Коростенський міськрайонний суд Житомирської області
Справа № 279/4855/25
Провадження № 3/279/1491/25
08 серпня 2025 року м.Коростень
Суддя Коростенського міськрайонного суду Житомирської області Івашкевич О.Г.,з секретарем судового засідання Маковською Д.О., розглянувши справу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, уродженця м. Лебедин, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч.3 ст.172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
В провадження Коростенського міськрайонного суду Житомирської області надійшли матеріали про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення передбаченого ч.3 ст.172-20 КУпАП.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення: 02.08.2025 року о 09 год. 30 хв. в умовах особливого періоду, що триває з моменту введення воєнного стану в Україні, військовослужбовець ОСОБА_1 під час виконання службових обов'язків на лікуванні, в інфекційному відділенні на території Коростенської центральної міської лікарні, був виявлений з ознаками алкогольного сп'яніння. Під час проведення у присутності свідків медичного огляду на стан алкогольного сп'яніння встановлено, що військовослужбовець ОСОБА_1 перебував в нетверезому стані (1,52 ‰), чим вчинив правопорушення, адміністративна відповідальність за яке передбачена ч.3 ст.172-20 КУпАП.
З урахуванням вимог ч.2 ст.277 КУпАП розгляд справи про адміністративне правопорушення відносно військовослужбовця ОСОБА_1 призначений об 08 год. 20 хв. 08.08.2025 року.
Про дату, час та місце розгляду справи ОСОБА_1 повідомлений належним чином, шляхом направлення SMS-повідомлення про виклик до суду, що підтверджується довідкою про доставку SMS-повідомлення.
Військовослужбовець ОСОБА_1 у судове засідання не з'явився, в матеріалах справи міститься заява про розгляд справи без його участі. Будь яких інших заяв, клопотань щодо розгляду справи до суду не подав.
Відповідно до ст. 245, 280 КУпАП під час розгляду матеріалів про адміністративне правопорушення суд повинен з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно зі ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненням особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, речовими доказами, показаннями технічних приладів тощо.
Дослідивши обставини вчиненого правопорушення на підставі протоколу № 89 про військове адміністративне правопорушення, передбачене частиною 3 статті 172-20 КУпАП від 02.08.2025 року та долучених до нього матеріалів, суд дійшов наступних висновків.
Згідно ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками.
Положеннями ст. 252 КУпАП встановлено, що орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Законом України від 24 лютого 2022 року №2102-IX затверджено Указ Президента України від 24 лютого 2022р. № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні". Указом Президента України неодноразово продовжувався строк дії воєнного стану, який триває до цього часу.
Зокрема, ч.1,2 ст. 172-20 КУпАП наразі передбачають відповідальність за розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів, або поява таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або виконання ними обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, а також відмова таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння. Участь начальників (командирів) та інших керівників у розпиванні з підлеглими військовослужбовцями, а також військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів під час виконання ними обов'язків військової служби, або невжиття ними заходів для відсторонення від обов'язків військової служби осіб, які перебувають у нетверезому стані, стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або приховування випадків розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів, появи на території військової частини в нетверезому стані, стані наркотичного чи іншого сп'яніння підлеглих військовослужбовців, а також військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів.
Частиною 3 вказаної норми Закону передбачена відповідальність за дії передбачені частинами першою або другою цієї статті, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі самі порушення, або в умовах особливого періоду.
Як слідує із протоколу №89 про військове адміністративне правопорушення передбачене ч.3 ст.172-20 КУпАП, як на підставу притягнення до адміністративної відповідальності військовослужбовця ОСОБА_1 вказується саме перебування його в нетверезому стані під час виконання службових обов'язків на лікуванні в інфекційному відділенні на території Коростенської центральної міської лікарні.
Суд звертає увагу, що військовослужбовець, який перебуває на лікуванні, не може вважатися таким, що виконує обов'язки військової служби, оскільки даний факт є підтвердженням тимчасової непрацездатності, отже, й неможливості виконання службових обов'язків з поважених причин, а саме за станом здоров'я.
Суд зазначає, що визнання військовослужбовцем своєї вини та підтвердження перебування останього у станні алкогольного сп'яніння, не є підставою для притягнення його до відповідальності за ч.3 ст.172-20 КУпАП, оскільки диспозиція цієї статті не передбачає адміністративну відповідальність за перебування військовослужбовця в стані алкогольного сп'яніння на лікуванні в медичному закладі, поза межами території військової частини та військових об'єктів, тобто відсутня об'єктивна сторона правопорушення.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що у діях військовослужбовця ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП.
Відповідно до п.1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
З огляду на вищенаведене, провадження в справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП, а саме у зв'язку з відсутністю в діях особи складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.172-20 КУпАП.
Керуючись п.1 ч. 1 ст. 247 та ст. 172-20, 251, 252, 283-285, 294 КУпАП,
Провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 за ч.3 ст.172-20 КУпАП закрити на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення через Коростенський міськрайонний суд Житомирської області.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги.
Суддя : Оксана ІВАШКЕВИЧ