номер провадження справи 27/235/24
31.07.2025 Справа № 908/3149/24
м. Запоріжжя Запорізької області
Господарський суд Запорізької області у складі судді Дроздової Світлани Сергіївни, при секретарі судового засіданні Вака В.С., розглянувши матеріали справи
за позовом: Запорізької міської ради (пр. Соборний, 206, м. Запоріжжя, 69105, ідентифікаційний код юридичної особи 04053915)
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю «РОМА-ІНВЕСТ» (вул. Незалежної України, буд. 39, м. Запоріжжя, 69001, ідентифікаційний код юридичної особи 32638444)
про стягнення 1 729 626 грн 61 коп.
за участю представників
від позивача: Дорошенко К.В. самопредставництво виписка з ЄДР
від відповідач: Кузнецова А.С., адвокат, ордер серія АР № 1200797 від 08.01.2025, в режимі відеоконференції
Запорізька міська рада звернулася до Господарського суду Запорізької області з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю «РОМА-ІНВЕСТ» про стягнення заборгованості за договором оренди землі від 22.07.2015 № 201502000100219 за період з 01.01.2018 по 30.09.2024.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 02.12.2024 здійснено автоматизований розподіл позовної заяви між суддями, присвоєно єдиний унікальний номер судової справи 908/3149/24 та визначено до розгляду судді Дроздовій С.С.
Ухвалою Господарського суду Запорізької області від 09.12.2024 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі № 908/3149/24, присвоєно справі номер провадження 27/235/24. Справу призначено до розгляду за правилами загального позовного провадження, підготовче судове засідання призначено на 09.01.2025.
09.01.2025 за допомогою підсистеми «Електронний суд» Товариством з обмеженою відповідальністю «РОМА-ІНВЕСТ» поданий до суду відзив на позовну заяву у справі № 908/3149/24. Заперечив проти позову.
Ухвалою суду від 09.01.2025 відкладено підготовче провадження, засідання суду призначено на 03.02.2025.
20.01.2025 за допомогою підсистеми «Електронний суд» Запорізькою міською радою подана до суду відповідь на відзив.
24.01.2025 Запорізькою міською радою за допомогою підсистеми «Електронний суд» подані до суду письмові пояснення у справі № 908/3149/24.
30.01.2025 за допомогою підсистеми «Електронний суд» Товариством з обмеженою відповідальністю «РОМА-ІНВЕСТ» подані заперечення на відповідь на відзив у справі № 908/3149/24.
03.02.2025 Запорізькою міською радою за допомогою підсистеми «Електронний суд» подана до суду клопотання, просить суд продовжити строк підготовчого провадження у справі № 908/3149/24, у зв'язку із необхідністю надати письмові пояснення на заперечення на відповідь на відзив, що потребує додаткового часу.
Ухвалою суду від 03.02.2025 продовжено строк підготовчого провадження до 09.03.2025, відкладено підготовче засідання на 26.02.2025.
24.02.2025 Запорізькою міською радою за допомогою підсистеми «Електронний суд» подані до суду додаткові пояснення у справі.
Ухвалою суду від 25.02.2025 задоволена заява представника Товариства з обмеженою відповідальністю «РОМА-ІНВЕСТ» адвоката Кузнецової А.С. про проведення судового засідання 26.02.2025 о 12 год. 15 хв. в режимі відеоконференції у справі 908/3149/24 поза межами суду з використанням власних технічних засобів.
Ухвалою суду від 26.02.2025 підготовче провадження закрито, призначено справу до розгляду по суті 13.03.2025.
В судовому засіданні 13.03.2025 суд розпочав розгляд справи по суті, в порядку ст. 208 Господарського процесуального кодексу України заслухав вступне слово позивача та відповідача, в порядку ч. 2 ст. 216 Господарського процесуального кодексу України оголосив протокольну ухвалу про перерву в судовому засіданні до 09.04.2025 .
08.04.2025 Товариством з обмеженою відповідальністю «РОМА-ІНВЕСТ» подано до суду клопотання про долучення оригіналів доказів до матеріалів справи, а саме: заяви в ЦНАП про НГО від 12.02.2016; скрін-шот з кабінету ТОВ «РОМА-ІНВЕСТ» щодо запитів на витяги з ДЗК; відповіді ДЗК на запит про НГО з.д. від 12.01.2021; листа Геокадастр від 03.01.2025 на адвокатський запит; податкової декларації з плати за землю за 2020 рік (уточнююча); скрін-шот сторінки сайту «e.land.gov.ua».
Ухвалою суду від 09.04.2025 визначено повернутись на стадію підготовчого провадження, призначено підготовче судове засідання на 07.05.2025.
25.04.2025 Запорізькою міською радою за допомогою підсистеми «Електронний суд» подані до суду додаткові пояснення у справі.
07.05.2025 за допомогою підсистеми «Електронний суд» Товариством з обмеженою відповідальністю «РОМА-ІНВЕСТ» подано до суду клопотання про відкладення (перенесення) розгляду справи.
07.05.2025 Запорізькою міською радою за допомогою підсистеми «Електронний суд» подана до суду заява, просить суд відкласти розгляд підготовчого судового засідання.
Ухвалою суду від 07.05.2025 відкладено підготовче провадження, засідання суду призначено на 28.05.2025.
23.05.2025 Запорізькою міською радою за допомогою підсистеми «Електронний суд» подана до суду заява (вх. № 10704/08-08/25 від 26.05.2025) в порядку статті 46 ГПК України про зменшення розміру позовних вимог, просить суд:
- стягнути з відповідача на користь позивача заборгованість за договором оренди землі від 22.07.2015 № 201502000100219, за період з 01.01.2018 по 31.12.20211 та за період з 01.01.2023 по 30.09.2024 в сумі 1 445 001 грн 77 коп.;
- стягнути з відповідача на користь позивача судовий збір, сплачений при подачі позовної заяви в сумі 17 340 грн 02 коп.;
- повернути з Державного бюджету України на користь Виконавчого комітету Запорізької міської ради, суму надмірно сплаченого судового збору в сумі 3 415 грн 50 коп.
28.05.2025 за допомогою підсистеми «Електронний суд» Товариством з обмеженою відповідальністю «РОМА-ІНВЕСТ» подано до суду клопотання про долучення доказів контррозрахунок, відповідач просить суд долучити до матеріалів справи докази оплати: копії платіжних інструкцій, бухгалтерську довідку, лист ГУ ДПС у Запорізькій області від 05.05.2025, та відмовити Запорізькій міській раді у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Ухвалою суду від 28.05.2025 продовжено строк підготовчого провадження до 09.07.2025, відкладено підготовче засідання на 25.06.2025.
20.06.2025 Запорізькою міською радою за допомогою підсистеми «Електронний суд» подані до суду додаткові пояснення до заяви про зменшення розміру позовних вимог у справі № 908/3149/24.
Також Запорізькою міською радою за допомогою підсистеми «Електронний суд» 20.06.2025 подані до суду заперечення на контррозрахунок Товариства з обмеженою відповідальністю «РОМА-ІНВЕСТ» у справі № 908/3149/24.
25.06.2025 судом прийнята до заява позивача про зменшення позовних вимог в порядку статті 46 ГПК України, має місце нова ціна позову, заявлена позивачем, з якої спір вирішується судом по суті, а саме вимоги про стягнення з відповідача заборгованості за договором оренди землі від 22.07.2015 № 201502000100219 за період з 01.01.2018 по 31.12.2021 та за період з 01.01.2023 по 30.09.2024 в сумі 1 445 001 грн. 77 коп.
Ухвалою суду 25.06.2025 підготовче провадження закрито, призначено справу до розгляду по суті 03.07.2025.
В судовому засіданні 03.07.2025 в порядку ст. 208 Господарського процесуального кодексу України суд заслухав вступне слово позивача та відповідача, та в порядку ч.2 ст. 216 Господарського процесуального кодексу України оголосив протокольну ухвалу про перерву в судовому засіданні до 31.07.2025.
15.07.2025 за допомогою підсистеми «Електронний суд» Товариством з обмеженою відповідальністю «РОМА-ІНВЕСТ» подані до суду пояснення у справі № 908/3149/24.
Судове засідання 31.07.2025 проводилось в режимі відеоконференцзв'язку, представник відповідача брав участь.
Відповідно до ст. 222 Господарського процесуального кодексу України, далі ГПК України, суд під час судового розгляду справи здійснює повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу в порядку, передбаченому Положенням про Єдину судову інформаційно-комунікаційну систему та/або положеннями, що визначають порядок функціонування її окремих підсистем (модулів). За заявою будь-кого з учасників справи або за ініціативою суду повне фіксування судового засідання здійснюється за допомогою відеозаписувального технічного засобу (за наявності в суді технічної можливості та за відсутності заперечень з боку будь-кого з учасників судового процесу).
31.07.2025 представник позивача підтримав позовні вимоги викладені у позовній заяві із урахуванням додаткових пояснень щодо розрахунку заборгованості, які мотивовані неналежним виконанням відповідачем зобов'язань щодо своєчасного та повного внесення орендних платежів за періоди з 01.01.2018 по 31.12.2021 та з 01.01.2023 по 30.09.2024 за договором оренди землі № 201502000100219 від 22.07.2015. Позовні вимоги обґрунтовано умовами договору оренди землі, ст.ст. 3, 509, 525, 526, 530, 626-629, 632, 638, 651, 652, 759, 762 ЦК України, ст.ст. 3, 83, 93, 124, 206 Земельного кодексу України, ст.ст. 1, 2, 13, 15, 21, 22, 24 Закону України «Про оренду землі», ст.ст. 14, 271, 287, 289 Податкового кодексу України, ст.ст. 173, 193, 283 Господарського кодексу України.
31.07.2025 представник відповідача заперечував проти задоволення позовних вимог позивача. Відповідач вважає, що добросовісно виконував умови вказаного вище договору, своєчасно та в повному обсязі сплачував орендну плату, що підтверджується інформацією ГУ ДПС у Запорізькій області від 02.10.2024 про відсутність заборгованості зі сплати орендної плати. Зазначає, що відповідач протягом дії договору виконував свої зобов'язання, в тому числі виконував обов'язок (п. 34.6. договору) щодо щорічної індексації нормативно-грошової оцінки землі, визначеної у договорі оренди, кумулятивно використовуючи відповідні щорічні коефіцієнти з 2016 року, які розраховані центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин у порядку ст.289.2 Податкового кодексу України. Вказує, що спірним в цій справі є обставина розміру нормативної грошової оцінки належної відповідачу земельної ділянки, кадастровий номер: 2310100000:02:017:0006, який розрахований Запорізькою міською радою для стягнення заборгованості за період з 2018 по 2024 рік. Відповідач не погоджується з визначенням розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки, вважає, що порядок визначення нормативної грошової оцінки земельної ділянки не відповідає встановленому законом, значення нормативної грошової оцінки земельної ділянки, визначені позивачем для стягнення боргу не ґрунтуються на положеннях чинних в спірні періоди методик, а отже вказаний у позові розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки не може бути застосований для розрахунку розміру орендної плати за договором та не може бути використаний для розрахунку заборгованості в цій справі. Вказує, що у своєму розрахунку Запорізька міська рада посилається на Витяг № НВ-2300044282024 із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок від 25.03.2024, і зазначає, що згідно з викладеною у ньому інформацією, нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 2310100000:02:017:0006, яка знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, вул. Теплична, 7 А, становить 26 389 796, 88 грн у цінах 2024 року. Відповідач наголошує, що використаний позивачем порядок визначення нормативної грошової оцінки земельної ділянки на кожний рік з 2018 по 2024 не відповідає встановленому порядку. Вважає, що позивач помилково застосовує метод ділення розміру нормативної грошової оцінки на коефіцієнт індексації, таким чином визначаючи нормативну грошову оцінку на попередній рік. Зазначає, що технічна документація затверджена 30.06.2015 Запорізькою міською радою рішення № 7 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя», отже коефіцієнт має застосовуватися від 2016 року до розміру НГО земельної ділянки станом на 2017 рік. Вказує, що із введенням в дію нової нормативної грошової оцінки міста з 01.01.2016 року пунктами 10, 11 Рішення Запорізької міської ради від 30.06.2015 № 7 було також встановлено, що Головне управління Держземагентства у Запорізькій області забезпечує оформлення та видачу витягів з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок міста Запоріжжя, а Управління з питань земельних відносин Запорізької міської ради сприяє у проведенні робіт щодо введення в дію затвердженої нормативної грошової оцінки земель міста та здійснює з 01.01.2016 нарахування земельного податку і орендної плати за землю на підставі відповідних витягів з нормативної грошової оцінки земель. Вказує, що згадуваним вище рішенням було покладено обов'язок на органи місцевого самоврядування та державної влади забезпечити видачу витягів про нормативну грошову оцінку та нараховувати орендну плату на підставі нової нормативної грошової оцінки. Повідомляє, що відповідач безуспішно в 2016 році намагався отримати витяг з нормативної грошової оцінки землі, що підтверджується запитом ТОВ «РОМА-ІНВЕСТ», який був поданий через ЦНАП 12.02.2016, про надання витягу з технічної документації про нормативно-грошову оцінку земельної ділянки, відповіді на який заявник не отримав. Також, повідомляє, що надалі в 2020 - 2021 роках ТОВ «РОМА-ІНВЕСТ» двічі зверталось через сервіс https://e.land.gov.ua/ із запитом про нормативно-грошову оцінку орендованої земельної ділянки, на що не отримало належної відповіді. Повідомляє, що після відкриття провадження у цій справі відповідач направив запит до Головного Управління Держгеокадастру у Запорізькій області про надання копій витягів про нормативну грошову оцінку, які були сформовані на запити в 2016, 2020, 2021 роках. Зазначає, що у листі від 03.01.2025 Держгеокадастр зазначив, що в 2020 - 2021 роках витяги про НГО земельної ділянки відповідача не формувалися, що з урахуванням змісту відповіді від 12.01.2021 року, свідчить про неналежне виконання своїх обов'язків посадовими особами органу державної влади, що виразилося в необґрунтованому ігноруванні та фактичної безпідставної відмові в адміністративній послузі на запит орендаря, та свідомому нехтуванні рішенням міської ради від 30.06.2015 № 7 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя». Зауважує, що Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 25.11.2016 № 489, який був чинним у спірний період до 04.04.2023 року визначено, що нормативна грошова оцінка всіх категорій земель та земельних ділянок населених пунктів (за винятком земель сільськогосподарського призначення та земельних ділянок водного фонду, що використовуються для риборозведення) визначається згідно з формулою № 1, яка в свою чергу містить показники та коефіцієнти. Вказує, що спрощений розрахунок НГО земельної ділянки, який використовує у позові позивач, підмінює собою законодавчо визначений порядок, з цих же підстав відповідь відповідача на претензію про сплату боргу від 14.10.2024 вих. № 38 містила відмову в її задоволенні, оскільки орендодавець в претензії взагалі не навів розрахунку боргу з орендної плати, а також не вказав періоди заборгованості, обмежившись загальною сумою боргу в розмірі 1 910 872, 84 грн, що зробило неможливим перевірку обґрунтованості викладених претензійних вимог. Вказує, що позивачем не враховано законодавче звільнення землевласників та землекористувачів від плати за землю у період з березня по грудень 2022 року, та помилково та безпідставно нараховує за цей період заборгованість.
Заслухавши представників позивача та відповідача, дослідивши докази, суд вийшов з нарадчої кімнати та згідно ст. 240 Господарського процесуального кодексу України оголосив вступну та резолютивну частини рішення, повідомив строк виготовлення повного тексту рішення та роз'яснив порядок і строк його оскарження.
Розглянувши матеріали справи та фактичні обставини справи, суд
Згідно з інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та реєстру прав власності на нерухоме майно Товариство з обмеженою відповідальністю «РОМА-ІНВЕСТ», код ЄДРПОУ 32638444 є власником нерухомого майна, розташованого за адресою Запорізька область, місто Запоріжжя, вулиця Теплична, будинок 7А (номер інформаційної довідки 400782504 від 24.10.2024).
22.07.2015 між Запорізькою міською радою, далі Орендодавець, та Товариством з обмеженою відповідальністю «РОМА-ІНВЕСТ», далі Орендар, був укладений договір оренди землі № 201502000100219, зареєстрований у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно внесено запис № 10982170 від 26.08.2015, далі Договір.
За умовами п.п. 1, 2 Договору Орендодавець, відповідно до рішення п'ятдесят третьої сесії шостого скликання Запорізької міської ради № 49/72 від 10.12.2014 надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для розташування промислового майданчику, який знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, вул. Теплична, 7 - А. Земельна ділянка належить Запорізькій міській раді на праві комунальної власності.
Згідно із пп. 3, 5 Договору в оренду передається земельна ділянка площею 2,3406 га, кадастровий номер земельної ділянки: 2310100000:02:017:0006. Земельна ділянка передається в оренду разом з будівлями та спорудами Орендаря.
Відповідно до п. 6 Договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить: 9 318 162 грн. 66 коп. (дев'ять мільйонів триста вісімнадцять тисяч сто шістдесят дві грн. 66 коп.) в цінах 2015 року.
Строк дії Договору визначено пунктом 11 Договору до 10 грудня 2024 року.
Умовами п. 12 Договору визначено, що орендна плата вноситься Орендарем у грошовій формі та в розмірі: 279 544 грн. 88 коп. (двісті сімдесят дев'ять тисяч п'ятсот сорок чотири грн. 88 коп.) що складає три відсотки нормативної грошової оцінки за календарний рік в цінах 2015 року.
Відповідно до п. 13 Договору обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладення або зміни умов Договору оренди чи продовження його дії.
Пунктом 14 Договору визначено, що орендна плата вноситься щомісячно рівними частинами протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця на розрахунковий рахунок місцевого бюджету.
Розмір орендної плати переглядається у разі: зміни розмірів земельного податку; підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; прийняття орендодавцем рішення про збільшення або зменшення орендної плати у відповідності до чинного законодавства; затвердження нової нормативної грошової оцінки землі ( п.п.15.2, 15.3, 15.5, 15.6 п.15 Договору).
Згідно із п. 18 Договору земельна ділянка передається в оренду для розташування промислового майданчику (функціональне призначення). Цільове призначення земельної ділянки: землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення, для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості.
Підпункту 34.4 пункту 34 Договору визначено, що на Орендаря покладений обов'язок своєчасно та в повному обсязі вносити орендну плату.
Відповідно до підпункту 34.6. Договору Орендар зобов'язаний самостійно щорічно індексувати розмір орендної плати відповідно до індексації нормативної грошової оцінки земель згідно з чинним законодавством.
Підпунктом 34.17 пункту 34 Договору передбачено, що у випадку зміни нормативної грошової оцінки землі, розміру ставок (ставки) земельного податку, орендної плати, орендар протягом місяця з моменту прийняття такого рішення Запорізькою міською радою та/або вступу в дію відповідного нормативно-правового акту, зобов'язаний звернутись до орендодавця із заявою про внесення змін до пункту 12 договору оренди землі щодо зміни розміру орендної плати за цим договором, а також здійснити всі необхідні дії для виготовлення, укладення додаткової угоди про зміну розміру орендної плати за договором оренди землі, та подати цю додаткову угоду до податкових органів. У випадку невиконання орендарем вищевказаного обов'язку та/ або відсутності укладеної додаткової угоди щодо зміни розміру орендної плати за договором оренди землі протягом 3 місяців з дати подачі заяви, вказаної у даному пункті, це є підставою для одностороннього розірвання договору оренди землі орендодавцем та/або стягнення з орендаря збитків, що складаються з неоплаченої суми орендної плати за весь строк її недоплати, та/або звернення Запорізької міської ради до суду з вимогою викласти договір оренди в частині розміру орендної плати у новій редакції.
Відповідно до акту приймання-передачі земельної ділянки за договором оренди землі Орендодавець передає земельну ділянку з кадастровим номером 2310100000:02:017:0006 загальною площею 2,3406 га, яка знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, вул. Теплична, 7-А, а Орендар приймає вищевказану земельну ділянку в оренду.
Згідно витягу з технічної документації щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки на 19.02.2015,
Згідно розміру орендованої плати за земельну ділянку, грошова оцінка якої проведено на 01.01.2015 категорія земель за функцією використання - землі промисловості; площа - 23406,00 кв.м; нормативна грошова оцінка земельної ділянки на 01.01.2015 - 9 318 162,66 грн., ставка податку, встановлена Податковим кодексом України, відсотків нормативної грошової оцінки земельної ділянки - 1%; прийнятий для розрахунку розміру орендної плати, відсотків нормативної грошової земельної ділянки - 3%; розмір орендної плати - 279 544,88грн.
30.06.2015 Запорізькою міською радою було прийнято рішення №7 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя», згідно з яким вирішено, зокрема, впровадити оподаткування земель міста на підставі нової нормативної грошової оцінки з 01.01.2016. Рішення за № 7 оприлюднене 14.07.2015 в газеті «Запорізька Січ» та набрало чинності з 01 січня 2016 року.
30.06.2015 Запорізька міська рада прийняла рішення № 6 «Про встановлення податку на майно (в частині плати за землю)». Відповідно до додатку 3 цього рішення, встановлено розмір орендної плати за використання земельних ділянок, які перебувають у державній або комунальній власності (у відсотках від їх нормативної грошової оцінки).
28.11.2018 Запорізька міська рада прийняла рішення № 26 «Про встановлення розміру орендної плати за землю», яким було внесено зміни до рішення Запорізької міської ради №6. Зазначеним рішенням Запорізькою міською радою було встановлено розміри орендної плати за використання земельних ділянок, які перебувають у державній або комунальній власності (у відсотках від їх нормативної грошової оцінки).
Відповідно до додатку до вказаного рішення річний розмір орендної плати для земельної ділянки з кадастровим номерам 2310100000:02:017:0006 складає 3% від нормативної грошової оцінки.
Рішення Запорізької міської ради від 30.06.2015 №7 та від 28.11.2018 № 26 у спірний період не змінювались, не скасовувались і є чинними.
Відповідно до витягу із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки № НВ-2300044282024 від 25.03.2024, нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 2310100000:02:017:0006 становить 26 389 796 грн 88 коп., у цінах 2024 року.
Листом Державна служба з питань геодезії, картографії та кадастру №6-28-0.222-600/2-24 від 12.01.2024 повідомила значення коефіцієнтів індексації нормативної грошової оцінки земель і земельних ділянок за 1996-2023 роки. Так, значення коефіцієнта індексації НГО земель за 2023 рік становить 1,051; за 2022 - 1,15; за 2021 - 1,1; за 2020 - 1,0; за 2019 - 1,0; за 2018 - 1,0; за 2017 - 1,0; за 2016 - 1,06 (для земель несільськогосподарського призначення); за 2015 - 1,433 (крім сільськогосподарських угідь).
Згідно листа Головного управління ДПС у Запорізькій області від 02.10.2024 № 44120/6/08-01/04/07 «Про надання інформації», Товариства з обмеженою відповідальністю «РОМА-ІНВЕСТ» (код ЄДРПОУ 32638444) протягом 2021 - 2024 року нараховує та сплачує плату за землю (орендну плату) в наступних розмірах:
за період 01.01.2021 - 31.12.2021 - нараховано річної суми плати за землю (орендна плата) за земельні ділянки - 618 869 грн 72 коп., нараховано орендної плати за земельну ділянку за кадастровим номером 2310100000:02:017:0006 - 424 604 грн 23 коп, сплачено всього орендної плати - 618 869 грн 72 коп.;
за період за січень - лютий 2022 року - нараховано річної суми плати за землю (орендна плата) за земельні ділянки - 113 459 грн 44 коп., нараховано орендної плати за земельну ділянку за кадастровим номером 2310100000:02:017:0006 - 77 844 грн 11 коп. (за січень - лютий 2022 року), сплачено всього орендної плати - 620 951 грн 30 коп. (за період 01.01.2022 - 31.12.2022);
за період 01.01.2023 - 31.12.2023 - нараховано річної суми плати за землю (орендна плата) за земельні ділянки - 782 870 грн 18 коп., нараховано орендної плати за земельну ділянку за кадастровим номером 2310100000:02:017:0006 - 537 124 грн 34 коп, сплачено всього орендної плати - 448 164 грн 85 коп.;
за період 01.01.2024 - 31.12.2024 - нараховано річної суми плати за землю (орендна плата) за земельні ділянки - 822 796 грн 58 коп., нараховано орендної плати за земельну ділянку за кадастровим номером 2310100000:02:017:0006 - 564 517 грн 69 коп, сплачено всього орендної плати - 304 102 грн 51 коп.
З уточнюючої податкової декларації (поданої 27.03.2020) із плати за землю судом встановлено, що відповідачем за земельною ділянкою з кадастровим номером 2310100000:02:017:0006 нараховано на звітний період 2020 року - 389 220 грн 54 коп. (січень - лютий 2020 рік, квітень - грудень 2020 рік), нараховано до зменшення податкового зобов'язання - 35 383 грн 69 коп. (березень 2020 рік).
З уточнюючої податкової декларації (поданої 29.08.2023) із плати за землю судом встановлено, що відповідачем за трьома земельними ділянками на звітний період 2022 року - 113 459 грн 44 коп. (січень - лютий 2022 рік), нараховано до зменшення податкового зобов'язання - 567 297 грн 25 коп. (березень - грудень 2022 рік).
Як пояснив відповідач за земельною ділянкою з кадастровим номером 2310100000:02:017:0006 нараховано на звітний період 2022 року - 77 844 грн 10 коп. (січень - лютий 2022 рік), нараховано до зменшення податкового зобов'язання - 389 220 грн 55 коп. (березень - грудень 2022 рік).
У матеріалах справи міститься лист Головного управління ДПС у Запорізькій області від 15.05.2025 № 4851/5/08-01-08-05 «Про надання інформації», у якому викладена детальна інформація щодо сум нарахованого податку за земельну ділянку з кадастровим номером 2310100000:02:017:0006, а саме зазначено:
- у 2018 нараховано суми орендної плати за земельну ділянку - 424 604 грн 23 коп., сплачено орендної плати за земельну ділянку - 424 604 грн 23 коп.;
- у 2019 нараховано суми орендної плати за земельну ділянку - 424 604 грн 23 коп., сплачено орендної плати за земельну ділянку - 424 604 грн 23 коп.;
- у 2020 нараховано суми орендної плати за земельну ділянку - 389 220 грн 54 коп., сплачено орендної плати за земельну ділянку - 389 220 грн 54 коп.;
- у 2021 нараховано суми орендної плати за земельну ділянку - 424 604 грн 53 коп., сплачено орендної плати за земельну ділянку - 389 220 грн 54 коп.;
- у 2022 нараховано суми орендної плати за земельну ділянку з кадастровим номером 2310100000:02:017:0006 - 77 844 грн 10 коп., сплачено орендної плати за всі земельну ділянку - 624 026 грн 92 коп.;
- у 2023 нараховано суми орендної плати за земельну ділянку з кадастровим номером 2310100000:02:017:0006 - 537 124 грн 34 коп., сплачено орендної плати за всі земельну ділянку - 448 164 грн 85 коп.;
- у 2024 нараховано суми орендної плати за земельну ділянку з кадастровим номером 2310100000:02:017:0006 - 564 517 грн 29 коп., сплачено орендної плати за всі земельну ділянку - 578 368 грн 03 коп.
Відповідно до розрахунку Запорізької міської ради, орендна плата за земельною ділянкою з кадастровим номером 2310100000:02:017:0006:
- за період з 01.01.2018 по 31.12.2018 становить 170 871 грн 49 коп.: 19 849 190,77 грн (НГО в цінах 2019 року) / 1,0 (коефіцієнт індексації НГО за 2018 рік) = 19 849 190,77 грн (НГО в цінах 2018 року) * 3% = 595 475,72 грн - 424 604,23 грн (сплачені відповідачем у 2018 році);
- за період з 01.01.2019 по 31.12.2019 становить 170 871 грн 49 коп.: 19 849 190,77 грн (НГО в цінах 2020року) / 1,0 (коефіцієнт індексації НГО за 2019 рік) = 19 849 190,77 грн (НГО в цінах 2019 року) * 3% = 595 475,72 грн - 424 604,23 грн (сплачені відповідачем у 2019 році);
- за період з 01.01.2020 по 31.12.2020 становить 156 632 грн 13 коп.: 19 849 190,77 грн (НГО в цінах 2021року) / 1,0 (коефіцієнт індексації НГО за 2020 рік) = 19 849 190,77 грн (НГО в цінах 2020 року) * 3% = 595 475,72 грн - 389 220,54 грн (сплачені відповідачем у 2020 році);
- за період з 01.01.2021 по 31.12.2021 становить 170 871 грн 49 коп.: 25 109 226,33 грн (НГО в цінах 2023року) / 1,5/1,1 (коефіцієнт індексації НГО за 2022/2021 роки) = 19 849 190,77 грн (НГО в цінах 2021 року) * 3% = 595 475,72 грн - 424 604,23 грн (сплачені відповідачем у 2021 році);
- за період з 01.01.2023 по 31.12.2023 становить 484 714 грн 62 коп.: 26 389 796,88 грн (НГО в цінах 2024року) / 1,051 (коефіцієнт індексації НГО за 2023 рік) = 25 109 226,33 грн (НГО в цінах 2023 року) * 3% = 753 276,78 грн - 268 562,16 грн (сплачені відповідачем у 2023 році);
- за період з 01.01.2024 по 30.09.2024 становить 291 040 грн 55 коп.: 26 389 796,88 грн (НГО в цінах 2024року) * 3% = 791 693,90 грн - 302 7299,86 грн (сплачені відповідачем з січня по вересень 2024 року).
За розрахунком Запорізької міської ради, заборгованість Товариства з обмеженою відповідальністю «РОМА-ІНВЕСТ» з орендної плати, не сплаченої за періоди з 01.01.2018 по 31.12.2021 та 01.01.2023 по 30.09.2024 становить 1 445 001 грн 77 коп.
Товариством з обмеженою відповідальністю «РОМА-ІНВЕСТ» поданий до суду контррозрахунок, відповідно до якого:
- за 2018 рік нараховано за рік, згідно з податковою декларацією з плати за землю 424 604,23 грн, фактично сплачено 424 604,23 грн;
- за 2019 рік нараховано за рік, згідно з податковою декларацією з плати за землю 424 604,23 грн, фактично сплачено 424 604,23 грн;
- за 2020 рік нараховано за рік, згідно з податковою декларацією з плати за землю 389 220,54 грн, фактично сплачено 389 220,54 грн;
- за 2021 рік нараховано за рік, згідно з податковою декларацією з плати за землю 424 604,23 грн, фактично сплачено 424 604,23 грн;
- за 2022 рік нараховано за рік, згідно з податковою декларацією з плати за землю 77 844,10 грн, фактично сплачено 424 604,23 грн, переплата 389 220,55 грн;
- за 2023 рік нараховано за рік, згідно з податковою декларацією з плати за землю 537 124,31 грн, фактично сплачено 268 562,16 грн + 268 562,15 грн переплати за 2022 рік перенесено платником в рахунок оренди за липень-грудень 2023 рік;
- за 2024 рік нараховано за рік, згідно з податковою декларацією з плати за землю 423 388,26 грн, фактично сплачено 302 729,86 грн + 120 658,40 грн переплати за 2022 рік перенесено платником в рахунок оренди за січень - лютий і частково за березень 2024 рік.
В підтвердження сплати орендної плати відповідачем надані до матеріалів справи платіжні інструкції за період з лютого 2018 року по січень 2025 року на загальну суму 2 701 389 грн 90 коп.
Статтею 13 Конституції України визначено, що земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Відповідно ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на землю.
Приписами ст. 83 Земельного кодексу України, далі ЗК України, визначено, що землі, які належать на праві власності територіальним громадам, є комунальною власністю. У комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності; земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна комунальної власності незалежно від місця їх розташування; землі та земельні ділянки за межами населених пунктів, що передані або перейшли у комунальну власність із земель державної власності відповідно до Закону.
У відповідності до ч. 3 ст. 124 ЗК України, передача в оренду земельних ділянок комунальної власності юридичним особам у разі розташування на цих ділянках об'єктів нерухомого майна (будівель, споруд), які перебувають у їх власності, здійснюється у порядку, встановленому ст. 123 цього Кодексу.
Відповідно до статей 122, 123, 124 ЗК України міські ради передають земельні ділянки у власність або користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб. Надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, шляхом, зокрема, укладення договору оренди земельної ділянки.
Нормами передбачено ч. 1 ст. 2 Закону України «Про оренду землі» відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
За приписами ст. 1 Закону України «Про оренду землі» оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства (ст. 13 Закону України «Про оренду землі»).
Обставини справи свідчать, що спірні правовідносини сторін щодо користування земельною ділянкою загальною площею 2,3406 га з кадастровим номером 2310100000:02:017:0006 врегульовані договором оренди землі № 201502000100219 від 22.07.2015.
Статтями 206 ЗК України та ст. 270 Податкового кодексу України, далі ПК України, визначено, що використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
За змістом статті 15 Закону України «Про оренду землі» істотними умовами договору оренди землі є, зокрема, орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
Згідно із ч.ч. 1, 2 ст. 21 Закону України «Про оренду землі» орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
За змістом підпункту 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 ПК України плата за землю - обов'язків платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Орендна плата для цілей розділу XII цього Кодексу - обов'язків платіж за користування земельною ділянкою державної або комунальної власності на умовах оренди (підпункт 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 ПК України).
Отже, орендна плата за земельну ділянку, яка перебуває в державній або в комунальній власності, має подвійну правову природу, оскільки, з одного боку, є передбаченим договором оренди землі платежем, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (частина 1 статті 21 Закону України «Про оренду землі», підпункт 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 ПК України), з іншого боку, є однією з форм плати за землю як обов'язкового платежу в складі податку на майно нарівні із земельним податком (підпункт 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 ПК України). Аналогічний висновок наведено, зокрема, в постановах Верховного Суду від 25.02.2025 у справі №908/929/24, від 13.10.2021 у справі № 910/14176/20, 09.06.2020 у справі № 911/2685/18.
Подвійна правова природа орендної плати зумовлює ту обставину, що при визначенні її розміру, окрім норм цивільного, земельного законодавства та Закону України «Про оренду землі», необхідно враховувати і вимоги Податкового кодексу України (аналогічний висновок викладений у постанові Великої Палати Верховного Суду від 09.11.2021 у справі № 635/4233/19).
Варто зауважити, що норми, що регулюють розмір, форму та порядок внесення орендної плати за землі державної та комунальної власності, характеризуються більшим ступенем імперативності регулювання порівняно із землями приватної власності.
Для визначення розміру орендної плати за землі державної та комунальної власності базою для обрахунку є нормативна грошова оцінка земельних ділянок.
Порядок проведення нормативної грошової оцінки земельних ділянок встановлено Законом України «Про оцінку земель».
Відповідно до частини п'ятої статті 5 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується, зокрема, для визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Статтею 13 Закону України «Про оцінку земель» встановлено випадки обов'язкового проведення грошової оцінки земельних ділянок. Відповідно до абзацу другого частини першої статті 13 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі, зокрема, визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Згідно із частиною першою статті 15 Закону України «Про оцінку земель» підставою для проведення оцінки земель (бонітування ґрунтів та нормативної грошової оцінки земельних ділянок) є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.
За змістом статті 18 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться: розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років; розташованих за межами населених пунктів земельних ділянок сільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років, а несільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 7-10 років. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться юридичними особами, які є розробниками документації із землеустрою відповідно до Закону України «Про землеустрій».
Порядок затвердження технічної документації з оцінки земель визначений ст. 23 Закону України «Про оцінку земель». Частинами першою, третьою та четвертою цієї статті передбачено, що технічна документація з бонітування ґрунтів та нормативної грошової оцінки земельних ділянок затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою. Протягом місяця з дня надходження технічної документації з бонітування ґрунтів, нормативної грошової оцінки відповідна сільська, селищна, міська рада розглядає та приймає рішення про затвердження або відмову в затвердженні такої технічної документації. Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається органами, що здійснюють ведення Державного земельного кадастру. Рішення рад, зазначених у цій статті, щодо технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок набирають чинності у строки, встановлені відповідно до пункту 271.2 статті 271 ПК України.
Пунктом 271.2 статті 271 ПК України встановлено, що рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.
Згідно із пп. 288.5.1 п. 288.5 ст. 288 ПК України, розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою за розмір земельного податку: для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких проведено, - у розмірі не більше 3 % їх нормативної грошової оцінки, для земель загального користування - не більше 1 % їх нормативної грошової оцінки, для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 % та не більше 1 % їх нормативної грошової оцінки.
Положеннями пункту 289.1, 289.2 статті 289 ПК України передбачено, що для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, здійснює управління у сфері оцінки земель та земельних ділянок. Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель, зазначеної в технічній документації з нормативної грошової оцінки земель та земельних ділянок.
Отже, нормативна грошова оцінка земель встановлюється шляхом затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, яка здійснюється відповідною сільською, селищною, міською радою. Зазначене імперативне регулювання унеможливлює встановлення нормативної грошової оцінки земельних ділянок договором, зокрема договором між органом місцевого самоврядування і орендарем.
Водночас обов'язковість врахування нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної та комунальної власності під час визначення розміру орендної плати встановлена законом (абзац другий частини першої статті 13 Закону України «Про оцінку земель»). Отже, у разі зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної та комунальної власності змінюється також розмір орендної плати. Зазначене відповідає положенням частини другої статті 632 ЦК України, відповідно до якої зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.
Така позиція висловлена Великою Палатою Верховного Суду в постанові від 05.06.2024 у справі № 914/2848/22. Велика Палата Верховного Суду висновує, що з моменту початку застосування відповідно до пункту 271.2 статті 271 Податкового кодексу України нового розміру нормативної грошової оцінки земельних ділянок державної та комунальної власності автоматично змінюються і права та обов'язки сторін договору оренди в частині розміру орендної плати, якщо він визначений у відсотковому співвідношенні до нормативної грошової оцінки.
Обґрунтовуючи підстави для звернення з даним позовом до суду позивач зазначив, що відповідач у періоди з 01.01.2018 по 31.12.2021 та з 01.01.2023 по 30.09.2024 не сплачував орендну плату за договором оренди землі № 201502000100219 від 22.07.2015 у відповідності до нової нормативної грошової оцінки, яка введена в дію з 01.01.2016 року, внаслідок чого у нього утворилась заборгованість в розмірі 1 445 001 грн 77 коп.
Як встановлено судом, 30.06.2015 Запорізькою міською радою було прийнято рішення № 7 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя», згідно з яким вирішено, зокрема, впровадити оподаткування земель міста на підставі нової нормативної грошової оцінки з 01.01.2016. Рішення за №7 оприлюднене 14.07.2015 в газеті «Запорізька Січ» та набрало чинності з 01 січня 2016 року. Отже, з 01.01.2016 - початок застосування нової нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя - змінилися права та обов'язки сторін за договором оренди землі № 201502000100219 від 22.07.2015 в частині розміру орендної плати.
Частиною третьої статті 20 Закону України «Про оцінку земель» передбачено, що витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається органами, що здійснюють ведення Державного земельного кадастру.
Отже, результатом нормативної грошової оцінки конкретної земельної ділянки є технічна документація на неї, а надання витягу з технічної документації є послугою компетентного органу.
Відповідно до витягу із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки № НВ-2300044282024 від 25.03.2024, нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 2310100000:02:017:0006 становить 26 389 796 грн 88 коп., у цінах 2024 року.
За правовим висновком, викладеним у постанові об'єднаної палати Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду від 14.02.2022 у справі №646/4738/19, витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки є належним та допустимим доказом, який підтверджує дані про нормативну грошову оцінку земельної ділянки.
Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки - це роздруковані за допомогою програмного забезпечення актуальні дані про земельну ділянку, які є у Державному земельному кадастрі та технічній документації з нормативної грошової оцінки земель станом на певну дату. Витяг з нормативної грошової оцінки земельної ділянки може бути доказом проведення такої оцінки та визначати дані про таку оцінку як на момент його видачі, так за попередній період за умови, що нормативно-грошова оцінка земельної ділянки була сталою та не зазнала змін у цей період (Постанова Великої Палати Верховного Суду від 09.11.2021 у справі №905/1680/20 (п. 7.19), постанова Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 05.08.2022 у справі № 922/2060/20, постанова Верховного Суду від 09.02.2022 у справі № 910/8770/19, постанова Верховного Суду від 14.09.2022 у справі № 904/4933/15, постанова Верховного Суду від 01.03.2023 у справі № 751/1543/19).
Постановою Кабінету Міністрів України від 03.11.2021 №1147 затверджена «Методика нормативної грошової оцінки земельних ділянок», далі Методика. Відповідно до п. 1 якої, ця Методика встановлює методологічні засади проведення нормативної грошової оцінки земельних ділянок, яка застосовується у випадках, визначених Законом України «Про оцінку земель». Об'єктом нормативної грошової оцінки є земельні ділянки усіх категорій та форм власності в межах території територіальної громади (або її частини).
Відповідно до п. 20 Методики дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються за заявою, форму якої наведено в додатку 16, що подається в електронній або паперовій формі, як витяг із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок за формою згідно з додатком 17. Витяг із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок оформляється і видається автоматично в електронній формі з використанням програмного забезпечення Державного земельного кадастру. У разі відсутності в Державному земельному кадастрі відомостей про нормативну грошову оцінку земельних ділянок, що унеможливлює автоматичну видачу витягу із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок із використанням програмного забезпечення Державного земельного кадастру, такий витяг оформляється протягом трьох робочих днів з дати надходження відповідної заяви із наявної технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок за підписом працівника відповідного територіального органу Держгеокадастру, до посадових обов'язків якого належить надання зазначених витягів.
Чинне земельне законодавство, в тому числі «не містить обґрунтування обов'язковості надання витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки за кожен календарний рік упродовж спірного періоду, а лише зазначає про необхідність фіксування нормативної грошової оцінки окремої земельної ділянки у відповідному витязі; витяги про нормативну грошову оцінку земельної ділянки формуються за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру на підставі актуальних відомостей про земельні ділянки, внесених до Державного земельного кадастру, а формування витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки здійснюється автоматично в режимі «реального часу», тобто на час звернення заявників, у зв'язку з чим програмним забезпеченням і чинним законодавством не передбачено формування вказаних витягів на певну дату, яка вже минула (постанова Верховного Суду від 29.05.2020 у справі № 922/2843/19).
Надані до позовної заяви Витяг № НВ-2300044282024 від 25.03.2024 із технічної документації нормативної грошової оцінки земельних ділянок, відповідає додатку 17 Методики.
Законодавство про оцінку земель та норми Податкового кодексу України визнають належними доказами на обґрунтування оцінки землі довідку, витяг з Державного земельного кадастру щодо земельної ділянки, яка є об'єктом плати за землю, технічну документацію на земельну ділянку, виготовлену компетентним органом.
Відповідач не надав суду доказів на спростування доводів іншої сторони, зокрема витягу з технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки за більш ранній період, технічної документації, висновку експерта тощо.
Велика Палата Верховного Суду у пунктах 108-110 постанови від 05.06.2024 у справі № 914/2848/22 зазначила, що нормативне регулювання визначення розміру орендної плати за оренду земельних ділянок державної або комунальної власності відбувається за імперативно встановленою формулою множення нормативної грошової оцінки на коефіцієнт, який погоджується сторонами в договорі, але у законодавчо встановлених межах. Розмір нормативної грошової оцінки згідно з наведеними вище законодавчими нормами встановлюється відповідним органом місцевого самоврядування.
Орендодавець у випадку зміни розміру орендної плати у зв'язку зі зміною нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної чи комунальної власності вправі вимагати від орендаря сплати орендної плати у зміненому розмірі, в тому числі і шляхом звернення до суду з позовом про стягнення спірної суми.
Належному способу захисту орендодавця у такому випадку відповідає позовна вимога про стягнення орендної плати, не сплаченої орендарем. Водночас несплачена орендна плата підлягає стягненню за весь період прострочення з моменту початку застосування відповідно до пункту 271.2 статті 271 ПК України рішення ради щодо зміни розміру нормативної грошової оцінки земельних ділянок державної та комунальної власності.
Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки - це роздруковані за допомогою програмного забезпечення актуальні дані про земельну ділянку, які є у Державному земельному кадастрі та технічній документації з нормативної грошової оцінки земель станом на певну дату. Витяг з нормативної грошової оцінки земельної ділянки може бути доказом проведення такої оцінки та визначати дані про таку оцінку як на момент його видачі, так за попередній період за умови, що нормативно-грошова оцінка земельної ділянки була сталою та не зазнала змін у цей період (постанова Верховного суду від 16.11.2022 № 922/519/20).
Ураховуючи, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок міста Запоріжжя є сталою та не зазнала змін у період з 01.01.2016 по 30.09.2024, суд вважає, що використання позивачем витягу про НГО 2024 року та ділення розміру НГО на відповідні щорічні коефіцієнти індексації нормативної грошової оцінки земель і земельних ділянок за попередній 2023 рік (і послідовного ділення отриманої нормативної грошової оцінки на такі коефіцієнти за 2022, 2021 роки) при здійсненні розрахунку заборгованості є правомірним та відповідає вищевказаним висновками Великої Палати Верховного Суду, зокрема від 09.11.2021 у справі № 905/1680/20.
Перевіривши розрахунок позивача щодо розміру орендної плати, не сплаченої відповідачем за договором оренди землі № 201502000100219 за період 01.01.2018 по 30.09.2024, суд враховує наступне.
Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022, у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який згодом було неодноразово продовжено.
Законом України від 15.03.2022 № 2120-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану», який набрав чинності 17.03.2022, внесено зміни до пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України, зокрема вказаний пункт доповнено підпунктом 69.14 відповідно до якого тимчасово, на період з 1 березня 2022 року по 31 грудня року, наступного за роком, у якому припинено або скасовано воєнний, надзвичайний стан, не нараховується та не сплачується плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки (земельні частки (паї), що розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, або на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації, та перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних або юридичних осіб, а також за земельні ділянки (земельні частки (паї), визначені обласними військовими адміністраціями як засмічені вибухонебезпечними предметами та/або на яких наявні фортифікаційні споруди.
Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації, визначається Кабінетом Міністрів України.
Законом України від 11.04.2023 № 3050-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо звільнення від сплати екологічного податку, плати за землю та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за знищене чи пошкоджене нерухоме майно», який набрав чинності 06 травня 2023 року, внесено зміни до підпункту 69.14 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України, зокрема абзац перший вказаного пункту встановлював наступне:
За період з 01.03.2022 до 31.12.2022 не нараховується та не сплачується плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки (земельні частки (паї), що розташовані на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України, та перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних осіб, та за період з 01.03.2022 до 31.12.2022 - в частині земельних ділянок, що перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.
Аналіз підпункту 69.14 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України в редакції чинній з 06.05.2023 свідчить про те, що тимчасово, на період з 01.03.2022 по 31.12.2022, не нараховується та не сплачується плата за землю (орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки, що розташовані, окрім іншого, на територіях активних бойових дій та перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних осіб-підприємців або юридичних осіб (схожий за змістом висновок щодо попередньої редакції пп. 69.14 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України викладений у постанові Касаційного адміністративного суду від 29.10.2024 у справі №620/5747/23).
Постановою Кабінету Міністрів України від 06.12.2022 №1364 «Деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією» (в редакції станом на 25.12.2022) установлено, що перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією (в подальшому - Перелік), затверджується Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій за формою згідно з додатком за погодженням з Міністерством оборони на підставі пропозицій відповідних обласних, Київської міської військових адміністрацій. Вказана постанова набрала чинності 25.12.2022.
На підставі вищевказаної постанови, наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309 затверджено Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 23 грудня 2022 року за №1668/39004.
Судом встановлено, що земельна ділянка за кадастровим номером 2310100000:02:017:0006 знаходиться на території міста Запоріжжя.
Відповідно до вказаного Переліку № 309, який був чинний до 20.03.2025, вся територія Запорізького району (код UA23060000000070350) станом на момент набрання чинності Законом України від 11.04.2023 № 3050-IX, а також подання відповідачем уточнюючої податкової декларації віднесена, до території активних бойових дій з 12.03.2022 по 31.12.2022.
З огляду на вказане вище правове регулювання, положення підпункту 69.14 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України та той факт, що вся територія Запорізького району віднесена до території активних бойових дій з 12.03.2022 по 31.12.2022, суд вказує на те, що відповідач мав право у спірний період не сплачувати орендну плату за користування земельними ділянками, які розташована в місті Запоріжжя. Така правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 25.02.2025 у справі № 908/929/24 (п. 51).
Враховуючи вищевикладену позицію Верховного Суду з приводу застосування правового регулювання за положенням підпункту 69.14 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України та той факт, що вся територія Запорізького району віднесена до території активних бойових дій з 12.03.2022 по 31.12.2022, суд вважає, що у 2022 році відповідачем мало бути сплачено 77 844 грн 10 коп. плати за землю за період з 01.01.2022 по 28.02.2022.
При розрахунку заборгованості позивачем не врахована переплата за 2022 рік в сумі 389 220 грн 55 коп.
Підсумовуючи наведене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги про стягнення з відповідача на користь позивача заборгованості за Договором оренди землі № 201502000100219 від 22.07.2015 за періоди 01.01.2018 по 31.12.2021 та з 01.01.2023 по 30.09.2024 підлягають частковому задоволенню у розмірі 1 055 781 грн 22 коп. (291 040 грн 55 коп. + 484 714 грн 62 коп. + 170 871 грн 49 коп. + 156 632 грн 13 коп. + 170 871 грн 49 коп. + 170 871 грн 49 коп - 389 220 грн 55 коп. = 1 055 781 грн 22 коп.).
У задоволенні вимог про стягнення суми орендної плати у розмірі 389 220 грн 55 коп. суд відмовляє за необґрунтованістю (2022р). Таким чином позов задовольняється судом частково.
Приписами ст. ст. 76, 77 ГПК України визначено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Згідно із ст. ст. 78, 79 ГПК України, достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи. Наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування.
Статтею 86 ГПК України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов'язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.
Відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості (ст. 627 ЦК).
Відповідно ст. 11 ЦК України, підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Частинами ч.ч. 1, 2, 3 ст. 13 ГПК України встановлено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
За змістом ч. 1 ст. 14 ГПК України суд розглядає справу не інакше як, зокрема, на підставі доказів поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Принцип рівності сторін у процесі вимагає, щоб кожній стороні надавалася розумна можливість представляти справу в таких умовах, які не ставлять цю сторону у суттєво невигідне становище відносно другої сторони (п. 87 Рішення Європейського суду з прав людини у справі «Салов проти України» від 06.09.2005р.).
У Рішенні Європейського суду з прав людини у справі «Надточий проти України» від 15.05.2008р. зазначено, що принцип рівності сторін передбачає, що кожна сторона повинна мати розумну можливість представляти свою сторону в умовах, які не ставлять її в суттєво менш сприятливе становище в порівнянні з опонентом.
Змагальність означає таку побудову судового процесу, яка дозволяє всім особам - учасникам певної справи відстоювати свої права та законні інтереси, свою позицію у справі.
Принцип змагальності є процесуальною гарантією всебічного, повного та об'єктивного з'ясування судом обставин справи, ухвалення законного, обґрунтованого і справедливого рішення у справі.
Частиною 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод передбачено, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.
У рішенні Європейского суду з прав людини від 19.03.1997 р. (п. 40) по справі «Горнсбі поти Греції» зазначено: «…Право на звернення до суду було б ілюзорним, якби національна правова система Договірної Сторони дозволяла, щоб остаточне, обов'язкове для виконання судове рішення залишалося невиконаним на шкоду однієї зі сторін. Важко уявити ситуацію, щоб пункт 1 статті 6 докладно описував процедурні Гарантії, що надаються сторонам цивільного судового процесу - у провадженні, що є справедливим, відкритим і оперативним - і не передбачив при цьому гарантій виконання судових рішень; тлумачення статті 6 як такої, що стосується виключно права на звернення до суду і проведення судового розгляду, могло б призвести до ситуацій, несумісних із принципом верховенства права, що його Договірні сторони зобов'язалися дотримуватися, коли вони ратифікували Конвенцію.
Відповідно до ст.ст. 7, 13 ГПК України правосуддя в господарських судах здійснюється на засадах рівності всіх юридичних осіб незалежно від організаційно-правової форми, форми власності, підпорядкування, місцезнаходження, місця створення та реєстрації, законодавства, відповідно до якого створена юридична особа, та інших обставин. Судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін.
Дослідивши наявні матеріали справи, проаналізувавши норми чинного законодавства України, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково.
Відповідно до ст. 129 ГПК України витрати зі сплати судового збору покладаються на сторін пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про судовий збір» сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі, зокрема зменшення розміру позовних вимог або внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом.
За подання позовної заяви про стягнення заборгованості за договором оренди землі в сумі 1 729 626 грн 61 коп сплачено судовий збір в сумі 20 755 грн 52 коп. (платіжна інструкція № 1495).
Водночас, у разі зменшення позовних вимог та стягнення 1 445 001 грн 77 коп. судовий збір становить 17 340 грн 02 коп.
Отже, надмірно сплачена сума судового збору в сумі 3 415 грн 50 коп. грн. (20 755 грн 52 коп. - 17 340 грн 02 коп.) підлягає поверненню.
Керуючись ст.ст. 42, 46, 123, 129, 233, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд
Позовні вимоги Запорізької міської ради до Товариства з обмеженою відповідальністю «РОМА-ІНВЕСТ» задовольнити частково.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «РОМА-ІНВЕСТ» (вул. Незалежної України, буд. 39, м. Запоріжжя, 69001, ідентифікаційний код юридичної особи 32638444) на користь Запорізької міської ради (пр. Соборний, 206, м. Запоріжжя, 69105, ідентифікаційний код юридичної особи 04053915) заборгованість за договором оренди землі від 22.07.2015 № 201502000100219, за період з 01.01.2018 по 31.12.2021 та за період з 01.01.2023 по 30.09.2024 в сумі 1 055 781 (один мільйон п'ятдесят п'ять тисяч сімсот вісімдесят одна) грн 22 коп. на розрахунковий рахунок UA508999980334139812000008479, отримувач: Головне управління казначейства у Запорізькій області, ЄДРПОУ 37941997, код 18010600.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «РОМА-ІНВЕСТ» (вул. Незалежної України, буд. 39, м. Запоріжжя, 69001, ідентифікаційний код юридичної особи 32638444) на користь Виконавчого комітету Запорізької міської ради (пр. Соборний, 206, м. Запоріжжя, 69105, ідентифікаційний код юридичної особи 02140892) судовий збір, в сумі 12 669 (дванадцять тисяч шістсот шістдесят дев'ять) грн. 37 коп., отримувач: Виконавчий комітет Запорізької міської ради, рахунок: UA058201720344270024000034816, ЄДРПОУ 02140892, банк отримувача: Державна казначейська служба України м. Київ.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
В інший частині позову відмовити.
Повернути з Державного бюджету України на користь Виконавчого комітету Запорізької міської ради (пр. Соборний, 206, м. Запоріжжя, 69105, ідентифікаційний код юридичної особи 02140892) судовий збір, надмірно сплачений за подання позовної заяви в сумі 3 415 (три тисячі чотириста п'ятнадцять) грн 50 коп., відповідно до платіжної інструкції № 1495 від 26.11.2024, отримувач: Виконавчий комітет Запорізької міської ради, рахунок: UA058201720344270024000034816, ЄДРПОУ 02140892, банк отримувача: Державна казначейська служба України м. Київ.
Рішення оформлено та підписано 08.08.2025.
Суддя С.С. Дроздова
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення буде розміщено в Єдиному державному реєстрі судових рішень за веб-адресою у мережі Інтернет за посиланням: http://reyestr.court.gov.ua.