Ухвала від 07.08.2025 по справі 308/12007/22

Справа № 308/12007/22

1-кс/308/4533/25

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 серпня 2025 року м. Ужгород

Слідчий суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області - ОСОБА_1 , при секретарі судового засідання - ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні, в залі суду, в м. Ужгород, клопотання прокурора відділу Закарпатської обласної прокуратури - ОСОБА_3 , у кримінальному провадженні № 12021070000000240 внесеного до ЄРДР 15.09.2021 року, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 364, ч. 1 ст. 366 КК України, про накладення арешту на майно,-

ВСТАНОВИВ:

З внесеного прокурором клопотання та доданих матеріалів вбачається, що ОСОБА_4 , на підставі наказу № 126-р від 28.07.2016, призначений на посаду начальника управління містобудування та архітектури Ужгородської міської ради - головного архітектора м. Ужгорода, та набув статусу посадової особи місцевого самоврядування 5 рангу.

Згідно Посадової інструкції начальника управління містобудування та архітектури, головного архітектора міста, затвердженої 01.06.2017 на ОСОБА_4 покладено обов'язки по організації роботи управління, підготовку проектів розпоряджень міського голови та рішень сесій міської ради, що належать до компетенції управління, розгляд та погодження містобудівної, проектної та земельної документації відповідно до чинного законодавства. Видає накази в межах своєї компетенції. Зобов'язаний дотримуватися чинного законодавства України та знати практику застосування законодавства з питань, що належать до його компетенції.

Положенням про управління містобудування та архітектури, затвердженим 30.03.2017 рішенням XII сесії VII скликання № 624 Ужгородської міської ради, визначено, що управління є виконавчим органом міської ради, реалізує державну політику у сфері містобудування та архітектури, аналізує стан містобудування, забезпечує дотримання законодавства у сфері містобудування, державних стандартів. Норм та правил забудови. Пунктом 5.3 зазначеного положення визначено, що начальник - головний архітектор міста здійснює керівництво діяльністю управління та несе персональну відповідальність за виконання покладених на управління завдань, організацію та результати його діяльності, організовує та забезпечує виконання відділом законів України.

Статтею 17 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» визначено, що генеральний план населеного пункту є основним видом містобудівної документації на місцевому рівні, призначеної для обґрунтування довгострокової стратегії планування та забудови території населеного пункту.

На підставі затвердженого генерального плану населеного пункту розробляється план земельно-господарського устрою, який після його затвердження стає невід'ємною частиною генерального плану.

Послідовність виконання робіт з розроблення генерального плану населеного пункту та документації із землеустрою визначається будівельними нормами, державними стандартами і правилами та завданням на розроблення (внесення змін, оновлення) містобудівної документації, яке складається і затверджується її замовником за погодженням з розробником.

У складі генерального плану населеного пункту може розроблятися план зонування території цього населеного пункту. План зонування території може розроблятися і як окрема містобудівна документація після затвердження генерального плану.

Генеральний план населеного пункту розробляється та затверджується в інтересах відповідної територіальної громади з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів.

Зміни до генерального плану населеного пункту можуть вноситися не частіше, ніж один раз на п'ять років.

Такі зміни вносяться органом місцевого самоврядування, який затверджував генеральний план населеного пункту. Питання про дострокове внесення змін до генерального плану населеного пункту може порушуватися за результатами містобудівного моніторингу перед відповідною сільською, селищною, міською радою відповідною місцевою державною адміністрацією.

Згідно п. 4.5 ДБН Б. 1.1-15:2012 «Склад та зміст генерального плану населеного пункту» (далі - ДБН Б. 1.1-15:2012) відповідно до затвердженого генерального плану розробляються плани зонування території (зонінг), детальні плани територій, програми соціально-економічного розвитку, галузеві схеми розвитку інженерно-транспортної інфраструктури, документацію із землеустрою, проектну документацію на будівництво.

Статтею 19 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» визначено, що детальний план у межах населеного пункту уточнює положення генерального плану населеного пункту та визначає планувальну організацію і розвиток частини території.

Детальний план розробляється з метою визначення планувальної організації і функціонального призначення, просторової композиції і параметрів забудови та ландшафтної організації кварталу, мікрорайону, іншої частини території населеного пункту, призначених для комплексної забудови чи реконструкції, та підлягає стратегічній екологічній оцінці.

Детальний план території визначає: принципи планувально-просторової організації забудови; червоні лінії та лінії регулювання забудови; функціональне призначення, режим та параметри забудови однієї чи декількох земельних ділянок, розподіл територій згідно з будівельними нормами, державними стандартами і правилами; містобудівні умови та обмеження (у разі відсутності плану зонування території) або уточнення містобудівних умов та обмежень згідно із планом зонування території; потребу в підприємствах і закладах обслуговування населення, місце їх розташування; доцільність, обсяги, послідовність реконструкції забудови; черговість та обсяги інженерної підготовки території; систему інженерних мереж; порядок організації транспортного і пішохідного руху; порядок комплексного благоустрою та озеленення, потребу у формуванні екомережі; межі прибережних захисних смуг і пляжних зон водних об'єктів (у разі відсутності плану зонування території).

Склад, зміст, порядок розроблення та затвердження детального плану території визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.

Внесення змін до детального плану території допускається за умови їх відповідності генеральному плану населеного пункту та плану зонування території.

Зміни до детального плану, за правилом установленим у п. 7.3 ДБН Б. 1.1-14:2012 вносяться на підставі внесення змін до генерального плану або плану зонування території населеного пункту, схеми планування території району, коли ці зміни стосуються територій, окреслених відповідним детальним планом.

Серед орієнтовного переліку можливих змін до детальних планів території згідно п. 7.4 ДБН Б.1.1-14:2012, утому числі зміна функціонального призначення території та зміна виду територіальної зони, переважних і допустимих видів використання.

Таким чином детальний план території є нормативно-правовим актом та видом містобудівної документації, який розробляється на підставі генерального плану території, плану зонування та не може їм суперечити. Детальний план території визначає планувальну організацію і розвиток частини території в перспективі. Детальний план у межах населеного пункту уточнює положення генерального плану населеного пункту та визначає планувальну організацію (структуру) і розвиток частини території міста. Зміни до детального плану території допускаються за умови його відповідності генеральному плану та на підставі внесення змін до генерального плану або плану зонування території населеного пункту, схеми планування території району.

Зокрема, пунктами 5.1, 5.2 Порядку розроблення містобудівної документації, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 16.11.2011 № 290, передбачено, що рішення щодо внесення змін у містобудівну документацію приймається на підставі: результатів моніторингу її реалізації, який проводиться відповідно до Порядку проведення містобудівного моніторингу, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 01.09.2011 № 170, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 07.11.2005 за № 1268/20006; виникнення умов для зміни масштабів та характеру розвитку населеного пункту; змін у видах функціонального використання окремих територій; необхідності вирішення екологічних та інженерних питань; виникнення потреби у розміщенні об'єктів державного, регіонального значення, а також таких, що забезпечують громадські інтереси; необхідності реалізації інвестиційних програм і проектів.

Необхідність та параметри внесення змін до містобудівної документації обґрунтовуються відповідним уповноваженим органом містобудування та архітектури.

Діючи усупереч інтересів служби та законодавства у сфері містобудівної діяльності, використовуючи для цього своє службове становище ОСОБА_4 13.08.2019 року реалізував на користь ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , протиправний механізм зміни цільового призначення земельної ділянки, розташованої за адресою: АДРЕСА_1 , з кадастровим номером 2110100000:39:001:0135, яка станом на 13.08.2019 перебувала у комунальній власності міста Ужгорода з метою підвищення фінансової та ринкової привабливості вказаної земельної ділянки, створення сприятливих передумов для її подальшої реалізації за наступних обставин: рішенням №1152 від 10.07.2018 року Ужгородської міської ради ОСОБА_5 надано дозвіл на підготовку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, на підставі чого ПП «Ужгеостар» на виконання вимог ст. ст. 20, 186-1 ЗК України, у невстановлений досудовим розслідуванням час та спосіб, але не пізніше 13.08.2019, подав до управління містобудування та архітектури Ужгородської міської ради копію проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки із зміною цільового призначення у власність ОСОБА_5 для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд в АДРЕСА_1 , площею 0,0600 га, (кадастровий номер земельної ділянки 2110100000:39:001:0135).

За результатами розгляду проекту усупереч вищезазначених норм, а також положень ст. 19 Конституції України, ч. 1 ст. З, ч. ч. 1,2 ст. 6, ст. 7, ч. 1 ст. 9, ст. 16, ст. 17, 19 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», ст. 13 Закону України «Про архітектурну діяльність», ст. 20, ст. 186-1 Земельного Кодексу України, п. 4.8 Порядку розроблення містобудівної документації, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 16.11.2011 № 290, ОСОБА_4 , розуміючи складність законодавчо визначеного правового механізму внесення змін до містобудівної документації «Детальний план території, обмеженої вулицями вулицями Климента Тімірязєва, Іллі Бродлаковича, ОСОБА_6 , Івана Сільвая, ОСОБА_7 та Стрільничної», дозвіл на розроблення якого надано рішенням XIX сесії Ужгородської міської ради VII скликання 08.02.2018 №2 0989, що полягали у зміні функціонального призначення території для подальшої можливості зміни цільового призначення земельної ділянки з кадастровим номером 2110100000:39:001:0135, використовуючи службове становище, як начальник управління містобудування та архітектури Ужгородської міської ради - головному архітектору м. Ужгорода, вдався до дій, які суперечать інтересам служби на користь третіх осіб.

В подальшому 03.09.2019 року ОСОБА_5 звернувся до Ужгородської міської ради із заявою про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (зі зміною цільового призначення), загальною площею 0,0600 га., яка розташована по вул. Климента Тімірязєва, з подальшою передачею у власність. Кадастровий номер 2110100000:39:001:0135.

До заяви ним було долучено витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку НВ-2103721612019 від 29.08.2019 року з кадастровим номером 2110100000:39:001:0135 відповідно до якого видом використання земельної ділянки є землі комерційного використання, форма власності - комунальна, кадастровий план земельної ділянки та проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки (зі зміною цільового призначення) гр. ОСОБА_5 для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд в АДРЕСА_1 , кадастровий номер 2110100000:39:001:0135 в якому наявний висновок Управління містобудування та архітектури Ужгородської міської ради від 'У.08.2019 року №432/03-08/19, щодо погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки із зміною цільового призначення у власність ОСОБА_5 за адресою АДРЕСА_1 , що надається для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд., при цьому зазначивши, що затвердження проектної документації із землеустрою можливе виключно після затвердження детального плану території обмеженої вулицями ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_6 , ОСОБА_10 , ОСОБА_7 та Стрільничної, при умові врахування використання даної земельної ділянки під садибну забудову.

Як встановлено, відповідно до генерального плану міста Ужгород, затвердженого рішенням XIX сесії IV скликання Ужгородської міської ради 04.06.2004 №313, земельна ділянка з кадастровим номером 2110100000:39:001:0135 розташована у зоні земель багатоквартирної житлової забудови та зони зелених насаджень загального користування.

Рішенням L сесії VII скликання Ужгородської міської ради № 2068 від 23.07.2020 року затверджено проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок ОСОБА_5 загальною площею 0,0707 га. (кадастровий номер 2110100000:39:001:0135 площею 0,0600 га та кадастровий номер 2110100000:39:001:0319 площею 0,0107 га) для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд по АДРЕСА_1 та передано їх у власність, оскільки єдиною підставою для відмови у затвердженні проекту землеустрою може бути лише те, що проект землеустрою не погоджено в порядку, встановленому статтею 186-1 Земельного кодексу України, а також відсутність обов'язкової державної експертизи у визначених законом випадках та відомостей щодо державної реєстрації сформованої земельної ділянки у Державному земельному кадастрі.

Жодних інших правових підстав для відмови у затвердженні проекту землеустрою після його погодження в порядку статті 186-1 Земельного кодексу України, норми статті 118 Земельного кодексу України не містять. При цьому перевірка на відповідність проекту землеустрою вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів має здійснюватися саме на етапі погодження такого проекту.

Таким чином, начальником управління містобудування та архітектури Ужгородської міської ради - головним архітектором м. Ужгорода ОСОБА_4 , реалізовано на користь ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , протиправний механізм зміни цільового призначення земельної ділянки, розташованої за адресою: АДРЕСА_1 , з кадастровим номером 2110100000:39:001:0135, з метою підвищення фінансової та ринкової привабливості вказаної земельної ділянки, створення сприятливих передумов для її подальшої реалізації, що проявилось в дійсному внесені ним неправдивих відомостей до офіційного документу-висновку від 13.08.2019 № 432/03-08/19 про погодження проекту землеустрою щодо зміни цільового призначення земельної ділянки, яка передається у власності ОСОБА_5 за цільовим призначенням - для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, у частині відсутності обмежень щодо містобудівної документації та обмежень щодо будівництва житлового будинку, вартістю 965 784,00 гривень (дев'ятсот шістдесят п'ять тисяч сімсот вісімдесят чотири гривень), що у двісті п'ятдесят разів перевищують неоподатковуваний мінімум доходів громадян, тобто спричинили тяжкі наслідки.

Крім цього ОСОБА_4 перебуваючи на посаді начальника управління містобудування та архітектури Ужгородської міської ради - головний архітектор м. Ужгорода чітко розуміючи, що відповідно до генерального плану міста Ужгород, затвердженого рішенням XIX сесії IV скликання Ужгородської міської ради 04.06.2004 №313, земельна ділянка з кадастровим номером 2110100000:39:001:0135 розташована у зоні земель багатоквартирної житлової забудови та зони зелених насаджень загального користування будучи службовою особою, діючи умисно, всупереч ч. 1 ст. З, ч. ч. 1, 2 ст. 6, ст. 7, ч. 1 ст. 9, ст. 16, ст. 17, 19 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», ст. 13 Закону України «Про архітектурну діяльність», ст. 20, ст. 186-1 Земельного Кодексу України, п. 4.8 Порядку розроблення містобудівної документації, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 16.11.2011 № 290 власноручно підписав та скріпивши відтиском печатки офіційний документ - висновок Управління містобудування та архітектури Ужгородської міської ради від 13.08.2019 № 432/03-08/19 про погодження проекту землеустрою щодо зміни цільового призначення земельної ділянки, яка передається у власності ОСОБА_5 за цільовим призначенням - для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, до якого були внесені неправдиві відомості у частині відсутності обмежень щодо містобудівної документації та обмежень щодо нового будівництва.

28.06.2022 у кримінальному провадженні прийнято постанову про визнання речовими доказами земельних ділянок з кадастровими номерами 2110100000:39:001:0260 та 2110100000:39:001:0335, на тій підставі, що земельні ділянки є матеріальними об'єктами, які будуть використані як доказ обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, а також є об'єктом кримінально протиправних дій.

У відповідності до відповіді Головного управління Держгеокадастру в Закарпатській області від 08.11.2021 земельна ділянка з кадастровим номером 2110100000:39:001:0335 ( ОСОБА_11 ) утворена шляхом поділу та об'єднання раніше сформованих земельних ділянок з кадастровими номерами 2110100000:39:001:0135 та 2110100000:39:001:0319 які безоплатно отримував учасник АТО ОСОБА_5 (рішення про видачу 2018 рік, рішення про затвердження проектів 23.07.2020 року). В подальшому 18.07.2022 земельна ділянка з кадастровим номером 2110100000:39:001:0260 об'єднана з ділянкою 2110100000:39:001:0335, після чого присвоєно кадастровий номер 2110100000:39:001:0359.

Шляхом об'єднання та зміни цільового призначення земельних ділянок 2110100000:39:001:0260 (надана із земель комунальної власності за рішенням Ужгородської міської ради від 07.1.2014 №25 громадянину ОСОБА_12 ), та 2110100000:39:001:0335 утворена земельна ділянка з кадастровим номером 2110100000:39:001:0359 та на даний знаходиться у власності обслуговуючого ОБ'ЄДНАННЯ СПІВВЛАСНИКІВ БАГАТОКВАРТИРНОГО БУДИНКУ БІОЛЕНД», код ЄДРПОУ: 45705918.

Згідно з генеральним планом м. Ужгорода, затвердженим рішенням Ужгородської міської ради від 04.06.2004 № 313, відповідна земельна ділянка за кадастровим номером 2110100000:39:001:0359 площею 0.1657 га частково накладається на землі зелених насаджень загального користування.

У відповідності до висновку земельно-технічної експертизи №1781-Е від 07.08.2024, земельна ділянка з кадастровим номером 2110100000:39:001:0335 площею 0.0707 га накладається на зону території зелених насаджень, відповідно до «Генерального плану міста Ужгород (коригування окремих розділів)», затвердженого XXIX сесією Ужгородської міської ради IV скликання №313 від 04.04.2004.

Згідно інформаційної довідки з реєстру речових прав на нерухоме майно, земельна ділянка з кадастровим номером 2110100000:39:001:0359 площею 0,1657 га., належить на праві приватної власності - ОБ'ЄДНАННЯ СПІВВЛАСНИКІВ БАГАТОКВАРТИРНОГО БУДИНКУ «БІОЛЕНД», код ЄДРПОУ: 45705918.

Орган досудового розслідування вважає, що накладення арешту на майно в частині заборони користування та розпорядження майном, саме в ході розслідування цього кримінального провадження, дозволить досягнути мету кримінального провадження, провести відповідні експертизи та притягнути винних до відповідальності, при цьому орган досудового розслідування жодним чином не втручається у право власності в частині володіння майном.

Приймаючи до уваги викладене, з метою збереження речового доказу, прокурор просить накласти арешт на вищезазначену земельну ділянку.

У судове засідання прокурор подав письмову заяву про розгляд клопотання без його участі. Клопотання підтримав.

Володілець майна в судове засідання не з'явився, хоча про час та місце розгляду клопотання повідомлявся своєчасно та належним чином, що підтверджується наданою прокурором заявою.

ОСОБА_4 та його адвокат ОСОБА_13 подали до суду заяву про розгляд клопотання у їх відсутності. Проти вимог клопотання заперечили.

Відповідно до ч.1 ст.172 КПК України неявка вказаних осіб у судове засідання не перешкоджає розгляду клопотання.

Зважаючи на неявку в судове засідання осіб, які беруть участь у розгляді клопотання, фіксування за допомогою технічних засобів, відповідно до ч.4 ст.107 КПК України, не здійснювалося.

Дослідивши матеріали внесеного клопотання з додатками, слідчий суддя приходить до наступного висновку.

Згідно п.7 ч.2 ст.131 КПК України арешт майна є одним із заходів забезпечення кримінального провадження.

В частині 1 статті 170 КПК України визначено, що арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна. Арешт майна скасовується у встановленому цим Кодексом порядку. Завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, зникнення, втрати, знищення, використання, перетворення, пересування, передачі, відчуження. Слідчий, прокурор повинні вжити необхідних заходів з метою виявлення та розшуку майна, на яке може бути накладено арешт у кримінальному провадженні, зокрема шляхом витребування необхідної інформації у Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, інших державних органів та органів місцевого самоврядування, фізичних і юридичних осіб.

Відповідно до ч.2 цієї ж статті арешт майна допускається з метою забезпечення: 1) збереження речових доказів; 2) спеціальної конфіскації; 3) конфіскації майна як виду покарання або заходу кримінально-правового характеру щодо юридичної особи; 4) відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов), чи стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди.

За змістом ч.3 ст. 170 КПК України, у випадку, передбаченому пунктом 1 частини другої цієї статті, арешт накладається на майно будь-якої фізичної або юридичної особи за наявності достатніх підстав вважати, що воно відповідає критеріям, зазначеним у статті 98 цього Кодексу. Згідно ч.1 ст.98 КПК України речовими доказами є матеріальні об'єкти, які були знаряддям вчинення кримінального правопорушення, зберегли на собі його сліди або містять інші відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, в тому числі предмети, що були об'єктом кримінально протиправних дій, гроші, цінності та інші речі, набуті кримінально протиправним шляхом або отримані юридичною особою внаслідок вчинення кримінального правопорушення.

Згідно ч.10 ст.170 КПК України арешт може бути накладений у встановленому цим Кодексом порядку на рухоме чи нерухоме майно, гроші у будь-якій валюті готівкою або у безготівковій формі, в тому числі кошти та цінності, що знаходяться на банківських рахунках чи на зберіганні у банках або інших фінансових установах, видаткові операції, цінні папери, майнові, корпоративні права, щодо яких ухвалою чи рішенням слідчого судді, суду визначено необхідність арешту майна. Не може бути арештовано майно, якщо воно перебуває у власності добросовісного набувача, крім арешту майна з метою забезпечення збереження речових доказів.

Слідчий суддя, суд відмовляють у задоволенні клопотання про арешт майна, якщо особа, що його подала, не доведе необхідність такого арешту, а також наявність ризиків, передбачених абзацом другим частини першої статті 170 цього Кодексу (ч. 1 ст. 173 КПК України).

Як вбачається з клопотання та доданих до нього матеріалів, слідчим відділом СУ ГУ НП в Закарпатській області проводиться досудове розслідування за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст.364, ч.1 ст.366 КК України, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12021070000000240 від 15.09.2021 р.

У рамках вказаного кримінального провадження встановлено, що ОСОБА_4 , на підставі наказу № 126-р від 28.07.2016, призначений на посаду начальника управління містобудування та архітектури Ужгородської міської ради - головного архітектора м. Ужгорода, та набув статусу посадової особи місцевого самоврядування 5 рангу.

Згідно Посадової інструкції начальника управління містобудування та архітектури, головного архітектора міста, затвердженої 01.06.2017 на ОСОБА_4 покладено обов'язки по організації роботи управління, підготовку проектів розпоряджень міського голови та рішень сесій міської ради, що належать до компетенції управління, розгляд та погодження містобудівної, проектної та земельної документації відповідно до чинного законодавства. Видає накази в межах своєї компетенції. Зобов'язаний дотримуватися чинного законодавства України та знати практику застосування законодавства з питань, що належать до його компетенції.

Діючи усупереч інтересів служби та законодавства у сфері містобудівної діяльності, використовуючи для цього своє службове становище ОСОБА_4 13.08.2019 року реалізував на користь ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , протиправний механізм зміни цільового призначення земельної ділянки, розташованої за адресою: АДРЕСА_1 , з кадастровим номером 2110100000:39:001:0135, яка станом на 13.08.2019 перебувала у комунальній власності міста Ужгорода з метою підвищення фінансової та ринкової привабливості вказаної земельної ділянки, створення сприятливих передумов для її подальшої реалізації за наступних обставин: рішенням №1152 від 10.07.2018 року Ужгородської міської ради ОСОБА_5 надано дозвіл на підготовку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, на підставі чого ПП «Ужгеостар» на виконання вимог ст. ст. 20, 186-1 ЗК України, у невстановлений досудовим розслідуванням час та спосіб, але не пізніше 13.08.2019, подав до управління містобудування та архітектури Ужгородської міської ради копію проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки із зміною цільового призначення у власність ОСОБА_5 для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд в АДРЕСА_1 , площею 0,0600 га, (кадастровий номер земельної ділянки 2110100000:39:001:0135).

За результатами розгляду проекту усупереч вищезазначених норм, а також положень ст. 19 Конституції України, ч. 1 ст. З, ч. ч. 1,2 ст. 6, ст. 7, ч. 1 ст. 9, ст. 16, ст. 17, 19 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», ст. 13 Закону України «Про архітектурну діяльність», ст. 20, ст. 186-1 Земельного Кодексу України, п. 4.8 Порядку розроблення містобудівної документації, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 16.11.2011 № 290, ОСОБА_4 , розуміючи складність законодавчо визначеного правового механізму внесення змін до містобудівної документації «Детальний план території, обмеженої вулицями вулицями Климента Тімірязєва, Іллі Бродлаковича, ОСОБА_6 , Івана Сільвая, ОСОБА_7 та Стрільничної», дозвіл на розроблення якого надано рішенням XIX сесії Ужгородської міської ради VII скликання 08.02.2018 №2 0989, що полягали у зміні функціонального призначення території для подальшої можливості зміни цільового призначення земельної ділянки з кадастровим номером 2110100000:39:001:0135, використовуючи службове становище, як начальник управління містобудування та архітектури Ужгородської міської ради - головному архітектору м. Ужгорода, вдався до дій, які суперечать інтересам служби на користь третіх осіб.

В подальшому 03.09.2019 року ОСОБА_5 звернувся до Ужгородської міської ради із заявою про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (зі зміною цільового призначення), загальною площею 0,0600 га., яка розташована по вул. Климента Тімірязєва, з подальшою передачею у власність. Кадастровий номер 2110100000:39:001:0135.

До заяви ним було долучено витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку НВ-2103721612019 від 29.08.2019 року з кадастровим номером 2110100000:39:001:0135 відповідно до якого видом використання земельної ділянки є землі комерційного використання, форма власності - комунальна, кадастровий план земельної ділянки та проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки (зі зміною цільового призначення) гр. ОСОБА_5 для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд в АДРЕСА_1 , кадастровий номер 2110100000:39:001:0135 в якому наявний висновок Управління містобудування та архітектури Ужгородської міської ради від 'У.08.2019 року №432/03-08/19, щодо погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки із зміною цільового призначення у власність ОСОБА_5 за адресою АДРЕСА_1 , що надається для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд., при цьому зазначивши, що затвердження проектної документації із землеустрою можливе виключно після затвердження детального плану території обмеженої вулицями ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_6 , ОСОБА_10 , ОСОБА_7 та Стрільничної, при умові врахування використання даної земельної ділянки під садибну забудову.

Як встановлено, відповідно до генерального плану міста Ужгород, затвердженого рішенням XIX сесії IV скликання Ужгородської міської ради 04.06.2004 №313, земельна ділянка з кадастровим номером 2110100000:39:001:0135 розташована у зоні земель багатоквартирної житлової забудови та зони зелених насаджень загального користування.

Рішенням L сесії VII скликання Ужгородської міської ради № 2068 від 23.07.2020 року затверджено проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок ОСОБА_5 загальною площею 0,0707 га. (кадастровий номер 2110100000:39:001:0135 площею 0,0600 га та кадастровий номер 2110100000:39:001:0319 площею 0,0107 га) для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд по АДРЕСА_1 та передано їх у власність, оскільки єдиною підставою для відмови у затвердженні проекту землеустрою може бути лише те, що проект землеустрою не погоджено в порядку, встановленому статтею 186-1 Земельного кодексу України, а також відсутність обов'язкової державної експертизи у визначених законом випадках та відомостей щодо державної реєстрації сформованої земельної ділянки у Державному земельному кадастрі.

Жодних інших правових підстав для відмови у затвердженні проекту землеустрою після його погодження в порядку статті 186-1 Земельного кодексу України, норми статті 118 Земельного кодексу України не містять. При цьому перевірка на відповідність проекту землеустрою вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів має здійснюватися саме на етапі погодження такого проекту.

Таким чином, начальником управління містобудування та архітектури Ужгородської міської ради - головним архітектором м. Ужгорода ОСОБА_4 , реалізовано на користь ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , протиправний механізм зміни цільового призначення земельної ділянки, розташованої за адресою: АДРЕСА_1 , з кадастровим номером 2110100000:39:001:0135, з метою підвищення фінансової та ринкової привабливості вказаної земельної ділянки, створення сприятливих передумов для її подальшої реалізації, що проявилось в дійсному внесені ним неправдивих відомостей до офіційного документу-висновку від 13.08.2019 № 432/03-08/19 про погодження проекту землеустрою щодо зміни цільового призначення земельної ділянки, яка передається у власності ОСОБА_5 за цільовим призначенням - для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, у частині відсутності обмежень щодо містобудівної документації та обмежень щодо будівництва житлового будинку, вартістю 965 784,00 гривень (дев'ятсот шістдесят п'ять тисяч сімсот вісімдесят чотири гривень), що у двісті п'ятдесят разів перевищують неоподатковуваний мінімум доходів громадян, тобто спричинили тяжкі наслідки.

Крім цього ОСОБА_4 перебуваючи на посаді начальника управління містобудування та архітектури Ужгородської міської ради - головний архітектор м. Ужгорода чітко розуміючи, що відповідно до генерального плану міста Ужгород, затвердженого рішенням XIX сесії IV скликання Ужгородської міської ради 04.06.2004 №313, земельна ділянка з кадастровим номером 2110100000:39:001:0135 розташована у зоні земель багатоквартирної житлової забудови та зони зелених насаджень загального користування будучи службовою особою, діючи умисно, всупереч ч. 1 ст. З, ч. ч. 1, 2 ст. 6, ст. 7, ч. 1 ст. 9, ст. 16, ст. 17, 19 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», ст. 13 Закону України «Про архітектурну діяльність», ст. 20, ст. 186-1 Земельного Кодексу України, п. 4.8 Порядку розроблення містобудівної документації, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 16.11.2011 № 290 власноручно підписав та скріпивши відтиском печатки офіційний документ - висновок Управління містобудування та архітектури Ужгородської міської ради від 13.08.2019 № 432/03-08/19 про погодження проекту землеустрою щодо зміни цільового призначення земельної ділянки, яка передається у власності ОСОБА_5 за цільовим призначенням - для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, до якого були внесені неправдиві відомості у частині відсутності обмежень щодо містобудівної документації та обмежень щодо нового будівництва.

28.06.2022 у кримінальному провадженні прийнято постанову про визнання речовими доказами земельних ділянок з кадастровими номерами 2110100000:39:001:0260 та 2110100000:39:001:0335, на тій підставі, що земельні ділянки є матеріальними об'єктами, які будуть використані як доказ обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, а також є об'єктом кримінально протиправних дій.

У відповідності до відповіді Головного управління Держгеокадастру в Закарпатській області від 08.11.2021 земельна ділянка з кадастровим номером 2110100000:39:001:0335 ( ОСОБА_11 ) утворена шляхом поділу та об'єднання раніше сформованих земельних ділянок з кадастровими номерами 2110100000:39:001:0135 та 2110100000:39:001:0319 які безоплатно отримував учасник АТО ОСОБА_5 (рішення про видачу 2018 рік, рішення про затвердження проектів 23.07.2020 року). В подальшому 18.07.2022 земельна ділянка з кадастровим номером 2110100000:39:001:0260 об'єднана з ділянкою 2110100000:39:001:0335, після чого присвоєно кадастровий номер 2110100000:39:001:0359.

Шляхом об'єднання та зміни цільового призначення земельних ділянок 2110100000:39:001:0260 (надана із земель комунальної власності за рішенням Ужгородської міської ради від 07.1.2014 №25 громадянину ОСОБА_12 ), та 2110100000:39:001:0335 утворена земельна ділянка з кадастровим номером 2110100000:39:001:0359 та на даний знаходиться у власності обслуговуючого ОБ'ЄДНАННЯ СПІВВЛАСНИКІВ БАГАТОКВАРТИРНОГО БУДИНКУ БІОЛЕНД», код ЄДРПОУ: 45705918.

Згідно з генеральним планом м. Ужгорода, затвердженим рішенням Ужгородської міської ради від 04.06.2004 № 313, відповідна земельна ділянка за кадастровим номером 2110100000:39:001:0359 площею 0.1657 га частково накладається на землі зелених насаджень загального користування.

У відповідності до висновку земельно-технічної експертизи №1781-Е від 07.08.2024, земельна ділянка з кадастровим номером 2110100000:39:001:0335 площею 0.0707 га накладається на зону території зелених насаджень, відповідно до «Генерального плану міста Ужгород (коригування окремих розділів)», затвердженого XXIX сесією Ужгородської міської ради IV скликання №313 від 04.04.2004.

Згідно інформаційної довідки з реєстру речових прав на нерухоме майно, земельна ділянка з кадастровим номером 2110100000:39:001:0359 площею 0,1657 га., належить на праві приватної власності - ОБ'ЄДНАННЮ СПІВВЛАСНИКІВ БАГАТОКВАРТИРНОГО БУДИНКУ «БІОЛЕНД», код ЄДРПОУ: 45705918.

Прокурором доведено, що земельна ділянка 2110100000:39:001:0359 площею 0.1657 га, яка належить на праві приватної власності Об'єднанню співвласників багатоквартирного будинку «БІОЛЕНД», код ЄДРПОУ: 45705918, має значення речового доказу у кримінальному проваджені №12021070000000240 та відповідає критеріям зазначеним у ст. 98 КПК України.

На виконання вимог ч.1 ст.173 КПК України, прокурор довів слідчому судді необхідність такого арешту майна з метою збереження речового доказу, а також наявність ризиків, передбачених ч.1 ст.170 КПК України.

З урахуванням викладеного, слідчий суддя враховує можливість використання вказаних у клопотанні речей як доказів у даному кримінальному провадженні, наслідки арешту майна, розумність та співрозмірність обмеження права власності завданням кримінального провадження та приходить до висновку про наявність правових підстав до арешту майна, а тому клопотання в цій частині слід задоволити.

Разом з тим, слідчий суддя приймає до уваги те, що у відповідності до вимог ч.11 ст.170 КПК України визначено, що заборона або обмеження користування, розпорядження майном можуть бути застосовані лише у разі, коли існують обставини, які підтверджують, що їх незастосування призведе до приховування, пошкодження, псування, зникнення, втрати, знищення, використання, перетворення, пересування, передачі майна.

Положеннями ч.4 ст.173 КПК України визначено, що у разі задоволення клопотання слідчий суддя, суд застосовує найменш обтяжливий спосіб арешту майна. Слідчий суддя, суд зобов'язаний застосувати такий спосіб арешту майна, який не призведе до зупинення або надмірного обмеження правомірної підприємницької діяльності особи, або інших наслідків, які суттєво позначаються на інтересах інших осіб.

З огляду на зазначене, слідчий суддя вважає, що заборона користуватися земельною ділянкою з кадастровим номером 2110100000:39:001:0359 площею 0.1657 га, яка належить на праві приватної власності Об'єднанню співвласників багатоквартирного будинку «БІОЛЕНД», може завдати надмірного обмеження прав власника (володільця) майна та третіх осіб. В той же час, заборона розпорядження (відчуження) вказаним майном забезпечить збереження речового доказу та не призведе до приховування, знищення, перетворення чи відчуження останнього.

Враховуючи зазначене, слідчий суддя вважає, що клопотання прокурора підлягає до часткового задоволення.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.170-173, 309, 395 КПК України, слідчий суддя,-

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання прокурора задоволити частково.

Накласти арешт у рамках кримінального провадження № 12021070000000240 на майно, а саме на земельну ділянку з кадастровим номером 2110100000:39:001:0359 площею 0.1657 га, яка належить на праві приватної власності Об'єднанню співвласників багатоквартирного будинку «БІОЛЕНД», код ЄДРПОУ: 45705918 із забороною відчуження такої.

В решті вимог клопотання - відмовити.

Ухвала може бути оскаржена протягом п'яти днів з дня її проголошення.

Слідчий суддя Ужгородського

міськрайонного суду ОСОБА_1