Рішення від 07.08.2025 по справі 520/3531/25

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 серпня 2025 року № 520/3531/25

Суддя Харківського окружного адміністративного суду Заічко О.В., розглянувши адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Військової частини НОМЕР_2 ( АДРЕСА_2 , код НОМЕР_3 ) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, в якому просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність військовій частині НОМЕР_2 щодо не розгляду рапорту ОСОБА_1 від 04 листопада 2024 року про звільнення з військової служби та не звільнення ОСОБА_1 з військової служби за рапортом від 06 грудня 2024 року за сімейними обставинами на підставі абзацу четвертого підпункту "г" пункту 3 частини п'ятої статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» у зв'язку з необхідністю здійснення постійного догляду за хворою дружиною ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується висновком про наявність порушення функцій організму через які невиліковно хворі особи не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватися і потребують соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі №080-4/0 від 30.10.2024 та Довідкою № 1156 від 30.10.2024 року виданих Лікарсько-консультативною комісією Комунальним некомерційним медичним підприємством ХКЛ ЗТ №2 філія "ЦОЗ" АТ "Укрзалізниця" Поліклінічне відділення м.Харків, вул, Малопанасівська 35 потребує постійного стороннього догляду

- зобов'язати військову частину НОМЕР_2 (Код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) розглянути рапорт ОСОБА_1 від 04 листопада 2024 року про звільнення з військової служби та звільнити ОСОБА_1 з військової служби у запас за сімейними обставинами на підставі абзацу четвертого підпункту "г" пункт) 3 частини п'ятої статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» у зв'язку з необхідністю здійснення постійного догляду за хворою дружиною ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується висновком про наявність порушення функцій організму через які невиліковно хворі особи не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватися і потребують соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі №080-4/0 від 30.10.2024 та Довідкою №1156 від 30 10.2024 року виданих Лікарсько- консультативною комісією Комунальним некомерційним медичним підприємством ХКЛ ЗТ №2 філія "ЦОЗ" АТ "Укрзалізниця" Поліклінічне відділення м.Харків, вул, Малопанасівська 35, а також виключити зі списків особового складу військової частини НОМЕР_2 .

В обґрунтування позову позивач зазначив, що відмова у звільненні позивача за сімейними обставинами є неправомірною та такою, що порушує законні права та інтереси позивача. Підстави звільнення військовослужбовців регламентує ст.26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу». Позивач виявив своє небажання продовжувати проходити військову службу та надав всі підтверджуючі наявність підстав для звільнення документи. Таким чином, на думку позивача, він має всі встановлені законодавством підстави для звільнення з військової служби.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене провадження у справі.

Відповідачем надано відзив на позовну заяву, в якому він просить суд відмовити у задоволенні позову у зв'язку з тим, що у відповідному висновку медико-соціальної експертної комісії не зазначено необхідності постійного догляду за дружиною військовослужбовця.

Позивачем надано відповідь на відзив, в якій позовні вимоги підтримав, позов просить задовольнити.

Інші заяви по суті справи до суду не надходили.

Відповідно до ст.258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Суд розглядає справу у порядку письмового провадження без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу на підставі п.10 ч.1 ст.4, ч.4 ст.229 КАС України.

Дослідивши доводи позову, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд зазначає таке.

ОСОБА_1 перебуває на військовій службі за контрактом на посаді інспектор прикордонної служби 1 категорії - інструктор групи спеціальних штурмових собак відділення кінологічного забезпечення та протимінної діяльності НОМЕР_5 прикордонної кандидатури (з.м.д. АДРЕСА_3 ) військової частини НОМЕР_2 .

ОСОБА_1 перебуває в шлюбі з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується свідоцтвом про шлюб серії НОМЕР_6 , Вовчанський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Чугуївському районі Харківської області. Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м Харків) є інвалідом другої групи, шо підтверджується Довідкою до акту огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12 ААГ № 959093, від 19.09.2024-р.

Відповідно до висновку про наявність порушення функцій організму через які невиліковно хворі особи не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватися і потребують соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі № 080-4/0 та Довідки № 1156 від 30.10.2024 року Лікарсько-консультативного комісією Комунальним некомерційним медичним підприємством ХКЛ ЗТ №2 Філія «ЦОЗ» АТ «Укрзалізниця» поліклінічне відділення м. Харків код ЄДРПОУ 40081352 вул. Мала Панасівська 35 за станом здоров'я потребує постійного стороннього догляду.

Окрім ОСОБА_1 не має інших працездатних осіб, які відповідно до закону зобов'язані утримувати та надавати належну постійну допомогу ОСОБА_2 .

04.11.2024 року головний сержант ОСОБА_1 військової частини НОМЕР_2 головний сержант ОСОБА_1 звернувся до Командира начальника НОМЕР_7 прикордонного загону полковнику ОСОБА_3 в/ч НОМЕР_8 Із рапортом про звільнення його з військової служби у запас за підпунктом “Г» пункту 3 частини п'ятої статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» через певні сімейні обставини, а саме: у зв'язку з необхідністю здійснення постійного догляду за хворою дружиною ОСОБА_2 та у зв'язку з наявність трьох неповнолітніх дітей .

До рапорту були додані копії підтверджуючих документів, а саме: - копія паспорта дружини (завірена нотаріально); - копія Свідоцтва про народження дружини (завірена нотаріально); - копія Свідоцтва про шлюб (завірена нотаріально); - копія Довідки про взяття на облік ВПО (завірена нотаріально); - копія Довідки МСЕК (завірена нотаріально); - копії Висновку ЛКК і Довідки ЛКК про потребу в постійному сторонньому догляді (завірені нотаріально).

Відповіді на зазначений рапорт позивач не отримав.

Позивач вважає противоправною бездіяльність військової частини НОМЕР_2 щодо не розгляду його рапорту від 04.11 2024 року про звільнення з військової служби та незвільнення його з військової служби за рапортом від 06.12.2024 року про звільнення з військової служби у запас за сімейними обставинами на підставі абзацу четвертого підпункту "г" пункту 3 частини п'ятої статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» у зв'язку з необхідністю здійснення постійного догляду за хворою дружиною, що підтверджується відповідним медичним висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько- консультативної комісії закладу охорони здоров'я, у зв'язку з чим звернувся до суду з цим адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд застосовує такі норми права.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби здійснює Закон України "Про військовий обов'язок і військову службу".

Відповідно до підпункту "г" пункту 3 частини п'ятої статті 26 військовослужбовці, які проходять військову службу за контрактом, звільняються з військової служби під час проведення мобілізації та дії воєнного стану на через сімейні обставини або інші поважні причини, перелік яких визначається частиною дванадцятою цієї статті (якщо військовослужбовці не висловили бажання продовжувати військову службу), необхідність здійснювати постійний догляд за дружиною (чоловіком) з числа осіб з інвалідністю I чи II групи.Згідно з п.п.1 п.35 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженого Указом Президента України від 10 грудня 2008 року № 1153/2008, контракт припиняється (розривається), а військовослужбовець звільняється з військової служби (крім випадку, передбаченого пунктом 195 цього Положення за рішенням командування військової частини за наявності підстав, передбачених підпунктами "а" - "г", "д", "е", "є", "з" - "й", "л" та "о" пункту 1 частини п'ятої статті 26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу".

Відповідно до п.233 Положення військовослужбовці, які бажають звільнитися з військової служби, подають по команді рапорти та документи, які підтверджують підстави звільнення. У рапортах зазначаються: підстави звільнення з військової служби; думка військовослужбовця щодо його бажання проходити службу у військовому резерві Збройних Сил України за відповідною військово-обліковою спеціальністю; районний (міський) територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, до якого повинна бути надіслана особова справа військовослужбовця.

Як встановлено судом, позивачем подано рапорти від 04.11.2024 та від 06.12.2024 командиру військової частини НОМЕР_2 .

Рапорт відповідає вимогам п.233 Положення, у ньому зазначені підстави для звільнення з військової служби, а також до рапорту додано пакет документів, що підтверджують факт необхідності здійснення постійного догляду за дружиною позивача ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка є інвалідом другої групи.

Зокрема, документами, що підтверджують такі обставини, є довідка до акту огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12 ААГ № 959093, від 19.09.2024-р., та свідоцтво про шлюб серії НОМЕР_6 .

Наданий пакет документів підтверджує право позивача на звільнення з військової служби за абзацу четвертого підпункту "г" пункту 3 частини п'ятої статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» у зв'язку з необхідністю здійснення постійного догляду за хворою дружиною ОСОБА_2 , оскільки містить медичний висновок лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я №4 від 01.08.2024.

При цьому аргументи відзиву про те, що у пакеті документів відсутня довідка медико - соціальної комісії про необхідність постійного стороннього догляду за дружиною позивача, є неприйнятними, адже подання такої довідки передбачено приписами Постанови Кабінету Міністрів України від 12 червня 2013 р. № 413 "Про затвердження переліку сімейних обставин та інших поважних причин, що можуть бути підставою для звільнення громадян з військової служби та із служби осіб рядового і начальницького складу", яка є підзаконним нормативно-правовим актом.

20 вересня 2023 року набрав чинності Закон України «Про правотворчу діяльність», який визначає ієрархічну систему нормативно-правових актів.

Частина 1 ст.19 цього Закону визначає, що юридична сила - це властивість нормативно-правових актів та встановлених ними норм права, що є основою для визначення співвідношення їх взаємної ієрархічної підпорядкованості у системі нормативно-правових актів, зумовленого сукупністю ознак, що випливають із: 1) засад конституційного ладу в Україні; 2) компетенції та територіальної юрисдикції суб'єкта правотворчої діяльності, визначених Конституцією України та (або) законом; 3) інших особливостей, визначених Конституцією України та (або) законом.

Відповідно до пунктів 3 і 5 ч.2 ст.19 Закону з урахуванням вимог частини першої цієї статті в Україні встановлюється така ієрархія нормативно-правових актів: закони приймаються на основі Конституції України, чинних міжнародних договорів України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, мають на території України вищу юридичну силу, ніж нормативно-правові акти, зазначені у пунктах 4-13 цієї частини, і є обов'язковими до виконання на території України; постанови Кабінету Міністрів України, нормативно-правові акти Національного банку України приймаються на основі та на виконання Конституції України та (або) законів, чинних міжнародних договорів України, постанов Верховної Ради України та указів Президента України, мають на території України вищу юридичну силу, ніж нормативно-правові акти, передбачені пунктами 6-13 цієї частини, і є обов'язковими до виконання на території України.

Відтак, правозастосуванню у спірних правовідносинах підлягають приписи закону як акту вищої юридичної сили.

Також суд зважає на той факт, що пункт 3 частини 5 статті 26 Закону України "Про військовий обов'язок та військову службу" доповнено підпунктом "г" згідно із Законом № 2169-IX від 01.04.2022, при цьому зміни до Постанови Кабміну № 413 носились востаннє Постановою Кабміну № 477 від 27.07.2016.

В означеному аспекті також суттєвим є той факт, що норма пункту 3 частини 5 статті 26 Закону України "Про військовий обов'язок та військову службу" застосовується під час дії воєнного стану, у той час яке Постанова №413 таких застережень не містить.

Відтак, посилання відповідача на відсутність документів, передбачених підзаконним нормативно-правовим актом, що не відповідає приписам Закону України "Про військовий обов'язок та військову службу", є проявом надмірного формалізму, що порушує права позивача як військовослужбовця.

Суд вважає, що належним способом відновлення порушеного права позивача є зобов'язати військову частину НОМЕР_2 (Код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) розглянути рапорт ОСОБА_1 від 04 листопада 2024 року про звільнення з військової служби та звільнити ОСОБА_1 з військової служби у запас за сімейними обставинами на підставі абзацу четвертого підпункту "г" пункт) 3 частини п'ятої статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» у зв'язку з необхідністю здійснення постійного догляду за хворою дружиною ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується висновком про наявність порушення функцій організму через які невиліковно хворі особи не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватися і потребують соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі №080-4/0 від 30.10.2024 та Довідкою №1156 від 30 10.2024 року виданих Лікарсько- консультативною комісією Комунальним некомерційним медичним підприємством ХКЛ ЗТ №2 філія "ЦОЗ" АТ "Укрзалізниця" Поліклінічне відділення м.Харків, вул, Малопанасівська 35, а також виключити зі списків особового складу військової частини НОМЕР_2 .

Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових та службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Відповідно до частини першої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

За приписами ч.1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Розглянувши подані учасниками справи документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про обґрунтованість заявлених позовних вимог.

Керуючись ст.ст.4-10, 19, 77, 139, 241-246, 250, 255, 262, 236 293, 295, 297, 371 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Військової частини НОМЕР_2 ( АДРЕСА_2 , код НОМЕР_3 ) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність військовій частині НОМЕР_2 щодо не розгляду рапорту ОСОБА_1 від 04 листопада 2024 року про звільнення з військової служби та не звільнення ОСОБА_1 з військової служби за рапортом від 06 грудня 2024 року за сімейними обставинами на підставі абзацу четвертого підпункту "г" пункту 3 частини п'ятої статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» у зв'язку з необхідністю здійснення постійного догляду за хворою дружиною ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується висновком про наявність порушення функцій організму через які невиліковно хворі особи не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватися і потребують соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі №080-4/0 від 30.10.2024 та Довідкою № 1156 від 30.10.2024 року виданих Лікарсько-консультативною комісією Комунальним некомерційним медичним підприємством ХКЛ ЗТ №2 філія "ЦОЗ" АТ "Укрзалізниця" Поліклінічне відділення м.Харків, вул, Малопанасівська 35 потребує постійного стороннього догляду

Зобов'язати військову частину НОМЕР_2 (Код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) розглянути рапорт ОСОБА_1 від 04 листопада 2024 року про звільнення з військової служби та звільнити ОСОБА_1 з військової служби у запас за сімейними обставинами на підставі абзацу четвертого підпункту "г" пункт) 3 частини п'ятої статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» у зв'язку з необхідністю здійснення постійного догляду за хворою дружиною ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується висновком про наявність порушення функцій організму через які невиліковно хворі особи не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватися і потребують соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі №080-4/0 від 30.10.2024 та Довідкою №1156 від 30 10.2024 року виданих Лікарсько- консультативною комісією Комунальним некомерційним медичним підприємством ХКЛ ЗТ №2 філія "ЦОЗ" АТ "Укрзалізниця" Поліклінічне відділення м.Харків, вул, Малопанасівська 35, а також виключити зі списків особового складу військової частини НОМЕР_2 .

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Заічко О.В.