Справа № 484/4100/25
Провадження № 3/484/1943/25
08.08.2025 року м. Первомайськ
Суддя Первомайського міськрайонного суду Миколаївської області Паньков Д.А., за участі прокурора - Стоянової І.В., особи, яка притягується до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Первомайську Миколаївської області матеріали, які надійшли від Управління стратегічних розслідувань в Миколаївській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки с. Соколівка, Первомайського району, Миколаївської області, громадянки України, РНОКПП: НОМЕР_1 , зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , громадянки України та проживаючої по АДРЕСА_2 , працює на посаді начальника юридичного відділу ТОВ «Агробуд - С», за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
До суду від Управління стратегічних розслідувань в Миколаївській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України надійшли протоколи про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП № 406 від 15.07.2025 року (справа № 484/4100/25, провадження № 3/484/1943/25), та за ч. 1 ст. 172-6 № 405 від 15.05.2025 року (справа № 484/4102/25, провадження № 3/484/1944/25).
Відповідно до ч. 2 ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом, стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Для виконання вимог ч.2 ст. 36 КУпАП вважаю за необхідне об'єднати вищевказані справи в одну справу і присвоїти номер справи № 484/4100/25, провадження № 3/484/1943/25.
ОСОБА_1 , будучи провідним інспектором Первомайського районного відділу філії Державної установи «Центр пробації» в Миколаївській, Донецькій, Луганській та Херсонській областях та будучи суб'єктом відповідальності за правопорушення пов'язані з корупцією, відповідно до п.п. «и» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» (далі - Закон) порушила вимоги абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону, а саме щодо несвоєчасного подання без поважних на те причин, декларації типу «щорічна» (після звільнення) за 2024 рік, чим скоїла адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачено ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Крім того, ОСОБА_1 . будучи провідним інспектором Первомайського районного відділу філії Державної установи «Центр пробації» в Миколаївській, Донецькій, Луганській та Херсонській областях та будучи суб'єктом відповідальності за правопорушення пов'язані з корупцією, відповідно до п.п. «и» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» (далі - Закон) порушила вимоги абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону, а саме щодо несвоєчасного подання без поважних на те причин, декларації типу «при звільненні» (за період неохоплений раніше поданими деклараціями), чим скоїла адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачено ч. 1 ст. 172 6 КУпАП.
У судовому засіданні ОСОБА_1 вину у вчиненні адміністративних правопорушень визнала повністю.
Вивчивши матеріали справи, заслухавши думку прокурора, який просив притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, приходжу до слідуючого.
З матеріалів справи встановлено, що відповідно до наказу №8/К від 17.01.2020 ОСОБА_1 з 22.01.2020 призначено на посаду фахівця ІІ категорії Первомайського міськрайонного відділу філії Державної установи «Центр пробації» в Миколаївській області.
В подальшому відповідно до наказу №145/к від 30.06.2020 ОСОБА_1 переведено па посаду провідного інспектора цього ж відділу.
Відповідно до положення про Первомайський районний відділ філії ДУ «Центр пробації» в Миколаївській, Донецькій, Луганській та Херсонській областях є органом виконання покарань, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері виконання певних видів кримінальних покарань, не пов'язаних з позбавленням волі, та пробації щодо повнолітніх суб'єктів пробації, а також певних видів адміністративних стягнень щодо повнолітніх осіб.
Відповідно до п.п. «и» и. 1 ч. 1 ст. 3 Закону, посадові та службові особи інших державних органів є суб'єктами, на яких поширюється дія вищевказаного Закону.
Відповідно до «Роз'яснення щодо застосування окремих положень Закону стосовно заходів фінансового контролю», затвердженого Рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції (далі - НАЗК) №1 віл 03.02.2021 НАЗК визначило, що у цілях визначення суб'єктів, на яких поширюється дія Закону (відповідно до пп. «и» п. 1 ч. 1 ст. у Закону), під «посадовими та службовими особами» слід розуміти працівників державних органів, які:
1)здійснюють функції представників влади:
2)обіймають посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій.
До представників влади належать, зокрема, працівники державних органів, які наділені правом у межах своєї компетенції ставити вимоги, а також приймати рішення, обов'язкові для виконання юридичними і фізичними особами незалежно від їх відомчої належності чи підлеглості (п. 1 постанови Пленуму Верховного Суду України від 26.04.2002 № 5 «Про судову практику у справах про хабарництво»).
Відповідно до посадової інструкції провідний інспектор Первомайського районного відділу філії ДУ «Центр пробації» наділений наступними повноваженнями, а саме: виконує кримінальні покарання у виді штрафу, позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю, громадських робіт, виправних робіт, забезпечує виконання постанов суду про накладення адміністративного стягнення у вигляді виправних робіт, громадських робіт та суспільно корисних робіт, направляє матеріали для відповідного реагування стосовно власників підприємств, установ, організацій або уповноважених ними органів, які не виконують судові рішення, складає протоколи про адміністративне правопорушення стосовно осіб, які ухиляються від відбування суспільно корисних робіт, та подання разом з іншими матеріалами до суду для вирішення питання про притягнення до адміністративної відповідальності, інші передбачені посадовою інструкцією.
Таким чином, обіймаючи посаду провідного інспектора Первомайського районного відділу філії Державної установи «Центр пробації» в Миколаївській, Донецькій. Луганській та Херсонській областях Сафарян К.А. є посадовою особою державного органу та відповідно є суб'єктом, на якого поширюється дія Закону відповідно до пп. «и» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону, і на неї поширюється юридична відповідальність за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією.
В подальшому відповідно до наказу №295/К від 29.04.2024 ОСОБА_1 з 10.05.2024 звільнено із займаної посади провідного інспектора за власним бажанням.
Відповідно до абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3. зобов'язані до 1 квітня наступною року після року припинення діяльності подати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
Таким чином, ОСОБА_1 будучи звільненою із займаної посади 10.05.2024 року зобов'язана подані декларацію гину «щорічна» (після звільнення за 2024 рік) у термін до 31.03.2025 року (включно).
Декларація (після звільнення) - декларація, яка подається відповідно до абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону в період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітним роком. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та за загальним правилом містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.
Обов'язок подавати декларацію (після звільнення) виникає в суб'єкта декларування наступного року після припинення діяльності, яка передбачає обов'язок подання декларації, або перебування на посаді, яка зумовлює здійснення такої діяльності (щорічна декларація (після звільнення)).
Для цього у розділі 1 «Вид декларації та звітний період» декларації слід обрати позначку «я припинив(ла) виконувати функції держави або органу місцевою самоврядування (після звільнення)».
Оглядом публічної сторінки Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування встановлено, що ОСОБА_1 декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевою самоврядування, типу «щорічна» (після звільнення) подала лише 04.04.2025, чим допустила порушення встановленого строку подання електронної декларації, що підтверджується витягом з веб-сайту Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Згідно послідовності дій користувача «Єдиною державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», які вчинила ОСОБА_1 вбачається, що остання роботу з реєстром розпочала лише 03.04.2025. здійснила вхід до системи, ознайомилася з методичними настановами щодо заповнення документа, заповнила всі необхідні розділи декларації після чого зберегла документ та здійснила вихід із системи. Подальшу роботу з декларацією ОСОБА_1 продовжила вже 04.04.2025, перевірила повноту та достовірність зазначеної інформації та нього ж дня о 14 год. 56 хв. подала декларацію «після звільнення» за 2024 рік.
Крім того, ОСОБА_1 будучи звільненою із займаної посади 10.05.2024 року зобов'язана подати декларацію гину «при звільненні» (за період неохоплений раніше поданими деклараціями) у термін до 10.06.2024 року (включно).
Декларація при звільненні - така декларація подається за період, який не був охоплений деклараціями, раніше поданими суб'єктом декларування, та містить інформацію станом па останній день такого періоду, яким є останній день здійснення діяльності, яка передбачає обов'язок подання декларації, перебування на посаді, яка зумовлює здійснення такої діяльності.
Оглядом публічної сторінки Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування встановлено, що ОСОБА_1 декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, типу «при звільненні» подала лише 02.07.2025, чим допустила порушення встановленого строку подання електронної декларації, що підтверджується витягом з веб-сайту Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Таким чином, вина ОСОБА_1 доводиться наявними в матеріалах справи доказами: протоколами про вчинення адміністративного правопорушення пов'язаного з корупцією № 405 від 15.07.2025 року та № 406 від 15.07.2025 року, скріншотами Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування та особистими поясненнями в судовому засіданні особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Таким чином, в діях ОСОБА_1 є склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУПАП.
Дослідивши матеріали справи, враховуючи дані про особу правопорушниці, яка вперше притягується до адмінвідповідальності, щиро розкаялась у скоєному, конкретні обставини справи, вважаю за можливе піддати її адміністративному стягненню у вигляді штрафу в розмірі, передбаченому ч. 1 ст. 172-6 КУПАП.
Керуючись ст. 40-1 КУпАП, відповідно до якої судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення, стягнути з неї судовий збір на користь держави.
Керуючись ст.ст. 283, 284 КУпАП, -
Об'єднати адміністративні справи № 484/4100/25, провадження № 3/484/1943/25 та № 484/4102/25, провадження № 3/484/1944/25 в одне провадження і присвоїти номер справи № 484/4100/25, провадження № 3/484/1943/25.
ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУПАП та піддати її адміністративному стягненню у вигляді штрафу в сумі 850 (вісімсот п'ятдесят) грн. в дохід держави.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в сумі 605 (шістсот п'ять) грн. 60 коп.
Роз'яснити, що на підставі ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтями 300-1, 300-2 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Відповідно до ст. 308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.
На постанову може бути подано апеляційну скаргу до Миколаївсько апеляційного суду протягом десяти днів з дня винесення постанови через Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області.
Суддя: