Рішення від 08.08.2025 по справі 640/29406/20

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"08" серпня 2025 р. справа № 640/29406/20

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Тимощука О.Л. розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою Державної авіаційної служби України до Приватного акціонерного товариства "Авіакомпанія "Міжнародні Авіалінії України" про стягнення заборгованості у розмірі 3 925 305,55 грн,

ВСТАНОВИВ:

Державна авіаційна служба України (надалі, також позивач, Державіаслужба) 24.11.2020 звернулася до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Приватного акціонерного товариства "Авіакомпанія "Міжнародні Авіалінії України" (надалі, також відповідач, ПрАТ "Авіакомпанія "МАУ") в якій просила стягнути з Приватного акціонерного товариства "Авіакомпанія "Міжнародні Авіалінії України" на користь Державної авіаційної служби України заборгованість зі сплати державних зборів до Державного спеціалізованого фонду фінансування загальнодержавних витрат на авіаційну діяльність та участь України у міжнародних авіаційних організаціях у сумі 3 925 305,55 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідно до частини 4 статті 12 Повітряного кодексу України для забезпечення реалізації основних напрямів державної політики у сфері авіаційної діяльності та використання повітряного простору України, утримання та забезпечення діяльності уповноваженого органу з питань цивільної авіації з метою виконання покладених на нього завдань та функцій, участі та представництва України у міжнародних авіаційних організаціях та інших заходах діє Державний спеціалізований фонд фінансування загальнодержавних витрат на авіаційну діяльність та участь України у міжнародних авіаційних організаціях (надалі, також - Фонд). Позивач звертає увагу, що згідно з частиною 8 статті 12 Повітряного кодексу України платежі, що підлягають сплаті до Державного спеціалізованого фонду фінансування загальнодержавних витрат на авіаційну діяльність та участь України у міжнародних авіаційних організаціях, є обов'язковими для всіх суб'єктів авіаційної діяльності. Державіаслужба наголошує, що ПрАТ "Авіакомпанія "МАУ" у період з червня по серпень 2020 року надавало послуги з перевезення пасажирів і вантажів та отримавши від пасажирів й відправників вантажу державний збір (за кожного пасажира, який відлітає з аеропорту України, та за кожну тонну вантажу, що відправлявся, чи прибуває до аеропорту України), однак в порушення норм законодавства не сплатило відповідні збори до Фонду. Позивач зазначає, що останнім на підставі звітів щодо діяльності ПрАТ "Авіакомпанія "МАУ" згідно з ліцензією на провадження господарської діяльності з надання послуг із перевезення пасажирів, вантажів повітряним транспортом авіакомпанії виставлено до сплати рахунок-фактуру за перевезення пасажирів та багажу у період з червня 2020 року по серпень 2020 року на загальну суму 3 925 305,55 грн. Проте, як вказує Державіаслужба, ПрАТ "Авіакомпанія "МАУ" державні збори до Фонду в добровільному порядку не сплачує, а відтак, на переконання позивача, вирішення питання щодо стягнення заборгованості в судовому порядку є єдиним способом захисту порушених прав останнього.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 01.12.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі (том 1 а.с.102-103).

Відповідач скористався правом на подання відзиву на позов від 15.12.2020, який разом із додатками надійшов до Окружного адміністративного суду міста Києва 17.12.2020 (том 1 а.с.104-253). ПрАТ "Авіакомпанія "МАУ" вважає позовні вимоги необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню, з огляду на таке.

За доводами відповідача, з огляду на приписи статей 67, 92 Конституції України державні збори до Фонду, у тому числі правового механізму регулювання таких зборів, як розмір та порядок сплати, мають бути встановлені виключно законом. ПрАТ "Авіакомпанія "МАУ" наголошує, що у спірний період (червень-серпень 2020 року) жодним законом розміру та порядку сплати спірних державних зборів встановлено не було. Натомість, такі збори нараховувались позивачем на підставі підзаконного нормативно-правового акту - Положення про Державний спеціалізований фонд фінансування загальнодержавних витрат на авіаційну діяльність та участь України у міжнародних авіаційних організаціях, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 28.09.1993 №819, в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 21.11.2018 №1101 (надалі, також Положення №1101).

Також, відповідач зазначає, що предметом позову Державіаслужби у даній адміністративній справі є спірні державні збори нараховані Державіаслужбою на підставі пунктів 25 та 26 Додатку до Положення №819 в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 21.11.2018 №1101. У свою чергу, предметом позову Державіаслужби у справі №826/16485/16 (на яку позивач посилається у позовній заяві), за результатами розгляду якої прийнято постанову Верховного Суду, є стягнення з ПрАТ "Авіакомпанія "МАУ" спірних державних зборів за червень-липень 2016 року у розмірі 28 402 393,82 грн. ПрАТ "Авіакомпанія "МАУ" наголошує, що спірні державні збори за вказаний період були нараховані Державівслужбою на підставі пунктів 5 та 6 розділу 11 Додатку до Положення №819, в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 16.06.1998 №889. На переконання відповідача, зазначене свідчить, що спірні державні збори у даній адміністративній справі та адміністративній справі №826/16485/16 нараховувались за різні періоди та на підставі різних норм різних редакцій Положення про Фонд. Відтак, відповідач вважає, що висновки викладені у постанові Верховного Суду у справі №826/16485/16 не стосуються предмета спору у даній адміністративній справі та позовних вимог Державіаслужби у будь-якому разі не підтверджують.

Відповідач стверджує, що позивачем не доведено обставини отримання ПрАТ "Авіакомпанія "МАУ" від пасажирів та відправників вантажу спірних державних зборів, що свідчить про безпідставність позовних вимог. Окрім того, ПрАТ "Авіакомпанія "МАУ" наголошує, що спірні державні збори не включені в перелік загальнодержавних/місцевих податків та зборів, які мають сплачуватися на території України згідно із Податковим кодексом України.

З урахування зазначеного, відповідач просив у задоволенні позовних вимог Державіаслужби відмовити.

Надалі, через відділ документального обігу, контролю та забезпечення розгляду звернень громадян Окружного адміністративного суду міста Києва від Приватного акціонерного товариства "Авіакомпанія "Міжнародні Авіалінії України" надійшло клопотання про зупинення провадження у справі від 15.12.2020, в якому відповідач просив суд зупинити провадження у справі до набрання законної сили рішенням по справі №640/10978/19 (том 2 а.с.1-5).

В обґрунтування заявленого клопотання представник відповідача послався на те, що правовою підставою для стягнення з відповідача заборгованості є пункти 25, 26 додатку до Положення про Державний спеціалізований фонд фінансування загальнодержавних витрат на авіаційну діяльність та участь України у міжнародних авіаційних організаціях, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.09.1993 №819 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 21.11.2018 №1101). При цьому, пункт 11 Положення №1101 та пункти 25, 26 додатку до Положення №1101 оскаржуються відповідачем в судовому порядку в межах адміністративної справи №640/10978/19.

Державна авіаційна служба України подала до Окружного адміністративного суду міста Києва відповідь на відзив від 21.12.2020 №4.3/4.3-1379-20, яка зареєстрована в суді 24.12.2020 (том 2 а.с.6-18). Позивач вказує, що перелік, розмір та порядок сплати державних зборів, які справляються із суб'єктів авіаційної діяльності, порядок використання коштів Фонду регламентовано Положенням №1101. Разом з тим, Державіаслужба звертає увагу, що згідно з частиною 1 статті 117 Конституції України Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов'язковими до виконання.

Також, Державіаслужба звертає увагу, що з 07.08.2020 набрала чинної нова редакція Повітряного кодексу України, зокрема кодекс доповнено статтею 12-1 якою визначено особливості справляння і ставки державного збору за кожного пасажира, який відлітає з аеропорту України, та державного збору за кожну тонну вантажу, що відправляється чи прибуває до аеропорту України.

Надалі, 24.12.2020 на адресу Окружного адміністративного суду міста Києва від Державіаслужби надійшла заява про розгляд справи за правилами загального позовного провадження від 21.12.2020 №4.3/4.3-1380-20 (том 2 а.с.20-25).

ПрАТ "Авіакомпанія "МАУ" 29.12.2020 подало до Окружного адміністративного суду міста Києва заперечення від 28.12.2020 (том 2 а.с.26-28). Відповідач зазначає, що дійсно, Законом України "Про внесення змін до Повітряного кодексу України щодо удосконалення механізму справляння державних зборів за кожного пасажира, який відлітає з аеропорту України, та за кожну тонну вантажу, що відправляється чи прибуває до аеропорту України" від 13.07.2020 №759-ІХ (надалі, також Закон №759-ІХ) до Повітряного кодексу України були внесені певні зміни, зокрема кодекс було доповнено статтею 12-1, якою вперше на рівні закону встановлено елементи правового механізму регулювання спірних державних зборів (ставки зборів, порядок та строки сплати). На переконання ПрАТ "Авіакомпанія "МАУ" внесеними до Повітряного кодексу України змінами законодавець по суті підтвердив неможливість підзаконного регулювання порядку нарахування та сплати спірних державних зборів і застосував пряму норму статті 92 Конституції України, згідно з якою податки і збори мають встановлюватись виключно законом. Також, відповідач наголошує, що нові редакції статей 12, 12-1 ПКУ набули чинності лише 07.08.2020, а відтак норми даних статей у чинних редакціях не можуть застосовуватись до спірних відносин сторін у даній справі, оскільки предметом позову Державіаслужби є стягнення з МАУ Спірних Державних Зборів за період з 01.06.2020 по 06.08.2020, та підтверджують протиправність нарахування Державіаслужбою спірних державних зборів, що у спірний період встановлені законом не були.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 22.01.2021 клопотання представника Приватного акціонерного товариства "Авіакомпанія "Міжнародні авіалінії України" про зупинення провадження у справі - задоволено та зупинено провадження у справі №640/29406/20 до моменту набрання законної сили рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва у адміністративній справі №640/10978/19 (том 2 а.с.33-35).

Представником Державіаінспекції 22.11.2022 направлено через підсистему "Електронний суд" Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи 22.11.2022 до Окружного адміністративного суду міста Києва клопотання про поновлення провадження у справі (том 2 а.с.109-110).

Законом України "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" від 13.12.2022 №2825-IX (надалі, також - Закон № 2825-IX) Окружний адміністративний суд міста Києва ліквідовано, утворено Київський міський окружний адміністративний суд із місцезнаходженням у місті Києві.

Відповідно до положень абзаців другого-четвертого пункту 2 розділу ІІ Закону №2825-IX до початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду справи, підсудні окружному адміністративному суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом, крім випадку, передбаченого абзацом четвертим цього пункту.

Не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва адміністративні справи, які були передані до Київського окружного адміністративного суду та розподілені між суддями до набрання чинності Законом України "Про внесення зміни до пункту 2 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" щодо забезпечення розгляду адміністративних справ", розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом.

Інші адміністративні справи, які не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва, у тому числі ті, що передані до Київського окружного адміністративного суду до набрання чинності Законом України "Про внесення зміни до пункту 2 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" щодо забезпечення розгляду адміністративних справ", але не розподілені між суддями (крім справ, підсудність яких визначена частиною першою статті 27, частиною третьою статті 276, статтями 289-1, 289-4 Кодексу адміністративного судочинства України), передаються на розгляд та вирішення іншим окружним адміністративним судам України шляхом їх автоматизованого розподілу між цими судами з урахуванням навантаження, за принципом випадковості та відповідно до хронологічного надходження справ у порядку, визначеному Державною судовою адміністрацією України.

Справи, підсудність яких визначена частиною першою статті 27, частиною третьою статті 276, статтями 289-1, 289-4 Кодексу адміністративного судочинства України, до початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом.

Відповідно до пункту 6 частини першої статті 152 та частини п'ятої статті 153 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", Закону України "Про внесення зміни до пункту 2 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" щодо забезпечення розгляду адміністративних справ", з метою відновлення належного доступу громадян та юридичних осіб до правосуддя у публічно-правових спорах, наказом Державної судової адміністрації України від 16.09.2024 № 399 затверджено Порядок передачі судових справ, нерозглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва (надалі, також - Порядок №399).

На виконання положень Закону №2825-IX та відповідно до Порядку №399 справу №640/29406/20 передано на розгляд до Івано-Франківського окружного адміністративного суду.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 24.03.2025 прийнято до судового розгляду адміністративну справу №640/29403/20. Клопотання позивача від 22.11.2022 про поновлення провадження у справі задоволено. Постановлено розгляд справи розпочати спочатку та здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) в порядку, визначеному статтею 262 КАС України (том 2 а.с.125-127).

Суд, розглянувши у відповідності до вимог КАС України справу за правилами спрощеного позовного провадження, дослідивши в сукупності позовну заяву, відзиви на позов, відповідь на відзив, заперечення та докази, наявні в матеріалах цієї адміністративної справи, встановив такі обставини.

Як вбачається з матеріалів справи, ПрАТ "Авіакомпанія "МАУ" - є суб'єктом господарювання, що здійснює діяльність в сфері авіації, зокрема, і щодо забезпечення повітряних перевезень пасажирів, багажу, вантажу та пошти.

В той же час, Державна авіаційна служба України є уповноваженим органом з питань цивільної авіації та діє відповідно до Положення про Державну авіаційну службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.10.2014 №520 (надалі, також Положення №520).

Відповідно до звіту ДП МА "Бориспіль" про пасажирів, які відлетіли з аеропорту України, та про вантаж, що відправляється чи прибуває до аеропорту України від 13.07.2020 №38-11-119 щодо вітчизняних авіакомпаній, які здійснювали регулярні перевезення за період з 01.06.2020 по 30.06.2020 кількість пасажирів, які відлетіли з аеропорту у межах здійснення ПрАТ "Авіакомпанія "МАУ" повітряних перевезень у межах України становила 470 осіб, а кількість тонн вантажу, що було відправлено чи прибув до аеропорту 0,000 тонн. Кількість пасажирів, які відлетіли з аеропорту у межах здійснення ПрАТ "Авіакомпанія "МАУ" міжнародних повітряних перевезень з України становила 1109 осіб, кількість тонн вантажу, що було відправлено з аеропорту 5,043 тонн, що прибув до аеропорту 2,478 тонни (том 1 а.с.17).

Згідно з звітом ДП МА "Бориспіль" про пасажирів, які відлетіли з аеропорту України, та про вантаж, що відправляється чи прибуває до аеропорту України від 13.07.2020 №38-11-120 щодо вітчизняних авіакомпаній, які здійснювали нерегулярні перевезення за період з 01.06.2020 по 30.06.2020 кількість пасажирів, які відлетіли з аеропорту у межах здійснення ПрАТ "Авіакомпанія "МАУ" повітряних перевезень у межах України становила 42 особи, а кількість тонн вантажу, що було відправлено чи прибув до аеропорту 0,000 тон. Кількість пасажирів, які відлетіли з аеропорту у межах здійснення ПрАТ "Авіакомпанія "МАУ" міжнародних повітряних перевезень з України становила 7107 осіб, кількість тонн вантажу, що було відправлено з аеропорту 62,421 тонни, що прибув до аеропорту 101,481 тонна (том 1 а.с.18).

У відповідності до інформації ДП МА "Львів" імені Данила Галицького про пасажирів, які відлетіли з аеропорту України, та про вантаж, що відправляється чи прибуває до аеропорту України від 14.07.2020 №1219/01.01-16 щодо вітчизняних авіакомпаній, які здійснювали регулярні перевезення за червень 2020 року кількість пасажирів, які відлетіли з аеропорту у межах здійснення ПрАТ "Авіакомпанія "МАУ" повітряних перевезень у межах України становила 34 особи, а кількість тонн вантажу, що було відправлено чи прибув до аеропорту 0 тонн. Кількість пасажирів, які відлетіли з аеропорту у межах здійснення ПрАТ "Авіакомпанія "МАУ" міжнародних повітряних перевезень з України становила 0 осіб, кількість тонн вантажу, що було відправлено чи прибув до аеропорту 0 тонн (том 1 а.с.19).

За змістом інформації Міжнародного аеропорту Одеси про пасажирів, які відлетіли з аеропорту України, та про вантаж, що відправляється чи прибуває до аеропорту України щодо вітчизняних авіакомпаній, які здійснювали нерегулярні перевезення за червень 2020 року кількість пасажирів, які відлетіли з аеропорту у межах здійснення ПрАТ "Авіакомпанія "МАУ" повітряних перевезень у межах України становила 281 особу, а кількість тонн вантажу, що було відправлено чи прибув до аеропорту 0,000 тон. Кількість пасажирів, які відлетіли з аеропорту у межах здійснення ПрАТ "Авіакомпанія "МАУ" міжнародних повітряних перевезень з України становила 0 осіб, кількість тонн вантажу, що було відправлено чи прибув до аеропорту 5,495 тонн (том 1 а.с.20).

Згідно з звітом Комунального підприємства "Херсонські авіалінії" про пасажирів, які відлетіли з аеропорту Херсон, та про вантаж, що відправляється чи прибуває до аеропорту Херсон від 06.07.2020 №07/427-2/07 щодо вітчизняних авіакомпаній, які здійснювали регулярні перевезення за період з 01.06.2020 до 30.06.2020 кількість пасажирів, які відлетіли з аеропорту у межах здійснення ПрАТ "Авіакомпанія "МАУ" повітряних перевезень у межах України становила 85 осіб, а кількість тонн вантажу, що було відправлено чи прибув до аеропорту 0 тон. Кількість пасажирів, які відлетіли з аеропорту у межах здійснення ПрАТ "Авіакомпанія "МАУ" міжнародних повітряних перевезень з України становила 0 осіб, кількість тонн вантажу, що було відправлено чи прибув до аеропорту 0 тонн (том 1 а.с.21).

Як свідчить звіт Міжнародного аеропорту Харків про пасажирів, які відлетіли з аеропорту України, та про вантаж, що відправляється чи прибуває до аеропорту України щодо вітчизняних авіакомпаній, які здійснювали нерегулярні перевезення за липень 2020 року кількість пасажирів, які відлетіли з аеропорту у межах здійснення ПрАТ "Авіакомпанія "МАУ" повітряних перевезень у межах України становила 0 осіб, а кількість тонн вантажу, що було відправлено чи прибув до аеропорту 0 тонн. Кількість пасажирів, які відлетіли з аеропорту у межах здійснення ПрАТ "Авіакомпанія "МАУ" міжнародних повітряних перевезень з України становила 1 988 осіб, кількість тонн вантажу, що було відправлено чи прибув до аеропорту 0 тонн (том 1 а.с.22).

Відповідно до звіту ДП МА "Бориспіль" про пасажирів, які відлетіли з аеропорту України, та про вантаж, що відправляється чи прибуває до аеропорту України від 17.08.2020 №38-11-134 щодо вітчизняних авіакомпаній, які здійснювали регулярні перевезення за період з 01.07.2020 по 31.07.2020 кількість пасажирів, які відлетіли з аеропорту у межах здійснення ПрАТ "Авіакомпанія "МАУ" повітряних перевезень у межах України становила 1 081 осіб, а кількість тонн вантажу, що прибув до аеропорту 0,000 тонн, що відправлено з аеропорту 0,793 тон. Кількість пасажирів, які відлетіли з аеропорту у межах здійснення ПрАТ "Авіакомпанія "МАУ" міжнародних повітряних перевезень з України становила 8 565 осіб, кількість тонн вантажу, що було відправлено з аеропорту 29,603 тонн, що прибув до аеропорту 35,855 тонн (том 1 а.с.23).

Згідно з звітом ДП МА "Бориспіль" про пасажирів, які відлетіли з аеропорту України, та про вантаж, що відправляється чи прибуває до аеропорту України від 17.08.2020 №38-11-133 щодо вітчизняних авіакомпаній, які здійснювали нерегулярні перевезення за період з 01.07.2020 по 31.07.2020 кількість пасажирів, які відлетіли з аеропорту у межах здійснення ПрАТ "Авіакомпанія "МАУ" повітряних перевезень у межах України становила 0 осіб, а кількість тонн вантажу, що було відправлено чи прибув до аеропорту 0,000 тон. Кількість пасажирів, які відлетіли з аеропорту у межах здійснення ПрАТ "Авіакомпанія "МАУ" міжнародних повітряних перевезень з України становила 24 817 осіб, кількість тонн вантажу, що було відправлено з аеропорту 0,000 тонн, що прибув до аеропорту 36,666 тонн (том 1 а.с.24).

За змістом звіту Комунального підприємства "Херсонські авіалінії" про пасажирів, які відлетіли з аеропорту Херсон, та про вантаж, що відправляється чи прибуває до аеропорту Херсон від 06.08.2020 №07/907/07 щодо вітчизняних авіакомпаній, які здійснювали регулярні перевезення за період з 01.07.2020 до 31.07.2020 кількість пасажирів, які відлетіли з аеропорту у межах здійснення ПрАТ "Авіакомпанія "МАУ" повітряних перевезень у межах України становила 216 осіб, а кількість тонн вантажу, що було відправлено чи прибув до аеропорту 0 тон. Кількість пасажирів, які відлетіли з аеропорту у межах здійснення ПрАТ "Авіакомпанія "МАУ" міжнародних повітряних перевезень з України становила 0 осіб, кількість тонн вантажу, що було відправлено чи прибув до аеропорту 0 тонн (том 1 а.с.25).

У відповідності до інформації ДП МА "Львів" імені Данила Галицького про пасажирів, які відлетіли з аеропорту України, та про вантаж, що відправляється чи прибуває до аеропорту України від 18.08.2020 №1454/01.01-16 щодо вітчизняних авіакомпаній, які здійснювали нерегулярні перевезення за липень 2020 року кількість пасажирів, які відлетіли з аеропорту у межах здійснення ПрАТ "Авіакомпанія "МАУ" повітряних перевезень у межах України становила 0 осіб, а кількість тонн вантажу, що було відправлено чи прибув до аеропорту 0 тон. Кількість пасажирів, які відлетіли з аеропорту у межах здійснення ПрАТ "Авіакомпанія "МАУ" міжнародних повітряних перевезень з України становила 3 986 осіб, кількість тонн вантажу, що було відправлено чи прибув до аеропорту 0 тонн (том 1 а.с.27).

Згідно з інформацією Міжнародного аеропорту Одеси про пасажирів, які відлетіли з аеропорту України, та про вантаж, що відправляється чи прибуває до аеропорту України щодо вітчизняних авіакомпаній, які здійснювали регулярні перевезення за липень 2020 року кількість пасажирів, які відлетіли з аеропорту у межах здійснення ПрАТ "Авіакомпанія "МАУ" повітряних перевезень у межах України становила 603 особи, а кількість тонн вантажу, що було відправлено чи прибув до аеропорту 1,401 тонна. Кількість пасажирів, які відлетіли з аеропорту у межах здійснення ПрАТ "Авіакомпанія "МАУ" міжнародних повітряних перевезень з України становила 618 осіб, кількість тонн вантажу, що було відправлено чи прибув до аеропорту 0,593 тонн (том 1 а.с.28).

Як свідчить інформація Міжнародного аеропорту Одеси про пасажирів, які відлетіли з аеропорту України, та про вантаж, що відправляється чи прибуває до аеропорту України щодо вітчизняних авіакомпаній, які здійснювали нерегулярні перевезення за липень 2020 року кількість пасажирів, які відлетіли з аеропорту у межах здійснення ПрАТ "Авіакомпанія "МАУ" повітряних перевезень у межах України становила 0 осіб, а кількість тонн вантажу, що було відправлено чи прибув до аеропорту 0,000 тонн. Кількість пасажирів, які відлетіли з аеропорту у межах здійснення ПрАТ "Авіакомпанія "МАУ" міжнародних повітряних перевезень з України становила 1 607 осіб, кількість тонн вантажу, що було відправлено чи прибув до аеропорту 0,000 тонн (том 1 а.с.28).

За змістом звіту Комунального підприємства "Міжнародний аеропорт Запоріжжя" про пасажирів, які відлетіли з аеропорту України, та про вантаж, що відправляється чи прибуває до аеропорту України щодо вітчизняних авіакомпаній, які здійснювали нерегулярні перевезення за липень 2020 року кількість пасажирів, які відлетіли з аеропорту у межах здійснення ПрАТ "Авіакомпанія "МАУ" повітряних перевезень у межах України становила 0 осіб, а кількість тонн вантажу, що було відправлено чи прибув до аеропорту 0,000 тонн. Кількість пасажирів, які відлетіли з аеропорту у межах здійснення ПрАТ "Авіакомпанія "МАУ" міжнародних повітряних перевезень з України становила 2 756 осіб, кількість тонн вантажу, що було відправлено чи прибув до аеропорту 0,000 тонн (том 1 а.с.30).

Відповідно до інформації ДП МА "Львів" імені Данила Галицького про пасажирів, які відлетіли з аеропорту України, та про вантаж, що відправляється чи прибуває до аеропорту України щодо вітчизняних авіакомпаній, які здійснювали нерегулярні перевезення за період з 01.08.2020 по 06.08.2020 кількість пасажирів, які відлетіли з аеропорту у межах здійснення ПрАТ "Авіакомпанія "МАУ" повітряних перевезень у межах України становила 0 осіб, а кількість тонн вантажу, що було відправлено чи прибув до аеропорту 0 тон. Кількість пасажирів, які відлетіли з аеропорту у межах здійснення ПрАТ "Авіакомпанія "МАУ" міжнародних повітряних перевезень з України становила 2 103 особи, кількість тонн вантажу, що було відправлено чи прибув до аеропорту 0 тонн (том 1 а.с.31).

За змістом звіту Міжнародного аеропорту Харків про пасажирів, які відлетіли з аеропорту України, та про вантаж, що відправляється чи прибуває до аеропорту України щодо вітчизняних авіакомпаній, які здійснювали нерегулярні перевезення за період з 01.08.2020 по 06.08.2020 кількість пасажирів, які відлетіли з аеропорту у межах здійснення ПрАТ "Авіакомпанія "МАУ" повітряних перевезень у межах України становила 0 осіб, а кількість тонн вантажу, що було відправлено чи прибув до аеропорту 0 тонн. Кількість пасажирів, які відлетіли з аеропорту у межах здійснення ПрАТ "Авіакомпанія "МАУ" міжнародних повітряних перевезень з України становила 842 особи, кількість тонн вантажу, що було відправлено чи прибув до аеропорту 0 тонн (том 1 а.с.32).

За змістом звіту Комунального підприємства "Херсонські авіалінії" про пасажирів, які відлетіли з аеропорту Херсон, та про вантаж, що відправляється чи прибуває до аеропорту Херсон від 21.09.2020 №07-07/124-07 щодо вітчизняних авіакомпаній, які здійснювали регулярні перевезення за період з 01.08.2020 по 06.08.2020 кількість пасажирів, які відлетіли з аеропорту у межах здійснення ПрАТ "Авіакомпанія "МАУ" повітряних перевезень у межах України становила 121 особа, а кількість тонн вантажу, що було відправлено чи прибув до аеропорту 0 тон. Кількість пасажирів, які відлетіли з аеропорту у межах здійснення ПрАТ "Авіакомпанія "МАУ" міжнародних повітряних перевезень з України становила 0 осіб, кількість тонн вантажу, що було відправлено чи прибув до аеропорту 0 тонн (том 1 а.с.33).

У відповідності до звіту ДП МА "Бориспіль" про пасажирів, які відлетіли з аеропорту України, та про вантаж, що відправляється чи прибуває до аеропорту України від 14.09.2020 №03-22Е-568 щодо вітчизняних авіакомпаній, які здійснювали регулярні перевезення за період з 01.08.2020 по 06.08.2020 кількість пасажирів, які відлетіли з аеропорту у межах здійснення ПрАТ "Авіакомпанія "МАУ" повітряних перевезень у межах України становила 396 осіб, а кількість тонн вантажу, що було прибув до аеропорту 0,000 тонн, що відправлено з аеропорту 0,000 тонн. Кількість пасажирів, які відлетіли з аеропорту у межах здійснення ПрАТ "Авіакомпанія "МАУ" міжнародних повітряних перевезень з України становила 2 557 осіб, кількість тонн вантажу, що було відправлено з аеропорту 9,976 тонн, що прибув до аеропорту 3,950 тонни (том 1 а.с.34).

Згідно з звіто ДП МА "Бориспіль" про пасажирів, які відлетіли з аеропорту України, та про вантаж, що відправляється чи прибуває до аеропорту України від 14.09.2020 №03-22Е-568 щодо вітчизняних авіакомпаній, які здійснювали нерегулярні перевезення за період з 01.08.2020 по 06.08.2020 кількість пасажирів, які відлетіли з аеропорту у межах здійснення ПрАТ "Авіакомпанія "МАУ" повітряних перевезень у межах України становила 0 осіб, а кількість тонн вантажу, що було відправлено чи прибув до аеропорту 0,000 тон. Кількість пасажирів, які відлетіли з аеропорту у межах здійснення ПрАТ "Авіакомпанія "МАУ" міжнародних повітряних перевезень з України становила 8 629 осіб, кількість тонн вантажу, що було відправлено з аеропорту 0,000 тонн, що прибув до аеропорту 19,163 тонн (том 1 а.с.35).

Як свідчить інформація Міжнародного аеропорту Одеси про пасажирів, які відлетіли з аеропорту України, та про вантаж, що відправляється чи прибуває до аеропорту України щодо вітчизняних авіакомпаній, які здійснювали регулярні перевезення за період з 01.08.2020 по 06.08.2020 кількість пасажирів, які відлетіли з аеропорту у межах здійснення ПрАТ "Авіакомпанія "МАУ" повітряних перевезень у межах України становила 379 осіб, а кількість тонн вантажу, що було відправлено чи прибув до аеропорту 0,000 тонн. Кількість пасажирів, які відлетіли з аеропорту у межах здійснення ПрАТ "Авіакомпанія "МАУ" міжнародних повітряних перевезень з України становила 111 осіб, кількість тонн вантажу, що було відправлено чи прибув до аеропорту 0,209 тонн (том 1 а.с.36).

За змістом інформації Міжнародного аеропорту Одеси про пасажирів, які відлетіли з аеропорту України, та про вантаж, що відправляється чи прибуває до аеропорту України щодо вітчизняних авіакомпаній, які здійснювали нерегулярні перевезення за період з 01.08.2020 по 06.08.2020 кількість пасажирів, які відлетіли з аеропорту у межах здійснення ПрАТ "Авіакомпанія "МАУ" повітряних перевезень у межах України становила 0 осіб, а кількість тонн вантажу, що було відправлено чи прибув до аеропорту 0,000 тонн. Кількість пасажирів, які відлетіли з аеропорту у межах здійснення ПрАТ "Авіакомпанія "МАУ" міжнародних повітряних перевезень з України становила 634 особи, кількість тонн вантажу, що було відправлено чи прибув до аеропорту 0,000 тонн (том 1 а.с.37).

На підставі звітів щодо діяльності ПрАТ "Авіакомпанія "МАУ" Державіаслужбою сформовано рахунки-фактури щодо сплати ПрАТ "Авіакомпанія "МАУ" державного збору до спеціалізованого фонду, отриманого від перевезення пасажирів та вантажу, а саме: за червень 2020 року - рахунок-фактура від 21.07.2020 №1036 на суму 513 442,01 грн (том 1 а.с.38); за липень 2020 року - рахунок-фактура від 21.08.2020 №1087 на суму 2 491 353,53 грн (том 1 а.м.39); за серпень 2020 року (період з 01.08.2020 по 06.08.2020) - рахунок-фактура від 21.09.2021 №1119 на суму 911 723,39 грн (том 1 а.с.40), на загальну суму 3 925 305,55 грн.

Державний збір за кожного пасажира, який відлітає з аеропорту України, та державний збір за кожну тонну вантажу, що відправляється чи прибуває до аеропорту України розраховано у таких розмірах: за кожного пасажира у разі здійснення повітряних перевезень у межах України 0,5 долара США; за кожного пасажира у разі здійснення міжнародних повітряних перевезень з України 2 долари США. За кожну тонну вантажу у разі здійснення повітряних перевезень у межах України 2,5 долара США; за кожну тонну вантажу у разі здійснення міжнародних повітряних перевезень з/до України 10 доларів США.

Надалі, Державіаслужбою вживалися заходи щодо досудового врегулювання спору, зокрема зверталася до ПрАТ "Авіакомпанія "МАУ" з:

- листом від 14.09.2020 №1.15-7485-20 щодо необхідності сплати простроченої заборгованості перед Фондом за червень 2020 року у сумі 513 442,01 грн (том 1 а.с.52-53);

- листом від 12.10.2020 №1.15-8354-20 щодо необхідності сплати простроченої заборгованості перед Фондом за липень 2020 року в сумі 2 500 140,15 грн (том 1 а.с.54-55);

- листом від 09.11.2020 №1.15-9070-20 щодо необхідності сплати простроченої заборгованості перед Фондом за серпень 2020 року в сумі 911 723,39 грн (том 1 а.с.54-55).

З урахуванням того, що ПрАТ "Авіакомпанія "МАУ" не вжито заходів по сплаті заборгованості, Державіаслужба звернулась із адміністративним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з таких підстав та мотивів.

У відповідності до вимог пункту 3 частини 1 статті 244 КАС України, визначаючи яку правову норму слід застосувати до спірних правовідносин суд зазначає, що при вирішенні даної справи керується нормами Законів та підзаконних нормативно-правових актів в тій редакції, яка чинна на момент виникнення чи дії конкретної події, обставини і врегулювання відповідних відносин.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За змістом частини 1 статті 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Згідно з пунктом 1 частини 2 статті 92 Конституції України виключно законами України встановлюються, зокрема, система оподаткування, податки і збори.

Частиною 5 статті 4 Повітряного кодексу України встановлено, що державне регулювання у сфері цивільної авіації та використання повітряного простору України здійснюють у межах повноважень:

центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері транспорту;

центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики в галузі цивільної авіації (далі - уповноважений орган з питань цивільної авіації);

національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері транспорту.

Відповідно до пунктів 1, 2 Положення про Державну авіаційну службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.10.2014 №520 (надалі, також Положення №520) (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) Державна авіаційна служба (Державіаслужба) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури, який реалізує державну політику у сфері цивільної авіації та використання повітряного простору України та є уповноваженим органом з питань цивільної авіації.

Державіаслужба у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства.

Пунктом 4 Положення №520 встановлено, що Державіаслужба відповідно до покладених на неї завдань, зокрема, забезпечує надходження та використання коштів Державного спеціалізованого фонду фінансування загальнодержавних витрат на авіаційну діяльність та участь України у міжнародних авіаційних організаціях.

За приписами частини 4 статті 12 Повітряного кодексу України для забезпечення реалізації основних напрямів державної політики у сфері авіаційної діяльності та використання повітряного простору України, утримання та забезпечення діяльності уповноваженого органу з питань цивільної авіації з метою виконання покладених на нього завдань та функцій, участі та представництва України у міжнародних авіаційних організаціях та інших заходах діє Державний спеціалізований фонд фінансування загальнодержавних витрат на авіаційну діяльність та участь України у міжнародних авіаційних організаціях.

Частиною 5 статті 12 Повітряного кодексу України встановлено, що надходженнями Державного спеціалізованого фонду фінансування загальнодержавних витрат на авіаційну діяльність та участь України у міжнародних авіаційних організаціях є державні збори із суб'єктів авіаційної діяльності:

1) за сертифікацію, реєстрацію, перереєстрацію об'єктів та суб'єктів авіаційної діяльності та супроводження їх діяльності;

2) за надання прав на експлуатацію повітряних ліній;

3) за кожного пасажира, який відлітає з аеропорту України;

4) за кожну тонну вантажу, що відправляється чи прибуває до аеропорту України;

5) за вчинення офіційних дій, пов'язаних з наглядом у сфері цивільної авіації, у тому числі під час виконання польотів в інших державах за договорами фрахту/лізингу, які розраховуються залежно від кількості та маси повітряних суден, строків тимчасового базування за кордоном та регіонів виконання польотів;

6) з авіаційної безпеки;

7) з інших передбачених законом надходжень.

Кошти Державного спеціалізованого фонду фінансування загальнодержавних витрат на авіаційну діяльність та участь України у міжнародних авіаційних організаціях в обсязі, затвердженому законом про Державний бюджет України на відповідний рік, використовуються на утримання штату працівників та інші витрати уповноваженого органу з питань цивільної авіації, пов'язані із забезпеченням виконання його функцій, на фінансування витрат на участь та представництво України у міжнародних авіаційних організаціях та інших заходах, визначених законодавством (частина 6 статті 12 Повітряного кодексу України).

Згідно з частинами 7 та 8 статті 12 Повітряного кодексу України забезпечення надходження та використання коштів Державного спеціалізованого фонду фінансування загальнодержавних витрат на авіаційну діяльність та участь України у міжнародних авіаційних організаціях здійснює уповноважений орган з питань цивільної авіації.

Платежі, що підлягають сплаті до Державного спеціалізованого фонду фінансування загальнодержавних витрат на авіаційну діяльність та участь України у міжнародних авіаційних організаціях, є обов'язковими для всіх суб'єктів авіаційної діяльності.

Перелік, розмір та порядок сплати державних зборів, які справляються із суб'єктів авіаційної діяльності, порядок використання коштів Державного спеціалізованого фонду фінансування загальнодержавних витрат на авіаційну діяльність та участь України у міжнародних авіаційних організаціях регламентовано Положенням про Державний спеціалізований фонд фінансування загальнодержавних витрат на авіаційну діяльність та участь України у міжнародних авіаційних організаціях, затвердженим Кабінету Міністрів України від 28.09.1993 №819, в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 21.11.2018 року №1101.

Пунктом 11 Постанови №1101 визначено, що розрахунок державних зборів, визначених пунктами 25 та 26 додатка, проводиться щомісяця на підставі інформації про пасажирів, які відлетіли з аеропорту України, та про кількість тонн вантажу, що відправлений чи прибув до аеропорту України.

Інформацію про пасажирів, які відлетіли з аеропорту України, та про кількість тонн вантажу, що відправлений чи прибув до аеропорту України, експлуатант аеропорту подає Державіаслужбі щомісяця до 20 числа наступного періоду. Така інформація повинна містити найменування авіаперевізника, вид повітряних перевезень (регулярні або нерегулярні, повітряні перевезення у межах України або міжнародні повітряні перевезення з України), період (місяць та рік), за який подається інформація. Інформація подається окремо щодо регулярних та нерегулярних перевезень.

Для виявлення та усунення можливих неточностей та помилок у такій інформації авіаперевізник у разі потреби повинен провести з експлуатантами аеропортів до 10 числа місяця, що настає за звітним, звірку щодо кількості пасажирів, які відлетіли з аеропорту, та кількості тонн вантажу, що відправлений чи прибув до аеропорту України.

Датою оформлення рахунка-фактури на сплату державних зборів, визначених пунктами 25 та 26 додатка, є дата робочого дня, що настає за датою надходження до Державіаслужби від усіх експлуатантів аеропортів звіту про пасажирів, які відлетіли з аеропорту України, та про кількість тонн вантажу, що відправлений чи прибув до аеропорту України.

Інформація про пасажирів, які відлетіли з аеропорту України, та про кількість тонн вантажу, що відправлений чи прибув до аеропорту України, яку експлуатант аеропорту не подав Державіаслужбі в установлений строк, включається до розрахунку в наступному місяці. У даному випадку для розрахунку державних зборів застосовується офіційний курс валют, установлений Національним банком на день оформлення рахунка-фактури за попередній місяць.

Платником рахунка-фактури на сплату державних зборів, визначених пунктами 25 та 26 додатка, є авіаперевізник, який виконував повітряні перевезення.

Рахунок-фактура на сплату державних зборів, визначених пунктами 25 та 26 додатка, надсилається платнику факсимільним зв'язком або електронною поштою в день оформлення, а протягом двох робочих днів - поштою (рекомендованим листом).

Державні збори згідно з рахунком-фактурою на сплату державних зборів, визначених пунктами 25 та 26 додатка, сплачуються протягом 30 днів з дати його оформлення.

Державні збори, не сплачені протягом 30 днів з дати оформлення рахунка-фактури на сплату державних зборів, визначених пунктами 25 та 26 додатка, вважаються простроченою заборгованістю перед Фондом.

Таким чином, у спірний період (з 01.06.2020 по 06.08.2020) розрахунок сум, державні збори за кожного пасажира, який відлітає з аеропорту України, та за кожну тонну вантажу, що відправляється чи прибуває до аеропорту України, здійснювався згідно з пунктами 25, 26 Додатку до Постанови №1101, а саме за ставками державних зборів згідно зі здійсненними перевезеннями: за кожного пасажира, який відлітає з аеропорту України: у разі здійснення повітряних перевезень у межах України (з одного пасажира) 0,5 долара США; у разі здійснення міжнародних повітряних перевезень з України (з одного пасажира) 2 долари США; за кожну тонну вантажу, що відправляється чи прибуває до аеропорту України: у разі здійснення повітряних перевезень у межах України (за 1 тонну) 2,5 долара США, у разі здійснення міжнародних повітряних перевезень з/до України (за 1 тонну) 10 доларів США.

Отже, у спірний період (з 01.06.2020 по 06.08.2020) порядок і розміри сплати спірних державних зборів був визначений саме Положенням про Державний спеціалізований фонд фінансування загальнодержавних витрат на авіаційну діяльність та участь України у міжнародних авіаційних організаціях, затвердженим Кабінетом Міністрів України від 28.09.1993 №819, в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 21.11.2018 року №1101, тобто підзаконним нормативно-правовим актом, та Додатком до такого Положення.

Надалі, Законом України "Про внесення змін до Повітряного кодексу України щодо удосконалення механізму справляння державних зборів за кожного пасажира, який відлітає з аеропорту України, та за кожну тонну вантажу, що відправляється чи прибуває до аеропорту України" від 13.07.2020 №759-IX (надалі також Закон №759-ІХ), що набрав чинності 07.08.2020, було внесено зміни до Повітряного кодексу України, зокрема частину 9 статті 12 після слів "Перелік, розмір та порядок сплати державних зборів" доповнити словами "(крім державного збору за кожного пасажира, який відлітає з аеропорту України, та державного збору за кожну тонну вантажу, що відправляється чи прибуває до аеропорту України)".

Також, Повітряний кодекс України Доповнити статтею 12-1 такого змісту:

"Стаття 12-1. Особливості справляння і ставки державного збору за кожного пасажира, який відлітає з аеропорту України, та державного збору за кожну тонну вантажу, що відправляється чи прибуває до аеропорту України

1. Державний збір за кожного пасажира, який відлітає з аеропорту України, та державний збір за кожну тонну вантажу, що відправляється чи прибуває до аеропорту України, - це обов'язкові неподаткові платежі до Державного спеціалізованого фонду фінансування загальнодержавних витрат на авіаційну діяльність та участь України у міжнародних авіаційних організаціях, що справляються з авіаперевізників у порядку, визначеному цим Кодексом.

2. Державний збір за кожного пасажира, який відлітає з аеропорту України, та державний збір за кожну тонну вантажу, що відправляється чи прибуває до аеропорту України, не справляються у разі здійснення:

1) перевезень вищих посадових осіб та офіційних делегацій України та інших держав;

2) перевезень товарів гуманітарної допомоги з/до України згідно з актами Кабінету Міністрів України;

3) польотів, пов'язаних із забезпеченням проведення робіт з ліквідації наслідків стихійного лиха, авіаційних та інших подій, санітарних авіарейсів (у тому числі перевезень тіла (останків, праху) померлого);

4) перевезень пасажирів, які належать до категорії осіб, звільнених від сплати зборів згідно із законом;

5) перевезень дітей віком до двох років;

6) перевезень транзитних пасажирів.

3. Ставка державного збору за кожного пасажира, який відлітає з аеропорту України, встановлюється у таких розмірах:

1) у разі здійснення повітряних перевезень у межах України - 0,5 долара США;

2) у разі здійснення міжнародних повітряних перевезень з України - 2 долари США.

4. Ставка державного збору за кожну тонну вантажу, що відправляється чи прибуває до аеропорту України, встановлюється у таких розмірах:

1) у разі здійснення повітряних перевезень у межах України - 2,5 долара США;

2) у разі здійснення міжнародних повітряних перевезень з/до України - 10 доларів США.

5. Розрахунок розміру державного збору за кожного пасажира, який відлітає з аеропорту України, та державного збору за кожну тонну вантажу, що відправляється чи прибуває до аеропорту України, здійснює уповноважений орган з питань цивільної авіації щомісяця на підставі інформації про пасажирів, які відлітають з аеропорту України, та про вантаж, що відправляється чи прибуває до аеропорту України, за офіційним курсом валют, установленим Національним банком України на день оформлення авіаперевізнику відповідного рахунка-фактури.

6. Інформацію про пасажирів, які відлітають з аеропорту України, та про вантаж, що відправляється чи прибуває до аеропорту України, експлуатант аеропорту (аеродрому) подає до уповноваженого органу з питань цивільної авіації щомісяця до 20 числа місяця, що настає за звітним.

Інформація, зазначена в абзаці першому цієї частини, подається окремо щодо регулярних і нерегулярних перевезень та повинна містити:

1) найменування авіаперевізника;

2) вид повітряних перевезень (регулярні або нерегулярні, повітряні перевезення у межах України або міжнародні повітряні перевезення з/до України);

3) період (із зазначенням місяця та року), за який подається інформація.

Для виявлення та усунення можливих неточностей і помилок у такій інформації авіаперевізник проводить з експлуатантом аеропорту (аеродрому) до 10 числа місяця, що настає за звітним, звірку щодо кількості пасажирів, які відлетіли з аеропорту, та кількості тонн вантажу, що відправлений чи прибув до аеропорту.

7. Під час розрахунку розміру державного збору не враховуються витрати, пов'язані із сплатою державного збору.

8. Рахунок-фактура на сплату державного збору за кожного пасажира, який відлітає з аеропорту України, та державного збору за кожну тонну вантажу, що відправляється чи прибуває до аеропорту України, оформлюється протягом двох робочих днів з дня надходження до уповноваженого органу з питань цивільної авіації від експлуатанта аеропорту (аеродрому) інформації, передбаченої частинами п'ятою і шостою цієї статті.

9. Платником за рахунком-фактурою на сплату державного збору за кожного пасажира, який відлітає з аеропорту України, та державного збору за кожну тонну вантажу, що відправляється чи прибуває до аеропорту України, є авіаперевізник, який виконував повітряні перевезення.

Від імені іноземного авіаперевізника рахунок-фактура може бути оплачений його представником чи іншою належним чином уповноваженою ним особою.

10. Рахунок-фактура на сплату державного збору за кожного пасажира, який відлітає з аеропорту України, та державного збору за кожну тонну вантажу, що відправляється чи прибуває до аеропорту України, надсилається платнику засобами факсимільного зв'язку або електронною поштою в день оформлення, а на вимогу авіаперевізника - поштою (рекомендованим поштовим відправленням) протягом двох робочих днів з дня оформлення.

11. Рахунок-фактура на сплату державного збору за кожного пасажира, який відлітає з аеропорту України, та державного збору за кожну тонну вантажу, що відправляється чи прибуває до аеропорту України, оплачується протягом 30 днів з дати його оформлення.

12. Державний збір за кожного пасажира, який відлітає з аеропорту України, та державний збір за кожну тонну вантажу, що відправляється чи прибуває до аеропорту України, не сплачений авіаперевізником протягом 30 днів з дати оформлення рахунка-фактури, вважається простроченою заборгованістю перед Державним спеціалізованим фондом фінансування загальнодержавних витрат на авіаційну діяльність та участь України у міжнародних авіаційних організаціях.

У разі виникнення у авіаперевізника простроченої заборгованості перед Державним спеціалізованим фондом фінансування загальнодержавних витрат на авіаційну діяльність та участь України у міжнародних авіаційних організаціях передбачені законодавством України процедури сертифікації, реєстрації, перереєстрації об'єктів та суб'єктів авіаційної діяльності, супроводження його діяльності та надання йому прав на експлуатацію повітряних ліній уповноваженим органом з питань цивільної авіації не здійснюються".

Водночас, суд наголошує, що статті 67, 92 Конституції України закріплюють обов'язок кожного сплачувати податки і збори, які встановлюються виключно законами.

Верховний Суд у постановах від 10 березня 2023 року у справі №826/13458/17 та від 23.05.2024 у справі №320/757/23 дійшов висновку, що оскільки спірний державний збір є предметом спеціального правового регулювання, то його поняття є ширшим, аніж збір, який підлягає сплаті у порядку та за правилами податкового законодавства, а отже, його систему, порядок і розміри сплати має установлювати виключно закон. До того ж, спірний державний збір не належить до загальнодержавних податків і зборів, передбачених Податковим кодексом України.

Суд звертає увагу, що за змістом частини 9 статті 12 Повітряного кодексу України у редакції, яка діяла до 07.08.2020, право на формування переліку, розміру та порядку сплати державних зборів, у тому числі за надані послуги з перевезення пасажира, який відлітає з аеропорту України, за кожну тонну вантажу, що відправляється чи прибуває до аеропорту України законодавець передав Кабінету Міністрів України.

Водночас, стаття 12 Повітряного кодексу України у редакції, яка діяла до 07.08.2020, не містила жодних положень, які б визначали розмір спірного державного збору, а частина 5 цієї статті визначала лише перелік видів послуг, за надання яких може нараховуватися державний збір.

Саме Додатком до Положення №819 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 21 листопада 2018 року №1101) до 07.08.2020 було установлено розміри державних зборів за кожного пасажира, який відлітає з аеропорту України, та за кожну тонну вантажу, що відправляється чи прибуває до аеропорту України, а саме: державні збори за кожного пасажира, який відлітає з аеропорту України, складає: у разі здійснення повітряних перевезень у межах України (з одного пасажира) 0,5 долара США; у разі здійснення міжнародних повітряних перевезень з України (з одного пасажира) 2 долари США; за кожну тонну вантажу, що відправляється чи прибуває до аеропорту України: у разі здійснення повітряних перевезень у межах України (за 1 тонну) 2,5 долара США; у разі здійснення міжнародних повітряних перевезень з/до України (за 1 тонну) 10 доларів США.

Таким чином установлений законодавством обов'язок щодо сплати державного збору, з урахуванням положень статей 67, 92 Конституції України, не регулювався жодним законом. Водночас єдиним нормативно-правовим актом, який визначав розмір державного збору за кожного пасажира, який відлітає з аеропорту України, та за кожну тонну вантажу, що відправляється чи прибуває до аеропорту України, був Додаток до Положення №819.

Суд зазначає, що у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів судової палати з розгляду справ щодо виборчого процесу та референдуму, а також захисту політичних прав громадян Касаційного адміністративного суду від 10 березня 2023 року у справі №826/13458/17 сформовано висновок щодо правової можливості стягнення спірного державного збору за період відсутності закону, який регулював би особливості його справляння.

У вказаній постанові Верховний Суд відступив від правових висновків, викладених у постановах колегій суддів Верховного Суду цієї самої палати від 19 лютого 2020 року у справі № 826/16485/16, від 18 березня 2020 року у справі № 826/15268/17, від 24 квітня 2020 року у справі № 826/7916/17, від 27 травня 2020 року у справі №826/15210/16 (на які позивач посилається у позовній заяві (том 1 а.с.9-10)) щодо можливості застосування положення пункту 5 Додатку розділу ІІ Положення №819, наявності права у позивача вимоги про стягнення державного збору з авіаперевізника на підставі норми цього Положення, яке діяло раніше до визнання його нечинним в контексті спірних правовідносин, та, як наслідок, обов'язку відповідача їх виконувати.

Поряд із цим Верховний Суд зазначив, що питання, яке потребує вирішення у справі, полягає не лише в тому, що спір стосується застосування акта, у редакції, яка була чинною на момент, коли склалися спірні правовідносини щодо визначення розміру для нарахування державного збору, а й у застосуванні цього акту, який за своєю правовою природою не міг підлягати та не підлягав застосуванню.

У зв'язку із чим Верховний Суд виснував, що «Для обов'язку сплати відповідачем спірного державного збору, у тому числі за сформованими рахунками-фактурами, необхідна наявність відповідної законодавчої бази, яка, як зазначалось вище, у спірний період була відсутня. Отже, відсутність такого обов'язкового елементу, як наявність правового обов'язку у авіаперевізника зі сплати державного збору, свідчить про неможливість встановлення самого розміру такого збору. Визначення розміру державного збору буде мати значення лише у тому випадку, коли законодавчо визначений обов'язок господарюючого суб'єкта для його сплати буде закріплений відповідним законом та буде мати зобов'язальний характер для такого суб'єкта.».

Беручи до уваги зазначене, суд вважає, що відсутність закону, який встановлює обов'язок авіаперевізника зі сплати державного збору та визначає його розміри, свідчить про відсутність в останнього обов'язку сплачувати такий державний збір.

Суд наголошує, що спірний державний збір нараховано Державіаслужбою ПрАТ "Авіакомпанія "МАУ" згідно з рахунками-фактури за: червень 2020 року - рахунок-фактура від 21.07.2020 №1036 на суму 513 442,01 грн (том 1 а.с.38); липень 2020 року - рахунок-фактура від 21.08.2020 №1087 на суму 2 491 353,53 грн (том 1 а.м.39); серпень 2020 року (період з 01.08.2020 по 06.08.2020) - рахунок-фактура від 21.09.2021 №1119 на суму 911 723,39 грн (том 1 а.с.40), на загальну суму 3 925 305,55 грн.

Таким чином, спірний державний збір нарахованого Державіаслужбою ПрАТ "Авіакомпанія "МАУ" за період (з 01.06.2020 до 06.08.2020) до набрання чинності Законом №759-ІХ (набрав чинності 07.08.2020), тобто за період коли жодним законом не було врегульовано порядок справляння і ставки (розмір) державного збору за кожного пасажира, який відлітає з аеропорту України та державного збору за кожну тонну вантажу, що відправляється чи прибуває до аеропорту України.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Державіаслужби щодо стягнення з Приватного акціонерного товариства "Авіакомпанія "Міжнародні Авіалінії України" на користь Державної авіаційної служби України заборгованість зі сплати державних зборів до Державного спеціалізованого фонду фінансування загальнодержавних витрат на авіаційну діяльність та участь України у міжнародних авіаційних організаціях в сумі 3 925 305,55 грн не підлягають задоволенню.

Решта доводів сторін висновків суду по суті спірних правовідносин не змінюють.

Відповідно до частин 1, 2 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача.

У силу статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Відтак, з урахуванням зазначеного вище по тексту судового рішення, суд, на підставі наданих доказів та системного аналізу положень законодавства України, дійшов висновку про те, що позовні вимоги Державної авіаційної служби України не підлягають задоволенню.

Враховуючи висновок суду про необґрунтованість позову, в силу вимог статті 139 КАС України витрати позивача, пов'язані з розглядом даної справи, розподілу не підлягають.

На підставі статті 1291 Конституції України, керуючись статтями 241-246, 255, 262, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

В задоволенні позову відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Шостого апеляційного адміністративного суду.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи:

позивач: Державна авіаційна служба України: пр. Перемоги, 14, м. Київ, 01135, код ЄДРПОУ - 37536026;

відповідач: Приватне акціонерне товариство "Авіакомпанія "Міжнародні Авіалінії України": вул. Лисенка, буд. 4, м. Київ, 01034, код ЄДРПОУ - 14348681.

Суддя /підпис/ Тимощук О.Л.