Рішення від 07.08.2025 по справі 640/7133/21

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 серпня 2025 р. № 640/7133/21

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Малих О.В., розглянувши в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю «Солар Енерджи», вул. Сагайдачного Петра, 25Б, оф. 208, м. Київ, 04070,

до відповідачаНаціональної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, вул. Сім'ї Бродських, 19, м. Київ, 03057,

провизнання протиправною та скасування постанови від 23.12.2020 №2664,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Солар Енерджи» (далі - позивач) звернулось до Київського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг (далі - відповідач, НКРЕКП), в якому просило:

- визнати протиправною та скасувати постанову Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг від 23.12.2020 року № 2664 про накладення штрафу на Товариство з обмеженою відповідальністю «Солар Енерджи».

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 26.03.2021 року відкрито провадження у справі та ухвалено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження, без виклику сторін у судове засідання.

Законом України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» від 13.12.2022 року № 2825-IX (далі - Закон № 2825) ліквідовано Окружний адміністративний суд міста Києва.

На виконання положень п. 2 розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону № 2825 матеріали адміністративної справи № 640/7133/21 скеровано за належністю до Миколаївського окружного адміністративного суду.

До Миколаївського окружного адміністративного суду справа надійшла 18.04.2025 року.

Відповідно до протоколу повторного автоматизованого розподілу, головуючим у справі визначено суддю Малих О.В.

Ухвалою від 21.04.2025 року суд прийняв справу до провадження та ухвалив розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження, без виклику сторін у судове засідання.

Обґрунтовуючи свої вимоги, позивач зазначив, що відповідач протиправно наклав на позивача штраф у сумі 85000,00 грн, оскільки за неподання або несвоєчасне подання звітності, передбаченої Законом України «Про ринок електричної енергії», а також надання недостовірної інформації у такій звітності застосування санкції у вигляді штрафу взагалі не передбачено.

Відповідач позовні вимоги не визнав, проти задоволення позову заперечив, надав до суду письмовий відзив на позов, у якому зазначив, що підставою для застосування санкцій, у вигляді штрафу на Позивача, стало невиконання обов'язку ліцензіата, передбаченого нормативно-правовими актами в частинні неподання звітності до НКРЕКП, що було встановлено за результатом проведення позапланової невиїзної перевірки акт перевірки від 27.11.2020 року № 618.

Відповідно до пункту 10.3 Порядку контролю за дотриманням ліцензіатами, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов, затвердженого постановою НКРЕКП від 14.06.2018 року № 428, у разі повного або часткового усунення ліцензіатом порушень ліцензійних умов, виявлених під час перевірки, до моменту прийняття рішення на засіданні НКРЕКП, що обов'язково підтверджується відповідними документами, факт усунення враховується при прийнятті рішення щодо застосування до ліцензіата санкцій та/або заходів регуляторного впливу.

Після прийняття оскаржуваної Постанови № 2664, листом ТОВ «Солар Енерджи» з описом вкладення, направленим відправленням № 04070357740280 (дата оформлення 06.01.2021), було надано до НКРЕКП форми звітності № 4а-НКРЕКП з січня по листопад 2020 року (зокрема, за вересень 2020 року) та форму звітності № 4-НКРЕКП за І, ІІ та ІІІ квартал 2020 року. Отже, порушення вимог законодавства до моменту прийняття Постанови № 2664 усунуті не були. Таким чином, відповідачем правомірно та у відповідності до законодавства України винесено оскаржувану постанову, яка на думку відповідача не підлягає до скасування.

Суд розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

З'ясувавши усі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази у їх сукупності, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступне:

На підставі постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг від 18.11.2001 року № 2133 «Про проведення позапланової невиїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «Солар Енерджи», посвідчення на проведення позапланової невиїзної перевірки від 20.11.2020 року № 712, у період з 26.11.2020 року по 37.11.2020 року здійснено позапланову невиїзну перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю «Солар Енерджи». Результати перевірки оформлені актом від 27.11.2020 року № 618.

Вказаною перевіркою, зокрема встановлено, що Товариства з обмеженою відповідальністю «Солар Енерджи» не подало до НКРЕКП в електронному вигляді на адресу zvit4m@nerc.gov.ua з накладенням кваліфікованого електронного підпису керівника (власника) ліцензіата (або іншої уповноваженої особи) та/або кваліфікованої електронної печатки ліцензіата, форму звітності № 4а-НКРЕКП за вересень 2020 року, та № 4а-НКРЕКП (квартальна).

За наслідками розгляду питання недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії ліцензіатами відповідачем прийнято постанову від 32.12.2001 року №2664, якою на Товариства з обмеженою відповідальністю «Солар Енерджи» накладено штраф у розмірі 85000,00 грн.за недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, зокрема, Інструкції № 4а-НКРЕКП.

Не погоджуючись з постановою відповідача, позивач оскаржив її у судовому порядку.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд враховує наступне:

Закон України від 13.04.2017 року № 2019-VIII «Про ринок електричної енергії» (далі - Закон № 2019-VIII) визначає правові, економічні та організаційні засади, регулює функціонування ринку електричної енергії, регулює відносини, пов'язані з виробництвом, передачею, розподілом, купівлею-продажем, постачанням електричної енергії для забезпечення надійного та безпечного постачання електричної енергії споживачам з урахуванням інтересів споживачів, розвиток ринкових відносин, мінімізацію витрат на постачання електричної енергії та мінімізації негативного впливу на навколишнє природне середовище.

Правовий статус Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, її завдання, функції, повноваження та порядок їх здійснення визначенні Законом України від 22.09.2016 року № 1540-VIII «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» (далі - Закон № 1540-VIII).

Частиною 5 ст. 19 Закону №1540-VIII передбачено, що за результатами перевірки складається акт у двох примірниках, який підписується членами комісії з перевірки. Один примірник акта про результати перевірки передається суб'єкту господарювання, діяльність якого перевірялася, або уповноваженій ним особі. У разі відмови суб'єкта господарювання або уповноваженої ним особи прийняти акт про результати перевірки такий акт надсилається суб'єкту господарювання рекомендованим листом протягом п'яти робочих днів з дня підписання акта членами комісії з перевірки. Суб'єкт господарювання, діяльність якого перевірялася, має право надати письмові пояснення та обґрунтування щодо проведеної перевірки та/або виявлених порушень у строк до п'яти робочих днів з дня отримання акта про результати перевірки. У разі виявлення порушень акт про результати перевірки вноситься на засідання Регулятора, за результатами якого Регулятор приймає рішення про застосування до суб'єкта господарювання, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, санкції, передбаченої цим Законом. Акт про результати перевірки разом із поясненнями та обґрунтуванням суб'єкта господарювання, діяльність якого перевірялася, підлягає оприлюдненню на офіційному веб-сайті Регулятора до розгляду акта на засіданні Регулятора.

Відповідно до ч. 8 ст. 19 Закону № 1540-VIII підстави та умови проведення позапланової невиїзної перевірки. Така перевірка проводиться виключно у приміщенні Регулятора або його територіального органу. Підставою для проведення позапланової невиїзної перевірки суб'єкта господарювання, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, є, зокрема неподання, несвоєчасне подання, подання недостовірних даних у звітності або необхідність перевірки достовірності таких даних в установлений Регулятором строк або в інших документах (пункт 2). Позапланова невиїзна перевірка суб'єкта господарювання, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, може проводитися без попередження заздалегідь. Згода суб'єкта, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, його повідомлення про проведення позапланової невиїзної перевірки, його присутність під час проведення такої перевірки є необов'язковими. Про результати позапланової невиїзної перевірки (про факти виявлення порушень законодавства та їх перелік або про відсутність порушень) суб'єкт господарювання, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, повідомляється рекомендованим листом протягом п'яти робочих днів після підписання акта про результати позапланової невиїзної перевірки.

Аналогічні норми щодо порядку проведення перевірок містить Порядок контролю за дотриманням ліцензіатами, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов» відповідно до Законів України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг», «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», «Про ліцензування видів господарської діяльності», затверджений постановою НКРЕКП від 14.06.2018 року № 428 (чинна з 12.08.2018 року). Дія цього Порядку поширюється на суб'єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг, які отримали ліцензії на провадження господарської діяльності (далі - ліцензіати) та регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю яких здійснюється Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (пункт 1.1 Порядку №428). Цей Порядок застосовується НКРЕКП при здійсненні контролю за дотриманням законодавства та ліцензійних умов ліцензіатами шляхом проведення планових і позапланових перевірок та він установлює процедуру організації та проведення планових та позапланових перевірок; порядок оформлення результатів перевірок; права та обов'язки голови та членів комісії з перевірки; права та обов'язки уповноваженої особи ліцензіата; контроль за виконанням рішень НКРЕКП; порядок застосування санкцій до ліцензіатів за порушення законодавства та ліцензійних умов (пункти 1.2 та 1.3 Порядку № 428).

Зокрема, пунктом 5.7 Порядку № 428 обумовлено, що про результати позапланової невиїзної перевірки (про факти виявлення порушень законодавства та їх перелік або про відсутність порушень) ліцензіат повідомляється рекомендованим листом протягом п'яти робочих днів після підписання акта про результати позапланової невиїзної перевірки з надсиланням суб'єкту господарювання відповідного акта перевірки. Суб'єкт господарювання, діяльність якого перевірялася, має право надати письмові пояснення та обґрунтування щодо проведеної перевірки та/або виявлених порушень у строк до п'яти робочих днів з дня отримання акта про результати перевірки.

Із матеріалів справи судом встановлено, що акт позапланової невиїзної перевірки від 27.11.2020 року № 618 було оприлюднено на офіційному вебсайті НКРЕКП 30.12.2020 та листом від 30.12.2020 року № 12891/14/7-20 направлено позивачу на поштову адресу, яка зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, однак позивач протягом п'яти робочих днів з дня отримання акта про результати перевірки письмові пояснення та обґрунтування щодо проведеної перевірки та/або виявлених порушень до НКРЕКП не подав.

Як визначено ч. 3 ст. 22 Закону № 1540-VIII, у разі виявлення порушень законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг Регулятор у 30-денний строк з дня складення акта перевірки розглядає питання відповідальності суб'єкта господарювання, його посадових осіб на своєму засіданні та приймає рішення про застосування до суб'єкта господарювання санкцій та/або застосування адміністративного стягнення до посадової особи такого суб'єкта господарювання. При застосуванні санкцій Регулятор має дотримуватися принципів пропорційності порушення і покарання та ефективності санкцій, які мають стримуючий вплив.

Аналогічні положення містить пункт 7.8 Порядку № 428: у разі виявлення порушень законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг НКРЕКП у 30-денний строк з дня складення акта перевірки розглядає питання відповідальності ліцензіата, його посадових осіб на засіданні, що проводиться у формі відкритого слухання, та приймає рішення про застосування до ліцензіата санкцій та/або застосування адміністративного стягнення до посадової особи ліцензіата. Строк внесення на засідання НКРЕКП та/або строк розгляду акта перевірки може бути продовжений за обґрунтованим клопотанням ліцензіата з метою дотримання принципів справедливості, об'єктивності та неупередженості під час прийняття рішення за результатами перевірки, але не більше ніж на 30-денний строк з дня складення акта перевірки. Акт про результати перевірки разом із поясненнями та обґрунтуванням суб'єкта господарювання, діяльність якого перевірялася, підлягає оприлюдненню на офіційному веб-сайті НКРЕКП до розгляду акта на засіданні НКРЕКП.

У разі виявлення порушень законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг та/або ліцензійних умов НКРЕКП розглядає на засіданні, що проводиться у формі відкритого слухання, питання відповідальності ліцензіата та приймає рішення про застосування до нього санкцій (пункт 10.1 Порядку №428).

Відповідно до ч. 2, 4 ст. 22 Закону № 1540-VIII за порушення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг до суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у відповідній сфері, Регулятор може застосовувати санкції у вигляді: 1) застереження та/або попередження про необхідність усунення порушень; 2) накладення штрафу; 3) зупинення дії ліцензії; 4) анулювання ліцензії.

Регулятор застосовує штрафні санкції до суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, у розмірах, встановлених цим Законом, законами України «Про ринок електричної енергії», «Про природні монополії», «Про питну воду та питне водопостачання», «Про ринок природного газу», «;Про теплопостачання». Адміністративні стягнення застосовуються до посадових осіб суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, відповідно до Кодексу України про адміністративні правопорушення. Суб'єкт господарювання не може бути притягнений до відповідальності за порушення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг, якщо минув строк давності притягнення до відповідальності. Строк давності притягнення до відповідальності за порушення ліцензійних умов, законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг становить п'ять років з дня вчинення порушення, а в разі триваючого порушення - з дня закінчення вчинення порушення.

Згідно із ч. 1 ст. 77 Закону № 2019-VIII учасники ринку, які порушили нормативно-правові акти, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несуть відповідальність згідно із законом.

Правопорушеннями на ринку електричної енергії є, зокрема, недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії (п. 2 ч. 2 ст. 77 Закону № 2019-VIII).

У разі скоєння правопорушення на ринку електричної енергії до відповідних учасників ринку можуть застосовуватися санкції у виді: 1) попередження про необхідність усунення порушень; 2) штрафу; 3) зупинення дії ліцензії; 4) анулювання ліцензії (ч. 3 ст. 77 Закону № 2019-VIII).

Відповідно до ч. 6, 7 ст. 77 Закону № 2019-VIII рішення Регулятора про застосування санкцій за правопорушення, передбачені цією статтею, може бути прийнято протягом 30-денного строку з дня складення акта перевірки. Застосування санкцій, передбачених цією статтею, не допускається, якщо правопорушення було виявлено через п'ять або більше років після його скоєння (у разі триваючого порушення - його припинення) або виявлення його наслідків. За одне правопорушення на ринку електричної енергії може застосуватися лише один вид санкцій або штраф разом із зупиненням дії ліцензії.

Як встановлено судом, відповідач дотримався строків прийняття рішення про застосування санкцій.

Перевіряючи доводи позивача про порушення порядку прийняття оскаржуваного рішення, суд враховує, що порядок організації діяльності НКРЕКП, пов'язаної із здійсненням її повноважень встановлено Регламентом НКРЕКП.

Згідно з пунктами 5.1-5.4 Регламенту НКРЕКП основною формою роботи НКРЕКП є засідання. Засідання НКРЕКП є відкритими і гласними, за винятком випадків, передбачених чинним законодавством та цим Регламентом. Засідання НКРЕКП проводяться у формі відкритих або закритих слухань. Засідання НКРЕКП можуть бути виїзними.

На засіданнях у формі відкритих слухань НКРЕКП: 1) розглядає та приймає рішення з питань, що належать до її компетенції; 2) розглядає і схвалює в межах своїх повноважень проекти актів законодавства, пропозиції стосовно вдосконалення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг; 3) приймає нормативно-правові акти з питань, що належать до її компетенції; 4) затверджує щорічний звіт НКРЕКП; 5) затверджує цей Регламент; 6) розглядає справи про адміністративні правопорушення; 7) розглядає справи щодо видачі ліцензій та дотримання суб'єктами господарювання ліцензійних умов, а також щодо застосування санкцій за порушення ліцензійних умов та законодавства з питань державного регулювання діяльності суб'єктів природних монополій та суміжних ринків.

Перелік питань, що виносяться на розгляд НКРЕКП, інформація про місце, дату і час проведення засідань у формі відкритих слухань оприлюднюються на офіційному веб-сайті НКРЕКП не пізніше як за три робочі дні до дня проведення засідання (пункт 6.5 Регламенту).

Пунктами 7.8-7.10 Регламенту НКРЕКП встановлено, що учасники засідання, присутність яких на засіданні є обов'язковою, зобов'язані зареєструватися, вчасно з'явитися на засідання НКРЕКП, давати правдиві пояснення, надавати документи, необхідні для всебічного розгляду питання. У разі неможливості присутності учасників, присутність яких є обов'язковою, безпосередньо на засіданні НКРЕКП вони мають право брати участь у засіданні дистанційно шляхом застосування технічних засобів (у разі наявності технічних можливостей), зокрема відеозв'язку, за письмовим погодженням Голови НКРЕКП та попередньої реєстрації. Учасники засідання, питання щодо яких винесені на розгляд, зобов'язані повідомляти НКРЕКП про неможливість взяти участь у засіданні НКРЕКП до початку засідання НКРЕКП, надавши обґрунтовані пояснення. У разі неявки без поважних причин на засідання НКРЕКП запрошених представників ліцензіатів, місцевих органів виконавчої влади та/або органів місцевого самоврядування (інших заінтересованих осіб) або відсутності у них належно оформлених повноважень головуючий ставить на обговорення та голосування питання про можливість розгляду питання порядку денного без їх присутності або про відкладення (перенесення, продовження) розгляду цього питання. Результати цього голосування фіксуються у протоколі. У разі повторної неявки на засідання запрошених представників ліцензіатів (інших заінтересованих осіб) НКРЕКП може прийняти відповідне рішення за їх відсутності.

Аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що розгляд питання застосування санкцій до ліцензіатів здійснюється за участю запрошених представників ліцензіатів або посадової особи ліцензіата. Звідси у НКРЕКП виникає обов'язок повідомити останніх про розгляд такого питання. Водночас Регламентом НКРЕКП чи іншими нормативно-правовими актами імперативно не визначено повідомляти ліцензіатів про розгляд питання щодо них рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.

Оскільки листом НКРЕКП 18.12.2020 року № 1062/26.1/6-20 було повідомлено позивача ю щодо порядку денного засідання на 23.12.2020 року, зокрема, щодо розгляду питання «Про недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії ліцензіатами», в тому числі, ліцензіатом Товариства з обмеженою відповідальністю «Солар Енерджи», тому позивач, будучи зацікавленим взяти участь у проведенні засідання НКРЕКП для подання відповідних доказів та пояснень, з метою спростування виявлених під час перевірки порушень, мав можливість реалізувати своє право на участь та надання пояснень при розгляді питання за результатами проведеної перевірки.

Суд зауважує, що у відповідача відсутній обов'язок відкладати розгляд питання, якщо суб'єкт господарювання не повідомив про поважність причин неприбуття на засідання. Пункт 7.10 Регламенту НКРКП надає право розглянути питання порядку денного без присутності запрошених представників ліцензіатів, які не повідомили про поважність причин неприбуття на засідання, або відкласти (перенести, продовжити) розгляду питання у межах встановленого строку для розгляду та прийняття рішення. У разі відкладення розгляду питання повторна неявка на засідання запрошених представників ліцензіатів дає НКРЕКП можливість прийняти відповідне рішення.

Отже, встановлені судом обставини не дають підстав вважати, що відповідач порушив порядок розгляду питання порядку денного стосовно Товариства з обмеженою відповідальністю «Солар Енерджи» та прийняття постанови від 23.12.2020 року № 2664.

Відповідно до постанови НКРЕКП від 28.02.2019 року № 282 «Про затвердження форм звітності НКРЕКП для учасників ринку електричної енергії та інструкцій щодо їх заповнення» (зі змінами) суб'єкти господарювання, що мають ліцензію на провадження господарської діяльності з виробництва електричної енергії (далі - ліцензіати), подають до НКРЕКП та її територіального органу у відповідному регіоні за місцезнаходженням ліцензіата форми звітності № 4а-НКРЕКП- виробництво електричної та теплової енергії (місячна) «Звіт про використання палива/енергії та стан розрахунків» (далі - форма звітності № 4а-НКРЕКП).

Порядок та терміни подання форм звітності №4а-НКРЕКП зазначені в Інструкції щодо заповнення форми звітності № 4а-НКРЕКП-виробництво електричної та теплової енергії (місячна) «Звіт про використання палива/енергії та стан розрахунків» (далі - Інструкція № 4а-НКРЕКП), затвердженої постановою НКРЕКП від 28.02.2019 року № 282.

Згідно з пунктами 2.2 та 2.3 глави 2 Інструкції №4а-НКРЕКП, форма звітності №4а-НКРЕКП складається станом на останнє число звітного періоду і подається до НКРЕКП щомісячно до 25 числа місяця, наступного за звітним періодом. Форма звітності №4а-НКРЕКП та додатки до неї подається до НКРЕКП виключно в електронному вигляді (файл Excel згідно з формою, розробленою НКРЕКП) на адресу: zvit4m@nerc.gov.ua з накладенням кваліфікованого електронного підпису керівника (власника) (або іншої уповноваженої особи) ліцензіата та/або кваліфікованої електронної печатки ліцензіата з дотриманням вимог законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги». Датою подання форми звітності вважається день надходження звітності до НКРЕКП. Якщо останній день подання форми звітності припадає на неробочий (вихідний або святковий) день, то останнім днем її подання є наступний за вихідним або святковим робочий день. НКРЕКП протягом 10 робочих днів з дня надходження форми звітності направляє ліцензіату електронною поштою підтвердження факту одержання форми звітності із зазначенням дати надходження. У разі ненадходження до ліцензіата підтвердження про Факт одержання форми звітності вважається, що форма звітності не одержана НКРЕКП.

Враховуючи вищенаведене, Інструкцією № 4а-НКРЕКП передбачено зворотній зв'язок щодо отримання звітності шляхом підтвердження електронною поштою факту одержання та чітко визначено, що у разі ненадходження підтвердження звітність вважається не поданою.

Матеріали справи не містять доказів щодо підтвердження НКРЕКП факту одержання від Товариства з обмеженою відповідальністю «Солар Енерджи» його звітності за формою № 4а-НКРЕКП вересень 2020 року, та № 4а-НКРЕКП ( квартальна).

Таким чином, суд дійшов висновку, що позивачем у порушення вимог Інструкції № 4а-НКРЕКП не подано до НКРЕКП в електронному вигляді на адресу zvit4m@nerc.gov.ua з накладенням кваліфікованого електронного підпису керівника (власника) ліцензіата (або іншої уповноваженої особи) та/або кваліфікованої електронної печатки ліцензіата, форму звітності № 4а-НКРЕКП за вересень 2021 рок та № 4а-НКРЕКП ( квартальна), у зв'язку з чим суд вважає, що оскаржувана постанова відповідача від 23.12.2020 року № 2664 є правомірною та скасуванню не підлягає.

Згідно з ч. 1 та ч. 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Враховуючи викладене, позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Керуючись ст.ст. 2, 19, 139, 241 - 246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Солар Енерджи» (вул. Сагайдачного Петра, 25Б, оф. 208, м. Київ, 04070, код ЄДРПОУ 41232467) до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (вул. Сім'ї Бродських, 19, м. Київ, 03057, код ЄДРПОУ 39369133) про визнання протиправною та скасування постанову Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг від 23.12.2020 року № 2664 про накладення штрафу на Товариство з обмеженою відповідальністю «Солар Енерджи» - відмовити.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено 07.08.2025 року.

Суддя О.В. Малих