Ухвала від 05.08.2025 по справі 759/16910/25

СВЯТОШИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. КИЄВА

пр. № 1-кс/759/4696/25

ун. № 759/16910/25

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 серпня 2025 року м.Київ

Слідчий суддя Святошинського районного суду міста Києва ОСОБА_1 , за участю секретаря ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Києві клопотання старшого слідчого в особливо важливих справах слідчого управління Головного управління Національної поліції в Київській області, ОСОБА_3 , про арешт майна, подане в рамках кримінального провадження за №72023100100000030 від 23.03.2023 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 2 ст. 364 КК України,

ВСТАНОВИВ:

01.08.2025 до слідчого судді Святошинського районного суду м. Києва ОСОБА_1 надійшло вказане клопотання, в якому слідчий просить накласти арешт на майно, яке на праві спільної часткової у розмірі 3/8 власності належить підозрюваній ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , а саме: квартира АДРЕСА_1 із позбавленням права на відчуження.

Клопотання обґрунтовано тим, що Слідчим управлінням ГУНП в Київській області здійснюється досудове розслідування в кримінальному провадженні внесеному до ЄРДР за №72023100100000030 від 23.03.2023 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 2 ст. 364 КК України.

Процесуальне керівництво у кримінальному провадженні здійснюється прокурорами Київської обласної прокуратури.

Досудовим розслідуванням встановлено, що Комунальне некомерційне підприємство Білоцерківської міської ради «Білоцерківська міська лікарня № 2», код ЄДРПОУ 01994586 (далі - Підприємство) створене відповідно до рішення Білоцерківської міської ради Київської області від 24.05.2018 № 2243-52-VII шляхом перетворення Комунального закладу Білоцерківської міської ради «Білоцерківська міська лікарня № 2» в Комунальне некомерційне підприємство Білоцерківської міської ради «Білоцерківська міська лікарня № 2».

Згідно п. п. 1.1, 1.5, 4.1 та 4.6 Статуту КНП БМР «Білоцерківська міська лікарня № 2», затвердженого рішенням сесії Білоцерківської міської ради від 27.05.2021 № 858-13- VIIІ, Підприємство:

- є закладом охорони здоров'я - комунальним некомерційним підприємством, що засноване на комунальній власності Білоцерківської міської територіальної громади. Підприємство підзвітне і підконтрольне Білоцерківській міські раді, яка є його Засновником та організаційно підпорядковане управлінню охорони здоров'я Білоцерківської міської ради та є неприбутковим підприємством;

- має самостійний баланс, здійснює бухгалтерський і первинний медичний облік, складає фінансову та статистичну звітність у встановленому чинним законодавством України порядку, всі фінансові операції здійснює через органи Державної казначейської служби України та установи банку за місцем знаходження;

- є юридичною особою публічного права;

- має самостійний баланс, рахунки в установах банків, Державному казначействі України, круглу печатку зі своїм найменуванням, штампи, а також бланки з власними реквізитами.

Відповідно до витягу з наказу Генерального директора КНП БМР «Білоцерківська міська лікарня № 2» від 02.09.2009 № 648-к ОСОБА_4 переведено на посаду економіста з 08.09.2009.

Відповідно до посадової інструкції економіста, затвердженої 05.10.2018 т.в.о. головного лікаря Підприємства, до завдань та обов'язків ОСОБА_4 , серед іншого, входить:

-забезпечувати складення та затвердження річного плану закупівель, додатку до річного плану закупівель та змін до нього;

-розміщувати інформацію про публічні закупівлі на веб-порталі Уповноваженого органу через авторизовані електронні майданчики відповідно до вимог Закону України «Про публічні закупівлі»;

-забезпечувати ведення та оформлення протоколів засідань тендерного комітету;

-розробляти проект тендерної документації;

-надавати роз'яснення щодо тендерної документації, у разі отримання відповідних звернень, вносити зміни до неї та розміщувати їх в електронній системі закупівель;

-надсилати учасникам запрошення на участь у переговорній процедурі закупівлі;

-забезпечувати підготовку договорів за результатами публічних закупівель;

-аналізувати виконання договорів, укладених згідно із Законом України «Про публічні закупівлі»;

-забезпечувати зберігання документів щодо здійснення закупівель, дотримання вимог законодавства з питань діловодства при роботі з документами;

-представляти інтереси лікарні з питань, пов'язаних зі здійсненням закупівель, зокрема під час перевірок і контрольних заходів, розгляду скарг і судових справ;

-щомісячно складати «Інформацію про використання бюджетних коштів» та «Звіт щодо здійснення закупівель лікарських засобів закладами і установами охорони здоров'я, що повністю або частково фінансуються з державного та місцевих бюджетів» та направляти їх до Управління охорони здоров'я Білоцерківської міської ради.

Економіст несе відповідальність за неналежне виконання або невиконання своїх посадових обов'язків, що передбачені посадовою інструкцією, а також правилами внутрішнього трудового розпорядку, - в межах, визначених чинним законодавством України про працю; за порушення, скоєні в процесі здійснення своєї діяльності, - в межах, визначених чинним адміністративним, кримінальним та цивільним законодавством України; за завдання матеріальної шкоди - в межах, визначених чинним цивільним законодавством та законодавством про працю України.

Окрім цього, наказом головного лікаря Підприємства від 21.04.2020 № 01-07/140 «Про внесення змін до складу тендерного комітету та викладення в новій редакції Положення про тендерний комітет Підприємства», ОСОБА_4 - затверджено членом тендерного комітету.

Згідно п. 2.12 Положення про тендерний комітет КНП БМР «Білоцерківська міська лікарня № 2», затвердженого наказом головного лікаря КНП БМР «Білоцерківська міська лікарня № 2» від 21.04.2020 № 01-07/140, секретар тендерного комітету, серед іншого, забезпечує:

-зберігання документів щодо здійснення публічних закупівель;

-розміщення інформації про публічні закупівлі на веб-порталі Уповноваженого органу з питань закупівель через авторизовані електронні майданчики;

-виконання інших повноважень відповідно до законодавства.

Згідно п. 2.15 Положення про тендерний комітет КНП БМР «Білоцерківська міська лікарня № 2» голова та секретар комітету несуть відповідальність за повноту та достовірність інформації, що оприлюднюється на веб-порталі Уповноваженого органу з питань закупівель для загального доступу.

Відповідно до пункту 1 примітки до статті 364 КК України службовими особами у, зокрема, статті 364 цього Кодексу є особи, які постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також обіймають постійно чи тимчасово в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на державних чи комунальних підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління із спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною особою підприємства, установи, організації, судом або законом.

Отже, зважаючи на обсяг повноважень, ОСОБА_5 , перебуваючи на посаді економіста КНП БМР «Білоцерківська міська лікарня № 2», будучи службовою особою цього підприємства, визначеною секретарем тендерного комітету, відповідальною за організацію та проведення процедур закупівель/спрощених закупівель товарів, робіт та послуг, замовником яких виступає КНП БМР «Білоцерківська міська лікарня № 2», виконує організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції, а тому являється службовою особою.

Згідно з частиною 1 статті 13 Закону України «Про публічні закупівлі» від 25.12.2015 № 922-VIII (далі - Закон) закупівлі можуть здійснюватися шляхом застосування однієї з таких конкурентних процедур: відкриті торги, торги з обмеженою участю, конкурентний діалог.

Статтею 5 Закону визначено принципи здійснення публічних закупівель, зокрема, максимальна економія, ефективність та пропорційність, запобігання корупційним діям і зловживанням та інші.

Крім того, пунктом 5 розділу ІІ Примірної методики визначення очікуваної вартості предмета закупівлі, затвердженої наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 18.02.2020 № 275 (далі за текстом - Примірна методика), встановлено, що спосіб розрахунку очікуваної вартості предмета закупівлі залежить від виду предмета закупівлі, його розповсюдженості на ринку, порядку формування цін на нього.

Розділом ІІІ Примірної методики визначені наступні методи визначення очікуваної вартості, зокрема:

- розрахунок очікуваної вартості товарів/послуг методом порівняння ринкових цін;

- розрахунок очікуваної вартості товарів/послуг на підставі закупівельних цін попередніх закупівель;

- розрахунок очікуваної вартості товарів/послуг, щодо яких проводиться державне регулювання цін і тарифів;

- розрахунок очікуваної вартості робіт.

Відповідно до п. 1 Розділу ІІІ Примірної методики визначені способи, що рекомендуються для отримання інформації про ціну товарів та послуг за методом порівняння ринкових цін, а саме:

1) здійснити пошук, збір та аналіз загальнодоступної інформації про ціну, до якої відноситься в тому числі:

- інформація про ціни товарів та послуг, що міститься в мережі Інтернет у відкритому доступі, в тому числі на сайтах виробників та/або постачальників відповідної продукції, спеціалізованих торгівельних майданчиках, в електронних каталогах, рекламі, прайс-листах, в електронній системі закупівель «Prozorro» та на аналогічних торгівельних електронних майданчиках;

- довідкові ціни на товари та послуги, що публікуються в спеціалізованих виданнях, які випускаються в друкованій та електронній формі або розміщуються в мережі Інтернет (у разі їх наявності);

- біржові котирування світових, регіональних, місцевих та профільних бірж (в разі біржового товару);

- дані спеціалізованих інформаційно-аналітичних видань;

- дані офіційних статистичних видань, в тому числі іноземних.

2) направити не менше 3-х письмових запитів цінових пропозицій (електронною поштою) виробникам, офіційним представникам та дилерам, постачальникам конкретного товару, надавачам послуг.

Також, для розрахунку очікуваної вартості за методом порівняння ринкових цін рекомендується:

1) привести всі ціни, отримані з вищезазначених джерел інформації, до єдиних умов, враховуючі валюту, умови поставки, умови оплати тощо;

2) з масиву цінових даних (щонайменше 3 ціни) виключити, за необхідності, ціни, які суттєво (на 30 % і більше) відрізняються в меншу/більшу сторону від найближчої наступної/попередньої ціни. В разі, якщо після виключення таких цін залишилось менше 3 цінових пропозицій, слід використовувати метод розрахунку очікуваної вартості на підставі закупівельних цін попередніх закупівель;

3) визначити очікувану ціну за одиницю, як середньоарифметичне значення масиву отриманих даних, що розраховується за встановленою формулою:

4) визначити очікувану вартість, як добуток очікуваної ціни за одиницю на кількість товару/послуг, що розраховується за встановленою формулою:

Згідно п. 2 Розділу ІІІ Примірної методики, у разі обмеженої конкуренції на ринку певного товару чи послуги та неможливості отримання достатньої кількості інформації щодо актуальних ринкових цін доцільно застосовувати метод розрахунку очікуваної вартості на підставі закупівельних цін минулих закупівель.

Для розрахунку очікуваної вартості можуть використовуватись як ціни попередніх власних закупівель замовника (укладених договорів) аналогічних/ідентичних товарів/послуг, так і ціни відповідних закупівель минулих періодів, інформація про які міститься в електронній системі закупівель «Prozorro», з урахуванням індексу інфляції, зміни курсів іноземних валют (у разі, якщо в наявності є валютна складова в ціні товару/послуги), які приведені до єдиних умов. Як інформаційні джерела використовуються: для індексу інфляції - офіційний вебсайт Державної служби статистики України, для курсів іноземних валют - офіційний вебсайт Національного банку України.

Разом з цим, у невстановлені в ході досудового розслідування дату, час та місце, але не пізніше 26.11.2020, у ОСОБА_4 виник злочинний умисел, спрямований на зловживання службовим становищем, тобто на умисне, з метою одержання неправомірної вигоди для юридичної особи використання службового становища всупереч інтересам служби, що спричинило тяжкі наслідки охоронюваним законом державним інтересам.

Реалізуючи свій злочинний умисел, спрямований на зловживання службовим становищем, тобто на умисне, з метою одержання неправомірної вигоди для юридичної особи використання службового становища всупереч інтересам служби, що спричинило тяжкі наслідки охоронюваним законом державним інтересам, ОСОБА_4 , 26.11.2020 у невстановлений в ході досудового розслідування час, перебуваючи за адресою: Київська область, місто Біла Церква, вулиця Семашка, 9, будучи на посаді економіста та діючи як секретар тендерного комітету Підприємства, будучи відповідальною за повноту та достовірність інформації, що оприлюднюється на веб-порталі Уповноваженого органу з питань закупівель, замовником яких виступає Підприємств, розуміючи дійсну кон'юнктуру товарного ринку та чинники, які впливають на її формування, а також достовірно знаючи ринкову вартість фармацевтичної (наркотичної) продукції, яку планується закупити, оприлюднила у системі публічних закупівель PROZORRO оголошення (за ідентифікатором UA-2020-11-26-005643-a) про закупівлю Підприємством товарів (класифікатор та його відповідний код ДК 021:2015:336000006-6): Фармацевтична продукція, а саме: (Diazepam (Діазепам), Kеtamіпе (Кетамін), Morphine (Морфін), Fentanyl (Фентаніл) з очікуваною вартістю закупівлі 1 202 400,00 грн.

У подальшому, через систему публічних закупівель PROZORRO учасниками подано тендерні пропозиції.

ОСОБА_4 , продовжуючи реалізовувати свій злочинний умисел, спрямований на зловживання службовим становищем, тобто на умисне, з метою одержання неправомірної вигоди для юридичної особи використання службового становища всупереч інтересам служби, що спричинило тяжкі наслідки охоронюваним законом державним інтересам, перебуваючи на посаді економіста та діючи як секретар тендерного комітету Підприємства, допустила до участі в аукціоні ТОВ «Діаліз Медик» та Комунальне підприємство «Фармація».

Надалі, ОСОБА_4 , будучи службовою особою, використовуючи надане їй службове становище, всупереч інтересам служби та в інтересах ТОВ «Діаліз Медик», а саме з метою отримання вказаним товариством матеріальної вигоди під час продажу фармацевтичної (наркотичної) продукції за завищеними цінами, діючи умисно, з корисливих мотивів, будучи обізнаною в основах сучасного маркетингу, кон'юнктурі ринків товарів, робіт і послуг та факторах, що впливають на її формування, а також джерелах інформації про ринкову кон'юнктуру, достовірно знаючи, що ринкова вартість вказаних ТОВ «Діаліз Медик» у тендерній пропозиції фармацевтичної (наркотичної) продукції, зокрема: Fentanyl (Фентаніл) розчин для ін'єкцій 0,05 мг/мл, по 2 мл в ампулі, у кількості 9 000 ампул, на загальну вартість 819 000,00 грн (без урахування ПДВ), Kеtamіпе (Кетамін), кетам ЗН-311, розчин для ін'єкцій, 50мг/мл по 2 мл в ампулі, у кількості 1200 ампул, на загальну вартість 16 800,00 грн (без урахування ПДВ); Фармацевтична продукція (Diazepam (Діазепам), Сибазон, розчин для інєкцій, 5 мг/мл по 2 мл в ампулі, у кількості 3200 ампул, на загальну вартість 204 800,00 грн (без урахування ПДВ); (Diazepam (Діазепам), Сибазон таблетки по 5 адг, у кількості 500 таблеток, на загальну вартість 500,00 грн (без урахування ПДВ); Morphine (Морфін), морфіну гідро хлорид, розчин для ін'єкцій 1%, по 1 мл в ампулі, у кількості 950 ампул, на загальну вартість 81 700, 00 грн (без урахування ПДВ); є значно нижчою, внесла пропозицію на розгляд тендерного комітету про визначення ТОВ «Діаліз Медик» (код ЄДРПОУ 40477029) переможцем процедури відкритих торгів по указаній закупівлі, як наслідок, протоколом № 76 засідання тендерного комітету 03.02.2021 ухвалено рішення щодо визначення переможця закупівлі, а також про намір укласти договір про закупівлю з вказаним товариством.

За результатами дій ОСОБА_4 Підприємством (Замовником) та ТОВ «Діаліз Медик» (Постачальником) укладено Договір про закупівлю товарів від 15.02.2021 № 20112/69 (далі - Договір-1).

Додатковою угодою від 12.10.2021 № 1 до Договору-1 сторони домовились, згідно пункту 71 підрозділу 2 XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України, Постанови Кабінету Міністрів України від 20 березня 2020 №224, на підставі п. 6 ч. 5 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі», зменшити суму договору, на 78 596,00 грн. Вартість вказаного договору становить 1 122 800, 00 грн, без ПДВ.

Додатком №1 до Додаткової угоди №1 від 1.10.2021 до Договору-1 до Специфікації внесені наступні зміни: Fentanyl (Фентаніл) розчин для ін'єкцій 0,05 мг/мл, по 2 мл в ампулі, у кількості 9 000 ампул, на загальну вартість 819 000,00 грн (без урахування ПДВ); Kеtamіпе (Кетамін), кетам ЗН-311, розчин для ін'єкцій, 50мг/мл по 2 мл в ампулі, у кількості 1200 ампул, на загальну вартість 16 800,00 грн (без урахування ПДВ); Фармацевтична продукція (Diazepam (Діазепам), Сибазон, розчин для інєкцій, 5 мг/мл по 2 мл в ампулі, у кількості 3200 ампул, на загальну вартість 204 800,00 грн (без урахування ПДВ); (Diazepam (Діазепам), Сибазон таблетки по 5 адг, у кількості 500 таблеток, на загальну вартість 500,00 грн (без урахування ПДВ); Morphine (Морфін), морфіну гідро хлорид, розчин для ін'єкцій 1%, по 1 мл в ампулі, у кількості 950 ампул, на загальну вартість 81 700, 00 грн (без урахування ПДВ).

Додатковою угодою від 13.10.2021 № 2 до Договору-1 достроково розірвано (припинено) дію Договору-1. Також сторони підтвердили, що станом на день укладання цієї додаткової угоди Постачальник поставив товар на загальну суму 1 122 520, 00 грн (без урахування ПДВ).

Як вбачається з Договору-1 та додатків до нього ціна за одиницю товару без ПДВ в період дії договору не змінювалась.

Видатковими накладними документально підтверджується, що у період з 14.02.2021 по 13.10.2021 ТОВ «ДІАЛІЗ МЕДИК» на підставі договору від 15.02.2021 № 20112/69 поставлено, а КНП БМР «Білоцерківська міська лікарня № 2» отримано товар (фармацевтичну продукцію) на загальну суму 1 122 520, 00 грн (без урахування ПДВ).

Відповідно до виписаних платіжних доручень, у період з 17.06.2021 по 13.10.2021, з рахунку КНП БМР «Білоцерківська міська лікарня № 2» № НОМЕР_1 на рахунок ТОВ «ДІАЛІЗ МЕДИК» № НОМЕР_2 , згідно договору від 15.02.2021 № 20112/69, перераховано грошові кошти на загальну суму 1 122 520,00 грн (без урахування ПДВ).

В ході досудового розслідування встановлено, що ринкова вартість Fentanyl (Фентаніл) розчин для ін'єкцій 0,05 мг/мл, по 2 мл в ампулі, у кількості 9 000 ампул, становить 716 400,00 гривень; Kеtamіпе (Кетамін), кетам ЗН-311, розчин для ін'єкцій, 50мг/мл по 2 мл в ампулі, у кількості 1180 ампул, становить 4 861,60 гривень; Фармацевтична продукція (Diazepam (Діазепам), Сибазон, розчин для інєкцій, 5 мг/мл по 2 мл в ампулі, у кількості 3200 ампул, становить 161 728,00 грн; Morphine (Морфін), морфіну гідро хлорид, розчин для ін'єкцій 1%, по 1 мл в ампулі, у кількості 950 ампул, становить 72 580,00 грн (без урахування ПДВ), різниця (завищення) вартості поставленого та оплаченого товару (фармацевтичної продукції) за договором № 20112/69 від 15.02.2021 становить 955 569, 60 грн.

Таке безвідповідальне ставлення ОСОБА_4 до виконання нею своїх службових обов'язків внаслідок придбання фармацевтичної (наркотичної) продукції за завищеними цінами, які поставлені згідно договору від 15.02.2021 № 20112/69, укладеного в рамках закупівлі з ідентифікатором лоту UA-2020-11-26-005643-a, призвело до завдання матеріальної шкоди КНП БМР «Білоцерківська міська лікарня № 2» (код ЄДРПОУ 01994586), яка становить 955 69, 60 грн, що є тяжкими наслідками згідно з приміткою до ст. 364 КК України.

Таким чином, ОСОБА_4 підозрюється у зловживанні службовим становищем, тобто в умисному, з метою одержання неправомірної вигоди для юридичної особи використання службового становища всупереч інтересам служби, що спричинило тяжкі наслідки охоронюваним законом державним інтересам, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України.

Крім того, досудовим розслідуванням встановлено, що Комунальне некомерційне підприємство Білоцерківської міської ради «Білоцерківська міська лікарня № 2», код ЄДРПОУ 01994586 (далі - Підприємство) створене відповідно до рішення Білоцерківської міської ради Київської області від 24.05.2018 № 2243-52-VII шляхом перетворення Комунального закладу Білоцерківської міської ради «Білоцерківська міська лікарня № 2» в Комунальне некомерційне підприємство Білоцерківської міської ради «Білоцерківська міська лікарня № 2».

Згідно п. п. 1.1, 1.5, 4.1 та 4.6 Статуту КНП БМР «Білоцерківська міська лікарня № 2», затвердженого рішенням сесії Білоцерківської міської ради від 27.05.2021 № 858-13- VIIІ, Підприємство:

- є закладом охорони здоров'я - комунальним некомерційним підприємством, що засноване на комунальній власності Білоцерківської міської територіальної громади. Підприємство підзвітне і підконтрольне Білоцерківській міські раді, яка є його Засновником та організаційно підпорядковане управлінню охорони здоров'я Білоцерківської міської ради та є неприбутковим підприємством;

- має самостійний баланс, здійснює бухгалтерський і первинний медичний облік, складає фінансову та статистичну звітність у встановленому чинним законодавством України порядку, всі фінансові операції здійснює через органи Державної казначейської служби України та установи банку за місцем знаходження;

- є юридичною особою публічного права;

- має самостійний баланс, рахунки в установах банків, Державному казначействі України, круглу печатку зі своїм найменуванням, штампи, а також бланки з власними реквізитами.

Відповідно до витягу з наказу Генерального директора КНП БМР «Білоцерківська міська лікарня № 2» від 02.09.2009 № 648-к ОСОБА_4 переведено на посаду економіста з 08.09.2009.

Відповідно до посадової інструкції економіста, затвердженої 05.10.2018 т.в.о. головного лікаря Підприємства, до завдань та обов'язків ОСОБА_4 , серед іншого, входить:

-забезпечувати складення та затвердження річного плану закупівель, додатку до річного плану закупівель та змін до нього;

-розміщувати інформацію про публічні закупівлі на веб-порталі Уповноваженого органу через авторизовані електронні майданчики відповідно до вимог Закону України «Про публічні закупівлі»;

-забезпечувати ведення та оформлення протоколів засідань тендерного комітету;

-розробляти проект тендерної документації;

-надавати роз'яснення щодо тендерної документації, у разі отримання відповідних звернень, вносити зміни до неї та розміщувати їх в електронній системі закупівель;

-надсилати учасникам запрошення на участь у переговорній процедурі закупівлі;

-забезпечувати підготовку договорів за результатами публічних закупівель;

-аналізувати виконання договорів, укладених згідно із Законом України «Про публічні закупівлі»;

-забезпечувати зберігання документів щодо здійснення закупівель, дотримання вимог законодавства з питань діловодства при роботі з документами;

-представляти інтереси лікарні з питань, пов'язаних зі здійсненням закупівель, зокрема під час перевірок і контрольних заходів, розгляду скарг і судових справ;

-щомісячно складати «Інформацію про використання бюджетних коштів» та «Звіт щодо здійснення закупівель лікарських засобів закладами і установами охорони здоров'я, що повністю або частково фінансуються з державного та місцевих бюджетів» та направляти їх до Управління охорони здоров'я Білоцерківської міської ради.

Економіст несе відповідальність за неналежне виконання або невиконання своїх посадових обов'язків, що передбачені посадовою інструкцією, а також правилами внутрішнього трудового розпорядку, - в межах, визначених чинним законодавством України про працю; за порушення, скоєні в процесі здійснення своєї діяльності, - в межах, визначених чинним адміністративним, кримінальним та цивільним законодавством України; за завдання матеріальної шкоди - в межах, визначених чинним цивільним законодавством та законодавством про працю України.

Згідно із наказом Генерального директора Підприємства з 01.01.2022 ліквідовано тендерний комітет Підприємства та останнім правомірним днем функціонування тендерного комітету вважається 31.12.2021.

Згідно із наказом Генерального директора Підприємства № 01-07/334 від 30.12.2021 «Про визначення уповноважених осіб та затвердження Положення про уповноважену особу (осіб)» затверджено Положення про уповноважену особу (осіб) та ОСОБА_4 призначено уповноваженою особою Підприємства, відповідальною за організацію та проведення процедур закупівель товарів, робіт та послуг.

Згідно п. п. 1.3 та 1.6 Положення про уповноважену особу (осіб) (далі - Положення) уповноважена особа:

-під час організації та проведення процедури закупівлі повинна забезпечити об'єктивність і неупередженість процесу організації та проведення процедур закупівель/спрощених закупівель, в інтересах замовника;

-у своїй діяльності керується Законом, принципами здійснення публічних закупівель, визначених Законом, іншими нормативно-правовими актами та цим Положенням.

Також відповідно до п. 3.6 Положення залежно від обсягів та предмета закупівлі уповноваженій особі доцільно орієнтуватися, зокрема, у таких питаннях:

- в основах сучасного маркетингу, кон'юнктурі ринків товарів, робіт і послуг та факторах, що впливають на її оформлення, а також джерелах інформації про ринкову кон'юнктуру;

- у чинних стандартах та технічних умовах товарів, робіт і послуг, які закуповуються замовником;

- у видах, істотних умовах та особливостях укладення договорів про закупівлю товарів, робіт і послуг тощо.

Згідно п. 3.8 Положення до основних завдань (функцій) уповноваженої особи належать:

- планування закупівель та формування річного плану закупівель в електронній системі закупівель;

- проведення попередніх ринкових консультацій з метою аналізу ринку;

- здійснення вибору процедури закупівлі;

- проведення процедур закупівлі/спрощених закупівель;

- забезпечення рівних умов для всіх учасників, об'єктивний та чесний вибір переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі;

- здійснення інших дій, передбачених Законом або розпорядчим рішенням замовника.

Крім того, відповідно до п. 4.1 Положення уповноважена особа (особи) має право:

- брати участь у плануванні видатків і визначенні потреби в товарах, роботах і послугах, що закуповуватимуться;

- запитувати та отримувати рекомендації та інформацію від суб'єктів господарювання для планування закупівель та підготовки до проведення процедур закупівель/спрощених закупівель;

- вимагати та отримувати від службових осіб і підрозділів замовника інформацію та документи, необхідні для виконання завдань (функцій), пов'язаних з організацією та проведенням процедур закупівель/спрощених закупівель;

- уносити пропозиції керівнику щодо організації закупівельної діяльності;

- здійснювати інші дій, передбачені законодавством.

Відповідно п. 4.3 Положення уповноважена особа несе персональну відповідальність:

-за прийняті нею рішення і вчинені дії (бездіяльність) відповідно до законів України;

-за повноту та достовірність інформації, що оприлюднюється на веб-порталі Уповноваженого органу з питань закупівель;

-за порушення вимог, установлених Законом та нормативно-правовими актами, прийнятими на його виконання.

Відповідно до пункту 1 примітки до статті 364 КК України службовими особами у, зокрема, статті 364 цього Кодексу є особи, які постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також обіймають постійно чи тимчасово в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на державних чи комунальних підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління із спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною особою підприємства, установи, організації, судом або законом.

Отже, зважаючи на обсяг повноважень, ОСОБА_5 , перебуваючи на посаді економіста КНП БМР «Білоцерківська міська лікарня № 2», будучи службовою особою цього підприємства, визначеною уповноваженою особою, відповідальною за організацію та проведення процедур закупівель/спрощених закупівель товарів, робіт та послуг, замовником яких виступає КНП БМР «Білоцерківська міська лікарня № 2», виконує організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції, а тому являється службовою особою.

Згідно з частиною 1 статті 13 Закону України «Про публічні закупівлі» від 25.12.2015 № 922-VIII (далі - Закон) закупівлі можуть здійснюватися шляхом застосування однієї з таких конкурентних процедур: відкриті торги, торги з обмеженою участю, конкурентний діалог.

Статтею 5 Закону визначено принципи здійснення публічних закупівель, зокрема, максимальна економія, ефективність та пропорційність, запобігання корупційним діям і зловживанням та інші.

Крім того, пунктом 5 розділу ІІ Примірної методики визначення очікуваної вартості предмета закупівлі, затвердженої наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 18.02.2020 № 275 (далі за текстом - Примірна методика), встановлено, що спосіб розрахунку очікуваної вартості предмета закупівлі залежить від виду предмета закупівлі, його розповсюдженості на ринку, порядку формування цін на нього.

Розділом ІІІ Примірної методики визначені наступні методи визначення очікуваної вартості, зокрема:

- розрахунок очікуваної вартості товарів/послуг методом порівняння ринкових цін;

- розрахунок очікуваної вартості товарів/послуг на підставі закупівельних цін попередніх закупівель;

- розрахунок очікуваної вартості товарів/послуг, щодо яких проводиться державне регулювання цін і тарифів;

- розрахунок очікуваної вартості робіт.

Відповідно до п. 1 Розділу ІІІ Примірної методики визначені способи, що рекомендуються для отримання інформації про ціну товарів та послуг за методом порівняння ринкових цін, а саме:

1) здійснити пошук, збір та аналіз загальнодоступної інформації про ціну, до якої відноситься в тому числі:

- інформація про ціни товарів та послуг, що міститься в мережі Інтернет у відкритому доступі, в тому числі на сайтах виробників та/або постачальників відповідної продукції, спеціалізованих торгівельних майданчиках, в електронних каталогах, рекламі, прайс-листах, в електронній системі закупівель «Prozorro» та на аналогічних торгівельних електронних майданчиках;

- довідкові ціни на товари та послуги, що публікуються в спеціалізованих виданнях, які випускаються в друкованій та електронній формі або розміщуються в мережі Інтернет (у разі їх наявності);

- біржові котирування світових, регіональних, місцевих та профільних бірж (в разі біржового товару);

- дані спеціалізованих інформаційно-аналітичних видань;

- дані офіційних статистичних видань, в тому числі іноземних.

2) направити не менше 3-х письмових запитів цінових пропозицій (електронною поштою) виробникам, офіційним представникам та дилерам, постачальникам конкретного товару, надавачам послуг.

Також, для розрахунку очікуваної вартості за методом порівняння ринкових цін рекомендується:

1) привести всі ціни, отримані з вищезазначених джерел інформації, до єдиних умов, враховуючі валюту, умови поставки, умови оплати тощо;

2) з масиву цінових даних (щонайменше 3 ціни) виключити, за необхідності, ціни, які суттєво (на 30 % і більше) відрізняються в меншу/більшу сторону від найближчої наступної/попередньої ціни. В разі, якщо після виключення таких цін залишилось менше 3 цінових пропозицій, слід використовувати метод розрахунку очікуваної вартості на підставі закупівельних цін попередніх закупівель;

3) визначити очікувану ціну за одиницю, як середньоарифметичне значення масиву отриманих даних, що розраховується за встановленою формулою:

4) визначити очікувану вартість, як добуток очікуваної ціни за одиницю на кількість товару/послуг, що розраховується за встановленою формулою:

Згідно п. 2 Розділу ІІІ Примірної методики, у разі обмеженої конкуренції на ринку певного товару чи послуги та неможливості отримання достатньої кількості інформації щодо актуальних ринкових цін доцільно застосовувати метод розрахунку очікуваної вартості на підставі закупівельних цін минулих закупівель.

Для розрахунку очікуваної вартості можуть використовуватись як ціни попередніх власних закупівель замовника (укладених договорів) аналогічних/ідентичних товарів/послуг, так і ціни відповідних закупівель минулих періодів, інформація про які міститься в електронній системі закупівель «Prozorro», з урахуванням індексу інфляції, зміни курсів іноземних валют (у разі, якщо в наявності є валютна складова в ціні товару/послуги), які приведені до єдиних умов. Як інформаційні джерела використовуються: для індексу інфляції - офіційний вебсайт Державної служби статистики України, для курсів іноземних валют - офіційний вебсайт Національного банку України.

Разом з цим, у невстановлені в ході досудового розслідування дату, час та місце, але не пізніше 09.12.2021, у ОСОБА_4 , виник злочинний умисел, спрямований на зловживання службовим становищем, тобто на умисне, з метою одержання неправомірної вигоди для юридичної особи використання службового становища всупереч інтересам служби, що спричинило тяжкі наслідки охоронюваним законом державним інтересам.

Реалізуючи свій злочинний умисел, спрямований на зловживання службовим становищем, тобто на умисне, з метою одержання неправомірної вигоди для юридичної особи використання службового становища всупереч інтересам служби, що спричинило тяжкі наслідки охоронюваним законом державним інтересам, ОСОБА_4 , 09.12.2021 у невстановлений в ході досудового розслідування час, перебуваючи за адресою: Київська область, місто Біла Церква, вулиця Семашка, 9, будучи уповноваженою особою, відповідальною за організацію та проведення процедур закупівель/спрощених закупівель товарів, робіт та послуг, замовником яких виступає Підприємство, будучи відповідальною за повноту та достовірність інформації, що оприлюднюється на веб-порталі Уповноваженого органу з питань закупівель, замовником яких виступає Підприємство, розуміючи дійсну кон'юнктуру товарного ринку та чинники, які впливають на її формування, а також достовірно знаючи ринкову вартість фармацевтичної (наркотичної) продукції, яку планується закупити, оприлюднила у системі публічних закупівель PROZORRO оголошення (за ідентифікатором UA-2021-12-03-001197-a) про закупівлю Підприємством БМЛ №2, товарів (класифікатор та його відповідний код ДК 021:2015:336000006-6): Фармацевтична продукція (Diazepam (Діазепам), Kеtamіпе (Кетамін), Morphine (Морфін), Fentanyl (Фентаніл), з очікуваною вартістю закупівлі 1 290 980, грн.

У подальшому, упродовж грудня 2021 року через систему публічних закупівель PROZORRO учасниками подано тендерні пропозиції.

ОСОБА_4 , продовжуючи реалізовувати свій злочинний умисел, спрямований на зловживання службовим становищем, тобто на умисне, з метою одержання неправомірної вигоди для юридичної особи використання службового становища всупереч інтересам служби, що спричинило тяжкі наслідки охоронюваним законом державним інтересам, діючи як уповноважена особа, відповідальна за організацію та проведення процедур закупівель/спрощених закупівель товарів, робіт та послуг, замовником яких виступає Підприємство, допустила до участі в аукціоні ТОВ «Діаліз Медик» та Комунальне підприємство «Фармація».

Надалі, ОСОБА_4 , будучи службовою особою, використовуючи надане їй службове становище, всупереч інтересам служби та в інтересах ТОВ «Діаліз Медик», а саме з метою отримання вказаним товариством матеріальної вигоди під час продажу фармацевтичної (наркотичної) продукції за завищеними цінами, діючи умисно, з корисливих мотивів, будучи обізнаною в основах сучасного маркетингу, кон'юнктурі ринків товарів, робіт і послуг та факторах, що впливають на її формування, а також джерелах інформації про ринкову кон'юнктуру, достовірно знаючи, що ринкова вартість вказаних ТОВ «Діаліз Медик» у тендерній пропозиції фармацевтичної (наркотичної) продукції, зокрема (Fentanyl (Фентаніл) розчин для ін'єкцій 0,05 мг/мл, по 2 мл в ампулі, у кількості 9 000 ампул, загальною вартістю 1 035 000,00 грн (без урахування ПДВ); Ketamine (Кетамін) розчин для ін'єкцій, 50 мг/мл по 2 мл в ампулі, у кількості 700 ампул, загальною вартістю 11 200,00 грн (без урахування ПДВ); Diazepam (Сибазон) розчин для ін'єкцій 5 мг/мл по 2 мл в ампулі, у кількості 1300 ампул, загальною вартістю 118 300,00 грн (без урахування ПДВ); Diazepam (Сибазон) таблетки по 5 мг, у кількості 660 таблеток, загальною вартістю 792,00 гривень (без урахування ПДВ); Morphine (Морфіну гідрохлорид) розчин для ін'єкцій 1 %, по 1 мл в ампулі, у кількості 1100 ампул, загальною вартістю 123 200,00 грн (без урахування ПДВ), є значно нижчою, визначила ТОВ «Діаліз Медик» (код ЄДРПОУ 40477029) переможцем процедури відкритих торгів по указаній закупівлі та ухвалила протокольне рішення (протокол) № 23 уповноваженої особи Підприємства від 19.01.2022.

За результатами дій ОСОБА_4 між Підприємством (Замовником) та ТОВ «Діаліз Медик» (Постачальником) укладено Договір про закупівлю від 31.01.2022 № 20112/44 (далі - Договір-2).

Додатковою угодою від 30.12.2022 № 1 до Договору-2 сторони домовились, керуючись п. 1 ч. 5 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі» та п. 10.3 Договору, зменшити суму договору на 405 680,00 грн. Ціна цього Договору становить 882 812,00 грн (без урахування ПДВ).

Додатком № 1 до Додаткової угоди від 30.12.2022 № 1 до Договору-2 до Специфікації внесені наступні зміни: (Fentanyl (Фентаніл) розчин для ін'єкцій 0,05 мг/мл, по 2 мл в ампулі, у кількості 7500 ампул, загальною вартістю 862 500,00 грн (без урахування ПДВ); Ketamine (Кетамін) розчин для ін'єкцій, 50 мг/мл по 2 мл в ампулі, у кількості 200 ампул, загальною вартістю 3200,00 гривень (без урахування ПДВ); Diazepam (Сибазон) таблетки по 5 мг, у кількості 260 таблеток, загальною вартістю 312,00 грн (без урахування ПДВ); Morphine (Морфін гідрохлорид) розчин для ін'єкцій 1 %, по 1 мл в ампулі, у кількості 150 ампул, загальною вартістю 16 800,00 грн (без урахування ПДВ).

Як вбачається з Договору-2 та додатків до нього ціна за одиницю товару без ПДВ в період дії договору не змінювалась.

Видатковими накладними документально підтверджується, що у період з 07.02.2022 по 12.12.2022 ТОВ «ДІАЛІЗ МЕДИК» на підставі договору від 31.01.2022 № 20112/44 поставлено, а КНП БМР «Білоцерківська міська лікарня № 2» отримано товар (фармацевтичну продукцію) на загальну суму 882 812,00 грн, без ПДВ.

Відповідно до виписаних платіжних доручень, у період з 10.02.2022 по 19.12.2022, з рахунку КНП БМР «Білоцерківська міська лікарня № 2» № НОМЕР_1 на рахунок ТОВ «ДІАЛІЗ МЕДИК» № НОМЕР_3 , згідно договору від 31.01.2022 № 20112/44, перераховано грошові кошти на загальну суму 882 812,00 грн, без ПДВ.

В ході досудового розслідування встановлено, що ринкова вартість (Fentanyl (Фентаніл) розчин для ін'єкцій 0,05 мг/мл, по 2 мл в ампулі, у кількості 7500 ампул, становить 777 000,00 грн; Morphine (Морфін гідрохлорид) розчин для ін'єкцій 1%, по 1 мл в ампулі, у кількості 150 ампул, становить 15 360,00 грн, різниця (завищення) вартості поставленого та оплаченого товару (фармацевтичної продукції) за договором № 20112/44 від 31.01.2022 становить 792 360, 00 грн.

Таке безвідповідальне, ставлення ОСОБА_4 до виконання нею своїх службових обов'язків внаслідок придбання фармацевтичної (наркотичної) продукції за завищеними цінами, які поставлені згідно договору від 31.01.2022 № 20112/44, укладеного в рамках закупівлі з ідентифікатором лоту UA-2021-12-03-001197-a, призвело до завдання матеріальної шкоди КНП БМР «Білоцерківська міська лікарня № 2» (код ЄДРПОУ 01994586), яка становить 792 360,00 грн, що є тяжкими наслідками згідно з приміткою до ст. 364 КК України.

Таким чином, ОСОБА_4 підозрюється у зловживанні службовим становищем, тобто в умисному, з метою одержання неправомірної вигоди для юридичної особи використання службового становища всупереч інтересам служби, що спричинило тяжкі наслідки охоронюваним законом державним інтересам, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України.

29 липня 2025 року у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 364 КК України повідомлено про підозру ОСОБА_4 ..

Обґрунтованість підозри ОСОБА_4 до вчинення інкримінованих їй кримінальних правопорушень (злочинів), підтверджується зібраними під час досудового розслідування доказами в їх сукупності, а саме: рапортом про виявлення кримінального правопорушення від 23.03.2023; відомостями аналітичного продукту №2.1/24-23 від 13.03.2023; відповіддю КНП БМР «Білоцерківська міська лікарня №2» з додатками від 25.04.2023; відомостями аналітичного документу за результатами аналізу операцій за рахунками ТОВ «Діаліз Медик» від 14.06.2023; висновком експерта №20838/23-53/20839/23-71 від 09.11.2023; показаннями свідка ОСОБА_6 від 05.01.2024; лист Антимонопольного комітету України від 26.10.2023; показаннями свідка ОСОБА_7 від 11.10.2023; протоколом проведення обшуку у приміщеннях КНП БМР «Білоцерківська міська лікарня №2» з додатками від 22.08.2025; показанням свідка ОСОБА_8 від 11.10.2023; іншими доказами зібраними в ході досудового розслідування у їх сукупності.

Відповідно до інформації з державного реєстру речових прав на нерухоме майно та реєстру прав власності на нерухоме майно, державного реєстру іпотек, єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта ОСОБА_4 , (РНОКПП НОМЕР_4 ), останній на праві спільної часткової у розмірі 3/8 власності належить майно, а саме: квартира АДРЕСА_1 .

В судове засідання слідчий не з'явився, про дату, час та місце судового розгляду повідомлявся судом належним чином, про причини неявки не повідомив.

Слідчий суддя вважає можливим розглянути клопотання у відсутність слідчого та власників майна.

Дослідивши клопотання слідчого та матеріали додані до клопотання про накладення арешту, слідчий суддя дійшов висновку про відмову в задоволенні клопотання, з наступних підстав.

Слідчим суддею встановлено, що Слідчим управлінням ГУНП в Київській області здійснюється досудове розслідування в кримінальному провадженні внесеному до ЄРДР за №72023100100000030 від 23.03.2023 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 2 ст. 364 КК України.

Процесуальне керівництво у кримінальному провадженні здійснюється прокурорами Київської обласної прокуратури.

29 липня 2025 року у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 364 КК України повідомлено про підозру ОСОБА_4 ..

Обґрунтованість підозри ОСОБА_4 до вчинення інкримінованих їй кримінальних правопорушень (злочинів), підтверджується зібраними під час досудового розслідування доказами в їх сукупності, а саме: рапортом про виявлення кримінального правопорушення від 23.03.2023; відомостями аналітичного продукту №2.1/24-23 від 13.03.2023; відповіддю КНП БМР «Білоцерківська міська лікарня №2» з додатками від 25.04.2023; відомостями аналітичного документу за результатами аналізу операцій за рахунками ТОВ «Діаліз Медик» від 14.06.2023; висновком експерта №20838/23-53/20839/23-71 від 09.11.2023; показаннями свідка ОСОБА_6 від 05.01.2024; лист Антимонопольного комітету України від 26.10.2023; показаннями свідка ОСОБА_7 від 11.10.2023; протоколом проведення обшуку у приміщеннях КНП БМР «Білоцерківська міська лікарня №2» з додатками від 22.08.2025; показанням свідка ОСОБА_8 від 11.10.2023; іншими доказами зібраними в ході досудового розслідування у їх сукупності.

Відповідно до ч. 5 ст. 171 КПК України клопотання слідчого, прокурора про арешт тимчасово вилученого майна повинно бути подано не пізніше наступного робочого дня після вилучення майна, інакше майно має бути негайно повернуто особі, у якої його було вилучено. У разі тимчасового вилучення майна під час обшуку, огляду, здійснюваних на підставі ухвали слідчого судді, передбаченої ст.235 цього Кодексу, клопотання про арешт такого майна повинно бути подано слідчим, прокурором протягом 48 годин після вилучення майна, інакше майно має бути негайно повернуто особі, в якої його було вилучено.

За змістом ч. 1 ст. 170 КПК України арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна. Арешт майна скасовується у встановленому цим Кодексом порядку.

Відповідно до ч. 2 ст. 170 КПК України арешт майна допускається з метою забезпечення: 1) збереження речових доказів; 2) спеціальної конфіскації; 3) конфіскації майна як виду покарання або заходу кримінально-правового характеру щодо юридичної особи; 4) відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов), чи стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди.

Завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, зникнення, втрати, знищення, використання, перетворення, пересування, передачі, відчуження. Слідчий, прокурор повинні вжити необхідних заходів з метою виявлення та розшуку майна, на яке може бути накладено арешт у кримінальному провадженні, зокрема шляхом витребування необхідної інформації у Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, інших державних органів та органів місцевого самоврядування, фізичних і юридичних осіб.

Згідно з ч. 3 ст. 170 КПК України з метою забезпечення збереження речових доказів арешт накладається на майно будь-якої фізичної або юридичної особи за наявності достатніх підстав вважати, що воно відповідає критеріям, зазначеним у ст. 98 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 11 ст. 170 КПК України заборона або обмеження користування, розпорядження майном можуть бути застосовані лише у разі, коли існують обставини, які підтверджують, що їх незастосування призведе до приховування, пошкодження, псування, зникнення, втрати, знищення, використання, перетворення, пересування, передачі майна.

При застосуванні заходів забезпечення кримінального провадження слідчий суддя повинен діяти у відповідності до вимог КПК України та судовою процедурою гарантувати дотримання прав, свобод та законних інтересів осіб, умов, за яких жодна особа не була б піддана необґрунтованому процесуальному обмеженню.

Зокрема, при вирішенні питання про арешт майна для прийняття законного та обґрунтованого рішення слідчий суддя, згідно зі ст. ст. 94, 132, 173 КПК України, повинен врахувати: існування обґрунтованої підозри щодо вчинення злочину та достатність доказів, що вказують на вчинення злочину; правову підставу для арешту майна; можливий розмір шкоди, завданої злочином; наслідки арешту майна для третіх осіб; розумність та співмірність обмеження прав власності та володінні завданням кримінального провадження.

Відповідні дані мають міститися і у клопотанні слідчого, прокурора, який звертається з клопотанням про арешт майна, оскільки у відповідності до п. 1 Першого протоколу Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, будь-яке обмеження власності та володінні повинно здійснюватися відповідно до закону, а отже суб'єкт, який ініціює таке обмеження повинен обґрунтувати свою ініціативу з посиланням на норми закону.

Разом з тим, органом досудового розслідування не доведено існування ризиків, визначених у абзаці другому ч. 1 ст. 170 КПК України або достатність підстав вважати, що такі ризики можуть мати місце, як і не обґрунтовано належним чином мету застосування такого заходу забезпечення у даному кримінальному провадженні.

Згідно з положеннями ст. 172 КПК України слідчий суддя, суд відмовляють у задоволенні клопотання про арешт майна, якщо особа, що його подала, не доведе необхідність такого арешту, а також наявність ризиків, передбачених аб. 2 ч. 1 ст. 170 цього Кодексу.

При вирішенні питання про арешт майна слідчий суддя, суд повинен враховувати: 1) правову підставу для арешту майна; 2) можливість використання майна як доказу у кримінальному провадженні (якщо арешт майна накладається у випадку, передбаченому п. 1 ч. 2 ст. 170 цього Кодексу); 3) наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення або суспільно небезпечного діяння, що підпадає під ознаки діяння, передбаченого законом України про кримінальну відповідальність (якщо арешт майна накладається у випадках, передбачених п.п. 3, 4 ч. 2 ст. 170 цього Кодексу); 3-1) можливість спеціальної конфіскації майна (якщо арешт майна накладається у випадку, передбаченому п. 2 ч. 2 ст. 170 цього Кодексу); 4) розмір шкоди, завданої кримінальним правопорушенням, неправомірної вигоди, яка отримана юридичною особою (якщо арешт майна накладається у випадку, передбаченому п. 4 ч. 2 ст. 170 цього Кодексу); 5) розумність та співмірність обмеження права власності завданням кримінального провадження; 6) наслідки арешту майна для підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб.

Надані слідчим матеріали до клопотання, не підтверджують підстави, мету та не містять відповідного обґрунтування необхідності арешту майна. Не доведено, що у застосуванні цього заходу є необхідність, і що потреби досудового розслідування у даному кримінальному провадженні, виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, як арешт зазначеного майна.

З урахуванням наведеного слідчий суддя приходить до переконання, що у задоволенні клопотання про арешт майна слід відмовити.

На підставі вищевикладеного, керуючись вимогами ст.ст. 98, 131, 132, 167, 170-173, 175, 309, 395 КПК України, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні клопотання старшого слідчого в особливо важливих справах слідчого управління Головного управління Національної поліції в Київській області, ОСОБА_3 , про арешт майна, подане в рамках кримінального провадження за №72023100100000030 від 23.03.2023 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 2 ст. 364 КК України - відмовити.

Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Київського апеляційного суду протягом 5 днів.

Слідчий суддя ОСОБА_1