Рішення від 06.08.2025 по справі 560/8051/25

Справа № 560/8051/25

РІШЕННЯ

іменем України

06 серпня 2025 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Шевчука О.П. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 в якому просить:

1. Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 , щодо не внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів стосовно ОСОБА_1 , а саме запису про виключення з військового обліку, як особи, яка за наслідками проходження військово-лікарської комісії, яка визнала його непридатним до військової служби;

2. Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 внести відомості до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів стосовно ОСОБА_1 , а саме запису про виключення з військового обліку, як особи, яка за наслідками проходження військово-лікарської комісії визнана непридатною до військової служби.

В обґрунтування позову зазначає, що звернувся до відповідача із заявою, про приведення інформації щодо нього у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів у відповідність до чинного військово-облікового документу (тимчасового посвідчення військовозобов'язаного), згідно якого позивач, за результатами проходження ВЛК, визнаний непридатним до військової служби, однак відповіді не отримав.

Вважає таку бездіяльність протиправною, звернувся до суду з даним позовом, за захистом своїх прав.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 14 травня 2025 року у задоволенні заяви ОСОБА_1 про забезпечення позову відмовлено.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 14 травня 2025 року позовну заяву залишено без руху.

Ухвалою суду відкрито провадження в адміністративній справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження, без виклику сторін.

Відповідач подав до суду відзив, у якому зазначив, що дані Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідають відміткам тимчасового посвідчення військовозобов'язаного позивача. Вказує, що позивач військово-лікарською комісією визнаний тимчасово непридатним до військової служби, відтак не підлягає виключенню з військового обліку. В задоволенні позову просить відмовити.

Позивач подав до суду відповідь на відзив, в якому просить задоволити позовні вимоги з підстав тотожних викладеним у позовній заяві.

Дослідивши наявні в матеріалах справи належні та допустимі докази у їх взаємозв'язку та сукупності, суд встановив.

Позивач перебуває на військовому обліку військовозобов'язаних у ІНФОРМАЦІЯ_3 .

За результатами проходження військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_3 на підставі ст. 64-Б графи ІІ розкладу хвороб, графи Б ТДВ, визнаний непридатним до військової служби, що підтверджується довідкою ВЛК №146/2/31 від 05.07.2023, про що внесена інформація до тимчасового посвідчення військовозобов'язаного НОМЕР_1 .

Позивач, у зв'язку із виявленням розбіжностей у застосунку «Резерв+» та тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного, звернувся до відповідача із заявою, яка отримана останнім 14.04.2025, про внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформації про виключення його, як особи, яка за результатами проходження ВЛК визнана «непридатною до військової служби» запису про виключення його з військового обліку.

Станом на дату звернення до суду відповідь не отримав.

Позивач, вважаючи порушеними його права, звернувся з позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Згідно з частинами першою та другою статті 17 Конституції України захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу. Оборона України, захист її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності покладаються на Збройні Сили України.

Статтею 65 Конституції України визначено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.

Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України" відповідно до Закону України "Про правовий режим воєнного стану" в Україні введений воєнний стан з 24 лютого 2022 строком на 30 діб, який неодноразово продовжений та триває на цей час.

Законом України №2232-ХІІ від 25.03.1992 "Про військовий обов'язок і військову службу" регламентовано правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби.

Частинами 1, 3, 5 ст. 33 Закону №2232-ХІІ передбачено, що військовий облік громадян України поділяється на облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Військовий облік усіх призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться за місцем їх проживання і відповідно до обсягу та деталізації поділяється на персонально-якісний, персонально-первинний та персональний. Військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до частини 1 статті 34 Закону №2232-ХІІ персонально-якісний облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів передбачає облік відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які узагальнюються в облікових документах та вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Ведення персонально-якісного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів покладається на відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки.

Згідно частини 5 статті 1 Закону №2232-ХІІ від виконання військового обов'язку громадяни України звільняються на підставах, визначених цим Законом.

Частиною 6 статті 37 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" визначені підстави виключення з військового обліку. Згідно з п. 3 частини 6 статті 37 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки підлягають громадяни України, які визнані військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку, із внесенням даних про виключення із військового обліку до військово-облікового документу громадянина.

Механізм організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів визначений Порядком організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 №1487.

Відповідно до пункту 20 Порядку №1487 військовий облік ведеться на підставі даних паспорта громадянина України та військово-облікових документів. Для внесення запису/актуалізації даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів ними надаються персональні дані відповідно до вимог Закону України “Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів».

Згідно із пунктом 22 Порядку №1487 взяття на військовий облік, зняття та виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів здійснюється відповідно до Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу».

Відповідно до пункту 79 Порядку №1487 районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, з поміж іншого: організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці; здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у випадках, передбачених законодавством; організовують оповіщення та у разі потреби можуть здійснювати безпосередньо через військових посадових осіб, військовослужбовців, державних службовців, працівників, визначених рішенням керівника відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, оповіщення призовників, військовозобов'язаних та резервістів за місцем їх проживання (роботи, навчання тощо) шляхом вручення повісток під їх особистий підпис (додаток 11) та/або рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення про їх виклик до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки для оформлення військово-облікових документів, взяття на військовий облік, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів і забезпечують здійснення контролю за їх прибуттям; проставляють у військово-облікових документах призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідні відмітки про взяття їх на військовий облік, зняття та виключення з нього; виконують функції з ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів; виконують функції з ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів; організовують та забезпечують зберігання облікової документації призовників, військовозобов'язаних та резервістів, персональних даних, які містяться в них; забезпечують громадян військово-обліковими документами та зберігання зданих або вилучених у призовників, військовозобов'язаних та резервістів військово-облікових документів.

Постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2022 року № 154 затверджено Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (надалі - Положення № 154).

Згідно із пунктом 1 Положення № 154 територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.

Відповідно до п.12 Положення №154 керівник територіального центру комплектування та соціальної підтримки представляє інтереси Збройних Сил у відносинах з Радою міністрів Автономної Республіки Крим, місцевими держадміністраціями, органами місцевого самоврядування, іншими державними органами, підприємствами та громадянами на відповідній території.

Керівник територіального центру комплектування та соціальної підтримки має право видавати у межах своїх повноважень накази та розпорядження.

Таким чином, відповідач є органом військового управління, що забезпечує виконання законодавства з питань військового обліку і військової служби, відтак саме на нього покладено обов'язок щодо прийняття рішення про виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у випадках, передбачених законодавством.

Відповідач не прийняв акту владно-розпорядчого характеру щодо отриманої заяви позивача про виключення з військового обліку військовозобов'язаних, не з'ясовував передбачених вказаним вище Законом підстав для такого виключення, чим допустив протиправну бездіяльність.

З огляду на викладене, необхідно зобов'язати відповідача розглянути заяву позивача про виключення його з військового обліку, як особи, яка за наслідками проходження військово-лікарської комісії визнана непридатною до військової служби та прийняти рішення відповідно до наданих повноважень та вимог закону. За результатами розгляду заяви позивача відповідач повинен прийняти акт (рішення) розпорядчого характеру по суті порушеного питання, надавши оцінку усім наданим заявником документам та врахувавши усі суттєві та відомі обставини.

Таким чином, з'ясувавши та перевіривши всі фактичні обставини справи, оцінивши докази, що мають юридичне значення, враховуючи основні засади адміністративного судочинства, вимоги законодавства України, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для часткового задоволення позовних вимог.

Згідно з ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо неприйняття рішення за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 про виключення його з військового обліку.

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 розглянути з дотриманням порядку, меж, строку та способу дій, визначених законом, заяву ОСОБА_1 щодо виключення його з військового обліку, як такого, що за результатами проходження військово-лікарської комісії визнаний непридатним до військової служби та прийняти рішення в межах наданих повноважень відповідно до вимог закону.

У задоволенні інших позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати в розмірі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн 20 коп. за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 )

Відповідач:ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ - НОМЕР_3 )

Головуючий суддя О.П. Шевчук