ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"08" серпня 2025 р. справа № 300/3410/25
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Григорука О.Б., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, про визнання дій протиправними, скасування рішень та зобов'язання до вчинення дій
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, просить:
визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо відмови у призначенні пенсії та скасувати рішення від 13.11.2024 № 092950018174 та від 17.04.2025 № 092950018174 про відмову у призначенні пенсії;
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області з 07.11.2024 призначити ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до статті 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV, зарахувавши до страхового стажу періоди служби з 30.04.2023 по 08.08.2023, з 17.08.2023 по 12.11.2023, з 29.11.2023 по 02.06.2024, з 19.06.2024 по 02.11.2024, з 19.11.2024 по 06.04.2025 на пільгових умовах - один місяць служби за три.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачами протиправно не призначено позивачу пенсію за віком відповідно до статті 115 Закону № 1058-IV у зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу, оскільки безпідставно не зараховано до страхового стажу позивача періоди служби з 30.04.2023 по 08.08.2023, з 17.08.2023 по 12.11.2023, з 29.11.2023 по 02.06.2024, з 19.06.2024 по 02.11.2024, з 19.11.2024 по 06.04.2025 на пільгових умовах - один місяць служби за три.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 19.05.2025 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
29.05.2025 до суду надійшли пояснення третьої особи Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, відповідно до яких третя особа заперечує проти позову, просить відмовити в задоволенні позову (а.с. 35-37).
Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області 19.05.2025 отримали копії ухвали суду про відкриття провадження в даній адміністративній справі, що підтверджується довідками про доставку електронного листа (а.с. 34). Заяв чи клопотань відповідачі суду не подали, правом на подання відзиву на позов, у п'ятнадцятиденний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі, не скористалися. Також відповідачами не повідомлено суд про поважність причин ненадання такого відзиву.
Згідно частини 6 статті 162, частини 2 статті 175 Кодексу адміністративного судочинства України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Розглянувши матеріали адміністративної справи в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами (у письмовому провадженні) у відповідності до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, дослідивши письмові докази, судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у період з 28.02.2023 по 06.04.2025 проходив військову службу, звільнений у відставку у зв'язку з досягненням граничного віку перебування на військовій службі 60 років, відповідно до п. 2 ч. 4.ст. 26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" (а.с. 15, 16).
Відповідно до посвідчення серії НОМЕР_1 , виданого 15.05.2024, має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій.
07.11.2024 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області із заявою про призначення йому дострокової пенсії за віком як учаснику бойових дій згідно пункту 4 частини 1 статті 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області від 13.11.2024 № 092950018174, за принципом екстериторіальності, відмовлено позивачу в призначенні дострокової пенсії за віком згідно пункту 4 частини 1 статті 115 Закону № 1058-IV через відсутність необхідного страхового стажу 25 років (а.с. 19, 20).
10.04.2025 позивач повторно звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області із заявою про призначення йому пенсії за віком згідно пункту 4 частини 1 статті 115 Закону № 1058-IV (а.с. 21).
За результатом розгляду заяви позивача від 10.04.2025 Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області рішенням від 17.04.2025 № 092950018174 відмовило в призначенні дострокової пенсії за віком згідно пункту 4 частини 1 статті 115 Закону № 1058-ІV, у зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу 25 років. Враховано позивачу страховий стаж 23 роки 02 місяці 6 днів (а.с. 23).
Відповідно до довідки Військової частини НОМЕР_2 про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією РФ проти України від 08.08.2023 № 02/01/961 у спірний період з 30.04.2023 по 08.08.2023 позивач брав безпосередню участь у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією РФ проти України (а.с. 25).
Згідно довідки Військової частини НОМЕР_3 про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією РФ проти України від 02.11.2023 № 9298 у спірний період з 17.08.2023 по 02.11.2023 позивач брав безпосередню участь у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією РФ проти України (а.с. 26, 27).
У відповідності до довідки від 07.04.2025 № 1776/1/9727 позивач брав безпосередню участь у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією РФ проти України у періоди: з 17.08.2023 по 12.11.2023, з 29.11.2023 по 02.06.2024, з 19.06.2024 по 02.11.2024, з 19.11.2024 по 06.04.2025 (а.с. 28).
Спірні періоди: з 30.04.2023 по 08.08.2023, з 17.08.2023 по 12.11.2023, з 29.11.2023 по 02.06.2024, з 19.06.2024 по 02.11.2024, з 19.11.2024 по 06.04.2025 відповідачем зараховано позивачу до страхового стажу в одинарному розмірі (а.с. 24).
Вважаючи, що відповідач протиправно не зарахував позивачу до страхового стажу періоди проходження служби, протягом якого позивач брав безпосередню участь у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку із збройною агресією РФ проти України з 30.04.2023 по 08.08.2023, з 17.08.2023 по 12.11.2023, з 29.11.2023 по 02.06.2024, з 19.06.2024 по 02.11.2024, з 19.11.2024 по 06.04.2025, з врахуванням кратності страхового стажу один місяць служби за три, чим порушив приписи статті 57 Закону України "Про пенсійне забезпечення" № 1788-XII, постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб", у зв'язку з чим протиправно прийняв оскаржувані рішення, тому позивач звернувся до суду з цим позовом.
При вирішенні даного спору суд виходить з наступного нормативно-правового регулювання спірних правовідносин.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України за громадянами закріплено право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV право на призначення дострокової пенсії за віком мають:
військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейські, особи начальницького і рядового складу Державного бюро розслідувань, які брали участь у бойових діях, в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії РФ у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією РФ проти України, а також ті, яким встановлено інвалідність внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час захисту Батьківщини або під час виконання інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, виконанням інтернаціонального обов'язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії РФ у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією РФ проти України, дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейських, осіб начальницького і рядового складу Державного бюро розслідувань, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час виконання обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, виконанням інтернаціонального обов'язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії РФ у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією РФ проти України, особи, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пунктів 20, 21 і 25 частини першої статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пунктів 12, 13 і 16 частини другої статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (крім працівників підприємств, установ, організацій, які залучалися та брали безпосередню участь у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією РФ проти України, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів), особи з числа резервістів, військовозобов'язаних і осіб, які входили до складу добровольчого формування територіальної громади, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 19 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пункту 11 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки, яким надано статус сім'ї загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України відповідно до пунктів 3 і 4 частини першої статті 10-1 зазначеного Закону, пункту 5 частини першої статті 10-1 зазначеного Закону з числа членів сімей резервістів і військовозобов'язаних, а також пункту 6 частини першої статті 10-1 зазначеного Закону, - після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків і не менше 20 років у жінок.
Особи, яким надано статус особи, на яку поширюється чинність Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо уточнення норм, що регулюють питання визначення категорій осіб, які визнаються ветеранами війни та членами сімей загиблих Захисників і Захисниць України, та надання їм соціальних гарантій" з числа осіб, зазначених у статтях 10 і 10-1 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", продовжують користуватися правом на призначення дострокової пенсії за віком відповідно до цього пункту, передбаченим для членів сімей загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України, без заміни відповідного посвідчення.
Статтею 2 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" № 2232-XII визначено, що військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності.
Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Частиною четвертою вказаної статті Закону передбачено види військової служби, до яких, і зокрема, віднесено й військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період.
Відповідно до статті 8 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" № 2011-XII час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.
Статтею 57 Закону України "Про пенсійне забезпечення" № 1788-XII визначено, що військова служба у складі діючої армії у період бойових дій, у тому числі при виконанні інтернаціонального обов'язку, а також перебування в партизанських загонах і з'єднаннях зараховується до стажу роботи на пільгових умовах у порядку, встановленому для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсій за вислугу років військовослужбовцям.
Пунктом 2.3 розділу 2 Положення про організацію в Міністерстві оборони України з обчислення вислуги років для призначення пенсії військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14.08.2014 № 530 передбачено, що участь у бойових діях у воєнний час зараховується на пільгових умовах - один місяць служби за три.
Аналіз наведених норм матеріального права дає підстави для висновку, що участь позивача у бойових діях у воєнний час підлягає зарахуванню до його трудового стажу для призначення пенсії на умовах - один місяць служби за три місяці.
Вказана правова позиція відповідає правовій позиції, висловленій Верховним Судом у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду в постанові від 18.01.2023 у справі № 1.380.2019.003739 щодо необхідності зарахування в кратному розмірі до страхового стажу для призначення пенсії відповідно до статті 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV.
Відповідно до частини 5 статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
За таких обставин, пенсійні органи безпідставно не зарахували позивачу до загального страхового стажу на пільгових умовах час безпосередньої участі позивача у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією РФ проти України: з 30.04.2023 по 08.08.2023, з 17.08.2023 по 12.11.2023, з 29.11.2023 по 02.06.2024, з 19.06.2024 по 02.11.2024, з 19.11.2024 по 06.04.2025 в розрахунку один місяць служби за три місяці на підставі довідки Військової частини НОМЕР_2 від 08.08.2023 № 02/01/961, довідок Військової частини НОМЕР_3 від 02.11.2023 № 9298 та від 07.04.2025 № 1776/1/9727 (а.с. 25-28).
Ураховуючи до врахованого відповідачами страхового стажу (23 роки 02 місяці 6 днів) спірні періоди служби з 30.04.2023 по 08.08.2023, з 17.08.2023 по 12.11.2023, з 29.11.2023 по 02.06.2024, з 19.06.2024 по 02.11.2024, з 19.11.2024 по 06.04.2025 на пільгових умовах - один місяць служби за три, страховий стаж роботи позивача становить не менше 25 років, необхідних для призначення дострокової пенсії за віком відповідно до 4 частини 1 статті 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV.
Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Отже, позивач, ІНФОРМАЦІЯ_1 , має достатній вік, стаж, і віднесений до визначених законодавством осіб, для призначення дострокової пенсії за віком відповідно до 4 частини 1 статті 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV з 07.11.2024 - з дня звернення за пенсією.
Таким чином, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення.
Відповідно до частин 1, 2 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Враховуючи те, що позовні вимоги підлягають задоволенню, слід:
стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, за рахунок його бюджетних асигнувань , на користь позивача судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 605,60 гривень.
стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, за рахунок його бюджетних асигнувань , на користь позивача судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 605,60 гривень.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 20551088, вул. С.Стрільців, 15, м. Івано-Франківськ, 76018), про визнання дій протиправними, скасування рішень та зобов'язання до вчинення дій - задовольнити.
Визнати протиправними та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області та Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області № 092950018174 від 13.11.2024 та від 17.04.2025 про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати ОСОБА_1 на пільгових умовах час безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією РФ проти України: з 30.04.2023 по 08.08.2023, з 17.08.2023 по 12.11.2023, з 29.11.2023 по 02.06.2024, з 19.06.2024 по 02.11.2024, з 19.11.2024 по 06.04.2025 - в розрахунку один місяць служби за три місяці на підставі довідки Військової частини НОМЕР_2 від 08.08.2023 № 02/01/961, довідок Військової частини НОМЕР_3 від 02.11.2023 № 9298 та від 07.04.2025 № 1776/1/9727.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області призначити ОСОБА_1 з 07.11.2024 дострокову пенсію за віком відповідно до вимог пункту 4 частини 1 статті 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (код ЄДРПОУ 21318350, вул. Герцена, 10, місто Хмельницький, Хмельницька область, 29013) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_4 . АДРЕСА_1 ) сплачений судовий збір в розмірі 605 (шістсот п'ять) грн. 60 коп.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (код ЄДРПОУ 21084076, вул. Борисенка Олександра, буд. 7, м. Рівне, 33028) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_4 . АДРЕСА_1 ) сплачений судовий збір в розмірі 605 (шістсот п'ять) грн. 60 коп.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Григорук О.Б.