Справа № 524/8292/24 Номер провадження 22-ц/814/2433/25Головуючий у 1-й інстанції Андрієць Д. Д. Доповідач ап. інст. Бутенко С. Б.
06 серпня 2025 року м. Полтава
Полтавський апеляційний суд у складі колегії суддів судової палати у цивільних справах:
Головуючого судді Бутенко С. Б.
Суддів Карпушина Г. Л., Обідіної О. І.
за участю секретаря: Ракович Д. Г.
розглянув у відкритому судовому засіданні в м. Полтаві цивільну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1
на заочне рішення Автозаводського районного суду м. Кременчука Полтавської області від 17 березня 2025 року, ухваленого в м. Кременчук під головуванням судді Андрієць Д. Д.
у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до Полтавського обласного комунального виробничого підприємства «Полтаватеплоенерго», треті особи, яка не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору: виконавчий комітет Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області, Полтавська обласна рада, про зобов?язання вчинити певні дії,
У серпні 2024 року позивач звернулася до суду з позовом до ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго», у якому просила суд зобов'язати ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» здійснити перерахунок вартості наданих послуг з постачання теплової енергії та постачання гарячої води за період з листопада 2022 року до дня ухвалення судового рішення до рівня цін за послуги, що застосовувалися станом на 24.02.2022, тобто за тарифами, затвердженими рішенням виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області від 30.12.2021 № 1867 «Про встановлення товариству з обмеженою відповідальністю «Кременчуцька ТЕЦ» скоригованих тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води для категорій споживачів з 01.01.2022».
Позов мотивовано тим, що вона є власником квартири АДРЕСА_1 та споживачем послуг з централізованого теплопостачання, яке надає ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго».
До листопада 2022 року надавачем послуг було ТОВ «Кременчуцька ТЕЦ» за тарифами, встановленими для нього.
Внаслідок збройної агресії російської федерації проти України, навесні 2022 року за наслідками ракетних ударів ворога ТОВ «Кременчуцька ТЕЦ» зазнало значних пошкоджень та припинило надання послуг постачання теплової енергії і постачання гарячої води для лівобережної частини м. Кременчука.
Рішенням виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області від 20.10.2022 № 1508 ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» визначено виконавцем послуг з постачання теплової енергії та постачання гарячої води лівобережної частини міста Кременчука від джерел Кременчуцька ТЕЦ з покладенням відповідних обов'язків згідно із законодавством України.
З початку опалювального періоду 2022-2023 року ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» здійснює нарахування плати за послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води за тарифами, розмір яких значно перевищує рівень тарифів, які діяли станом на 24.02.2024, що є порушенням статті 1 Закону України «Про особливості регулювання відносин на ринку природного газу та у сфері теплопостачання під час дії воєнного стану та подальшого відновлення їх функціонування».
Заочним рішенням Автозаводського районного суду м. Кременчука Полтавської області від 17 березня 2025 року у задоволенні позову ОСОБА_1 відмовлено.
Рішення суду мотивовано тим, що ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» правомірно застосовує тарифи, які встановлені для нього уповноваженим органом місцевого самоврядування - Полтавською обласною радою станом на 24.02.2022 і після набрання чинності Законом України «Про особливості регулювання відносин на ринку природного газу та у сфері теплопостачання під час дії воєнного стану та подальшого відновлення їх функціонування» не змінювались (не підвищувались). Відповідач не наділений відповідними владними повноваженнями стосовно прийняття таких тарифів або внесення змін до них та не належить до суб'єктів, на яких поширюються вимоги статті 1 вказаного Закону, а тарифи, визначені рішенням виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області № 1867 від 30.12.2021, не застосовуються ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго», яке у своїй діяльності підзвітне та підконтрольне Полтавській обласній раді.
Не погодившись із вказаним рішенням суду, ОСОБА_1 подала апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на необґрунтованість рішення, неповне з'ясування судом обставин справи, невідповідність висновків суду обставинам справи, порушення норм матеріального та процесуального права, просить рішення суду першої інстанції скасувати та ухвалити по справі нове судове рішення, яким позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Доводи апеляційної скарги ґрунтуються на тому, що докази, які суд першої інстанції не взяв до уваги, беззаперечно свідчать про порушення відповідачем її прав як споживача послуг з постачання теплової енергії та постачання гарячої води.
Вказує, що застування тарифів на послуги з постачання теплової енергії та постання гарячої води не може перевищувати рівень тарифів, що застосовувалися станом на 24.02.2022, а саме одноставкового тарифу, встановленого рішенням виконавчого комітету Кременчуцької міської ради від 30.12.2021 № 1867 «Про встановлення ТОВ «Кременчуцька ТЕЦ» скоригованих тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії, постачання гарячої води для категорії споживачів з 01.01.2022», яке не передбачало застосування двоставкового тарифу для категорії споживачів «населення», застосування якого відбулося після введення мораторію на підвищення тарифів на теплову енергію.
Звертає увагу, що відповідачем не проводився розрахунок економічно обґрунтованих тарифів на опалювальний сезон 2022-2023 року для мешканців міста Кременчука та не виконано вимог пунктів 15, 16 Порядку № 869.
Зазначає, що споживач, як слабка сторона у спірних правовідносинах не має права нести негативні наслідки у виді додаткового фінансового навантаження в результаті дії або рішень влади, які хоча і ухвалені в законний спосіб, проте фактично всупереч прямій забороні Закону № 2479-ІХ призвели до підвищення розміру тарифів за тепло для мешканців лівобережної частини міста Кременчука.
Вважає, що зміна постачальника відповідних послуг у зв'язку з переданням цілісного майнового комплексу відокремленого підрозділу «Кременчуцька ТЕЦ» у господарське відання позивача не повинна мати наслідком підвищення тарифів на теплову енергію для споживачів м. Кременчука порівняно з тим розміром, що існував станом на 24.02.2022. Проте, ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» всупереч вимогам Закону № 2479-IX нараховувало плату за послуги згідно тарифів, затверджених рішенням Полтавської обласної ради № 477 від 30.09.2022, що призвело до фактичного підвищення плати за надані послуги для позивачів як мешканців лівобережної частини міста Кременчука у період дії воєнного стану, тому нею обраний належний спосіб захисту порушеного права.
У відзиві на апеляційну скаргу представник ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції залишити без змін як законне та обґрунтоване.
Позивач ОСОБА_1 подала відповідь на відзив на апеляційну скаргу, в якому просить суд апеляційну скаргу задовольнити в повному обсязі.
Колегія суддів апеляційного суду, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги та матеріали справи, дійшла висновку про відсутність підстав для задоволення апеляційної скарги, виходячи з наступного.
Частиною третьою статті 3 ЦПК України встановлено, що провадження в цивільних справах здійснюється відповідно до законів, чинних на час вчинення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи.
Згідно частин першої, другої статті 367 ЦПК України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними в ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 374, статті 375 ЦПК України, за результатами розгляду апеляційної скарги суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
По справі встановлено, що на підставі свідоцтва про право на спадщину за заповітом від 28.08.2014, виданого державним нотаріусом Четвертої Кременчуцької державної нотаріальної контори Ільїною Н. О., зареєстрованого за № 2-974, та витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно № 26125429 від 28.08.2014 ОСОБА_1 на праві власності належить 1/4 частка квартири АДРЕСА_1 .
Позивач є споживачем послуг з теплопостачання (опалення) та постачання гарячої води, що надаються відповідачем ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» за вище вказаною адресою, з особовим рахунком на оплату житлово-комунальних послуг за № 818570.
Відповідно до рішення виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області «Про визначення товариства з обмеженою відповідальністю «Кременчуцька ТЕЦ» виконавцем послуг з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води» від 19 квітня 2019 року № 568 ТОВ «Кременчуцька ТЕЦ» було визначено виконавцем послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води по лівобережній частині міста Кременчука від джерела ТОВ «Кременцуцька ТЕЦ» з покладенням відповідних обов'язків згідно законодавства.
Рішенням Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області від 30 грудня 2021 року за № 1867 встановлено ТОВ «Кременчуцька ТЕЦ» скориговані тарифи на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання для категорій споживачів з 01.01.2022 на рівні, зокрема, на послугу з постачання теплової енергії для потреб населення - 2 193,72 грн/Гкал (з ПДВ) та з постачання гарячої води - 126,19 грн/куб.м (з ПДВ).
У зв'язку з військовою агресією рф проти України та в результаті неодноразових ракетних ударів по м. Кременчуку, теплогенеруюче обладнання ТОВ «Кременчуцька ТЕЦ» було повністю зруйновано, через що товариство припинило виробництво, транспортування та постачання теплової енергії своїм споживачам.
На підставі розпорядження Кабінету Міністрів України від 08 жовтня 2022 року № 6894-р у спільну власність територіальних громад Полтавської області передано цілісний майновий комплекс відокремленого підрозділу «Кременчуцька ТЕЦ» Державної установи «Навчально-методичний центр з газової безпеки» (код згідно з ЄДРПОУ ВП: 44657848).
Рішенням виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області № 1508 від 20 жовтня 2022 року Полтавське обласне комунальне виробниче підприємство теплового господарства «Полтаватеплоенерго» визначено виконавцем послуг постачання теплової енергії та постачання гарячої води на лівобережній частині міста Кременчука від джерела Кременчуцької ТЕЦ з покладенням відповідних обов'язків згідно із законодавством.
Таким чином, починаючи з листопада 2022 року постачання теплової енергії та постачання гарячої води за адресою: АДРЕСА_2 , здійснює ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» та позивач є споживачем відповідних послуг, що надаються відповідачем.
Відмовляючи у задоволені позову ОСОБА_1 , суд першої інстанції обґрунтовано виходив з того, що тарифи на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, які були встановлені Полтавською обласною радою для відповідача станом на 24.02.2022, не змінювались після набрання чинності Законом України «Про особливості регулювання відносин на ринку природного газу та у сфері теплопостачання під час дії воєнного стану та подальшого відновлення їх функціонування» від 29 липня 2022 року № 2479-IX (далі - Закон № 2479-IX). Відтак, застосовані відповідачем ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» тарифи у рахунках на оплату, які були виставлені позивачу, відповідають тарифам, встановленим рішеннями Полтавської обласної ради № 477 від 30.09.2022 та № 669 від 28.07.2023. Діючі тарифи сформовані ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» у єдиному розмірі та застосовуються до усіх споживачів підприємства, у тому числі і для споживачів на лівобережній частині міста Кременчука від джерела Кременчуцької ТЕЦ.
Відповідно до статті 714 ЦК України за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов'язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов'язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання. До договору постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, положення про договір поставки, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин сторін. Законом можуть бути передбачені особливості укладення та виконання договору постачання енергетичними та іншими ресурсами.
Тлумачення наведеної норми свідчить про те, що по своїй суті договір, на підставі якого відбувається постачання енергетичних ресурсів споживачу, є видом договору купівлі-продажу.
Згідно частини першої статті 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін; у випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Наведена норма узгоджується із положеннями пункту 2 частини третьої статті 4 Закону України від 9 листопада 2017 року № 2189-VIII «Про житлово-комунальні послуги», відповідно до якого встановлення цін/тарифів на комунальні послуги відповідно до закону належить до повноважень органів місцевого самоврядування.
Відповідно до пункту 2 частини третьої статті 4 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» встановлення цін/тарифів на комунальні послуги відповідно до закону належать до повноважень органів місцевого самоврядування.
Згідно з частиною п'ятою статті 21 вказаного Закону № 2189-VIII ціною послуги з постачання теплової енергії є тариф на теплову енергію для споживача, який визначається як сума тарифів на виробництво, транспортування та постачання теплової енергії.
Статтею 1 Закону України «Про теплопостачання» встановлено, що тариф (ціна) на теплову енергію - це грошовий вираз витрат на виробництво, транспортування, постачання одиниці теплової енергії (1 Гкал) з урахуванням рентабельності виробництва, інвестиційної та інших складових, що визначаються згідно із методиками, розробленими національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг.
Отже, тариф (ціна) на теплову енергію нерозривно пов'язаний з особою, яка здійснює виробництво, транспортування, постачання такої теплової енергії.
Статтею 20 Закону України від 2 червня 2005 року № 2633-IV «Про теплопостачання» встановлено, що тарифи на теплову енергію повинні забезпечувати відшкодування всіх економічно обґрунтованих витрат на виробництво, транспортування та постачання теплової енергії.
Тарифи на теплову енергію, реалізація якої здійснюється суб'єктами господарювання, що займають монопольне становище на ринку, є регульованими.
Тарифи на виробництво теплової енергії, у тому числі на теплоелектроцентралях, теплоелектростанціях, атомних електростанціях і когенераційних установках та установках з використанням нетрадиційних або поновлюваних джерел енергії, на транспортування та постачання теплової енергії встановлюються національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, та органами місцевого самоврядування у межах повноважень, визначених законодавством.
Тариф на теплову енергію для споживача визначається як сума тарифів на виробництво, транспортування та постачання теплової енергії.
Тарифи повинні враховувати собівартість теплової енергії і забезпечувати рентабельність суб'єкта господарювання. Рентабельність визначається органом, уповноваженим встановлювати тарифи. Тарифи на теплову енергію, що виробляється та постачається суб'єктом господарювання за допомогою систем автономного теплопостачання, формуються та встановлюються з урахуванням особливостей, визначених Законом України «Про житлово-комунальні послуги».
Встановлення тарифів на теплову енергію нижче розміру економічно обґрунтованих витрат на її виробництво, транспортування та постачання не допускається.
Відповідно до статті 23 Закону № 2633-IV господарська діяльність з виробництва, транспортування, постачання теплової енергії підлягає ліцензуванню в порядку, встановленому законом.
Згідно Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання теплової енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг 22 березня 2017 року № 308, суб'єкти господарювання, що здійснюють господарську діяльність з постачання теплової енергії, повинні дотримуватися вимог законів України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг», «Про теплопостачання», інших актів законодавства, якими регулюється діяльність у сфері природних монополій та у сфері теплопостачання. При провадженні господарської діяльності з постачання теплової енергії ліцензіат повинен дотримуватися таких організаційних вимог: здійснювати постачання теплової енергії за тарифами, що встановлюються уповноваженим законом державним колегіальним органом або органами місцевого самоврядування в межах наданих повноважень (пункт 3.1., підпункт 9 пункту 3.2.).
У пункті 37 частини першої статті 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що виключно на пленарних засіданнях районної, обласної ради вирішуються питання щодо встановлення тарифів на житлово-комунальні послуги, які надаються підприємствами, що перебувають у спільній власності територіальних громад, представництво інтересів яких здійснює відповідна районна чи обласна рада, а також суб'єктами господарювання, що здійснюють управління (експлуатацію) цілісними майновими комплексами таких підприємств.
Пунктом 4 Порядку формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 № 869 «Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на комунальні послуги», визначено, що під час формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води суб'єктами господарювання, що перебувають у спільній власності територіальних громад, вимоги цього Порядку в частині формування тарифів для кожної окремої територіальної громади (у разі провадження ліцензованої діяльності та надання комунальних послуг у декількох територіальних громадах) на таких суб'єктів господарювання не поширюються.
Відповідач є суб'єктом господарювання, що перебуває у спільній власності територіальних громад сіл, селищ, міст Полтавської області та провадить ліцензовану діяльність і надає комунальні послуги у декількох територіальних громадах в межах Полтавської області, за тарифами, встановленими уповноваженим органом - Полтавською обласною радою, та з урахуванням пункту 4 Порядку формування тарифів відповідач не зобов'язаний ініціювати розгляд питання щодо встановлення окремого тарифу для споживачів м. Кременчука; тариф КП «Полтаватеплоенерго» єдиний для всіх споживачів Полтавської області і будь-які підстави для обрахування вартості теплової енергії для споживачів м. Кременчука за окремим тарифом у відповідача відсутні.
В частині дотримання мораторію на підвищення тарифів у період дії воєнного стану, колегія суддів виходить з наступного.
Стаття 1 Закону України «Про особливості регулювання відносин на ринку природного газу та у сфері теплопостачання під час дії воєнного стану та подальшого відновлення їх функціонування» є спеціальною нормою, яка, виходячи з буквального тлумачення її змісту: - містить заборону, тобто вимогу про зобов'язання утриматися від вчинення певної конкретної дії - підвищення тарифів; - стосується конкретного кола осіб відносин, на які цей Закон розрахований - суб'єктів, що наділені відповідними владними повноваженнями стосовно встановлення таких тарифів або внесення змін до них шляхом підвищення.
Проте відповідач як постачальник теплової енергії за регульованими тарифами до числа таких суб'єктів не віднесений, а у своїй діяльності керується встановленими для нього Полтавською обласною радою тарифами, грошовий вираз яких застосований до позивачів на рівні тарифів, встановлених рішенням Полтавської обласної ради від 21.10.2021 № 286 «Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, що надаються Полтавським обласним комунальним виробничим підприємством теплового господарства «Полтаватеплоенерго» (зі змінами від 09.12.2021), які були введені в дію з 01.11.2021, тобто у розмірі, який діяв станом на 24.02.2022.
Тарифи на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, що надаються ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» на підставі рішення Полтавської обласної ради № 477 від 30.09.2022, відповідають розміру тарифів, які були встановлені обласною радою до ведення в Україні воєнного стану 24.02.2022.
Рішенням Полтавської обласної ради № 669 від 28.07.2023 «Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, що надаються Полтавським обласним комунальним виробничим підприємством теплового господарства «Полтаватеплоенерго», зі змінами, внесеними рішенням № 687 від 26.09.2023, з 01.10.2023 встановлено тарифи на теплову енергію, її виробництво транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, які також не перевищують рівня тарифів, встановлених до 24.02.2022.
Таким чином, відповідач застосовує тарифи, встановлені для нього рішенням Полтавської обласної ради від 30.09.2022 № 477 та від 28.07.2023 № 669, які діють для всіх споживачів ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго», у тому числі і для позивача ОСОБА_1 і такі тарифи для споживачів відповідача не змінювались та залишились на рівні, що був встановлений у 2021 році для цього підприємства.
Тарифи, встановлені рішенням виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області № 1867 від 30.12.2021 для іншого суб'єкта господарської діяльності з постачання теплової енергії - ТОВ «Кременчуцька ТЕЦ», на діяльність ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» не поширюються.
Оскільки відповідач - ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» не наділений повноваженнями щодо встановлення тарифів на житлово-комунальні послуги та у своїй діяльності керується виключно тарифами, встановленими для нього уповноваженим на це органом - Полтавською міською радою, вимоги позивача щодо зобов'язання відповідача здійснити перерахунок наданих послуг за тарифами, встановленими рішенням іншого органу місцевого самоврядування - виконавчим комітетом Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області для іншого підприємства - ТОВ «Кременчуцька ТЕЦ», не ґрунтуються на положеннях чинного законодавства України та не є належним способом захисту прав.
Враховуючи вищенаведене, з урахуванням предмета та підстав заявленого позову, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку щодо відсутності порушень мораторію на підвищення цін (тарифів) на послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води у період дії воєнного стану зі сторони відповідача та безпідставність вимог позивача про зобов'язання здійснити перерахунок вартості наданих послуг, що доводами апеляційної скарги не спростовується.
Оскаржуване рішення суду першої інстанції відповідає встановленим фактичним обставинам справи, нормам матеріального права, що регулюють спірні правовідносини, та ухвалене з додержанням норм процесуального права, тому підстав для його скасування з наведених в апеляційній скарзі мотивів, апеляційним судом не вбачається.
Керуючись статтями 367, 374, 375, 382, 383, 384 ЦПК України, апеляційний суд
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Заочне рішення Автозаводського районного суду м. Кременчука Полтавської області від 17 березня 2025 року залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя С. Б. Бутенко
Судді Г. Л. Карпушин
О. І. Обідіна