Справа № 509/4026/25
08 серпня 2025 року с-ще Овідіополь
Суддя Овідіопольського районного суду Одеської області Панасенко Євгеній Миколайович, розглянувши справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла від відділу запобігання вчиненню, виявлення і припинення правопорушень ІНФОРМАЦІЯ_1 стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянина України, військовослужбовець, інструктор відділення рекрутингу та комплектування ІНФОРМАЦІЯ_3 , старший солдат, зареєстроване місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 , фактично проживає за адресою: АДРЕСА_2 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 172-14 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі КУпАП)
Відповідно до протоколу про вчинення адміністративного правопорушення від 21.07.2025 року старший солдат ОСОБА_1 , о 7.00 годин 25.06.2025 солдат ОСОБА_1 будучи військовослужбовцем ІНФОРМАЦІЯ_4 , під час несення служби старшим групи оповіщення у складі групи оповіщення, діючи протиправно, виходячи за межі наданих прав і повноважень, всупереч інтересам служби, на порушення своїх статутних обов'язків та інших нормативно-правових актів, спільно з військовослужбовцями ІНФОРМАЦІЯ_5 силоміць здійснили затримання військовозобов'язаного ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , якого помістили до службового автомобілю марки Hyondai Н-1 державний номер НОМЕР_1 та після чого доставили до ІНФОРМАЦІЯ_5 , чим перевищив покладені на нього службові повноваження, чим вчинив перевищення службових повноважень, в умовах особливого періоду під час дії воєнного стану, чим вчинив військове адміністративне правопорушення,передбачене ч. 2 ст. 172-14 КУпАП.
На розгляд справи ОСОБА_1 не з'явився, повідомлявся належним чином про місце, дату та час судового розгляду. В протоколі про адміністративне правопорушення та окремій заяві ОСОБА_1 зазначив, що свою вину визнає повністю, просить призначити покарання у вигляді мінімального штрафу.
Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суддя прийшов до наступного.
Відповідно до статті 251 КУпАП обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення.
Статтею 256 Кодексу України про адміністративні правопорушення встановлені вимоги щодо змісту протоколу про адміністративне правопорушення, зокрема, у такому зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Наявний в матеріалах справи протокол про адміністративне правопорушення за своєю формою та змістом відповідає вимогам чинного законодавства.
Згідно досліджених матеріалів справи встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_7 21.07.2025, за результатами проведеної перевірки в діях інструктора відділення рекрутингу та комплектування ІНФОРМАЦІЯ_5 старшого солдата ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , виявлено ознаки військового адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 17214 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Інструктор відділення рекрутингу та комплектування ІНФОРМАЦІЯ_5 старший солдат ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , призначений на посаду згідно наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_9 від 02.07.2025 № 183, був призначений старшим групи оповіщення' на 25 06 2025. згідно наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_5 від 24.06.2025 № 350 АН, мав здійснювати оповіщення за визначеним маршрутом Київський район м. Одеси з 07.00 до 14.0025.06.2025 рокута з 16.00 до 22.00 25.06.2025 року.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період» від 16.05.2025 № 560 (далі - Постанова № 560), на старшого солдата ОСОБА_1 були покладені спеціальні обов'язки.
25.06.2025 року близько 07:00 по АДРЕСА_3 , перебуваючи старшим групи оповіщення від ІНФОРМАЦІЯ_5 та виконуючи спеціальні обов'язки із заходів оповіщення військовозобов'язаних, старший солдат ОСОБА_1 спільно з військовослужбовцями ІНФОРМАЦІЯ_5 здійснили заходи фізичного впливу до військовозобов'язаного громадянина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , якого було поміщено до службового автомобілю марки Hyondai Н-1 державний номер НОМЕР_1 та після чого громадянина ОСОБА_2 доставлено до ІНФОРМАЦІЯ_5 .
Відповідно до ст. 262 Кодексу України про адміністративні правопорушення визначено, що при порушенні призовниками,військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку, порушенні законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію - адміністративне затримання провадиться органами внутрішніх справ (Національною поліцією).
Крім того, вказане вище підтверджується відеозаписом у месенджері “TELEGRAM» за посиланням: https://t.me/odesa_infonews/71557, яке додано до матеріалів протоколу на флеш носії.
У своїх поясненнях старший солдат ОСОБА_1 зазначив проте, що 25.06.2025 року близько 7.00 години біля житлового комплексу "Кадор» по вул. Перлинній, проводились заходи оповіщення перевірки облікових даних військовозобов'язаних віком від 18 до 60 років, відповідно до Постанови КМУ № 560.
У цей день до групи оповіщення від ІНФОРМАЦІЯ_5 входили військовослужбовці ІНФОРМАЦІЯ_5 а саме: старший солдат ОСОБА_1 , старший солдат ОСОБА_3 та сержант ОСОБА_4 , а також представник Національної поліції старший лейтенант поліції Чебан О.С.
При спробі звернутись до громадянина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , останній почав висловлюватися не цензурною лайкою та одразу взяв камінь та кинув в бік автомобілю після чого намагався уникнути затримання та почав втікати.
Після чого, групою оповіщення ІНФОРМАЦІЯ_5 були вжиті заходи для перевірки особи та встановлено, що особа перебуває у розшуку за порушення військового обліку.
Відповідно до підпункту 2 пункту 3 розділу І "Інструкції із застосування територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки технічних приладів і технічних засобів, що мають функції фото- та відео фіксації», затвердженої Наказом Міністерства оборони України від 06.08.2024 № 532 (далі - Інструкція) зазначено, що застосування уповноваженими представниками технічних приладів і технічних засобів, що мають функції автоматичної фото- та відеофіксації, здійснюється з метою: фіксації дій уповноважених представників.
Однак, згідно відеозапису за посиланням: https://t.me/odesajnfonews/71557, у військовослужбовців ІНФОРМАЦІЯ_5 технічні прилади і технічні засоби, що мають функції фото- та відеофіксації - відсутні.
Враховуючи принцип справедливості, який в свою чергу координується з принципом рівності всіх перед законом - винна особа повинна понести об'єктивну відповідальність за вчинене правопорушення.
Указом Президента України “Про загальну мобілізацію» № 69/2022 від24.02.2022 року, затвердженим Законом України “Про затвердження Указу Президента України “Про загальну мобілізацію» № 2264-ІХ від 22.03.2022, відповідно до п. п. 1, 17, 20 ч. 1 ст. ст. 106, 112 Конституції України та ст. ст. 4, 11 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» № 3543-ХІІ від 21.10.1993 на території України оголошено про проведення загальної мобілізації.
Указом Президента України від 24.02.2022 року №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24.02.2022 року № 2102-ІХ, в Україні введено воєнний стан, строк дії якого продовжено згідно з Указами Президента України №133/2022 від 14.03.2022 року, №259/2022 від 18.04.2022 року №341/2022 від 17.05.2022, № 573/2022 від 12.08.2022року, № 757/2022 від 07.11.2022 року № 58/2023 від 06.02.2023 року, № 254/2023 від 01.05.2023 року, № 451/2023 від 26.07.2023, № 734/2023 від 06.11.2023, № 49/2024 від 06.02.2024, №271/2024 від 06.05.2024, №469/2024 від 23.07.2024, № 740/2024 від 28.10.2024, №26/2025 від 14.01.2025, № 235/2025 від 15.04.2025, № 479/2025 від 14.07.2025.
Тобто, з 24.02.2022 року по теперішній час на всій території України діє воєнний стан.
Відповідно до ст. 16 Закону України “Про оборону України» № 1932-ХІІ від 06.12.1991 та ст. 1 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» № 3543-ХІІ від 21.10.1993 особливий період - це період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Законом України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення відповідальності військовослужбовців та деяких інших осіб» № 1952-VIII від 16.03.2017 (набрав законної сили 16.04.2017) внесено зміни до глави 13-Б Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо вчинення військовослужбовцями військових адміністративних правопорушень в умовах особливого періоду.
У відповідності до вимог ст. ст. 11, 16, 37, 49 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, затвердженого Законом України від 24.03.1999 року № 548-XIV (далі - Закон № 548-XIV) та ст. 4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, затвердженого Законом України від 24.03.1999 року № 551-XIV, старший солдат ОСОБА_1 під час проходження військової служби повинен свято і непорушно додержуватися Конституції України та законів України, Військової присяги, віддано служити Українському народові, сумлінно і чесно виконувати військовий обов'язок; беззастережно виконувати накази командирів; знати та виконувати свої обов'язки та додержуватися вимог статутів Збройних сил України; виявляти повагу до командирів (начальників) і старших за військовим званням, сприяти їм у підтриманні порядку і дисципліни; виконувати службові обов'язки, що визначають обсяг виконання завдань, доручених йому за посадою; бути зразком високої культури, скромності й витримки, берегти військову честь, захищати свою й поважати гідність інших людей; поводитися з гідністю й честю, не допускати самому і стримувати інших від негідних вчинків.
Законом України “Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення, Кримінального кодексу України та інших законодавчих актів України щодо особливостей несення військової служби в умовах воєнного стану чи в бойовій обстановці» “24» січня 2023 року Президент України підписав Закон № 2839-ІХ., що вносить зміни до глави 13-Б Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо вчинення військовослужбовцями військових адміністративних правопорушень в умовах особливого періоду.
Згідно приписів ст. 17 Закону № 548-XIV, на військовослужбовців під час перебування на бойовому чергуванні, у внутрішньому і гарнізонному наряді, а також під час виконання інших завдань покладаються спеціальні обов'язки.
Ці обов'язки та порядок їх виконання визначаються законами і статутами Збройних Сил України, а також іншими нормативно-правовими актами, що приймаються на основі законів і статутів Збройних Сил України.
Відповідно до ст. 21 Закону № 548-XIV, застосування заходів фізичного впливу, спеціальних засобів та зброї допускається, якщо інші заходи виявилися неефективними або якщо через обставини застосування інших заходів є неможливим.
Так, згідно ст. 22 Закону № 548-XIV, військовослужбовці мають право застосовувати спеціальні засоби, засоби фізичного впливу та зброю особисто або у складі підрозділу:
- для захисту свого здоров'я і життя, а також здоров'я і життя інших військовослужбовців і цивільних осіб від нападу, якщо іншими способами й засобами захистити їх у даній ситуації неможливо;
- для затримання особи, яку застали при вчиненні тяжкого злочину та яка намагається втекти або яка чинить збройний опір, намагається втекти з-під варти, а також для затримання озброєної особи, яка загрожує застосуванням зброї та інших засобів, що становить загрозу для життя і здоров'я військовослужбовця чи інших осіб;
- для відбиття нападу на об'єкти, що охороняються військовослужбовцями, а також для звільнення цих об'єктів у разі захоплення;
- у разі спроби насильного заволодіння зброєю, бойовою та іншою технікою, якщо іншими способами і засобами неможливо припинити цю спробу.
Відповідно до ст. 24 Закону № 548-XIV, про застосування фізичної сили та спеціальних засобів військовослужбовець доповідає своєму безпосередньому командирові (начальникові).
Крім того, згідно п. п. 1, 2, 3 ч. З ст. 24 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» військовослужбовці вважаються такими, що виконують обов'язок військової служби на території військової частини або в іншому місці роботи (занять) протягом робочого (навчального) часу, включаючи перерви, встановлені розпорядком (розкладом занять) чи поза військовою частиною, якщо перебування там відповідає обов'язкам військовослужбовця або його було направлено туди за наказом відповідного командира (начальника), на шляху прямування на службу або зі служби, під час службових поїздок, повернення до місця служби.
Проте, старший солдат ОСОБА_1 , всупереч наведеним статутним обов'язкам, Інструкції, діючи умисно, всупереч інтересам служби “25» червня 2025 року допустив перевищення службових повноважень, які виходять за межі прав та повноважень наданих йому військовими статутами та Інструкцією, а саме: перевищення допустимих меж застосування заходів фізичного впливу під час виконання спеціальних обов'язків покладених на нього, під час перебування старшим групи оповіщення зі складу ІНФОРМАЦІЯ_5 .
Зазначені факти повністю підтверджені доданими до протоколу матеріалами.
Даючи оцінку дослідженим матеріалам справи, приходжу до переконання, що вина особи, яка притягається до адміністративної відповідальності доведена в повному обсязі, а його дії правильно кваліфіковані за ч. 2 ст. 172-14 КУпАП.
Обставиною, що пом'якшують відповідальність та обставин, що обтяжують відповідальність, суд не встановив.
Отже, зважаючи на характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступень його вини, відсутність обставин, що обтяжують чи пом'якшують відповідальність, до правопорушника слід застосувати захід адміністративного стягнення передбачений відповідною частиною 2 статті 172-14 КУпАП, у виді штрафу, що має бути достатньою мірою відповідальності з метою його виховання та має бути необхідним для запобігання вчинення нових правопорушень.
Згідно зі статтею 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтею 300-1 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Згідно п. 12 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір», від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються військовослужбовці, військовозобов'язані та резервісти, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, - у справах, пов'язаних з виконанням військового обов'язку, а також під час виконання службових обов'язків.
Керуючись статтями 9, 24, 27, 33, 40-1, 172-14, 221, 245, 251, 252, 256, 265-1, 268, 276, 277, 283, 284, 285, 289, 298, 299, 301, 304, 307 КУпАП, суд
Визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-14 КУпАП і притягнути його до адміністративної відповідальності, наклавши адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 (сімнадцять тисяч) грн. 00 коп.
На підставі п. 12 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» звільнити ОСОБА_1 від сплати судового збору.
Згідно з ч. 1 ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Відповідно до ст. 308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений ч. 1 ст. 307 КУпАП, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу - 34000 (тридцять чотири тисячі) грн. 00 коп.
Строк пред'явлення постанови до виконання 3 (три) місяці.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного суду через Овідіопольський районний суд на протязі десяти днів з дня її винесення.
Суддя Є. М. Панасенко