Справа № 420/29747/24
06 серпня 2025 року м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд в складі:
Головуючої судді Бойко О.Я.,
розглянувши у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дії, зобов'язання здійснити перерахунок індексації пенсії,-
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дії, зобов'язання здійснити перерахунок індексації пенсії.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 14.10.2024 прийнято до розгляду позовну заяву та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Розглянувши матеріали справи у письмовому провадженні, суд встановив наступне.
Згідно з п.4 ч.5 ст.160 КАС України в позовній заяві зазначається зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
Під змістом позовних вимог розуміється визначення способу захисту свого права, свободи чи інтересу згідно ч.1 ст.5 КАС України, який має бути сформульований максимально чітко і зрозуміло, оскільки від якості позовної заяви, юридично правильного змісту позовних вимог, зазначення способу судового захисту залежить швидкий і ефективний розгляд справи.
При цьому, суд вважає за необхідне зазначити, що відповідач має право на подання відзиву на позовну заяву, а отже має бути обізнаним відносно чого він має надавати таку заяву по суті справи.
Тобто, предмет позову має бути визначений чітко та конкретизовано в прохальній частині позовної заяви.
Відповідно до положень ч.2 ст.173 КАС України остаточне визначення предмета спору та характеру спірних правовідносин, позовних вимог та складу учасників судового процесу, визначення обставин справи, які підлягають встановленню, та зібрання відповідних доказів, вчинення інших дій з метою забезпечення правильного, своєчасного і безперешкодного розгляду справи по суті є завданням підготовчого провадження.
Згідно з вимогами ч.1 ст.47 КАС України позивач має право змінити предмет або підстави позову, збільшити або зменшити розмір позовних вимог шляхом подання письмової заяви до закінчення підготовчого засідання або не пізніше ніж за п'ять днів до першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження.
Отже, визначитися з предметом спору має саме позивач, оскільки саме він є ініціатором судового процесу, а суд створює умови для реалізації ним процесуальних прав сторони спору.
Аналогічні висновки, викладені у постанові Верховного Суду від 31.10.2018 по справі №826/16958/17.
Відповідно до ч.1 та ч.2 ст.5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом:
1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень;
2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень;
3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій;
4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії;
5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень;
6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
При цьому, бездіяльність суб'єкта владних повноважень - це пасивна поведінка суб'єкта владних повноважень, яка може мати вплив на реалізацію прав, свобод, інтересів фізичної чи юридичної особи.
Дії суб'єкта владних повноважень, натомість, це активна поведінка суб'єкта владних повноважень, яка може виражатись, як приклад, у певних рішеннях, актах, листах тощо (тобто мати певне матеріальне вираження), які негативно впливають на права, свободи, інтереси фізичної чи юридичної особи.
Отже, невиконання суб'єктом владних повноважень своїх повноважень, встановлених законодавством становить бездіяльність цього суб'єкта, а дії, вчинені ним під час здійснення управлінських функцій є діями суб'єкта владних повноважень у розумінні ст.5 КАС України.
Так, суд встановив, що при зверненні до суду із вказаним адміністративним позовом позивач просив:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо здійснення ОСОБА_1 з 01 березня 2024 року розрахунку розміру індексації пенсії за 2022 рік, за 2023 рік та за 2024 рік із порушенням вимог постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118 Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році, постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року № 168 Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році та постанови Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 року № 185 Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році, проведену на підставі постанови Одеського окружного адміністративного суду від 15.06.2023 у справі № 420/14004/23;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок індексації пенсії з 01 березня 2024 року за 2022 рік, за 2023 рік та за 2024 рік на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118 Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році, постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року № 168 Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році та постанови Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 року № 185 Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році без включення до основного розміру пенсії суми збільшення пенсії на 25 відсотків згідно пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2011 року № 1381 Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення, з урахуванням виплачених сум на підставі постанови Одеського окружного адміністративного суду від 15.06.2023 у справі № 420/14004/23.
При цьому, суд зазначає, що позивач не конкретизує в прохальній частині позову в чому саме полягає порушення з боку відповідача вимог постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» та постанови Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 року № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» при індексації пенсії позивача за 2022 рік, за 2023 рік та за 2024 рік.
Таким чином, суд дійшов до висновку про некоректне складання позивачем своїх позовних вимог, а відтак, позивачу слід уточнити заявлені позовні вимоги.
Крім того, в обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначив, що з положень Постанови КМУ № 118, Постанови КМУ № 168 та Постанови КМУ № 185 вбачається, що індексація пенсії за 2022 рік, за 2023 рік та за 2024 рік обчислюється із розрахунку основного розміру пенсії, без урахування, зокрема збільшення пенсії на 25 відсотків, передбаченого Постановою КМУ № 1381. Водночас, 25 відсотків збільшення пенсії, передбачене Постановою КМУ № 1381, вираховуються з основного розміру пенсії з врахуванням індексації пенсії на визначений щороку Кабінетом Міністрів України коефіцієнт збільшення. З огляду на зазначене правове регулювання, перерахунок пенсії з 01 березня 2024 року повинен бути виконаний наступним чином: Основний розмір пенсії 100 % грошового забезпечення у розмірі 16588,71 грн. Індексація базового ОСНП 2022: 16588,71 грн. (основний розмір пенсії) х 0,14 (коефіцієнт індексації 2022 року) = 2322,42 грн. Індексація базового ОСНП 2023: 16588,71 грн. + 2322,42 грн. = 18911,13 (основний розмір пенсії з урахуванням індексації 2022 року) х 0,197 (коефіцієнт індексації 2023 року) = 3725,49 грн., з урахуванням п. 10 Постанови КМУ № 168, - 1500,00 грн. Індексація базового ОСНП 2024: 16588,71 грн. + 2322,42 грн. + 1500 грн. = 20411,13 (основний розмір пенсії з урахуванням індексації 2022 року та індексації 2023 року) х 0,0796 (коефіцієнт індексації 2024 року) = 1624,73 грн., з урахуванням п. 3 Постанови КМУ № 185, - 1500,00 грн. Основний розмір пенсії з урахуванням індексації: 16588,71 грн. (основний розмір пенсії) + 2322,42 грн. (індексація базового ОСНП 2022) + 1500 (індексація базового ОСНП 2023) + 1500 (індексація базового ОСНП 2024) = 21911,13 грн. Розрахунок збільшення основного розміру пенсії (25 %): 21911,13 грн. (основний розмір пенсії з урахуванням індексації) х 25 % = 5477,78 грн. Між тим, з даних з пенсійної справи, отриманих з веб-порталу електронних послуг Пенсійного фонду України, станом на 05 березня 2024 року вбачається, що незважаючи на визначений Постановою КМУ № 118, Постановою КМУ № 168 та Постановою КМУ № 185 порядок проведення індексації пенсій, остання проведена з 01 березня 2024 року з урахуванням збільшення основного розміру пенсії на 25 відсотків згідно Постанови КМУ № 1381, а саме: Індексація базового ОСНП 2022: 20735,88 грн. х 0,14 = 2903,03 грн. Індексація базового ОСНП 2023: 23638,92 грн. х 0,197 = 1500,00 грн. Індексація базового ОСНП 2024: 25138,92 грн. х 0,0796 = 1500,00 грн. Крім того, всупереч вимог абзацу 1 п. 1 Постанови КМУ № 1381, розрахунок збільшення пенсії на 25 відсотків здійснений виходячи з основного розміру пенсії, без урахування індексації пенсії, а саме: 16588,71 грн. (основний розмір пенсії) х 25 % = 4147,18 грн.
Також у позовній заяві позивачем зазначено, що з матеріалів справи вбачається, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області, на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 року № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2024 року, розмір пенсії (з надбавками) становить 32724,92 грн. Розрахунок здійснено із сум грошового забезпечення: посадовий оклад 2500,00 грн., оклад за військове звання 1400,00 грн., процентна надбавка за вислугу років (50 %) 1950,00 грн., надбавка за специфічні умови проходження служби 44,84 % 2623,14 грн., премія 95,78 % 8115,57 грн., всього 16588,71 грн. Основний розмір пенсії 100 % грошового забезпечення у розмірі 16588,71 грн., з урахуванням індексації 22491,74. З урахуванням доплати: індексація базового ОСНП 2022 (20735,88*0,140) 2903,03 грн., індексація базового ОСНП 2023 (23638,92*1,1970) 1500,00 грн., індексація базового ОСНП 2024 (25138,92*0,0796), в т.ч. збільшення основного розміру пенсії (25 %) від суми 16588,71 грн. 4147, 18 грн., щомісячна доплата до 2000 відповідно до ПКМУ № 713 від 14.07.2021 (згідно рішення суду) 2000,00 грн.
При цьому, відповідно до матеріалів пенсійної справи позивача, отриманих на виконання ухвали суду від 14.10.2024, суд встановив суперечності та невідповідності даних, якими позивач обґрунтовує свої вимоги фактичним обставинам вказаної справи.
Зокрема, суд встановив, що позивач отримує пенсію за вислугу років обчислену за нормами Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» як працюючій особі при страховому стажі 35 років 5 місяців, при середньомісячній заробітної платі 32788,14 грн. (10846,37 грн. - середня заробітна плата за 2019-2021 роки * 3,02296 - індивідуальний коефіцієнт заробітної плати), визначеній за періоди з 01.07.1995 по 30.06.2000 згідно довідки про заробітну плату та з 01.07.2000 по 30.04.2021 згідно даних персоніфікованого обліку та її розмір становив 11712,58 грн., де: розмір пенсії за віком - 11612,58 грн.; підвищення з 01.03.2023 - 100,00 грн.
Згідно з ч.2 статті 42 Закону та постановами КМУ від 20.02.2019 № 124 та від 23.02.2024 № 185 з 01.03.2024 позивачу проведено перерахунок пенсії та її розмір становить 11812,58 грн., де: розмір пенсії за віком - 11612,58 грн.; підвищення з 01.03.2023 - 100,00 грн., підвищення з 01.03.2024 -100,00 грн.
Таким чином, позивачу необхідно відкоригувати виклад обставин, якими він обґрунтовує заявлені позовні вимоги фактичним обставинам даної справи.
Відповідно до положень частини 13 статті 171 КАС України суддя, встановивши після відкриття провадження у справі, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 160, 161 цього Кодексу, постановляє ухвалу не пізніше наступного дня, в якій зазначаються підстави залишення заяви без руху, про що повідомляє позивача і надає йому строк для усунення недоліків, який не може перевищувати п'яти днів з дня вручення позивачу ухвали.
Враховуючи наведене, суд залишає позовну заяву без руху та вказує на необхідність позивачу надати до суду: уточненої позовної заяви з корегуванням прохальної частини позовну та викладу обставин, якими позивач обґрунтовує заявлені позовні вимоги.
Керуючись ст.ст.123, 160, 161, 171 КАС України, суд -
Адміністративний позов залишити без руху.
Повідомити позивачу про необхідність протягом п'яти днів з дня отримання повного тексту даної ухвали про залишення позовної заяви без руху усунути, визначенні даним судовим рішенням недоліки, та роз'яснити, що у разі не усунення у визначений судом термін недоліків, позов буде залишений без розгляду відповідно до приписів ч.15 ст.171 КАС України.
Ухвала окремо від рішення суду оскарженню не підлягає.
Суддя О.Я. Бойко