Справа №639/4310/24
Провадження №1-кс/639/134/25
06 серпня 2025 року м. Харків
Слідчий суддя Новобаварського районного суду міста Харкова ОСОБА_1 , за участю: секретаря судового засідання - ОСОБА_2 , прокурора - ОСОБА_3 , розглянувши у закритому судовому засіданні у залі суду в м. Харкові клопотання старшого слідчого СВ ВП № 1 ХРУП № 3 ГУНП в Харківській області старшого лейтенанта поліції ОСОБА_4 , погоджене прокурором Новобаварської окружної прокуратури м. Харкова ОСОБА_3 , подане у кримінальному провадженні № 42023222030000134 від 11.09.2023, про надання дозволу на затримання з метою приводу підозрюваного для участі в розгляді клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою стосовно:
ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м. Харкова, громадянки України, заміжньої, з вищою освітою, офіційно не працевлаштованої, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимої,
яка підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення - злочину, передбаченого ч. 2 ст. 190 КК України,
Старший слідчий СВ ВП № 1 ХРУП № 3 ГУНП в Харківській області ОСОБА_4 звернулася до суду з клопотанням, яке погоджене прокурором Новобаварської окружної прокуратури м. Харкова ОСОБА_3 , про надання дозволу на затримання з метою приводу підозрюваного для участі в розгляді клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою стосовно підозрюваної ОСОБА_5 ..
Досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , будучи раніше не судимою, вчинила злочин проти власності за наступних обставин.
Так, ОСОБА_5 , наказом № 110/к від 11.06.2021 року призначена на посаду лікаря-офтальмолога мікрохірургічного відділення судинної патології ока Комунального некомерційного підприємства «Міська клінічна лікарня N?14" ім. проф. Л.Л. Гіршмана» Харківської міської ради, згодом 01.02.2024р. переведена на посаду завідувача мікрохірургічного відділення катаракти та відшарування сітківки відповідно до наказу № 33/к від 29.01.2024р.
В подальшому, відповідно до наказу № 202/к від 22.03.2024, ОСОБА_5 , перебуваючи на посаді завідувача відділення № 5 мікрохірургічного катаракти та відшарування сітківки, переведена до комунального некомерційного підприємства «Міська клінічна багатопрофільна лікарня N?17» Харківської міської ради, 01.04.2024р. прийнята на посаду завідувача відділення, лікаря-офтальмолога мікрохірургічного відділення катаракти та вітреоретинальної патології в порядку переведення та звільнена на підставі наказу № 162/к від 22.05.2024 р. за власним бажанням з вказаної посади.
Відповідно до ст. 49 Конституції України у державних і комунальних закладах охорони здоров'я медична допомога надається безоплатно.
Законом України «Основи законодавства України про охорону здоров'я» від 19.11.1992 року, Постановою Кабінету Міністрів України №1138 від 17.09.1996 року «Про затвердження переліку платних послуг, які надаються в державних закладах охорони здоров'я та вищих медичних закладах освіти», встановлено виключний перелік платних медичних послуг.
Згідно ч. 1 ст. 2 Закону України «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення» (далі - Закон), програма державних гарантій медичного обслуговування населення (програма медичних гарантій) - програма, що визначає перелік та обсяг медичних послуг (включаючи медичні вироби) та лікарських засобів, повну оплату надання яких пацієнтам держава гарантує за рахунок коштів Державного бюджету України згідно з тарифом, для профілактики, діагностики, лікування та реабілітації у зв'язку з хворобами, травмами, отруєннями і патологічними станами, а також у зв'язку з вагітністю та пологами.
Відповідно до цього Закону, держава гарантує повну оплату згідно з тарифом за рахунок коштів Державного бюджету України надання громадянам необхідних їм медичних послуг та лікарських засобів, що передбачені програмою медичних гарантій.
Згідно з ч. 7 ст. 10 Закону, надавачам медичних послуг, які є державними та комунальними закладами охорони здоров'я, забороняється вимагати від пацієнтів винагороду в будь-якій формі за медичні послуги та лікарські засоби, надані за програмою медичних гарантій. Такі дії є підставою для притягнення до відповідальності, передбаченої договором про медичне обслуговування населення, в тому числі одностороннього розірвання договору з ініціативи Уповноваженого органу.
Комунальним некомерційним підприємством Комунальне некомерційне підприємство «Міська клінічна лікарня № 14 ім. проф. Л.Л. Гіршмана» Харківської міської ради, (код ЄДРПОУ: 02003681), (далі - КНП «МКЛ №14 ім. проф. Гіршмана» ХМР), укладено договори про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій з Національною службою здоров'я України (код ЄДРПОУ 42032422) № 2323-E123-P000 від 31.01.2023, (додаткові угоди: № 01 від 21.06.2023, № 02 від 16.10.2023, № 03 від 07.12.2023, № 04 від 20.12.2023, № 05 від 23.12.2023), № 3256-E223-P000 від 08.02.2023 (додаткові угоди: № 01 від 11.09.2023 та № 0396-E124-P000 від 16.01.2024, № 2777-E124-P000 від 08.02.2024, укладені на засадах постанов Кабінету міністра від 27 грудня 2022 р. № 1464 «Деякі питання реалізації програми державних гарантій медичного обслуговування населення у 2023 році» та постанови від 22 грудня 2023 р. № 1394 «Деякі питання реалізації програми державних гарантій медичного обслуговування населення у 2024 році».
Відповідно до п. 8 даних договорів надавач послуг - КНП зобов'язується надавати медичні послуги за програмою медичних гарантій пацієнтам, а замовник - Національна служба здоров'я України (далі - НСЗУ) зобов'язується оплачувати такі послуги відповідно до встановлених тарифів та коригувальних коефіцієнтів.
Згідно з п. 31 вказаних договорів, надавач не має права вимагати від пацієнтів незаконну винагороду в будь-якій формі, яка є попередньою або наступною умовою для отримання пацієнтами медичних послуг, що надаються згідно з цим договором, і повинен здійснювати контроль за тим, щоб працівники надавача та підрядники не вимагали від пацієнтів таку винагороду.
Крім того, відповідно до рішення ХМР від 02.12.2020 № 2310/20 (про внесення змін до Комплексної програми «Інновацій в пріоритетних напрямках розвитку галузі охорони здоров'я м. Харкова на 2011-2025 роки»), відповідно до розділу 3 впровадження медикаментозних технологій лікування окремих категорій населення міста за життєвими показаннями, щодо дає змогу забезпечити хворих офтальмологічною патологією наборами для проведення оперативного втручання - факоемульсифікації та вітректомії.
Так, в ході досудового розслідування, встановлено, що у ОСОБА_5 , яка в період часу з 01.01.2024 по 22.05.2024, яка спочатку займала посаду лікаря-офтальмолога мікрохірургічного відділення судинної патології ока, згодом обіймала посаду завідувача мікрохірургічного відділення катаракти та відшарування сітківки КНП «Міська клінічна лікарня N?14" ім. проф. Л.Л. Гіршмана» ХМР, виник злочинний умисел на заволодіння чужим майном шляхом обману за попередньою змовою групою осіб. Остання, достовірно послуги знаючи, що вказаний медичний заклад є комунальною установою, і медичні фінансуються за рахунок відповідних програм медичних державних гарантій, а також за рахунок відповідних місцевих комплексних програм щодо Інновацій в пріоритетних напрямках розвитку галузі охорони здоров'я м. Харкова, діючи умисно, з корисливих мотивів, з метою наживи та особистого збагачення, будучи обізнаною про передбачений чинним законодавством України порядок безкоштовного надання медичних послуг населенню, порушуючи права громадян на безоплатну медичну допомогу, яка гарантована ст.49 Конституції України, Законом України «Основи законодавства України про охорону здоров'я» від 19.11.1992, Постановою Кабінету Міністрів України №1138 від 17.09.1996 «Про затвердження переліку платних послуг, які надаються в державних закладах охорони здоров'я та вищих медичних закладах освіти», якою встановлений виключний перелік платних медичних послуг, діючи за попередньою змовою з ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , з яким перебувала у законному шлюбі, вирішила вводити в оману пацієнтів лікувального закладу, де працювала, щодо необхідності оплати за надання медичних послуг та медичні товари, що надаються на безоплатній основі, з метою заволодіння грошовими коштами громадян, що потребують лікування.
В подальшому, на виконання спільного злочинного умислу ОСОБА_5 та ОСОБА_6 , розробили план вчинення шахрайських дій, відповідно до якого вона, використовуючи статус лікаря - офтальмолога, мала вводити в оману пацієнтів лікарні, щодо необхідності оплати медичних послуг, а останній в свою чергу мав здійснював контроль та отримання грошових кошті від пацієнтів, після чого вказані особи приступили до його виконання.
Так, 16.01.2024 приблизно о 10 годин. 30 хв., однак точний час в ході досудового розслідування встановити не виявилось за можливе, перебуваючи у службовому приміщенні (оглядова), що знаходиться на 4 поверсі 5-го мікрохірургічного відділення катаракти та відшарування сітківки КНП «МКЛ №14 ім. проф. Гіршмана» ХМР за адресою: м. Харків, вул. Олеся Гончара, буд.5, ОСОБА_5 зустрілась з пацієнткою ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , яка прибула на прийом до лікаря - офтальмолога вказаної медичної установи, в ході огляду пацієнтки та консультативної бесіди, встановила діагноз останній - закритокутова глаукома, назріла катаракта, гіперметропія середнього ступеню обох очей та призначила оперативне втручання відповідно до встановленого діагнозу пацієнтки, у вигляді мікрохірургічної операції, яка полягає у видаленні помутнілого кришталика і заміни його новим (інтраокулярної лінзою - штучним кришталиком), методом факоемульсифікації (ІОЛ) + (ФЕК) та хірургічне втручання у вигляді антиглаукоматозної операції, методом непроникаючої глибокої склеректомії (НГСЕ).
При цьому, на виконання злочинного плану, реалізовуючи спільний з ОСОБА_6 умисел, направлений на заволодіння чужим майном шляхом обману, переслідуючи корисливий мотив, діючи за попередньою змовою групою осіб, достеменно розуміючи, що лікування, призначене нею ОСОБА_7 , є безоплатною медичною послугою за програмою медичних гарантій пацієнтам НСЗУ та комплексної програмою «Інновацій в пріоритетних напрямках розвитку галузі охорони здоров'я м. Харкова на 2011-2025 роки», оплачується з фонду державного та місцевого бюджетів, ввела пацієнта в оману щодо необхідності оплати та висунула незаконну обов'язкову умову останній щодо сплати грошових коштів необхідних для проведення лікування, на загальну 12 000грн., а саме: за проведення операції на лівому оці у розмірі 7 000грн. щодо хірургічного лікування глаукоми та у розмірні 5 000грн. щодо хірургічного лікування катаракти у частині безпосереднього придбання інтраокулярної лінзи (штучного кришталика ока американського виробника) та усіх супутніх витратних матеріалів.
Таким чином, шляхом обману, ОСОБА_5 , використовуючи статус лікаря, створила у пацієнтки хибне уявлення про необхідність та правомірність сплати грошових коштів у вказаному розмірі для проведення її лікування і надала інструктивні вказівки потерпілій ОСОБА_7 щодо здійснення розрахунку з ОСОБА_6 за надання останній медичних послуг в умовах КНП «МКЛ №14 ім.проф. Гіршмана» ХМР з уточненням місця та часу оплати.
Надалі, наступного дня, 17.01.2024 о 06 год. 38 хв., продовжуючи реалізовувати спільний злочинний умисел, ОСОБА_6 , діючи умисно, за попередньою змовою та в групі з ОСОБА_5 , згідно раніше розробленого плану заволодіння грошовими коштами пацієнтів шляхом обману, безпідставно перебуваючи у службовому приміщенні оглядової кімнати на 4 поверсі 5-го мікрохірургічного відділення катаракти та відшарування сітківки КНП «МКЛ №14 ім. проф. Гіршмана» ХМР за адресою: м. Харків, вул. Олеся Гончара, буд.5, суб'єктивно усвідомлюючи протиправність свого діяння, передбачаючи та бажаючи настання суспільно-небезпечних наслідків у вигляді завдання майнової шкоди потерпілій, розуміючи безпідставність оплати за безкоштовні медичні послуги та товари, отримав нібито за лікування від пацієнтки ОСОБА_7 готівкові кошти у розмірі 12 000 грн., які привласнив разом з ОСОБА_5 , витративши їх на власний розсуд.
При цьому, в цей же день, 17.01.2024, завідувачем мікрохірургічного відділення катаракти та відшарування сітківки КНП «Міська клінічна лікарня N?14" ім. проф. Л.Л. Гіршмана» ХМР ОСОБА_5 проведене безоплатне лікування ОСОБА_7 , шляхом оперативного втручання відповідно до діагнозу, у вигляді мікрохірургічної операції, яка полягає у видаленні помутнілого кришталика і заміни його новим (інтраокулярної лінзою - штучним кришталиком), методом факоемульсифікації (ІОЛ) + (ФЕК) та хірургічне втручання у вигляді антиглаукоматозної операції, методом непроникаючої глибокої склеректомії (НГСЕ) на лівому оці за бюджетні кошти за програмою медичних гарантій пацієнтам НСЗУ та комплексної програмою «Інновацій в пріоритетних напрямках розвитку галузі охорони здоров'я м. Харкова на 2011-2025 роки, про що зафіксовано у медичній карті стаціонарного хворого № 445 у вигляді протоколу оперативного втручання та акта про списання витратних матеріалів, які придбані за рахунок загального фонду бюджету в КНП «Міська клінічна лікарня №14 ім. проф. Л. Л. Гіршмана» ХМР при проведенні операції екстракція катаракти з імплантацією штучного кришталика ока методом факоемульсифікації.
Таким чином, ОСОБА_5 та ОСОБА_8 виконали усі дії, які вважали за необхідне для незаконного заволодіння чужим майном, шляхом обману, чим спричинили матеріальну шкоду потерпілій ОСОБА_7 на суму 12 000 грн.
Таким чином, ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , вчинила кримінальне правопорушення-злочин, передбачений ч. 2 ст. 190 КК України, тобто шахрайство, вчинене за попередньою змовою групою осіб.
У подальшому, з метою продовження реалізації своїх злочинних дій, ОСОБА_5 , відповідно до наказу № 202/к від 22.03.2024, перебуваючи на посаді завідувача відділення № 5 мікрохірургічного катаракти та відшарування сітківки, переведена до комунального некомерційного підприємства «Міська клінічна багатопрофільна лікарня N?17» Харківської міської ради, 01.04.2024р. прийнята на посаду завідувача відділення, лікаря-офтальмолога мікрохірургічного відділення катаракти та вітреоретинальної патології в порядку переведення та звільнена на підставі наказу № 162/к від 22.05.2024 р. за власним бажанням з вказаної посади.
Відповідно до ст. 49 Конституції України у державних і комунальних закладах охорони здоров'я медична допомога надається безоплатно.
Законом України «Основи законодавства України про охорону здоров'я» від 19.11.1992 року, Постановою Кабінету Міністрів України №1138 від 17.09.1996 року «Про затвердження переліку платних послуг, які надаються в державних закладах охорони здоров'я та вищих медичних закладах освіти», встановлено виключний перелік платних медичних послуг.
Згідно ч. 1 ст. 2 Закону України «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення» (далі - Закон), програма державних гарантій медичного обслуговування населення (програма медичних гарантій) - програма, що визначає перелік та обсяг медичних послуг (включаючи медичні вироби) та лікарських засобів, повну оплату надання яких пацієнтам держава гарантує за рахунок коштів Державного бюджету України згідно з тарифом, для профілактики, діагностики, лікування та реабілітації у зв'язку з хворобами, травмами, отруєннями і патологічними станами, а також у зв'язку з вагітністю та пологами.
Відповідно до цього Закону, держава гарантує повну оплату згідно з тарифом за рахунок коштів Державного бюджету України надання громадянам необхідних їм медичних послуг та лікарських засобів, що передбачені програмою медичних гарантій.
Згідно з ч. 7 ст. 10 Закону, надавачам медичних послуг, які є державними та комунальними закладами охорони здоров'я, забороняється вимагати від пацієнтів винагороду в будь-якій формі за медичні послуги та лікарські засоби, надані за програмою медичних гарантій. Такі дії є підставою для притягнення до відповідальності, передбаченої договором про медичне обслуговування населення, в тому числі одностороннього розірвання договору з ініціативи Уповноваженого органу.
Комунальним некомерційним підприємством Комунальне некомерційне підприємство «Міська клінічна лікарня № 14 ім. проф. Л.Л. Гіршмана» Харківської міської ради, (код ЄДРПОУ: 02003681), (далі - КНП «МКЛ №14 ім. проф. Гіршмана» ХМР), укладено договори про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій з Національною службою здоров'я України (код ЄДРПОУ 42032422) № 2323-E123-P000 від 31.01.2023, (додаткові угоди: № 01 від 21.06.2023, № 02 від 16.10.2023, № 03 від 07.12.2023, № 04 від 20.12.2023, № 05 від 23.12.2023), № 3256-E223-P000 від 08.02.2023 (додаткові угоди: № 01 від 11.09.2023 та № 0396-E124-P000 від 16.01.2024, № 2777-E124-P000 від 08.02.2024, укладені на засадах постанов Кабінету міністра від 27 грудня 2022 р. № 1464 «Деякі питання реалізації програми державних гарантій медичного обслуговування населення у 2023 році» та постанови від 22 грудня 2023 р. № 1394 «Деякі питання реалізації програми державних гарантій медичного обслуговування населення у 2024 році».
Відповідно до п. 8 даних договорів надавач послуг - КНП зобов'язується надавати медичні послуги за програмою медичних гарантій пацієнтам, а замовник - Національна служба здоров'я України (далі - НСЗУ) зобов'язується оплачувати такі послуги відповідно до встановлених тарифів та коригувальних коефіцієнтів.
Згідно з п. 31 вказаних договорів, надавач не має права вимагати від пацієнтів незаконну винагороду в будь-якій формі, яка є попередньою або наступною умовою для отримання пацієнтами медичних послуг, що надаються згідно з цим договором, і повинен здійснювати контроль за тим, щоб працівники надавача та підрядники не вимагали від пацієнтів таку винагороду.
Крім того, відповідно до рішення ХМР від 02.12.2020 № 2310/20 (про внесення змін до Комплексної програми «Інновацій в пріоритетних напрямках розвитку галузі охорони здоров'я м. Харкова на 2011-2025 роки»), відповідно до розділу 3 впровадження медикаментозних технологій лікування окремих категорій населення міста за життєвими показаннями, щодо дає змогу забезпечити хворих офтальмологічною патологією наборами для проведення оперативного втручання - факоемульсифікації та вітректомії.
Так, в ході досудового розслідування, встановлено, що у ОСОБА_5 , яка в період часу з 01.01.2024 по 22.05.2024, яка спочатку займала посаду лікаря-офтальмолога мікрохірургічного відділення судинної патології ока, згодом обіймала посаду завідувача мікрохірургічного відділення катаракти та відшарування сітківки КНП «Міська клінічна лікарня N?14" ім. проф. Л.Л. Гіршмана» ХМР, виник злочинний умисел на заволодіння чужим майном шляхом обману за попередньою змовою групою осіб. Остання, достовірно послуги знаючи, що вказаний медичний заклад є комунальною установою, і медичні фінансуються за рахунок відповідних програм медичних державних гарантій, а також за рахунок відповідних місцевих комплексних програм щодо Інновацій в пріоритетних напрямках розвитку галузі охорони здоров'я м. Харкова, діючи умисно, з корисливих мотивів, з метою наживи та особистого збагачення, будучи обізнаною про передбачений чинним законодавством України порядок безкоштовного надання медичних послуг населенню, порушуючи права громадян на безоплатну медичну допомогу, яка гарантована ст.49 Конституції України, Законом України «Основи законодавства України про охорону здоров'я» від 19.11.1992, Постановою Кабінету Міністрів України №1138 від 17.09.1996 «Про затвердження переліку платних послуг, які надаються в державних закладах охорони здоров'я та вищих медичних закладах освіти», якою встановлений виключний перелік платних медичних послуг, діючи за попередньою змовою з ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , з яким перебувала у законному шлюбі, вирішила вводити в оману пацієнтів лікувального закладу, де працювала, щодо необхідності оплати за надання медичних послуг та медичні товари, що надаються на безоплатній основі, з метою заволодіння грошовими коштами громадян, що потребують лікування.
В подальшому, на виконання спільного злочинного умислу ОСОБА_5 та ОСОБА_6 , розробили план вчинення шахрайських дій, відповідно до якого вона, використовуючи статус лікаря - офтальмолога, мала вводити в оману пацієнтів лікарні, щодо необхідності оплати медичних послуг, а останній в свою чергу мав здійснював контроль та отримання грошових кошті від пацієнтів, після чого вказані особи приступили до його виконання.
Так, 18.01.2024 приблизно о 09 годин. 30 хв., однак точний час в ході досудового розслідування встановити не виявилось за можливе, перебуваючи у службовому приміщенні (оглядова), що знаходиться на 4 поверсі 5-го мікрохірургічного відділення катаракти та відшарування сітківки КНП «МКЛ №14 ім. проф. Гіршмана» ХМР за адресою: м. Харків, вул. Олеся Гончара, буд.5, ОСОБА_5 зустрілась з пацієнткою ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , яка прибула на прийом до лікаря - офтальмолога вказаної медичної установи, в ході огляду пацієнтки та консультативної бесіди, встановила діагноз останній - незріла катаракта лівого ока, нейрофіброматоз повік лобної ділянки, носа зправа та призначила оперативне втручання відповідно до встановленого діагнозу пацієнтки, у вигляді мікрохірургічної операції, яка полягає у видаленні помутнілого кришталика і заміни його новим (інтраокулярної лінзою - штучним кришталиком), методом факоемульсифікації (ІОЛ) + (ФЕК) на лівому оці.
При цьому, ОСОБА_5 , діючи повторно, на виконання злочинного плану, реалізовуючи спільний з ОСОБА_6 умисел, направлений на заволодіння чужим майном шляхом обману, переслідуючи корисливий мотив, діючи за попередньою змовою групою осіб, достеменно розуміючи, що лікування, призначене нею ОСОБА_9 є безоплатною медичною послугою за програмою медичних гарантій пацієнтам НСЗУ та комплексної програмою «Інновацій в пріоритетних напрямках розвитку галузі охорони здоров'я м. Харкова на 2011-2025 роки», оплачується з фонду державного та місцевого бюджетів, ввела пацієнта в оману щодо необхідності оплати та висунула незаконну обов'язкову умову останній щодо сплати грошових коштів необхідних для проведення лікування, загальну суму у розмірі 5 300 грн., а саме: за проведення операції на лівому оці щодо хірургічного лікування катаракти у частині безпосереднього придбання усіх витратних матеріалів (не конкретизуючи їх найменування та призначення).
Таким чином, шляхом обману, ОСОБА_5 , діючи повторно, з корисливих мотивів, використовуючи статус лікаря, створила у пацієнтки хибне уявлення про необхідність та правомірність сплати грошових коштів у вказаному розмірі для проведення її лікування, і надала інструктивні вказівки потерпілій ОСОБА_9 щодо здійснення розрахунку з ОСОБА_6 за надання останній медичних послуг в умовах КНП «МКЛ №14 ім.проф. Гіршмана» ХМР з уточненням місця та часу оплати.
Надалі, 22.01.2024 о 06 год. 51 хв., продовжуючи реалізовувати спільний злочинний умисел, ОСОБА_6 , діючи умисно, повторно, за попередньою змовою та в групі з ОСОБА_5 , згідно раніше розробленого плану заволодіння грошовими коштами пацієнтів шляхом обману, безпідставно перебуваючи у службовому приміщенні оглядової кімнати на 4 поверсі 5-го мікрохірургічного відділення катаракти та відшарування сітківки КНП «МКЛ №14 ім. проф. Гіршмана» ХМР за адресою: м. Харків, вул. Олеся Гончара, буд.5, суб'єктивно усвідомлюючи протиправність свого діяння, передбачаючи та бажаючи настання суспільно-небезпечних наслідків у вигляді завдання майнової шкоди потерпілій, розуміючи безпідставність оплати за безкоштовні медичні послуги та товари, отримав нібито за лікування від пацієнтки ОСОБА_9 готівкові кошти у розмірі 5 300 грн., які привласнив разом з ОСОБА_5 , витративши їх на власний розсуд.
При цьому, в цей же день, 22.01.2024, завідувачем мікрохірургічного відділення катаракти та відшарування сітківки КНП «Міська клінічна лікарня N?14" ім. проф. Л.Л. Гіршмана» ХМР ОСОБА_5 проведене безоплатне лікування ОСОБА_9 , шляхом оперативного втручання відповідно до діагнозу, у вигляді мікрохірургічної операції, яка полягає у видаленні помутнілого кришталика і заміни його новим (інтраокулярної лінзою - штучним кришталиком), методом факоемульсифікації (ІОЛ) + (ФЕК) на лівому оці за бюджетні кошти за програмою медичних гарантій пацієнтам НСЗУ та комплексної програмою «Інновацій в пріоритетних напрямках розвитку галузі охорони здоров'я м. Харкова на 2011-2025 роки, про що зафіксовано у медичній карті стаціонарного хворого № 577 у вигляді протоколу оперативного втручання та акта про списання витратних матеріалів, які придбані за рахунок загального фонду бюджету в КНП «Міська клінічна лікарня №14 ім. проф. Л. Л. Гіршмана» ХМР при проведенні операції екстракція катаракти з імплантацією штучного кришталика ока методом факоемульсифікації.
Таким чином, ОСОБА_5 та ОСОБА_8 виконали усі дії, які вважали за необхідне для незаконного заволодіння чужим майном, шляхом обману, чим спричинили матеріальну шкоду потерпілій ОСОБА_9 на суму 5 300 грн.
Таким чином, ОСОБА_5 , вчинила кримінальне правопорушення-злочин, передбачений ч. 2 ст. 190 КК України, тобто шахрайство, вчинене повторно, за попередньою змовою групою осіб.
Окрім вказаного, з метою продовження реалізації свого спільного злочинного умислу, ОСОБА_5 , відповідно до наказу № 202/к від 22.03.2024, перебуваючи на посаді завідувача відділення № 5 мікрохірургічного катаракти та відшарування сітківки, переведена до комунального некомерційного підприємства «Міська клінічна багатопрофільна лікарня N?17» Харківської міської ради, 01.04.2024р. прийнята на посаду завідувача відділення, лікаря-офтальмолога мікрохірургічного відділення катаракти та вітреоретинальної патології в порядку переведення та звільнена на підставі наказу № 162/к від 22.05.2024 р. за власним бажанням з вказаної посади.
Відповідно до ст. 49 Конституції України у державних і комунальних закладах охорони здоров'я медична допомога надається безоплатно.
Законом України «Основи законодавства України про охорону здоров'я» від 19.11.1992 року, Постановою Кабінету Міністрів України №1138 від 17.09.1996 року «Про затвердження переліку платних послуг, які надаються в державних закладах охорони здоров'я та вищих медичних закладах освіти», встановлено виключний перелік платних медичних послуг.
Згідно ч. 1 ст. 2 Закону України «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення» (далі - Закон), програма державних гарантій медичного обслуговування населення (програма медичних гарантій) - програма, що визначає перелік та обсяг медичних послуг (включаючи медичні вироби) та лікарських засобів, повну оплату надання яких пацієнтам держава гарантує за рахунок коштів Державного бюджету України згідно з тарифом, для профілактики, діагностики, лікування та реабілітації у зв'язку з хворобами, травмами, отруєннями і патологічними станами, а також у зв'язку з вагітністю та пологами.
Відповідно до цього Закону, держава гарантує повну оплату згідно з тарифом за рахунок коштів Державного бюджету України надання громадянам необхідних їм медичних послуг та лікарських засобів, що передбачені програмою медичних гарантій.
Згідно з ч. 7 ст. 10 Закону, надавачам медичних послуг, які є державними та комунальними закладами охорони здоров'я, забороняється вимагати від пацієнтів винагороду в будь-якій формі за медичні послуги та лікарські засоби, надані за програмою медичних гарантій. Такі дії є підставою для притягнення до відповідальності, передбаченої договором про медичне обслуговування населення, в тому числі одностороннього розірвання договору з ініціативи Уповноваженого органу.
Комунальним некомерційним підприємством Комунальне некомерційне підприємство «Міська клінічна лікарня № 14 ім. проф. Л.Л. Гіршмана» Харківської міської ради, (код ЄДРПОУ: 02003681), (далі - КНП «МКЛ №14 ім. проф. Гіршмана» ХМР), укладено договори про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій з Національною службою здоров'я України (код ЄДРПОУ 42032422) № 2323-E123-P000 від 31.01.2023, (додаткові угоди: № 01 від 21.06.2023, № 02 від 16.10.2023, № 03 від 07.12.2023, № 04 від 20.12.2023, № 05 від 23.12.2023), № 3256-E223-P000 від 08.02.2023 (додаткові угоди: № 01 від 11.09.2023 та № 0396-E124-P000 від 16.01.2024, № 2777-E124-P000 від 08.02.2024, укладені на засадах постанов Кабінету міністра від 27 грудня 2022 р. № 1464 «Деякі питання реалізації програми державних гарантій медичного обслуговування населення у 2023 році» та постанови від 22 грудня 2023 р. № 1394 «Деякі питання реалізації програми державних гарантій медичного обслуговування населення у 2024 році».
Відповідно до п. 8 даних договорів надавач послуг - КНП зобов'язується надавати медичні послуги за програмою медичних гарантій пацієнтам, а замовник - Національна служба здоров'я України (далі - НСЗУ) зобов'язується оплачувати такі послуги відповідно до встановлених тарифів та коригувальних коефіцієнтів.
Згідно з п. 31 вказаних договорів, надавач не має права вимагати від пацієнтів незаконну винагороду в будь-якій формі, яка є попередньою або наступною умовою для отримання пацієнтами медичних послуг, що надаються згідно з цим договором, і повинен здійснювати контроль за тим, щоб працівники надавача та підрядники не вимагали від пацієнтів таку винагороду.
Крім того, відповідно до рішення ХМР від 02.12.2020 № 2310/20 (про внесення змін до Комплексної програми «Інновацій в пріоритетних напрямках розвитку галузі охорони здоров'я м. Харкова на 2011-2025 роки»), відповідно до розділу 3 впровадження медикаментозних технологій лікування окремих категорій населення міста за життєвими показаннями, щодо дає змогу забезпечити хворих офтальмологічною патологією наборами для проведення оперативного втручання - факоемульсифікації та вітректомії.
Так, в ході досудового розслідування, встановлено, що у ОСОБА_5 , яка в період часу з 01.01.2024 по 22.05.2024, яка спочатку займала посаду лікаря-офтальмолога мікрохірургічного відділення судинної патології ока, згодом обіймала посаду завідувача мікрохірургічного відділення катаракти та відшарування сітківки КНП «Міська клінічна лікарня N?14" ім. проф. Л.Л. Гіршмана» ХМР, виник злочинний умисел на заволодіння чужим майном шляхом обману за попередньою змовою групою осіб. Остання, достовірно послуги знаючи, що вказаний медичний заклад є комунальною установою, і медичні фінансуються за рахунок відповідних програм медичних державних гарантій, а також за рахунок відповідних місцевих комплексних програм щодо Інновацій в пріоритетних напрямках розвитку галузі охорони здоров'я м. Харкова, діючи умисно, з корисливих мотивів, з метою наживи та особистого збагачення, будучи обізнаною про передбачений чинним законодавством України порядок безкоштовного надання медичних послуг населенню, порушуючи права громадян на безоплатну медичну допомогу, яка гарантована ст.49 Конституції України, Законом України «Основи законодавства України про охорону здоров'я» від 19.11.1992, Постановою Кабінету Міністрів України №1138 від 17.09.1996 «Про затвердження переліку платних послуг, які надаються в державних закладах охорони здоров'я та вищих медичних закладах освіти», якою встановлений виключний перелік платних медичних послуг, діючи за попередньою змовою з ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , з яким перебувала у законному шлюбі, вирішила вводити в оману пацієнтів лікувального закладу, де працювала, щодо необхідності оплати за надання медичних послуг та медичні товари, що надаються на безоплатній основі, з метою заволодіння грошовими коштами громадян, що потребують лікування.
В подальшому, на виконання спільного злочинного умислу ОСОБА_5 та ОСОБА_6 , розробили план вчинення шахрайських дій, відповідно до якого вона, використовуючи статус лікаря - офтальмолога, мала вводити в оману пацієнтів лікарні, щодо необхідності оплати медичних послуг, а останній в свою чергу мав здійснював контроль та отримання грошових кошті від пацієнтів, після чого вказані особи приступили до його виконання.
Так, 19.01.2024 приблизно о 11 годин. 06 хв., точний час в ході досудового розслідування встановити не виявилось за можливе, перебуваючи у службовому приміщенні (оглядова), що знаходиться на 4 поверсі 5-го мікрохірургічного відділення катаракти та відшарування сітківки КНП «МКЛ №14 ім. проф. Гіршмана» ХМР за адресою: м. Харків, вул. Олеся Гончара, буд.5, ОСОБА_5 зустрілась з пацієнткою ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , яка прибула на прийом до лікаря - офтальмолога вказаної медичної установи, в ході огляду пацієнтки та консультативної бесіди, встановила діагноз останній - зріла катаракта праворго ока, артифакія лівого ока та призначила оперативне втручання відповідно до встановленого діагнозу пацієнтки, у вигляді мікрохірургічної операції, яка полягає у видаленні помутнілого кришталика і заміни його новим (інтраокулярної лінзою - штучним кришталиком), методом факоемульсифікації (ІОЛ) + (ФЕК) на правому оці.
При цьому, ОСОБА_5 , діючи повторно, на виконання злочинного плану, реалізовуючи спільний з ОСОБА_6 умисел, направлений на заволодіння чужим майном шляхом обману, переслідуючи корисливий мотив, діючи за попередньою змовою групою осіб, достеменно розуміючи, що лікування, призначене нею ОСОБА_10 є безоплатною медичною послугою за програмою медичних гарантій пацієнтам НСЗУ та комплексної програмою «Інновацій в пріоритетних напрямках розвитку галузі охорони здоров'я м. Харкова на 2011-2025 роки», оплачується з фонду державного та місцевого бюджетів, ввела пацієнта в оману щодо необхідності оплати та висунула незаконну обов'язкову умову останній щодо сплати грошових коштів необхідних для проведення лікування, на загальну суму у розмірі 8 000 грн., а саме: за проведення операції на правому оці щодо хірургічного лікування катаракти у частині безпосереднього придбання інтраокулярної лінзи (штучного кришталика імпортного виробника).
Таким чином, шляхом обману, ОСОБА_5 , діючи повторно, з корисливих мотивів, використовуючи статус лікаря, створила у пацієнтки хибне уявлення про необхідність та правомірність сплати грошових коштів у вказаному розмірі для проведення її лікування і надала інструктивні вказівки потерпілій ОСОБА_10 щодо здійснення розрахунку з ОСОБА_6 за надання останній медичних послуг в умовах КНП «МКЛ №14 ім. проф. Гіршмана» ХМР з уточненням місця та часу оплати.
Надалі, 22.01.2024 о 06 год. 51 хв., продовжуючи реалізовувати спільний злочинний умисел, ОСОБА_6 , діючи умисно, повторно, за попередньою змовою та в групі з ОСОБА_5 , згідно раніше розробленого плану заволодіння грошовими коштами пацієнтів шляхом обману, безпідставно перебуваючи у службовому приміщенні оглядової кімнати на 4 поверсі 5-го мікрохірургічного відділення катаракти та відшарування сітківки КНП «МКЛ №14 ім. проф. Гіршмана» ХМР за адресою: м. Харків, вул. Олеся Гончара, буд.5, суб'єктивно усвідомлюючи протиправність свого діяння, передбачаючи та бажаючи настання суспільно-небезпечних наслідків у вигляді завдання майнової шкоди потерпілій, розуміючи безпідставність оплати за безкоштовні медичні послуги та товари, отримав нібито за лікування від пацієнтки ОСОБА_10 готівкові кошти у розмірі 8 000 грн., які привласнив разом з ОСОБА_5 , витративши їх на власний розсуд.
При цьому, в цей же день, 22.01.2024, завідувачем мікрохірургічного відділення катаракти та відшарування сітківки КНП «Міська клінічна лікарня N?14" ім. проф. Л.Л. Гіршмана» ХМР ОСОБА_5 проведене безоплатне лікування ОСОБА_10 , шляхом оперативного втручання відповідно до діагнозу, у вигляді мікрохірургічної операції, яка полягає у видаленні помутнілого кришталика і заміни його новим (інтраокулярної лінзою - штучним кришталиком), методом факоемульсифікації (ІОЛ) + (ФЕК) та хірургічне втручання на лівому оці за бюджетні кошти за програмою медичних гарантій пацієнтам НСЗУ та комплексної програмою «Інновацій в пріоритетних напрямках розвитку галузі охорони здоров'я м. Харкова на 2011-2025 роки, про що зафіксовано у медичній карті стаціонарного хворого № 647 у вигляді протоколу оперативного втручання та акта про списання витратних матеріалів, які придбані за рахунок НСЗУ в КНП «Міська клінічна лікарня №14 ім. проф. Л. Л. Гіршмана» ХМР при проведенні операції екстракція катаракти з імплантацією штучного кришталика ока методом факоемульсифікації.
Таким чином, ОСОБА_5 та ОСОБА_8 виконали усі дії, які вважали за необхідне для незаконного заволодіння чужим майном, шляхом обману, чим спричинили матеріальну шкоду потерпілій ОСОБА_10 на суму 8 000 грн.
Таким чином, ОСОБА_5 , вчинила кримінальне правопорушення-злочин, передбачений ч. 2 ст. 190 КК України, тобто шахрайство, вчинене повторно, за попередньою змовою групою осіб.
Надалі, не зупиняючись на скоєному, з метою продовження реалізації свого спільного злочинного умислу, ОСОБА_5 , відповідно до наказу № 202/к від 22.03.2024, перебуваючи на посаді завідувача відділення № 5 мікрохірургічного катаракти та відшарування сітківки, переведена до комунального некомерційного підприємства «Міська клінічна багатопрофільна лікарня N?17» Харківської міської ради, 01.04.2024р. прийнята на посаду завідувача відділення, лікаря-офтальмолога мікрохірургічного відділення катаракти та вітреоретинальної патології в порядку переведення та звільнена на підставі наказу № 162/к від 22.05.2024 р. за власним бажанням з вказаної посади.
Відповідно до ст. 49 Конституції України у державних і комунальних закладах охорони здоров'я медична допомога надається безоплатно.
Законом України «Основи законодавства України про охорону здоров'я» від 19.11.1992 року, Постановою Кабінету Міністрів України №1138 від 17.09.1996 року «Про затвердження переліку платних послуг, які надаються в державних закладах охорони здоров'я та вищих медичних закладах освіти», встановлено виключний перелік платних медичних послуг.
Згідно ч. 1 ст. 2 Закону України «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення» (далі - Закон), програма державних гарантій медичного обслуговування населення (програма медичних гарантій) - програма, що визначає перелік та обсяг медичних послуг (включаючи медичні вироби) та лікарських засобів, повну оплату надання яких пацієнтам держава гарантує за рахунок коштів Державного бюджету України згідно з тарифом, для профілактики, діагностики, лікування та реабілітації у зв'язку з хворобами, травмами, отруєннями і патологічними станами, а також у зв'язку з вагітністю та пологами.
Відповідно до цього Закону, держава гарантує повну оплату згідно з тарифом за рахунок коштів Державного бюджету України надання громадянам необхідних їм медичних послуг та лікарських засобів, що передбачені програмою медичних гарантій.
Згідно з ч. 7 ст. 10 Закону, надавачам медичних послуг, які є державними та комунальними закладами охорони здоров'я, забороняється вимагати від пацієнтів винагороду в будь-якій формі за медичні послуги та лікарські засоби, надані за програмою медичних гарантій. Такі дії є підставою для притягнення до відповідальності, передбаченої договором про медичне обслуговування населення, в тому числі одностороннього розірвання договору з ініціативи Уповноваженого органу.
Комунальним некомерційним підприємством Комунальне некомерційне підприємство «Міська клінічна лікарня № 14 ім. проф. Л.Л. Гіршмана» Харківської міської ради, (код ЄДРПОУ: 02003681), (далі - КНП «МКЛ №14 ім. проф. Гіршмана» ХМР), укладено договори про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій з Національною службою здоров'я України (код ЄДРПОУ 42032422) № 2323-E123-P000 від 31.01.2023, (додаткові угоди: № 01 від 21.06.2023, № 02 від 16.10.2023, № 03 від 07.12.2023, № 04 від 20.12.2023, № 05 від 23.12.2023), № 3256-E223-P000 від 08.02.2023 (додаткові угоди: № 01 від 11.09.2023 та № 0396-E124-P000 від 16.01.2024, № 2777-E124-P000 від 08.02.2024, укладені на засадах постанов Кабінету міністра від 27 грудня 2022 р. № 1464 «Деякі питання реалізації програми державних гарантій медичного обслуговування населення у 2023 році» та постанови від 22 грудня 2023 р. № 1394 «Деякі питання реалізації програми державних гарантій медичного обслуговування населення у 2024 році».
Відповідно до п. 8 даних договорів надавач послуг - КНП зобов'язується надавати медичні послуги за програмою медичних гарантій пацієнтам, а замовник - Національна служба здоров'я України (далі - НСЗУ) зобов'язується оплачувати такі послуги відповідно до встановлених тарифів та коригувальних коефіцієнтів.
Згідно з п. 31 вказаних договорів, надавач не має права вимагати від пацієнтів незаконну винагороду в будь-якій формі, яка є попередньою або наступною умовою для отримання пацієнтами медичних послуг, що надаються згідно з цим договором, і повинен здійснювати контроль за тим, щоб працівники надавача та підрядники не вимагали від пацієнтів таку винагороду.
Крім того, відповідно до рішення ХМР від 02.12.2020 № 2310/20 (про внесення змін до Комплексної програми «Інновацій в пріоритетних напрямках розвитку галузі охорони здоров'я м. Харкова на 2011-2025 роки»), відповідно до розділу 3 впровадження медикаментозних технологій лікування окремих категорій населення міста за життєвими показаннями, щодо дає змогу забезпечити хворих офтальмологічною патологією наборами для проведення оперативного втручання - факоемульсифікації та вітректомії.
Так, в ході досудового розслідування, встановлено, що у ОСОБА_5 , яка в період часу з 01.01.2024 по 22.05.2024, яка спочатку займала посаду лікаря-офтальмолога мікрохірургічного відділення судинної патології ока, згодом обіймала посаду завідувача мікрохірургічного відділення катаракти та відшарування сітківки КНП «Міська клінічна лікарня N?14" ім. проф. Л.Л. Гіршмана» ХМР, виник злочинний умисел на заволодіння чужим майном шляхом обману за попередньою змовою групою осіб. Остання, достовірно послуги знаючи, що вказаний медичний заклад є комунальною установою, і медичні фінансуються за рахунок відповідних програм медичних державних гарантій, а також за рахунок відповідних місцевих комплексних програм щодо Інновацій в пріоритетних напрямках розвитку галузі охорони здоров'я м. Харкова, діючи умисно, з корисливих мотивів, з метою наживи та особистого збагачення, будучи обізнаною про передбачений чинним законодавством України порядок безкоштовного надання медичних послуг населенню, порушуючи права громадян на безоплатну медичну допомогу, яка гарантована ст.49 Конституції України, Законом України «Основи законодавства України про охорону здоров'я» від 19.11.1992, Постановою Кабінету Міністрів України №1138 від 17.09.1996 «Про затвердження переліку платних послуг, які надаються в державних закладах охорони здоров'я та вищих медичних закладах освіти», якою встановлений виключний перелік платних медичних послуг, діючи за попередньою змовою з ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , з яким перебувала у законному шлюбі, вирішила вводити в оману пацієнтів лікувального закладу, де працювала, щодо необхідності оплати за надання медичних послуг та медичні товари, що надаються на безоплатній основі, з метою заволодіння грошовими коштами громадян, що потребують лікування.
В подальшому, на виконання спільного злочинного умислу ОСОБА_5 та ОСОБА_6 , розробили план вчинення шахрайських дій, відповідно до якого вона, використовуючи статус лікаря - офтальмолога, мала вводити в оману пацієнтів лікарні, щодо необхідності оплати медичних послуг, а останній в свою чергу мав здійснював контроль та отримання грошових кошті від пацієнтів, після чого вказані особи приступили до його виконання.
Так, 09.04.2024 приблизно о 10 годин. 53 хв., точний час в ході досудового розслідування встановити не виявилось за можливе, перебуваючи у службовому приміщенні (оглядова), що знаходиться на 4 поверсі 5-го мікрохірургічного відділення катаракти та відшарування сітківки КНП «МКЛ №14 ім. проф. Гіршмана» ХМР за адресою: м. Харків, вул. Олеся Гончара, буд.5, ОСОБА_5 зустрілась з пацієнткою ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , яка повторно прибула на прийом до лікаря - офтальмолога вказаної медичної установи, в ході огляду пацієнтки та консультативної бесіди, встановила діагноз останній - відкритокутова глаукома, незріла катаракта лівого ока, відкритакутова глаукома, артифікація правого правого ока, діабетична ретинопатія обох очей та призначила оперативне втручання відповідно до встановленого діагнозу пацієнтки, у вигляді мікрохірургічної операції, яка полягає у видаленні помутнілого кришталика і заміни його новим (інтраокулярної лінзою - штучним кришталиком), методом факоемульсифікації (ІОЛ) + (ФЕК) та хірургічне втручання у вигляді антиглаукоматозної операції, методом непроникаючої глибокої склеректомії (НГСЕ) на лівому оці.
При цьому, ОСОБА_5 , діючи повторно, на виконання злочинного плану, реалізовуючи спільний з ОСОБА_6 умисел, направлений на заволодіння чужим майном шляхом обману, переслідуючи корисливий мотив, діючи за попередньою змовою групою осіб, достеменно розуміючи, що лікування, призначене нею ОСОБА_11 є безоплатною медичною послугою за програмою медичних гарантій пацієнтам НСЗУ та комплексної програмою «Інновацій в пріоритетних напрямках розвитку галузі охорони здоров'я м. Харкова на 2011-2025 роки», оплачується з фонду державного та місцевого бюджетів, ввела пацієнта в оману щодо необхідності оплати та висунула незаконну обов'язкову умову останній щодо сплати грошових коштів необхідних для проведення лікування, на загальну суму на загальну 12 500 грн., а саме: за проведення операції на лівому оці у розмірі 7 000 грн. щодо хірургічного лікування глаукоми та у розмірні 5 500 грн. щодо хірургічного лікування катаракти у частині безпосереднього придбання усіх витратних матеріалів.
Таким чином, шляхом обману, ОСОБА_5 , діючи повторно, з корисливих мотивів, використовуючи статус лікаря, створила у пацієнтки хибне уявлення про необхідність та правомірність сплати грошових коштів у вказаному розмірі для проведення її лікування, і надала інструктивні вказівки потерпілій ОСОБА_11 щодо здійснення розрахунку з ОСОБА_6 за надання останній медичних послуг в умовах КНП «МКЛ №14 ім. проф. Гіршмана» ХМР з уточненням місця та часу оплати.
Надалі, 10.04.2024 о 06 год. 57 хв., продовжуючи реалізовувати спільний злочинний умисел, ОСОБА_6 , діючи умисно, повторно, за попередньою змовою та в групі з ОСОБА_5 , згідно раніше розробленого плану заволодіння грошовими коштами пацієнтів шляхом обману, безпідставно перебуваючи у службовому приміщенні оглядової кімнати на 4 поверсі 5-го мікрохірургічного відділення катаракти та відшарування сітківки КНП «МКЛ №14 ім. проф. Гіршмана» ХМР за адресою: м. Харків, вул. Олеся Гончара, буд.5, суб'єктивно усвідомлюючи протиправність свого діяння, передбачаючи та бажаючи настання суспільно-небезпечних наслідків у вигляді завдання майнової шкоди потерпілій, розуміючи безпідставність оплати за безкоштовні медичні послуги та товари, отримав нібито за лікування від пацієнтки ОСОБА_11 готівкові кошти у розмірі 12 500 грн., які привласнив разом з ОСОБА_5 , витративши їх на власний розсуд.
При цьому, в цей же день, 10.04.2024, завідувачем мікрохірургічного відділення катаракти та відшарування сітківки КНП «Міська клінічна лікарня N?14" ім. проф. Л.Л. Гіршмана» ХМР ОСОБА_5 проведене безоплатне лікування ОСОБА_11 , шляхом оперативного втручання відповідно до діагнозу, у вигляді мікрохірургічної операції, яка полягає у видаленні помутнілого кришталика і заміни його новим (інтраокулярної лінзою - штучним кришталиком), методом факоемульсифікації (ІОЛ) + (ФЕК) та хірургічне втручання у вигляді антиглаукоматозної операції, методом непроникаючої глибокої склеректомії (НГСЕ) на лівому оці за бюджетні кошти за програмою медичних гарантій пацієнтам НСЗУ та комплексної програмою «Інновацій в пріоритетних напрямках розвитку галузі охорони здоров'я м. Харкова на 2011-2025 роки, про що зафіксовано у медичній карті стаціонарного хворого № 4150 у вигляді протоколу оперативного втручання та акта про списання витратних матеріалів, які придбані за рахунок загального фонду бюджету в КНП «Міська клінічна лікарня №14 ім. проф. Л. Л. Гіршмана» ХМР при проведенні операції екстракція катаракти з імплантацією штучного кришталика ока методом факоемульсифікації.
Таким чином, ОСОБА_5 та ОСОБА_8 виконали усі дії, які вважали за необхідне для незаконного заволодіння чужим майном, шляхом обману, чим спричинили матеріальну шкоду потерпілій ОСОБА_11 на суму 12 500 грн.
Таким чином, ОСОБА_5 , вчинила кримінальне правопорушення-злочин, передбачений ч. 2 ст. 190 КК України, тобто шахрайство, вчинене повторно, за попередньою змовою групою осіб.
У подальшому, не зупиняючись на скоєному, з метою продовження реалізації своїх злочинних дій, ОСОБА_5 , відповідно до наказу № 202/к від 22.03.2024, перебуваючи на посаді завідувача відділення № 5 мікрохірургічного катаракти та відшарування сітківки, переведена до комунального некомерційного підприємства «Міська клінічна багатопрофільна лікарня N?17» Харківської міської ради, 01.04.2024р. прийнята на посаду завідувача відділення, лікаря-офтальмолога мікрохірургічного відділення катаракти та вітреоретинальної патології в порядку переведення та звільнена на підставі наказу № 162/к від 22.05.2024 р. за власним бажанням з вказаної посади.
Відповідно до ст. 49 Конституції України у державних і комунальних закладах охорони здоров'я медична допомога надається безоплатно.
Законом України «Основи законодавства України про охорону здоров'я» від 19.11.1992 року, Постановою Кабінету Міністрів України №1138 від 17.09.1996 року «Про затвердження переліку платних послуг, які надаються в державних закладах охорони здоров'я та вищих медичних закладах освіти», встановлено виключний перелік платних медичних послуг.
Згідно ч. 1 ст. 2 Закону України «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення» (далі - Закон), програма державних гарантій медичного обслуговування населення (програма медичних гарантій) - програма, що визначає перелік та обсяг медичних послуг (включаючи медичні вироби) та лікарських засобів, повну оплату надання яких пацієнтам держава гарантує за рахунок коштів Державного бюджету України згідно з тарифом, для профілактики, діагностики, лікування та реабілітації у зв'язку з хворобами, травмами, отруєннями і патологічними станами, а також у зв'язку з вагітністю та пологами.
Відповідно до цього Закону, держава гарантує повну оплату згідно з тарифом за рахунок коштів Державного бюджету України надання громадянам необхідних їм медичних послуг та лікарських засобів, що передбачені програмою медичних гарантій.
Згідно з ч. 7 ст. 10 Закону, надавачам медичних послуг, які є державними та комунальними закладами охорони здоров'я, забороняється вимагати від пацієнтів винагороду в будь-якій формі за медичні послуги та лікарські засоби, надані за програмою медичних гарантій. Такі дії є підставою для притягнення до відповідальності, передбаченої договором про медичне обслуговування населення, в тому числі одностороннього розірвання договору з ініціативи Уповноваженого органу.
Комунальним некомерційним підприємством Комунальне некомерційне підприємство «Міська клінічна лікарня № 14 ім. проф. Л.Л. Гіршмана» Харківської міської ради, (код ЄДРПОУ: 02003681), (далі - КНП «МКЛ №14 ім. проф. Гіршмана» ХМР), укладено договори про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій з Національною службою здоров'я України (код ЄДРПОУ 42032422) № 2323-E123-P000 від 31.01.2023, (додаткові угоди: № 01 від 21.06.2023, № 02 від 16.10.2023, № 03 від 07.12.2023, № 04 від 20.12.2023, № 05 від 23.12.2023), № 3256-E223-P000 від 08.02.2023 (додаткові угоди: № 01 від 11.09.2023 та № 0396-E124-P000 від 16.01.2024, № 2777-E124-P000 від 08.02.2024, укладені на засадах постанов Кабінету міністра від 27 грудня 2022 р. № 1464 «Деякі питання реалізації програми державних гарантій медичного обслуговування населення у 2023 році» та постанови від 22 грудня 2023 р. № 1394 «Деякі питання реалізації програми державних гарантій медичного обслуговування населення у 2024 році».
Відповідно до п. 8 даних договорів надавач послуг - КНП зобов'язується надавати медичні послуги за програмою медичних гарантій пацієнтам, а замовник - Національна служба здоров'я України (далі - НСЗУ) зобов'язується оплачувати такі послуги відповідно до встановлених тарифів та коригувальних коефіцієнтів.
Згідно з п. 31 вказаних договорів, надавач не має права вимагати від пацієнтів незаконну винагороду в будь-якій формі, яка є попередньою або наступною умовою для отримання пацієнтами медичних послуг, що надаються згідно з цим договором, і повинен здійснювати контроль за тим, щоб працівники надавача та підрядники не вимагали від пацієнтів таку винагороду.
Крім того, відповідно до рішення ХМР від 02.12.2020 № 2310/20 (про внесення змін до Комплексної програми «Інновацій в пріоритетних напрямках розвитку галузі охорони здоров'я м. Харкова на 2011-2025 роки»), відповідно до розділу 3 впровадження медикаментозних технологій лікування окремих категорій населення міста за життєвими показаннями, щодо дає змогу забезпечити хворих офтальмологічною патологією наборами для проведення оперативного втручання - факоемульсифікації та вітректомії.
Так, в ході досудового розслідування, встановлено, що у ОСОБА_5 , яка в період часу з 01.01.2024 по 22.05.2024, яка спочатку займала посаду лікаря-офтальмолога мікрохірургічного відділення судинної патології ока, згодом обіймала посаду завідувача мікрохірургічного відділення катаракти та відшарування сітківки КНП «Міська клінічна лікарня N?14" ім. проф. Л.Л. Гіршмана» ХМР, виник злочинний умисел на заволодіння чужим майном шляхом обману за попередньою змовою групою осіб. Остання, достовірно послуги знаючи, що вказаний медичний заклад є комунальною установою, і медичні фінансуються за рахунок відповідних програм медичних державних гарантій, а також за рахунок відповідних місцевих комплексних програм щодо Інновацій в пріоритетних напрямках розвитку галузі охорони здоров'я м. Харкова, діючи умисно, з корисливих мотивів, з метою наживи та особистого збагачення, будучи обізнаною про передбачений чинним законодавством України порядок безкоштовного надання медичних послуг населенню, порушуючи права громадян на безоплатну медичну допомогу, яка гарантована ст.49 Конституції України, Законом України «Основи законодавства України про охорону здоров'я» від 19.11.1992, Постановою Кабінету Міністрів України №1138 від 17.09.1996 «Про затвердження переліку платних послуг, які надаються в державних закладах охорони здоров'я та вищих медичних закладах освіти», якою встановлений виключний перелік платних медичних послуг, діючи за попередньою змовою з ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , з яким перебувала у законному шлюбі, вирішила вводити в оману пацієнтів лікувального закладу, де працювала, щодо необхідності оплати за надання медичних послуг та медичні товари, що надаються на безоплатній основі, з метою заволодіння грошовими коштами громадян, що потребують лікування.
В подальшому, на виконання спільного злочинного умислу ОСОБА_5 та ОСОБА_6 , розробили план вчинення шахрайських дій, відповідно до якого вона, використовуючи статус лікаря - офтальмолога, мала вводити в оману пацієнтів лікарні, щодо необхідності оплати медичних послуг, а останній в свою чергу мав здійснював контроль та отримання грошових кошті від пацієнтів, після чого вказані особи приступили до його виконання.
Так, 10.05.2024 приблизно о 10 годин. 10 хв., однак точний час в ході досудового розслідування встановити не виявилось за можливе, перебуваючи у службовому приміщенні (оглядова), що знаходиться на 4 поверсі 5-го мікрохірургічного відділення катаракти та відшарування сітківки КНП «МКЛ №14 ім. проф. Гіршмана» ХМР за адресою: м. Харків, вул. Олеся Гончара, буд.5, ОСОБА_5 зустрілась з пацієнтом ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , який повторно прибув на прийом до лікаря - офтальмолога вказаної медичної установи, в ході огляду пацієнтки та консультативної бесіди, встановила діагноз останньому -відкритокутова глаукома, незріла катаракта лівого ока, відкритакутова глаукома, артифікація правого ока та призначила оперативне втручання відповідно до встановленого діагнозу пацієнтки, у вигляді мікрохірургічної операції, яка полягає у видаленні помутнілого кришталика і заміни його новим (інтраокулярної лінзою - штучним кришталиком), методом факоемульсифікації (ІОЛ) + (ФЕК) та хірургічне втручання у вигляді антиглаукоматозної операції, методом непроникаючої глибокої склеректомії (НГСЕ) на лівому оці.
При цьому, ОСОБА_5 , діючи повторно, на виконання злочинного плану, реалізовуючи спільний з ОСОБА_6 умисел, направлений на заволодіння чужим майном шляхом обману, переслідуючи корисливий мотив, діючи за попередньою змовою групою осіб, достеменно розуміючи, що лікування, призначене нею ОСОБА_12 є безоплатною медичною послугою за програмою медичних гарантій пацієнтам НСЗУ та комплексної програмою «Інновацій в пріоритетних напрямках розвитку галузі охорони здоров'я м. Харкова на 2011-2025 роки», оплачується з фонду державного та місцевого бюджетів, ввела пацієнта в оману щодо необхідності оплати та висунула незаконну обов'язкову умову останній щодо сплати грошових коштів необхідних для проведення лікування, загальну суму у розмірі 12 000 грн., а саме: за проведення операції на лівому оці щодо хірургічного лікування глаукоми та щодо хірургічного лікування катаракти у частині безпосереднього придбання інтраокулярної лінзи (штучного кришталика ).
Таким чином, шляхом обману, ОСОБА_5 , діючи повторно, з корисливих мотивів, використовуючи статус лікаря, створила у пацієнтки хибне уявлення про необхідність та правомірність сплати грошових коштів у вказаному розмірі для проведення її лікування, і надала інструктивні вказівки потерпілій ОСОБА_12 щодо здійснення розрахунку з ОСОБА_6 за надання останній медичних послуг в умовах КНП «МКЛ №14 ім.проф. Гіршмана» ХМР з уточненням місця та часу оплати.
Надалі, 13.05.2024 о 06 год. 48 хв., продовжуючи реалізовувати спільний злочинний умисел, ОСОБА_6 , діючи умисно, повторно, за попередньою змовою та в групі з ОСОБА_5 , згідно раніше розробленого плану заволодіння грошовими коштами пацієнтів шляхом обману, безпідставно перебуваючи у службовому приміщенні оглядової кімнати на 4 поверсі 5-го мікрохірургічного відділення катаракти та відшарування сітківки КНП «МКЛ №14 ім. проф. Гіршмана» ХМР за адресою: м. Харків, вул. Олеся Гончара, буд.5, суб'єктивно усвідомлюючи протиправність свого діяння, передбачаючи та бажаючи настання суспільно-небезпечних наслідків у вигляді завдання майнової шкоди потерпілій, розуміючи безпідставність оплати за безкоштовні медичні послуги та товари, отримав нібито за лікування від пацієнта ОСОБА_12 готівкові кошти у розмірі 12 000 грн., які привласнив разом з ОСОБА_5 , витративши їх на власний розсуд.
При цьому, в цей же день, 13.05.2024, завідувачем мікрохірургічного відділення катаракти та відшарування сітківки КНП «Міська клінічна лікарня N?14" ім. проф. Л.Л. Гіршмана» ХМР ОСОБА_5 проведене безоплатне лікування ОСОБА_12 шляхом оперативного втручання відповідно до діагнозу, у вигляді мікрохірургічної операції, яка полягає у видаленні помутнілого кришталика і заміни його новим (інтраокулярної лінзою - штучним кришталиком), методом факоемульсифікації (ІОЛ) + (ФЕК) та хірургічне втручання у вигляді антиглаукоматозної операції, методом непроникаючої глибокої склеректомії (НГСЕ) на лівому оці за бюджетні кошти за програмою медичних гарантій пацієнтам НСЗУ та комплексної програмою «Інновацій в пріоритетних напрямках розвитку галузі охорони здоров'я м. Харкова на 2011-2025 роки, про що зафіксовано у медичній карті стаціонарного хворого № 5558 у вигляді протоколу оперативного втручання та акта про списання витратних матеріалів, які придбані за рахунок загального фонду бюджету в КНП «Міська клінічна лікарня №14 ім. проф. Л. Л. Гіршмана» ХМР при проведенні операції екстракція катаракти з імплантацією штучного кришталика ока методом факоемульсифікації.
Таким чином, ОСОБА_5 та ОСОБА_8 виконали усі дії, які вважали за необхідне для незаконного заволодіння чужим майном, шляхом обману, чим спричинили матеріальну шкоду потерпілому ОСОБА_12 на суму 12 000 грн.
Таким чином, ОСОБА_5 , вчинила кримінальне правопорушення-злочин, передбачений ч. 2 ст. 190 КК України, тобто шахрайство, вчинене повторно, за попередньою змовою групою осіб.
Беручи до уваги те, що підозрювана ОСОБА_5 переховується від органів досудового розслідування та має можливість продовжити свою злочинну діяльність, у зв'язку з чим, на думку органу досудового розслідування, існують ризики, передбачені ч. 1,3,5 ст. 177 КПК України, а саме: переховуючись від органів досудового розслідування та/або суду; незаконно впливати на свідків у цьому ж кримінальному провадженні; вчинити інше кримінальне правопорушення.
Заслухавши прокурора, який просив на даній стадії судового розгляду клопотання задовольнити та надати дозвіл на затримання ОСОБА_5 , посилаючись на те, що проведеними розшуковими заходами встановити її місцезнаходження не виявилося можливим, особа обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, вивчивши надані копії матеріалів кримінального провадження, слідчий суддя приходить до наступних висновків.
Відповідно до вимог ст. 188 КПК України, прокурор, слідчий за погодженням з прокурором має право звернутися із клопотанням про дозвіл на затримання підозрюваного, з метою його приводу для участі у розгляді клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.
Судовим розглядом встановлено, що 11.09.2023 року в Єдиному реєстрі досудових розслідувань було зареєстровано кримінальне провадження №42023222030000134 з відображенням правової кваліфікації злочину за ч. 2 ст. 190 КК України.
30.11.2024 року згідно вимог ст.ст. 42, 276-278 КПК України року ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 190 КК України, копії повідомлення надіслано поштою та вручено співробітникам житлово-експлуатаційній організації за місцем реєстрації підозрюваних.
У подальшому, повідомлення про підозру ОСОБА_5 та ОСОБА_13 було розміщено в газеті загальнодержавної сфери розповсюдження «Урядовий кур'єр» ( випуск № 243 від 30.11.2024), тож враховуючи вищевикладені обставини, особа вважається такою, яка належним чином повідомлена.
Так, на виконання доручення слідчого № 65/2563 від 24.10.2024, оперативним підрозділом 7-го управління (з обслуговування Харківської області) ДСР Національної поліції України, встановлено, що гр. ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , мешкають за адресою: АДРЕСА_1 , з приводу цього за місцем фактичного мешкання останніх, допитані сусіди в якості свідків, які повідомили, що подружжя, (які перебувають в законну шлюбі з 19.07.2014 року, відповідно до витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про шлюб), за вищевказаною адресою не мешкає, на протязі останніх трьох місяців.
Під час досудового розслідування на адресу ОСОБА_5 за її місцем фактичного мешкання, за адерсою: АДРЕСА_1 , 26.10.2024 скеровані повістки про виклик на 29.10.2024, 30.10.2024, 31.10.2024 для прибуття до слідчого для здійснення процесуальних дій, а саме: вручення повідомлення про підозру та допиту в якості підозрюваної, крім того 25.10.2024 вказані повістки про виклик додатково вручені представнику житлово-експлуатаційній організації КП «ЖИТЛОКОМСЕРВІС», код ЄДРПОУ : 34467793 за місцем фактичного мешкання останньої, однак на вказані та заплановані дні до слідчого ОСОБА_5 не прибула.
Надалі, в ході слідства на адресу ОСОБА_5 за її місцем реєстрації, за адресою: АДРЕСА_2 , 26.11.2024 додатково скореговані повістки про виклик на 30.11.2024, 02.12.2024, 03.12.2024 для прибуття до слідчого для здійснення процесуальних дій, а саме: вручення повідомлення про підозру та допиту в якості підозрюваної, крім того 26.11.2024 вказані повістки про виклик додатково вручені представнику житлово-експлуатаційній організації КП «ЖИТЛОКОМСЕРВІС», код ЄДРПОУ : 34467793 за місцем останнього, однак на вказані та заплановані дні до слідчого ОСОБА_5 не прибула.
Крім того, в ході виконання доручення слідчого № 65/3068 від 22.11.2024, оперативним підрозділом 7-го управління (з обслуговування Харківської області) ДСР Національної поліції України, встановлено, що ОСОБА_5 мешкає за адресою: АДРЕСА_1 , згідно отриманих даних від адміністрації ПСУ «АРКАН», перетнула кордон на виїзд з України 23.05.2024 на пункті пропуску Маяки-Удобне по теперішній час на територію України не поверталась, вказане попередньо підтверджується допитами в якості свідків - сусідів останньої, зазначені відомості 04.12.2024 надійшли до ВП №1 ХРУП №3 ГУНП в Харківській області.
30.11.2024 згідно вимог ст. ст. 42,276-278 КПК України ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 190 КК України, копії повідомлення надіслано поштою та вручено співробітникам житлово-експлуатаційній організації за місцем реєстрації підозрюваної.
03.01.2025 на адресу адвоката ОСОБА_14 , адреса для листування АДРЕСА_3 , контактний телефон: НОМЕР_1 , e-mail: ІНФОРМАЦІЯ_9 , діє на підставі свідоцтва про право заняття адвокатською діяльністю № 3281/10 від 29.03.2007, який представляє інтереси ОСОБА_5 , надіслано повідомлення про підозру ОСОБА_15 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , шляхом надіслання на фізичну та електронну адресу
03.01.2025 вх. № 65/9 на підставі ст. 40, 41 КПК України надано доручення оперативному підрозділу 7-го управління (з обслуговування Харківської області) ДСР Національної поліції України з метою з'ясування, які заходи були вжиті житлово-експлуатаційною організацією для передачі повідомлення про підозру ОСОБА_5 та на підставі ст. 93 КПК України
03.01.2025 скеровано запит вх. № 65/9/1 на адресу КП «КП «Житлокомсервіс», код ЄДРПОУ: 34467793, та отримана відповідь вх. № 1145/2/07-05 від 04.02.2025, відповідно до якої: з метою життя заходів про вручення повідомлення про підозру ОСОБА_6 та ОСОБА_16 , неодноразовими виходами за адресою : АДРЕСА_2 для вручення повідомлення про підозру ОСОБА_6 двері не відчинили, у зв?язку з чим вручити процесуальні документи ОСОБА_6 не виявилось можливим, для вручення підозри ОСОБА_17 працівниками КП «Житлокомсервіс» неодноразово (07.01.2025 року, 15.01.2025 року та 21.01.2025 року) здійснювались виходи за адресою : АДРЕСА_1 . Мешканці квартири відсутні, внаслідок чого вручити процесуальні документи ОСОБА_5 не виявилось можливим.
Під час досудового розслідування вживалися заходи направлені на встановлення місцезнаходження ОСОБА_5 , однак проведеними заходами встановити місцезнаходження останнього не стало можливим.
Постановою старшого слідчого СВ ВП № 1 ХРУП № 3 Головного управління Національної поліції в Харківській області від 06.12.2024 досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42023222030000134 від 11.09.2023, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених частиною 2 статті 190 КК України, відносно підозрюваних ОСОБА_5 та ОСОБА_6 зупинено та оголошено у розшук підозрюваних та направлено відповідне доручення оперативному підрозділу.
Надалі, 13.12.2024 звх. № 65/3324, 07.01.2025 з вх. 65/28/1, 30.01.2025 з вх. 65/430, на адресу 7 - го управління (з обслуговування Харківської області) Департаменту стратегічних розслідувань НП України направлені доручення про оголошення у розшук ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , на підставі вказаних доручень оперативним підрозділом заведені оперативну розшукові справи № 79/55/119-2025 та № 80/55/119-2025 від 28.02.2025.
06.02.2024 винесено ухвалу Жовтневого районного суду м. Харкова про надання дозвіл на затримання з метою приводу підозрюваного для участі у розгляданні клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою стосовно ОСОБА_5 у кримінальному проваджені № 42023222030000134 від 11.09.2023 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 190 КК України від 06.02.2025 (справа: 639/ 4310/24; провадження: № 1-кс/639/134/25), строк дії ухвали спливає 06.08.2025.
Згідно з ч. 1 ст. 188 КПК України, прокурор, слідчий за погодженням з прокурором має право звернутися із клопотанням про дозвіл на затримання підозрюваного, обвинуваченого з метою його приводу для участі в розгляді клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.
Відповідно до ч. 4 ст. 189 КПК України слідчий суддя, суд відмовляє у наданні дозволу на затримання підозрюваного, обвинуваченого з метою його приводу, якщо прокурор не доведе, що зазначені у клопотанні про застосування запобіжного заходу обставини вказують на наявність підстав для тримання під вартою підозрюваного, обвинуваченого, а також є достатні підстави вважати, що:
1) підозрюваний, обвинувачений переховується від органів досудового розслідування чи суду;
2) одержавши відомості про звернення слідчого, прокурора до суду із клопотанням про застосування запобіжного заходу, підозрюваний, обвинувачений до початку розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу вчинить дії, які є підставою для застосування запобіжного заходу і зазначені у статті 177 цього Кодексу.
Згідно з п. 3 ч. 2 ст. 183 КПК України, запобіжний захід у вигляді тримання під вартою може бути застосований: до раніше не судимої особи, яка підозрюється чи обвинувачується у вчиненні злочину, за який законом передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк до п'яти років, - виключно у разі, якщо прокурором, крім наявності підстав, передбачених статтею 177 цього Кодексу, буде доведено, що перебуваючи на волі, ця особа переховувалася від органу досудового розслідування чи суду, перешкоджала кримінальному провадженню або їй повідомлено про підозру у вчиненні іншого злочину.
ОСОБА_5 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення - злочину, передбаченого ч. 2 ст. 190 КК України, за вчинення якого санкцією статті передбачено покарання у виді позбавленням волі на строк до трьох років.
В поданому клопотанні стороною обвинувачення доведено: 1) наявність обґрунтованої підозри про вчинення ОСОБА_5 кримінального правопорушення - злочину, передбаченого ч. 2 ст. 190 КК України; 2) зазначені у клопотанні про застосування запобіжного заходу обставини вказують на наявність підстав для тримання особи під вартою; 3) наведено достатні підстави для висновку про те, що підозрювана ОСОБА_5 переховується від органу досудового розслідування.
Враховуючи викладене, клопотання слідчого про надання дозволу на затримання з метою приводу підозрюваного для участі в розгляді клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою стосовно ОСОБА_5 є законним, обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись вимогами ст. ст. 187 - 189, 190, 191, 309 КПК України, слідчий суддя -
Клопотання старшого слідчого СВ ВП № 1 ХРУП № 3 ГУНП в Харківській області старшого лейтенанта поліції ОСОБА_4 про надання дозволу на затримання з метою приводу підозрюваного для участі в розгляді клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою стосовно ОСОБА_5 - задовольнити.
Надати дозвіл на затримання підозрюваної ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м. Харкова, громадянки України, з метою її приводу до суду для участі в розгляді клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.
Відповідно до ч. 1 ст. 191 КПК України затримана на підставі ухвали слідчого судді особа не пізніше 36 (тридцяти шести) годин з моменту затримання повинна бути звільнена або доставлена до слідчого судді, який постановив ухвалу про дозвіл на затримання з метою приводу.
Службова особа, яка на підставі ухвали слідчого судді про дозвіл на затримання затримала особу, зобов'язана негайно вручити їй копію зазначеної ухвали.
Ухвала про дозвіл на затримання з метою приводу втрачає законну силу через 06 (шість) місяців із дати її постановлення, тобто з 06 лютого 2026 року.
Ухвала про дозвіл на затримання з метою приводу втрачає законну силу з моменту: 1) приводу підозрюваного до суду; 2) закінчення строку дії ухвали, зазначеного в ній; 3) добровільного з'явлення підозрюваного до слідчого судді, про що слідчий суддя повідомляє прокурора; 4) відкликання ухвали прокурором.
Про факт затримання підозрюваної ОСОБА_5 негайно повідомити старшого слідчого СВ ВП № 1 ХРУП № 3 ГУНП в Харківській області старшого лейтенанта поліції ОСОБА_4 (адреса: м. Харків, просп. Любові Малої, 45, тел. (057) 370-21-25), а також прокурора Новобаварської окружної прокуратури м. Харкова ОСОБА_3 (адреса: м. Харків, бульвар Гончарівський, 20, тел. (057) 712-15-45).
Ухвала підлягає негайному виконанню після її оголошення.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1