Постанова від 05.08.2025 по справі 331/4158/25

Справа № 331/4158/25

Провадження № 3/331/1485/2025

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 серпня 2025 року м. Запоріжжя

Суддя Олександрівського районного суду міста Запоріжжя Кольц Д.М. за участю секретаря судового засідання Дорофєєвої М.А., прокурора Якубіної Т.В., розглянувши матеріал, що надійшов з Управління стратегічних розслідувань в Запорізькій області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України за протоколом №277 від 16.07.2025 року про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , українки, громадянки України, зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, -

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до опису протоколу №277 від 16.07.2025 року - ОСОБА_1 , будучи виконуючої обов'язки директора КНП «Пологівський будинок 33» ЗМР, будучи відповідно до п.п. «а» п. 2 ч. 1 ст 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом декларування, у порушення вимог ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» несвоєчасно та без поважних причин подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за формою «щорічна» за 2023 рік, а саме 08.04.2024 року о 11 годині 35 хвилин, тобто з порушенням встановленого законодавством строку для подачі такої декларації, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

ОСОБА_1 у судовому засіданні вину у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1ст. 172-6 КУпАП визнала. Вказала, що з 26.03.2024 року на неї було покладено обов'язки директора КНП «Пологовий будинок №3» ЗМР, іу неї з'явився обов'язок подати декларацію. Після призначення ОСОБА_1 звернулася до органів ДПС для отримання КЕП як керівника установи та для подачі дкларації, однак через повітряні тривоги, а також інші причини, ОСОБА_1 отримала електронний ключ для підпису лише в перших числах квітня 2024, після чого подала щорічну декларацію про отримані доходи за 2023 рік. Підтвердила, що раніше була суб'єктом декларування та була обізнана щодо обов'язку подати щорічну декларацію з урахуванням її тодішньою посади за минулий рік. На уточнюючі питання повідомила, що поважних причин пропуску строку не має, також не заперечувала, що є суб'єктом цього адміністративного правопорушення.

Прокурор, обставини викладені у протоколі про вчинення адміністративного правопорушення підтримала. Вказала, що суб'єктом даного правопорушення є ОСОБА_1 , яка згідно наказу КНП «Пологовий будинок №3» Запорізької міської ради №234к/тр від 22.03.2024 прийнята на посаду медичного директора вказаного закладу Відповідно до розпорядження Запорізького міського голови від 25.03.2024 №583к/тр на ОСОБА_1 покладено обов'язки директора КНП «Пологовий будинок №3» ЗМР. Згідно зі ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», ОСОБА_1 набула статусу суб'єкта декларування, тому як виконувач обов'язків директора КНП «Пологовий будинок №3» ЗМР повинна була не пізніше 31.03.2024 подати щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування Доказів щодо наявності поважних причин, що спричинили несвоєчасне подання декларацій під час розгляду протоколу не виявлено. Таким чином, прокурор просила визнати ОСОБА_1 винною у вчиненні адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та призначити покарання у вигляді штрафу.

Дослідивши протокол про адміністративне правопорушення та матеріали додані до нього, суд приходить до наступного висновку.

Частина 1 статті 172-6 КУпАП передбачає відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Згідно ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Згідно з п.п. «а» п. 2 ч. 1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є посадові особи юридичних осіб публічного права.

Так, відповідно до абз 8 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» посадова особа юридичної особи публічного права - керівник, заступник керівника, головний бухгалтер…..

Відповідно до статуту КНП «Пологовий будинок №3» Запорізької міської ради, підприємство засноване на комунальній власності територіальної громади міста Запоріжжя. Засновником і власником підприємства є територіальна громада міста Запоріжжя в особі Запорізької міської ради.

Відповідно до ст.9 КУпАП України адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Відповідно до ст. 280 КУпАП при розгляді справи про адміністративне правопорушення має бути з'ясовано, чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності та інші обставини.

Доведеність вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП України підтверджена матеріалами справи, а саме:

-Протоколом про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією від 16.07.2025 року № 277, в якому в повній мірі викладено суть адміністративного правопорушення, а саме несвоєчасне подання без поважних причин щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік;

-Копією щорічної декларації ОСОБА_1 за 2023 рік;

-Копією супровідного листа №09/01-08 від 09.07.2025, підписаного головою ліквідаційної комісії КНП «Пологовий будинок №3№ ЗМР О. Комарової, згідно якого Управлінню стратегічних розслідувань у Запорізькій області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України було надано перелік затребуваних документів стосовно ОСОБА_1 ;

-Копією особової картки працівника КНП «Пологовий будинок №3» ЗМР на ОСОБА_1 ;

-Копією з наказу №234к/тр від 22.03.2024 в.о. директора КНП «Пологовий будинок №3» ЗМР Т. Таран про призначення на посаду медичного директора ОСОБА_1 з 25.03.2024 року;

-Копією посадової Інструкції медичного директора КНП «Пологовий будинок №3» ЗМР, згідно якої до посадових обов'язків ОСОБА_1 входять організаційно-розпорядчі обов'язки стосовно діяльності пологового будинку, а також керівництво діяльністю підприємства. З вказаною Інструкцією ОСОБА_1 ознайомлена під власний підпис 25.03.2024 року ;

-копією Розпорядження секретаря Запорізької міської ради А. Куртєва від 25.03.2025 №583 к/тр про покладення обов'язків директора КНП «Пологовий будинок №3» ЗМР на ОСОБА_1 з 26.03.2024 року;

-копією Розпорядження секретаря Запорізької міської ради Р. Харченко від 18.09.2024 №1992 к/тр про звільнення ОСОБА_1 з 01.10.2024 року з посади голови ліквідаційної комісії, медичного директора КНП «Пологовий будинок 33» ЗМР у зв'язку з реорганізацією закладу;

-копією Статуту КНП «Пологовий будинок №3» ЗМР в новій редакції, затверджений Рішенням міської ради №71 від 29.09.2023, згідно якого підприємство засноване на комунальній власності територіальної громади міста Запоріжжя, засновником і власником підприємства є територіальна громада міста Запоріжжя в особі Запорізької міської ради, де поточне керівництво підприємством здійснює директор підприємства, а при його відсутності медичний директор.

Відповідно до абзацу 2 частини 2 статті 45 Закону №1700-VIІ, ОСОБА_1 , як особа, у якої виник обов'язок подавати щорічну декларацію, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік, в установленому частиною першою статті 45 Закону №1700-VII порядку, тобто до 00-00 годин 01 квітня 2024 року, вказані вимоги не виконала.

Такі дії ОСОБА_1 суд розцінює як несвоєчасне подання без поважних причин щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що передбачено ч. 1, ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», а отже згідно із Законом України «Про запобігання корупції», мають всі ознаки правопорушення, пов'язаного з корупцією.

Викладене вище свідчить про наявність в діях ОСОБА_1 ознак правопорушень, пов'язаних з корупцією, відповідальність за які передбачена ч.1ст. 172-6 КУпАП.

Згідно положень ч. 4 ст. 38 КУпАП, адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, а також правопорушень, передбачених статтями 51, 212-15, 212-21 цього Кодексу, може бути накладено протягом шести місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.

Протокол про адміністративне правопорушення №277 складений 16 липня 2025 року. Як було встановлено судом, під час розгляду справи, повідомлення НАЗК про факт несвоєчасного подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування складене та направлене завідувачем сектору з питань запобігання та виявлення корупції виконавчого комітету Запорізької міської ради Р. Долинним 11.04.2024 року.

Отже, протокол про адміністративне правопорушення складений за спливом майже півтора року після виявлення уповноваженою службовою особою інформації про факт такого несвоєчасного подання. Зволікання з проведенням ефективної адміністративної перевірки та зі складанням протоколу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 не може бути підставою для штучного продовження строків, передбачених ст. 38 КУпАП.

Під час розгляду даного адміністративного матеріалу суд також враховує практику Європейського Суду з прав людини (пункт 137 Рішення від 09.01.2013 у справі «Олександр Волков проти України» (заява №21722/11) про те, що строки давності слугують кільком важливим цілям, а саме: забезпеченню юридичної визначеності та остаточності, захисту потенційних відповідачів від не заявлених вчасно вимог, яким може бути важко протистояти, та запобігти будь-якій несправедливості, яка могла б виникнути, якби від судів вимагалося виносити рішення щодо подій, що мали місце у віддаленому минулому, на підставі доказів, які через сплив часу стали ненадійними та неповними (див. рішення від 22 жовтня 1996 року у справі «Стаббінгз та інші проти Сполученого Королівства» (Stubbings and Others v. the United Kingdom), п. 51, Reports 1996-IV). Строки давності є загальною рисою національних правових систем договірних держав щодо кримінальних, дисциплінарних та інших порушень.

Дотримання строків давності притягнення до відповідальності є невід'ємною складовою права на справедливий суд, гарантованою ст. 6 Європейської конвенції з прав людини та основоположних свобод.

Таким чином, строк притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, передбачений ст. 38 КУпАП сплив станом на день розгляду протоколу.

Керуючись ст.ст.38, 172-6,221,252,283-284 КУпАП, ч. 1ст. 28 Закону України «Про запобігання корупції», -

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винною у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, закрити у зв'язку із закінченням строку накладення адміністративного стягнення.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги. Постанова суду може бути оскаржена до Запорізького апеляційного суду через Олександрівський районний суд міста Запоріжжя продовж 10 днів з дня її проголошення.

Суддя Д.М. Кольц