Справа № 143/636/25
Іменем України
06.08.2025 року м. Погребище
Суддя Погребищенського районного суду Вінницької області Тітова Т. Л., розглянувши матеріали, які надійшли від ІНФОРМАЦІЯ_1 , про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , громадянина України, жителя АДРЕСА_1 , начальника відділення обліку мобілізаційної роботи - заступника начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 , майора, за ч. 2 ст. 172-15 КУпАП, -
установила:
Відповідно до протоколу ОДВ № 304 про військове адміністративне правопорушення за частиною 2 ст. 175-15 КУпАП від 02.07.2025 майор ОСОБА_1 , будучи військовою службовою особою, 30.05.2025, виконуючи обов'язки начальника відділення обліку мобілізаційної роботи - заступника начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 , під час виконання заходів мобілізаційної підготовки не організував належним чином виконання заходів мобілізації людських ресурсів, що як наслідок призвано на військову службу під час мобілізації громадянина ОСОБА_2 , який мав право на відстрочку від призову під час мобілізації, чим вчинив військове адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 172-15 КУпАП, тобто недбале ставлення військової службової особи до військової служби, вчинене в умовах особливого періоду.
У судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, однак, в матеріалах справи міститься його заява про розгляд протоколу про адміністративне правопорушення без його участі. Свою вину у вчиненні вказаного адміністративного правопорушення визнає, обіцяє проходити службу без порушень, просить суворо не карати.
Оскільки відповідно до положень ст. 268 КУпАП при розгляді справ про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 172-15 КУпАП, присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, не є обов'язковою, суддя вважає за можливе розглянути справу без участі ОСОБА_1 на підставі наявних у справі матеріалів.
Згідно зі ст. 1 КУпАП завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.
Приписи ст. 7 КУпАП визначають, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставі та в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, відповідно до закону.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність (ч. 1 ст. 9 КУпАП).
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно зі ст.252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Відповідно до ст. 280 КУпАП суд при розгляді справи про адміністративне правопорушення повинен з'ясувати чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
З'ясувавши позицію особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, дослідивши та проаналізувавши матеріали справи, суддя дійшла висновку, що дії ОСОБА_1 кваліфіковано правильно за ч. 2 ст. 172-15 КУпАП, а його винуватість підтверджується матеріалами справи.
Так, за частиною другою статті 172-15 КУпАП адміністративна відповідальність настає у разі недбалого ставлення військової службової особи до військової служби, вчиненого в умовах особливого періоду.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про оборону України» особливий період в Україні настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Відповідно до Указу Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 «Про введення воєнного стану в Україні» в Україні з 24 лютого 2022 року введено воєнний стан, строком на 30 діб. Отже з того часу настав особливий період, який в наступному був неодноразово продовжений та триває по теперішній час.
Як вбачається з копії посвідчення офіцера серії НОМЕР_2 ОСОБА_1 з 31.03.2025 призначений на посаду начальника відділення обліку мобілізаційної роботи - заступник начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Згідно з копією витягу із наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 (по стройовій частині) від 16.04.2025 № 108 майора військової служби за призовом під час мобілізації ОСОБА_1 вважається таким, що з 16.04.2025 справи та посаду прийняв і приступив до виконання службових обов'язків.
Відповідно до функціональних обов'язків ОСОБА_1 відповідає, зокрема, за мобілізаційну готовність ІНФОРМАЦІЯ_3 , виконання заходів мобілізаційної підготовки, організацію виконання заходів мобілізації людських і транспортних ресурсів на території відповідальності; за відпрацювання планувальних документів з підготовки та проведення мобілізації людських і транспортних ресурсів на території відповідальності; за контроль з дотриманням встановлених правил військового обліку військовозобов'язаних в органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах та організаціях; за організацію роботи по взаємодії з органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями з питань військового обліку військовозобов'язаних та їх бронювання; за організацію роботи щодо перевірок та звірок в органах місцевого самоврядування, підприємствах, установах, організаціях з питань військового обліку військовозобов'язаних та їх бронювання; за організацію роботи щодо ведення військового обліку усіх військовозобов'язаних, які проживають на території відповідальності; за організацію роботи щодо оформлення відстрочки від призову на військову службу у воєнний час згідно з переліками посад та професій військовозобов'язаних, які підлягають бронюванню на період мобілізації та на воєнний час; за організацію роботи щодо обліку військовозобов'язаних, які отримали відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації відповідно до ст. 23 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Отже, будучи військовослужбовцем Збройних Сил України, відповідно до вимог статей 9, 11, 16, 30, 37, 49 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, майор ОСОБА_1 був зобов'язаний свято та непорушно додержуватися Конституції України та законів України, сумлінно і чесно виконувати військовий обов'язок, вивчати військову справу, зразково виконувати свої службові обов'язки, не допускати негідних вчинків і стримувати від них інших військовослужбовців. Начальник має право віддавати підлеглому накази і зобов'язаний перевіряти їх виконання. Підлеглий зобов'язаний беззастережно виконувати накази начальника, крім випадків віддання явно злочинного наказу, і ставитися до нього з повагою.
Відповідно до вимог пункту 7 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 № 3543-ХІІ не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані жінки та чоловіки, на утриманні яких перебуває повнолітня дитина, яка є особою з інвалідністю I чи II групи.
Згідно з ч. 2 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 № 3543-ХІІ особи з інвалідністю, а також особи, зазначені в пунктах 3-15 частини першої цієї статті, у зазначений період можуть бути прийняті на військову службу за контрактом.
Перевірка підстав щодо надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та її оформлення здійснюється територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки.
Згідно вимог пункту 11 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, яке затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 № 154 районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення оформляють для військовозобов'язаних, резервістів відстрочки від призову під час мобілізації, які надаються в установленому порядку, та проводять перевірку підстав їх надання, ведуть спеціальний облік військовозобов'язаних.
Пунктом 1 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 560, цей Порядок визначає процедуру надання військовозобов'язаним та резервістам відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період та її оформлення.
Пунктом 2 Порядку передбачено, що на військову службу під час мобілізації, на особливий період призиваються резервісти та військовозобов'язані, які придатні до військової служби за станом здоров'я та не мають права на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, з підстав, визначених статтею 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», для комплектування (доукомплектування) з'єднань, військових частин, установ, організацій, вищих військових навчальних закладів, військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти, навчальних частин (центрів) (далі -
військові частини) Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення з правоохоронними функціями.
Згідно пункту 6 Порядку призов резервістів та військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації, на особливий період включає перевірку підстав щодо надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та її оформлення.
У відповідності до вимог пункту 56 Порядку відстрочка від призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період надається військовозобов'язаним з підстав, визначених статтею 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Згідно з пунктом 58 Порядку за наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язані (крім заброньованих та посадових (службових) осіб, зазначених у підпунктах 16-23 пункту 1 додатка 5) особисто подають на ім'я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (військовозобов'язані СБУ чи розвідувальних органів - голові Комісії в Центральному управлінні або регіональному органі СБУ чи відповідному розвідувальному органі) за місцем перебування на військовому обліку заяву за формою згідно з додатком 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5. Під час подання заяви військовозобов'язаний пред'являє військово-обліковий документ (військово-обліковий документ в електронній формі). Заява військовозобов'язаного підлягає обов'язковій реєстрації в день її подання.
Відповідно до пункту 60 Порядку комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади, інших державних органів для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів. Орган державної влади, інший державний орган здійснює розгляд відповідного запиту протягом п'яти робочих днів з дати його отримання.
Підтвердження достовірності та/або перевірка відомостей, зазначених у заяві, здійснюються шляхом електронної інформаційної взаємодії Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів з іншими державними реєстрами або базами (банками) даних.
Комісія зобов'язана розглянути отримані заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи календарних днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом дня, наступного за днем отримання інформації на запити до органів державної влади, інших державних органів.
На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом.
У разі коли комісія надіслала відповідні запити до органів державної влади, інших державних органів для отримання інформації, строк розгляду заяви та документів, що підтверджують право військовозобов'язаного на відстрочку, не перевищує 15 календарних днів. У разі неотримання від органу державної влади, іншого державного органу відповіді на запит комісія не пізніше ніж на п'ятнадцятий день з дати реєстрації заяви приймає рішення на підставі поданих заявником документів. Про відсутність відповіді від органу державної влади, іншого державного органу на запит зазначається в протоколі.
Про прийняте комісією рішення заявникові повідомляється у спосіб, зазначений військовозобов'язаним у заяві про надання відстрочки, засобами телефонного, електронного або поштового зв'язку не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення.
У разі позитивного рішення військовозобов'язаному видається довідка із зазначенням строку відстрочки за формою згідно з додатком 6.
Про відмову у наданні відстрочки військовозобов'язаному повідомляється письмово із зазначенням причини відмови за формою згідно з додатком 7. Таке рішення може бути оскаржене у судовому порядку.
До ухвалення комісією рішення військовозобов'язаний не підлягає призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.
Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період надається на строк дії відповідних законних підстав, але не більш як на строк проведення мобілізації, встановлений Указом Президента України. У разі продовження строку проведення мобілізації відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язаному продовжується, але не більш як до настання обставин, за яких особа втрачає законні підстави на відстрочку.
Призов резервістів та військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації, на особливий період включає: перевірку підстав щодо надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та її оформлення.
Пунктом 94 Порядку передбачено, що до складу військових команд включаються резервісти та військовозобов'язані, які придатні до військової служби за станом здоров'я, не мають права на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації та за результатами професійно-психологічного відбору відповідають вимогам проходження військової служби у визначеному виді, окремому роді військ (сил).
Згідно з копією довідки ІНФОРМАЦІЯ_3 від 12.12.2024 № 4/2525 ОСОБА_2 надано відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період на підставі абзацу 8 (п. 7) частини 1 статті 23 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», у зв'язку з тим, що на його утриманні перебуває повнолітня дитина з інвалідністю першої групи, на строк до 07.02.2025.
Відповідно до копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_3 від 11.09.1996 батьками ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , є батько - ОСОБА_2 та мати - ОСОБА_4 .
Згідно з копією пенсійного посвідчення № НОМЕР_4 від 28.02.2018 та копією довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12 ААА № 314077 від 08.10.2015 ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , є особою з інвалідністю 1 групи з дитинства.
Відповідно до копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_5 від 24.05.2023 мати ОСОБА_3 - ОСОБА_4 померла ІНФОРМАЦІЯ_5 .
У відповідності до поіменного списку до наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 від 30.05.2025 № 497 старшину ОСОБА_2 було призвано і відправлено в складі команди НОМЕР_6 .
Отже, незважаючи на наявне право на відстрочку у громадянина ОСОБА_2 , працівниками ІНФОРМАЦІЯ_3 йому було відмовлено в реєстрації заяви про надання відстрочки, направлено на військово-лікарську комісію, за результатами якої він був визнаний придатним до військової служби та відповідно до наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 від 30.05.2025 його було призвано на військову службу під час мобілізації у військову частину НОМЕР_6 .
Таким чином, в діях ОСОБА_1 міститься склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-15 КУпАП - недбале ставлення військової службової особи до військової служби, вчинене в умовах особливого періоду.
Враховуючи характер вчиненого правопорушення, а також особу ОСОБА_1 , який вперше протягом року притягується до адміністративної відповідальності, повністю визнав свою вину, вважаю за необхідне визнати його винуватим у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст.172-15 КУпАП, і піддати його адміністративному стягненню у виді штрафу.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» з ОСОБА_1 на користь держави підлягає стягненню судовий збір у сумі 605 грн 60 коп.
Керуючись статтями 27, 40-1, 280, 283, 284 КУпАП, -
постановила:
ОСОБА_1 визнати винуватим у скоєні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-15 КУпАП, і накласти адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 34 000 (тридцять чотири тисячі) грн в дохід держави (отримувач ГУК у Вінницькій області/м. Погребище/ 21081100, код отримувача (ЄДРПОУ) 37979858, банк отримувача: казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача UA 528999980313070106000002892, код класифікації доходів бюджету: 21081100).
Роз'яснити ОСОБА_1 , що відповідно до частини 1 статті 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніше як через 15 (п'ятнадцять) днів з дня вручення йому копії постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Відповідно вимог ст. 308 КУпАП, у разі несплати правопорушником штрафу у строк, встановлений ч. 1 ст. 307 КУпАП, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника. У порядку примусового виконання про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави (отримувач коштів ГУК у м. Києві (м. Київ) 22030106; Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783; Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); Рахунок отримувача UA908999980313111256000026001; Код класифікації доходів бюджету 22030106) 605 грн 60 коп. судового збору.
Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного суду через Погребищенський районний суд протягом десяти днів з часу її винесення.
Суддя