Ухвала від 30.07.2025 по справі 761/31779/25

Справа № 761/31779/25

Провадження № 1-кс/761/20822/2025

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30.07.2025 рік м. Київ

Слідчий суддя Шевченківського районного суду міста Києва ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві клопотання старшого слідчого в особливо важливих справах слідчого управління Головного управління Національної поліції в Київській області майора поліції ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей та документів, -

ВСТАНОВИВ:

До Шевченківського районного суду міста Києва надійшло погоджене з прокурором клопотання слідчого про тимчасовий доступ до речей та документів, в якому вказано, що СУ ГУНП в Київській області здійснюється досудове розслідування в кримінальному проваджені внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42024110000000317 від 18.09.2024 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України,

Встановлено, що на території с. Софіївська Борщагівка Бучанського району Київської області у приватній власності публічного акціонерного товариства « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ: НОМЕР_1 ) перебуває земельна ділянка площею 1,5 га з кадастровим номером 3222486200:02:001:5440.

Відносно вказаної вище земельної ділянки ІНФОРМАЦІЯ_2 видано містобудівні умови та обмеження від 06.10.2020 №17-18/108 (MU01:9306-0197-8069-0993), а в подальшому ІНФОРМАЦІЯ_3 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_4 ) видано дозвіл на виконання будівельних робіт від 26.07.2022 № ІУ013220721144

Водночас, імовірно в межах смуг повітряних підходів до аєродрому Київ (Жуляни) та імовірно в межах приаеродромної території на замовлення публічного акціонерного товариства « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ: НОМЕР_1 ) на вказаній вище земельній ділянці із кадастровим номером 3222486200:02:001:5440 проводиться будівництво «Нове будівництво житлового комплексу з вбудовано-прибудованими нежитловими приміщеннями, паркінгом, по АДРЕСА_1 ».

При цьому, згідно інформації Реєстру будівельної діяльності відносно вказаного вище об'єкту наявний висновок експлуатанта аеродрому « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (Жуляни) щодо погодження місця розташування та висоти об"єктів на приаеродромній території та об'єктів, діяльність яких може вплинути на безпеку польотів і роботу радіотехнічних приладів цивільної авіації з умовами, що забезпечують необхідний рівень безпеки польотів у районі аеродрому та на приаеродромній території від 31.05.2022р. № 7.4.1-20-29, виданий КП ІНФОРМАЦІЯ_5 (Жуляни).

Так, відповідно до ст. 24 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» (в редакції, чинній на момент реєстрації декларації про готовність об'єкта до експлуатації та повідомлення про початок виконання будівельних робіт) забудова земельної ділянки здійснюється в межах її цільового призначення, встановленого відповідно до законодавства.

У разі відсутності плану зонування або детального плану території, затвердженого відповідно до вимог цього Закону, передача (надання) земельних ділянок із земель державної або комунальної власності у власність чи користування фізичним та юридичним особам для містобудівних потреб забороняється.

Зміна цільового призначення земельної ділянки, яка не відповідає плану зонування території та/або детальному плану території забороняється.

Згідно зі ст. 26 вказаного Закону право на забудову земельної ділянки реалізується її власником або користувачем за умови використання земельної ділянки відповідно до вимог містобудівної документації.

Так, відповідно до п. 96 ч. 1 ст. 1 Повітряного кодексу України смуга повітряних підходів - ділянка приаеродромної території встановлених розмірів, прилегла до кінця злітно-посадкової смуги, над якою повітряні судна здійснюють початковий етап набирання висоти під час зльоту та кінцевий етап зниження під час заходу на посадку. Смуга повітряних підходів є проекцією на поверхню землі обмежувальних поверхонь зльоту та заходу на посадку.

Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 69 Повітряного кодексу України будівлі і природні об'єкти, розташовані на приаеродромній території, не повинні становити загрози для польотів повітряних суден. На приаеродромній території запроваджується особливий порядок здійснення діяльності, яка може вплинути на безпеку авіації та створити перешкоди для роботи наземних засобів зв'язку, навігації та спостереження. До такої діяльності, зокрема, належить будівництво.

Так, відповідно до ч. 3 ст. 69 Повітряного кодексу України визначення умов забудови (здійснення будівництва) та використання землі на приаеродромній території здійснюється під час планування територій шляхом розроблення та затвердження містобудівної документації відповідно до Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" з урахуванням обмежень використання приаеродромної території (поверхонь обмеження перешкод, зон обмежень забудови щодо умов авіаційного шуму, захисних зон аеронавігаційного обладнання, а також обмежень, пов'язаних із заходженням на посадку та вильотом на аеродромі, використанням зон для виконання навчально-тренувальних та інших видів польотів).

Обмеження використання приаеродромної території розробляються експлуатантами аеродрому для кожного аеродрому окремо. Обмеження використання приаеродромної території затверджуються за погодженням з органами місцевого самоврядування:

-уповноваженим органом з питань цивільної авіації - щодо приаеродромної території аеродрому цивільної авіації;

-уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі державної авіації - щодо приаеродромної території аеродрому державної авіації;

-уповноваженим органом з питань цивільної авіації та уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі державної авіації - щодо приаеродромної території аеродрому спільного використання.

Органи, які затвердили обмеження використання приаеродромної території, протягом 10 календарних днів з дня їх затвердження надають такі обмеження органам, уповноваженим затверджувати містобудівну документацію, для врахування при розробленні містобудівної документації.

Вимоги до складу, змісту, форми та порядок розроблення, погодження та затвердження обмежень використання приаеродромної території встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Визначення умов використання споруд та здійснення діяльності, визначеної частиною другою цієї статті (крім будівництва), на приаеродромній території здійснюється органами місцевого самоврядування згідно із законом за погодженням з експлуатантом аеродрому та уповноваженим органом з питань цивільної авіації.

Згідно з ч. ч. 7, 10 ст. 69 Повітряного кодексу України у смугах повітряних підходів до аеродромів може бути обмежено спорудження об'єктів, у яких може одночасно перебувати значна кількість людей, а також об'єктів підвищеної небезпеки, обмежено розташування високовольтних повітряних ліній. Органи виконавчої влади, юридичні та фізичні особи незалежно від форми власності, які допустили порушення порядку діяльності, зазначеної в частині другій цієї статті, містобудівних умов і обмежень забудови земельної ділянки, зобов'язані згідно з рішенням уповноваженого органу з питань цивільної авіації припинити будівництво чи діяльність, зазначену в частині другій цієї статті, до вирішення питання щодо можливості та умов подальшого будівництва відповідно до законодавства.

До 31.05.2022 (тобто станом на момент видачі ІНФОРМАЦІЯ_2 містобудівних умови та обмежень від 06.10.2020 №17-18/108 (MU01:9306-0197-8069-0993), діяв наказ ІНФОРМАЦІЯ_6 № 721 від 30.11.2012 «Про затвердження Порядку погодження місця розташування та висоти об'єктів на приаеродромних територіях та об'єктів, діяльність яких може вплинути на безпеку польотів і роботу радіотехнічних приладів цивільної авіації».

Згідно з п. 1.2 Порядку № 721 дія цього Порядку поширюється на підприємства, установи та організації незалежно від форм власності, які займаються будівництвом об'єктів на приаеродромних територіях та об'єктів, діяльність яких може вплинути на безпеку польотів і роботу радіотехнічних приладів цивільної авіації, провайдерів аеронавігаційного обслуговування та експлуатантів аеродромів (вертодромів).

Також, чинним законодавством та законодавством, діючим на момент видачі дозволу виконання будівельних робіт від 27.07.2022, здійснення таких робіт та спорудження об'єктів у смугах повітряних підходів до аеродромів може бути обмежено.

19.06.2025 в кримінальному провадженні призначено судову будівельно-технічну експертизу виконання якої доручено експертам Київського відділення національного наукового центру « ІНФОРМАЦІЯ_7 ».

02.07.2025 експертом Київського відділення національного наукового центру « ІНФОРМАЦІЯ_7 » надано клопотання № 1863 від 02.07.2025 про надання додаткових матеріалів для проведення вищезазначеної експертизи.

Згідно клопотання експерта, з метою проведення будівельно-технічної експертизи, на дослідження потрібно надати наступні документи:

- договору на виконання підрядних робіт, у тому числі договірну ціну, локальні кошториси, відомості ресурсів, інші розрахунки (скориговану договірну ціну);

- звітну та виконавчу документацію на виконання підрядних робіт; акти виконаних робіт форми КБ-2в в повному обсязі (із відомістю ресурсів, розрахунком загальновиробничих тощо;

- дані щодо умов виконання будівельних робіт на об'єкті дослідження з відповідними техніко-економічними обгрунтуваннями; журнали обліку виконаних робіт (форма КБ-6), на підставі якого складаються акти на закриття прихованих робіт;

- протоколи погодження будівельних матеріалів, виробів, конструкцій, складені до Договірної ціни на будівельні роботи; товарно-транспортні та видаткові накладні.

- надання інформаційного блоку даних (ІБД) на електронному носії з розширенням _.bds, _.bdd, _.bsdu, _.bedu для імплементації ІБД до кошторисного програмного комплексу (ІБД сформувати окремо для кошторису в складі локального кошторису, окремо для договірної ціни, окремо для актів за формою КБ-2в).

Згідно Наказу ІНФОРМАЦІЯ_8 від 01.11.2021 № 281 «Про затвердження кошторисних норм України у будівництві» визначено Кошторисні норми України «Настанова з визначення вартості будівництва» (далі - Настанова)

Відповідно до розділу 6 п. 1 Настанови визначено, що взаєморозрахунки за обсяги виконаних робіт проводяться за період, встановлений в договорі (щомісячно, за етап тощо). При визначенні вартості виконаних обсягів робіт і проведенні взаєморозрахунків за виконані роботи по об'єкту будівництва застосовуються первинні облікові документи «Акт приймання виконаних будівельних робіт» (форма № КБ-2в) і «Довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрати» (форма № КБ-3).

Згідно п 13.4 Наказу ІНФОРМАЦІЯ_9 від 16.05.2011 № 45 «Про затвердження «Порядку розроблення проектної документації на будівництво об'єктів» (далі - Наказ) матеріали стадій робочого проекту генпроектувальник (проектувальник) передає замовнику на паперових носіях у чотирьох примірниках, субпроектувальник - генпроектувальнику в п'ятьох примірниках та на електронних носіях або у вигляді електронних документів. Необхідність виготовлення додаткових примірників проектної документації та формат надання її на електронних носіях, а також формат електронних документів визначаються умовами договору.

Згідно п 13.5 Наказу робочі креслення (креслення, призначені для виконання будівельних та монтажних робіт) проекту повторного використання, за яким на одному майданчику має здійснюватись будівництво кількох однакових об'єктів, передаються на електронних та паперових носіях у чотирьох примірниках лише для одного з цих об'єктів, а для інших - у двох примірниках або у вигляді електронних документів. Документація на частину, що змінюється, передається замовнику на електронних та паперових носіях у чотирьох примірниках або у вигляді електронних документів у повному обсязі на кожен об'єкт.

Згідно інформації з Реєстру будівельної діяльності дозвіл на виконання будівельних робіт від 27.07.2022 за реєстраційним номером ІУ013220721144 встановлено, що замовником будівництва об'єкта «Нове будівництво житлового комплексу з вбудовано-прибудованими нежитловими приміщеннями, паркінгом, по АДРЕСА_1 » є Публічне акціонерне товариство « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), генеральний підрядник - товариство з обмеженою відповідальністю « ІНФОРМАЦІЯ_10 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 )

На даний час в ході досудового розслідування виникла об'єктивна та обґрунтована потреба в їх отриманні в порядку тимчасового доступу до речей та документів на підставі відповідної ухвали слідчого судді.

При цьому, необхідність отримання таких документів обумовлена тим, що в останніх наявні оригінали документів, на підставі яких здійснено реєстрацію права власності на об'єкти нерухомості, а також підписи фігурантів провадження.

Згідно ст. 162 КПК України до охоронюваної законом таємниці, яка міститься в речах і документах, належать персональні дані особи, що знаходяться у її особистому володінні або в базі персональних даних, яка знаходиться у володільця персональних даних.

Одержати в інший спосіб, без рішення суду, засвідчені копії зазначених оригіналів документів та в подальшому вилучити їх неможливо.

Відповідно до ст. ст. 7, 11 Закону України «Про інформацію» інформація про фізичну особу (персональні дані) - відомості чи сукупність відомостей про фізичну особу, яка ідентифікована або може бути конкретно ідентифікована.

Не допускаються збирання, зберігання, використання та поширення конфіденційної інформації про особу без її згоди, крім випадків, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та захисту прав людини. До конфіденційної інформації про фізичну особу належать, зокрема, дані про її національність, освіту, сімейний стан, релігійні переконання, стан здоров'я, а також адреса, дата і місце народження.

Право на інформацію охороняється законом. Держава гарантує всім суб'єктам інформаційних відносин рівні права і можливості доступу до інформації.

Забороняється вилучення і знищення друкованих видань, експонатів, інформаційних банків, документів з архівних, бібліотечних, музейних фондів, крім встановлених законом випадків або на підставі рішення суду.

Для подальшого належного здійснення досудового розслідування необхідно отримання копій вказаних вище документів, оскільки у подальшому для з'ясування обставин, що мають значення для кримінального провадження.

Також, вказані вище документи будуть використані і під час проведення будівельно-технічної і оціночно-будівельної експертиз, предметом дослідження яких є визначення відповідності розроблених технічних паспортів вимогам нормативно-правових актів у галузі будівництва; визначення технічного стану будівель, споруд та інженерних мереж; перелік та об'єми фактично виконаних будівельних робіт; відповідність таких робіт технічним паспортам; ступінь будівельної готовності; група капітальності (категорія складності); технічний стан (ступінь фізичного зношення) об'єкта нерухомого майна (будівлі, споруди).

Вищевказані документи є процесуальними джерелами фактичних даних (доказів), на підставі яких можуть бути встановлені факти та обставини, що мають значення для цього кримінального провадження та підлягають доказуванню.

Таким чином, у органу досудового розслідування виникла необхідність у тимчасовому доступі до речей і документів, будівництва об'єкту «Нове будівництво житлового комплексу з вбудовано-прибудованими нежитловими приміщеннями, паркінгом по АДРЕСА_1 », що розташований на земельній ділянці площею 1,5 га з кадастровим номером 3222486200:02:001:5440, замовником якого є ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ: НОМЕР_1 ), генеральний підрядник - товариство з обмеженою відповідальністю « ІНФОРМАЦІЯ_10 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ),.

Слідчий ОСОБА_3 у судове засідання не прибув, але до суду надійшло клопотання стосовно розгляду клопотання за його відсутності, вказавши що клопотання підтримує та просить задовольнити.

Розгляд клопотання проводиться за відсутності володільця документів на підставі ч.2 ст.163 КПК України.

Вивчивши клопотання та додані до нього копії матеріалів кримінального провадження, вважаю, що клопотання підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ч. 1 ст. 131 КПК України заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження.

Положеннями ст. 132 КПК України передбачено, що заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються на підставі ухвали слідчого судді або суду, за винятком випадків, передбачених цим Кодексом. Застосування заходів забезпечення кримінального провадження не допускається, якщо слідчий, прокурор не доведе, що потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, прокурора.

Для оцінки потреб досудового розслідування слідчий суддя або суд зобов'язаний врахувати можливість без застосованого заходу забезпечення кримінального провадження отримати речі і документи, які можуть бути використані під час судового розгляду для встановлення обставин у кримінальному провадженні.

Під час розгляду питання про застосування заходів забезпечення кримінального провадження сторони кримінального провадження повинні подати слідчому судді або суду докази обставин, на які вони посилаються.

Згідно вимог ч.1 та 2 ст.159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку). Тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.

За змістом п. 2 ч. 5 ст. 163 КПК України, слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.

У відповідності з вимогами ч. 7 ст.163 КПК України слідчий суддя, суд в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей і документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення речей і документів, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що без такого вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів.

Враховуючи зміст клопотання та додані до нього матеріали, слідчий суддя вважає, що отримані документи та інформація, може бути використана під час досудового розслідування кримінального провадження № 42024110000000317 від 18.09.2024 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України, як докази у вказаному кримінальному провадженні.

Отже, слідчий суддя приходить до висновку, що клопотання підлягає задоволенню.

Керуючись вимогами ст. ст.132, 159 - 164 КПК України, слідчий суддя, -

УХВАЛИВ:

Клопотання старшого слідчого в особливо важливих справах слідчого управління Головного управління Національної поліції в Київській області майора поліції ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей та документів - задовольнити.

Надати дозволу старшому слідчому ОВС СУ ГУНП в Київській області ОСОБА_3 та слідчим СУ ГУНП в Київській області, включеним до складу групи слідчих, прокурорам, що входять до складу групи прокурорів, тимчасовий доступ до документів будівництва об'єкту «Нове будівництво житлового комплексу з вбудовано-прибудованими нежитловими приміщеннями, паркінгом по АДРЕСА_1 », що розташований на земельній ділянці площею 1,5 га з кадастровим номером 3222486200:02:001:5440, замовником якого є ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ: НОМЕР_1 ), генеральний підрядник - товариство з обмеженою відповідальністю « ІНФОРМАЦІЯ_10 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ),а саме:

- договору на виконання підрядних робіт, у тому числі договірну ціну, локальні кошториси, відомості ресурсів, інші розрахунки (скориговану договірну ціну);

- звітної та виконавчої документації на виконання підрядних робіт; акти виконаних робіт форми КБ-2в в повному обсязі (із відомістю ресурсів, розрахунком загальновиробничих тощо;

- даних щодо умов виконання будівельних робіт на об'єкті дослідження з відповідними техніко-економічними обгрунтуваннями; журнали обліку виконаних робіт (форма КБ-6), на підставі якого складаються акти на закриття прихованих робіт;

- протоколів погодження будівельних матеріалів, виробів, конструкцій, складені до Договірної ціни на будівельні роботи; товарно-транспортні та видаткові накладні,

- надання інформаційного блоку даних (ІБД) на електронному носії з розширенням _.bds, _.bdd, _.bsdu, _.bedu для імплементації ІБД до кошторисного програмного комплексу (ІБД сформувати окремо для кошторису в складі локального кошторису, окремо для договірної ціни, окремо для актів за формою КБ-2в), шляхом отримання копії документів та зняття копії інформації, без їх вилучення, що знаходяться у володінні ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ: НОМЕР_1 ) та Товариство з обмеженою відповідальністю « ІНФОРМАЦІЯ_10 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ),

Строк дії ухвали не може перевищувати 2 (двох) місяців з дня її постановлення.

У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя ОСОБА_1

30 липня 2025 року