Ухвала від 07.08.2025 по справі 640/3533/22

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про встановленная судового контролю за виконанням рішення суду

07 серпня 2025 року м. ДніпроСправа № 640/3533/22

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Смішлива Т.В., розглянувши в письмовому провадженні заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у справі № 640/3533/22 за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

29.07.2025 до Луганського окружного адміністративного суду через підсистему Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи «Електронний суд» надійшла заява ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у справі № 640/3533/22 за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії.

В обгрунтування заяви зазначено, що рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 06.03.2025 у справі № 360/3533/22 позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії задовольнено повністю.

Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо здійснення перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсії відповідно до довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 07.12.2021 № 15753 про грошове забезпечення.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії відповідно до довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 07.12.2021 № 15753 про грошове забезпечення, з урахуванням раніше виплачених сум, починаючи з 01.04.2019.

Рішення Луганського окружного адміністративного суду від 06.03.2025 у справі № 640/3533/22 набрало законної сили 23.01.2025.

05.05.2025 заявник звернувся до ГУ ПФУ в м. Києві щодо надання інформації про виконання рішення суду, на що отримав відповідь за № 25072-22907/К-02/8-2600/25 від 02.06.2025, в якій поміж іншого зазначено, що рішення Луганського окружного адміністративного суду у справі № 640/3533/22 опрацьовується в межах резолютивної частини. Інформація щодо сум заборгованості пенсії, перерахованої на виконання рішення суду, станом на день опрацювання заяви відсутня.

22.05.2025 заявник повторно звернувся до на адресу ГУ ПФУ в м. Києві щодо надання інформації про виконання рішення суду.

Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві надало відповідь від 19.06.2025 № 27954-26153/-02/8-2600/25 аналогічну за змістом з листом від 02.06.2025.

Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 30.07.2025 заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у справі № 640/3533/22, призначено до розгляду у відкритому судовому засіданні на 04.08.2025.

06.08.2025 від Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві надійшли пояснення, у яких зазначено, що на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 06.03.2025 у справі № 640/3533/22, Головним управлінням у серпні 2025 здійснено перерахунок пенсії, ОСОБА_1 , відповідно до довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 07.12.2021 № 15753 про грошове забезпечення, починаючи з 01.04.2019. Після проведеного перерахунку розмір пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 склав 14742,31 грн. На виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 06.03.2025 № 640/3533/22 нараховані кошти, у сумі 527465,26 грн, виплату яких буде проведено в межах бюджетних асигнувань виділених на цю мету. Головним управлінням внесено до автоматизованої бази даних у підсистемі “Реєстр судових рішень» ІКІС ПФ відомості про зобов?язання з виплати заборгованості ОСОБА_1 на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 06.03.2025 у справі № 640/3533/22 у сумі 527465,26 грн. Отже, з моменту внесення Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві до автоматизованої бази даних у підсистемі “Реєстр судових рішень» ІКІС ПФ відомостей про нараховану суму заборгованості ОСОБА_1 . Пенсійний фонд України проінформований про таке зобов?язання. На підставі зазначеного відповідач вважає, що ним виконано судове рішення у повному обсязі, просить прийняти пояснення про виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 06.03.2025 у справі № 640/3533/22.

У судове засідання 708.2025 позивач та представник відповідача не прибули, причини неявки сторін суду не повідомлено.

Вирішуючи заяву про встановлення судового контролю суд виходить з такого.

Відповідно до статті 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України; судове рішення є обов'язковим до виконання; держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку; контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Положеннями ч. 2 ст. 14 КАС України також передбачено, що судові рішення, які набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.

Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Аналогічні положення містяться в статті 370 КАС України, відповідно до якої судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Отже, обов'язковість виконання судового рішення є важливою складовою права особи на справедливий суд, що гарантоване статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, та однією з основних засад судочинства, визначених статтею 129-1 Конституції України, статтею 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, статтями 14, 370 КАС України.

Право на судовий захист є конституційною гарантією прав і свобод людини і громадянина, а обов'язкове виконання судових рішень - складовою права на справедливий судовий захист.

Згідно частини першої статті 382 КАС України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

В адміністративних справах з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг за письмовою заявою заявника суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати звіт про виконання судового рішення.

Отже, вказаною нормою КАС України передбачено обов'язок суду зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати звіт про виконання судового рішення в справах з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат.

Справа, яка розглядається, є справою з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат.

Відтак, у суду є обов'язок зобов'язати відповідача подати звіт про виконання судового рішення у цій справі.

За приписами частин першої та другої статті 382-1, суд розглядає заяву про зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення (крім заяви, передбаченої частиною п'ятою статті 382 цього Кодексу) протягом десяти днів з дня її надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням заявника - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду, не перешкоджає судовому розгляду.

За наслідками розгляду заяви суд постановляє ухвалу про її задоволення або відмову у задоволенні та зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Розглянувши заяву позивача, дослідивши матеріали справи суд дійшов висновку про наявність підстав для її задоволення, виходячи з такого.

Як свідчать матеріали справи, на даний час рішення Луганського окружного адміністративного суду від 06.03.2025 у справі № 640/3533/22 в частині зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії відповідно до довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 07.12.2021 № 15753 про грошове забезпечення, з урахуванням раніше виплачених сум, починаючи з 01.04.2019, виконано лише частково, а саме відповідач здійснив перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 07.12.2021 № 15753 про грошове забезпечення, починаючи з 01.04.2019. Після проведеного перерахунку розмір пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 склав 14742,31 грн. Вказана пенсія наразі виплачується позивачу.

Однак, заборгованість з виплати ОСОБА_1 пенсії на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 06.03.2025 у справі № 640/3533/22 за період з 01.04.2019 у сумі 527465,26 грн наразі не виплачена.

З врахуванням наведеного та з метою з'ясування причин та умов невиконання судового рішення, суд вважає за необхідне зобов'язати Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві подати звіт про повне виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 06.03.2025 у справі № 640/3533/22.

Відповідно до ч.3 ст.382-1 КАС України, встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців.

На підставі викладеного, беручи до уваги відсутність у суду доказів повного виконання Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві рішення Луганського окружного адміністративного суду від 06.03.2025 у справі № 640/3533/22, суд вважає за необхідне встановити строк для суб'єктів владних повноважень на виконання судового рішення та подання відповідного звіту. При цьому суд враховує значну суму заборгованості, нараховану на виконання рішення суду від 06.03.2025 у справі № 640/3533/22, а саме заборгованість у сумі 527465,26 грн, а тому вважає за необхідне зобов'язати відповідача подати до суду звіт протягом трьох місяців з дати отримання цієї ухвали.

Керуючись ст.ст.248,256,293,370,382,382-1 КАС України, суд,

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у справі № 640/3533/22 задовольнити.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві (адреса: 04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДРГІОУ 42098368) подати протягом трьох місяців з дня отримання цієї ухвали звіт про повне виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 06.03.2025 у справі № 640/3533/22.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню в апеляційному порядку не підлягає.

Суддя Т.В. Смішлива

Попередній документ
129385014
Наступний документ
129385016
Інформація про рішення:
№ рішення: 129385015
№ справи: 640/3533/22
Дата рішення: 07.08.2025
Дата публікації: 11.08.2025
Форма документу: Ухвала
Форма судочинства: Адміністративне
Суд: Луганський окружний адміністративний суд
Категорія справи: Окремі процесуальні питання; Інші процесуальні питання
Стан розгляду справи:
Стадія розгляду: Розглянуто (07.08.2025)
Дата надходження: 29.07.2025
Предмет позову: про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення
Розклад засідань:
07.08.2025 11:00 Луганський окружний адміністративний суд