з питань визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню
07 серпня 2025 року Справа № 480/7941/24
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Шевченко І.Г., розглянувши у приміщенні суду в м. Суми заяву представника позивача про визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню у справі за позовом ОСОБА_1 до Ковпаківського відділу державної виконавчої служби м. Суми Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми), третя особа: Головне управління ДПС у Сумської області про визнання виконавчого документа таким, що не підлягає виконанню,
Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 04.12.2024 в адміністративній справі №480/7941/24 за позовом ОСОБА_1 до Ковпаківського відділу державної виконавчої служби м. Суми Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми), третя особа: Головне управління ДПС у Сумської області про визнання протиправними та скасування постанов позовні вимоги було задоволено частково (т.2, а.с.146-160).
Крім того, цим рішенням було стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Ковпаківським відділом державної виконавчої служби м. Суми Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) на користь ОСОБА_1 в рахунок повернення сплачений при подачі позову до суду судовий збір у розмірі 761,98грн., а у задоволенні інших позовних вимог - відмовлено.
Додатковим рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 03.01.2025 стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Ковпаківського відділу державної виконавчої служби м. Суми Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) на користь ОСОБА_1 витрати на професійну правничу допомогу у розмірі 6291,20грн.
07.01.2025 позивачу Сумським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист про стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Ковпаківським відділом державної виконавчої служби м. Суми Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Суми) на користь ОСОБА_1 в рахунок повернення сплачений при подачі позову до суду судовий збір у розмірі 761,98грн.
У вказаному листі зазначена дата набрання судовим рішенням законної сили 17.12.2024 та строк пред'явлення виконавчого документа до виконання - до 18.12.2027 відповідно.
Поряд з цим вже після видачі Сумським окружним адміністративним судом вказаного виконавчого документа, 11.02.2025 Другим апеляційним адміністративним судом прийнято постанову у справі №480/7941/24, якою рішення першої інстанції від 04.12.2024 в частині задоволення адміністративного позову ОСОБА_1 залишено без змін.
Ухвалою суду від 30.07.2025 відмовлено представнику ОСОБА_1 про виправлення помилок у виконавчому листі у цій справі (т.3 а.с.223-224).
31.07.2025 представник позивача подав заяву, в якій просив визнати таким, що не підлягає виконанню виконавчий лист, виданий Сумським окружним адміністративним судом від 07.01.2025 про стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Ковпаківським відділом державної виконавчої служби м.Суми Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Суми) на користь ОСОБА_1 в рахунок повернення сплачений при подачі позову до суду судовий збір у розмірі 761,98 грн. у зв'язку з передчасним виданням (набуттям рішенням суду законної сили 11.02.2025р.).
Заява вмотивована тим, що з огляду на прийняття постанови 11.02.2025 Другим апеляційним адміністративним судом у цій справі №480/7941/24, судове рішення у цій справі набрало законної сили 11.02.2025.
Виконавчий лист про стягнення судового збору в розмірі 761,98 грн. за датою видання 07.01.2025 виданий передчасно, але за змістом про стягнення судового збору 761,98 грн. є актуальним відповідно до судового рішення та процесуального значення.
Виконавчий лист про стягнення судового збору у розмірі 761,98 грн. підлягає направленню до органу казначейства для примусового виконання, де ретельно перевіряють дати прийняття судом рішень, дати набрання судовим рішенням законної сили, перечитають зміст судових рішень, співставляють зміст судових рішень зазначених у виконавчих документах зі змістом судових рішень у ЄДРСР, перевіряють зміст виконавчих документів та дати їх видання співставляючи процесуальну інформацію з електронними судовими реєстрами.
Тому виконавчий лист, як виконавчий документ з відміткою про набрання рішення суду до 11.02.2025 та датою видачі виконавчого документа від 07.01.2025 не буде прийняти органом казначейства за невідповідністю змісту виконавчого документа відповідним процесуальним подіям.
У відповідності до ч.3 ст.374 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає заяву в десятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника і постановляє ухвалу. Неявка стягувача і боржника не є перешкодою для розгляду заяви.
Так, вказана заява представника позивача призначена до розгляду в судовому засіданні на 07.08.2025 (т.3 а.с.236).
Учасники справи в судове засідання не з'явились, про дату, час та місце розгляду заяви були повідомлені належним чином (т.3 а.с.237-239). Представник позивача подав заяву про проведення засідання за відсутності сторони позивача (т.3 а.с.240).
Таким чином, відповідно до вимог ч.13 ст.10 та ч.4 ст.229 Кодексу адміністративного судочинства України фіксування судового засідання у справі не здійснюється.
Суд, перевіривши матеріали справи та заяву представника позивача про визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню, дійшов висновку про необхідність задоволення такої заяви з огляду на наступне.
Статтею 129-1 Конституції України визначено, що судове рішення ухвалюється судом іменем України та є обов'язковим до виконання. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Відповідно до ст.ст. 14, 370 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.
Згідно ч.1 ст.373 Кодексу адміністративного судочинства України виконання судового рішення здійснюється на підставі виконавчого листа, виданого судом, який розглядав справу як суд першої інстанції.
При цьому, згідно ч.1 ст.374 Кодексу адміністративного судочинства України суд визнає виконавчий документ таким, що не підлягає виконанню повністю або частково, якщо його було видано помилково або якщо обов'язок боржника відсутній повністю чи частково у зв'язку з його припиненням, добровільним виконанням боржником чи іншою особою або з інших причин.
Відповідно до частини другої статті 374 КАС України, суд визнає виконавчий документ таким, що не підлягає виконанню повністю або частково, якщо його було видано помилково або якщо обов'язок боржника відсутній повністю чи частково у зв'язку з його припиненням, добровільним виконанням боржником чи іншою особою або з інших причин.
Наведені підстави для визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню, поділяються на дві групи:
- матеріально-правові - зобов'язання можуть припинятися внаслідок добровільного виконання обов'язку боржником поза межами виконавчого провадження, припинення зобов'язань переданням відступного, зарахуванням, за домовленістю сторін, прощенням боргу, неможливістю виконання;
- процесуально-правові, до яких відносяться обставини, що свідчать про помилкову видачу судом виконавчого листа, зокрема: видача виконавчого листа за рішенням, яке не набрало законної сили (крім тих, що підлягають негайному виконанню); коли виконавчий лист виданий помилково за рішенням, яке взагалі не підлягає примусовому виконанню; видача виконавчого листа на підставі ухвали суду про затвердження мирової угоди, яка не передбачала вжиття будь-яких примусових заходів або можливості її примусового виконання і, як наслідок, видачі за нею виконавчого листа; помилкової видачі виконавчого листа, якщо вже після видачі виконавчого листа у справі рішення суду було скасоване; видачі виконавчого листа двічі з одного й того ж питання у разі віднайдення оригіналу виконавчого листа вже після видачі його дубліката; пред'явлення виконавчого листа до виконання вже після закінчення строку на пред'явлення цього листа до виконання.
Рішення суду у цій справі прийнято 04.12.2024 та, з урахуванням ч.6 ст.287 КАС України, могло бути оскаржено у десятиденний строк з дня його проголошення.
З огляду на відсутність у матеріалах справи доказів подання учасниками справи апеляційної скарги та відкриття провадження судом апеляційної інстанції, 07.01.2025 Сумським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист про стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Ковпаківським відділом державної виконавчої служби м.Суми Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Суми) на користь ОСОБА_1 в рахунок повернення сплачений при подачі позову до суду судовий збір у розмірі 761,98грн.
Поряд з цим відповідач, не погоджуючись з рішенням суду у цій справі, подав апеляційну скаргу через систему Електронний суд 16.12.2024 (т.3 а.с.1-9) та лише ухвалою Другого апеляційного адміністративного суду від 20.01.2024 відкрито апеляційне провадження за такою скаргою та витребувано справу №480/7941/24 у Сумського окружного адміністративного суду (т.3 а.с.68-69).
Відтак, на момент виготовлення 07.01.2025 Сумським окружним адміністративним судом виконавчого листа у справі №480/7941/24 суду першої інстанції не було відомо про відкриття апеляційного провадження за апеляційною скаргою Ковпаківського відділу державної виконавчої служби м. Суми Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) .
З огляду на вказані обставини справи, суд прийшов до висновку, що станом на дату видачі позивачу виконавчого листа - 07.01.2025, судове рішення від 04.12.2024 не набрало законної сили, а тому є підстави вважати, що Сумський окружний адміністративний суд видав позивачу 07.01.2025 виконавчий лист передчасно.
Вказані обставини не були та не могли бути з'ясовані судом під час видачі виконавчого листа, у зв'язку із тим, що у суду першої інстанції відсутні були докази подання відповідачем апеляційної скарги та відкриття провадження судом апеляційної інстанції за апеляційною скаргою. У такому випадку станом на день видачі виконавчого листа рішення суду вважалося таким, що набрало законної сили, оскільки апеляційне провадження за апеляційною скаргою не було відкрите, ухвала про витребування справи до Сумського окружного адміністративного суду не надходила.
З врахуванням наведених вище норм законодавства та фактичних обставин справи суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення заяви представника позивача у цій справі та визнання виконавчого листа, виданого 07.01.2025 Сумським окружним адміністративним судом у справі №480/7941/24 таким, що не підлягає виконанню.
Керуючись ст. ст. 248, 256, 295, 374 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Заяву представника ОСОБА_1 про визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню у справі № 480/7941/24 - задовольнити.
Визнати таким, що не підлягає виконанню виконавчий лист про стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Ковпаківським відділом державної виконавчої служби м. Суми Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Суми) на користь ОСОБА_1 в рахунок повернення сплачений при подачі позову до суду судовий збір у розмірі 761,98грн., виданий 07.01.2025 Сумським окружним адміністративним судом у справі №480/7941/24.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Суддя І.Г. Шевченко