07 серпня 2025 рокуСправа №: 695/3061/25
Номер провадження 3/695/1628/25
07 серпня 2025 рокум. Золотоноша
Суддя Золотоніського міськрайонного суду Черкаської області Ватажок-Сташинська А.В., розглянувши матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , та фактично проживає за адресою: АДРЕСА_2 ,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 51 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП),
До Золотоніського міськрайонного суду Черкаської області 10.07.2025 надійшли матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , за ч. 2 ст. 51 КУпАП на підставі протоколу про адміністративне правопорушення серія ВАД №436100 від 08.07.2025.
У судові засідання з розгляду справи 23.07.2025 та 07.08.2025 ОСОБА_1 не прибув, його присутність працівниками органу внутрішніх справ (Національної поліції) для розгляду справи не забезпечено.
Згідно з наданим на виконання постанови Золотоніського міськрайонного суду Черкаської області від 23.07.2025 про привід ОСОБА_1 у судове засідання, призначене на 11 год 00 хв 07.08.2025, витягом з Наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 від 18.07.2025 ОСОБА_1 призвано на військову службу під час мобілізації, на особливий період та відправлено до військової частини НОМЕР_1 .
Дослідивши матеріали справи, судом встановлено, що дана справа про адміністративне правопорушення підлягає поверненню для належного дооформлення з наступних підстав.
Відповідно до ст.7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Згідно з ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ч. 2 ст. 268 КУпАП при розгляді справ про адміністративні правопорушення, зокрема передбачених статтею 51 КУпАП, присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, є обов'язковою. У разі ухилення від явки на виклик органу внутрішніх справ або судді районного, районного у місті, міського чи міськрайонного суду цю особу може бути органом внутрішніх справ (Національною поліцією) піддано приводу.
Згідно з п. 4 Положення про Національну поліцію, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 877 від 28 жовтня 2015 року, Національна поліція відповідно до покладених на неї завдань, доставляє у випадках і порядку, визначених законом, затриманих осіб, підозрюваних у вчиненні кримінального правопорушення, та осіб, які вчинили адміністративне правопорушення.
З системного аналізу положень ст. 260, ч. 2 ст. 277, ч. 2 ст. 268 КУпАП вбачається, що при направленні до суду адміністративних справ даної категорії, працівникам поліції необхідно також забезпечувати явку до суду особи, яка притягається до адміністративної відповідальності та повідомляти її про час та місце розгляду справи.
У порушення вимог ст. 277, 277-2 КУпАП, які є обов'язковими для виконання працівниками Національної поліції, обов'язкову присутність ОСОБА_1 працівниками органу внутрішніх справ (Національної поліції) для розгляду справи не забезпечено.
Оскільки, ОСОБА_1 у судове засідання не був доставлений, а відтак, при викладених вище обставинах розгляд справи про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст.51 КУпАП в установлені діючим законодавством строки та за обов'язкової участі особи - не є можливим.
Верховним Судом України визнано правильну практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог ст. 256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного дооформлення (п. 24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 року №14).
Таким чином, на підставі викладеного вище, матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.2 ст. 51 КУпАП необхідно направити на дооформлення.
Керуючись ст. 251, 256 КУпАП, суддя
Справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.2 ст.51 КУпАП повернути до Золотоніського РВП ГУНП в Черкаській області для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя А.В. Ватажок-Сташинська