про продовження строку подання звіту про виконання рішення суду
07 серпня 2025 року Справа № 480/4015/24
Сумський окружний адміністративний суд у складі судді - Савицької Н.В., розглянувши в приміщенні суду в м. Суми звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про виконання судового рішення у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
Рішенням Сумського окружного адміністративного суду у складі судді Бондаря С.О. від 11.09.2024 задоволено адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду в Сумський області щодо відмови ОСОБА_1 у застосуванні показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2017-2019 роки, під час його переведення з пенсії по інвалідності на пенсію за віком. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумський області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2017-2019 роки, починаючи з 24.02.2020.
11.12.2024 до суду надійшла заява ОСОБА_1 , у якій просить встановити контроль за виконанням рішення суду від 11.09.2024 у справі № 480/415/24 шляхом зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Сумський області подати звіт про виконання вказаного рішення суду.
У зв'язку із звільненням ОСОБА_2 з посади судді Сумського окружного адміністративного суду, розпорядженням керівника апарату суду від 11.12.2024 № 121 призначено повторний автоматизований розподіл заяви.
Згідно протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 11.12.2024, справу розподілено судді Савицькій Н.В.
Ухвалою суду від 14.03.2025 задоволено заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у справі №480/4015/24.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області протягом 90 днів з дня отримання даної ухвали подати звіт про виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 11.09.2024 у справі №480/4015/24.
На виконання вимог ухвали суду від 14.03.2025 представник Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області подав звіт №1800-0802-7/24400 від 13.06.2025 про виконання судового рішення від 11.09.2024 у справі №480/4015/24.
У вказаному звіті відповідач зазначає, що на виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 11.09.2024 у листопаді 2024 року здійснено перерахунок пенсії з 24.02.2020 із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено стразові внески за 2017-2019 роки. У результаті проведеного перерахунку, розмір пенсії зменшується починаючи з 01.03.2022 та складатиме станом на 01.12.2024 - 3219,60 грн, що не є доцільним. Головне управління діє в інтересах громадян, не звужує їх права, тому виплату пенсії продовжено за доцільним розміром. Відтак, вважає, що відповідачем виконано рішення суду в межах покладених зобов'язань.
Відповідачем надано суду докази направлення на адресу позивача звіту про виконання рішення суду, що підтверджується квитанцією АТ "Укрпошта". Крім того, представник відповідача просить звільнити керівника ГУ ПФУ в Сумській області від сплати штрафу
Згідно ч. 1 ст. 382-2 КАС України, суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи.
Ухвалою суду від 19.06.2024 призначено до розгляду звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області №1800-0802-7/24400 від 13.06.2025 про виконання судового рішення від 11.09.2024 у справі №480/4015/24 у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін (письмовому провадженні).
Встановлено позивачу строк для подання письмових пояснень щодо поданого відповідачем звіту №1800-0802-7/24400 від 13.06.2025 за виконанням рішення суду від 11.09.2024 у справі №480/4015/24.
Станом на 06.08.2025 письмових пояснень щодо поданого відповідачем звіту від позивача не надходило.
У період з 07.07.2025 по 31.07.2025 включно суддя перебувала у відпустці.
Розглянувши поданий Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області звіт, суд зазначає наступне.
19.12.2024 набрав чинності Закон України від 21.11.2024 №4094-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення положень про судовий контроль за виконанням судових рішень» (далі - Закон №4094-ІХ), яким статтю 382 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) викладено у новій редакції, а КАС України доповнено статтями 381-1, 382-1, 382-2, 382-3.
Згідно із пунктом 2 розділу ІІ Прикінцеві та перехідні положення Закону №4094-ІХ справи у судах першої, апеляційної та касаційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цим Законом, розглядаються з урахуванням особливостей, що діють після набрання чинності цим Законом.
Відповідно до частини першої статті 382-2 КАС України суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.
Розгляд звіту про виконання судового рішення здійснено судом з урахуванням особливостей, що діють після набрання чинності Законом №4094-ІХ, в порядку письмового провадження.
Так, судом встановлено, що рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 11.09.2024 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумський області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2017-2019 роки, починаючи з 24.02.2020.
Рішення набрало законної сили 14.10.2024.
У поданому звіті відповідач зазначає, що на виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 11.09.2024 у листопаді 2024 року здійснено перерахунок пенсії з 24.02.2020 із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено стразові внески за 2017-2019 роки. У результаті проведеного перерахунку, розмір пенсії зменшується починаючи з 01.03.2022 та складатиме станом на 01.12.2024 - 3219,60 грн, що не є доцільним. Головне управління діє в інтересах громадян, не звужує їх права, тому виплату пенсії продовжено за доцільним розміром. Відтак, вважає, що відповідачем виконано рішення суду в межах покладених зобов'язань.
Також, ГУ ПФУ в Сумській області було надано відомості (калькуляцію) про прорахунок пенсії ОСОБА_1 .
Проте, суд зауважує, що на виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 11.09.2024 відповідач повинен був здійснити, зокрема, перерахунок пенсії позивача, як те передбачено резолютивною частиною рішення суду. Доказом такого перерахунку може бути протокол (рішення) про перерахунок, а не арифметичні розрахунки відповідача, тобто фактично припущення.
Суд враховує те, що нормою п.4 розділу XV Закону України ''Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування'' передбачено, що у разі якщо внаслідок перерахунку пенсії за нормами цього Закону її розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Водночас, суд звертає увагу на те, що відповідачем, на виконання вимог ухвали Сумського окружного адміністративного суду від 14.03.2025, було надано арифметичні розрахунки (відомості (калькуляцію) про прорахунок пенсії ОСОБА_1 ), що не підтверджує факт виконання відповідачем рішення суду в частині здійснення перерахунку пенсії позивача та факт того, що після такого перерахунку розмір пенсії позивача став меншим, оскільки відповідних протоколів перерахунку пенсії позивача до суду не було надано.
Враховуючи відсутність перерахунку пенсії позивача, які могли б підтвердити факт зменшення пенсії позивача, після виконання рішення суду, суд дійшов висновку про те, що рішення відповідачем у повному обсязі не виконано, а відтак про відсутність підстав для прийняття поданого відповідачем звіту.
Відповідно до частин 1, 2, 3, 5 статті 382-3 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу. Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.
Суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.
У разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб'єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення.
Суд за клопотанням суб'єкта владних повноважень може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, що підтверджують здійснення керівником такого суб'єкта владних повноважень дій, які спрямовані на виконання судового рішення та які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.
Якщо судове рішення стосується здійснення виплат (пенсійних, соціальних тощо), суд може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, які підтверджують відсутність бюджетних асигнувань у суб'єкта владних повноважень та вжиття його керівником всіх необхідних заходів для встановлення таких бюджетних асигнувань, які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.
Враховуючи відсутність доказів здійснення позивачу перерахунку пенсії на виконання рішення суду від 11.09.2024 та, у свою чергу доказів зменшення її розміру, суд дійшов висновку про відмову в прийнятті звіту суб'єкта владних повноважень та встановлення нового строку для подання звіту.
Водночас, суд вважає, що відповідачем наведено достатні та допустимі докази на підтвердження вжиття ним заходів з метою виконання рішення суду в частині виплати позивачу заборгованості з соціальних виплат.
Разом з тим, недостатнє фінансування відповідача розпорядником бюджетних коштів вищого рівня не може бути підставою для накладення на керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області штрафу за невиконання рішення суду.
Відповідно до частини 3 статті 382-1 КАС України, встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців.
З урахуванням наведеного, суд вважає за необхідне встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Сумській області новий строк для надання звіту про виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 11.09.2024 у справі №480/4015/24 строком 90 днів з дня отримання цієї ухвали суду.
Керуючись ст. ст. 248, 256, 295, 382 КАС України, суд, -
У прийнятті звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 13.06.2025 №1800-0802-7/24400 про виконання судового рішення Сумського окружного адміністративного суду від 11.09.2024 у справі № 480/4015/24 - відмовити.
Встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Сумській області новий строк для подання звіту про виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 11.09.2024 у справі № 480/4015/24.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області надати суду звіт про виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 11.09.2024 у справі № 480/4015/24 протягом 90 днів з дня отримання цієї ухвали суду.
Звільнити керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від сплати штрафу відповідно до частини 3 статті 382-3 КАС України за наслідком відмови у прийнятті звіту про виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 11.09.2024 у справі № 480/4015/24.
Роз'яснити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Сумській області, що звіт про виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 11.09.2024 у справі № 480/4015/24 має відповідати вимогам статті 382-2 КАС України, з урахуванням змін, внесених Законом України №4094-IX від 21.11.2024 щодо удосконалення положень про судовий контроль за виконанням судових рішень.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Суддя Н.В. Савицька