Рішення від 08.08.2025 по справі 300/1929/25

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"08" серпня 2025 р. справа № 300/1929/25

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Григорука О.Б., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій

ВСТАНОВИВ:

Адвокат Шевченко Н.П. звернулася до суду в інтересах ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, просить:

визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області від 29.01.2025 № 092750007483 про відмову у переведенні ОСОБА_1 на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу";

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області перевести з 23.01.2025 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" з урахуванням періоду проходження військової служби з 16.10.1981 по 25.10.1983 та періодів роботи у митних органах України з 15.08.1994 по 01.05.2016 (по дату набрання чинності Закону України "Про державну службу" № 889-VIII від 10.12.2015) - до стажу державної служби, що дає право на пенсію згідно із Законом України "Про державну службу" № 3723-ХІІ від 16.12.1993, а також довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця: посадового окладу, надбавки за ранг, надбавки за вислугу років (станом на січень 2025), інші складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, який до 1 січня 2024 року працював та звільнився з державних органів, що провели класифікацію посад державної служби, або який працював у державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, посаду якого не було класифіковано, або які працювали у державних органах, що не провели класифікацію посад державної служби (за грудень 2024), виданих Івано-Франківською митницею.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем протиправно, за наявності у позивача всіх необхідних умов, визначених законодавством для переведення на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу", відмовлено у такому переведенні з підстав відсутності необхідного стажу на посадах, віднесених до категорій посад державної служби для призначення пенсії, оскільки стаж роботи позивача з 15.08.1994 по 01.05.2016 на посадах в митних органах підлягає зарахуванню до стажу державної служби. Працюючи в митних органах служби в період з 15.08.1994 по цей час позивач прийняв присягу державного службовця, йому присвоювалися відповідні ранги державного службовця, а отже має право на призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу".

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

12.04.2025 до суду надійшов відзив Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, відповідно до якого представник відповідача вважає позов безпідставним, необґрунтованим та просить в задоволенні вимог позивача відмовити у повному обсязі. Відзив мотивовано тим, що Головним управлінням визначено, що періоди роботи з 15.09.1997 по 07.12.2019 не можуть бути враховані до стажу державної служби зважаючи на те, що позивачу згідно митного кодексу України присвоєні спеціальні звання, а в разі присвоєння спеціального звання надбавка за ранг державного службовця не виплачується і відповідно, ці посади не належать до посад, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України від 16 грудня 1993 № 3723-XII "Про державну службу". Згідно Митного кодексу України передбачено, що спеціальні звання митної служби присвоюються довічно. Позбавлення спеціальних звань здійснюється виключно за вироком суду у випадках, передбачених Кримінальним кодексом України. Отже, рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області № 092750007483 від 29.01.2025, відмовлено позивачу в переведення з пенсії за віком згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу", в зв'язку з відсутністю правових підстав.

Розглянувши матеріали адміністративної справи в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами (у письмовому провадженні) у відповідності до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, дослідивши письмові докази, судом встановлено наступне.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , 23.01.2025 звернувся із заявою до територіальних органів Пенсійного фонду України про переведення з пенсії за віком відповідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на пенсію за віком відповідно Закону України "Про державну службу" № 889-VІІІ.

В зв'язку із призначенням пенсій за принципом екстериторіальності, заява позивача розглядалася Головним управлінням Пенсійного фонду України у Вінницькій області, за результатами розгляду заяви та наданих до неї документів прийнято рішення від 29.01.2025 № 092750007483 про відмову у переведенні на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" у зв'язку з відсутністю необхідного стажу державної служби. Зазначено, що з 1 травня 2016 року набув чинності Закон України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 р. № 889-VIII, яким визначено право на пенсійне забезпечення державних службовців відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" № 3723-ХІІ від 16.12.1993. Порядок призначення таких пенсій затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 року № 622 "Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб", яка застосовується починаючи з 1 травня 2016 року. Пунктом 2 зазначеної Постанови передбачено, що згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 889-XIII на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ мають право особи, які на день набрання Законом № 889-VIII: мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону та актами Кабінету Міністрів України; або займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону та актами Кабінету Міністрів України. Статтею 25 Закону №3723-XII визначено сім категорій посад державних службовців, яким встановлювалися ранги державних службовців, що передбачено статтею 26 Закону № 3723-ХІІ. Особи, які працюють на посадах в митних органах, яким присвоєно спеціальне звання, не належать до категорій посад державних службовців, які визначені статтею 25 Закону № 3723-ХІІ. З 15.09.1997 по 07.12.2019 гр. ОСОБА_1 працював в Івано-Франківській митниці і йому було присвоєно спеціальне звання "Радник податкової та митної справи III рангу", тобто гр. ОСОБА_1 не перебував на посадах державної служби, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону №3723-XII та не має 20 років стажу на зазначених посадах, тобто не має права на призначення пенсії згідно Прикінцевих положень Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VIII. Також зазначено, що пунктом 6 Порядку № 622 (зі змінами) передбачено, що за посадами державної служби, які не визначені класифікаційним кодом на дату звільнення особи, прирівняння (встановлення відповідності) посади працюючих державних службовців не здійснюється. Довідки видаються державним органом відповідно до умов, що діяли до 01 січня 2024р. з урахуванням пункту 4 цього Порядку. Відповідно до 4 2 Порядку № 622 для визначення заробітної плати в державних органах, та які звільнилися до 01 січня 2024р. з таких органів, посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховується в розмірах, установлених на 31 грудня 2023р., а розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв, але не пізніше 31 грудня 2023 року. Для призначення пенсії державного службовця особам, які працювали у державних органах, що не провели класифікацію посад державної служби, подаються довідки про посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років за останнім місцем роботи на державній службі за формою згідно з додатком 4; розміри виплат, зазначених в абзацах третьому п'ятому пункту 4 цього Порядку, за останнім місцем роботи на державній службі за формою згідно з додатком 5; розміри виплат, зазначених в абзаці шостому пункту 4 цього Порядку, за формою згідно з додатком 6 (для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, які на дату виходу на пенсію не перебувають на державній службі). До заяви надано довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, видані Івано-Франківській митницею: посадового окладу, надбавок за ранг, надбавка за вислугу років станом на січень 2025 року, інші складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, який до 1 січня 2024 р. працював та звільнився з державних органів, що провели класифікацію посад державної служби, або який працював у державних органах, що провели квасифікацію посад державної служби, посаду якого не було класифіковано, або які працювали у державних органах, що не провели квасифікацію посад державної служби ( за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд) за грудень 2024 року. Враховуючи вищезазначене, відмовлено гр. ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії, про переведення на пенсію за віком, відповідно до Закону України "Про державну службу", з огляду на відсутність законних підстав (а.с. 26-28).

При вирішенні даного спору суд виходить з наступного нормативно-правового регулювання спірних правовідносин.

Згідно статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно частини 3 статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

Пунктом 2 Прикінцевих та Перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889-VIII передбачено, що Закон України "Про державну службу" від 16.12.1993 № 3723-ХІІ втратив чинність, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 розділу XI Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889-VIII.

Відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 № 3723-XII на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

Відповідно до пункту 10 розділу XI Прикінцевих та Перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889-VIII державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Положеннями пункту 12 розділу XI Прикінцевих та Перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889-VIII встановлено, що для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Суд зазначає, що обов'язковою умовою для збереження у особи права на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" № 3723-ХІІ після 01.05.2016 є дотримання сукупності вимог, визначених ч. 1 ст. 37 Закону № 3723-ХІІ і Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" № 889-VІІІ, а саме щодо віку, страхового стажу, стажу державної служби.

Отже, після 1 травня 2016 року (дата набрання чинності Законом України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889-VІІІ) зберігають право на призначення пенсії державного службовця відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" № 3723-ХІІ лише ті особи, які мають стаж державної служби, визначений пунктами 10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" № 889-VІІІ та мають передбачені частиною 1 статті 37 Закону України "Про державну службу" № 3723-ХІІ вік і страховий стаж.

Згідно з пунктом 8 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 10.12.2015 № 889-VIII "Про державну службу" стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.

Відповідно до пункту 2 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1994 № 283 (була чинною до 01.05.2016) до стажу державної служби зараховується робота (служба): на посадах керівних працівників і спеціалістів в апараті органів прокуратури, судів, нотаріату, дипломатичної служби, митного контролю, внутрішніх справ, служби безпеки, розвідувальних органів, інших органів управління військових формувань, Держспецзв'язку, Адміністрації Держспецтрансслужби, державної податкової та контрольно-ревізійної служби, Держфінінспекції, її територіальних органів.

Згідно з пунктом 4 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2016 № 229, до стажу державної служби зараховуються час перебування на посадах, на яких присвоюються військові та спеціальні звання.

Відповідно до частини 2 статті 25 Закону № 3723 XII при встановленні категорій посад державних службовців зроблено посилання на інші прирівняні до них особи.

Так, спеціальним законом, що визначає статус державної митної служби в Україні, її функції та правові основи діяльності, є Митний кодекс України.

Згідно з ст. 569 Митного кодексу України від 04.07.2013 № 405-VІІ посадові особи митних органів є державними службовцями. Правове становище посадових осіб органів доходів і зборів визначається цим Кодексом, а в частині, не врегульованій ним, - законодавством про державну службу та іншими актами законодавства України.

Особи, вперше прийняті на службу до митних органів на посади, які передбачають виконання завдань, зазначених у статті 544 цього Кодексу, здійснення організаційного, юридичного, кадрового, фінансового, матеріально-технічного забезпечення діяльності цих органів, приймають Присягу державних службовців, якщо раніше вони не приймали такої Присяги.

Таким чином, посадові особи митних органів, яким за наслідками атестації присвоєно спеціальні звання, займають посади в державних органах щодо практичного виконання завдань і функцій держави (зокрема у сфері митної політики), одержують заробітну плату за рахунок державного бюджету, а отже, перебувають на державній службі та є державними службовцями.

Відповідно до ч. 1 ст. 569 Митного кодексу України працівники органів доходів і зборів, на яких покладено виконання завдань, зазначених у ст. 544 цього Кодексу, здійснення організаційного, юридичного, кадрового, фінансового, матеріально-технічного забезпечення діяльності цих органів, є посадовими особами. Посадові особи органів доходів і зборів є державними службовцями.

Частиною 1 ст. 588 Митного кодексу України пенсійне забезпечення посадових осіб органів доходів і зборів здійснюється в порядку та на умовах, передбачених Законом України "Про державну службу". При цьому період роботи (служби) зазначених осіб (у тому числі тих, яким присвоєні спеціальні звання) в органах доходів і зборів зараховується до стажу державної служби та до стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, що дає право на призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", незалежно від місця роботи на час досягнення віку, передбаченого зазначеним Законом.

Таким чином, посадові особи митних органів, яким присвоєно спеціальні звання, є державними службовцями зі спеціальним статусом, а період проходження такої служби в митних органах зараховується до стажу державної служби, який дає право на набуття пенсії державного службовця відповідно до ст. 37 Закону № 3723-ХІІ.

Наведене узгоджується з частиною 18 статті 37 Закону № 3723-XII, згідно якої період роботи посадових осіб в органах державної податкової та митної служб на посадах, на яких відповідно до закону присвоювалися спеціальні та/або персональні звання, зараховується до стажу державної служби, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

Згідно записів у трудовій книжці НОМЕР_1 позивач: 07.06.1995 прийняв присягу державного службовця, 20.04.2004 позивачу присвоєно спеціальне звання інспектор митної служби ІІІ рангу, 25.06.2005 - інспектор митної служби ІІ рангу, 18.12.2006 - радник митної служби 3 рангу, 01.06.2013 - 12 ранг державного службовця, 01.01.2014 - спеціальне звання радник податкової та митної справи ІІІ рангу, 08.12.2019 - 6 ранг державного службовця, 25.06.2020 - спеціальне звання радник митної служби ІІІ рангу (а.с. 16-20). Позивач безперервно перебував на службі на різних посадах у митних органах (віднесених до посад державних службовців) з 15.08.1994 по даний час, тобто станом на 01 травня 2016 року має 20 років стажу державної служби, що відповідає приписам статті 37 Закону № 3723-XII, то це дає право на пенсію відповідно пункту 12 розділу ХІ Прикінцеві та перехідні положення Закону № 889-VIII.

Таким чином, оскаржуваним рішенням Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області від 29.01.2025 № 092750007483 протиправно відмовило у переведенні ОСОБА_1 на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу", слід зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області перевести з 23.01.2025 позивача на пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" з урахуванням періоду проходження військової служби з 16.10.1981 по 25.10.1983 та періодів роботи у митних органах України з 15.08.1994 по 01.05.2016 (по дату набрання чинності Закону України "Про державну службу" № 889-VIII від 10.12.2015) - до стажу державної служби, що дає право на пенсію згідно із Законом України "Про державну службу" № 3723-ХІІ від 16.12.1993, а також довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця: посадового окладу, надбавки за ранг, надбавки за вислугу років (станом на січень 2025), інші складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, який до 1 січня 2024 року працював та звільнився з державних органів, що провели класифікацію посад державної служби, або який працював у державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, посаду якого не було класифіковано, або які працювали у державних органах, що не провели класифікацію посад державної служби (за грудень 2024), виданих Івано-Франківською митницею.

Таким чином, суд дійшов до висновку, позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення.

Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи те, що позовні вимоги підлягають задоволенню, слід стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, за рахунок його бюджетних асигнувань, на користь позивача судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 968,96 гривень.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області від 29.01.2025 № 092750007483 про відмову у переведенні ОСОБА_1 на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу".

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області перевести з 23.01.2025 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" з урахуванням періоду проходження військової служби з 16.10.1981 по 25.10.1983 та періодів роботи у митних органах України з 15.08.1994 по 01.05.2016 (по дату набрання чинності Закону України "Про державну службу" № 889-VIII від 10.12.2015) - до стажу державної служби, що дає право на пенсію згідно із Законом України "Про державну службу" № 3723-ХІІ від 16.12.1993, а також довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця: посадового окладу, надбавки за ранг, надбавки за вислугу років (станом на січень 2025), інші складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, який до 1 січня 2024 року працював та звільнився з державних органів, що провели класифікацію посад державної служби, або який працював у державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, посаду якого не було класифіковано, або які працювали у державних органах, що не провели класифікацію посад державної служби (за грудень 2024), виданих Івано-Франківською митницею.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (код ЄДРПОУ 13322403, вул. Зодчих, 22, м. Вінниця, Вінницька область, 21005) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 ) сплачений судовий збір в розмірі 968 (дев'ятсот шістдесят вісім) грн. 96 коп.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Григорук О.Б.