Рішення від 07.08.2025 по справі 320/2702/24

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 серпня 2025 року справа №320/2702/24

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Щавінського В.Р., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Лерсен ЛТД" до Головного управління Державної податкової служби у Миколаївській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Лерсен ЛТД" звернулось до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Державної податкової служби у Миколаївській області з вимогами визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення форми "С" №824614290902 від 21.09.2023 та №824514290902 від 21.09.2023.

Ухвалою суду від 26.01.2024 відкрито провадження у даній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Ухвало суду від 07.08.2025 закрито провадження в даній справі у частині визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення форми "С" №824614290902 від 21.09.2023.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що податкове повідомлення-рішення прийнято за відсутності у діях позивача порушень приписів податкового законодавства, на підставі висновків акта перевірки, які не відповідають дійним обставинам справи. Так, на думку позивача, є помилковими висновки контролюючого органу щодо порушення п.п. 230.1.2. п. 230.1. статті 230 Податкового кодексу України, адже відповідність паливо-роздавальних колонок на АЗС за адресою: м. Миколаїв, Херсонське шосе 100-б вимогам законодавства та проходження ними періодичних повірок з позитивними результатами підтверджується експлуатаційними документами та таке обладнання - формулярами, з наявними в них відбитками повірочних тавро у порядку та строки, встановлені законодавством.

Відповідач проти задоволення позовних вимог заперечував з огляду на відсутність правових підстав. Вважає, що оскаржуване рішення прийнято відповідачем правомірно і відповідно до вимог податкового законодавства. На переконання податкового органу, проведеною перевіркою встановлені підстави для прийняття оскаржуваного рішення.

Розглянувши подані учасниками справи документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

Головним управлінням Державної податкової служби у Миколаївській області на підставі наказу від 02.08.2023 №881-п проведено фактичну перевірку ТОВ «Лерсен ЛТД» за місцем здійснення діяльності: Херсонське Шосе, буд. 100б, м. Миколаїв.

За наслідками проведеної фактичної перевірки ГУ ДПС у Миколаївській області складено акт фактичної перевірки від 21.08.2023 №7247/14-29-09-02- 07/42671567.

В ході перевірки встановлено порушення п.п.230.1.2 п.230.1 ст.230 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-VI, зі змінами та доповненнями, а саме, - необладнання витратомірами-лічильниками 3 місць відпуску пального наливом з акцизного складу з уніфікованим номером 1014659.

На підставі висновків акту перевірки, відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення від 21.09.2023 №824514290902 форма «ПС», яким визначено суму штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 60 000,00 гривень.

Вважаючи вказане податкове повідомлення-рішення протиправним, позивач звернувся з цим позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зважає на таке.

За змістом пп. 230.1.2 п. 230.1 ст. 230 ПК України, акцизні склади, на території яких здійснюється виробництво, оброблення (перероблення), змішування, розлив, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізація пального, повинні бути обладнані витратомірами-лічильниками на кожному місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованому на акцизному складі, та рівнемірами-лічильниками рівня таких товарів (продукції) у резервуарі, а для скрапленого газу (пропану або суміші пропану з бутаном), інших газів, бутану, ізобутану за кодами згідно з УКТ ЗЕД 2711 12 11 00, 2711 12 19 00, 2711 12 91 00, 2711 12 93 00, 2711 12 94 00, 2711 12 97 00, 2711 13 10 00, 2711 13 30 00, 2711 13 91 00, 2711 13 97 00, 2711 14 00 00, 2711 19 00 00, 2901 10 00 10 - також можуть бути обладнані пристроями для вимірювання рівня або відсотка пального у резервуарі (далі - рівнемір-лічильник) на кожному введеному в експлуатацію стаціонарному резервуарі, розташованому на акцизному складі.

Витратоміри-лічильники та резервуари повинні відповідати вимогам законодавства та мати позитивний результат повірки або оцінку відповідності, проведені відповідно до законодавства, а рівнеміри-лічильники повинні відповідати вимогам законодавства та мати позитивний результат повірки або оцінку відповідності, або калібрування, проведені відповідно до законодавства. У разі відсутності позитивного результату повірки або оцінки відповідності, або калібрування витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників для цілей цього Кодексу акцизні склади, на яких вони розташовані, вважаються необладнаними витратомірами-лічильниками та рівнемірами-лічильниками.

Паливороздавальні колонки та/або оливороздавальні колонки, встановлені на акцизних складах, на які є позитивні результати повірки або оцінка відповідності, проведені відповідно до законодавства, виконують функції витратомірів-лічильників.

Забороняється здійснення реалізації пального без наявності зареєстрованих витратомірів-лічильників, рівнемірів-лічильників та резервуарів, без реєстрації акцизного складу.

Пунктом 128-1.1 статті 128 ПК України установлено, що необладнання та/або відсутність реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі рівнеміра-лічильника на введеному в експлуатацію резервуарі, розташованому на акцизному складі, та/або витратоміра-лічильника на місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованого на акцизному складі, а також необладнання та/або відсутність реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників обсягу виробленого спирту етилового витратоміра-лічильника спирту етилового, та/або масового витратоміра на місці отримання та відпуску спирту етилового, розташованого на акцизному складі, та/або місці отримання/відпуску спирту етилового у виробництво продукції, визначеної у підпунктах "д"-"ж" підпункту 229.1.1 пункту 229.1 статті 229 цього Кодексу, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 20000 гривень за кожний необладнаний резервуар та/або незареєстрований рівнемір-лічильник, а також за кожне необладнане місце відпуску пального наливом з акцизного складу або за кожне місце отримання та відпуску спирту етилового, та/або незареєстрований витратомір-лічильник/витратомір-лічильник спирту етилового, та/або масовий витратомір.

Як вбачається з акту перевірки, у ході проведення перевірки встановлено, що на АЗС ТОВ «ЛЕРСЕН ЛТД» (акцизний склад з уніфікованим номером 1014659) за адресою - Херсонське Шосе, буд. 100б, м. Миколаїв, використовуються три паливороздавальні колонки:

1. Колонка паливороздавальна моделі ADAST з заводським номером 839/12;

2. Колонка паливороздавальна моделі ADAST з заводським номером 044/13-043/13;

3. Колонка паливороздавальна моделі ADAST з заводським номером 159/13-164/13.

ТОВ «ЛЕРСЕН ЛТД» до перевірки надало копії:

- копію формуляру на колонку паливороздавальну ADAST V-line H 4704.080/2/40 з зав. №044/13,043/13;

- копію формуляру на колонку паливороздавальну ADAST V-line H 4704.080/2/40 з зав. Nє159/13,164/13;

- ?копію формуляру на колонку паливороздавальну ADAST V-line H

4704.080/2/40 з зав. Nє839/12.

Суд зазначає, що згідно інформації, яка міститься у зазначених копіях формулярів, періодичну повірку зазначених трьох колонок паливороздавальних здійснено 06.07.2020.

Тобто, документи, які свідчать що паливороздавальні колонки виробництва фірми ADAST V-line Н 4704.080/2/40 з зав.№044/13,043/13, №159/13, №164/13, №839/12 через які здійснюється відпуск пального наливом з акцизного складу з уніфікованим номером 1014659, відповідають вимогам законодавства та мають позитивний результат повірки або оцінку відповідності, або калібрування, проведені відповідно до законодавства до перевірки не надано.

Разом із цим, як з'ясовується із акту перевірки, підписаного посадовою особою платника податків без зауважень, під час перевірки ТОВ ТОВ «ЛЕРСЕН ЛТД» надало копії формулярів колонок, які суперечать інформації, що міститься у наданих копіях формулярів колонок до суду.

При цьому, судом встановлено, що з метою підтвердження інформації, яка міститься у зазначених копіях, ГУ ДПС у Миколаївській області направлено до Державного підприємства «ЧЕРКАСЬКИЙ НАУКОВО-ВИРОБНИЧИЙ ЦЕНТР СТАНДАРТИЗАЦІЇ, МЕТРОЛОГІЇ ТА СЕРТИФІКАЦІЇ» лист від 18.09.2023 №21341/6/14-29-09-02-05 щодо проведених повірок або оцінок відповідності, засобів вимірювальної техніки, які належать ТОВ «ЛЕРСЕН ЛТД»:

Згідно відповіді ДП «ЧЕРКАСИСТАНДАРТМЕТРОЛОГІЯ» від 19.09.2023 №01-19/564, протягом 2021-2023 років ДП «ЧЕРКАСИСТАНДАРТМЕТРОЛОГІЯ» не надавало послуги з повірки зазначених паливороздавальних колонок, які належать ТОВ «Лерсен ЛТД».

Також ДП «ЧЕРКАСИСТАНДАРТМЕТРОЛОГІЯ» у листі від 19.09.2023 №01-19/564 зазначило, що відбитки повірочного тавра, схожого на повірочне тавро ДП «ЧЕРКАСИСТАНДАРТМЕТРОЛОГІЯ» із шифром «РЯ», мають видимі ознаки підробки та не відповідають відбитку справжнього тавра.

Беручи до уваги вищенаведене, відповідач відповідно до вимог законодавства правомірно притягнув позивача до відповідальності у виді штрафу у розмірі 6000,00 грн, тому відповідне податкове повідомлення-рішення прийнято законно о та скасуванню не підлягає.

Згідно ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Відповідно до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, оскільки в задоволенні позову відмолено, тому понесені судові витрати слід залишити за позивачем.

Керуючись ст.ст. 6, 9, 14, 72, 76, 90, 139, 241-246, 255, 271, 272, 287, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Щавінський В.Р.