Рішення від 07.08.2025 по справі 300/4330/25

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"07" серпня 2025 р. справа № 300/4330/25

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Шумея М.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому просить суд:

- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 , які виразились у зменшенні у виданій ОСОБА_1 довідці №11/1/2142 за ОСОБА_2 станом на 01.01.2023 розмірів надбавки за особливості проходження служби, надбавки за таємність та премії у грошовому розмірі;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області довідку для перерахунку пенсії ОСОБА_1 про розмір грошового забезпечення годувальника ОСОБА_2 станом на військовим званням - 2150 грн, надбавки за вислугу років (50%) - 4620 грн, надбавка за таємність (10%) - 924 грн, надбавку за особливості проходження служби (65%) - 9009 грн і премії (140%) - 9926 грн.

Позовні вимоги мотивовані протиправними діями ІНФОРМАЦІЯ_1 , які виразились у зменшенні у виданій ОСОБА_1 довідці №11/1/2142 за ОСОБА_2 станом на 01.01.2023 розмірів надбавки за особливості проходження служби, надбавки за таємність та премії у грошовому розмірі.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 24.06.2025 року відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.

07.07.2025 року від ІНФОРМАЦІЯ_1 надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого заперечує проти позову з підстав викладених у відзиві. Просить відмовити у задоволенні позову.

Суд, розглянувши у відповідності до вимог ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення її учасників (у письмовому провадженні), дослідивши письмові докази, зазначає наступне.

ОСОБА_1 , перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області та отримує пенсію у зв'язку з втратою годувальника - померлого чоловіка ОСОБА_2 відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що підтверджується рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 22.01.2025 по справі № 300/9137/24, яке набрало законної сили.

Вказаним рішенням суду зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_2 підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 станом на 01.01.2023 відповідно до вимог статей 43 та 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 № 704, із визначенням посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023 на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення і премії, для здійснення ОСОБА_1 перерахунку пенсії.

Вказаним рішенням судом в частині позовних вимог про зобов'язання відповідача зазначити в оновленій довідці про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премію, у відсотковому розмірі, встановленому для відповідної категорії військовослужбовців за відповідною посадою згідно відповідних рішень Міністра оборони України та обчислених з урахуванням розмірів встановлених окладів станом на 01.01.2023, відмовлено, «оскільки судовому захисту підлягають лише порушені права чи інтереси особи, а не ті, що можливо/ймовірно будуть порушені у майбутньому, відтак у задоволенні цих позовних вимог слід відмовити, як передчасних. Також відповідач ще не ухвалював рішення щодо видачі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення позивача на виконання цього рішення суду, а тому відсутні підстави вважати, що права позивача у зазначеній частині при формуванні таких довідок будуть порушені».

На виконання вказаного вище рішення суду, відповідачем виготовлено

довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 від 04.03.2025 № 11/1/2142, в якій розмір таких складових грошового забезпечення, як надбавка за таємність (10%), надбавка за особливості проходження військової служби (65%) та премія (140%) розраховано виходячи із розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01.01.2018, тобто виходячи зі змісту цієї довідки, є підстави вважати, що права позивача при формуванні довідки на час подання позовної заяви - порушені.

Так, в довідці відповідачем зазначені:

посадовий оклад - 7090 грн;

оклад за військове звання - 2150 грн;

надбавка за вислугу років - 4620 грн;

надбавка за таємність (10%), яка обраховується від посадового окладу та окладу за військове звання, в розмірі 465 грн, однак на думку позивача повинно становити 924 грн. ((7090 грн+2150грн)*10%);

надбавка за особливості проходження військової служби (65%), яка обраховується від посадового окладу, окладу за військове звання і надбавки за вислугу років, в розмірі 5908,50 грн., однак на думку позивача повинно бути 9009 грн ((7090 грн+2150грн+4620грн)*65%);

премія (140%), яка обраховується від посадового окладу, в розмірі 6510 грн., однак на думку позивача повинно становити 9926 грн (7090 грн* 140%).

Загальний розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 станом на 01.01.2023 за посадою, яку він займав на день звільнення зі служби на думку позивача повинен складати 33719 грн, в той час як в довідці зазначено 26743,50 грн.

Не погоджуючись з такими діями відповідача позивач звернулась до суду з адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.

Суд, у відповідності до статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України, вирішуючи питання про те, яку правову норму слід застосувати до спірних правовідносин, виходить з положень нормативних актів в редакціях, що діяли на момент виникнення цих правовідносин та зазначає зміст норм права відповідно до них.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

Так, відповідно до ч.1 ст.9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

На підставі частин 2, 3 вказаної норми до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

Частиною 3 статті 43 Закону України Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначено підстави перерахунку раніше призначених пенсій.

На підставі частин 1, 2 цієї статті перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Відповідно до ч.4 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», якою встановлено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу (далі - Постанова №704).

Пунктом 2 Постанови №704 установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Додатком 1 до Постанови №704 визначено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу.

Пунктом 4 Постанови №704 (в первинній редакції на дату прийняття)

встановлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими

(спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.

Також додатки 1, 12,13, 14 до Постанови №704 містять примітки, відповідно до яких, зокрема посадові оклади за розрядами тарифної сітки та оклади за військовим (спеціальним) званням визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт.

Як підтверджується доданими до матеріалів справи доказами, на виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 22.01.2025 у справі №300/9137/24, виготовлено довідку №11/1/2142 від 04.03.2025 про розмір грошового забезпечення годувальника ОСОБА_2 станом на 01.01.2023.

Однак, при виготовленні вказаної довідки відповідачем розраховано

надбавку за особливості проходження служби, надбавку за таємність та премію в зменшеному розмірі.

Так, відповідно до підпункту 1 пункту 5 Постанови №704, Міністру оборони України, як керівнику державного органу, надано право установлювати надбавку за особливості проходження служби військовослужбовцям в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років. Тобто, відсотковий розмір надбавки за особливості проходження служби розраховується від розміру посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу.

Суд зазначає, що відсотковий розмір надбавки за особливості проходження служби у довідці №11/1/2142 від 04.03.2025 зазначений правильно та становить 65% (посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років), але вказана сума у грошовому значенні розрахована неправильно.

Відповідно до довідки, виданої станом на 01.01.2023, загальна сума посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу становить 13860 грн.

Виходячи з розрахунку 65% від суми 13860 грн, становить 9009 грн.

Отже, розмір надбавки за особливості проходження служби повинен становити 9009 грн, замість 5908,50 грн.

Відповідно до п. 1 Розділу XI наказу Міністерства оборони України №260 від 07.06.2018 «Про затвердження Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам» (далі - Порядок № 260), військовослужбовцям, яким надано доступ до державної таємниці та які виконують службові обов'язки в умовах режимних обмежень у зв'язку з роботою, що передбачає доступ до державної таємниці відповідно до функціональних обов'язків, займаються розробкою, виготовленням, обліком, зберіганням і використанням документів, виробів та Інших матеріальних носіїв секретної інформації, приймають рішення з цих питань або здійснюють постійний контроль за станом охорони державної таємниці, виплачується надбавка до посадових окладів.

Згідно п. 2 Розділу XI Порядку № 260, розмір надбавки військовослужбовцям (крім військовослужбовців режимно-секретних органів), які працюють в умовах режимних обмежень, установлюється у відсотках до посадових окладів залежно від ступеня секретності інформації. Тобто, розмір надбавки за таємність розраховується від розміру посадового окладу.

Тобто, відсотковий розмір надбавки за таємність розраховується від розміру посадового окладу.

Варто зазначити, що відсотковий розмір надбавки за таємність у довідці №11/1/2142 від 04.03.2025 зазначений правильно та становить 10 відсотків (посадового окладу), але вказана сума у грошовому значенні розрахована арифметично неправильно.

Відповідно до довідки, виданої станом на 01.01.2023, розмір посадового окладу становить 7090 грн.

Виходячи з розрахунку 10% від суми 7090 грн, становить 709 грн.

Відтак, розмір надбавки за таємність повинен становити 709 грн, замість 465 грн.

Відповідно до підпункту 2 пункту 5 Постанови №704 Міністру оборони України, як керівнику державного органу, надано право здійснювати

преміювання військовослужбовців в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів.

Крім того, відповідно до п. 1 Розділу XVI Наказу Міністерства оборони України №260 від 07.06.2018 року «Про затвердження Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам» (далі Наказ - №260), розмір щомісячної премії, але не менше 10 відсотків посадового окладу, встановлює Міністр оборони України для відповідних категорій військовослужбовців.

Тобто, розмір премії розраховується від розміру посадового окладу.

Відсотковий розмір премії у довідці зазначений правильно та становить 140 відсотків, але вказана сума у грошовому значенні також розрахована неправильно.

Відповідно до довідки №11/1/2142 від 04.03.2025, виданої станом на 01.01.2023, розмір посадового окладу становить 7090 грн.

Виходячи з розрахунку 140% від суми 7090 грн, становить 9926 грн.

Таким чином, розмір премії повинен становити 9926 грн, замість 6510 грн.

Враховуючи вищенаведене суд приходить до висновку, що відповідачем для розрахунку розміру посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років вірно застосовано відсотковий розмір надбавок за таємність, особливості проходження служби та премії, однак застосовано не вірний розмір прожиткового мінімуму (01.01.2018 - 1762 грн).

Такі розрахунки суми грошового забезпечення є неправильними, з огляду на те, що наказом Міністерства оборони України від 07.06.2018 №260 затверджено Порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам.

Вказаний порядок є чинним та визначає чіткий порядок розрахунку, в тому числі, надбавки за особливості проходження служби (розділ VI. «Виплата надбавки за особливості проходження служби»), надбавки за таємність (розділ X. «Виплата надбавки за виконання функцій державного експерта з питань таємниць і фахівців, які залучаються до підготовки рішень і висновків державних експертів з питань таємниць») та премії (розділ XVI. «Преміювання»).

Відповідно до вищевказаного Порядку усі вищезазначені додаткові складові грошового забезпечення виплачуються разом з основними та розраховуються з розміру визначеного посадового окладу.

Враховуючи вищевикладене, можна прийти до висновку, що відповідач під час складання довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 , станом на 01.01.2023 неправильно розрахував розміри надбавки за особливості проходження служби, надбавки за таємність та премії, що свідчить про протиправність дій ІНФОРМАЦІЯ_1 , які виразились у зменшенні вказаних в довідці №11/1/2142 від 04.03.2025 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 станом на 01.01.2023 розмірів надбавки за особливості проходження служби, надбавки за таємність та премії у грошовому розмірі.

Частиною 1 статті 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень, суди перевіряють, зокрема, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).

Згідно статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Виходячи з системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, суд приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає до задоволення.

Щодо розподілу судових витрат, суд зазначає, наступне.

Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином з урахування задоволення позовних вимог, суд приходить висновку про необхідність стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір у розмірі 1211,20 грн.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 , які виразились у зменшенні у виданій ОСОБА_1 довідці №11/1/2142 за ОСОБА_2 станом на 01.01.2023 розмірів надбавки за особливості проходження служби, надбавки за таємність та премії у грошовому розмірі;

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області довідку для перерахунку пенсії ОСОБА_1 про розмір грошового забезпечення годувальника ОСОБА_2 станом на військовим званням - 2150 грн., надбавки за вислугу років (50%) - 4620 грн., надбавка за таємність (10%) - 924 грн., надбавку за особливості проходження служби (65%) - 9009 грн. і премії (140%) - 9926 грн.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 1211,20 грн.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Шумей М.В.