Справа 682/1854/25
Провадження № 3/682/704/2025
08 серпня 2025 року м. Славута
Суддя Славутського міськрайонного суду Хмельницької області Зеленська В.І., з участю особи, що притягується до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 , розглянувши справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла від відділення поліції №1 Шепетівського РУП ГУНП в Хмельницькій області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українки, громадянки України, жительки АДРЕСА_1 , з середньою-спеціальною освітою, неодруженої, непрацюючої, раніше до адміністративної відповідальності не притягувалася - за ч. 1 ст. 130 КУпАП,
14 липня 2025 р о 01 год 32 хв в с.Мирутин Шепетівського району Хмельницької області по вул.Центральній ОСОБА_1 керувала мотоциклом Forte 150 без номерного знаку в стані алкогольного сп'яніння - 0,320/00. Визначення стану алкогольного сп'яніння проводилося поліцейськими на місці зупинки за допомогою газоаналізатору "Алкотест Драгер 6820". Таким чином ОСОБА_1 порушила п. 2.9а Правил дорожнього руху України.
ОСОБА_1 винуватість у вчиненому визнала і пояснила, що 13 липня 2025 р близько 23.00 год пила пиво, а 14 липня 2025 р о 01 год 32 хв в с.Мирутин Шепетівського району Хмельницької області по вул.Центральній керувала мотоциклом Forte 150 без нномерного знаку .
Винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адмінправопорушення стверджується: протоколом про адмінправопорушення серії ЕПР1 № 390945 від 14.07.2025 р, в якому зафіксовані місце, дата та час вчинення адмінправопорушення;
- розпискою ОСОБА_1 про роз'яснення їй прав та обов'язків, передбачених ст. 63 Конституції та ст. 268 КУпАП;
- розпискою ОСОБА_1 про роз'яснення їй порядку проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу за допомогою газоаналізатора "Алкотест Драгер 6820" та в медичному закладі;
- актом огляду водія ОСОБА_1 на стан алкогольного сп'яніння за допомогою приладу "Алкотест Драгер 6820", з якого вбачається, що стан сп'яніння ОСОБА_1 на місці події 14.07.2025 р о 01.34 год становив 0,320/00 ;
- направленням водія ОСОБА_1 на огляд до КП "Славутська міська лікарня" на огляд з метою встановлення стану алкогольногно сп'яніння, з якого вбачається, що ОСОБА_1 відмовилася від проходження огляду у медичному закладі;
- чеком алкотестера-газоаналізатора "АлкотестДрагер 6820", з якого вбачається, що стан алкогольного сп'яніння ОСОБА_1 14.07.2025 р о 01 год 34 хв становив 0,32 0/00;
- відеозаписом події від 14.07.2025 р , на якому зафіксовано проходження ОСОБА_1 огляду на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу 14.07.2025 р за допомогою газоаналізатора "Алкотест Драгер 6820" та виявлення стану сп'яніння - 0,32 0/00.
Згідно з ч. 2 ст. 266 КУпАП огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
Поліцейськими дотримано порядок проведення огляду ОСОБА_1 на стан алкогольного сп'яніння, передбачений ч. 2 ст. 266 КУпАП.
Відповідно до п. 2.9а Правил дорожнього руху України водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
У рішенні по справі «О'Галлоран та Франціс проти Сполученого Королівства» від 29.06.2007 року, Європейський суд з прав людини у складі його Великої палати (далі Суд) постановив, що будь-яка особа, яка володіє чи керує автомобілем, підпадає під дію спеціальних правил, оскільки володіння та використання автомобілів є таким, що потенційно може завдати серйозної шкоди. Ті, хто реалізували своє право володіти автомобілями та їздити на них, тим самим погодились нести певну відповідальність та виконувати додаткові обов'язки у правовому полі.
Відповідно до ч. 1 ст. 130 КУпАП керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, тягнуть за собою адміністративну відповідальність.
На підставі викладеного вважаю, що дії ОСОБА_1 вірно кваліфіковані за ч. 1 ст. 130 КУпАП.
ОСОБА_1 раніше не притягувалася до адміністративної відповідальності, є водієм, до неї можливо застосувати адміністративне стягнення в межах санкції ч. 1 ст. 130 КУпАП у виді штрафу з позбавленням права керування транспортними засобами на один рік.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Керуючись ст.ст. 33-35, 40-1, 283, 284, 294, 307, 308, 130 ч.1 КУпАП, п о с т а н о в и в
Визнати винуватою ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 грн, з позбавленням права керування транспортними засобами строком на один рік.
Отримувач коштів для сплати штрафу: ГУК у Хмельницькій області/Хмел.обл./21081300 Код отримувача (код за ЄДРПОУ): - 37971775 Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП) Рахунок отримувача: UA 748999980313060149000022001 .
Стягнути з ОСОБА_1 в користь держави судовий збір в сумі 605 грн 60 коп. (отримувач коштів - ГУК у м. Києві/Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 37993783 , банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача - (МФО) 899998, рахунок отримувача - UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету - 22030106).
Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Штраф, накладений за вчинення адміністративного правопорушення, вноситься порушником в установу банку України .
У разі несплати правопорушником штрафу в установлений строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується:
подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу;
витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.
Протягом десяти днів з дня постановлення постанова може бути оскаржена до Хмельницького апеляційного суду через Славутський міськрайонний суд особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її захисником.
Суддя Зеленська В.І.