Справа № 939/1889/25
Іменем України
07 серпня 2025 рокуселище Бородянка
Суддя Бородянського районного суду Київської області Стасенко Г.В., за участі прокурора Бородянського відділу Бучанської окружної прокуратури Київської області Храпи Ю.О., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності -ОСОБА_1 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань Бородянського районного суду Київської області в селищі Бородянці Бучанського району Київської області по вул. Шевченка, 3 справу про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 1726 КУпАП, яка надійшла з управління стратегічних розслідувань у Київській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця міста Сквири Київської області, громадянина України, який працює на посаді робітника з обслуговування будівель та споруд у відділі освіти Немішаївської селищної ради Бучанського району Київської області, проживає по АДРЕСА_1 , зареєстрований по АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ,
ОСОБА_1 , будучи депутатом Бородянської селищної ради з 27 листопада 2020 року до 13 листопада 2023 року і суб'єктом відповідальності за вчинення правопорушень, пов'язаних з корупцією, відповідно до підпункту "б" п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України "Про запобігання корупції" та примітки до ст. 1726 КУпАП, на якого поширюється дія Закону України "Про запобігання корупції", в порушення вимог абз. 1 ч. 1, абз. 1 ч. 2, абз. 2 ч. 2 ст. 45 розділу VII та п. 27 розділу XIII Закону України "Про запобігання корупції", несвоєчасно, без поважних причин, 04 лютого 2024 року подав щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021 і за 2022 роки, та несвоєчасно, без поважних причин, 04 лютого 2024 року подав при звільненні декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, неохоплений раніше поданими деклараціями, а також несвоєчасно, без поважних причин, 12 червня 2025 року подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2023 рік (після звільнення), чим вчинив адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією, відповідальність за які передбачена ч. 1 ст. 1726 КУпАП.
Під час розгляду справи ОСОБА_1 зазначив, що він був депутатом Бородянської селищної ради до 19 вересня 2023 року і на момент припинення повноважень депутата, обов'язку декларування не було; щорічні декларації та декларацію при звільненні він подав невчасно - лише 04 лютого 2024 року, а мав би подати до 31 січня 2024 року, але вчасно це не зробив через складні сімейні обставини - тяжку хворобу дружини; щорічну декларацію за 2023 рік він подав лише в червні 2025 року, оскільки не врахував, що має подавати ще й таку декларацію; у скоєному щиро розкаявся.
Вислухавши пояснення ОСОБА_1 , дослідивши матеріали справи, вислухавши думку прокурора Храпи Ю.О., яка просила визнати ОСОБА_1 винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 1726 КУпАП, і застосувати до нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 850 гривень, суддя приходить до такого висновку.
Згідно з протокольним рішенням Бородянської селищної ради Бородянської району Київської області від 27 листопада 2020 року № 01-01-VIIІ, за громадянином ОСОБА_1 визнано повноваження депутата Бородянської селищної ради.
Згідно з ч. 1 ст. 49 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" повноваження депутата ради починаються з моменту офіційного оголошення відповідною територіальною виборчою комісією на сесії ради рішення про підсумки виборів та визнання повноважень депутатів і закінчуються в день першої сесії ради нового скликання.
Відповідно до ч. 3 ст. 8 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" депутати місцевих рад зобов'язані щороку до 1 квітня подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік відповідно до Закону України "Про запобігання корупції", а також дотримуватися інших вимог фінансового контролю, передбачених зазначеним Законом.
Відповідно до підпункту "б" п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України "Про запобігання корупції", народні депутати України, депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутати місцевих рад, сільські, селищні, міські голови є суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону.
Згідно з приміткою до ст. 1726 КУпАП, суб'єктом правопорушень у цій статті є особи, які відповідно до ч. 1 і 2 ст. 45 Закону України "Про запобігання корупції" зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Отже ОСОБА_1 будучи депутатом Бородянської селищної ради, був суб'єктом, на якого поширюється дія Закону України "Про запобігання корупції", та є суб'єктом відповідальності за вчинення правопорушень, пов'язаних з корупцією.
У відповідності до даних офіційного веб-сайту Верховної Ради України, Закон України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану" набрав чинності 12 жовтня 2023 року. Таким чином з 12 жовтня 2023 року здійснення заходів фінансового контролю, передбачених розділом VII Закону України "Про запобігання корупції" (зокрема подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування) відновлено в повному обсязі та здійснюється у порядку та строки, визначені цим Законом.
Абзацом 1 ч. 1 ст. 45 Закону України "Про запобігання корупції" визначено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в", "г" пункту 2 частини першої статті 3 Закону України "Про запобігання корупції", зобов'язані щорічно до 01 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Водночас, Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану" внесені зміни до деяких Законів України і п. 27 розділу ХІІІ "Прикінцеві положення" Закону України "Про запобігання корупції" викладено у такій редакції: "Установити, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до ст. 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану", подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.
Відповідно до підпункту 1 п. 2 розділу ІІ Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого наказом НАЗК від 23 липня 2021 року № 449/21 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 29 липня 2021 року за № 987/36609, щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону України "Про запобігання корупції" (щороку), абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону України "Про запобігання корупції" (після припинення діяльності (після звільнення) у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.
Законом України "Про запобігання корупції" також можуть бути встановлені інші строки подання щорічної декларації, а Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану" визначено, що за загальним правилом до 31 січня 2024 року слід подати щорічні декларації за 2021-2022 звітні періоди.
Тобто у ОСОБА_1 виник обов'язок подати щорічну декларацію за 2021 рік та 2022 роки, упродовж часу з 00 годин 01 січня 2022 року по 23-у годину 59 хвилин 31 січня 2024 року (граничний строк).
Відповідно до публічно доступної інформації, оприлюдненої на офіційному сайті НАЗК, щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021 рік ОСОБА_1 подав лише о 10-й годині 56 хвилин 04 лютого 2024 року, за 2022 рік - об 11-й годині 27 хвилин 04 лютого 2024 року, тобто несвоєчасно.
Будь-яких поважних причин несвоєчасного подання щорічних декларацій за 2021 і 2022 роки ОСОБА_1 не навів
Крім того, відповідно до протокольного рішення Бородянської селищної ради від 13 листопада 2023 року № 3397-42-VIII, ОСОБА_1 склав повноваження депутата Бородянської селищної ради.
Абзацом 1 ч. 2 ст. 45 Закону України "Про запобігання корупції" визначено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в" пункту 2 і 5 частини першої статті 3 Закону України "Про запобігання корупції", які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями і при цьому абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону України "Про запобігання корупції" визначено, що особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах "а" і "в" п. 2 і 5 частини першої статті 3 Закону України "Про запобігання корупції", зобов'язані наступного року після припинення діяльності подавати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
Відповідно до підпункту 2 п. 2 розділу ІІ Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого наказом НАЗК від 23 липня 2021 року № 449/21 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 29 липня 2021 року за № 987/36609, декларація при звільненні - декларація, яка подається відповідно до абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону України "Про запобігання корупції", не пізніше 30 календарних днів з дня припинення діяльності.
Така декларація подається за період, який не був охоплений деклараціями, раніше поданим суб'єктом декларування та містить інформацію станом на останній день такого періоду, яким є останній день здійснення діяльності.
Тобто ОСОБА_1 , припинивши повноваження депутата Бородянської селищної ради з 13 листопада 2023 року мав подати до 23-ї години 29 хвилин 31 березня 2024 року включно декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, після звільнення за 2023 рік, а припинивши повноваження депутата Бородянської селищної ради, з 14 листопада 2023 року мав подати декларацію суб'єкта декларування, який припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, тобто до 00 годин 00 хвилин 14 грудня 2023 року.
Відповідно до публічно доступної інформації, оприлюдненої на офіційному сайті НАЗК, декларацію при звільненні за період, неохоплений попередньо поданими деклараціями, ОСОБА_1 подав лише 04 лютого 2024 року, о 14-й годині 57 хвилин, а декларацію після звільнення за 2023 рік ОСОБА_1 подав лише 12 червня 2025 року, о 17-й годині 51 хвилин, тобто несвоєчасно.
Будь-яких поважних причин несвоєчасного подання щорічних декларацій за 2021 і 2022 роки, декларації після звільнення за 2023 рік та декларації при звільненні за період, неохоплений попередньо поданими деклараціями, ОСОБА_1 не навів.
Оцінюючи досліджені докази, суддя вважає доведеною винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 1726 КУпАП, як несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій місцевого самоврядування, декларації при звільненні за період, неохоплений попередньо поданими деклараціями та декларації після звільнення за 2023 рік.
При накладенні стягнення враховується характер і обставини вчинених правопорушень, особа порушника, ступінь його вини, щире розкаяння, як обставина, що пом'якшує відповідальність.
У відповідності до п. 1 ч. 5 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" з ОСОБА_1 в доход держави підлягає стягненню судовий збір в розмірі 605 грн 60 копійок.
Керуючись ст. 23, 33, 283 КУпАП,
Визнати ОСОБА_1 винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 1726 КУпАП, і застосувати до нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 в доход держави судовий збір в розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок (ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 37993783, банк отримувача - казначейство України (ЕАП),рахунок отримувача - UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету - 22030106).
Відповідно до ч. 1 ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому копії постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення (ГУК у Київській області/Бородянська селищна громада, код отримувача (код ЄДРПОУ) - 37955989, банк отримувача - казначейство України (ЕПА), рахунок отримувача - UA158999980313000106000010744, код класифікації доходів бюджету - 21081100).
На підставі ст. 308 КУпАП у разі несплати штрафу у встановлений строк стягнути суму штрафу в порядку примусового виконання постанови у подвійному розмірі.
Строк пред'явлення постанови до виконання - три місяці з дня набрання постановою законної сили.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду через Бородянський районний суд Київської області.
Суддя Геннадій СТАСЕНКО