Рішення від 06.08.2025 по справі 320/4183/20

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 серпня 2025 року № 320/4183/20

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючої - судді Діски А. Б., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Києві адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Попільнянської селищної ради про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Попільнянської селищної ради, у якому просила суд:

- визнати протиправною бездіяльність відповідача, що виявилась у нерозгляді клопотання позивача від 21.02.2020 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства;

- зобов'язати відповідача розглянути клопотання позивача від 21.02.2020 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства площею 2,0 га, що знаходиться на території Строківської сільської ради Попільнянського району (за межами населених пунктів), та прийняти рішення відповідно до вимог Земельного кодексу України.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач звернулася до відповідача із клопотанням про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,0 га для ведення особистого селянського господарства. Однак, листом відповідач повідомив позивача про призупинення розгляду заяви до затвердження Положення про порядок надання земельних ділянок громадянам для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель комунальної власності на території Попільнянської селищної об'єднаної територіальної громади та проведення повної інвентаризації земель, визначення цільових призначень земельних ділянок і потреб громади у користуванні земельними ділянками. Позивач вважає відповідь відповідача протиправною у зв'язку із чим звернулася до суду із даним позовом.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 19.05.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

У зв'язку з звільненням судді, в провадженні якого перебувала справа №320/4183/20, остання передана на повторний автоматизований розподіл між суддями, за результатами якого для розгляду справи визначено суддю Діску А.Б.

Ухвалою суду прийнято позовну заяву до розгляду, розгляд ухвалено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.

Відповідачем подано письмові пояснення, в яких вказує, що заява позивачки була розглянута на сесії селищної ради та рішенням Попільнянської селищної ради від 12.03.2021 № 179 позивачці було надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки із земель комунальної власності Попільнянської селищної ради с. Строків орієнтовною площею 0,1000 га, з метою передачі у власність для ведення особистого селянського господарства.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, суд зазначає наступне.

Судом встановлено, що позивач 21.02.2020 звернулася до відповідача із клопотанням про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2 га, із земель сільськогосподарського призначення на території Строківської сільської ради Попільнянського району Житомирської області (за межами населених пунктів).

Пунктом 3 рішення Попільнянської селищної ради Попільнянського району Житомирської області № 1041 від 12.03.2020 призупинено розгляд заяв про надання дозволу на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок з метою передачі у власність до затвердження Положення про порядок надання земельних ділянок громадянам для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель комунальної власності на території Попільнянської селищної об'єднаної територіальної громади та проведення повної інвентаризації земель, визначення цільових призначень земельних ділянок і потреб громади у користуванні земельними ділянками

Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо розгляду її клопотання, позивачка звернулась до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Правовідносини у сфері забезпечення права на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад та держави, раціонального використання та охорони земель врегульовано Земельним кодексом України (далі - ЗК України).

Підстави набуття права на землю із земель державної та комунальної власності визначенні у статті 116 ЗК України.

Так, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування. Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі: приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян; одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом (частини 1, 2, 3 ст. 116 ЗК України).

У статті 121 ЗК України передбачено норми безоплатної передачі земельних ділянок громадянам, зокрема, для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 гектара.

Підставою для набуття прав на земельну ділянку є відповідне рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування. Водночас, ухвалення рішення є результатом певної правової процедури, яка йому передує.

Порядок передачі земельних ділянок у власність громадян врегульовано ст. 118 ЗК України відповідно до частин 6-7 якої громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення, серед іншого, особистого селянського господарства, у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

У частині сьомій статті 118 ЗК України зазначено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

У цій же частині статті 118 ЗК України наведено два альтернативні варіанти правомірної поведінки органу, у разі звернення до нього особи з клопотанням про надання дозволу на розробку проекту землеустрою: а) надати дозвіл; б) надати мотивовану відмову у наданні дозволу.

Відповідно до частини першої статті 10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Повноваження відповідних органів місцевого самоврядування щодо передачі земельних ділянок у власність або користування та порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування встановлені статтями 118, 122, 123 ЗК України, статтями 26, 33, 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".

Згідно з п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" питання з приводу земельних відносин вирішується виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради.

Відповідно до ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.

Питання щодо передачі земельних ділянок у власність для ведення особистого селянського господарства відповідача є повноваженнями сільської ради, що реалізовується шляхом розгляду на засіданнях селищної ради, за результатами яких приймаються рішення.

Як зазначалось судом, відповідно до ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.

Наведеними вище нормами передбачено розгляд заяви, поданої в порядку ст. 118 Земельного кодексу України, у місячний строк з дня її надходження. Продовження таких строків або відкладення розгляду заяви законодавством не передбачено.

У ході розгляду даної справи, судом встановлено, що рішенням четвертої сесії VІІ скликання № 179 від 12.03.2021 «Про надання дозволу на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок з метою передачі у власність ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_1 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 », Попільнянська селищна рада вирішила надати позивачці дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки із земель комунальної власності Попільнянської селищної ради с. Строків орієнтовною площею 0,1000 га, з метою передачі у власність для ведення особистого селянського господарства.

При цьому, як вбачається з копії заяви ОСОБА_1 , вона була подана відповідачу 21.02.2020. Враховуючи положення ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України заява повинна бути розглянута відповідачем протягом місяця. Однак, фактично розгляд заяви відбувся 12.03.2021, тобто зі значним пропуском строку.

Відповідач не повідомив будь-яких обставин, які б об'єктивно перешкоджали йому розглянути заяву у визначений законом строк. За таких обставин, суд визнає таку бездіяльність протиправною.

Відносно вимог про зобов'язання відповідача розглянути заяву від 21.02.2021 щодо надання дозволу на розроблення проекту землеустрою з урахування правової оцінки, наданої судом у рішенні, суд зазначає наступне.

Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

Судом встановлено, що після звернення позивача до суду із зазначеним позовом заява про надання дозволу на розробку технічної документації була розглянута та 12.03.2021 прийнято рішення про надання позивачу такого дозволу.

Суд визнає, що заява позивача від 21.02.2020 протиправно розглядалась відповідачем протягом тривалого строку. Однак, станом на час розгляду справи ця заява була розглянута, за наслідками її розгляду прийнято рішення № 179 від 12.03.2021 «Про надання дозволу на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок з метою передачі у власність ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_1 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 », у якому селищна рада надала позивачці дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки із земель комунальної власності Попільнянської селищної ради с. Строків орієнтовною площею 0,1000 га, з метою передачі у власність для ведення особистого селянського господарства.

Таким чином, вимогу про зобов'язання розглянути заяву відповідач виконав самостійно.

Правомірність такого рішення не є предметом дослідження у даній справі. Враховуючи викладене, відсутні підстави для задоволення позовних вимог у цій частині та зобов'язання відповідача розглянути заяву від 21.02.2020.

Враховуючи вимоги ст. 139 КАС України, суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судові витрати зі сплати судового збору, сплачених позивачем при зверненні до суду (а.с. 4).

Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Попільнянської селищної ради Попільнянського району Житомирської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Попільнянської селищної ради Попільнянського району Житомирської області щодо нерозгляду в місячний термін заяви ОСОБА_1 від 21.02.2020 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства.

У задоволенні інших вимог - відмовити.

Стягнути з Попільнянської селищної ради Попільнянського району Житомирської області (13501, Житомирська область, смт. Попільня, вул. Б. Хмельницького, буд. 7, ЄДРПОУ 04347226) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , і.н. НОМЕР_1 ) витрати зі сплати судового збору в сумі 840,8 грн.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення .

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Діска А.Б.