ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"07" серпня 2025 р. справа № 300/4731/25
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Чуприни О.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправними дій та зобов'язання здійснити зарахування до стажу періоди роботи на посаді вчителя та асистента вчителя, а також призначити та виплатити грошову допомогу в розмірі 10 місячних пенсій на день призначення, -
ОСОБА_1 (надалі по тексту також - позивач, заявник, ОСОБА_1 ) звернувся в суд із адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (надалі по тексту також - відповідач, орган пенсійного забезпечення, Управління, ГУ ПФУ в Івано-Франківській області) про визнання протиправними дій та зобов'язання здійснити зарахування до стажу періоди роботи на посаді вчителя та асистента вчителя, а також призначити та виплатити грошову допомогу в розмірі 10 місячних пенсій на день призначення.
Підставою звернення ОСОБА_1 із вказаним позовом є протиправна, на переконання позивача, відмова органу пенсійного фонду у зарахуванні позивачу: часу роботи на посаді вчителя музики за період з 27.01.2006 по 11.10.2022, та часу роботи на посаді асистента вчителя за період з 16.10.2019 по 11.10.2022, до стажу роботи, що дає право на призначення грошової допомоги в розмірі десяти місячних пенсій згідно з пунктом 7-1 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а також відмова в призначенні такої виплати.
Позовні вимоги мотивовані тим, що ОСОБА_1 з 11.10.2022 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області як одержувач пенсії за віком відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 за №1788-ХІІ (надалі по тексту також - Закон №1788-ХІІ). Станом на дату призначення пенсії страховий стаж позивача становив 40 років 10 місяців 08 днів, з яких 36 років 07 місяців і 26 днів на посадах з 12.03.1986 по 01.09.1988 вчителя музики Перевозецької восьмирічної школи, з 02.09.1988 по 01.09.2002 викладачем Калуської дитячої музичної школи №1 (основне місце роботи) та за сумісництвом вчитель музики Перевозецької ЗОШ, з 02.09.2002 по день досягнення пенсійного віку вчителем музики Перевозецької ЗОШ І-ІІ ступенів та за сумісництвом викладачем по класу духових інструментів Калуської ДМШ №1. В періоди роботи у Перевозецькій ЗОШ І-ІІ ступенів, які в подальшому перейменовано на Перевозецьку гімназію імені професора Ігоря Андрухіва (надалі по тексту також - Перевозецька гімназія, Гімназія), ОСОБА_1 надано довантаження як педагогічному працівнику за сумісництвом з основною посадою на посадах бібліотекаря з 21.07.2006 та асистента вчителя з 16.10.2019 відповідно до статті 103 Кодексу законів про працю України (надалі по тексту також - КзПП).
За доводами позивача, по дату досягнення пенсійного віку, останній працював за основним місцем роботи на посаді вчителя музики та за сумісництвом на посаді асистента вчителя у Перевозецькій гімназії, до призначення пенсії за віком не отримував жодної пенсії. У липні 2023 року ОСОБА_1 звернувся до ГУ ПФУ в Івано-Франківській області із заявою, в якій просив надати інформацію щодо виплати грошової допомоги у розмірі 10 місячних пенсій. Відповідач листом від 15.08.2023 за №7579-7449/Я-02/8-0900/23 відмовив заявнику у проведенні такої виплати, оскільки на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 за №1058-IV (надалі по тексту також - Закон №1058-IV) ОСОБА_1 не працював в закладах та установах державної або комунальної власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів "е"-"ж" статті 55 Закону №1788-ХІІ. З 16.10.2019 по дату досягнення пенсійного віку позивач працював асистентом вчителя Перевозецької гімназії і така посада не передбачена Переліком посад, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.1993 за №909.
Як зазначив ОСОБА_1 , у трудовій книжці останнього серії НОМЕР_1 міститься запис від 02.09.2002 про призначення позивача вчителем музики Перевозецької ЗОШ І-ІІ ступенів (наказ №282-к від 02.09.2002) та відсутній запис про звільнення з цієї посади, що свідчить про незавершеність трудових відносин за вказаною посадою. Втім, відповідач визначає інший період роботи заявника на вказаній посаді, а саме з 02.09.2002 по 27.01.2006, оскільки в трудовій книжці міститься запис про призначення ОСОБА_1 бібліотекарем цієї школи (0,5 ставки). Призначення на посаду асистента вчителя, на переконання позивача, відповідачем протиправно трактується, як звільнення з посади вчителя музики, не відносячи таку посаду асистента вчителя до категорії посад науково-педагогічних працівників. За аргументами позивача, Управлінням протиправно не враховано також відомості трудової книжки про підтвердження кваліфікаційної категорії педагогічного працівника у спірні періоди. Відтак, на переконання ОСОБА_1 , останній на день досягнення пенсійного віку працював у закладах та установах державної та/або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пункту "е" статті 55 Закону №1788-ХІІ, та стаж роботи на таких посадах на момент досягнення пенсійного віку становив понад 35 років. Просить задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Івано-Франківський окружний адміністративний суд ухвалою від 11.07.2025 відкрив провадження у даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін за наявними матеріалами відповідно до статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі по тексту також - КАС України, Кодекс). Одночасно судом витребувано у сторін додаткові письмові докази, необхідні для розгляду справи (а.с.31-32).
Ухвалою від 11.07.2024 судом витребувано у Перевозенської гімназії імені професора Ігоря Андрухіва Войнилівської селищної ради Калуського району Івано-Франківської області та у Відділу освіти Войнилівської селищної ради Калуського району Івано-Франківської області письмові докази (а.с.33-34).
Войнилівська селищна рада через Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему скерувала до суду заяву із приміткою "Документ сформований в системі "Електронний суд" 17.07.2025", яку зареєстровано в суді 17.07.2025 за вх.№19133/25 (а.с.42-44). Коментована заява також надійшла на адресу суду без її повторної реєстрації (а.с.45-46).
У коментованій заяві Войнилівська селищна зазначила, що не може надати інформацію про роботу ОСОБА_1 в Перевозецькій гімназії імені Ігора Андрухіва Войнилівської селищної ради Калуського району Івано-Франківської області (за період від дня прийняття на роботу по дату звільнення, в тому числі станом на 10.10.2022) так, як дані документи зберігаються у закладі освіти. Термін передачі в архів даних документі ще не настав.
Відповідач скористався правом на подання відзиву. Так, Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області скерувало до суду відзив від 25.07.2025 за №0900-0802-9/37632 на позовну заяву, реєстрацію якого проведено судом 30.07.2025 за вх.№20292/25 (а.с.47-104). Орган пенсійного забезпечення заперечив проти доводів та мотивів ОСОБА_1 , викладених у позовній заяві, вказує на їх безпідставність та необґрунтованість, з огляду на таке.
Відповідно до пункту 71 розділу ХV Закону №1058-IV особам, які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів "е"-"ж" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію, при призначенні пенсії за віком виплачується грошова допомога, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі їх десяти місячних пенсій станом на день її призначення.
Згідно трудової книжки НОМЕР_1 позивач працював з 12.03.1986 по 01.09.1988 вчителем музики Перевозецької ВШ, з 02.09.1988 по 01.09.2002 викладачем Калуської ДМШ №1, з 02.09.2002 по 27.01.2006 вчителем музики Перевозецької ЗОШ, з 27.01.2006 по 15.10.2019 бібліотекарем Перевозецької ЗОШ, з 16.12.2019 по дату досягнення пенсійного віку - асистентом вчителя Перевозецької гімназії. Переліком закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.1993 за №909, посада асистента вчителя в загальноосвітніх навчальних закладах не передбачена. Оскільки на день виповнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону №1058-IV позивач не працював в закладах та установах державної або комунальної форм власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів "е"-"ж" статті 55 Закону №1788-ХІІ, права на грошову допомогу у розмірі десяти місячних пенсій у позивача немає. Просить відмовити в задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
На виконання вимог ухвали суду від 11.07.2025 Перевозецька гімназія імені професора Ігоря Андрухіва Войнилівської селищної ради Калуського району скерувала на адресу суду заяву, яку разом із долученими документами зареєстровано судом 04.08.2025 за вх.№20727/25 (а.с.105-159).
Розглянувши матеріали адміністративної справи, вивчивши адміністративний позов, відзиви на позовну заяву, дослідивши і оцінивши зібрані по справі докази, в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд встановив наступні обставини.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області та з 11.10.2022 отримує пенсію за віком призначену відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 за №1058-IV, що засвідчується матеріалами пенсійної справи №092850017009 та не заперечується сторонами (а.с.49-102).
Позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області із заявою, в якій просив надати інформацію про виплату грошової допомоги в розмірі 10 місячних пенсій.
Матеріали адміністративної справи позбавлені копії заяви ОСОБА_1 до відповідача із відповідною заявою, натомість обставина такого звернення не заперечується сторонами.
Обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання. Обставини, які визнаються учасниками справи, зазначаються в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їх представників (частина 1 статті 78 КАС України).
Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області за результатами розгляду звернення позивача листом від 15.08.2023 за №7579-7449/Я-02/8-0900/23 повідомило останнього про те, що відповідно до трудової книжки серії НОМЕР_1 ОСОБА_1 працював з 12.03.1986 по 01.09.1988 вчителем музики Перевозецької ВШ, з 02.09.1988 по 01.09.2002 викладачем Калуської ДМШ №1, з 02.09.2002 по 27.01.2006 вчителем музики Перевозецької ЗОШ, з 27.01.2006 по 15.10.2019 бібліотекарем Перевозецької ЗОШ, з 16.12.2019 по дату досягнення пенсійного віку - асистентом вчителя Перевозецької гімназії.
Переліком закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.1993 за №909 посада асистента вчителя в загальноосвітніх навчальних закладах не передбачена.
Також зазначено, що оскільки на день виповнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону №1058-IV позивач не працював в закладах та установах державної або комунальної форм власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів "е"-"ж" статті 55 Закону №1788-ХІІ, то у ОСОБА_1 відсутнє право на грошову допомогу у розмірі десяти місячних пенсій.
До заяви не надавались жодні додаткові (уточнюючі) документи про стаж роботи, а також до страхового стажу не зараховано період роботи з 01.11.2014 по 31.08.2015 у зв'язку з тим, що в даних системи персоніфікованого обліку страхових внесків відсутня інформація нарахування заробітної плати (а.с.9-10).
Згідно останнього наявного в матеріалах пенсійної справи розрахунку стажу (Форма РС-право) до страхового стажу ОСОБА_1 зараховано періоди:
- з 27.10.1980 по 31.08.1982 військова служба строкова;
- з 01.09.1982 по 11.03.1986 навчання у вищих/середніх навчальних закладах;
- з 12.03.1986 по 01.09.1988;
- з 02.09.1988 по 02.09.2002;
- з 03.09.2002 по 31.12.2003;
- з 01.01.2004 по 31.10.2014;
- з 01.09.2015 по 31.12.2017;
- з 01.01.2018 по 31.12.2020;
- з 01.01.2021 по 31.10.2022;
- з 01.11.2022 по 30.11.2022;
- з 01.12.2022 по 31.08.2024.
Всього страховий стаж позивача склав 42 роки 07 місяців 22 дні (а.с.73).
Вважаючи протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо відмови у виплаті грошової допомоги у розмірі 10 місячних пенсій станом на день призначення, ОСОБА_1 звернувся з цим позовом до суду з метою захисту свого порушеного права на отримання такої грошової допомоги.
Надаючи правову оцінку публічно-правовим відносинам, суд виходить із наступних підстав та мотивів.
У відповідності до вимог пункту 3 частини 1 статті 244 КАС України, визначаючи яку правову норму слід застосувати до спірних правовідносин суд зазначає, що при вирішенні даної справи керується нормами Законів та підзаконних нормативно-правових актів в тій редакції, яка чинна на момент виникнення чи дії конкретної події, обставини і врегулювання відповідних відносин.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.
Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг визначає Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV від 09.07.2003 (надалі по тексту також - Закон №1058-IV).
За змістом пункту 1 частини 1 статті 8 Закону №1058-IV, право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.
Частиною 1 статті 24 Закону №1058-IV страховий стаж визначено як період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (частина 2 статті 24 Закону №1058).
Приписами пункту 71розділу ХV "Прикінцеві положення" Закону №1058-IV визначено, що особам, які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів "е"-"ж" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію, при призначенні пенсії за віком виплачується грошова допомога, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі їх десяти місячних пенсій станом на день її призначення.
Виплата зазначеної грошової допомоги здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.
Порядок обчислення стажу, який дає право на призначення грошової допомоги, та механізм виплати цієї допомоги встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту "е" статті 55 Закону №1788-ХІІ (в редакції, чинній на час призначення позивачу пенсії), передбачено, що право на пенсію за вислугу років мають працівники освіти, охорони здоров'я та соціального забезпечення незалежно від віку за наявності спеціального стажу роботи за переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України, станом на 1 квітня 2015 року - не менше 25 років та після цієї дати: з 1 квітня 2022 року по 31 березня 2023 року - не менше 29 років.
Кабінет Міністрів України постановою від 23.11.2011 за №1191 затвердив Порядок обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги, та її виплати, який визначає умови обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги відповідно до пункту 71 Розділу ХV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (надалі по тексту також - Порядок №1191).
За приписами пункту 2 Порядку №1191, до страхового стажу, який визначає право на виплату грошової допомоги, зараховуються періоди роботи в закладах та установах державної та комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів "е" і "ж" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", що передбачені, зокрема, Переліком закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.1993 за №909 "Про перелік закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років" (надалі по тексту також - Перелік №909, Перелік від 04.11.1993 за №909).
Пунктом 5 Порядку №1191 передбачено, що грошова допомога надається особам, яким починаючи з 1 жовтня 2011 року призначається пенсія за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 зазначеного Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів "е"-"ж" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію.
Для визначення розміру грошової допомоги враховується місячний розмір пенсії, обчислений згідно із статтями 27 і 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", станом на день її призначення (пункт 6 Порядку №1911).
Згідно пункту 7 Порядку №1911 виплата грошової допомоги здійснюється органами Пенсійного фонду України одноразово у розмірі десяти місячних пенсій за рахунок коштів Державного бюджету України одночасно з першою виплатою пенсії, яка призначена до виплати.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що право особи на отримання грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій пов'язується з наявністю у неї необхідного спеціального страхового стажу (35 років для чоловіків) роботи на певних визначених законодавством посадах й вихід на пенсію саме з цих посад в закладах та установах державної та комунальної форми власності, а також неотримання такою особою до моменту виходу на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" будь-якого іншого виду пенсії.
Як з'ясовано судом, ОСОБА_1 вперше призначено пенсію за віком з 11.10.2022. До цього часу позивач не отримував будь-якого іншого виду пенсії. Відповідачем не наведено жодних доводів які б спростовували дану обставину.
Згідно наявної в матеріалах справи трудової книжки серії НОМЕР_1 від 12.03.1986 (а.с.77-84), позивач, серед іншого:
- з 12.03.1986 призначений на посаду вчителя музики і співу Перевозецької восьмирічної школи Калуського району Івано-Франківської області;
- з 01.09.1988 звільнений за власним бажанням;
- з 01.08.1988 прийнятий на роботу викладачем класу співу в Калуську ДМШ №1;
- з 02.09.2002 звільнений з роботи за власним бажанням;
- з 02.09.2002 призначений на посаду вчителя музики Перевозецької загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів;
- з 02.09.2002 прийнятий на роботу викладачем по класу духових інструментів за сумісництвом в Калуську ДМШ №1;
- з 27.01.2006 призначений на посаду бібліотекара Перевозецької загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів;
- 25.03.2009 підтверджено кваліфікаційну категорію "спеціаліст";
- 28.03.2014 відповідає посаді, яку займає, підтверджено кваліфікаційну категорію "спеціаліст";
- 26.03.2019 присвоєно кваліфікаційну категорію "спеціаліст ІІ категорії";
- 26.03.2019 Перевозецьку ЗОШ І-ІІ ступенів перейменовано у Перевозецьку гімназію;
- з 16.10.2019 призначений на посаду асистента вчителя;
- 25.03.2021 відповідає займаній посаді присвоєно 11 тарифікаційний розряд;
- 12.11.2021 Перевозецьку гімназію перейменовано на Перевозецьку гімназію імені професора Ігоря Андрухіва Войнилівської селищної ради Калуського району Івано-Франківської області.
Перевозецька гімназія імені професора Ігоря Андрухіва Войнилівської селищної ради Калуського району Івано-Франківської області надала інформацію згідно якої на підставі наказів №4-к від 01.06.2004, №9-к від 01.01.2005, №16 від 30.05.2006, №13 від 31.05.2007, №29-к від 17.06.2008, №83-к від 19.05.2009, №131-к від 04.06.2010, №162-к від 25.05.2011, №235-к від 01.06.2012, №245-к від 03.06.2013, №328-к від 16.10.2014, №461-к від 08.09.2016, №60 від 14.06.2017, №106-к від 22.05.2019, №29-к віл 22.05.2020, №54 від 10.06.2022, №78-к від 19.07.2022, №107 від 03.10.2022, ОСОБА_1 надавались відпустки, як вчителю музичного мистецтва (музики), а також надавались щорічні грошові винагороди педагогічним працівникам школи за сумлінну працю і зразкове виконання службових обов'язків у 2016-2017 роках та 2022 році (а.с.108-157).
В силу правового регулювання, встановленого приписами розділу 1 "Освіта" Переліку №909, право на пенсію за вислугу років мають зокрема учителі які працюють у загальноосвітніх навчальних закладах.
Зі змісту трудової книжки ОСОБА_1 серії НОМЕР_1 від 12.03.1986, слідує, що позивач з 12.03.1986 по 01.09.1988 працював на посаді вчителя музики і співу Перевозецької восьмирічної школи Калуського району Івано-Франківської області, а з 02.09.2002 призначений на посаду в вчителя музики Перевозецької загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів, де працював станом на день призначення пенсії, що засвідчується додатково наказами №4-к від 01.06.2004, №9-к від 01.01.2005, №16 від 30.05.2006, №13 від 31.05.2007, №29-к від 17.06.2008, №83-к від 19.05.2009, №131-к від 04.06.2010, №162-к від 25.05.2011, №235-к від 01.06.2012, №245-к від 03.06.2013, №328-к від 16.10.2014, №461-к від 08.09.2016, №60 від 14.06.2017, №106-к від 22.05.2019, №29-к віл 22.05.2020, №54 від 10.06.2022, №78-к від 19.07.2022, №107 від 03.10.2022 (а.с.108-157).
Трудова книжка ОСОБА_1 серії НОМЕР_1 від 12.03.1986 позбавлена інформації про те, що позивача звільнено із займаної посади вчителя музики Перевозецької гімназії, такої інформації не надала суду також Перевозецька гімназія імені професора Ігоря Андрухіва Войнилівської селищної ради Калуського району Івано-Франківської області.
Відтак, суд дійшов висновку, що, як на момент призначення пенсії (11.10.2022) так і на момент досягнення пенсійного віку встановленого статтею 26 Закону №1058-IV 60 років (10.10.2022) позивач працював в закладі комунальної форми власності на посаді, робота на якій дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів "е" статті 55 Закону №1788-ХІІ.
Згідно останнього наявного в матеріалах пенсійної справи розрахунку стажу (Форма РС-право) до страхового стажу ОСОБА_1 зараховано періоди:
- з 27.10.1980 по 31.08.1982 військова служба строкова;
- з 01.09.1982 по 11.03.1986 навчання у вищих/середніх навчальних закладах;
- з 12.03.1986 по 01.09.1988;
- з 02.09.1988 по 02.09.2002;
- з 03.09.2002 по 31.12.2003;
- з 01.01.2004 по 31.10.2014;
- з 01.09.2015 по 31.12.2017;
- з 01.01.2018 по 31.12.2020;
- з 01.01.2021 по 31.10.2022;
- з 01.11.2022 по 30.11.2022;
- з 01.12.2022 по 31.08.2024.
Всього страховий стаж позивача склав 42 роки 07 місяців 22 дні (а.с.73).
Розрахунок стажу (Форма РС-право) (а.с.73) позбавлений відомостей врахування органом пенсійного забезпечення жодного періоду роботи позивача із проставленням відмітки "працівник освіти. соцзабезпечення".
Позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області із заявою, в якій просив надати інформацію про виплату грошової допомоги в розмірі 10 місячних пенсій.
Матеріали адміністративної справи позбавлені копії заяви ОСОБА_1 до відповідача із відповідною заявою, натомість обставина такого звернення не заперечується сторонами.
Обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання. Обставини, які визнаються учасниками справи, зазначаються в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їх представників (частина 1 статті 78 КАС України).
Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області за результатами розгляду звернення позивача листом від 15.08.2023 за №7579-7449/Я-02/8-0900/23 повідомило останнього про те, що відповідно до трудової книжки серії НОМЕР_1 ОСОБА_1 працював з 12.03.1986 по 01.09.1988 вчителем музики Перевозецької ВШ, з 02.09.1988 по 01.09.2002 викладачем Калуської ДМШ №1, з 02.09.2002 по 27.01.2006 вчителем музики Перевозецької ЗОШ, з 27.01.2006 по 15.10.2019 бібліотекарем Перевозецької ЗОШ, з 16.12.2019 по дату досягнення пенсійного віку - асистентом вчителя Перевозецької гімназії.
Переліком закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.1993 за №909 посада асистента вчителя в загальноосвітніх навчальних закладах не передбачена.
Також зазначено, що оскільки на день виповнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону №1058-IV позивач не працював в закладах та установах державної або комунальної форм власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів "е"-"ж" статті 55 Закону №1788-ХІІ, то у ОСОБА_1 відсутнє право на грошову допомогу у розмірі десяти місячних пенсій.
Зі змісту листа Управління від 15.08.2023 за №7579-7449/Я-02/8-0900/23 слідує, що єдиною підставою відмови ОСОБА_1 в нарахуванні та виплаті грошової допомоги відповідно до пункту 71 Розділу ХV "Прикінцеві положення" Закону №1058-IV є обставина того, що на день виповнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону №1058-IV позивач не працював в закладах та установах державної або комунальної форм власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів "е"-"ж" статті 55 Закону №1788-ХІІ.
Вище по тексту судом зроблено висновок про те, що, як на момент призначення пенсії (11.10.2022) так і на момент досягнення пенсійного віку встановленого статтею 26 Закону №1058-IV 60 років (10.10.2022) позивач працював в закладі комунальної форми власності на посаді, робота на якій дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів "е" статті 55 Закону №1788-ХІІ, а саме на посаді вчителя музики Перевозецької гімназії імені професора Ігоря Андрухіва Войнилівської селищної ради Калуського району Івано-Франківської області.
Таким чином, є безпідставними доводи Управління про те, що ОСОБА_1 станом на день виповнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону №1058-IV (10.10.2022) не працював в закладах та установах державної або комунальної форм власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів "е"-"ж" статті 55 Закону №1788-ХІІ.
Для нарахування та виплати грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі їх десяти місячних пенсій станом на день її призначення передбаченої пунктом 71розділу ХV "Прикінцеві положення" Закону №1058-IV необхідно одночасне дотримання трьох умов, а саме:
(1) станом на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону працювати в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів "е"-"ж" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення";
(2) наявність страхового стажу для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів "е"-"ж" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення";
(3) не отримання будь-якої пенсії до призначення пенсії за віком.
У позовній заяві ОСОБА_1 ставить питання необхідності зарахування до стажу роботи, що дає право на призначення грошової допомоги в розмірі десяти місячних пенсій згідно з пунктом 71 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону №1058-IV період роботи з 27.01.2006 по дату виходу на пенсію (11.10.2022) на посаді вчителя музики, а також період роботи на посаді асистента вчителя.
Згідно останнього наявного в матеріалах пенсійної справи розрахунку стажу (Форма РС-право) до страхового стажу ОСОБА_1 зараховано періоди:
- з 27.10.1980 по 31.08.1982 військова служба строкова;
- з 01.09.1982 по 11.03.1986 навчання у вищих/середніх навчальних закладах;
- з 12.03.1986 по 01.09.1988;
- з 02.09.1988 по 02.09.2002;
- з 03.09.2002 по 31.12.2003;
- з 01.01.2004 по 31.10.2014;
- з 01.09.2015 по 31.12.2017;
- з 01.01.2018 по 31.12.2020;
- з 01.01.2021 по 31.10.2022;
- з 01.11.2022 по 30.11.2022;
- з 01.12.2022 по 31.08.2024.
Всього страховий стаж позивача склав 42 роки 07 місяців 22 дні (а.с.73).
Записами трудової книжки серії НОМЕР_1 від 12.03.1986 (а.с.77-84), підтверджується, що позивач, серед іншого:
- з 12.03.1986 призначений на посаду вчителя музики і співу Перевозецької восьмирічної школи Калуського району Івано-Франківської області;
- з 01.09.1988 звільнений за власним бажанням;
- з 01.08.1988 прийнятий на роботу викладачем класу співу в Калуську ДМШ №1;
- з 02.09.2002 звільнений з роботи за власним бажанням;
- з 02.09.2002 призначений на посаду вчителя музики Перевозецької загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів;
- з 02.09.2002 прийнятий на роботу викладачем по класу духових інструментів за сумісництвом в Калуську ДМШ №1;
- з 27.01.2006 призначений на посаду бібліотекара Перевозецької загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів;
- 25.03.2009 підтверджено кваліфікаційну категорію "спеціаліст";
- 28.03.2014 відповідає посаді, яку займає, підтверджено кваліфікаційну категорію "спеціаліст";
- 26.03.2019 присвоєно кваліфікаційну категорію "спеціаліст ІІ категорії";
- 26.03.2019 Перевозецьку ЗОШ І-ІІ ступенів перейменовано у Перевозецьку гімназію;
- з 16.10.2019 призначений на посаду асистента вчителя;
- 25.03.2021 відповідає займаній посаді присвоєно 11 тарифікаційний розряд;
- 12.11.2021 Перевозецьку гімназію перейменовано на Перевозецьку гімназію імені професора Ігоря Андрухіва Войнилівської селищної ради Калуського району Івано-Франківської області.
Перевозецька гімназія імені професора Ігоря Андрухіва Войнилівської селищної ради Калуського району Івано-Франківської області надала інформацію згідно якої на підставі наказів №4-к від 01.06.2004, №9-к від 01.01.2005, №16 від 30.05.2006, №13 від 31.05.2007, №29-к від 17.06.2008, №83-к від 19.05.2009, №131-к від 04.06.2010, №162-к від 25.05.2011, №235-к від 01.06.2012, №245-к від 03.06.2013, №328-к від 16.10.2014, №461-к від 08.09.2016, №60 від 14.06.2017, №106-к від 22.05.2019, №29-к віл 22.05.2020, №54 від 10.06.2022, №78-к від 19.07.2022, №107 від 03.10.2022, ОСОБА_1 надавались відпустки, як вчителю музичного мистецтва (музики), а також надавались щорічні грошові винагороди педагогічним працівникам школи за сумлінну працю і зразкове виконання службових обов'язків у 2016-2017 роках та 2022 році (а.с.108-157).
Відповідно до розділу 1 "Освіта" Переліку №909 робота в загальноосвітніх навчальних закладах на посадах учителів, логопедів, вчителі-логопедів, музичні і вчителі-дефектологи, викладачі, сурдопедагоги, тифлопедагоги, вихователі, завідуючі та інструктори слухових кабінетів, директори, завідуючі, їх заступники з навчально-виховної (навчальної, виховної), навчально-виробничої частини або роботи з виробничого навчання, завідуючі навчальною і навчально-виховною частиною, завідувачі філіями, їх заступники з навчально-виховної (навчальної, виховної) роботи, соціальні педагоги (організатори позакласної та позашкільної виховної роботи з дітьми), практичні психологи, педагоги-організатори, майстри виробничого навчання, керівники гуртків, секцій, студій та інших форм гурткової роботи дає право на пенсію за вислугу років.
Таким чином, підлягає врахуванню до стажу роботи, що дає право на призначення грошової допомоги в розмірі десяти місячних пенсій згідно з пунктом 71 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону №1058-IV період роботи ОСОБА_1 з 12.03.1986 по 01.09.1988 на посаді вчителя музики Перевозецької загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів, з 02.09.2002 по 31.10.2014 та з 01.09.2015 по 31.08.2024 на посаді вчителя музики Перевозецької гімназії імені професора Ігоря Андрухіва Войнилівської селищної ради Калуського району Івано-Франківської області.
Період роботи ОСОБА_1 з 01.11.2024 по 31.08.2015 на посаді вчителя музики Перевозецької гімназії імені професора Ігоря Андрухіва Войнилівської селищної ради Калуського району Івано-Франківської області не підлягає до врахування до стажу роботи, що дає право на призначення грошової допомоги в розмірі десяти місячних пенсій, оскільки такий не враховано до страхового стажу останнього.
Згідно наказу №328-к від 16.10.2024 бібліотекару школи (0,5 ставки), вчителю музичного мистецтва ОСОБА_1 надано відпустку по догляду за дитиною до досягнення нею 3-х річного віку (а.с.123).
Відповідно до пункту 8 статті 11 Закону №1058-IV загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню підлягають, зокрема, особи, які доглядають за дитиною до досягнення нею трирічного віку та відповідно до закону отримують допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та/або при народженні дитини, при усиновленні дитини.
Разом з тим, у позовній заяві ОСОБА_1 не ставить питання про врахування до страхового стажу періоду догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 01.11.2024 по 31.08.2015, відтак спір про врахування до страхового стажу зазначеного періоду між сторонами не виник, а тому у суду відсутні підстави для його вирішення.
Стосовно доводів ОСОБА_1 про необхідність врахування до стажу роботи, що дає право на призначення грошової допомоги в розмірі десяти місячних пенсій періоду роботи на посаді асистента вчителя, то суд керується наступними мотивами.
Постановою Кабінету Міністрів України від 14.06.2000 за №963 затверджено Перелік посад педагогічних та науково-педагогічних працівників (надалі по тексту також - Перелік №963).
Відповідно пункту 4 Переліку №963 до посад педагогічних працівників відносяться вчителі всіх спеціальностей (у тому числі вчитель-дефектолог, вчитель-логопед), викладачі всіх спеціальностей, асистент вчителя, асистент вчителя-реабілітолога, асистент викладача, старший викладач закладу фахової передвищої освіти, старший майстер закладу професійної (професійно-технічної) освіти, майстер виробничого навчання, асистент майстра виробничого навчання, педагог професійного навчання, керівник фізичного виховання, старший вихователь, вихователь, асистент вихователя, вихователь-методист, музичний керівник, інструктор з фізичної культури (фізкультури), методист, педагог-організатор, практичний психолог, соціальний педагог, соціальний педагог по роботі з дітьми з інвалідністю, логопед закладів охорони здоров'я та соціального захисту, керівник гуртка (секції, студії, інших форм гурткової роботи); концертмейстер, художній керівник, культорганізатор, акомпаніатор, інструктор з праці, інструктор слухового кабінету, перекладач-дактилолог, екскурсовод, інструктор з туризму закладу освіти; старший керівник та керівник туристських груп (походу, екскурсії, експедиції) закладу позашкільної освіти; голова циклової комісії закладу фахової передвищої освіти; фахівець (консультант) інклюзивно-ресурсного центру; консультант, психолог центру професійного розвитку педагогічних працівників; помічник директора з режиму, старший черговий з режиму, черговий з режиму закладу освіти для осіб, які потребують соціальної допомоги і реабілітації.
Отже, робота на посаді асистента вчителя може бути зарахованою до стажу роботи, що дає право на призначення грошової допомоги в розмірі десяти місячних пенсій згідно з пунктом 71 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону №1058-IV, однак суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Згідно наказу Перевозецької гімназії від 16.10.2019 за №136, ОСОБА_1 призначено асистентом вчителя з учнем 5 класу Гурніцьким Денисом з 16.10.2019 (а.с.129).
Також Перевозецькою гімназією наказом №138 від 16.10.2019 внесено зміни до тарифікації, зокрема, вирішено забрати у ОСОБА_2 (0,4 ставки) асистента вчителя 5 класу, а додати ОСОБА_1 (а.с.128).
Верховний Суд у постанові від 21.10.2019 у справі №295/8391/15-а сформував правовий висновок про те, що робота за сумісництвом підлягає зарахуванню як робота, яка передбачена у Переліку закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, а відтак і право на отримання грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій відповідно до пункту 71 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Такої ж позиції притримувався Верховний Суд при застосуванні норми пункту 71 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у постановах від 30.01.2019 у справі №442/456/17 та від 05.03.2019 у справі №686/9307/17.
Крім того, Велика Палата Верховного Суду у постанові від 30.01.2019 у справі №442/456/17 звернула увагу, що сумісництвом є виконання працівником, крім основної, іншої регулярної оплачуваної роботи на умовах трудового договору у вільний від основної роботи час на тому самому або іншому підприємстві, в установі, організації. Загальна тривалість роботи за сумісництвом протягом місяця не повинна перевищувати половини місячної норми робочого часу, тобто, працівник може працювати за сумісництвом не більше, ніж на 0,5 ставки.
Також, судом при розгляді даної справи враховано, що Велика Палата Верховного Суду вирішуючи спори, пов'язані із застосуванням постанови Кабінету Міністрів України "Про перелік закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років" №909 від 04.11.1993, дійшла висновків про недопустимість формальних (дискримінаційних) підходів органів ПФУ до реалізації особою конституційного права на соціальний захист при наявності підтвердженого стажу роботи у закладах і установах освіти, охорони здоров'я та соціального захисту.
Така позиція Великої Палати Верховного Суду була висловлена у постановах від 29.08.2018 у справі №492/446/15-а, від 30.01.2019 у справі №876/5312/17 та від 13.02.2019 у справі №233/4308/17.
Аналізуючи наведене вище по тексту, суд дійшов висновку що періоди роботи за сумісництвом підлягає зарахуванню до спеціального стажу роботи, що дає право на призначення грошової допомоги в розмірі десяти місячних пенсій згідно з пунктом 71 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону №1058-IV.
Разом з тим, судом вище по тексту судового рішення зроблено висновок про те, що підлягає врахуванню до стажу роботи, що дає право на призначення грошової допомоги в розмірі десяти місячних пенсій згідно з пунктом 71 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону №1058-IV період роботи ОСОБА_1 з 01.09.2015 по 31.08.2024 на посаді вчителя музики Перевозецької гімназії імені професора Ігоря Андрухіва Войнилівської селищної ради Калуського району Івано-Франківської області.
Оскільки в період з 16.10.2019 позивач здійснював трудову діяльність за сумісництвом на посаді асистента вчителя, а судом зроблено висновок про те, що за вказаний період підлягає врахуванню його робота за основним місцем роботи, то робота за сумісництвом не підлягає зарахуванню до стажу роботи, що дає право на призначення грошової допомоги в розмірі десяти місячних пенсій, оскільки чинним законодавством не передбачено можливості зарахування одного і того самого періоду більше одного разу.
Слід вкотре зазначити, що відповідно до пункту 71 розділу ХV "Прикінцеві положення" Закону №1058-IV особам, які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів "е"-"ж" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію, при призначенні пенсії за віком виплачується грошова допомога, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі їх десяти місячних пенсій станом на день її призначення.
Зважаючи на коментовані обставини, є достатньою і самостійною підставою вважати, що орган пенсійного забезпечення у спірному випадку не вжив належних заходів, не вчинив достатніх владно-управлінських дій з метою перевірки і надання правової оцінки наявності чи відсутності у позивача необхідно стажу, який дає право на призначення грошової допомоги в розмірі десяти місячних пенсій згідно з пунктом 71 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону №1058-IV, а відтак такі дії суб'єкта скарження є протиправними.
При цьому, обираючи ефективний спосіб захисту порушеного права, та періоду, що підлягає захисту, суд керується такими мотивами.
В адміністративному позові ОСОБА_1 просить суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо відмови у виплаті грошової допомоги у розмірі 10 місячних пенсій станом на день призначення;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області зарахувати до стажу, який дає право на призначення пенсії за вислугу років період роботи в Перевозецькій ЗОШ (Перевозецькій гімназії імені професора Ігоря Андрухіва) на посаді вчителя музики з 27.01.2006 по дату виходу на пенсію, а також період роботи на посаді асистента вчителя;
- зобов'язати нарахувати і виплатити грошовому допомогу у розмірі десяти місячних пенсій станом на день призначення пенсії за віком.
За змістом частини 1 статті 58 Закону №1058-IV пенсійний фонд є органом, який здійснює керівництво та управління солідарною системою, загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та медичним страхуванням, забезпечує збирання, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та готує документи для її виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування виплати пенсій, допомоги на поховання, виплат за видами загальнообов'язкового державного соціального страхування, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішує питання, пов'язані з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснює адміністративне управління Накопичувальним фондом, соціальні та інші виплати, передбачені законодавством України, та інші функції, передбачені цим Законом, Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" та статутом Пенсійного фонду.
Так, питання перерахунку пенсії є дискреційним повноваженням та виключною компетенцією уповноваженого органу.
Дискреційні повноваження - це сукупність прав та обов'язків органів державної влади та місцевого самоврядування, осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що надають можливість на власний розсуд визначити повністю або частково вид і зміст управлінського рішення, яке приймається, або можливість вибору на власний розсуд одного з декількох варіантів управлінських рішень, передбачених проектом нормативно-правового акта.
Отже, дискреційне право органу виконавчої влади та місцевого самоврядування, осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування обумовлене певною свободою (тобто вільним, або адміністративним, розсудом) в оцінюванні та діях, у виборі одного з варіантів рішень та правових наслідків.
Наділивши державні органи та осіб, уповноважених на виконання функцій держави дискреційними повноваженнями, законодавець надав відповідному органу держави та особам уповноважених на виконання функцій держави певну свободу розсуду при прийнятті управлінського рішення.
За таких обставин, адміністративний суд не може підміняти інший орган державної влади та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які законодавством віднесені до компетенції цього органу державної влади.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення (частини 1, 2 статті 77 КАС України).
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Суд за правилами статті 90 КАС України оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
В силу вимог частини 2 статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Водночас, суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень (частина 2 статті 9 КАС України).
У разі задоволення позову суд, застосовуючи припису пункту 10 частина 2 статті 245 КАС України, може прийняти рішення про інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.
У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні (абзац 2 частини 4 статті 245 КАС України).
Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, зважаючи на встановлення у справі не виконання відповідачем при розгляді заяви позивача власних повноважень в належному і повному обсязі, суд дійшов висновку, що ефективним способом відновлення порушених відповідачем прав позивача буде:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо відмови ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку пенсії відповідно до пункту 71 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 за №1058-IV;
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо неврахування ОСОБА_1 до стажу роботи, що дає право на призначення грошової допомоги в розмірі десяти місячних пенсій згідно з пунктом 71 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 за №1058-IV періодів роботи з 12.03.1986 по 01.09.1988 на посаді вчителя музики Перевозецької загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів, з 02.09.2002 по 31.10.2014 та з 01.09.2015 по 31.08.2024 на посаді вчителя музики Перевозецької гімназії імені професора Ігоря Андрухіва Войнилівської селищної ради Калуського району Івано-Франківської області;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області зарахувати ОСОБА_1 до стажу роботи, що дає право на призначення грошової допомоги в розмірі десяти місячних пенсій згідно з пунктом 7-1 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 за №1058-IV періоди роботи з 27.01.2006 по 31.10.2014 та з 01.09.2015 по 11.10.2022 на посаді вчителя музики Перевозецької гімназії імені професора Ігоря Андрухіва Войнилівської селищної ради Калуського району Івано-Франківської області;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 , за наслідками розгляду якої сформовано лист від 15.08.2023 за №7579-7449/Я-02/8-0900/23, про призначення і виплату грошової допомоги в розмірі десяти місячних пенсій згідно з пунктом 71 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 за №1058-IV, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Підсумовуючи свої висновки, суд вважає, що позов належить задовольнити частково.
Інші сформовані позовні вимоги та їх формулювання, на переконання суду, поглинаються (враховуються) при вирішенні даного спору, за сформованими вище висновками і вирішення спору по суті.
Розподіляючи між сторонами судові витрати суд зазначає, що відповідно до частини 1 статті 132 КАС України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.
Позивачем сплачено судовий збір за подання до суду адміністративного позову немайнового характеру в розмірі 1211,20 гривень, підтвердженням чого є наявна в матеріалах справи квитанція №1804-8593-8334-3125 від 03.07.2025 (а.с.11).
При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог (частина 3 статті 139 КАС України).
Враховуючи те, що спірні правовідносини виникли з вини Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, то з останнього підлягають стягненню за рахунок його бюджетних асигнувань на користь позивача понесені ним судові витрати по оплаті судового збору в розмірі 302,80 гривень, що пропорційно становить 25 відсотків задоволених позовних вимог від загального розміру сплаченого судового збору.
На підставі статті 1291 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо відмови ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку пенсії відповідно до пункту 71 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 за №1058-IV.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо неврахування ОСОБА_1 до стажу роботи, що дає право на призначення грошової допомоги в розмірі десяти місячних пенсій згідно з пунктом 71 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 за №1058-IV періоду роботи з 12.03.1986 по 01.09.1988 на посаді вчителя музики Перевозецької загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів, з 02.09.2002 по 31.10.2014 та з 01.09.2015 по 31.08.2024 на посаді вчителя музики Перевозецької гімназії імені професора Ігоря Андрухіва Войнилівської селищної ради Калуського району Івано-Франківської області.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області зарахувати ОСОБА_1 до стажу роботи, що дає право на призначення грошової допомоги в розмірі десяти місячних пенсій згідно з пунктом 71 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 за №1058-IV період роботи з 27.01.2006 по 31.10.2014 та з 01.09.2015 по 11.10.2022 на посаді вчителя музики Перевозецької гімназії імені професора Ігоря Андрухіва Войнилівської селищної ради Калуського району Івано-Франківської області.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 , за наслідками розгляду якої прийнято рішення у формі листа від 15.08.2023 за №7579-7449/Я-02/8-0900/23, про призначення і виплату грошової допомоги в розмірі десяти місячних пенсій згідно з пунктом 71 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 за №1058-IV, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
В задоволенні решти вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (ідентифікаційний код юридичної особи 20551088) на користь ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 302,80 гривень (триста дві гривні вісімдесят копійок).
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Учасники справи:
позивач - ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ), АДРЕСА_1 ;
відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (ідентифікаційний код юридичної особи 20551088), вул. Січових Стрільців, 15, м.Івано-Франківськ, 76018.
Суддя Чуприна О.В.