Постанова від 08.08.2025 по справі 682/1877/25

Справа 682/1877/25

Провадження № 3/682/713/2025

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 серпня 2025 року м. Славута

Суддя Славутського міськрайонного суду Зеленська В.І., з участю потерпілої ОСОБА_1 , розглянувши справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла від відділення поліції №1 Шепетівського районного управління поліції ГУНП в Хмельницькій області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українця, громадянина України, уродженця та жителя АДРЕСА_1 , одруженого, непрацюючого, з середньою освітою, протягом року не притягувався до адмінвідповідальності - за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

В період з 09 год 07.07.2025 року по 10 год 16.07.2025 року за місцем проживання по АДРЕСА_1 ОСОБА_2 умисно погрожував, ображав нецензурною лайкою дружину ОСОБА_3 , чим завдав шкоду її психічному здоров'ю та вчинив домашнє насильство психологічного характеру.

Потерпіла ОСОБА_3 пояснила, що її чоловік ОСОБА_2 систематичо вчиняє фізичне та психологічне насильство щодо неї та щодо 3-х неповнолітніх дітей: ОСОБА_4 , 2015 р.н., ОСОБА_5 , 2017 р.н., ОСОБА_6 , 2021 р.н.. ОСОБА_2 зловживає алкогольними напоями, офіційно ніде не працює, за дітьми не доглядає. Приблизно 1-2 рази на тиждень б'є її руками та ногами, вириває волосся на голові, бив по голові та починав душити за шию. Дітей він не б'є, але постійно обзиває, час від часу вона вимушена проживати у своїх батьків.

ОСОБА_2 належним чином повідомлений про дату час та місце розгляду справи, але в судове засідання не з'явився.

Відповідно до ст. 268 КУпАП при розгляді справ про адміністративні правопорушення, передбачені статтею 173-2 цього Кодексу, присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, не є обов'язковою.

Винуватість ОСОБА_2 в скоєнні правопорушення стверджується протоколом про адміністративне правопорушення від 07.07.2025 р серія ВАД №419693 про дату, час, місце та обставини вчинення адмінправопорушення;

- протоколом прийняття заяви ОСОБА_3 про те, що ОСОБА_2 на систематичній осонові вчиняє фізичне та психологічне насильство щодо своєї дружини, з якою перебуває в офіційному шлюбі з 2014 року та психологічне насильство щодо 3х неповнолітнії дітей: ОСОБА_4 2015 р.н., ОСОБА_5 , 2017 р.н., ОСОБА_6 , 2021 р.н. ;

- письмовими поясненнями ОСОБА_2 , з яких вбачається, що він проживає разом із дружиною ОСОБА_3 та трьома неповнолітніми дітьми. На даний час ніде не працює, заробляє тимчасовими заробітками, іноді може вживати алкогольні напої. На побутовому ґрунті в них із дружиною виникають конфлікти через ведення господартсва, виховання дітей та розподіл коштів. Під час даних конфліктів не може стримати своїх емоцій та на підвищених тонах висловлює свої невдоволення відносно дружини та дітей, при цьому вживає слова нецензурної лайки, погрози фізичною розправою, однак ніяких реальних дій, від яких могло б постраждати життя чи здоров'я, він не вчиняв.

Відповідно до п. 3, 14 ч.1 ст.1 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству», домашнє насильство - діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім'ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім'єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь. Психологічне насильство - форма домашнього насильства, що включає словесні образи, погрози, у тому числі щодо третіх осіб, приниження, переслідування, залякування, інші діяння, спрямовані на обмеження волевиявлення особи, контроль у репродуктивній сфері, якщо такі дії або бездіяльність викликали у постраждалої особи побоювання за свою безпеку чи безпеку третіх осіб, спричинили емоційну невпевненість, нездатність захистити себе або завдали шкоди психічному здоров'ю особи.

На підставі наведеного вважаю, що в діях ОСОБА_2 міститься склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1. ст. 173-2 КУпАП, так як він вчинив домашнє насильство, тобто умисне вчинення дій фізичного і психологічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи тощо), внаслідок чого була завдана шкода психічному здоров'ю потерпілої.

Відповідно до ст 39-1 КУпАП у разі вчинення домашнього насильства чи насильства за ознакою статі суд під час вирішення питання про накладення стягнення за адміністративне правопорушення має право одночасно вирішити питання про направлення особи, яка вчинила домашнє насильство чи насильство за ознакою статі, на проходження програми для таких осіб, передбаченої Законом України "Про запобігання та протидію домашньому насильству" чи Законом України "Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків".

З форми оцінки ризиків вчинення ОСОБА_2 домашнього насильства, складеної поліцейським ВП №1 Шепетівського РУП ГУНП в Хмельницькій області, вбачається, що рівень небезпеки високий. Відносно нього винесений терміновий заборонний припис серії АА №386514.

Враховуючи те, що ОСОБА_2 вперше притягується до адмінвідповідальності за ст. 173-2 КУпАП, рівень небезпеки його дій для оточуючих є високим, вважаю , що є підстави направляти ОСОБА_2 для проходження програми, передбаченої Законом України "Про запобігання та протидію домашньому насильству" чи Законом України "Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків".

Оскільки адміністративне стягнення є не тільки мірою відповідальності, але й служить вихованню особи, яка скоїла правопорушення, вважаю за необхідне застосувати до ОСОБА_2 адмінстягнення в межах санкції ч. 1 статті 173-2 КУпАП у виді штрафу.

Відповідно до ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.

Керуючись ст.ст. 33-35, 40-1, 283, 284, 294, 307, 308, 173-2 ч.1 КУпАП,

ПОСТАНОВИВ:

Визнати винуватим ОСОБА_2 у вчиненні адмінправопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, і накласти на нього адмінстягнення у виді штрафу в розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 340 грн (Отримувач коштів: ГУК у Хмел.обл/Берездів.стг/ 21081100 Код отримувача (код за ЄДРПОУ): -37971775 Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП) Рахунок отримувача: UA338999980313040106000022679 Код класифікації доходів бюджету: 21081100)

Направити ОСОБА_2 для проходження програми, передбаченої Законом України "Про запобігання та протидію домашньому насильству" чи Законом України "Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків" .

Стягнути з ОСОБА_2 в користь держави судовий збір в сумі 605 грн 60 коп. (Отримувач коштів: ГУК у м. Києві/Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 37993783 , банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача - (МФО) 899998, рахунок отримувача - UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету - 22030106).

Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

У разі несплати правопорушником штрафу у вказаний строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.

У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.

Постанову в частині направлення порушника на проходження програми для особи, яка вчинила домашнє насильство, у триденний строк з дня набрання нею законної сили направлити до виконавчого комітету Славутської міської ради Хмельницької області.

Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена до Хмельницького апеляційного суду через Славутський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її захисником.

Суддя Зеленська В. І.

Попередній документ
129397613
Наступний документ
129397615
Інформація про рішення:
№ рішення: 129397614
№ справи: 682/1877/25
Дата рішення: 08.08.2025
Дата публікації: 11.08.2025
Форма документу: Постанова
Форма судочинства: Адмінправопорушення
Суд: Славутський міськрайонний суд Хмельницької області
Категорія справи: Справи про адмінправопорушення (з 01.01.2019); Адміністративні правопорушення, що посягають на громадський порядок і громадську безпеку; Вчинення домашнього насильства, насильства за ознакою статі, невиконання термінового заборонного припису або неповідомлення про місце свого тимчасового перебування
Стан розгляду справи:
Стадія розгляду: Розглянуто: рішення набрало законної сили (08.08.2025)
Дата надходження: 18.07.2025
Предмет позову: Вчинення домашнього насильства
Розклад засідань:
08.08.2025 09:00 Славутський міськрайонний суд Хмельницької області
Учасники справи:
головуючий суддя:
ЗЕЛЕНСЬКА ВІКТОРІЯ ІВАНІВНА
суддя-доповідач:
ЗЕЛЕНСЬКА ВІКТОРІЯ ІВАНІВНА
особа, яка притягається до адмін. відповідальності:
Харчук Юрій Володимирович
потерпілий:
Харчук Надія Вікторівна