Україна
Донецький окружний адміністративний суд
07 серпня 2025 року Справа№200/2618/25
Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Чекменьова Г.А., розглянувши в спрощеному (письмовому) провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 через представника Фальченка І.В. звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, в якому просив:
визнати протиправними дії щодо обмеження з 01.01.2025 розміру пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 1 від 03.01.2025 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану»;
зобов'язати виплачувати пенсію без обмеження розміру та без застосування коефіцієнтів до відповідних сум перевищення, встановленого постановою Кабінету Міністрів України № 1 від 03.01.2025 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану», виплативши різницю недоотриманої пенсії починаючи з 01.01.2025, з урахуванням фактично виплачених сум, виплачувати пенсію без обмеження максимальним розміром у розмірі 90% грошового забезпечення, зазначеного в довідці «Про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії» від 14.09.2021 № 22/6-5572, з урахуванням щомісячної доплати в розмірі 2000 грн, згідно постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», з урахуванням індексацій, передбачених Постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», Постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», Постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році», Постановою Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 № 209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році».
В обґрунтування позову зазначено, що позивач перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію за вислугу років у розрахунку 90 % грошового забезпечення, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Під час ознайомленні зі складовими своєї пенсії в особистому електронному кабінеті на порталі електронних послуг ПФУ позивачем встановлено, що відповідач безпідставно обмежив виплату пенсії максимальним розміром. Позивач вважає такі дії протиправними, в зв'язку з чим звернувся до суду з цим адміністративним позовом.
Ухвалою від 16 квітня 2025 року позовну заяву залишено без руху.
Ухвалою від 28 квітня 2025 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Ухвалою суду від 23 червня 2025 року відмовлено у задоволенні клопотання про зупинення провадження у справі та залучення третьої особи.
Ухвалою суду від 28 липня 2025 року у відповідача витребувані докази.
Відповідач надав відзив, у якому просив відмовити у задоволенні позовних вимог повністю, посилаючись на те, що виплата пенсій особам, які мають право на пенсію за Законом № 2262, згідно статті 8 цього Закону забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.
При цьому статтею 46 Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» від 19 листопада 2024 року № 4059-IX встановлено, що пенсії, призначені (перераховані) відповідно до Митного кодексу України, законів України […] «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»… (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством), розмір яких (пенсійної виплати) перевищує десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, виплачуються із застосуванням до суми перевищення коефіцієнтів у розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України.
На виконання статті 46 Закону № 4059 Кабінет Міністрів України 03 січня 2025 року ухвалив відповідну Постанову № 1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період дії воєнного стану» із застосуванням до пенсій, що перевищують 10 прожиткових мінімумів, відповідних коефіцієнтів.
Відповідач наполягає, що введення відповідних коефіцієнтів не є обмеженням пенсії максимальним розміром. Тому вважає, що на даний час положення статті 46 Закону № 4059 та Постанови № 1 є чинними та підлягають обов'язковому виконанню всіма суб'єктами публічного права.
Згідно зі статтею 129 Конституції України суддя, здійснюючи правосуддя, є незалежним та керується верховенством права. До основних засад судочинства відноситься, зокрема, розумний строк розгляду справи судом. Статтею 6 Європейської конвенції з прав людини передбачено, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом. За визначенням пункту 11 частини першої статті 4 КАС України розумний строк - найкоротший строк розгляду і вирішення адміністративної справи, достатній для надання своєчасного (без невиправданих зволікань) судового захисту порушених прав, свобод та інтересів у публічно-правових відносинах.
Відповідно до наведених норм, враховуючи здійснення судочинства в умовах збройної агресії проти України та період відпустки головуючого у справі, справа розглянута впродовж розумного строку, необхідного для прийняття законного та обґрунтованого судового рішення.
_
Дослідивши матеріали справи, суд встановив такі фактичні обставини.
Позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області, як отримувач пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 28.01.2022 у справі № 200/15819/21 зобов'язано відповідача здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки МВС України від 13 жовтня 2021 року № 22/6-6089 з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення, починаючи з 01.12.2019, з урахуванням проведених виплат.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 28.11.2022 у справі № 200/4279/22 зобов'язано відповідача здійснити ОСОБА_1 з 01.12.2019 перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки МВС України від 13 жовтня 2021 року № 22/6-6089, без обмеження її максимальним розміром (десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність), з урахуванням виплачених сум.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 16.01.2024 у справі №200/7449/23 зобов'язано відповідача здійснити ОСОБА_1 з 01.11.2023 нарахування та виплату щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року № 713 та при здійснені перерахунку пенсії за вислугу років з 01.11.2023 застосувати основний розмір пенсії 90% від грошового забезпечення згідно довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії №22/6-6089 від 13.10.2021 та виплатити різницю недоотриманої пенсії, починаючи з 01.11.2023.
Згідно з даними електронної пенсійної справи позивачу на виконання рішень судів здійснено відповідні перерахунки, яка становить 34839,15 грн та складається з:
базового розміру - 24858,90 (90 % від грошового забезпечення);
індексація 2022 - 3480,25;
індексація 2023 - 1500,00;
індексація 2024 - 1500,00;
індексація 2025 - 1500,00;
щомісячна доплата - 2000,00 (Постанова № 713).
Фактично розмір пенсійної виплати з 1 січня 2025 року обмежено на підставі постанови Кабінету Міністрів України №1 від 03 січня 2025 року «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану» та складає 27473,15 грн.
На звернення позивача відповідач листом від 04.04.2025 повідомив, що розмір пенсії позивача з урахуванням перерахунків складає 33339,15 грн, але з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України №1 від 03 січня 2025 року «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану» розмір пенсійної виплати з 01.01.2025 складає 27473,15 грн.
_
На виконання ухвали суду про витребування доказів відповідачем, зокрема, надана така інформація.
Основний розмір пенсії гр. ОСОБА_1 на момент призначення пенсії був визначений, виходячи з грошового забезпечення на рівні 90%
Умови проведення перерахунку пенсій відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» були передбачені пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб».
В грудні 2018 року Головним управлінням гр. ОСОБА_1 з 01.01.2016 проведено перерахунок пенсії відповідно до Постанови №103, у зв'язку з чим основний розмір пенсії гр. ОСОБА_1 зменшився з 90% грошового забезпечення до 70% відповідних сум грошового забезпечення
Після проведення перерахунку відповідно до Постанови №103 розмір пенсійної виплати гр. ОСОБА_1 склав 7348,30 грн
На виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 22.11.2019 по справі №200/11348/19-а, яке набрало законної сили 21.02.2020, здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням 90% від розміру грошового забезпечення згідно довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії №237лк від 27.06.2019 з 01.06.2018, з урахуванням виплачених су
У березні 2020 року здійснено перерахунок пенсії гр. ОСОБА_1 у розмірі 16380,00 грн. (розмір пенсії до перерахунку складав 7348.30 грн.).
Грошове забезпечення для перерахунку пенсії встановлено у розмірі 19852,80 грн. Основний розмір пенсії 17867,52 грн. (19852,80 грн. х 90%).
Розмір пенсійної виплати гр. ОСОБА_1 з 01.04.2020 встановлено в розмірі 16380,00 грн., з подальшим підвищенням відповідно до підвищення прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» (далі - Постанова №713) установлено з 01 липня 2021 року особам, яким призначено пенсію до 01 березня 2018 року відповідно до Закону №2262, до розмірів їх пенсій, відповідно до статей 13, 21 і 36 станом на 01 березня 2018 року, щомісячну доплату в сумі 2000,00 грн.
Враховуючи, що розмір пенсії гр. ОСОБА_1 з 01.06.2018 переглядався та різниця між розмірами становила більше ніж 2000.00 грн., то право на встановлення доплати відповідно до Постанови 713 відсутнє.
На виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 28.01.2022 по справі №200/15819/21, яке набрало законної сили 02.08.2022 здійснено перерахунок пенсії за вислугу років гр. ОСОБА_1 з 01.12.2019 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 13.10.2021 №22/6-6089, із урахуванням проведених виплат.
Грошове забезпечення для перерахунку пенсії встановлено у розмірі 27621,00 грн. Основний розмір пенсії 19334.70 грн. (27621,00 грн. х 70%).
З 01.03.2022 проведено масовий перерахунок, щодо індексації суми пенсії передбаченої пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» (БОСНП) основний розмір пенсії з 01.03.2022 з урахуванням індексації склав 22041,56 грн. (19334.70 грн. + 2706.86 грн.).
Таким чином, розмір пенсійної виплати з 01.03.2022 гр. ОСОБА_1 з урахуванням обмеження максимальним розміром на виконання рішення №200/15819/21 складав 20270,00 грн.
На виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 28.11.2022 по справі №200/4279/22, яке набрало законної сили 13.09.2023 (далі - Рішення №200/4279/22) здійснено з 01.12.2019 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки №22/6-6089, без обмеження її максимальним розміром (десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність), з урахуванням виплачених сум
У вересні 2023 року здійснено перерахунок пенсії гр. ОСОБА_1 у розмірі 23541,56 грн. (розмір пенсії до перерахунку складав 20270,00 грн.).
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 16.01.2024 у справі №200/7449/23, яке набрало законної сили 11.04.2024 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області в першому зобов'язанні здійснити з 01.11.2023 нарахування та виплату ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000.00 грн., відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713.
В другому зобов'язанні Рішенням зобов'язано при здійснені ОСОБА_1 перерахунку пенсії за вислугу років з 01.11.2023 на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» застосувати основний розмір пенсії 90% від грошового забезпечення згідно довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії №22/6-6089 від 13.10.2021 та виплатити різницю недоотриманої пенсії, починаючи з 01.11.2023
У квітні 2024 року здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 у розмірі 33339.15 грн.
З грудня 2021 року у зв'язку з підвищенням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність до 1934.00 грн., максимальний розмір пенсії складає 19340.00 грн. (1934.00 грн. х 10), з липня 2022 року підвищено до 2027.00 грн., максимальний розмір пенсії складає 20270.00 грн. (2027.00 грн. х 10), з грудня 2022 року підвищено до 2093.00 грн., максимальний розмір пенсії складає 20930.00 грн. (2093.00 грн. х 10), з квітня 2024 року у зв'язку з підвищенням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність до 2361.00 грн., максимальний розмір пенсії складає 23610.00 грн. (2361.00 грн. х 10).
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 11.09.2024 по справі №200/4554/24 (далі - Рішення), яке набрало законної сили 20.11.2024 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 , пенсію без обмеження максимальним розміром з 01.05.2024 та виплатити різницю недоотриманої пенсії з урахуванням фактично виплачених сум.
Грошове забезпечення з 01.09.2022 встановлено з урахуванням рішення №200/7449/23 у розмірі 27621.00 грн.
Основний розмір пенсії 24858.90 грн. (27621.00 грн. х 90%).
- 3480.25 грн. - індексація пенсії базового ОСНП 2022 (24858.90 х 0.140);
- 1500.00 грн. - індексація пенсії базового ОСНП 2023 (28339.15 х 0.197);
- 1500.00 грн. - індексація пенсії базового ОСНП 2024 (29839.15 х 0.0796);
- 1500.00 грн. - індексація пенсії базового ОСНП 2025 (31339.15 х 0.1150);
- 2000.00 грн. - щомісячна доплата відповідно до Постанови №713.
Розмір пенсійної виплати з 01.05.2024 склав 34839.15 грн., з урахуванням максимального розміру пенсії гр. ОСОБА_1 33339.15 грн.
З 01 січня 2025 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану», відповідно до п. 1 якої у період воєнного стану у 2025 році пенсії, призначені (перераховані) відповідно до Закону №2262 (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством), розмір яких (пенсійної виплати) перевищує десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, виплачуються із застосуванням обмежувальних коефіцієнтів до відповідних сум перевищення.
Оскільки, гр. ОСОБА_1 не надано жодних підтверджуючих документів, які надають право не застосовувати коефіцієнти відповідно до п.2 Постанови №1 та розмір пенсійної виплати перевищує десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, то його пенсійну справу автоматично було приведено у відповідність до Постанови №1.
Розмір пенсії з урахуванням максимального розміру пенсії - 33339.15 грн. Максимальний розмір пенсії- 23610.00 грн. Сума, що перевищує 10 розмірів ПМ - 9729.15 грн.
Розмір пенсійної виплати гр. ОСОБА_1 з 01.01.2025 виплачується із застосуванням обмежувальних коефіцієнтів до відповідних сум перевищення згідно з Постановою №1 та становить 27473.15 грн.
_
Вважаючи протиправними дії відповідача щодо обмеження розміру пенсії, позивач звернувся з цим позовом до суду.
При цьому формулювання змісту позовних вимог вказує на наявність декількох умов нарахування пенсії, які просить задовольнити позивач шляхом зобов'язання відповідача:
1) виплачувати пенсію без обмеження розміру без обмеження максимальним розміром у розмірі 90% грошового забезпечення, зазначеного в довідці «Про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії» від 14.09.2021 № 22/6-5572, та без застосування коефіцієнтів до відповідних сум перевищення, встановлених постановою Кабінету Міністрів України № 1 від 03.01.2025 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану»,
2) виплачувати пенсію з урахуванням щомісячної доплати в розмірі 2000 грн, згідно з постановою КМ України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб»,
3) виплачувати пенсію з урахуванням індексацій, передбачених постановами Кабінету Міністрів України:
від 16.02.2022 № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році»;
від 24.02.2023 № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році»;
від 23.02.2024 № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році»;
від 25.02.2025 № 209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році».
_
Вирішуючи справу, суд враховує, що рішеннями Донецького окружного адміністративного суду від 28.01.2022 у справі № 200/15819/21, від 28.11.2022 у справі № 200/4279/22, від 16.01.2024 у справі №200/7449/23, які набрали законної сили, вирішені певні питання пенсійного забезпечення позивача, аналогічні заявленим у цій адміністративній справі.
Проте, через зміну правового регулювання спірних відносин та інший спірний період, суд вважає іншими підстави заявлених позовних вимог у цій справі, через що не знайшов підстав для закриття провадження у справі у певній частині в порядку пункту 4 частини 1 статті 238 КАС України та розглянув справу по суті заявлених вимог у повному обсязі.
Водночас, оскільки правові висновки, викладені у зазначених рішеннях не мають преюдиціального характеру, а постановлене раніше рішення суду не може бути спрямоване на майбутнє, суд у повному обсязі перевіряє правомірність дій відповідача станом на час звернення до суду в межах заявлених позовних вимог.
_
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам та вирішуючи справу в послідовності заявлених позовних вимог, суд дійшов таких висновків.
1. Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Частиною другою статті 64 Основного Закону України встановлено, що в умовах воєнного або надзвичайного стану можуть встановлюватися окремі обмеження прав і свобод із зазначенням строку дії цих обмежень. Не можуть бути обмежені права і свободи, передбачені статтями 24, 25, 27, 28, 29, 40, 47, 51, 52, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63 цієї Конституції.
Відповідно до статті 3 Указу Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24.02.2022 № 2102-IX (далі Указ № 64/2022), у зв'язку із введенням в Україні воєнного стану тимчасово, на період дії правового режиму воєнного стану, можуть обмежуватися конституційні права і свободи людини і громадянина, передбачені статтями 30 - 34, 38, 39, 41 - 44, 53 Конституції України, а також вводитися тимчасові обмеження прав і законних інтересів юридичних осіб в межах та обсязі, що необхідні для забезпечення можливості запровадження та здійснення заходів правового режиму воєнного стану, які передбачені частиною першою статті 8 Закону України «Про правовий режим воєнного стану».
Отже, у період дії в Україні воєнного стану, введеного Указом № 64/2022, не обмежені конституційні права і свободи людини і громадянина, які встановлені статтею 46 Конституції України.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-XII (далі - Закон № 2262-XII).
Цей Закон визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Державному бюро розслідувань, Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Бюро економічної безпеки України чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
Закон має на меті реалізацію особами, які мають право на пенсію за цим Законом, свого конституційного права на державне пенсійне забезпечення у випадках, передбачених Конституцією України та цим Законом, і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України.
Держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Згідно з частинами 1 та 3 статті 1-1 Закону № 2262-ХІІ законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, базується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів.
Зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону та Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
19 листопада 2024 року прийнято Закон України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» № 4059-IX, який набрав чинності 01.01.2025 (далі - Закон № 4059-IX).
Статтею 46 Закону № 4059-ІХ установлено, що у 2025 році у період дії воєнного стану пенсії, призначені (перераховані), в тому числі відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством), розмір яких (пенсійної виплати) перевищує десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, виплачуються із застосуванням до суми перевищення коефіцієнтів у розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України.
На виконання статті 46 Закону № 4059-IX Кабінетом Міністрів України 03.01.2025 прийнято постанову № 1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану» (далі - Постанова № 1), якою визначив розміри і порядок застосування обмежувальних коефіцієнтів до спеціальних пенсій.
Пунктом 1 Постанови № 1 установлено, що у період воєнного стану у 2025 році пенсії (пенсійні виплати), призначені (перераховані), в тому числі відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством), розмір яких перевищує 10 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, виплачуються із застосуванням коефіцієнтів до відповідних сум перевищення:
до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 10 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, та не перевищує 11 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, - 0,5;
до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 11 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, та не перевищує 13 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, - 0,4;
до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 13 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, та не перевищує 17 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, - 0,3;
до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 17 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, та не перевищує 21 розмір прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, - 0,2;
до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 21 розмір прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, - 0,1.
Таким чином, Законом України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» та постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану» установлено додаткові підстави для обмеження шляхом застосування коефіцієнтів розміру пенсій, призначених на підставі Закону № 2262-ХІІ, що прямо заборонено частиною третьою статті 1-1 Закону № 2262-ХІІ.
У рішеннях від 09.07.2007 № 6-рп/2007, від 22.05.2008 № 10-рп/2008 та від 30.11.2010 № 22-рп/2010 Конституційний Суд України дійшов висновку, що законом про Державний бюджет України не можна вносити зміни до інших законів, зупиняти їх дію чи скасовувати їх, оскільки з об'єктивних причин це створює протиріччя у законодавстві; у разі необхідності зупинення дії законів, внесення до них змін і доповнень, визнання їх нечинними мають використовуватися окремі закони.
В абзаці третьому пункту 4 мотивувальної частини рішення від 28.08.2020 № 10-р/2020 Конституційний Суд України вкотре наголосив на тому, що скасування чи зміна законом про Державний бюджет України обсягу прав і гарантій та законодавчого регулювання, передбачених у спеціальних законах, суперечить статті 6, частині другій статті 19, статті 130 Конституції України.
Відповідно до першого речення частини третьої статті 8 Конституції України норми Конституції України є нормами прямої дії.
Відтак у разі суперечності між правовими нормами Закону України про Державний бюджет України та правовими нормами спеціальних законів України, якими врегульовано ті ж самі правовідносини, застосуванню підлягають правові норми спеціальних законів України.
Оскільки Законом № 2262-XII не передбачено обмеження розміру пенсій, розмір яких (пенсійної виплати) перевищує десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, зокрема і шляхом застосуванням до суми перевищення певних коефіцієнтів, до спірних правовідносин не підлягають застосуванню положення статті 46 Закону № 4059-IX та Постанови № 1.
Частиною 4 статті 63 Закону № 2262-XII визначено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
У постанові від 09.06.2022 у справі № 520/2098/19 Велика Палата Верховного Суду вказала, що «відповідно до статті 7 КАС суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначені Конституцією та законами України. У разі невідповідності правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України.»
Таким чином, застосування при перерахунку пенсії, призначеної відповідно до Закону № 2262-XII, постанови Кабінету Міністрів України, якою змінюються умови та/чи норми пенсійного забезпечення, зокрема Постанови № 1, є протиправним.
Що стосується безпосередньо можливості обмеження пенсії максимальним розміром (встановлення коефіцієнтів до відповідних сум перевищення), то в ухвалах про відмову у відкритті провадження від 06.02.2025 у справі № 520/909/25 та від 25.02.2025 у справі № 200/116/25 Верховний Суд звернув увагу на те, що він неодноразово висловлював правову позицію щодо застосування норм права у спорах, пов'язаних з обмеженням максимальним розміром пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-XII.
Зокрема, у постановах від 16.12.2021 у справі № 400/2085/19, від 20.07.2022 у справі № 340/2476/21, від 25.07.2022 у справі № 580/3451/21, від 30.08.2022 у справі № 440/994/20, від 17.03.2023 у справі № 340/3144/21 та інших Верховний Суд дійшов висновку про те, що у правовідносинах щодо призначення та перерахунку пенсій відповідно до Закону №2262-XII норми зазначеного закону підлягають застосуванню з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 № 7-рп/2016, у зв'язку з чим будь-яке обмеження максимального розміру зазначених пенсій є протиправним.
Згідно з правовою позицією Конституційного Суду України «обмеження максимального розміру пенсії та призупинення виплати призначеної пенсії особам, яким право на пенсійне забезпечення встановлене Законом № 2262-XII, порушує суть конституційних гарантій щодо безумовного забезпечення соціального захисту осіб, передбачених частиною п'ятою статті 17 Конституції України, які зобов'язані захищати суверенітет, територіальну цілісність і недоторканість України» (абзац 10 підпункту 2.2 пункту 2 мотивувальної частини рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 № 7-рп/2016 у справі щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень другого речення частини сьомої статті 43, першого речення частини першої статті 54 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»).
Тому суд дійшов висновку, що відповідач зобов'язаний виплачувати позивачу пенсію без обмеження її максимальним розміром, зокрема і без застосування коефіцієнтів до відповідних сум перевищення, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 № 1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану».
Відтак, дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області в частині застосування відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 № 1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану» коефіцієнтів до відповідних сум перевищення при перерахунку пенсії позивача з 01.01.2025 є протиправними.
Відповідно, підлягають задоволенню позовні вимоги про виплату пенсію у розмірі 90% грошового забезпечення без обмеження максимальним розміром та без застосування коефіцієнтів до відповідних сум перевищення.
_
2. В частині позовних вимог про зобов'язання виплачувати пенсію з урахуванням щомісячної доплати в розмірі 2000 грн, згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» (далі - Постанова № 713), суд зазначає, що пунктом 1 вказаної постанови передбачено установити з 1 липня 2021 року особам, яким призначено пенсію до 1 березня 2018 року відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 1 березня 2018 року, щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.
Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 1 березня 2018 року, розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 1 березня 2018 року або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.
У разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 1 березня 2018 року, щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.
Щомісячна доплата, передбачена цим пунктом, встановлюється У МЕЖАХ МАКСИМАЛЬНОГО РОЗМІРУ ПЕНСІЇ, визначеного Законом, починаючи з 1 липня 2021 року (абзац четвертий пункту 1 постанови №713).
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 16.01.2024 у справі №200/7449/23 зобов'язано відповідача здійснити ОСОБА_1 з 01.11.2023 нарахування та виплату щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713.
Суд ще раз наголошує, що зазначене судове рішення у справі №200/7449/23 не має преюдиційного значення при розгляді цієї справи, оскільки стосується іншого періоду нарахування пенсійних виплат.
При розгляді цієї справи №200/2618/25 встановлено, що до складу пенсійних виплат за спірний період з 01.01.2025 позивачеві включена доплата в сумі 2000 грн. відповідно до Постанови № 713.
Отже, судом не встановлено порушення прав позивача у зазначеній частині станом на час звернення з позовом у цій справі, в тому числі у зазначений позивачем період з 01.01.2025.
З урахуванням викладених вище висновків про неприпустимість обмеження пенсії максимальним розміром, що тягне відповідний перерахунок пенсії позивача з 01 січня 2025 року, суд не встановив підстав для нарахування доплати за постановою КМ України № 713 за межами максимального розміру пенсії.
При цьому, оскільки рішення суду не може бути спрямоване на майбутнє та ґрунтуватись на припущеннях про можливі порушення з боку відповідача, які не встановлені при розгляді справи, позовні вимоги у зазначеній частині задоволенню не підлягають.
_
3. В частині позовних вимог щодо врахування при перерахунку пенсії індексацій, суд дійшов таких висновків.
Згідно з частиною 2 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-ІV для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Відповідно до статті 2 Закону України від 03.07.1991 №1282-ХІІ «Про індексацію грошових доходів населення» пенсії є одним із об'єктів індексації грошових доходів населення.
У вказаній статті також зазначено, що індексація пенсій здійснюється шляхом їх підвищення відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 «Про індексацію пенсій заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» у пункті 1 встановлено, що з 1 березня 2022 року перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року, проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,14.
З 1 березня 2022 року розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2021 року включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений абзацом другим пункту 1 цієї постанови, У МЕЖАХ, МАКСИМАЛЬНОГО РОЗМІРУ ПЕНСІЇ, ВИЗНАЧЕНОГО ЗАКОНОМ (пункт 2 постанови № 118).
У 2023 році Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 24 лютого 2023 року №168 «Про індексацію пенсій і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», пунктом 1 якої установлено, що з 1 березня 2023 року перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124 Питання проведення індексації пенсій у 2019 році, проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,197.
З 1 березня 2023 року розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2022 року. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 10 цієї постанови, У МЕЖАХ МАКСИМАЛЬНОГО РОЗМІРУ ПЕНСІЇ, ВИЗНАЧЕНОГО ЗАКОНОМ (пункт 2 постанови №168).
Встановлено, що розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень (пункт 10 постанови №168).
Також Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 24.02.2024 № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році», відповідно до якої з 1 березня 2024 року перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,0796.
Пунктом 2 вказаної постанови встановлено, що з 01.03.2024 розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» та пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2023 року включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом З цієї постанови, У МЕЖАХ МАКСИМАЛЬНОГО РОЗМІРУ ПЕНСІЇ, ВИЗНАЧЕНОГО ЗАКОНОМ.
Пунктом 3 постанови КМУ від 24.02.2024 № 185, зокрема, передбачається, що розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктом 1 та підпунктами 1-7 пункту 2 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень.
Постановою Кабінету Міністрів України від 25 лютого 2025 року № 209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» встановлено, що з 1 березня 2025 року перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,115 (пункт 1 постанови).
Пунктом 2 зазначеної постанови передбачено, що з 1 березня 2025 року розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» та підпункту 1 пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 року № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2024 року включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 3 цієї постанови.
Підвищення пенсії, передбачене абзацом першим цього підпункту, встановлюється додатково до щомісячної доплати до пенсії, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб».
Підвищення пенсії на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, застосовується також у разі поновлення виплати пенсії, призначеної до 31 грудня 2024 року відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та перерахунку пенсії відповідно до зазначеного Закону, крім перерахунків у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за зазначеним Законом.
Підвищення пенсії, передбачене цим підпунктом, враховується під час подальших перерахунків пенсії відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
У пункті 3 вказаної постанови КМ України від 25 лютого 2025 року № 209 зазначено, що розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктом 1 та підпунктами 1-7 пункту 2 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень.
Тобто, відповідно до перелічених постанов Кабінету Міністрів України з 01.03.2022, з 01.03.2023, та з 01.03.2024 пенсія має виплачуватись з урахуванням індексації, яка здійснюється у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом, при цьому з 01.03.2023, з 01.03.2024 та з 01.03.2025 сума індексації не може перевищувати 1500 грн.
Як зазначено вище, до складу пенсійних виплат позивачеві включена індексація пенсії у таких розмірах: у 2022 році - 3480,25 грн.; у 2023 році - 1500,00 грн.; у 2024 році - 1500,00 грн.; у 2025 році - 1500,00 грн.
Отже, судом не встановлено порушення прав позивача у зазначеній частині на час звернення з позовом у цій справі, в тому числі у зазначений позивачем період з 01.01.2025.
Як і при розгляді вимог щодо доплати до пенсії в сумі 2000 грн., з урахуванням викладених вище висновків про неприпустимість обмеження пенсії максимальним розміром, що тягне відповідний перерахунок пенсії позивача з 01 січня 2025 року, суд не має підстав встановлювати, чи підлягає нарахуванню та виплаті індексація за межами такого максимального розміру пенсії, заздалегідь втручаючись у повноваження відповідача щодо здійснення перерахунку за відсутності встановлених на час розгляду справи порушень. Оскільки рішення суду не може бути спрямоване на майбутнє та ґрунтуватись на припущеннях про можливі порушення з боку відповідача, які не встановлені при розгляді справи, позовні вимоги у зазначеній частині також задоволенню не підлягають.
_
Підсумовуючи, з урахуванням встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог.
Щодо способу захисту порушеного права суд зауважує, що предметом судового дослідження при вирішенні справи можуть бути правовідносини, які фактично існують станом на час звернення з позовом. Тому судове рішення не має охоплювати необмежений період часу.
За приписами частини 2 статті 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення, зокрема, про:
визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень;
визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій;
визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Керуючись наведеними нормами в частині задоволених позовних вимог, суд дійшов висновку, що належним способом відновлення порушеного права є визнання протиправними дій ГУ ПФУ в Донецькій області щодо обмеження розміру пенсії ОСОБА_1 та зобов'язання здійснити з 01 січня 2025 року перерахунок та виплату пенсії у розмірі 90% грошового забезпечення без обмеження максимального розміру та без застосування коефіцієнтів до відповідних сум перевищення, встановлених постановою Кабінету Міністрів України № 1 від 03.01.2025, з урахуванням фактично виплачених сум.
Відповідно до частини 1 статі 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Зважаючи, що позивачем при зверненні до суду сплачено судовий збір у сумі 1211,20 грн, на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача пропорційно задоволеній частині позовних вимог підлягає стягненню сума 403,73 грн.
Керуючись статтями 2, 139, 241-246, 295-297 КАС України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (пл. Соборна, буд. 3, м. Слов'янськ, Донецька область, 84122, код ЄДРПОУ 13486010) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ЄДРПОУ 13486010) щодо обмеження ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) з 01.01.2025 розміру пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 1 від 03.01.2025.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ЄДРПОУ 13486010) здійснити з 01 січня 2025 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) у розмірі 90% грошового забезпечення без обмеження максимального розміру та без застосування коефіцієнтів до відповідних сум перевищення, встановлених постановою Кабінету Міністрів України № 1 від 03.01.2025, з урахуванням фактично виплачених сум.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (пл. Соборна, буд. 3, м. Слов'янськ, Донецька область, 84122, код ЄДРПОУ 13486010) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір в сумі 403 (чотириста три) грн. 73 коп.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Текст рішення виготовлений та підписаний в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя Г.А. Чекменьов