Ухвала від 30.07.2025 по справі 334/5518/24

Дата документу 30.07.2025 Справа № 334/5518/24

ЗАПОРІЗЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

Єдиний унікальний № 334/5518/25 Головуючий в 1 інст. ОСОБА_1

Провадження № 11-сс/807/668/24 Доповідач в 2 інст. ОСОБА_2

Категорія ст. 157 КК України

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 липня 2025 року м. Запоріжжя

Колегія суддів судової палати у кримінальних справах Запорізького апеляційного суду в складі:

головуючого судді ОСОБА_2 ,

суддів ОСОБА_3 , ОСОБА_4 ,

при секретарі ОСОБА_5 ,

за участі прокурора ОСОБА_6 ,

підозрюваного ОСОБА_7 ,

захисника підозрюваного - адвоката ОСОБА_8 ,

розглянувши в апеляційному порядку у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань Запорізького апеляційного суду провадження за апеляційною скаргою начальника Веселівського відділу Мелітопольської окружної прокуратури ОСОБА_6 на ухвалу слідчого судді Дніпровського районного суду м. Запоріжжя від 18 липня 2025 року, якою залишено без задоволення клопотання слідчого про відсторонення від посади

ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Запоріжжя, громадянина України, маючого вищу освіту, займає посаду заступника директора Департаменту муніципального управління Запорізької міської ради, не одруженого, маючого на утриманні неповнолітню дитину, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , раніше не судимого,

підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України, -

ВСТАНОВИЛА:

Слідчий СВ Мелітопольського РУП ГУНП в Запорізькій області ОСОБА_9 , за погодженням з начальником Веселівського відділу Мелітопольської окружної прокуратури Запорізької області ОСОБА_6 звернувся з клопотанням про відсторонення підозрюваного ОСОБА_7 від посади заступника директора департаменту муніципального управління - начальника управління інфраструктури та благоустрою Запорізької міської ради, строком до 24 серпня 2025 року.

Вимоги клопотання обґрунтовані тим, що досудовим розслідуванням встановлено, що розпорядженням Запорізького міського голови від 30 листопада 2020 року № 2106 к/тр, ОСОБА_7 призначено на посаду директора департаменту інфраструктури та благоустрою Запорізької міської ради із збереженням йому 9 рангу посадової особи місцевого самоврядування.

Відповідно положення про департамент інфраструктури та благоустрою Запорізької міської ради, затвердженого рішенням Запорізької міської ради № 37 від 27 травня 2020 року, департамент є виконавчим органом Запорізької міської ради, у своїй діяльності керується Конституцією України, Законами України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про службу в органах місцевого самоврядування» та іншими законами України з питань організації та діяльності органів місцевого самоврядування, постановами Верховної Ради України, актами Президента України, декретами, постановами і розпорядженнями Кабінету Міністрів України, нормативними актами інших центральних органів влади, Статутом територіальної громади міста Запоріжжя, рішеннями міської ради і виконавчого комітету, розпорядженнями міського голови, даним положенням та іншими нормативними актами. Департамент очолює директор, який призначається та звільняється з посади міським головою у відповідності з діючим законодавством України.

Згідно з вказаним вище положенням, директор департаменту: здійснює керівництво діяльністю департаменту, несе персональну відповідальність за виконання покладених на департамент завдань і здійснення ним своїх функцій; діє без доручення від імені департаменту, забезпечує виконання обов'язків і повноважень, покладених на нього, представляє інтереси департаменту в органах державної влади і органах місцевого самоврядування, інших організаціях, у відносинах з юридичними та фізичними особами; укладає в межах наданих повноважень та відповідно до чинного законодавства угоди, необхідні для виконання департаментом своїх функцій; розпоряджається коштами в межах затверджених кошторисів, має право першого підпису; контролює своєчасне та якісне виконання працівниками департаменту покладених на них обов'язків; координує діяльність структурних підрозділів департаменту з усіх напрямків діяльності.

Посадовою інструкцією директора департаменту інфраструктури та благоустрою Запорізької міської ради, затвердженою 20.01.2020 закріплено його права та обов'язки, а саме здійснювати керівництво діяльністю департаменту, нести персональну відповідальність за виконання покладених на департамент завдань і здійснення своїх функцій, розпоряджатися коштами в межах затвердженого кошторису витрат. Директор департаменту несе відповідальність за неякісне і несвоєчасне виконання посадових обов'язків і завдань, покладених на нього дійсною посадовою інструкцією або невикористання наданих йому прав.

ОСОБА_7 з огляду на його повноваження як директора департаменту є службовою особою.

Розпорядженням голови Запорізької обласної державної адміністрації від 18 жовтня 2022 року № 462 «Про розподіл субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення заходів щодо підтримки територій, що зазнали негативного впливу внаслідок збройного конфлікту на сході України», Запорізькій міській територіальній громаді надано 7973900 грн. субвенції на придбання паливної деревини.

Рішенням Запорізької міської ради від 07 листопада 2022 року №422 «Про внесення змін до Програми розвитку інфраструктури та комплексного благоустрою міста Запоріжжя на 2020-2022 роки, затвердженої рішенням міської ради від 18 грудня 2019 року №15 (зі змінами та доповненнями)», головним розпорядником бюджетних коштів у сумі 7973900 грн., виділених на забезпечення деревиною паливною домогосподарств м. Запоріжжя визначено департамент інфраструктури та благоустрою Запорізької міської ради.

Водночас, відповідно п.2, п.13 «Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування» (далі - Особливості), затверджених постановою КМУ від 12.10.2022 № 1178, придбання замовниками товарів і послуг (крім послуг з поточного ремонту), вартість яких становить або перевищує 100 тис. грн., послуг з поточного ремонту, вартість яких становить або перевищує 200 тис. грн., робіт, вартість яких становить або перевищує 1,5 млн. грн., може здійснюватися шляхом укладення договору про закупівлю без застосування відкритих торгів та/або електронного каталогу для закупівлі товару в разі, коли замовник перебуває в районі проведення воєнних (бойових) дій на момент прийняття рішення про здійснення закупівлі або її здійснення.

Запорізька міська територіальна громада внесена до Переліку територіальних громад як така, що розташована в районі проведення воєнних (бойових) дій станом на 10 грудня 2022 року, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України 25 квітня 2022 року № 75 (у редакції наказу Міністерства розвитку громад та територій України від 28 лютого 2025 року №376).

Так, на початку листопада 2022 року ОСОБА_7 , будучи обізнаним із вимогами Закону України «Про публічні закупівлі» та порядком проведення закупівлі відповідно до Особливостей, затверджених постановою КМУ від 12 жовтня 2022 року № 1178, в частині можливості укладання угоди без застосування відкритих торгів, вирішив використати вищезазначені норми законодавства для укладення з ТОВ «Промбудінвестінг», ФОП ОСОБА_10 та ФОП ОСОБА_11 договорів про закупівлю та поставку за завідомо завищеними цінами паливної деревини, створивши таким чином умови для розтрати бюджетних коштів шляхом зловживання своїм службовим становищем та отримання економічно необґрунтованого прибутку вказаними вище суб'єктами господарювання за рахунок бюджетних коштів.

У подальшому, маючи повноваження на укладання угод, 22 листопада 2022 року ОСОБА_7 у денний час, будучи службовою особою, а саме директором департаменту інфраструктури та благоустрою Запорізької міської ради, знаходячись на своєму робочому місці в приміщенні вказаного вище департаменту, який розташований по пр. Соборному, 214 в м. Запоріжжі, зловживаючи своїм службовим становищем, діючи в порушення положень ст.ст. 626, 632 ЦК України, ст.ст. 7, 26 БК України, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій та передбачаючи суспільно небезпечні наслідки у вигляді одержання майнової неправомірної вигоди для ТОВ «Промбудінвестінг» та ФОП ОСОБА_10 у вигляді оплати на їх користь надмірно сплачених коштів державного бюджету за поставку деревини дров'яної непромислового призначення, діючи умисно, підписав договір № 41/22/24 з ТОВ «Промбудінвестінг» про закупівлю деревини дров'яної непромислового використання для опалення у кількості 998,4 м.куб. на загальну суму 3095040 грн. (3100 грн. за 1 м.куб.), договір № 40/22/23 та ФОП ОСОБА_10 про закупівлю деревини дров'яної непромислового використання для опалення у кількості 800 м.куб. на загальну суму 2480000 грн. (3100 грн. за 1 м.куб.).

В подальшому, 19 грудня 2022 року ОСОБА_7 , продовжуючи реалізовувати злочинний умисел, направлений на розтрату бюджетних грошових коштів, у денний час, будучи службовою особою, а саме директором департаменту інфраструктури та благоустрою Запорізької міської ради, знаходячись на своєму робочому місці в приміщенні вказаного вище департаменту, який розташований по пр. Соборному, 214 в м. Запоріжжі, зловживаючи своїм службовим становищем, діючи в порушення положень ст.ст. 626, 632 ЦК України, ст.ст. 7, 26 БК України, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій та передбачаючи суспільно небезпечні наслідки у вигляді одержання майнової неправомірної вигоди для ФОП ОСОБА_11 у вигляді оплати на її користь надмірно сплачених коштів державного бюджету за поставку деревини дров'яної непромислового призначення, діючи умисно, підписав договір № 46/22/28 з ФОП ОСОБА_11 про закупівлю деревини дров'яної непромислового використання для опалення у кількості 771,2 м.куб. на загальну суму 2390720 грн (3100 грн. за 1 м.куб.).

Таким чином, ОСОБА_7 , зловживаючи службовим становищем, в порушення принципів максимальної економії, ефективності та пропорційності використання бюджетних коштів, уклав угоди з ТОВ «Промбудінвестінг», ФОП ОСОБА_10 та ФОП ОСОБА_11 за ціною вище ринкової, що склалась на той час.

У подальшому, на підставі складених актів приймання-передачі деревини та підписаних ОСОБА_7 відповідних платіжних документів, з банківського рахунку Департаменту інфраструктури та благоустрою Запорізької міської ради, що емітований в Державній казначейській службі України № UA818201720344220028071095199, здійснено перерахування бюджетних коштів на банківський рахунок ТОВ «Промбудінвестінг», що емітований в АТ «Державний ощадний банк України» № НОМЕР_1 на загальну суму 3095040 грн., а саме: 28.12.2022 - 1120960 грн., 28.12.2022 - 1120960 грн. та 28.12.2022 - 853120 грн. Таким чином, розрахунок за договором №41/22/24 від 22 листопада 2022 року про постачання деревини дров'яної непромислового використання для опалення здійснено в повному обсязі.

Крім того, на підставі складених актів приймання-передачі деревини та підписаних ОСОБА_7 відповідних платіжних документів, з банківського рахунку Департаменту інфраструктури та благоустрою Запорізької міської ради, що емітований в Державній казначейській службі України № UA818201720344220028071095199, здійснено перерахування бюджетних коштів на банківський рахунок ФОП ОСОБА_10 , що емітований в АТ «ПУМБ» № НОМЕР_2 на загальну суму 2480000 грн., а саме: 28.12.2022 - 783680 грн., 28.12.2022 - 515840 грн., 28.12.2022 - 188480 грн., 28.12.2022 - 198400 грн., 28.12.2022 - 99200 грн., 30.12.2022 - 496000 грн. та 30.12.2022 - 198400 грн. Таким чином, розрахунок за договором №40/22/23 від 22.11.2022 про постачання деревини дров'яної непромислового використання для опалення здійснено в повному обсязі.

Крім цього, на підставі складених актів приймання-передачі деревини та підписаних ОСОБА_7 відповідних платіжних документів, з банківського рахунку Департаменту інфраструктури та благоустрою Запорізької міської ради, що емітований в Державній казначейській службі України № UA818201720344220028071095199, здійснено перерахування бюджетних коштів на банківський рахунок ФОП ОСОБА_11 , що емітований в АТ КБ «ПриватБанк» № НОМЕР_3 на загальну суму 2390720 грн., а саме: 29.12.2022 - 595200 грн., 30.12.2022 - 992000 грн., та 30.12.2022 - 803520 грн. Таким чином, розрахунок за договором №46/22/28 від 19.12.2022 про постачання деревини дров'яної непромислового використання для опалення здійснено в повному обсязі.

Відповідно висновку комплексної судової товарознавчої та економічної експертизи № 597-25 від 19 червня 2025 року встановлено, що середня ринкова вартість 1 куб.м. деревини дров'яної непромислового використання для опалення 2-3 групи (сосна) без ПДВ з урахуванням доставки станом на листопад-грудень 2022 року у Запорізькій області та найближчих регіонах складала 2789 грн.

У результаті проведеного арифметичного розрахунку різниця між ринковою вартістю 998,4 м3 деревини дров'яної непромислового використання для опалення 2-3 групи, визначеною товарознавчим дослідженням, та вартістю 998,4 м3 деревини дров'яної непромислового використання для опалення 2-3 групи, визначеною у договорі № 41/22/24, який укладено між департаментом інфраструктури та благоустрою Запорізької міської ради та ТОВ «Промбудінвестінг» складає 310502,40 грн.

У результаті проведеного арифметичного розрахунку різниця між ринковою вартістю 800 м3 деревини дров'яної непромислового використання для опалення 2-3 групи, визначеною товарознавчим дослідженням, та вартістю 800 м3 деревини дров'яної непромислового використання для опалення 2-3 групи, визначеною у договорі № 40/22/23, який укладено між департаментом інфраструктури та благоустрою Запорізької міської ради та ФОП ОСОБА_10 складає 248800 грн.

У результаті проведеного арифметичного розрахунку різниця між ринковою вартістю 771,2 м3 деревини дров'яної непромислового використання для опалення 2-3 групи, визначеною товарознавчим дослідженням, та вартістю 771,2 м3 деревини дров'яної непромислового використання для опалення 2-3 групи, визначеною у договорі № 46/22/28, який укладено між департаментом інфраструктури та благоустрою Запорізької міської ради та ФОП ОСОБА_11 складає 239843,20 грн.

За таких обставин, у період з 22.11.2022 року по 19.12.2022 року, директор департаменту інфраструктури та благоустрою Запорізької міської ради ОСОБА_7 , зловживаючи службовим становищем, діючи умисно, з метою розтрати бюджетних коштів в інтересах третіх осіб, уклав від імені департаменту інфраструктури та благоустрою Запорізької міської ради договір № 41/22/24 з ТОВ «Промбудінвестінг», на підставі якого 28.12.2022 року на розрахунковий рахунок вказаного суб'єкта господарювання надлишково сплачено 310502,40 грн., договір №40/22/23 з ФОП ОСОБА_10 , на підставі якого з 28 по 30.12.2022 року на розрахунковий рахунок вказаного суб'єкта господарювання надлишково сплачено 248 800,00 грн. та договір №46/22/28 з ФОП ОСОБА_11 , на підставі якого з 29 по 30.12.2022 року на розрахунковий рахунок вказаного суб'єкта господарювання надлишково сплачено 239843,20 грн., чим здійснив розтрату бюджетних грошових коштів на загальну суму 799145,60 грн., що більше ніж у 600 разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян станом на момент вчинення кримінального правопорушення та є особливо великим розміром.

Таким чином, ОСОБА_7 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України, тобто у розтраті чужого майна шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, вчинене в умовах воєнного стану в особливо великих розмірах.

5 січня 2023 року відомості про кримінальне правопорушення були внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №52023000000000008 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України.

24 червня 2025 року ОСОБА_7 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України.

27 червня 2025 року ОСОБА_7 повідомлено про зміну раніше повідомленої підозри у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України.

Посилаючись на те, що підозрюваний, перебуваючи на посаді незаконними способами впливатиме на свідків, або протиправно перешкоджатиме кримінальному провадженню іншим чином та може продовжити злочинну діяльність, слідчий просив відсторонити ОСОБА_7 від посади.

Залишаючи без задоволення клопотання, слідчий суддя зазначив про недоведеність прокурором підстав вважати, що відсторонення підозрюваного ОСОБА_7 від посади є необхідним для припинення кримінального правопорушення, припинення або запобігання протиправній поведінці підозрюваного, який перебуваючи на посаді, може знищити чи підробити речі і документи, які мають значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.

В апеляційній скарзі прокурор вважає ухвалу слідчого судді незаконною, а висновки суду такими, що не відповідають викладеним у судовому рішенні фактичним обставинам кримінального провадження.

В обґрунтування своєї скарги вказує, що слідчим суддею не взято до уваги те, що свідками кримінального правопорушення є керівники та інші службові особи суб'єктів господарювання, які згідно матеріалів провадження певним чином пов'язані у своїй господарській діяльності та залежать від органів місцевої влади та органів місцевого самоврядування, і розуміючи це, ОСОБА_7 в тому числі шляхом використання свого службового становища може здійснювати вплив на вказаних осіб через працівників інших структурних підрозділів ЗМР або працівників інших органів влади регіону.

Крім того зазначає, що слідчим суддею не враховано того, що хоча Департамент муніципального управління Запорізької міської ради і не є правонаступником ліквідованого департаменту, однак виконує аналогічні завдання і повноваження, що і ліквідований орган, у складі новоутвореного департаменту продовжують працювати особи, які раніше обіймали посади у Департаменті інфраструктури та благоустрою, зокрема, ті хто перебував у прямому службовому підпорядкуванні підозрюваному, які наразі беруть участь у цьому кримінальному провадженні в процесуальному статусі свідків.

Вказує, що слідчим суддею в оскаржуваній ухвалі не обґрунтовано відступ від положень ч. 5 ст. 65-1 Закону України «Про запобігання корупції», згідно з якими особа, якій повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення у сфері службової діяльності, підлягає відстороненню від посади.

Просить скасувати оскаржувану ухвалу та постановити нову, якою задовольнити клопотання та відсторонити від посади заступника директора Департаменту муніципального управління - начальника управління інфраструктури та благоустрою Запорізької міської ради підозрюваного ОСОБА_7 до 24 серпня 2025 року, в межах строку досудового розслідування.

У судовому засіданні апеляційного суду прокурор підтримав апеляційну скаргу та зазначив, що постановляючи ухвалу про відмову у задоволенні клопотання слідчого, слідчий суддя зазначив, що ОСОБА_7 вже не займає вказану в клопотанні посаду, разом з цим, ОСОБА_7 займає ту ж саму посаду, але вона має іншу назву.

Захисник - адвокат ОСОБА_8 заперечував проти задоволення апеляційної скарги, підтримав подані ним заперечення та вказав, що посилання прокурора на те, що ОСОБА_7 продовжує виконувати ті ж самі службові функції, документально не підтверджені.

Підозрюваний ОСОБА_7 заперечував проти задоволення апеляційної скарги та вказав, що наразі департамент ліквідовано, він працює в іншому департаменті, де виконує інші посадові функції.

Заслухавши доповідь судді, підозрюваного, його захисника та прокурора, дослідивши матеріали провадження, обговоривши доводи, наведені в апеляційній скарзі та провівши судові дебати, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ст. 404 КПК України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.

З огляду на ст. 131 КПК України відсторонення від посади є окремим видом заходу забезпечення кримінального провадження, який застосовується з метою досягнення дієвості цього провадження.

Відповідно до ст. 154 КПК України відсторонення від посади може бути здійснено щодо особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину середньої тяжкості, тяжкого чи особливо тяжкого злочину, і незалежно від тяжкості злочину - щодо особи, яка є службовою особою правоохоронного органу.

Відповідно до ч. 1 ст. 155 КПК України, прокурор, слідчий за погодженням з прокурором має право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування або суду під час судового провадження із клопотанням про відсторонення особи від посади.

Згідно з ч. 2 ст. 155 КПК України у клопотанні про відсторонення від посади, зокрема зазначаються: виклад обставин, що дають підстави вважати, що підозрюваний, обвинувачений, перебуваючи на посаді, знищить чи підробить речі і документи, які мають суттєве значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливатиме на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджатиме кримінальному провадженню іншим чином.

Відповідно до ч. 1 ст. 157 КПК України слідчий суддя, суд відмовляє у задоволенні клопотання про відсторонення від посади, якщо слідчий, прокурор не доведе наявність достатніх підстав вважати, що такий захід необхідний для припинення кримінального правопорушення, припинення або запобігання протиправній поведінці підозрюваного чи обвинуваченого, який, перебуваючи на посаді, може знищити чи підробити речі і документи, які мають значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.

Отже, у клопотанні повинні бути викладені конкретні обставини, які дають підстави вважати, що підозрюваний, перебуваючи на посаді, вчинить такі дії, які негативно вплинуть на кримінальне провадження, а на слідчого, прокурора покладається обов'язок доведення існування таких ризиків.

Колегія суддів приходить до висновку, що надані суду матеріали провадження доводять необхідність застосування щодо ОСОБА_7 такого заходу забезпечення кримінального провадження як відсторонення від посади.

Так, як встановлено із матеріалів клопотання, Мелітопольським районним управлінням поліції Головного управління Національної поліції в Запорізькій області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №52023000000000008 від 5 січня 2023 року, за правовою кваліфікацією кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України.

Також, із матеріалів провадження слідує, що ОСОБА_7 у даному кримінальному провадженні 24 червня 2025 року повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України, тобто у розтраті чужого майна шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, вчиненого в умовах воєнного стану в особливо великих розмірах (а.с. 153-159).

Підставами для відсторонення від посади ОСОБА_7 , слідчий зазначає, що існують такі ризики, як: знищення або підроблення речей чи документів, що мають значення для досудового розслідування; незаконного впливу на свідків та інших учасників кримінального провадження.

На переконання колегії суддів, органом досудового розслідування доведено наявність правових підстав для відсторонення підозрюваного ОСОБА_7 від посади заступника директора - начальника управління інфраструктури та благоустрою департаменту муніципального управління Запорізької міської ради, оскільки в цьому кримінальному провадженні наявна обґрунтована підозра щодо вчинення ним кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України, а зазначені в клопотанні ризики існують.

Так, підозрюваному ОСОБА_7 інкримінується вчинення злочину з використанням свого службового становища, перебуваючи на посаді директора департаменту інфраструктури та благоустрою Запорізької міської ради.

Відповідно до розпорядження Запорізької міської ради від 27 березня 2023 року №647 к/тр, ОСОБА_7 призначено на посаду заступника директора департаменту управління інфраструктури та благоустрою департаменту муніципального управління Запорізької міської ради (а.с. 194).

Так, займана ОСОБА_7 посада заступника директора департаменту управління інфраструктури та благоустрою департаменту муніципального управління Запорізької міської ради, об'єктивна потреба здійснення організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських заходів щодо забезпечення діяльності департаменту вимагає від нього комунікації з працівниками цієї установи, частина яких потенційно може бути свідками у даному кримінальному провадженні. При цьому, зміст і характер спілкування вказаних осіб не може бути предметом контролю з боку прокурора або суду.

На переконання колегії суддів, ОСОБА_7 , займаючи керівну посаду в департаменті, а отже маючи відповідні повноваження як заступника директора департаменту управління інфраструктури та благоустрою департаменту муніципального управління Запорізької міської ради, маючи авторитет, матиме можливість прямо або опосередковано впливати на позицію свідків у вказаному провадженні, здійснювати на них тиск/погрожувати/умовляти/прохати тощо з метою домогтися вигідних для себе необхідних свідчень під час судового розгляду.

Крім того, колегія суддів не виключає і можливості знищення чи підроблення документів, які до теперішнього часу не віднайдені, мають значення для досудового розслідування та можуть перебувати у розпорядженні підозрюваного, як у заступника директора департаменту.

Таким чином, колегія суддів вважає, що існує ризик того, що підозрюваний може вчинити дії для приховання або знищення будь-якої із речей і документів, зокрема, які можуть мати значення для встановлення обставин кримінального правопорушення, з урахуванням критеріїв, які мають враховуватися при встановленні його існування.

Також, слід зазначити, що відповідно до примітки до статті 45 КК корупційними злочинами відповідно до цього Кодексу вважаються злочини, передбачені статтями 191, 262, 308, 312, 313, 320, 357, 410, у випадку їх вчинення шляхом зловживання службовим становищем, а також кримінальні правопорушення, передбачені статтями 210, 354, 364, 364-1, 365-2, 368, 368-3-369, 369-2, 369-3 цього Кодексу.

Згідно ч. 5 ст. 65 Закону України «Про запобігання корупції» особа, якій повідомлено про підозру у вчиненні нею злочину у сфері службової діяльності, підлягає відстороненню від виконання повноважень на посаді в порядку, визначеному законом.

Частинами 1 та 2 статті 154 КПК встановлено, що відсторонення від посади може бути здійснено щодо особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину.

Відсторонення від посади здійснюється на підставі рішення слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження на строк не більше двох місяців.

Матеріали провадження свідчать про те, що слідчий у відповідності до вимог ст. 155 КПК звернувся до слідчого судді із вказаним клопотанням про відсторонення ОСОБА_7 від посади у зв'язку із тим, що він обґрунтовано підозрюється в тому, що будучи службовою особою вчинив кримінальне правопорушення, передбачене ч. 5 ст. 191 КК України, яке з урахуванням примітки до ст. 45 КК України в даному кримінальному провадженні відноситься до корупційних.

Разом з цим, слідчий суддя не врахував вказаних вимог закону та прийняв рішення, яким у задоволенні клопотання відмовив.

Підсумовуючи викладене, колегія суддів вважає, що слідчим і прокурором доведено наявність достатніх підстав вважати, що відсторонення ОСОБА_7 від посади є необхідним для припинення або запобігання його протиправній поведінці, а також, що перебуваючи на посаді, останній може змінити, знищити чи підробити документи, які мають значення для досудового розслідування, впливатиме на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджатиме кримінальному провадженню іншим чином.

За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку, що доводи апеляційної скарги є обґрунтованими, у зв'язку з чим апеляційна скарга підлягає задоволенню, а ухвала слідчого судді скасуванню з постановленням нової ухвали, якою слід відсторонити ОСОБА_7 від посади заступника директора - начальника управління інфраструктури та благоустрою департаменту муніципального управління Запорізької міської ради.

Враховуючи наведене, керуючись ст.ст. 155, 157, 404, 407, 422 КПК України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу начальника Веселівського відділу Мелітопольської окружної прокуратури ОСОБА_6 задовольнити.

Ухвалу слідчого судді Дніпровського районного суду м. Запоріжжя від 18 липня 2025 року, якою залишено без задоволення клопотання слідчого про відсторонення від посади ОСОБА_7 , підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України, скасувати.

Постановити нову ухвалу, якою клопотання слідчого про відсторонення особи від посади задовольнити.

Відсторонити ОСОБА_7 від посади заступника директора - начальника управління інфраструктури та благоустрою департаменту муніципального управління Запорізької міської ради строком до 22 серпня 2025 року включно.

Ухвала апеляційного суду підлягає негайному виконанню в порядку, передбаченому для виконання судових рішень.

Копію ухвали апеляційного суду не пізніше дня, наступного за її постановленням, надіслати процесуальному прокурору та до Запорізької міської ради.

Ухвала суду оскарженню в касаційному порядку не підлягає, набирає законної сили з моменту її оголошення.

Судді:

ОСОБА_2 ОСОБА_3 ОСОБА_4