Рішення від 07.08.2025 по справі 520/6334/25

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Харків

07 серпня 2025 року № 520/6334/25

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Бадюкова Ю.В., розглянувши в приміщенні суду в м. Харкові в порядку спрощеного провадження без повідомлення учасників справи адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (далі по тексту - відповідач, ГУ ПФУ в Харківській області), в якому просить суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо нарахування пенсії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) без врахування заробітної плати отриманої з 01.03.2020 року по 30.06.2021 року в КП «Жилкомсервіс»;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області перерахувати ОСОБА_1 . ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) пенсію за віком з врахуванням заробітної плати отриманої в період з 01.03.2020 року по 30.06.2021 року (березень 2020 року - 8112.00 грн., квітень 2020 р. - 8112.00 грн., травень 2020 року - 8112.00 грн., червень 2020 р. - 8112,00 грн., липень 2020 р. - 8112.00 грн., серпень 2020 р. - 8479,00 грн., вересень 2020р. - 88656,35 грн., жовтень 2020 р. - 8479.00 грн., листопад 2020 р. 8479.00 грн., грудень 2020 р. -8760.00 грн., січень 2021 р. - 8760.00 грн., лютий 2021 р. - 8760.00 грн., березень 2021 р. - 8760,00 грн., квітень 2021 р. - 8760.00 грн., травень 2021 р. - 8853.07 грн., червень 2021 р. -8853,07 грн.), та виплатити різницю між призначеної та перерахованої пенсією починаючи з 20.09.2024 року.

В обґрунтування позову позивач зазначив, що відповідачем при перерахунку пенсії не врахував заробітну плату отриману позивачем під час роботи в КП «Жилкомсервіс» з 01.03.2020 по 30.06.2021.

Вважає такі дії відповідача протиправними, у зв'язку з чим звернувся до суду з даною позовною заявою.

Ухвалою суду від 25.03.2025 року відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому статтею 262 Кодексу адміністративного судочинства України та запропоновано відповідачу надати відзив на позов.

Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження надіслана та вручена відповідачу, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа.

Представником відповідача надано відзив на позовну заяву, в яких він просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог, зазначивши, що на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 23.10.2023р. по справі №520/23740/23 ОСОБА_1 з 19.07.2021р. проведено розрахунок пенсії з урахуванням страхового стажу, зазначеного у рішенні суду та не врахованого при призначенні пенсії (а саме з 01.07.2021р. по 11.08.2021р.).

Оскільки питання обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати за визначені у рішенні періоди страхового стажу судом не розглядалося, тому при розрахунку пенсії на виконання рішення суду заробітну плату для обчислення пенсії за період з 01.07.2021р. по 11.08.2021р. враховано 0,00 грн., що призвело до зменшення індивідуального коефіцієнта заробітної плати для обчислення пенсії з 1,02399 (до виконання рішення суду) до 1,01489.

Розмір пенсії Позивача, розрахований на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 23.10.2023р. зменшується, тому Головним управлінням 23.02.2024р. прийнято рішення №204750004635 виплачувати пенсію Позивачу в раніше встановленому розмірі (копія рішення додається).

Позивачу, з 01.04.2024р. проведено перерахунок пенсії від стажу без додаткового звернення відповідно до абзацу п'ятого частини четвертої статті 42 Закону №1058, за результатами якого до страхового стажу зарахований період, набутий після призначення пенсії (тобто з 01.07.2021р.). Станом на сьогоднішній день страховий стаж зарахований по 29.02.2024р. та становить 36 років 7 місяців 28 днів.

Відповідно до зазначеного, Управління здійснювало свої повноваження в межах та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України, відповідно до вимог частини 2 статті 19 Конституції України, а отже своїми діями права та законні інтереси позивача не порушило.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно до вимог ст. 229 КАС України.

Згідно положень ст. ст. 12, 257 КАС України даний спір віднесено до категорії справ, що підлягають розгляду за правилами спрощеного позовного провадження, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку спрощеного позовного провадження, враховуючи, що відповідача повідомлено належним чином про наявність позову щодо оскарження його рішення.

Згідно ч. 5 ст. 262 КАСУ суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.

Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській область та отримує пенсію за віком, яку призначено з 19.07.2021 відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV від 09.07.2003 р.

Відповідачем після надходження даних про сплату страхових внесків за ІІ квартал 2021 р. проведено допризначення пенсії позивача обчислену із заробітної плати за періоди роботи з 01.06.2003р. по 30.09.2015р., з 01.12.2015р. по 30.06.2021р., страховий стаж зарахований по 30.06.2021 та становить 35 років 02 місяці 01 день.

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 23.10.2023 по справі №520/23740/23 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області зарахувати до страхового стажу позивача період роботи в КП «Жилкомсервіс» з 06.11.2019р. по 11.08.2021р.; перерахувати пенсію за віком із зарахуванням у повному обсязі до страхового стажу період роботи в КП «Жилкомсервіс» з 06.11.2019р. по 11.08.2021р., з дня призначення пенсії 19.07.2021р. та виплатити різницю між призначеною та перерахованою пенсією.

На виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 23.10.2023 по справі № 520/23740/23 відповідачем з 19.07.2021р. проведено розрахунок пенсії з урахуванням страхового стажу, зазначеного у рішенні суду, за результатом якого прийнято рішення № 204750004635 від 23.02.2024.

Відповідно до рішення № 204750004635 від 23.02.2024 оскільки питання обчислення з урахуванням заробітної плати за визначені періоди не розглядалось, тому при розрахунку пенсії заробітну плату за період з 01.07.2021р. по 11.08.2021р. враховано у розмірі 0,00 грн, що призвело до зменшення індивідуального коефіцієнта заробітної плати для обчислення пенсії з 1,02399 до 1,01489, що призвело до прийняття рішення про виплату пенсії в раніше встановлено розмірі.

Позивач не погодився із рішенням № 204750004635 від 23.02.2024, тому 09.04.2024 року звернувся із заявою до Пенсійного фонду, в якій просив призначити пенсію з урахуванням заробітної плати за період роботи в КП «Жилкомсервіс».

Листом від 29.04.2024 року № 12976-12213/Б-03/8-2000/24 відповідач повідомив, що на виконання рішення суду з 19.07.2021 року проведено розрахунок пенсії з урахуванням страхового стажу, зазначеного у рішенні суду та не врахованого при призначенні пенсії. Оскільки питання обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати за визначені у рішенні суду періоди страхового стажу судом не розглядались, тому при розрахунку пенсії заробітня плата для обчислення пенсії за період з 01.07.2021р. по 11.08.2021 року враховано 0,00 грн.

Позивач 23.05.2024 повторно звернувся із заявою до Пенсійного фонду, в якій просив включити в обчислення пенсії за віком заробітну плату за період з 06.11.2019р. по 11.08.2021р., отриману під час роботи у КП «Жилкомсервіс», а також заробітну плату отриману за період з 01.09.2019 р. по 30.09.2019 р. у сумі 20341,98 грн., з 01.10.2019 р. по 31.10.2019 р. - 4173,00 грн та провести перерахунок пенсії за віком.

Листом від 06.06.2024 року № 17184-17351/Б-03/8-2000/24 відповідач повідомив, що рішенням суду не зобов'язано головне управління провести обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати за визначені у рішенні періоди страхового стажу та враховуючи, що страховий стаж та заробітну плату по 30.06.2021 року було зараховано раніше при допризначенні пенсії, при розрахунку пенсії заробітну плату за період з 01.07.2021 по 11.08.2021 враховано 0,00 грн., що призвело до зменшення індивідуального коефіцієнту заробітної плати для обчислення пенсії. Розмір пенсії зменшується, а тому прийнято рішення виплачувати пенсію в раніше встановленому розмірі.

Не погоджуючись з діями відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії на підставі оновленої довідки, позивач звернувся до суду з цією позовною заявою.

Вирішуючи спір по суті, суд зазначає, що відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 1 статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

За приписами пунктів 1, 6 частини першої статті 92 Конституції України права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, визначає Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV від 09.07.2003 (далі - Закон № 1058-IV).

Відповідно до статті 1 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.

Абзацом першим частини 1 статті 40 Закону № 1058-IV передбачено, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку (абзац 5 частини 1 статті 40 Закону № 1058-IV).

Згідно з пунктами 1-2 частини 1 статті 41 Закону № 1058-IV до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються:

1) суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону;

2) суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а за періоди до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися зазначені внески (збір), - у межах сум, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні на день отримання зазначених сум.

Аналіз вищевказаних норм дає підстави для висновку, що у разі надання особою заяви на призначення (перерахунок) пенсії із наданням довідки за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд незалежно від перерв до 01 липня 2000 року, зазначена довідка може бути врахована для призначення (перерахунку) розміру пенсії тільки після обов'язкового підтвердження первинними документами, на підставі яких було видано зазначену довідку.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Порядок №22-1), затверджений постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України 07.07.2014 № 13-1) та зареєстрований в Міністерстві юстиції України за №1566/11846 від 27.12.2005, регулює питання подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 1058-ІV.

Відповідно до інформації з Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування позивачем у липні 2021 року за роботу в Комунальному підприємстві «Жилкомсервіс» отримано заробітну плату у розмірі 8940,78 грн., а у серпні 2021 року - у розмірі 7054,83.

Враховуючи наведене, підстави відмови у перерахунку пенсії позивача, суд вважає безпідставними.

Щодо вимоги позивача про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо нарахування пенсії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) без врахування заробітної плати отриманої з 01.03.2020 року по 30.06.2021 року в КП «Жилкомсервіс», суд зазначає, що дії суб'єкта владних повноважень - активна поведінка, яка може мати вплив на права, свободи та інтереси фізичних та юридичних осіб, в той час коли бездіяльність - пасивна поведінка суб'єкта владних повноважень, яка може мати вплив на реалізацію прав, свобод та інтересів фізичної та юридичної особи. В даному випадку щодо відмови у здійсненні перерахунку суб'єктом владних повноважень були вчинені активні дії, а саме - прийнято рішення №204750004635 від 23.02.2024.

Керуючись ч. 2 ст. 9 КАС України суд з метою ефективного захисту прав позивача вважає за необхідне відновити порушене відповідачем право позивача на пенсійне забезпечення, в даному випадку належним способом захисту прав позивача є визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області № 204750004635 від 23.02.2024.

Відтак, за наявності рішення суб'єкта владних повноважень, яке підлягає скасуванню, суд зазначає, що оскаржувані дії поглинаються скасуванням прийнятого рішення, позаяк суб'єктом владних повноважень проявлено активну поведінку - прийнято рішення про відмову позивачу у здійсненні перерахунку пенсії на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення.

Відповідно до частин першої та другої статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Згідно з положеннями статті 9 Конституції України та статтями 17, частиною п'ятою статті 19 Закону України від 23.02.2006 № 3477-IV "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди та органи державної влади повинні дотримуватись положень Європейської конвенції з прав людини та її основоположних свобод/ 1950 року, застосовувати в своїй діяльності рішення Європейського суду з прав людини з питань застосування окремих положень цієї Конвенції.

Відповідно до правової позиції Європейського суду з прав людини у справі "Кечко проти України" (рішення від 08.11.2005) в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах, доки відповідні положення є чинними.

При обранні способу відновлення порушеного права позивача суд виходить з принципу верховенства права щодо гарантування цього права статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, як складової частини змісту і спрямованості діяльності держави, та виходячи з принципу ефективності такого захисту, що обумовлює безпосереднє поновлення судовим рішенням прав особи, що звернулась за судовим захистом без необхідності додаткових її звернень та виконання будь-яких інших умов для цього.

Також суд зазначає, що згідно із ч.ч. 2 і 3 ст.51 Закону №2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Враховуючи викладене, задоволенню підлягає вимога позивача про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області перерахувати ОСОБА_1 пенсію за віком з врахуванням заробітної плати отриманої в період з 01.03.2020 року по 11.08.2021 року (березень 2020 року - 8112.00 грн., квітень 2020 р. - 8112.00 грн., травень 2020 року - 8112.00 грн., червень 2020 р. - 8112,00 грн., липень 2020 р. - 8112.00 грн., серпень 2020 р. - 8479,00 грн., вересень 2020р. - 88656,35 грн., жовтень 2020 р. - 8479.00 грн., листопад 2020 р. 8479.00 грн., грудень 2020 р. -8760.00 грн., січень 2021 р. - 8760.00 грн., лютий 2021 р. - 8760.00 грн., березень 2021 р. - 8760,00 грн., квітень 2021 р. - 8760.00 грн., травень 2021 р. - 8853.07 грн., червень 2021 р. -8853,07 грн., липень 2021 року - 8940,78 грн., серпень 2021 року - 7054,83 грн.), та виплатити різницю між призначеної та перерахованої пенсією починаючи з 20.09.2024 року.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.1 та ч.2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

За приписами ч.1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 КАС України.

Враховуючи викладене, суд вважає вимоги позивача правомірними та такими, що підлягають задоволенню.

Судові витрати підлягають розподілу відповідно до положень ст. 139 КАС України.

Керуючись ст. ст. 14, 22, 194, 243, 246, 249, 250, 255, 263, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області № 204750004635 від 23.02.2024.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, Держпром, 3 під., 2 пов., м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) перерахувати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , код РНОКПП НОМЕР_1 ) пенсію за віком з врахуванням заробітної плати отриманої в період з 01.03.2020 року по 11.08.2021 року (березень 2020 року - 8112.00 грн., квітень 2020 р. - 8112.00 грн., травень 2020 року - 8112.00 грн., червень 2020 р. - 8112,00 грн., липень 2020 р. - 8112.00 грн., серпень 2020 р. - 8479,00 грн., вересень 2020р. - 88656,35 грн., жовтень 2020 р. - 8479.00 грн., листопад 2020 р. 8479.00 грн., грудень 2020 р. -8760.00 грн., січень 2021 р. - 8760.00 грн., лютий 2021 р. - 8760.00 грн., березень 2021 р. - 8760,00 грн., квітень 2021 р. - 8760.00 грн., травень 2021 р. - 8853.07 грн., червень 2021 р. -8853,07 грн., липень 2021 року - 8940,78 грн., серпень 2021 року - 7054,83 грн.), та виплатити різницю між призначеної та перерахованої пенсією починаючи з 20.09.2024 року.

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , код РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати в загальному розмірі 1211,20 грн. (одна тисяча двісті одинадцять гривень 20 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, Держпром, 3 під., 2 пов., м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344).

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.

В разі, якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне рішення складено 07 серпня 2025 року.

Суддя Бадюков Ю.В.