідача від 07.05.2025 № 121130003987, до стажу державної служби заявника можливо зарахувати період роботи з 21.06.1993 по 27.06.1994, тому стаж державної служби, який дає право на призначення пенсії за віком відповідно до Закону України “Про державну службу» становить 1 рік 0 місяців 7 днів.
Однак, як вбачається із трудової книжки (додається до позову) позивача, він працював з 28.06.1994 по 25.11.1996, з 26.11.1996 по 01.05.2016, з 02.05.2016 по 28.07.2016, з 29.07.2016 по 10.10.2018, з 11.10.2018 по 28.08.2019, з 29.08.2019 по 21.12.2020, з 22.12.2020 по 14.10.2024 на різних посадах в органах державної податкової служби та присвоювались спеціальні звання (записи 23- 62 трудової книжки).
Так, відповідачем зараховується період роботи в державній податковій службі з 21.06.1993 по 27.06.1994 до стажу державної служби , а період з 28.06.1994 по 14.10.2024 не зараховується до стажу державної служби, оскільки відповідно до пункту 17 частини 3 статті 3 Закону України “Про державну службу», дія цього Закону не поширюється на осіб рядового і начальницького складу правоохоронних органів та працівників інших органів, яким присвоюються спеціальні звання, якщо інше не передбачено законом.
Відповідачем засобами електронного зв'язку через підсистему «Електронний суд» до суду подано відзив на позовну заяву, в якому представник просить у задоволені позову відмовити у повному обсязі з огляду на наступне.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області з 17.11.2021, як одержувач пенсії за віком, призначеної за нормами Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі-Закону № 1058-IV).
Заявник, 30.04.2025 звернувся із заявою про перехід на пенсію за віком за нормами Закону України “Про державну службу». Дане звернення опрацьовувалося за принципом “єдиної черги» завдань Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області.
За результатами розгляду звернення, прийнято рішення від 07.05.2025 № 121130003987 про відмову у перерахунку пенсії.
10 грудня 2015 року прийнято Закон України “Про державну службу» № 889 (далі - Закон № 889), який набув чинності з 01.05.2016, крім деяких статей, зазначених у Прикінцевих та перехідних положеннях цього Закону. Статтею 90 цього Закону встановлено, що пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону № 1058.
Згідно з пунктом 2 Прикінцевих положень Закону № 889 втратив чинність Закон № 3723, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.
Відповідно до пункту 10 розділу ХІ Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889 державні службовці, які на день набрання чинності цього Закону (1 травня 2016 року) займають посади державної служби та мають не менше як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України “Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ (зі змінами) (далі - Закон № 3723) та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723 у порядку, визначеному для осіб, які мають не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державних службовців.
Відповідно до пункту 12 цього ж розділу, для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону № 3723 та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Статтею 25 Закону № 3723 визначено сім категорій посад державної служби, а також посади, які належать до кожної із цих категорій.
Також цією статтею зазначено, що віднесення посад державних службовців, не перелічених у цій статті, а також віднесення до відповідної категорії нових посад державних службовців проводиться Кабінетом Міністрів України за погодженням з відповідним державним органом.
До стажу державної служби заявника можливо зарахувати період роботи з 21.06.1993 року по 27.06.1994, тому стаж державної служби, який дає право на призначення пенсії за віком відповідно до Закону України “Про державну службу» становить 1 рік 0 місяців 7 днів.
Період роботи з 28.06.1994 по 25.11.1996 та з 26.11.1996 по 01.05.2016 не зараховано до стажу державної служби, оскільки відповідно до пункту 17 частини 3 статті 3 Закону України “Про державну службу», дія цього Закону не поширюється на осіб рядового і начальницького складу правоохоронних органів та працівників інших органів, яким присвоюються спеціальні звання, якщо інше не передбачено законом.
Оскільки заявник не має відповідного стажу державної служби, то підстави для перерахунку пенсії відсутні, а тому позовні вимоги ОСОБА_1 відповідач вважає безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню.
Ухвалою суду від 23.06.2025 позовну заяву залишено без руху та запропоновано позивачу усунути недоліки позовної заяви шляхом надання суду оригіналу документа про сплату судового збору в розмірі 858,88 грн, або доказів скрутного матеріального становища.
Позивачем на виконання вимог ухвали надано оригінал документу про сплату судового збору.
Ухвалою суду від 30.06.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Справу визначено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи та витребувано докази.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-76, 90 КАС України, судом встановлено таке.
ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області з 17.11.2021, як одержувач пенсії за віком, призначеної за нормами Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», що не оспорюється сторонами.
30.04.2025 позивач звернувся із заявою про перехід на пенсію за віком за нормами Закону України “Про державну службу».
Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області за принципом екстериторіальності надало відповідь від 07.05.2025 № 12267/03-16 згідно якої до стажу державної служби заявника можливо зарахувати період роботи з 21.06.1993 по 27.06.1994, тому стаж державної служби, який дає право на призначення пенсії за віком відповідно до Закону України “Про державну службу» становить 1 рік 0 місяців 7 днів.
Період роботи з 28.06.1994 по 25.11.1996 та з 26.11.1996 по 01.05.2016 не зараховано до стажу державної служби, оскільки відповідно до пункту 17 частини 3 статті 3 Закону України “Про державну службу», дія цього Закону не поширюється на осіб рядового і начальницького складу правоохоронних органів та працівників інших органів, яким присвоюються спеціальні звання, якщо інше не передбачено законом.
Оскільки заявник не має відповідного стажу державної служби, то прийнято рішення про відмову у переведенні на пенсію за віком за нормами Закону України “Про державну службу» на підставі заяви від 30.04.2025.
Згідно довідки від 06.01.2025 № М-1/12-32-10-02-14 про складові заробітної плати для державного службовця, який до 1 січня 2024 року працював та звільнився з державних органів, що провели класифікацію посад державної служби, або який працював у державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, посаду якого не було класифіковано, або який працював у державних органах, що не провели класифікацію посад державної служби (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років), виданої ОСОБА_1 про те, що він працював в Головному управлінні ДПС у Луганській області на посаді старшого державного інспектора Лисичанського відділу електронних сервісів управління електронних сервісів, заробітна плата станом на січень 2025 року становить:
посадовий оклад - 13030,00 грн;
надбавка за ранг (6 ранг) - 500,00 грн;
надбавка за вислугу років (50 відсотків) (за стаж державної служби 33 роки 06 місяців 07 днів) - 6515,00 грн;
Усього - 20045,00 грн.
Згідно довідки 06.01.2025 № М-2/12-32-10-02-14 про інші складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, та яка на дату виходу на пенсію не займала посаду в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, яку було класифіковано, або працювала у державних органах, які не провели класифікацію посад державної служби, виданої ОСОБА_1 для призначення згідно з пунктом 12 розділу ХІ «Прикінцеві положення» Закону України від 10 грудня 2015 р. № 889-VII «Про державну службу» пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 р. № 3723-ХІІ «Про державну службу» про те, що середні розміри надбавок, премій та інших виплат за грудень 2024 року, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, становили:
місяць - грудень;
надбавка за інтенсивність - 2671,15 грн;
надбавка за виконання особливо важкої роботи - 404,72 грн;
надбавка за роботу з відомостями, що становлять державну таємницю - 0,00 грн;
виплати за додаткове навантаження - 0,00 грн;
премія місячна - 809,44 грн;
інші виплати (матеріальна допомога, премії, наховані за період, що перевищує календарний місяць) в частині, що відповідає календарному місяцю - 0,00 грн;
Разом - 3885,31 грн.
Згідно довідки 06.01.2025 № М-3/12-32-10-02-14 про інші складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, який до 1 січня 2024р. працював та звільнився з державних органів, що провели класифікацію посад державної служби, або який працював у державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, посаду якого не було класифіковано, або які працювали у державних органах, що не провели класифікацію посад державної служби (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд) виданої ОСОБА_1 для призначення згідно з пунктами 10, 12 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 10 грудня 2015 року № 889-VIII "Про державну службу" пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 року "Про державну службу" про те, що надбавки, премії та інші виплати за період з 01.01.2021 по 14.10.2024 становили:
За 2021 рік: надбавка за інтенсивність праці: січень 5100,00 грн, лютий 5157,60 грн, березень 5404,44 грн, квітень 7650,00 грн, травень 8760,00 грн, червень 8703,14 грн, липень 8488,66 грн, серпень 15300,00 грн, вересень 16320,00 грн, жовтень 14924,94 грн, листопад 6454,80 грн, грудень 6498,70 грн; надбавка за виконання особливо важкої роботи: січень - вересень 0,00, жовтень 1613,70 грн, листопад 6454,80 грн, грудень 5917,80 грн; надбавка за роботу з відомостями що становлять державну таємницю: січень - грудень 0,00 грн; виплати за додаткове навантаження: січень - грудень 0,00 грн; премія місячна: січень 1530,00 грн, лютий 1547,75 грн, березень 1572,70 грн, квітень - травень 1530,00 грн, червень 1483,36 грн, липень 1612,16 грн, серпень - вересень 1530,00 грн, жовтень1386,12 грн; листопад 1956,00 грн, грудень 1884,22 грн; інші виплати (матеріальна допомога, премії тощо, нараховані за період, що перевищує календарний місяць): січень - березень 0,00 грн, квітень 15250,10 грн, травень 93,07 грн, червень 17970,30 грн, липень - 62,07 грн, серпень - вересень 97,54 грн, жовтень 43,89 грн, грудень - листопад 0,00 грн.
За 2022 рік: надбавка за інтенсивність праці: січень 6474,51 грн, лютий 4987,80 грн, березень 5276,63 грн, квітень - жовтень 0,00 грн, листопад 2105,80 грн, грудень 6989,22 грн; надбавка за виконання особливо важкої роботи: січень 237,06, лютий 0,00 грн, березень 683,06 грн, квітень - жовтень 0,00 грн, листопад 942,70 грн, грудень 2293,95 грн; надбавка за роботу з відомостями що становлять державну таємницю: січень - грудень 0,00 грн; виплати за додаткове навантаження: січень - грудень 0,00 грн; премія місячна: січень - 1867,58 грн, лютий - 1956,00 грн, березень 952,68 грн, квітень - жовтень 0,00 грн, листопад 611,10 грн, грудень 2008,81 грн; інші виплати (матеріальна допомога, премії тощо, нараховані за період, що перевищує календарний місяць): січень - лютий 0,00 грн, березень 18265,54 грн, квітень - грудень 0,00 грн.
За 2023 рік: надбавка за інтенсивність праці: січень - грудень 0,00 грн; надбавка за виконання особливо важкої роботи: січень - грудень 0,00 грн; надбавка за роботу з відомостями що становлять державну таємницю: січень - грудень 0,00 грн; виплати за додаткове навантаження: січень - грудень 0,00 грн; премія місячна: січень - грудень 0,00 грн; інші виплати (матеріальна допомога, премії тощо, нараховані за період, що перевищує календарний місяць): січень - грудень 0,00 грн.
За 2024 рік: надбавка за інтенсивність праці: січень - грудень 0,00 грн; надбавка за виконання особливо важкої роботи: січень - грудень 0,00 грн; надбавка за роботу з відомостями що становлять державну таємницю: січень - грудень 0,00 грн; виплати за додаткове навантаження: січень - грудень 0,00 грн; премія місячна: січень - грудень 0,00 грн; інші виплати (матеріальна допомога, премії тощо, нараховані за період, що перевищує календарний місяць): січень - грудень 0,00 грн.
Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.
Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до п.п.1 п.2 розд. ХІ Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889-VIII, Закон України "Про державну службу" від 16.12.1993 р. № 3723-ХІІ (втратив чинність, крім ст.37, що застосовується до осіб, зазначених у пункті 10 і 12 розділу ХІ цього Закону).
Згідно п.10 Розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №889-VIII державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених ст. 25 Закону № 3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до ст.37 Закону № 3723-ХІІ у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
За п.12 Розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №889-VIIIдля осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених ст.25 Закону № 3723-ХІІ таактами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до ст.37 Закону № 3723-ХІІ у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Частиною 1 ст.37 Закону №3723-ХІІ встановлено, що на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого ст.26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абз.1 ч.1 ст.28 Закону № 1058-IV, та мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.
Тобто, за умови перебування станом на 01.05.2016 на посаді, віднесеної до державної служби, за наявності станом на 01.05.2016 стажу не менш 10 років на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених ст.25 Закону №3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, позивач мала право на призначення пенсії відповідно до ст.37 Закону № 3723-ХІІ у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Після 01.05.2016 року, відповідно до ст. 90 Закону України "Про державну службу" № 889-VIII пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
При цьому законодавець визначив певні умови, за дотримання яких у осіб зберігається право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" № 3723-XII.
За п. 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" № 889-VIII державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" № 3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37Закону України "Про державну службу" № 3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Пунктом 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" № 889-VIII встановлено, що для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" № 3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" № 3723-XIIв порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Отже, Прикінцевими та перехідними положеннями Закону України "Про державну службу" № 889-VIII передбачено, що за наявності у особи станом на 01.05.2016 певного стажу держслужби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років стажу держслужби незалежно від того, чи працювала особа станом на 01.05.2016 на держслужбі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" № 3723-XII, але за певної додаткової умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Водночас, для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців,статтею 37 Закону України "Про державну службу" № 3723-XIIпередбачено додаткові умови для наявності права на призначення пенсії державного службовця: певний вік і страховий стаж.
З огляду на зміст зазначених норм чинного законодавства, обов'язковою умовою для збереження у особи права на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" № 3723-XIIпісля 01.05.2016 року є дотримання сукупності вимог, визначених частиною 1статті 37 Закону України "Про державну службу" № 3723-XIIі Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-VIII, а саме щодо віку, страхового стажу, стажу державної служби.
За правовою позицією Великої Палати Верховного Суду від 13.04.2019 у справі № 822/524/18, постанови після набрання чинності Законом України "Про державну службу" № 889-VIII - 01.05.2016 зберігають право на призначення пенсії державного службовця відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" № 3723-XIIлише ті особи, які мають стаж державної служби, визначений пунктами 10, 12Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" № 889-VIII, та мають передбачені частиною 1статті 37 Закону України "Про державну службу" № 3723-XIIвік і страховий стаж.
Згідно ч. 5 ст. 15 Закону України "Про державну податкову службу в Україні", правовий статус посадових осіб органів державної податкової служби, їх права та обов'язки визначаються Конституцією України, цим Законом, а в частині, що не регулюється ним, Законом України "Про державну службу".
Частиною 7 ст. 15 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" визначено посадові особи органів державної податкової служби підлягають атестації. Порядок атестації визначається центральним органом державної податкової служби.
Відповідно до ч. 8 ст. 15 Закону України "Про державну податкову службу в Україні", посадовим особам органів державної податкової служби присвоюються спеціальні звання: головний державний радник податкової служби, державний радник податкової служби I рангу, державний радник податкової служби II рангу, державний радник податкової служби III рангу, радник податкової служби I рангу, радник податкової служби II рангу, радник податкової служби III рангу, інспектор податкової служби I рангу, інспектор податкової служби II рангу, інспектор податкової служби III рангу.
Частина 4 ст. 15 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" передбачає, що службові особи державних податкових інспекцій не мають права займатися підприємницькою діяльністю, а також працювати за сумісництвом на підприємствах, в установах і організаціях (крім наукової та викладацької діяльності).
Тобто цією нормою установлено умови, за яких особи не можуть бути службовцями податкових органів, які кореспондуються з вимогами статті 12 Закону України "Про державну службу" № 3723-XII щодо обмежень, пов'язаних із прийняттям на державну службу та її проходженням.
Згідно з положеннями ст. 6 Закону України "Про державну податкову службу", видатки на утримання органів державної податкової служби визначаються Кабінетом Міністрів України і фінансуються з державного бюджету.
З системного аналізу вказаних норм вбачається, що посадові особи державної податкової служби, яким за наслідками атестації присвоєно спеціальні звання та які обіймають посади в державних органах для виконання завдань і функцій держави (зокрема у сфері податкової політики), одержують заробітну плату за рахунок державного бюджету, - дійсно перебувають на державній службі та є державними службовцями.
Відповідно до п. 8 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу", стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.
За абз. 2 пункту 2 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1994 № 283 (чинного до набрання законної сили Законом України "Про державну службу", Порядок № 283), до стажу державної служби зараховується робота (служба) на посадах керівних працівників і спеціалістів в апараті органів прокуратури, судів, нотаріату, дипломатичної служби, митного контролю, внутрішніх справ, служби безпеки, розвідувальних органів, інших органів управління військових формувань, Держспецзв'язку, Адміністрації Держспецтрансслужби, державної податкової та контрольно-ревізійної служби, Держфінінспекції, її територіальних органів.
Порядок № 283 втратив чинність 01.05.2016 у зв'язку із затвердженням постановою Кабінету Міністрів України 25.03.2016 № 229 нового Порядку обчислення стажу державної служби.
Таким чином, стаж державної служби до 01.05.2016 обчислюється відповідно до Порядку № 283, а після 01.05.2016 відповідно до Порядку № 229.
Пунктом 4 Порядку визначено, що стаж державної служби обчислюється відповідно до частини другої статті 46 Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VІІ. До стажу державної служби зараховуються, зокрема час перебування на посадах, на яких присвоюються військові та спеціальні звання.
Трудова книжка (дата заповнення 29.07.1976), вкладиш НОМЕР_2 (дата заповнення 18.11.2002), вкладиш (дата заповнення 27.07.2015) та вкладиш АО № 877553 (дата заповнення 22.12.2020) щодо спірних періодів роботи позивача містить такі записи:
Державна податкова інспекція по місту Красний Луч:
запис № 23 від 28.06.1994 - присвоєно персональне звання «Інспектор податкової служби третього рангу»;
запис № 24 від 12.09.1994 - присягу державного службовця прийняв;
запис № 25 від 24.01.1995 - переведений на посаду головного державного податкового ревізора-інспектора відділу податкових розслідувань;
запис № 26 від 25.11.1996 - звільнений у зв'язку з ліквідацією «Госналогиспекции по г. Красный Луч» за п.5 ст. 36 КЗпП України за переведенням в Краснолучське міжрегіональне управління податкової поліції;
Державна податкова адміністрація в Луганській області Управління податкової поліції:
запис № 27 від 26.11.1996 - прийнятий за переведенням на конкурсній основі на посаду головного державного податкового ревізора-інспектора Краснолучського міжрегіонального управління податкової поліції;
запис № 28 від 01.04.1998 - призначений на посаду головного державного податкового ревізора-інспектора відділу податкових розслідувань Краснолучського регіонального головного відділу податкової міліції;
запис № 29 від 18.11.1998 - присвоєно персональне звання «інспектор податкової служби 2 рангу»;
запис № 30 від 01.10.1999 - призначений на посаду головного державного податкового ревізора інспектора податкових розслідувань головного відділу податкової міліції ДПІ в місті Красний Луч;
запис № 31 від 01.09.2001 - призначений на посаду головного державного податкового ревізора-інспектора відділу дослідчих перевірок головного відділу податкової міліції ДПІ в місті Красний Луч;
запис № 32 від 01.09.2002 - призначений на посаду головного державного податкового ревізора-інспектора відділу дослідчих перевірок головного відділу податкової міліції ДПІ в місті Красний Луч;
запис № 33 від 18.11.2002 - присвоєно спеціальне звання «Інспектор податкової служби І рангу»;
Державна податкова інспекція у місті Красний Луч:
запис № 34 від 16.08.2005 - призначений на посаду головного державного податкового ревізора інспектора відділу контрольно-перевірочної роботи;
запис № 35 від 09.01.2007 - переведений у відділ планування проведення перевірок та взаємодії із структурними підрозділами на посаду головного державного податкового ревізора-інспектора;
запис № 36 від 03.03.2008 - рахувати головним державним податковим ревізором-інспектором відділу організації податкового аудиту, відбору платників податків та аналізу їх діяльності управління податкового контролю юридичних осіб;
запис № 37 від 23.09.2009 - рахувати головним державним податковим ревізором-інспектором відділу податкового контролю та аналітичної роботи управління податкового контролю та аналітичної роботи управління податкового контролю юридичних осіб;
запис № 38 від 05.03.2012 - звільнений по переводу до ДПІ у м. Красному Лучі Луганської області Державної податкової служби , п.5 ст.36 КЗпП України у зв'язку з реорганізацією;
запис № 39 від 05.03.2012 - запис за № 38 вважати недійсним;
Державна податкова інспекція у м. Красному Лучі Луганської області Державної податкової служби:
запис № 40 від 06.03.2012 - у зв'язку з реорганізацією ДПІ в м. Красний Луч, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21 вересня 2011 року № 981 «Про утворення територіальних органів Державної податкової служби», призначено на посаду завідувача сектору планування, організації податкового контролю та аналітичної роботи, як такого, що успішно пройшов стажування відділу податкового контролю ДПІ у м. Красному Лучі Луганської області ДПС по переводу з ДПІ в м. Красний Луч, ч. 3 ст. 36 КЗпП України;
запис № 41 від 06.03.2012 присвоєно чергове спеціальне звання радника податкової служби ІІІ рангу;
запис № 42 від 01.06.2012 призначений на посаду державного податкового ревізора-інспектора відділу планування, організації податкового контролю та аналітичної роботи управління податкового контролю;
Державна податкова інспекція у м. Красному Лучі Головного управління Міндоходів у Луганській області:
запис № 43 від 19.06.2013 - у зв'язку з реорганізацією, відповідно постанови Кабінету Міністрів України відповідно постанови Кабінету Міністрів України від 20 березня 2013 року № 229 «Про утворення територіальних органів Міністерства доходів і зборів» призначено на посаду головного державного ревізора-інспектора відділу податкового аудиту Державної податкової інспекції у м. Красному Лучі Головного управління Міндоходів у Луганській області в порядку переведення з ДПІ у м. Красному Лучі Луганської області ДПС, відповідно до ч. 4 ст. 36 КЗпП України;
запис № 44 від 19.06.2013 - присвоєно 13 ранг державного службовця;
запис № 45 від 02.01.2014 - присвоєно спеціальне звання радника податкової та митної справи ІІІ рангу, відповідно постанови Кабінету Міністрів України від 23 жовтня 2013 року № 839 «Про спеціальні звання посадових осіб органів доходів і зборів»;
Державна податкова інспекція у м. Красному Лучі Головного управління ДПС у Луганській області:
Запис № 46 від 27.07.2015 - у зв'язку із реорганізацією відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 06 серпня 2014 року № 311 «Про утворення територіальних органів Державної фіскальної служби та визнання такими, що втратили чинність деяких актів Кабінету Міністрів України» призначити на посаду головного державного ревізора-інспектора відділу податкового аудиту Державної податкової інспекції у м. Красному Лучі Головного управління ДПС у Луганській області в порядку переведення з Державної податкової інспекції у м. Красному Лучі Головного управління Міндоходів у Луганській області, відповідно до ч.4 ст.36 КЗпП України;
запис № 47 від 06.04.2016 - призначений на посаду головного державного ревізора-інспектора з питань фінансування, бухгалтерського обліку та звітності, роботи з персоналом та аудиту у зв'язку зі зміною штатного розпису;
запис № 48 від 28.07.2016 - звільнений з посади у зв'язку з переведенням до Луганської ОДПІ ГУ ДФС у Луганській області, п.5 ст. 36 КЗпП України;
Луганська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Луганській області:
запис № 49 від 29.07.2016 - призначено на посаду головного державного інспектора Краснолучського відділення в порядку переведення з ДПІ у м. Красному Лучі;
запис № 50 від 10.11.2016 - переведено на посаду головного державного ревізора-інспектора Краснолучського відділення;
запис № 51 від 05.04.2017 - у зв'язку зі зміною структури та штатного розпису Луганської ОДПІ переведено на посаду головного державного ревізора-інспектора Східного відділення;
запис № 52 від 15.06.2017 - переведено на посаду головного інспектора Північного відділення;
запис № 53 від 14.09.2017 - переведено на посаду головного державного інспектора відділу обслуговування платників;
запис № 54 від 10.10.2018 - звільнений з посади в порядку переведення для подальшої роботи в апараті Головного управління ДФС у Луганській області, відповідно до п.2 ч.1 ст. 41 ЗУ «Про державно службу» та п. 5 ст. 36 КЗпП України;
Державна Фіскальна служба України Головне управління ДФС у Луганській області:
запис № 55 від 11.10.2018 - призначений на посаду старшого державного інспектора відділу обслуговування платників Лисичанського-Попаснянського управління в порядку переведення з Луганської ОДПІ;
запис № 56 від 06.12.2018 - переведений у зв'язку з організаційно-штатними змінами на посаду старшого державного інспектора державної податкової інспекції у м. Лисичанську Лисичанського-Попаснянського управління;
запис № 57 від 28.08.2019 - звільнено з займаної посади у зв'язку з переведенням для подальшої роботи у Головному управлінні ДПС у Луганській області, відповідно до пункту 2 частини першої статті 41 Закону України від 10 грудня 2015 року № 889-VII «Про державну службу», пункту 5 статті 36 КЗпП України;
Державна податкова служба України Головне управління ДПС в Луганській області:
запис № 58 від 29.08.2019 - призначено на посаду старшого державного інспектора Державної податкової інспекції у м. Лисичанську Лисичанського управління Головного управління в порядку переведення з Головного управління ДФС у Луганській області;
запис № 59 від 29.08.2019 - присвоєно 6 ранг державного службовця;
запис № 60 від 02.11.2020 - переведено на посаду старшого державного інспектора Лисичанського відділу електронних сервісів управління електронних сервісів;
запис № 61 від 21.12.2020 - звільнено з займаної посади у зв'язку з переведенням для подальшої роботи у Головному управлінні ДПС у Луганській області, відповідно до п.2 ч.1 ст. 41 Закону України «Про державну службу»;
запис № 62 від 22.12.2020 - призначено на посаду старшого державного інспектора Лисичанського відділу електронних сервісів управління електронних сервісів Головного управління ДПС у Луганській області в порядку переведення з Головного управління ДПС у Луганській області із збереженням 6 рангу державного службовця;
запис № 63 від 14.10.2024 - припинено державну службу та звільнено з займаної посади через незгоду на проходження державної служби у зв'язку зі зміною її істотних умов відповідно до пункту 6 частини третьої статті 83 Закону України від 10 грудня 2015 року № 889-VIII «Про державну службу» (зі змінами).
Зважаючи на те, що як Законом України "Про державну службу", так і нормами раніше чинних Законів України "Про державну службу" № 3723-XII, "Про державну податкову службу" та Порядку № 283 було передбачено зарахування до стажу державної служби роботу (службу) на посадах керівних працівників і спеціалістів в органах державної податкової служби та її територіальних органів, враховуючи те, що позивач з 28.06.1994 працював в органах державної податкової служби, обіймав відповідні посади для виконання завдань і функцій держави (у сфері податкової політики), а також те, що він одержувала заробітну плату за виконувану роботу за рахунок державного бюджету, то всі періоди роботи (служби) позивача на посадах податкової служби підлягають до зарахування до стажу державної служби.
Щодо посилань відповідача на те, що обіймані позивачем посади не належать до посад, віднесених до категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону № 3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, оскільки йосу як посадовій особі контролюючих органів присвоювались спеціальні звання, а не ранги державної служби, суд виходить з наступного.
Спеціальним законом, що визначав статус державної податкової служби в Україні, її функції та правові основи діяльності у період роботи позивача на відповідних посадах, був Закон України від 04.12.1990 №509-ХІІ «Про державну податкову службу в Україні» та з 12.08.2012 Податковий кодекс України.
За частинами 1 і 5 ст. 15 Закону № 509-ХІІ посадовою особою органу державної податкової служби може бути особа, яка має освіту за фахом та відповідає кваліфікаційним вимогам, установленим Міністерством фінансів України. Правовий статус посадових осіб органів державної податкової служби, їх права та обов'язки визначаються Конституцією України, цим Законом, а в частині, що не регулюється ним Законом України «Про державну службу».
Відповідно до ч. 5 ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
За правовою позицією Верховного Суду у постанові від 03.07.2018 у справі № 586/965/16-а, від 18.03.2021 у справі № 500/5183/17 аналіз положень статті 37 Закону № 3723-ХІІ. Закону України «Про державну податкову службу в Україні» від 04.12.1990 року № 509-ХІІ дає підстави вважати, що посадові особи державної податкової служби, яким присвоєно спеціальні звання, є державними службовцями зі спеціальним статусом, а тому період проходження такої служби в податкових органах має зараховуватися до стажу державної служби, який дає право на пенсію державного службовця відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ.
Пунктом 342.4 ст. 342 Податкового кодексу України визначено, що посадові особи контролюючих органів є державними службовцями.
Правовий статус посадових осіб контролюючих органів, їх права та обов'язки визначаються Конституцією України, цим Кодексом та Митним кодексом, а в частині, що не регулюється ними, - Законом України «Про державну службу» та іншими законами (п. 342.6 ст. 342 ПК України).
За п. 343.2 ст. 343 ПК України посадовим особам центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, його територіальних органів та державних податкових інспекцій присвоюються спеціальні звання. Положення про спеціальні звання та порядок їх присвоєння, співвідношення з рангами державних службовців, розмір надбавок за спеціальне звання затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 344.1 ст. 344 ПК України пенсійне забезпечення посадових осіб контролюючих органів, крім діючих у них підрозділів податкової міліції, здійснюється в порядку та на умовах, передбачених Законом України "Про державну службу".
При цьому період роботи зазначених осіб (у тому числі тих, яким присвоєні спеціальні звання) у контролюючих органах зараховується до стажу державної служби та стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, що дає право на призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" незалежно від місця роботи на час досягнення віку, передбаченого зазначеним Законом.
Відповідно до пунктів 343.1 - 343.2 статті 343 ПК України посадовим особам центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, його територіальних органів та державних податкових інспекцій присвоюються такі спеціальні звання: головний державний радник податкової служби; державний радник податкової служби I рангу; державний радник податкової служби II рангу; державний радник податкової служби III рангу; радник податкової служби I рангу; радник податкової служби II рангу; радник податкової служби III рангу; інспектор податкової служби I рангу; інспектор податкової служби II рангу; інспектор податкової служби III рангу; інспектор податкової служби IV рангу; молодший інспектор податкової служби.
Положення про спеціальні звання та порядок їх присвоєння, співвідношення з рангами державних службовців, розмір надбавок за спеціальне звання затверджуються Кабінетом Міністрів України.
ОСОБА_1 у спірний період (з 28.06.1994 по 14.10.2024) працював в органах Державної податкової служби і мав спеціальні звання, що підтверджується відповідними записами трудової книжки за спірний період.
Процедуру присвоєння спеціальних звань посадовим особам органів доходів і зборів та осіб, уповноважених їх присвоювати, визначено Порядком присвоєння спеціальних звань посадовим особам органів доходів і зборів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23.10.2013 № 839, що був чинним до 16.10.2020 (Порядок № 839).
Згідно пунктом 9 Порядку № 839, посадовій особі, яка перебувала на державній службі та вперше призначена на посаду в органах доходів і зборів, присвоюється спеціальне звання за посадою, на яку призначено особу, з урахуванням встановленого співвідношення рангів державних службовців.
Особам, які приймаються на роботу до органів доходів і зборів та яким раніше присвоєно спеціальні звання державної податкової або митної служби, спеціальні звання присвоюються з урахуванням співвідношення, визначеного законом.
За приписами пункту 4 Порядку № 839, до строку перебування у спеціальному званні зараховується період роботи в органах доходів і зборів у спеціальному званні (ранзі державного службовця), а також строк перебування у спеціальному званні (ранзі державного службовця) посадових осіб державної податкової та державної митної служби, крім посадових осіб, яким у період роботи в органах доходів і зборів спеціальне звання було присвоєно достроково.
Постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2016 № 306 "Питання присвоєння рангів державних службовців та співвідношення між рангами державних службовців і рангами посадових осіб місцевого самоврядування, військовими званнями, дипломатичними рангами та іншими спеціальними званнями"(Постанова № 306) затверджено Порядок присвоєння рангів державних службовців, співвідношення рангів державних службовців і військовими званнями, дипломатичними рангами та іншими спеціальними званнями згідно з додатками 1-10.
Вищенаведені норми підтверджують, що посадові особи контролюючих органів, в цьому випадку - податкового органу, віднесені до державних службовців з певними особливостями, тобто з присвоєнням спеціальних звань, які відповідають певним категоріям та рангам державних службовців.
Тобто спеціальні звання посадових осіб органів державної податкової служби прирівнюються до рангів державного службовця, визначених Постановою № 306.
Отже, посадові особи державної податкової служби, яким присвоєно спеціальні звання є державними службовцями зі спеціальним статусом, а тому період проходження служби в податкових органах має зараховуватися до стажу державної служби, який дає право на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу".
У постановах Верховного Суду від 19.06.2018 у справі № 465/7218/16-а та від 13.12.2018 у справі № 539/1855/17 зазначено, що доводи органу Пенсійного фонду про те, що позивач не має права на призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" у зв'язку з тим, що йому присвоєно спеціальне звання як посадовій особі контролюючого органу, а тому його посада не відноситься до категорії посад державної служби, є безпідставними та повністю спростовуються положеннями статті 344 Податкового кодексу України та Порядку № 283.
Виходячи з наведеного, суд встановив, що Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області під час розгляду заяви позивача безпідставно виходило з того, що у нього відсутній необхідний стаж роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби.
Отже, враховуючи вищевикладене, є всі правові підстави зарахувати періоди роботи позивача в органах Державної податкової служби з 28.06.1994 по 14.10.2024 до державної служби.
У зв'язку з цим, враховуючи, що на час звернення з заявою про переведення на пенсію державного службовця позивачем дотримано всіх необхідних вимог, визначених частиною 1 статті 37 Закону № 3723-ХІІ, пунктів 10 та 12 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889, що свідчить, що станом на момент звернення до відповідача з заявою позивач мав право на призначення йому пенсії за віком відповідно до Закону України "Про державну службу".
З огляду на викладене, позовні вимоги підлягають задоволенню повністю.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При зверненні до суду з позовом позивачем сплачено судовий збір у сумі 858,88 грн, що підтверджено квитанцією від 25.06.2025 № 3МК2-16Р4-2ТРВ-МВА0.
Оскільки позов підлягає задоволеню суд присуджує позивачу понесені ним і документально підтверджені судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 858,88 грн за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 72, 77, 90, 94, 132, 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 07.05.2025 № 121130003987 щодо відмови у переведенні на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII, ОСОБА_1 .
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області перевести ОСОБА_1 на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII, зарахувавши до стажу державної служби періоди роботи в податкових органах з 28.06.1994 по 14.10.2024, з урахуванням довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 06.01.2025 № М-1/12-32-10- 02-14, від 06.01.2025, № М-2/12-32-10-02-14, від 06.01.2025, № М-3/12-32-10- 02-14, які видані Головним управлінням ДПС у Луганській області Державної податкової служби України, з дати звернення за призначенням пенсії - з 30.04.2025.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (місцезнаходження: вул. Степана Бандери, 43, м. Суми, 40009, ЄДРПОУ 21108013) на користь ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) судовий збір у розмірі 858,88 грн (вісімсот п'ятдесят вісім гривень 88 коп.).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Т.В. Смішлива