07.08.2025р. № 400/11722/21
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Малих О.В., розглянув в письмовому провадженні заяву відповідача про роз'яснення рішення суду у справі
за позовомАкціонерного товариства «Миколаївобленерго», вул. Громадянська, 40, м. Миколаїв, 54017,
до відповідачаПівденного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків, просп. Шевченка, 15/1, м. Одеса, 65015,
провизнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії,
Акціонерне товариство «Миколаївобленерго» звернулося до суду з адміністративним позовом до Південного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків, в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Південного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків щодо не скасування нарахованих Акціонерному товариству «Миколаївобленерго» штрафних санкцій на суму 333727 грн. на підставі податкової декларації з податку на прибуток підприємств за І півріччя 2020 року (уточнюючу), реєстраційний номер документа 9372369901 від 18.02.2021. а також штрафних санкцій на суму 236 297 грн. на підставі податкової декларації з податку на прибуток підприємств за 2020 рік (звітну), реєстраційний номер документа 9372700941 від 25.02.2021 року;
- зобов'язати Південне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків скасувати нарахування Акціонерному товариству «Миколаївобленерго» штрафних санкцій на суму 333727 грн. на підставі податкової декларації з податку на прибуток підприємств за І півріччя 2020 року (уточнюючу), реєстраційний номер документа 9372369901 від 18.02.2021 року, а також штрафних санкцій на суму 236297 грн. на підставі податкової декларації з податку на прибуток підприємств за 2020 рік (звітну), реєстраційний номер документа 9372700941 від 25.02.2021 року.
Рішенням від 30.12.2024 року позовні вимоги задоволено.
Постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 01.04.2025 року рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 30.12.2024 року у справі № 400/11722/21 залишено без змін.
На виконання резолютивної частини зазначеного рішення Миколаївським окружним адміністративним судом 05.05.2025 року видані виконавчі листи.
"11" липня 2025 р. від відповідача надійшла заява про роз'яснення рішення суду, у якій відповідач просить суд роз'янити порядок виконання рішення від 30.12.2024 року у справі № 400/11722/21.
Розглянувши заяву по суті, суд зазначає наступне:
У відповідності до ч. 1 та 2 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) за заявою учасника справи, державного виконавця суд роз'яснює ухвалене ним судове рішення, яке набрало законної сили, не змінюючи змісту судового рішення, шляхом постановлення ухвали.
Подання заяви про роз'яснення судового рішення допускається, якщо воно ще не виконано або не закінчився строк, протягом якого судове рішення може бути подане для примусового виконання.
Тлумачення положень ст. 254 КАС України дозволяє дійти висновку, що рішення суду може бути роз'яснено у разі, якщо без такого роз'яснення саме рішення суду, важко виконати, оскільки існує значна ймовірність неправильного його виконання внаслідок неясності викладення судом резолютивної частини. Тобто, роз'яснення рішення суду є засобом виправлення недоліків судового акта, яке полягає в усуненні неясності судового акта і викладенні рішення суду в більш чіткій і зрозумілій формі.
Підставою для роз'яснення судового рішення як засобу усунення недоліків ухваленого судового акта є його неясність, невизначеність. Фактично роз'ясненням рішення є зміна форми його викладення таким чином, щоб ті частини судового акта, які викликають труднощі для розуміння, були висвітлені ясніше та зрозуміліше. При цьому суд, роз'яснюючи рішення, не вправі вносити будь-які зміни в існуюче рішення. Тобто процесуальна процедура роз'яснення судового акта виключає можливість будь-яким чином змінювати зміст цього судового рішення, навіть у разі подальшого виявлення судом правових помилок, допущених під час його ухвалення.
Отже, в ухвалі про роз'яснення судового рішення суд викладає більш повно та зрозуміло ті частини рішення, розуміння яких викликає труднощі, не змінюючи при цьому суті рішення і не торкаючись питань, які не були предметом судового розгляду.
Необхідність роз'яснення судового рішення зумовлена його нечіткістю за змістом, коли останнє є незрозумілим як для осіб, стосовно яких воно ухвалене, так і для тих, що повинні здійснювати його виконання.
Суд звертає увагу на те, що ст. 254 КАС України передбачає можливість роз'яснення судом ухваленого ним рішення з метою усунення такого недоліку, як незрозумілість судового рішення (наприклад, можливість неоднакового тлумачення висновків суду), що перешкоджає його належному виконанню.
Незрозумілість судового рішення є оцінним поняттям, а доцільність роз'яснення судового рішення приймається на розсуд суду, який має відштовхуватись від раціональних критеріїв (здоровий глузд, зрозумілість для звичайної розумної людини без юридичної освіти).
Виходячи з системного тлумачення положень ст. 254 КАС України, роз'яснено може бути постанову чи ухвалу суду у разі, якщо без такого роз'яснення її важко виконати, оскільки високою є ймовірність неправильного виконання внаслідок неясності резолютивної частини рішення. Тому, механізм, визначений цією статтею, не може використовуватися, якщо хтось із осіб, які беруть участь у справі, не розуміє, наприклад, мотивації судового рішення. У разі незгоди з мотивацією судового рішення особи, які беруть участь у справі, можуть оскаржити це судове рішення, якщо таке право надане Кодексом адміністративного судочинства України.
З мотивувальної та резолютивної частини рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 30.12.2024 року у справі № 400/11722/21 вбачається, що його текст труднощів для розуміння не викликає, суть його ясна та не двозначна, тому розширеного тлумачення шляхом його роз'яснення та винесення процесуального документу з цього приводу не потребує.
Натомість, заявник просить суд роз'яснити не власне сам текст рішення, а можливість вчинення відповідачем певних дій, враховуючи прийняте судом рішення.
Суд звертає увагу, що зі змісту заяви вбачається, що позивач фактично просить надати юридичну консультацію, що виходить за межі повноважень суду та є недопустимим з точки зору КАС України, оскільки суд не є тим органом, який уповноважений надавати такого виду роз'яснення.
Виходячи з вищенаведеного, суд приходить до висновку про відмову в задоволенні заяви про роз'яснення рішення.
Керуючись ст.ст. 248, 254, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
У задоволенні заяви Південного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про роз'яснення судового рішення - відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею в порядку ст. 256 КАС України.
Апеляційна скарга на ухвалу може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду п'ятнадцяти днів з дня її складення в порядку, визначеному ст. 295-297 з урахуванням п. 15.5 Перехідних положень КАС України.
Суддя О.В. Малих