Справа № 706/1005/25
2-о/706/61/25
08 серпня 2025 року м.Христинівка
Христинівський районний суд Черкаської області в складі: головуючого судді Орендарчука М.П., за участю секретаря Пізняк Т.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Христинівка у порядку окремого провадження цивільну справу за заявою Христинівської міської територіальної громади в особі Христинівської міської ради про передачу безхазяйної нерухомої речі у власність територіальної громади,
Христинівська міська рада звернулась до суду в інтересах Христинівської міської територіальної громади про передачу безхазяйної нерухомої речі у власність територіальної громади у власність територіальної громади, в її обґрунтування посилаючись на те, щоквітня 2023 року органом місцевого самоврядування виконавчим комітетом Христинівської міської ради на території с. Велика Севастянівка Уманського р-ну Черкаської області, було виявлено безхазяйне майно- нежитлова будівля по АДРЕСА_1 .
06.04.2023 року рішенням сесії Христинівської міської ради №21-29/2-VIII, було прийнято рішення про взяття на облік безхазяйне нерухоме майно.
08 серпня 2023 року було виготовлено технічний паспорт на даний об'єкт.
26 жовтня 2023 року вищезазначене нерухоме майно-житлова будівля було взято на облік державним реєстратором прав на нерухоме майно виконавчого комітету Христинівської міської ради.
16 листопада 2023 року з метою встановлення можливих власників в районній газеті «Трибуна хлібороба» було опубліковано оголошення виконкому Христинівської міської ради про взяття на облік безхазяйного майна, а саме нежитлова будівля по АДРЕСА_1 .
Представник Христинівської міської ради не скористався правом брати участь у судових засіданнях.
Процесуальні дії у справі: ухвалою суду від 16.07.2025 р. відкрито провадження у цивільній справі.
Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини.
Як встановлено судом на підставі доказів, наданих у порядку ст. 76 80 ЦПК України, щоу квітні 2023 року органом місцевого самоврядування виконавчим комітетом Христинівської міської ради на території с. Велика Севастянівка Уманського р-ну Черкаської області, було виявлено безхазяйне майно- нежитлова будівля по АДРЕСА_1 .
06.04.2023 року рішенням сесії Христинівської міської ради №21-29/2-VIII, було прийнято рішення про взяття на облік безхазяйне нерухоме майно.
08 серпня 2023 року було виготовлено технічний паспорт на даний об'єкт.
26 жовтня 2023 року вищезазначене нерухоме майно-житлова будівля було взято на облік державним реєстратором прав на нерухоме майно виконавчого комітету Христинівської міської ради.
16 листопада 2023 року з метою встановлення можливих власників в районній газеті «Трибуна хлібороба» було опубліковано оголошення виконкому Христинівської міської ради про взяття на облік безхазяйного майна, а саме нежитлова будівля по АДРЕСА_1 .
Суд, дослідивши докази, дійшов висновку про задоволення заяви з огляду на наступне.
Відповідно до ч. 1ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
У відповідності до вимог ст. 76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, які мають значення для вирішення справи.
Згідно ст.81,83 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Сторони та інші учасники справи подають докази у справі безпосередньо до суду.
На підставі ст. 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Кожна особа має право в порядку, встановленому законом, звернутися за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів (ч.1.ст.4 ЦПК України).
Згідно статті 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Відповідно до п.7 ч.2ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про передачу безхазяйної нерухомої речі у комунальну власність.
Відповідно до ст. 329 ЦПК України, заява про передачу безхазяйної нерухомої речі у власність територіальної громади за умов, визначених Цивільним кодексом України, подається до суду за місцезнаходженням цієї речі органом, уповноваженим управляти майном відповідної територіальної громади.
Згідно ст. 330 ЦПК України у заяві про передачу безхазяйної нерухомої речі у власність відповідної територіальної громади повинно бути зазначено, яку нерухому річ заявник просить передати у власність територіальної громади, основні характеристики нерухомої речі, посилання на документи про взяття безхазяйної нерухомої речі на облік органом, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, друковані медіа, в яких було зроблено оголошення про взяття відповідної нерухомої речі на облік.
Після розміщення оголошення та на час звернення із заявою до суду, ані фізичні, ані юридичні особи не зверталися до заявника з підтвердженням права власності на вказане нерухоме майно.
Відповідно до частин 1-2ст. 335 ЦК України безхазяйною є річ, яка не має власника або власник якої невідомий.
Безхазяйні нерухомі речі беруться на облік органом, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, за заявою органу місцевого самоврядування, на території якого вони розміщені. Про взяття безхазяйної нерухомої речі на облік робиться оголошення у друкованих медіа. Після спливу одного року з дня взяття на облік безхазяйної нерухомої речі вона за заявою органу, уповноваженого управляти майном відповідної територіальної громади, може бути передана за рішенням суду у комунальну власність.
Згідно п. 1 ст. 9 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», взяття на облік безхазяйного нерухомого майна належить до повноважень суб'єктів державної реєстрації прав. Облік безхазяйного нерухомого майна проводиться органом державної реєстрації прав за заявою органу місцевого самоврядування в порядку, передбаченому для державної реєстрації прав на нерухоме майно.
Відповідно до ст. 143 Конституції України, управління майном, яке знаходиться у комунальній власності, здійснюється безпосередньо територіальними громадами сіл, селищ, міст або через створені ними органи місцевого самоврядування.
Частиною 5 ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», передбачено, що органи місцевого самоврядування від імені і в інтересах територіальних громад здійснюють повноваження по володінню, користуванню і розпорядженню об'єктами комунальної власності.
Згідно п. 31 ч.1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», сільські, селищні, міські ради вправі приймати рішення про передачу іншим органам окремих повноважень по управлінню майном, що відноситься до комунальної власності.
З наведеного вбачається, що для вирішення судом питання передачі безхазяйної нерухомої речі у комунальну власність необхідним є: наявність підстав вважати, що нерухома річ є безхазяйною та дотримання заявником усіх передбачених законом умов для передачі цієї речі у власність територіальної громади.
За приписами ст. 333 ЦПК України, встановивши, що нерухома річ є безхазяйною та взята на облік органом, який здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, а також що сплив один рік з дня взяття на облік нерухомої речі, суд ухвалює рішення про передачу безхазяйної нерухомої речі у власність відповідної територіальної громади.
Аналіз статтей 335 ЦК України та 333ЦПК України дає підстави вважати, що такими умовами є: взяття безхазяйної нерухомої речі на облік органом, який здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно; поміщення оголошення у друкованих засобах масової інформації про взяття безхазяйної нерухомої речі на облік; сплив одного року з дня взяття на облік нерухомої речі.
Визначений статтею 335 ЦК України порядок набуття права власності на безхазяйну річ заявником дотриманий, що підтверджується матеріалами справи.
За наведених вище обставин, для суду наявні підстави для задоволення заяви повністю та передачі у комунальну власність Христинівської міської територіальної громади в особі Христинівської міської ради безхазяйну річ - нежитлову будівлю в технічному паспорті позначений літ. «А1», загальною площею 250,7 кв.м., основною площею 241,1 кв.м., допоміжною (підсобною) площею 9,6 кв.м., по АДРЕСА_1 .
Керуючись ч. 1 та ч. 3 ст. 3, ч. 1 та п. 3 ч. 2 ст. 19, ст. 23, 89, п. 2 ч. 1 ст. 258, ч. 3 ст. 258, ст. 332 333 ЦПК України, суд,-
Заяву Христинівської міської територіальної громади в особі Христинівської міської ради про передачу безхазяйної нерухомої речі у власність територіальної громади, задовольнити.
Передати у комунальну власність Христинівської міської територіальної громади в особі Христинівської міської ради безхазяйну річ - нежитлову будівлю в технічному паспорті позначений літ. «А1», загальною площею 250,7 кв.м., основною площею 241,1 кв.м., допоміжною (підсобною) площею 9,6 кв.м., по АДРЕСА_1 .
Дата складення повного судового рішення 08.08.2025 р.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів до Черкаського апеляційного суду.
Якщо в судовому засіданні було проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) судове рішення або якщо розгляд справи (вирішення питання) здійснювався без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Михайло Орендарчук