308/6810/25
30.07.2025 м. Ужгород
Суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області Наумова Н.В., розглянувши адміністративні матеріали Ужгородського районного управління поліції ГУНП в Закарпатській області відносно громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , фактично проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , працюючого продавцем консультантом ТзОВ «Вайпорс», паспорт громадянина України № НОМЕР_1 , ідентифікаційний номер платника податків - суду не відомий, про притягнення до адміністративної відповідальності за, -
ч. 1 ст. 156 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Як зазначено у протоколі, 08.05.2025 року о 13 год. 15 хв. за адресою: м. Ужгород, вул. Л.Толстого, 31, в приміщенні магазину «Vapors» гр. ОСОБА_1 здійснив продаж двох пластикових ємностей по 2,5 мл. з нікотиновмісною речовиною без марок акцизного збору, чим порушив ст. 10-1 Закону України «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення», внаслідок чого йому інкримінується вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 156 КУпАП.
Особа, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився хоча про час та місце судового розгляду був двічі належним чином повідомлений.
Проте його адвокат Товт М.М. подав до суду письмові заперечення проти зазначеного протоколу, у якому вказав, що як на доказ вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 156 КУпАП подано протокол про адміністративне правопорушення серія ВАД № 693724 від 08.05.2025, рапорт поліцейського, пояснення ОСОБА_2 та пояснення ОСОБА_1 . Між тим, сукупністю зазначених доказів винність ОСОБА_1 в правопорушенні не доведена. До протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД № 693724 від 08.05.2025, не додано жодного доказу на підтвердження, як здійснення продажу ОСОБА_1 двох ємностей по 2.5 мл. з нікотиновою речовиною без марок акцизного збору, так і жодного доказу на підтвердження того, що в даних ємностях наявна нікотинова речовина, що в свою чергу потребувало їх маркування марками акцизного податку. Як пояснив ОСОБА_1 захиснику під час підготовки заперечень магазин «ВЕЙПОРС» в якому останній працює здійснює торгівлю не рідин, що використовуються в електронних сигаретах (готової багатокомпонентної суміші хімічних речовин), а сировини (окремого компоненту) для рідин що використовуються в електронних сигаретах, які не можуть бути використані самостійно як рідина для електронних сигарет. Такі пояснення ОСОБА_1 матеріалами справи не спростовані, адже не містять доказів того, що речовина (сировини) продаж якої здійснив ОСОБА_1 відносяться до тих, реалізація яких має здійснюватися із марками акцизного податку, а врахування його пояснень виключає можливість притягнення його до адміністративної відповідальності.
Ознайомившись з матеріалами адміністративної справи, суд вважає, що в діях особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 відсутні ознаки складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 156 КУпАП, оскільки у матеріалах справи про адміністративне правопорушення недостатньо доказів на підтвердження його вини.
На підтвердження вини ОСОБА_1 суду надані наступні докази: протокол про адміністративне правопорушення серії ВАД № 693724 від 08.05.2025 року; пояснення ОСОБА_1 від 08.05.2025 року; пояснення ОСОБА_2 від 08.05.2025 року; рапорт від 08/.05.2025 року; відеозапис; рапорт від 08.05.2025 року.
Стаття 156 ч. 1 КУпАП встановлює адміністративну відповідальність за роздрібну або оптову торгівлю алкогольними напоями чи тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, без марок акцизного податку чи з підробленими марками цього податку.
Стаття 10-1 Закону України «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення», на яку посилається Ужгородське районне управління поліції ГУНП в Закарпатській області при складанні протоколу, встановлює вимоги щодо здійснення діяльності, пов'язаної з виробництвом, оптовою та роздрібною торгівлею, експортом і імпортом електронних сигарет, заправних контейнерів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, а саме передбачає, що: виробники та імпортери електронних сигарет, заправних контейнерів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, подають до центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах санітарного та епідемічного благополуччя населення, повідомлення про будь-які вироби, які вони планують ввести в обіг на території України. Повідомлення подається в електронній формі за шість місяців до запланованого введення в обіг.
Повідомлення, залежно від того, чи є виріб електронною сигаретою, заправним контейнером або рідиною, що використовується в електронних сигаретах, повинно містити таку інформацію:
1) найменування та контактні дані виробника та відповідальної юридичної або фізичної особи в Україні, а у випадках, визначених законом, - імпортера в Україну;
2) перелік інгредієнтів, що містяться у виробі, та викидів, що виникають внаслідок використання виробу, за назвою торговельної марки та виду/типу, із зазначенням питомої ваги інгредієнтів;
3) токсикологічні дані про інгредієнти виробу та викиди, що виникають внаслідок використання виробу, у тому числі при нагріванні, з урахуванням їх впливу на здоров'я людини при вдиханні та будь-який ефект викликання залежності;
4) інформація про дози нікотину та їх засвоєння при використанні виробу в нормальних або обґрунтовано передбачуваних умовах;
5) опис компонентів виробу, у тому числі механізму відкривання та заправлення електронної сигарети або заправного контейнера;
6) опис виробничого процесу, у тому числі інформація про те, чи використовується серійне виробництво, заява про те, що виробничий процес відповідає вимогам цієї статті;
7) заява про те, що виробник та імпортер несуть повну відповідальність за якість та безпечність виробу при його введенні в обіг та використанні в нормальних або обґрунтовано передбачуваних умовах.
Електронні сигарети, заправні контейнери, рідини, що використовуються в електронних сигаретах, можуть бути введені в обіг на території України лише за умови виконання таких вимог:
1) рідини, що використовуються в електронних сигаретах, вводяться в обіг тільки у спеціальних заправних контейнерах, об'єм яких не перевищує 10 мілілітрів, в одноразових електронних сигаретах або одноразових картриджах, які мають об'єм не більше 2 мілілітрів;
2) вміст нікотину у рідинах, що використовуються в електронних сигаретах, становить не більше 20 міліграмів в 1 мілілітрі;
3) рідини, що використовуються в електронних сигаретах, не містять такі добавки:
вітаміни або інші добавки, які створюють враження, що виріб має переваги для здоров'я або призводить до зменшення ризиків для здоров'я, або становить менший ризик для здоров'я;
кофеїн, таурин чи інші добавки та стимуляторні сполуки, що асоціюються з енергійністю та життєвою силою;
добавки, що мають властивості робити викиди кольоровими;
4) у виробництві рідини, що використовується в електронних сигаретах, використовуються лише інгредієнти високої чистоти;
5) у їх виробництві використовуються лише такі інгредієнти, які не становлять ризик для здоров'я людини в нагрітій або ненагрітій формі, крім нікотину в рідинах, що використовуються в електронних сигаретах;
6) електронні сигарети забезпечують рівномірне вживання доз нікотину за звичайних умов використання;
7) електронні сигарети, заправні контейнери та рідини, що використовуються в електронних сигаретах, захищені від доступу дітей, несанкціонованого доступу, пошкоджень і протікань та мають механізм, що забезпечує заправлення без протікання;
8) електронні сигарети, заправні контейнери, рідини, що використовуються в електронних сигаретах, не мають характерного запаху та/або смаку.
Тобто зазначена стаття безпосередньо стосується виробників та імпортерів електронних сигарет, заправних контейнерів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах.
При цьому орган, що склав протокол - Ужгородське районне управління поліції ГУНП в Закарпатській області при складанні протоколу взагалі не перевірив чи відноситься ТОВ «Вайпорс», на якому працює ОСОБА_1 , до виробників та/або імпортерів електронних сигарет, заправних контейнерів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, на яких розповсюджуються вимоги статті 10-1 Закону України «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення» та чи ОСОБА_1 дійсно є найманим працівником цього підприємства. Крім того, у протоколі належним чином не ідентифіковано дві пластикові ємності по 2,5 мл. Жодна експертиза на вміст у них нікотину проведена не була.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, безпеки на автомобільному транспорті та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, відомостями та інформацією з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також іншими документами. Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 284 КУпАП по справі про адміністративне правопорушення, орган (посадова особа) виносить одну з таких постанов: про накладення адміністративного стягнення; про застосування заходів впливу, передбачених статтею 24-1 цього Кодексу; про закриття справи. Постанова про закриття справи виноситься при оголошенні усного зауваження, передачі матеріалів на розгляд громадської організації чи трудового колективу або передачі їх прокурору, органу досудового розслідування, а також при наявності обставин, передбачених статтею 247 цього Кодексу.
Згідно із ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за таких обставин: відсутність події і складу адміністративного правопорушення; недосягнення особою на момент вчинення адміністративного правопорушення шістнадцятирічного віку; неосудність особи, яка вчинила протиправну дію чи бездіяльність; вчинення дії особою в стані крайньої необхідності або необхідної оборони; видання акта амністії, якщо він усуває застосування адміністративного стягнення; скасування акта, який встановлює адміністративну відповідальність; закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених статтею 38 цього Кодексу; наявність по тому самому факту щодо особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, постанови компетентного органу (посадової особи) про накладення адміністративного стягнення, або нескасованої постанови про закриття справи про адміністративне правопорушення, а також повідомлення про підозру особі у кримінальному провадженні по даному факту; смерть особи, щодо якої було розпочато провадження в справі; проходження військової служби особою, щодо якої розпочато провадження в справі про адміністративне правопорушення, передбачене статтями 210 і 210-1 цього Кодексу.
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що особою, уповноваженою на складання протоколів про адміністративні правопорушення за ст. 156 КУпАП не зібрано достатньо доказів на підтвердження вини ОСОБА_1 у вчиненні цього адміністративного правопорушення, тому провадження у справі слід закрити за відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Керуючись ст. ст. 283, 284, ст. 156 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Закрити провадження у справі № 308/6810/25 за адміністративними матеріалами Ужгородського районного управління поліції ГУНП в Закарпатській області відносно громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , фактично проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , працюючого продавцем консультантом ТзОВ «Вайпорс», паспорт громадянина України № НОМЕР_1 , ідентифікаційний номер платника податків - суду не відомий, про притягнення до адміністративної відповідальності за, - ч. 1 ст. 156 Кодексу України про адміністративні правопорушення, - на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП за відсутністю складу адміністративного правопорушення.
На постанову може бути подана апеляція на протязі десяти днів до Закарпатського апеляційного суду.
Суддя Ужгородського
міськрайонного суду
Закарпатської області Н.В. Наумова