ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"08" серпня 2025 р. справа № 300/2561/25
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Григорука О.Б., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправним та скасування наказу від 23.10.2024 № 363 в частині мобілізації позивача
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , просив скасувати наказ начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 (з основної діяльності) від 23.10.2024 № 363 "Про призов військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації" в частині мобілізації позивача.
Ухвалою суду від 23.04.2025 дану позовну заяву залишено без руху. Надано позивачу для усунення недоліків позовної заяви строк шляхом подання до суду: зазначення позовних вимог щодо предмета спору (про визнання протиправним рішення, дії чи бездіяльності) (а.с. 11, 12).
На виконання ухвали суду позивачем усунуто недоліки позовної заяви у встановлений ухвалою строк, просить визнати протиправним та скасувати наказ начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 (з основної діяльності) від 23.10.2024 № 363 "Про призов військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації" в частині мобілізації позивача (а.с. 15-17).
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 02.06.2025 відкрито провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправним та скасування наказу від 23.10.2024 № 363 в частині мобілізації позивача. Ухвалено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) (а.с. 19, 20).
Позовні вимоги мотивовані тим, що наказ т.в.о. начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 № 363 від 23.10.2024 "Про призов військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації", яким позивача було мобілізовано на військову службу виданий незаконно та необґрунтовано, оскільки відповідно до вимог п. 13 ч. 1 ст. 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" № 3543-XII не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані, які мають одного із своїх батьків з інвалідністю І чи II групи за умови відсутності інших осіб, які не є військовозобов'язаними та відповідно до закону зобов'язані їх утримувати. Зазначено, що подаючи відповідні документи про надання відстрочки позивач покликався на ту обставину, що він має право на відстрочку, оскільки його батько має ІІ групу інвалідності. Однак, відповідач, не з'ясувавши питання про наявність чи відсутність в позивача права на відстрочку, видав оскаржуваний наказ про мобілізацію позивача, не надав позивачу права на оскарження висновку комісії від 18.10.2024 про відмову в наданні відстрочки. Зазначено, що відповідними документами встановлена та обставина, що батько позивача має ІІ групу інвалідності та своєю заявою виявив бажання щоб саме позивач здійснював за ним відповідний догляд. Крім цього відповідним тимчасовим посвідченням офіцера запасу встановлена та обставина про те, що сестра позивача є також військовозобов'язаною (а.с. 15-17).
Відповідач скористався правом на подання відзиву, який надійшов на до суду через систему "Електронний суд" 13.06.2025. Відповідно до відзиву відповідач заперечив проти позову, просив відмовити в задоволенні позову з мотивів, що станом на момент проходження ВЛК та мобілізації позивач не користувався правом на відстрочку від призову на військову службу по мобілізації. У зв'язку з тим, що позивач за станом здоров'я є придатним до військової служби, підстав для відстрочки не встановлено. Наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 № 363 від 23.10.2024 призвано та направлено для проходження військової служби під час мобілізації в особливий період військовозобов'язаних відповідно до поіменного списку, які 23.10.2024 призвані і відправлені в складі команди до Військової частини НОМЕР_1 , із подальшим зняттям із військового обліку, зокрема солдата ОСОБА_1 , 1984 р.н. (2-й відділ). Вся процедура мобілізації позивача здійснення на підставі та в межах чинного законодавства. Акцентовано, що строків між проходженням ВЛК і моментом мобілізації особи немає, у разі визнання особи придатною до військової служби в умовах воєнного стану, за умови відсутності підстав для відстрочки, наявні усі правові підстави для винесення наказу про мобілізацію в той же день. Таким чином, відповідач, діючи в межах та в спосіб, передбачений чинним законодавством провів ВЛК, встановив відсутність відстрочки від призову та призвав на військову службу позивача. Зазначено, що спірний наказ є актом індивідуальної дії, тобто актами одноразового застосування, станом на час вирішення справи вичерпав свою дію внаслідок мобілізації позивача та зарахування його до особового складу Військової частини НОМЕР_1 . Після видання спірного наказу виникли нові правовідносини проходження військової служби, особливості яких визначаються Законом № 2232-ХІІ та Положенням № 1153/2008. Оскаржуване позивачем рішення у формі наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 як акт індивідуальної дії вже реалізоване, а тому його скасування не відновить початковий стан і не призведе до захисту прав та інтересів позивача. У зв'язку із ненаданням документів віднесення дочки ОСОБА_2 до числа військовозобов'язаних та неможливості утримання дочкою свого батька, комісією при ІНФОРМАЦІЯ_2 , за результатами розгляду заяви позивача, протоколом від 18.10.2024 № 20 відмовлено позивачу у наданні відстрочки від призову на військову службу по мобілізації. Про прийняте рішення комісією повідомлено позивача. Таким чином позивач станом на момент призову на військову службу по мобілізації не користувався відстрочкою. Враховуючи те, що військовозобов'язаних жінок призвати на військову службу по мобілізації без їх згоди неможливо, то втрачається весь сенс вибору осіб з числа військовозобов'язаних та скоріше є правовою лазівкою, яка не може використовуватися, оскільки не відображає реальної потреби в утриманні а є виключно інструментом отримання відстрочки від мобілізації. Фактично в даному випадку інститут відстрочки від призову на військову службу по мобілізації використовується не за реальним призначенням (а.с. 25-28).
Розглянувши матеріали адміністративної справи в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами (у письмовому провадженні) у відповідності до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, дослідивши письмові докази, судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , перебуває на військовій службі в Збройних Силах України.
Відповідно до довідки до акта огляду МСЕК № 211934 від 21.02.2023 батько позивача ОСОБА_2 є особою з інвалідністю ІІ групи, інвалідність встановлена на строк до 01.03.2025. Дата чергового переогляду 21.02.2025 (а.с. 38-40).
Згідно тимчасового посвідчення офіцера запасу серії НОМЕР_2 дочка ОСОБА_2 - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , взята на військовий облік осіб офіцерського запасу в Богородчанський районний військомат Івано-Франківської області (а.с. 8).
Позивач звернувся до голови комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 з заявою від 10.10.2024, в якій повідомив, що він є особою, яка на підставі п. 13 ч. 1 ст. 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" № 3543-XII не підлягає призову на військову службу під час мобілізації. Просив оформити позивачу у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 560 довідку про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації. До заяви позивач додав копії: заяви ОСОБА_2 про обрання особи для утримання від 05.09.2024; нотаріально завіреної заяви ОСОБА_2 про зобов'язання утримання від 21.11.2023; паспорта батька ОСОБА_2 ; РНОКПП ОСОБА_2 ; паспорта ОСОБА_1 ; РНОКПП ОСОБА_1 ; довідки про місце проживання ОСОБА_2 ; довідки про місце проживання ОСОБА_1 ; свідоцтва про народження НОМЕР_3 від 09.10.1984; довідки до акта огляду МСЕК серія 12 ААГ № 211934 від 21.02.2023; форми індивідуальної програми реабілітації інваліда МСЕК ОСОБА_2 ; пенсійного посвідчення ОСОБА_2 серія НОМЕР_4 ; військово-облікового документа ОСОБА_4 (а.с. 33-42).
Відповідно до заяви від 21.11.2023 батько позивача ОСОБА_2 повідомляє компетентні органи, що не потребує від його дочки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , місце проживання зареєстровано по АДРЕСА_1 та дружини ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , місце проживання зареєстровано по АДРЕСА_2 , матеріальної допомоги (утримання) в розумінні статтей 75, 202 Сімейного кодексу України, у зв'язку із чим обов'язок зазначених осіб щодо його утримання згідно норм чинного законодавства вважає відсутнім, а даних осіб: доньку - ОСОБА_3 та дружину - ОСОБА_5 не вважає такими, що зобов'язані його утримувати (а.с. 34).
У відповідності до заяви від 05.09.2024 (Додаток 15 до Порядку № 560) батько позивача ОСОБА_2 , місце якого проживання зареєстроване по АДРЕСА_2 , підтверджує, що із числа військовозобов'язаних членів його сім'ї першого ступеня споріднення для свого утримання (догляду) обирає позивача - сина ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_3 , місце проживання якого зареєстроване по АДРЕСА_2 , серед його доньки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , та дружини ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , місце проживання якої зареєстровано по АДРЕСА_3 (а.с. 33 зворот, 37).
Протокольним рішенням комісії при ІНФОРМАЦІЯ_6 від 18.10.2024 № 20 позивачу відмовлено у наданні відстрочки у зв'язку з наявністю інших, не військовозобов'язаних осіб, які зобов'язані утримувати батька, а саме сестри. Підстави звернення, перелік наданих документів: наявність батька з числа осіб з інвалідністю ІІ групи. Заява ОСОБА_2 від 21.11.2023. Копія свідоцтва про народження серія НОМЕР_5 від 05.10.1984, копія виписки з акта огляду МСЕК до довідки серія 12 ААГ № 211934 від 21.02.2023, копія пенсійного посвідчення серія НОМЕР_6 від 29.03.2023, копія паспорта та РНОКПП (а.с. 46, 47).
На заяву позивача від 10.10.2024, комісія при першому відділі ІНФОРМАЦІЯ_1 повідомленням від 18.10.2024 № 722 повідомила позивача, що протоколом від 18.10.2024 № 20 комісія ухвалила рішення про відмову у наданні позивачу відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період та повідомила, що позивач підлягає призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період на загальних підставах. Причини відмови: відповідно до ч. 13 ч. 1 ст. 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані, які мають одного із своїх батьків з інвалідністю І чи II групи або одного з батьків дружини (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю І чи II групи, за умови відсутності інших осіб, які не є військовозобов'язаними та відповідно до закону зобов'язані їх утримувати (крім випадків, якщо такі особи самі є особами з інвалідністю, потребують постійного догляду, перебувають під арештом (крім домашнього арешту), відбувають покарання у вигляді обмеження чи позбавлення волі). В ході розгляду питання щодо надання відстрочки від мобілізації було встановлено, що є інші особи, які не є військовозобов'язаними та, які відповідно до закону зобов'язані утримувати батька позивача. Так, встановлено, що у батька позивача є донька, яка не є військовозобов'язаною та відповідно до закону зобов'язана його утримувати. Документів, які б підтверджували, що сестра позивача є особою, що потребує постійного стороннього догляду, перебуває під арештом (крім домашнього арешту), відбуває покарання у вигляді обмеження чи позбавлення волі) (а.с. 44 зворот, 45).
За результатами проходження військово-лікарської комісії, довідкою ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_7 № 172/29/3329 від 21.10.2024, на підставі статей 61В, 55Б,75В графи ІІ розкладу хвороб, графи - ТДВ, позивач визнаний придатним до військової служби (а.с. 49).
Оскаржуваним наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 (з основної діяльності) від 23.10.2024 № 363 "Про призов військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації", на виконання вимог Указу Президента України № 69/2022 від 24.02.2022 "Про загальну мобілізацію", наказу військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_8 № 91 від 24.02.2022 "Про проведення мобілізації" з метою підготовки та проведення поставки військовозобов'язаних до військових частин, наказано призвати та направити для проходження військової служби під час мобілізації в особливий період військовозобов'язаного відповідно до поіменного списку, який 23.10.2024 призваний і відправлений у складі команди до в/ч НОМЕР_1 , із подальшим зняттям із військового обліку - солдата ОСОБА_2 , 1984 р.н. (2-й відділ) (а.с. 48).
Відповідно до заяви від 24.10.2024 батько позивача ОСОБА_2 повідомив, що єдиною особою, яку батько позивача обирає, та яка зможе надати позивачу належний догляд та утримання є його син ОСОБА_1 , з яким вони спільно проживають. Позивач здійснює постійний догляд за батьком, оскільки батько позивача є особою ІІ групи інвалідності та самостійно не може забезпечувати побутове самообслуговування (а.с. 6).
При вирішенні даного спору суд виходить з наступного нормативно-правового регулювання спірних правовідносин.
Статтею 65 Конституції України встановлено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України визначає Закон України від 25 березня 1992 року № 2232-XII "Про військовий обов'язок і військову службу".
Відповідно до частин 5, 9 статті 1 Закону № 2232-XII від виконання військового обов'язку громадяни України звільняються на підставах, визначених цим Законом.
Щодо військового обов'язку громадяни України поділяються на такі категорії: допризовники - особи, які підлягають взяттю на військовий облік; призовники - особи, які взяті на військовий облік; військовослужбовці - особи, які проходять військову службу; військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави; резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період.
Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні у зв'язку з військовою агресією РФ проти України" на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" в Україні введений воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який Указами Президента України неодноразово продовжувався та триває дотепер.
Згідно з статтею 1 Закону України "Про правовий режим воєнного стану", воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Указом Президента України від 24.02.2022 № 69/2022 "Про загальну мобілізацію" постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію. Згідно з пунктом 4 Указу № 69/2022 призов військовозобов'язаних, резервістів та залучення транспортних засобів для забезпечення потреб Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, інших військових формувань України здійснити в обсягах, визначених згідно з мобілізаційними планами.
Закон України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" № 3543-XII встановлює правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, визначає засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (далі - підприємства, установи і організації), повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів.
Згідно частини 5 статті 22 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" № 3543-XII призов громадян на військову службу під час мобілізації або залучення їх до виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, забезпечують місцеві органи виконавчої влади та здійснюють територіальні центри комплектування та соціальної підтримки або командири військових частин (військовозобов'язаних, резервістів Служби безпеки України - Центральне управління або регіональні органи Служби безпеки України, військовозобов'язаних, резервістів розвідувальних органів України - відповідний підрозділ розвідувальних органів України, осіб, які уклали контракти про перебування у резерві служби цивільного захисту, - відповідні органи управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту).
Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації врегульована статтею 23 Закону № 3543-XII.
Згідно пункту 13 частини 1 статті 23 Закону № 3543-XII не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані:
- які мають одного із своїх батьків з інвалідністю I чи II групи або одного з батьків дружини (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю I чи II групи, за умови відсутності інших осіб, які не є військовозобов'язаними та відповідно до закону зобов'язані їх утримувати (крім випадків, якщо такі особи самі є особами з інвалідністю, потребують постійного догляду, перебувають під арештом (крім домашнього арешту), відбувають покарання у вигляді обмеження чи позбавлення волі). У разі відсутності невійськовозобов'язаних осіб здійснювати догляд за особою з інвалідністю I чи II групи може лише одна особа з числа військовозобов'язаних за вибором такої особи з інвалідністю.
Відповідно до статті 202 Сімейного кодексу України повнолітні дочка, син зобов'язані утримувати батьків, які є непрацездатними і потребують матеріальної допомоги. Якщо мати, батько були позбавлені батьківських прав і ці права не були поновлені, обов'язок утримувати матір, батька у дочки, сина, щодо яких вони були позбавлені батьківських прав, не виникає.
Процедуру надання військовозобов'язаним та резервістам відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період та її оформлення визначає Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 560.
Відповідно до пункту 57 Порядку № 560 для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (відокремлених відділах) утворюються комісії у такому складі: голова комісії - керівник районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (відокремленого відділу); члени комісії - представники апарату, структурних підрозділів (освіти та науки, охорони здоров'я, соціального захисту населення, служби у справах дітей, центру надання адміністративних послуг) районної, міської держадміністрації (військової адміністрації).
Згідно пункту 58 Порядку № 560 за наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язані (крім заброньованих та посадових (службових) осіб, зазначених у підпунктах 16-23 пункту 1 додатка 5) особисто подають на ім'я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (військовозобов'язані СБУ чи розвідувальних органів - голові Комісії в Центральному управлінні або регіональному органі СБУ чи відповідному розвідувальному органі) за місцем перебування на військовому обліку заяву за формою згідно з додатком 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5.
Перелік документів, що подаються військовозобов'язаним для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації відповідно до підстав, зазначених у статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" № 3543-XII передбачений Додатком 5 до Порядку № 560, відповідно до якого документи, що підтверджують право на відстрочку зокрема осіб, визначених пунктом 13 частини 1 статті 23 Закону № 3543-XII:
- для батьків військовозобов'язаного з числа осіб з інвалідністю I чи II групи або батьків дружини (чоловіка) військовозобов'язаного з числа осіб з інвалідністю I чи II групи - один із таких документів, що підтверджує інвалідність: довідка до акта огляду медико-соціальною експертною комісією за формою, затвердженою МОЗ, або витяг з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, або посвідчення, яке підтверджує відповідний статус, або пенсійне посвідчення чи посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги відповідно до Законів України "Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю", "Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю", в яких зазначено групу та причину інвалідності, або довідка для отримання пільг особами з інвалідністю, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу, за формою, затвердженою Мінсоцполітики;
заява за формою згідно з додатком 15 (у разі потреби) із зазначенням прізвища, ім'я та по батькові (за наявності) особи, яку вона обирає для здійснення свого утримання;
- для військовозобов'язаного, який має одного із своїх батьків з інвалідністю I чи II групи, - документи, що підтверджують родинні зв'язки (свідоцтво про народження);
для військовозобов'язаного, який має одного з батьків дружини (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю I чи II групи, - документи, що підтверджують родинні зв'язки (свідоцтво про народження дружини (чоловіка) та свідоцтво про шлюб);
для військовозобов'язаного, який має одного із своїх батьків з інвалідністю I чи II групи або одного з батьків дружини (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю I чи II групи, - один із таких документів, що підтверджує неможливість інших осіб, які не є військовозобов'язаними та зобов'язані за законом утримувати одного із своїх батьків з інвалідністю I чи II групи або одного з батьків дружини (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю I чи II групи: довідка до акта огляду медико-соціальною експертною комісією за формою, затвердженою МОЗ, або витяг з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, або висновок лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я про потребу в постійному догляді за формою, затвердженою МОЗ, або документ, що підтверджує перебування під арештом (крім домашнього арешту), або відбування покарання у вигляді обмеження чи позбавлення волі.
Як встановлено, позивач звернувся до голови комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 з заявою від 10.10.2024, в якій повідомив, що він є особою, яка на підставі п. 13 ч. 1 ст. 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" № 3543-XII не підлягає призову на військову службу під час мобілізації. Просив оформити позивачу у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 560 довідку про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації. До заяви позивач додав копії: заяви ОСОБА_2 про обрання особи для утримання від 05.09.2024; нотаріально завіреної заяви ОСОБА_2 про зобов'язання утримання від 21.11.2023; паспорта батька ОСОБА_2 ; РНОКПП ОСОБА_2 ; паспорта ОСОБА_1 ; РНОКПП ОСОБА_1 ; довідки про місце проживання ОСОБА_2 ; довідки про місце проживання ОСОБА_1 ; свідоцтва про народження НОМЕР_3 від 09.10.1984; довідки до акта огляду МСЕК серія 12 ААГ № 211934 від 21.02.2023; форми індивідуальної програми реабілітації інваліда МСЕК ОСОБА_2 ; пенсійного посвідчення ОСОБА_2 серія НОМЕР_4 ; військово-облікового документа ОСОБА_4 (а.с. 33-42).
Протокольним рішенням комісії при ІНФОРМАЦІЯ_6 від 18.10.2024 № 20 позивачу відмовлено у наданні відстрочки у зв'язку з наявністю інших, не військовозобов'язаних осіб, які зобов'язані утримувати батька, а саме сестри. Підстави звернення, перелік наданих документів: наявність батька з числа осіб з інвалідністю ІІ групи. Заява ОСОБА_2 від 21.11.2023. Копія свідоцтва про народження серія НОМЕР_5 від 05.10.1984, копія виписки з акта огляду МСЕК до довідки серія 12 ААГ № 211934 від 21.02.2023, копія пенсійного посвідчення серія НОМЕР_6 від 29.03.2023, копія паспорта та РНОКПП (а.с. 46, 47).
На заяву позивача від 10.10.2024, комісія при першому відділі ІНФОРМАЦІЯ_1 повідомленням від 18.10.2024 № 722 повідомила позивача, що протоколом від 18.10.2024 № 20 комісія ухвалила рішення про відмову у наданні позивачу відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період та повідомила, що позивач підлягає призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період на загальних підставах. Причини відмови: відповідно до ч. 13 ч. 1 ст. 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані, які мають одного із своїх батьків з інвалідністю І чи II групи або одного з батьків дружини (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю І чи II групи, за умови відсутності інших осіб, які не є військовозобов'язаними та відповідно до закону зобов'язані їх утримувати (крім випадків, якщо такі особи самі є особами з інвалідністю, потребують постійного догляду, перебувають під арештом (крім домашнього арешту), відбувають покарання у вигляді обмеження чи позбавлення волі). В ході розгляду питання щодо надання відстрочки від мобілізації було встановлено, що є інші особи, які не є військовозобов'язаними та, які відповідно до закону зобов'язані утримувати батька позивача. Так, встановлено, що у батька позивача є донька, яка не є військовозобов'язаною та відповідно до закону зобов'язана його утримувати. Документів, які б підтверджували, що сестра позивача є особою, що потребує постійного стороннього догляду, перебуває під арештом (крім домашнього арешту), відбуває покарання у вигляді обмеження чи позбавлення волі) (а.с. 44 зворот, 45).
Водночас згідно тимчасового посвідчення офіцера запасу серії НОМЕР_2 від 16.03.2017 сестра позивача ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , взята на військовий облік осіб офіцерського запасу в Богородчанський районний військомат Івано-Франківської області (а.с. 8). У відповідності до заяви від 05.09.2024 (Додаток 15 до Порядку № 560) батько позивача ОСОБА_2 , місце якого проживання зареєстроване по АДРЕСА_2 , підтверджує, що із числа військовозобов'язаних членів його сім'ї першого ступеня споріднення для свого утримання (догляду) обирає позивача - сина ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_3 , місце проживання якого зареєстроване по АДРЕСА_2 (серед його доньки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , та дружини ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_5 ). (а.с. 33 зворот, 37).
Відповідно до пункту 58-1 Порядку № 560 військовозобов'язані, які відповідно до закону зобов'язані утримувати осіб, зазначених у пункті 13 частини першої статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", зазначають у заяві (додаток 4) про відсутність інших осіб, які не є військовозобов'язаними та відповідно до закону зобов'язані утримувати осіб, зазначених у пункті 13 частини першої статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", а за умови наявності кількох військовозобов'язаних - додають заяву особи з інвалідністю I або II групи за формою згідно з додатком 15, в якій зазначається прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) особи, яку особа з інвалідністю обирає для здійснення свого утримання.
Районний (міський) територіальний центр комплектування та соціальної підтримки або його відділ за місцем перебування на військовому обліку військовозобов'язаного, який відповідно до закону зобов'язаний утримувати осіб, зазначених у пункті 13 частини першої статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", або здійснює постійний догляд за особами, зазначеними у пунктах 9 і 14 частини першої статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", під час прийняття рішення про надання відстрочки від призову на військову службу за призовом під час мобілізації перевіряє перебування такого військовозобов'язаного на військовому обліку, родинні зв'язки військовозобов'язаного та особи, яку відповідно до законодавства зобов'язаний утримувати військовозобов'язаний або за якою здійснює постійний догляд, наявність інших осіб, місце проживання яких задекларовано/зареєстровано за адресою задекларованого/ зареєстрованого місця проживання військовозобов'язаного або особи, яка перебуває на утриманні або потребує постійного догляду, з використанням відомостей Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, Державного реєстру актів цивільного стану громадян, інших інформаційних систем, реєстрів та баз даних, у тому числі шляхом інформаційного обміну.
Відповідно до пункту 60 Порядку № 560, комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів.
Підтвердження достовірності та/або перевірка відомостей, зазначених у заяві, здійснюються шляхом електронної інформаційної взаємодії Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів з іншими державними реєстрами або базами (банками) даних.
Комісія зобов'язана розглянути отримані заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи календарних днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом дня, наступного за днем отримання інформації на запити до органів державної влади, інших державних органів.
На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом.
У разі коли комісія надіслала відповідні запити до органів державної влади, інших державних органів для отримання інформації, строк розгляду заяви та документів, що підтверджують право військовозобов'язаного на відстрочку, не перевищує 15 календарних днів. У разі неотримання від органу державної влади, іншого державного органу відповіді на запит комісія не пізніше ніж на п'ятнадцятий день з дати реєстрації заяви приймає рішення на підставі поданих заявником документів. Про відсутність відповіді від органу державної влади, іншого державного органу на запит зазначається в протоколі.
Про прийняте комісією рішення заявникові повідомляється у спосіб, зазначений військовозобов'язаним у заяві про надання відстрочки, засобами телефонного, електронного або поштового зв'язку не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення.
У разі позитивного рішення військовозобов'язаному видається довідка із зазначенням строку відстрочки за формою згідно з додатком 6.
Про відмову у наданні відстрочки військовозобов'язаному повідомляється письмово із зазначенням причини відмови за формою згідно з додатком 7. Таке рішення може бути оскаржене у судовому порядку.
Отже, рішення про надання відстрочки від призову під час мобілізації приймається комісією, створеною при районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (відокремлених відділах), за наслідками розгляду відповідних документів військовозобов'язаних і таке рішення може бути оскаржене у судовому порядку.
Однак, доказів оскарження Протокольного рішення комісії при першому відділі ІНФОРМАЦІЯ_1 від 18.10.2024 № 20, яким позивачу відмовлено у наданні відстрочки у зв'язку з наявністю інших, не військовозобов'язаних осіб, які зобов'язані утримувати батька, а саме сестри (а.с. 46, 47) позивач суду не надав.
Як наслідок, на момент прийняття оскаржуваного наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 (з основної діяльності) від 23.10.2024 № 363 "Про призов військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації" в частині мобілізації позивача відповідач не мав правових підстав для непризову позивача на військову службу під час мобілізації.
Водночас, правовідносини щодо незгоди з тим, що Протокольним рішенням комісії при ІНФОРМАЦІЯ_6 від 18.10.2024 № 20 позивачу відмовлено у наданні відстрочки у зв'язку з наявністю інших, не військовозобов'язаних осіб, які зобов'язані утримувати батька, а саме сестри, не є релевантними з оскарженням наказу від 23.10.2024 № 363 "Про призов військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації".
Згідно частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Інших підстав для визнання протиправним та скасування наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 (з основної діяльності) від 23.10.2024 № 363 "Про призов військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації" в частині мобілізації позивача позивачем не наведено та судом не встановлено.
За таких обставин, відсутні підстави для визнання протиправним та скасування наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 (з основної діяльності) від 23.10.2024 № 363 "Про призов військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації" в частині мобілізації позивача.
Таким чином, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими, тому слід відмовити в задоволенні позову.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В задоволенні позову ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_7 , АДРЕСА_4 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_8 , АДРЕСА_5 ) про визнання протиправним та скасування наказу від 23.10.2024 № 363 в частині мобілізації позивача - відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Григорук О.Б.