07 серпня 2025 року Справа № 480/2933/24
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Опімах Л.М.,
розглянувши у спрощеному провадженні без повідомлення учасників справи в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/2933/24 за позовом ОСОБА_1 до Селищного голови Чупахівської селищної ради Охтирського району Сумської області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії,
12 квітня 2024 позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом, мотивуючи вимоги тим, що 12.01.2024 Чупахівською селищною радою Охтирського району Сумської області прийняте рішення «Про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі ( на місцевості) на земельну ділянку ( пай) громадянці ОСОБА_1 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва ( 01.01) на території Чупахівської селищної ради Охтирського району Сумської області» на підставі сертифікату на право на земельну ділянку СМ №023671, виданого 27.03.1996.
На підставі вказаного рішення сертифікованим інженером розроблена технічна документація із землеустрою .
Відповідно до положень Земельного кодексу України, Закону України «Про землеустрій», Закону України «Про земельний кадастр», Закону України «Про місцеве самоврядування» позивач 31.01.2024 звернулася із заявами на ім'я селищного голови про затвердження технічної документації із землеустрою та виділення в натурі земельних ділянок площею 1,9574 га кадастровий номер 5920386300:01:003:0310 та площею 2,4292 га кадастровий номер 5920386300:01:003:0216 . Однак, подані заяви відповідачем залишені поза увагою, на розгляд ради питання не виносилось, відповідні рішення не прийняті. За таких обставин позивач просить визнати протиправною бездіяльність селищного голови Чугахівської селищної ради Охтирського району Сумської області Кужеля Олександра Володимировича та зобов'язати його винести на розгляд сесії рішення про затвердження технічної документації (на місцевості) та виділення ОСОБА_1 земельної ділянки в натурі площею 1,9574 га кадастровий номер 5920386300:01:003: 0310 відповідно до технічної документації та земельної ділянки площею 2,4292га , кадастровий номер 5920386300:01:003:0216 відповідно до технічної документації.
Відповідач у справі - сільський голова відзиву не подав, натомність за його підписом до суду надійшли пояснення Чупахівської селищної ради, в яких зазначено, що вирішення земельних питань відноситься до виключної компетенції сесії Чупахівської селищної ради. Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» і Регламентом ради встановлена процедура попереднього розгляду питань, які підлягають винесенню на розгляд сесії ради, а саме: в першу чергу відбувається розгляд поставлених питань відповідним відділом, а в подальшому в профільних постійно діючих комісіях, після чого питання може бути винесене на розгляд сесії ради. Водночас, голова селищної ради не здійснює попереднє опрацювання та підготовку проектів рішень сесії, в тому числі і по земельних питаннях, та не має повноважень приймати рішення із винесення на розгляд сесії земельних питань.
Дослідивши письмові матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що 12.01.2024 Чупахівською селищною радою Охтирського району Сумської області прийняте рішення «Про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі ( на місцевості) на земельну ділянку ( пай) громадянці ОСОБА_1 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва ( 01.01) на території Чупахівської селищної ради Охтирського району Сумської області» ( а.с.6).
31.01.2024 позивач звернулася із заявами на ім'я селищного голови про затвердження технічної документації із землеустрою та виділення в натурі земельних ділянок площею 1,9574 га кадастровий номер 5920386300:01:003:0310 та площею 2,4292 га кадастровий номер 5920386300:01:003:0216 ( а.с.7,8).
Станом на час розгляду подані заяви залишені відповідачем поза увагою, жодної відповіді заявнику не надано, відповідні рішення не прийняті.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначає Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні» ( далі - Закон №280/97-ВР). Відповідно до ст.2 цього Закону місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України. Місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.
Частиною 1 ст.5 Закону №280/97-ВР встановлено, що система місцевого самоврядування включає: територіальну громаду; сільську, селищну, міську раду; сільського, селищного, міського голову; виконавчі органи сільської, селищної, міської ради; районні та обласні ради, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст; органи самоорганізації населення.
Відповідно до ч.1 ст.10 цього Закону сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами. Частиною 3 наведеної норми встановлено, що представницькі органи місцевого самоврядування, сільські, селищні, міські голови, виконавчі органи місцевого самоврядування діють за принципом розподілу повноважень у порядку і межах, визначених цим та іншими законами.
Відповідно до частин 1-4 ст.12 Закону №280/97-ВР сільський, селищний, міський голова є головною посадовою особою територіальної громади відповідно села (добровільного об'єднання в одну територіальну громаду жителів кількох сіл), селища, міста. Сільський, селищний, міський голова обирається відповідною територіальною громадою на основі загального, рівного, прямого виборчого права шляхом таємного голосування в порядку, визначеному законом, і здійснює свої повноваження на постійній основі. Строк повноважень сільського, селищного, міського голови, обраного на чергових місцевих виборах, визначається Конституцією України. Сільський, селищний, міський голова очолює виконавчий комітет відповідної сільської, селищної, міської ради, головує на її засіданнях. Сільський, селищний, міський голова не може бути депутатом будь-якої ради, суміщати свою службову діяльність з іншою посадою, в тому числі на громадських засадах, займатися іншою оплачуваною (крім викладацької, наукової і творчої діяльності, медичної практики, інструкторської та суддівської практики із спорту) або підприємницькою діяльністю.
Повноваження сільських, селищних, міських рад закріплені у главі 1 Закону №280/97-ВР, зокрема, відповідно до п.34 ч.1 ст.26 Закону №280/97-ВР виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються відповідно до закону питання регулювання земельних відносин.
Водночас главою 3 Закону №280/97-ВР визначені повноваження селищного голови, до яких, серед іншого, віднесено :
забезпечення здійснення у межах наданих законом повноважень органів виконавчої влади на відповідній території, додержання Конституції та законів України, виконання актів Президента України та відповідних органів виконавчої влади;
організація в межах, визначених цим Законом, роботи відповідної ради та її виконавчого комітету;
здійснення керівництвом апаратом ради та її виконавчого комітету;
скликання сесії ради, вносення пропозиції та формування порядку денного сесій ради і головування на пленарних засіданнях ради;
забезпечення підготовки на розгляд ради проектів програм соціально-економічного та культурного розвитку, цільових програм з інших питань самоврядування, місцевого бюджету та звіту про його виконання, рішень ради з інших питань, що належать до її відання;
оприлюднення затверджених радою програм, бюджету та звітів про їх виконання;
представництво територіальної громади, ради та її виконавчого комітету у відносинах з державними органами, іншими органами місцевого самоврядування, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форм власності, громадянами, а також у міжнародних відносинах відповідно до законодавства.
Також рішенням сесії восьмого скликання Чупахівської селищної ради від 08.02.2022 затверджений Регламент Чупахівської селищної ради (https://chupah-rada.gov.ua/wp-content/uploads/2024/02/rehlament.pdf). Статтею 25 Регламенту визначені повноваження селищного голови, які за змістом та обсягом відповідають ч.4 ст.42 Закону №280/97-ВР , до яких віднесено також забезпечення на відповідній території додержання законодавства щодо розгляду звернень громадян та їх об'єднань.
Стаття 32 Регламенту визначає повноваження постійних комісій Ради. Так, серед іншого, постійні комісії Ради за дорученням Ради, голови Ради, секретаря Ради, або за власною ініціативою: розробляють проєкти рішень Ради; розглядають на своїх засіданнях і готують висновки та рекомендації щодо проєктів рішень Ради, незалежно від суб'єктів їх подання (ініціаторів внесення) ( пункти 3,4 ст.32)
Організація роботи ради закріплена у розділі IV Регламенту. Так, відповідно до ст.42 пропозиції щодо питань на розгляд Ради можуть вносити: 1) голова Ради; 2) секретар Ради; 3) постійні комісії; 5) депутат (депутати) Ради; 4) депутатські групи, фракції; 5) виконавчий комітет; 6) загальні збори громадян.
Відповідно до ч.1 ст.45 проєкт рішення готує ініціатор розгляду питання або, за дорученням голови Ради чи Ради, відповідні підрозділи апарату Ради (далі - розробник).
Також суд вважає за необхідне зазначити і таке.
Закон України «Про звернення громадян» абезпечує громадянам України можливості для участі в управлінні державними і громадськими справами, для впливу на поліпшення роботи органів державної влади і місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, для відстоювання своїх прав і законних інтересів та відновлення їх у разі порушення.
Відповідно до ч.1 ст.1 Закону України «Про звернення громадян» громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, медіа, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення. Як визначено частиною 3 статті 3 цього Закону заява (клопотання) - звернення громадян із проханням про сприяння реалізації закріплених Конституцією та чинним законодавством їх прав та інтересів або повідомлення про порушення чинного законодавства чи недоліки в діяльності підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, народних депутатів України, депутатів місцевих рад, посадових осіб, а також висловлення думки щодо поліпшення їх діяльності. Клопотання - письмове звернення з проханням про визнання за особою відповідного статусу, прав чи свобод тощо.
За змістом статті 7 Закону України «Про звернення громадян» звернення, оформлені належним чином і подані у встановленому порядку, підлягають обов'язковому прийняттю та розгляду.
Якщо питання, порушені в одержаному органом державної влади, місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, об'єднаннями громадян або посадовими особами зверненні, не входять до їх повноважень, воно в термін не більше п'яти днів пересилається ними за належністю відповідному органу чи посадовій особі, про що повідомляється громадянину, який подав звернення. У разі якщо звернення не містить даних, необхідних для прийняття обгрунтованого рішення органом чи посадовою особою, воно в той же термін повертається громадянину з відповідними роз'ясненнями.
Органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов'язані об'єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань).
Відтак, виходячи з системного аналізу наведених норм, суд вважає, що організація підготовки і винесення питання стосовно затвердження технічної документації із землеустрою на розгляд сесії селищної ради охоплюється повноваженнями голови Ради, а тому, залишивши без реагування заяви позивача про затвердження технічної документації із землеустрою від 31.01.2024, селищний голова Чупахівської селищної ради Охтирського району допустив протиправну бездіяльність.
Відповідно до ч.2 ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
За змістом п.10 ч.2 ст.245 Кодексу адміністративного судочинства України до повноважень суду при вирішенні справи відноситься прийняття рішення про інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.
Зважаючи на викладене, суд вважає, що належним способом захисту порушених прав позивача буде зобов'язання селищного голови розглянути заяви позивача про затвердження технічної документації із землеустрою та забезпечити підготовку цього питання для розгляду на сесії Чупахівської селищної ради Охтирського району.
Відповідно до ч.1 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. Тому з Чупахівської селищної ради належить стягнути на користь позивача сплачений ним при подачі позову судовий збір у розмірі 3633,60 грн. ( а.с.3,4,5).
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Селищного голови Чупахівської селищної ради Охтирського району Сумської області ( вул. Воздвиженська, 53, смт. Чупахівка, Охтирський район, Сумська область, 42722) про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність селищного голови Чупахівської селищної ради Охтирського району Сумської області, що полягає у нерозгляді заяв ОСОБА_1 про завтердження технічної документації із землеустрою від 30.01.2024 вхід № 193 та №194.
Зобов'язати селищного голову Чупахівської селищної ради Охтирського району Сумської області розглянути заяви ОСОБА_1 про затвердження технічної документації із землеустрою та виділення в натурі земельних ділянок площею 1,9574 га кадастровий номер 5920386300:01:003:0310 та площею 2,4292 га кадастровий номер 5920386300:01:003:0216 та забезпечити підготовку цього питання для розгляду на сесії Чупахівської селищної ради Охтирського району.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Чупахівської селищної ради Охтирського району Сумської області ( код ЄДРПОУ 04390202, вул. Воздвиженська, 53, смт. Чупахівка, Охтирський район, Сумська область, 42722) на користь ОСОБА_1 3633,60 грн в рахунок відшкодування судового збору.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Л.М. Опімах