Рішення від 05.08.2025 по справі 638/6464/23

Справа № 638/6464/23

Провадження № 2-а/638/25/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 серпня 2025 року м. Харків

Шевченківський районний суд міста Харкова у складі:

головуючого - судді Заварзи Т. В.,

за участю секретаря судового засідання Шевченко Т. В.,

розглянувши у письмовому провадженні справу за позовом ОСОБА_1 до Борівської селищної ради Ізюмського району Харківської області про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення, -

ВСТАНОВИВ:

22.06.2023 до Дзержинського районного суду м. Харкова надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Борівської селищної ради Ізюмського району Харківської області про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення, у якій позивач просить скасувати постанову адміністративної комісії Борівської селищної ради Ізюмського району Харківської області № 5 від 29 травня 2023 року.

Ухвалою судді Дзержинського районного суду м. Харкова Орос О.В. від 30 червня 2023 року вищевказану позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.

Згідно з наказом голови Дзержинського районного суду м. Харкова № 02-04/33 від 14.02.2024 року «Про надання відпустки по вагітності та пологах ОСОБА_2 », у відповідності до розпорядження від 21 лютого 2024 року № 02-06/179 щодо повторного автоматизованого розподілу судової справи, на підставі наказу голови суду № 02-02/29 від 20.02.2024 року, протоколу № 2 зборів суддів Дзержинського районного суду м. Харкова від 20.02.2024 року, призначено повторний автоматизований розподіл судової справи № 638/6464/23, у відповідності до п. 2.3.50 Положення про автоматизовану систему документообігу суду, затвердженого Рішенням Ради Суддів України та погодженого Головою Державної судової адміністрації України від 26 листопада 2010 року № 30 (зі змінами).

Згідно з протоколом повторного автоматизованого розподілу справ між суддями від 22.02.2024 року матеріали справи надійшли у провадження судді Аркатової К.В.

Ухвалою судді Дзержинського районного суду м. Харкова Аркатової К.В. від 19 березня 2024 року вищевказану адміністративну справу прийнято до свого провадження. Ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.

Згідно з наказом голови Дзержинського районного суду м. Харкова від 20.03.2025 року «Про відрахування зі штату Дзержинського районного суду м. Харкова ОСОБА_3 », у відповідності до розпорядження від 01 квітня 2025 року № 02-06/220 щодо повторного автоматизованого розподілу судової справи, на підставі Рішення Вищої ради правосуддя від 18 березня 2025 року № 540/0/15-25 «Про звільнення ОСОБА_3 з посади судді Дзержинського районного суду м. Харкова у зв'язку з поданням заяви про відставку», у відповідності до п. 2.3.43 Положення про автоматизовану систему документообігу суду, затвердженого Рішенням Ради Суддів України та погодженого Головою Державної судової адміністрації України від 11 листопада 2024 року № 39 (зі змінами та доповненнями) призначено повторний автоматичний розподіл справи № 638/6464/23 провадження № 2-а/638/25/25.

Згідно з протоколом повторного автоматизованого розподілу справ між суддями від 01.04.2025 року матеріали справи надійшли у провадження судді Заварза Т.В.

Ухвалою суду від 02.04.2025 справу прийнято до провадження, прийнято рішення розгляд справи проводити в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.

Позов обґрунтовано тим, що 29 травня 2023 року була винесена постанова адміністративної комісії, якою ОСОБА_1 визнали винною у скоєні адміністративного правопорушення передбаченого ч. 2 ст. 156 КУпАП та наклали на неї адміністративне стягнення у сумі 6800 (шість тисяч вісімсот) грн. 00 коп. Позивач вказує, що матеріали справи, які були надані адміністративної комісії містять протокол про адміністративне правопорушення, пояснення заявника, та заяву, будь-яких доказів про скоєння особою адміністративного правопорушення матеріали справи не містять. Крім того, адмістративний протокол складав ОСОБА_4 , довідку складав ОСОБА_5 , згідно рапорту заяву прийняв ОСОБА_6 і прибув на місце пригоди ОСОБА_6 , якого не було на місці пригоди. Вказує на суперечності у поясненнях свідків, зазначає, що працівники поліції не вилучали докази, які б підтверджували факт скоєння правопорушення, в матеріалах справи відсутня будь-яка інформація про речові докази.

До позовної заяви окрім оскаржуваної постанови інших доказів не додано.

Від відповідача надійшла заява, у якій він просить залишити позовні вимоги ОСОБА_1 без задоволення, а постанову без змін, вказує, що повно і всебічно розглянув адміністративний матеріал, для чого адміністративна комісія проводила три засідання, на яких була присутня позивачка. Відповідач зазначає, що на засіданнях комісії було заслухано особисто всіх свідків.

У судове засідання позивачка не з'явилася, неодноразово належним чином викликалася до суду, жодних заяв, клопотань від позивачки до суду не надходило, ходом розгляду справи позивачка не цікавиться.

Представник відповідача до суду не з'явився, просив справу розглядати за відсутності свого представника.

Відповідно до ч. 9 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Зважаючи на те, що розгляд справи триває з 22.06.2023, а всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, та відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, суд вважає за можливе розглянути справу у письмовому провадженні.

Повно та всебічно дослідивши матеріали справи суд встановив наступне.

29.05.2023 адміністративна комісія Борівської селищної ради винесла постанову № 5 про накладення адміністративного стягнення на ОСОБА_1 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Відповідно до тексту вказаної постанови адміністративна комісія Борівської селищної ради встановила, що: "За даними протоколу про адміністративні правопорушення серія ВАВ від 01.05.2023 р. приблизно 13:00 год громадянка ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , здійснила продаж алкогольних напоїв військовослужбовцям ЗСУ, а саме коньяку та пива в магазині за адресою: АДРЕСА_1 , виконувала функції продавця. Всупереч п.2 наказу Харківської обласної військової адміністрації від 16 травня 2022 року N? 08.B/«Про заборону торгівлі алкогольними напоями та речовинами, виробленими на спиртовій основі, в умовах правового режиму воєнного стану в Харківській області» громадянка ОСОБА_1 на території Борівської селищної територіальної громади здійснила продаж двох пляшок алкогольного пива «TUBORG» об?ємом 0,5 л кожна та пляшку коньяку «ARENI» військовослужбовцям ЗСУ, чим порушила правила торгівлі алкогольними напоями, вимоги ч. 2 ст. 156 Порушення правил торгівлі пивом, алкогольними, слабоалкогольними напоями, тютюновими виробами, електронними сигаретами та рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, пристроями для споживання тютюнових виробів без їх згоряння Кодексу України про адміністративні правопорушення.

На засіданнях адміністративної комісії громадянка ОСОБА_1 була присутня.

Факт вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 156 Порушення правил торгівлі пивом, алкогольними, слабоалкогольними напоями, тютюновими виробами, електронними сигаретами та рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, пристроями для споживання тютюнових виробів без згоряння, Кодексу України про адміністративні правопорушення, громадянка ОСОБА_1 заперечує. Вина правопорушника доводиться даними матеріалами справи".

Постановою Борівської селищної ради № 5 від 29.05.2023 громадянку ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , було визнано винною у скоєнні адміністративного правопорушення передбаченого ч. 2 ст. 156 Порушення правил торгівлі пивом, алкогольними, слабоалкогольними напоями, тютюновими виробами, електронними сигаретами та рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, пристроями для споживання тютюнових виробів без їх згоряння Кодексу України про адміністративні правопорушення, та накладено на неї адміністративне стягнення у сумі 6800,00 грн.

До відзиву відповідача долучено копію протоколу про адміністративні правопорушення серія ВАВ від 01.05.2023, відповідно до якого 01.05.2023 ОСОБА_1 здійснювала продаж алкогольних напоїв військовослужбовцям ЗСУ, а саме коньяка та пива в магазині в АДРЕСА_1 , всупереч заборони Харківської обласної військової адміністрації, чим вчинила правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 156 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

У протоколі вказані свідки: ОСОБА_7 та ОСОБА_8 .

Також до відзиву долучено копію пояснень ОСОБА_8 , місцем роботи якого вказано ЗСУ, який пояснив, що 01.05.2023 в селі Підлиман у магазині " ІНФОРМАЦІЯ_2 ", власником якого є чоловік на ім'я ОСОБА_9 , він з другом придбав алкогольні напої.

Відповідно до протоколу № 7 засідання адміністративної комісії Борівської селищної ради від 26 травня 2023 року "Громадянин ОСОБА_8 , військовослужбовець (молодший сержант), посвідчення серія НОМЕР_1 був присутній на засіданні комісії та підтвердив продаж громадянкою ОСОБА_1 двох пляшок алкогольного пива «TUBORG» об?ємом 0,5 літра кожна та пляшку коньяку «ARENI» в магазині за адресою: вул. Центральна, буд. 4 А, с. Підлиман Ізюмського району Харківської області.

Окрім цього, громадянка ОСОБА_1 на засіданні комісії заперечує продаж алкогольних напоїв військовослужбовцям".

Будь-які інші докази, на підставі яких суд може встановити факти, що стосуються обставин винесення постанови № 5 від 29 травня 2023 року у суду відсутні.

Отже, за результатами дослідження доказів, виходячи з принципу верховенства права, керуючись засадами (принципами) адміністративного судочинства, суд приходить до наступних висновків.

Указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022 у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України постановлено з 24.02.2024 ввести в Україні воєнний стан. У подальшому строк дії воєнного стану неодноразово продовжувався відповідними Указами Президента України та такий воєнний стан діє і до теперішнього часу.

Відповідно до п. 2 наказу Харківської обласної військової адміністрації від 16.05.2022 № 08В/, який знаходиться у вільному доступі в мережі Інтернет (https://kharkivoda.gov.ua/content/documents/1158/115761/files/TAPHI3OH.pdf), та який діяв на момент винесення постанови, що оскаржується, на території Харківської області було заборонено продаж алкогольних напоїв та речовин, вироблених на спиртовій основі (за винятком лікарських засобів, дозволених до застосування та включених до Державного реєстру лікарських засобів України, та дезінфекційних засобів) військовослужбовцям Збройних Сил України, Національної гвардії України, а також іншим, утвореним відповідно до законів України військовим формуванням, правоохоронним органам, органам спеціального призначення з правоохоронними функціями, особам, що виконують функції із забезпечення безпеки і оборони України або особам, що мають зовнішні ознаки належності до цих формувань (наявність військової форми, озброєння, спецзасобів тощо).

Отже, на момент винесення постанови № 5 від 29 травня 2023 року на території Харківської області діяла заборона продажу алкогольних напоїв військовослужбовцям Збройних Сил України.

Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Приписами статей 213, 215, 218, 288 КУпАП визначено, що справи про адміністративні правопорушення розглядаються, зокрема адміністративними комісіями при виконавчих комітетах сільських, селищних, міських рад. Адміністративні комісії утворюються відповідними органами місцевого самоврядування у складі голови, заступника голови, відповідального секретаря, а також членів комісії. Порядок діяльності адміністративних комісій встановлюється цим Кодексом та іншими законодавчими актами України.

Адміністративні комісії при виконавчих органах сільських, селищних рад розглядають справи про адміністративні правопорушення, передбачені, зокрема, ч. 2 ст. 156 КУпАП.

Так, частиною 2 ст. 156 КУпАП передбачена відповідальність за порушення працівником підприємства (організації) торгівлі або громадського харчування правил торгівлі пивом (крім безалкогольного), алкогольними, слабоалкогольними напоями, тютюновими виробами, електронними сигаретами та рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, пристроями для споживання тютюнових виробів без їх згоряння, а саме: торгівля пивом (крім безалкогольного), алкогольними, слабоалкогольними напоями, тютюновими виробами, електронними сигаретами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, пристроями для споживання тютюнових виробів без їх згоряння у приміщеннях або на територіях, заборонених законом, або в інших місцях, визначених рішенням відповідного органу місцевого самоврядування як такі, де роздрібна торгівля пивом (крім безалкогольного), алкогольними, слабоалкогольними напоями, тютюновими виробами, електронними сигаретами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, пристроями для споживання тютюнових виробів без їх згоряння заборонена, або торгівля пивом (крім безалкогольного), алкогольними, слабоалкогольними напоями, тютюновими виробами, а також продаж пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, тютюнових виробів, електронних сигарет, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння особі, яка не досягла 18-річного віку, або продаж тютюнових виробів в упаковках, що містять менш як 20 сигарет або цигарок, чи поштучно (крім сигар), або торгівля пивом (крім безалкогольного), алкогольними, слабоалкогольними напоями, винами столовими у заборонений рішенням відповідного органу місцевого самоврядування час доби, у вигляді накладення штрафу від чотирьохсот до восьмисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Згідно з ч. 9 ст. 15-3 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» від 19.12.1995 № 481/95-ВР сільські, селищні та міські ради в межах території відповідної адміністративно-територіальної одиниці можуть встановлювати заборону продажу пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових суб'єктами господарювання (у тому числі іноземними суб'єктами господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) (крім закладів ресторанного господарства) у визначений рішенням таких органів час доби.

У свою чергу, ч. 1 ст. 4 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» від 12.05.2015 № 389-VIII на територіях, на яких введено воєнний стан, для забезпечення дії Конституції та законів України, забезпечення разом із військовим командуванням запровадження та здійснення заходів правового режиму воєнного стану, оборони, цивільного захисту, громадської безпеки і порядку, охорони прав, свобод і законних інтересів громадян можуть утворюватися тимчасові державні органи військові адміністрації.

Відповідно до п. 13 ч. 1 ст. 8 Закону № 389-VIII в Україні або в окремих її місцевостях, де введено воєнний стан, військове командування разом із військовими адміністраціями (у разі їх утворення) можуть самостійно або із залученням органів виконавчої влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування запроваджувати та здійснювати в межах тимчасових обмежень конституційних прав і свобод людини і громадянина, а також прав і законних інтересів юридичних осіб, передбачених указом Президента України про введення воєнного стану, такі заходи правового режиму воєнного стану, зокрема забороняти у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, торгівлю зброєю, сильнодіючими хімічними і отруйними речовинами, а також алкогольними напоями та речовинами, виробленими на спиртовій основі.

Отже, постанова № 5 від 29 травня 2023 року була винесена уповноваженим на те органом.

Позовна заява не містить будь-яких доводів, які б свідчили про незаконність винесення постанови № 5 від 29 травня 2023 року.

Протокол про адміністративне правопорушення від 01.05.2023 відповідає вимогам законодавства. Позивачка не заперечує той факт, що вона була присутня при складанні вказаного протоколу.

Позивач стверджує, що у поясненнях осіб, які містяться в матеріалах справи є розбіжності, однак вказаних доказів суду не надає.

Водночас навіть існування розбіжностей у вартості придбаних алкогольних напоїв не впливає на кваліфікацію правопорушення, оскільки в даному випадку адміністративна відповідальність позивача настала через сам факт продажу алкогольних напоїв військовослужбовцям Збройних Сил України.

Матеріалами справи підтверджено, що на засіданні адміністративної комісії Борівської селищної ради від 26 травня 2023 року було заслухано ОСОБА_8 - військовослужбовця, який підтвердив факт продажу йому алкогольних напоїв ОСОБА_1 .

Отже, враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що постанова Адміністративної комісії при виконавчому комітеті Борівської селищної ради № 5 від 29 травня 2023 року про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 156 КУпАП, є обґрунтованою та такою, що винесена у відповідності до норм КУпАП.

Виходячи з вище викладеного, суд вважає позовні вимоги не обґрунтованими, а позов таким, що не підлягає задоволенню.

Керуючись п. 3 ч. 3 ст. 286 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У позові ОСОБА_1 до Борівської селищної ради Ізюмського району Харківської області про скасування постанови про накладення адміністративного стягненнявідмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано, а у разі подання апеляційної скарги - після розгляду справи апеляційним судом.

Апеляційні скарги на судові рішення у справах, визначених статтею 286 КАС України, можуть бути подані протягом десяти днів з дня його проголошення.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Другого апеляційного адміністративного суду.

Позивач: ОСОБА_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_2 .

Відповідач: Борівська селищна рада Ізюмського району Харківської області, місцезнаходження: 63831, Харківська область, Ізюмський район, смт Борова, вул. Центральна, 1, код ЄДРПОУ 04397939.

Суддя Т. В. Заварза