Ухвала від 07.08.2025 по справі 420/23408/25

Справа № 420/23408/25

УХВАЛА

07 серпня 2025 року м. Одеса

Суддя Одеського окружного адміністративного суду Скупінська О.В., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (65012, м. Одеса, вул. Канатна, 83, код ЄДРПОУ 20987385) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду 15.07.2025 надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якій позивач просить суд:

1. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області з відмови ОСОБА_1 листом №18120-16241/ Г-02/8-1500/25 від 30.06.2025 року, у поновленні, з 01 липня 2021 року, мого права на отримання щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн., яка встановлена постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб»;

2. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області поновити, з 01 липня 2021 року ОСОБА_1 право на отримання щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн., яка встановлена постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб», шляхом проведення перерахунку пенсії з 01 липня 2021 року з урахуванням мого права на отримання щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн., яка встановлена постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб», з виплатою суми недоотриманої пенсії за період з 01 липня 2021 року.

Обгрунтовуючи позовні вимоги ОСОБА_1 зазначив, що він є пенсіонером Державної прикордонної служби України, отримую пенсію у відповідності до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб», та знаходжусь на пенсійному обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області. Листом №14775-12875/Г-02/8-1500/25 від 23.05.2025 року Відповідач повідомив мені про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду по справі №420/37123/24, надає копії відповідних перерахунків пенсії станом на 01 квітня 2019 року, на 01 червня 2025 року та копію Розрахунку на доплату (виплату, утримання) пенсії за пенсійною справою № N/А 8000. З копії Розрахунку вбачається, що, з 01 липня 2021 року, щомісячна надбавка до пенсії у розмірі 2000,00 грн, яка повинна сплачуватись відповідно до пункту 1 Постанови КМУ №713, не була врахована при проведенні перерахунку пенсії на виконання рішення суду по справі №420/37123/24. Тобто, відповідач, з невідомих підстав, з 01 липня 2021 року перестав виплачувати мені щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2000,00 грн, яка встановлена пунктом 1 Постанови КМУ №713 та не врахував зазначену доплату при проведенні перерахунку пенсії на виконання судового рішення по справі №420/37123/24. У червні 2025 року звернувся до відповідача із заявою, в який просив поновити з 01 липня 2021 року право на отримання щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн, яка встановлена пунктом 1 Постанови КМУ №713, шляхом проведення відповідного перерахунку моєї пенсії з 01 липня 2021 року. Відповідач, листом №18120-16241/Г-02/8-1500/25 від 30.06.2025 року відмовив у задоволенні заяви з посиланням на те, що «На підставі рішення суду по справі №420/37123/24 Вам 06.05.2025 проведено перерахунок пенсії. Оскільки до перерахунку основний розмір пенсії складав 2933,00 грн., а після перерахунку - 5477,15 грн., тому щомісячна доплата згідно з Постановою №713 відсутня.»

Ухвалою судді від 21.07.2025 позовну заяву залишено без руху, встановивши позивачу 10-денний строк для усунення недоліків, шляхом надання заяви/клопотання про поновлення строку звернення до адміністративного суду з заявленими вимогами та доказами, з зазначенням обставин, які перешкоджали своєчасному зверненню до суду.

24.07.2025 від позивача надійшла заява (вх. №ЕС/75136/25) про поновлення строку звернення до суду, в якій вказали, що з огляду на те, що станом на 01 червня 2025 року, розмір моєї пенсії виріс, але ГУ ПФУ повідомило про виконання рішення по справі №420/37123/24, та надало копії відповідних перерахунків пенсії та Розрахунку, тільки у травні 2025 року, листом №14775-12875/Г-02/8-1500/25 від 23.05.2025, про те, що щомісячна доплата у розмірі 2000,00 грн, яка встановлена Постановою КМУ №713, з 01 липня 2021 року, не враховувалась при проведенні перерахунку на виконання судового рішення по справі №420/37123/24, та як слід про порушення свого права на отримання, з 01 липня 2021 року, щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн., яка встановлена Постановою КМУ №713, дізнався з копії Розрахунку у травні 2025 року.

Надаючи оцінку поданій заяві щодо визнання поважними причини пропуску позивачем строку на звернення до суду, суддя враховує наступне.

Відповідно до ч.1, абз.1 ч.2 ст.122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Суд звертає увагу на те, що дотримання строків звернення до адміністративного суду є однією з умов дисциплінування учасників публічно-правових відносин у випадку, якщо вони стали спірними. У випадку пропуску строку звернення до суду, підставами для визнання поважними причин такого пропуску є лише наявність обставин, які є об'єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи, та пов'язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення відповідних дій та підтверджені належними доказами.

Інститут строків у адміністративному процесі сприяє досягненню юридичної визначеності у публічно-правових відносинах та стимулює суд і учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов'язків. Строки звернення до адміністративного суду з позовом обмежують час, протягом якого такі правовідносини вважаються спірними. Після їх завершення, якщо ніхто не звернувся до суду за вирішенням спору, відносини стають стабільними.

Наслідки пропущення строків звернення до адміністративного суду регламентовані статтею 123 КАС України, відповідно до частин третьої-четвертої якої, якщо факт пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду буде виявлено судом після відкриття провадження в адміністративній справі і позивач не заявить про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані ним у заяві, будуть визнані судом неповажними, суд залишає позовну заяву без розгляду. Якщо після відкриття провадження у справі суд дійде висновку, що викладений в ухвалі про відкриття провадження у справі висновок суду про визнання поважними причин пропуску строку звернення до адміністративного суду був передчасним, і суд не знайде інших підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, суд залишає позовну заяву без розгляду.

З матеріалів справи вбачається, що ГУ ПФУ в Одеській області здійснено на виконання рішення суду №420/37123/24 від 18.02.2025 перерахунок пенсії у травні 2025 року без врахування щомісячної доплати у сумі 2000,00 грн, таким чином права позивача були порушені з 06.05.2025, а з вказаним позовом він звернувся 15.07.2025.

Таким чином, шестимісячний строк спливає 05.11.2025.

Отже, приймаючи рішення щодо заяви представника позивача, суддя приходить до висновку щодо не пропуску позивачем строків на звернення до суду, а отже у задоволенні заяви слід відмовити.

Ознайомившись з позовом та доданими матеріалами, доходжу до висновку, що він відповідає вимогам ст.ст. 160, 161 КАС України.

Зазначений спір підлягає розгляду за правилами адміністративного судочинства та підсудний Одеському окружному адміністративному суду.

Підстави для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви відповідно до ст. 169 КАС України, а також підстави для відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлені ст. 170 КАС України - відсутні.

Частиною 1 статті 12 КАС України передбачено, що адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного).

Згідно ч.1 ст.257 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.

Відповідно до п.10 ч.6 ст.12 КАС України справами незначної складності є інші справи, у яких суд дійде висновку про їх незначну складність, за винятком справ, які не можуть бути розглянуті за правилами спрощеного позовного провадження.

Згідно ч.5 ст.262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Відповідно до ч.7 ст.262 КАС України клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін відповідач має подати в строк для подання відзиву, а позивач - разом з позовом або не пізніше п'яти днів з дня отримання відзиву.

Отже, дана справа підлягає розгляду у порядку спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.

Керуючись ст.ст. 12, 160, 161, 171, 248, 257, 262, 268-269 КАС України, суддя

УХВАЛИВ:

У задоволенні заяви представника позивача про поновлення пропущеного строку на звернення до суду від 24.07.2025 (вх. №ЕС/75136/25) - відмовити.

Прийняти до розгляду позовну заяву ОСОБА_1 .

Відкрити провадження у адміністративній справі за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії.

Розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

Справа буде розглянута судом на підставі ст.262 КАС України у межах строків, визначених ст.258 КАС України та з урахуванням встановлених сторонам строків для подання заяв по суті справи.

Встановити відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання копії ухвали про відкриття провадження у справі. Відзив подається до суду разом із документами, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів іншим учасникам справи.

Відповідно до ч.4 ст.159 КАС України, неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.

Суд зазначає, що у випадку направлення до суду, у встановлених КАС України випадках заяв по суті справи з доказами по справі, шляхом направлення їх засобами поштового зв'язку, необхідно повідомити суд на його електрону адресу, телефон, факс про надіслання відповідних заяв засобами поштового зв'язку.

У разі неотримання судом відповідних заяв та доказів з урахуванням встановлених нормативів строків пересилання поштових відправлень та відсутності повідомлень іншими засобами зв'язку, суд буде вирішувати питання про подальший розгляд справи у встановлені в ухвалі суду строки.

Веб-адреса сторінки Одеського окружного адміністративного суду на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається: http://adm.od.court.gov.ua/sud1570/.

Копію ухвали направити сторонам у справі, разом з інформацією про їхні процесуальні права та обов'язки.

Справа розглядатиметься суддею одноособово.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.

Суддя Олена СКУПІНСЬКА