Рішення від 07.08.2025 по справі 300/3242/25

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"07" серпня 2025 р. справа № 300/3242/25

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Чуприни О.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Регіонального сервісного центру Головного сервісного центру МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях (філія ГСЦ МВС) про визнання дій протиправними щодо відмови у підготовці та видачі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії за вислугу років станом на 01.01.2023, із зазначенням надбавки за особливості проходження служби 50% та премії у розмір 430% та зобов'язання підготувати і надати до органу пенсійного забезпечення таку довідку станом на 01.01.2023, із зазначенням надбавки за особливості проходження служби 50% та премії у розмір 430%, для здійснення перерахунку пенсії в разі втрати годувальника з 01.02.2023, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (надалі по тексту також - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся в суд із адміністративним позовом до Регіонального сервісного центру Головного сервісного центру МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях (філія ГСЦ МВС) (надалі по тексту також - відповідач, уповноважений орган, Регіональний СЦ ГСЦ МВС в областях, РСЦ ГСЦ МВС в областях), про визнання дій протиправними щодо відмови у підготовці та видачі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії в разі втрати годувальника станом на 01.01.2023, із зазначенням надбавки за особливості проходження служби 50% та премії у розмір 430% та зобов'язання підготувати і надати до органу пенсійного забезпечення таку довідку станом на 01.01.2023, із зазначенням надбавки за особливості проходження служби 50% та премії у розмір 430%, для здійснення перерахунку пенсії в разі втрати годувальника з 01.02.2023.

Підставою звернення ОСОБА_1 із вказаним позовом є протиправна, на переконання позивача, відмова Регіонального сервісного центру Головного сервісного центру МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях (філія ГСЦ МВС) в підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області нової довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 із визначенням посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, в тому числі надбавки за особливості проходження служби 50% та премії 430%, для здійснення обчислення та перерахунку пенсії з 01.02.2023.

Позовні вимоги мотивовані тим, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 за №2262-ХІІ (надалі по тексту також - Закон №2262-ХІІ). Позивач звернувся до Регіонального сервісного центру Головного сервісного центру МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях із заявою про видачу довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 у відповідності до вимог статті 43 і 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 за №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу, окладу за спеціальним військовим званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023 на відповідний тарифний коефіцієнт згідно постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 за №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб". У відповідь на таку заяву, ОСОБА_1 отримав відмову.

Вказана відмова була предметом судового розгляду, так, рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 13.11.2023 у справі №300/4225/23 зобов'язано Регіональний сервісний центр Головного сервісного центру МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях видати позивачу спірну довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023.

На виконання вказаного судового рішення, РСЦ ГСЦ МВС в областях видано довідку №39 від 02.05.2025, станом на 01.01.2023 за посадою, яку позивач займав на день звільнення. Згідно вказаної довідки грошове забезпечення становить 8 513,04 гривень та складається з: посадового окладу в розмірі 4 290,00 гривень, окладу за військовим (спеціальним) званням капітан в розмірі 1 230,00 гривень, надбавки за вислугу років (відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням) 45% в розмірі 2 484,00 гривень, надбавки за особливості проходження служби (відсотків посадового з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років) 1% в розмірі 80,04 гривень та премії (відсотків посадового окладу) 10% в розмірі 429,00 гривень.

Як стверджує позивач, надбавка за особливості проходження служби повинна бути встановлена на рівні 50% від оновлених розмірів посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки на вислугу років, а премія на рівні 430% від розміру посадового окладу. Такі дані щодо відсоткового значення коментованих додаткових видів грошового забезпечення ОСОБА_1 обґрунтовуються відомостями з листа РСЦ ГСЦ МВС в областях.

ОСОБА_1 , покликаючись на норми абзацу 5 пункту 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 за №45 (надалі по тексту також - Порядок №45), зазначив, що щомісячна премія має бути включена до відповідної довідки про розмір грошового забезпечення у середніх розмір, фактично виплачених за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою у державному органі, звідки особа звільнилась на пенсію. Таким чином, на переконання позивача, під час оформлення довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 відповідачем без врахування вимог Порядку №45 протиправно зазначено відсотковий розмір премії на рівні 10%. Зазначив, що розмір надбавки за особливості проходження служби був встановлений у розмірі 50% при звільненні зі служби і станом на 01.01.2023 такий розмір надбавки для даної посади не зазнав змін. З огляду на вказані обставини, просив задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Івано-Франківський окружний адміністративний суд ухвалою від 14.05.2025 відкрив провадження у даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін за наявними матеріалами відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі по тексту також - КАС України). Одночасно судом витребувано у сторін додаткові письмові докази, необхідні для розгляду справи (а.с.18-19).

Відповідач скористався правом на подання відзиву. Так, Регіональний сервісний центр Головного сервісного центру МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях через Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему скерував до суду відзив на позовну заяву із приміткою "Документ сформований в системі "Електронний суд" 26.05.2025", реєстрацію якого здійснено судом 26.05.2025 за вх.№14273/25 (а.с.22-40). Також коментований відзив надійшов на адресу суду поштовим зв'язком та зареєстрований 30.05.2025 за вх.№14870/25 (а.с.54-85). У поданому відзиві представник РСЦ ГСЦ МВС в областях заперечив проти доводів ОСОБА_1 , викладених у позовній заяві, вказує на їх безпідставність та необґрунтованість, з огляду на таке.

Позивачем долучено до матеріалів справи відповідь Головного управління ДСНС в Івано-Франківській області щодо інформації про розмір додаткових видів грошового забезпечення станом на січень 2023 року із зазначенням відповідних відсотків. Однак, на сьогодні рішення про визначення посадових окладів, окладів за військовими званнями військовослужбовців шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого Законом України "Про Державний бюджет України" на 1 січня календарного року Кабінетом Міністрів України не приймалось, тому розміри посадових окладів та окладів за військове звання військовослужбовців з 1 березня 2018 року і по теперішній час не змінювались.

Станом на 01.01.2023 надбавка за особливості проходження служби та премія військовослужбовцям виплачується у відсотках до посадового окладу та окладу за військовим званням, що визначалися шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого Законом України "Про Державний бюджет України" на 1 січня 2018 року на відповідний тарифний коефіцієнт. До матеріалів справи долучено відповідь 14 ДПРЧ ГУ ДСНС в Івано-Франківській області про складові грошового забезпечення встановлюються відповідно до пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України №704, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб розраховуються виходячи з розміру 1 762 гривні та визначаються шляхом множення на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.

Однак, на виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду у справі №300/4225/23 від 13.11.2023, позивачу виготовлено оновлену довідку в якій посадовий оклад та оклад за військовим званням обчислений шляхом множення розміру прожиткового мінімуму станом на 01.01.2023 року. Враховуючи вищевикладене, при застосуванні надбавки за особливості проходження служби та премії буде нараховане грошове забезпечення, яке перевищує грошове забезпечення діючого військовослужбовця. Слід зазначити, що виконання позовних вимог призведе до подальшого перерахунку ОСОБА_1 пенсії, що в свою чергу створить соціальну нерівність між діючими військовослужбовцями та пенсіонерами, які обіймають однакові посади, оскільки розмір посадових окладів, оклад за військове звання та надбавки за вислугу років визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом на 01 січня 2018 та по даний час не змінювався. Просить відмовити в задоволенні позовних вимог.

Також Регіональний сервісний центр Головного сервісного центру МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях через Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему скерував до суду заяву про виконання ухвали суду із приміткою "Документ сформований в системі "Електронний суд" 28.05.2025", яку зареєстровано судом 28.05.2025 за вх.№14615/25 (а.с.41-53).

У поданій заяві представником відповідача зазначено, що розмір премії для перерахунку пенсій враховується у середньому розмірі, що фактично виплачений за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою. Такий висновок ґрунтується на положеннях абзацу 5 пункту 5 Порядку перерахунку пенсій, відповідно до якого для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів: інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію. Регіональним сервісним центром Головного сервісного центру МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях виготовлено та скеровано до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії за №12 від 19.02.2025. Окрім цього, РСЦ ГСЦ МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях не є розпорядником інформації щодо розмірів надбавок і премій на дату, зазначену в позовній заяві.

Відповідач подав через Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему клопотання про залучення третьої особи, яка не заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору із приміткою "Документ сформований в системі "Електронний суд" 27.05.2025", реєстрацію якого здійснено судом 02.06.2025 за вх.№15079/25 (а.с.86-91). У поданому клопотанні РСЦ ГСЦ МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях просить залучити, як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача, Головне управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України в Івано-Франківській області до участі у адміністративній справі № 300/3242/25 за позовом ОСОБА_1 , до відповідача Регіонального сервісного центру Головного сервісного центру МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях (філія ГСЦ МВС) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.

Суд зазначає, що з огляду на фактичні обставини даної справи, спірні правовідносини та їх правове регулювання, відсутні підстави для залучення до розгляду адміністративної справи №300/3242/25, як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України в Івано-Франківській області, оскільки рішення у цій справі не впливатиме на права та обов'язки останнього.

Розглянувши справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними матеріалами, вивчивши зміст позовної заяви, письмових пояснень, дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та заперечення проти них, проаналізувавши зміст норм матеріального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд встановив наступні обставини.

ОСОБА_1 проходив службу в органах державного пожежного нагляду МВС України та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області і отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 за №2262-ХІІ. Вказана обставина не заперечується сторонами.

Позивач звернувся до відповідача із заявою від 15.06.2023 про надання до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" за №704 від 30.08.2017 щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, визначених у відсотковому розмірі станом на 05.03.2019, для здійснення обчислення та перерахунку пенсії з 01.02.2023.

Відповідач, листом за №33/29-К-284 від 16.06.2023, відмовив у видачі такої довідки, оскільки, відсутні підстави щодо підготовки та надання до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії оскільки після проведення перерахунку пенсії відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України за №103 від 21.02.2018 та визнання судами її окремих положень протиправними та нечинними Урядом не прийнято жодної іншої постанови, яка б визначала умови, порядок та розміри перерахунку пенсій. Будь-які нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення не вводилися.

Вказані обставини встановлені у рішенні Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 13.11.2023 у справі №300/4225/23, яке набрало законної сили.

Обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом (частина 4 статті 78 КАС України).

Із Єдиного державного реєстру судових рішень (із повним доступом) судом встановлено, що рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 13.11.2023 у справі №300/4225/23 (https://reyestr.court.gov.ua/Review/114866611) позов задоволено повністю:

- визнано протиправними дії Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Івано-Франківській області" щодо відмови ОСОБА_1 у підготовці і наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 для перерахунку його пенсії;

- зобов'язано Державну установу "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Івано-Франківській області" підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" за №2262-ХІІ від 09.04.1992 з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» № 704 від 30.08.2017 щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, для здійснення обчислення та перерахунку пенсії з 01.02.2023.

Ухвалою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 24.04.2025 у справі №300/4225/23 апеляційну скаргу Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Івано-Франківській області" на рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 13 листопада 2023 року у справі №300/4225/23 повернуто скаржнику (https://reyestr.court.gov.ua/Review/118633475).

Таким чином, рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 13.11.2023 у справі №300/4225/23, за наслідками апеляційного перегляду, 24.04.2025 набрало законної сили (https://reyestr.court.gov.ua/Review/118633475).

На виконання вищезгаданого судового рішення, Регіональний сервісний центр Головного сервісного центру МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях видав довідку від 19.02.2025 за №12 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , що враховується для перерахунку пенсій станом на 01.01.2023, з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за спеціальним званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017, за посадою "водій СДПЧ-19 м. Косів УДПО УМВСУ в Івано-Франківській області" (а.с.12).

Згідно вказаної довідки грошове забезпечення в загальному становить 8 513,04 гривень та складається з посадового окладу в розмірі 4 290,00 гривень, окладу за військовим (спеціальним) званням капітан в розмірі 1 230,00 гривень, надбавки за вислугу років (відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням) 45% в розмірі 2 484,00 гривень, надбавки за особливості проходження служби (відсотків посадового з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років) 1% в розмірі 80,04 гривень та премії (відсотків посадового окладу) 10% в розмірі 429,00 гривень.

Головне управління Державної служби з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області листом від 07.05.2024 за №5401-3085/24 повідомило РСЦ ГСЦ МВС в областях про те, ГУ ДСНС в Івано-Франківській області не володіє запитуваною інформацією та перенаправило запит до 14 ДПРЧ ГУ ДСНС в Івано-Франківській області (а.с.15).

14 Державна пожежно-рятувальна частина Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області листом про надання інформації від 19.12.2024 за №546701-382/5467 інформовано РСЦ ГСЦ МВС в областях, що розмір грошового забезпечення за січень 2023 року (з урахуванням премії за січень 2023 року, яка була виплачена у лютому 2023 року), яке отримав працюючий військовослужбовець на аналогічній посаді "СДПЧ-19 м. Косів УДПО УМВСУ в Івано-Франківській області", яку займав ОСОБА_1 у званні старший сержант із календарною вислугою років 21 рік нараховано 24 586,13 гривень (а.с.50).

ОСОБА_1 звернувся до ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області із запитом на інформацію від 02.05.2024, в якому просив надати інформацію про надбавку за особливості проходження служби, яка була встановлена і фактично виплачена за січень 2023 року та премії за січень 2023 року (а.с.9).

14 ДПРЧ ГУ ДСНС в Івано-Франківській області листом віл 10.05.2024 за №546701-85/5467 повідомило заявника про те, що водію 14 Державної пожежно-рятувальної частини Головного управління ДСНС України в Івано-Франківській області була встановлена премія за січень 2023 року у розмірі 430%, надбавка за особливості проходження служби встановлена у розмірі 50% посадового окладу, окладу за спеціальним званням з урахуванням надбавки за вислугу років (а.с.11).

Вважаючи протиправними дії Регіонального сервісного центру Головного сервісного центру МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях щодо оформлення на ОСОБА_1 довідки від 19.02.2025 за №12 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 із зазначенням у ній надбавки за особливості проходження служби в розмірі 1%, премії в розмірі 10%, ОСОБА_1 звернувся з цим позовом до суду з метою захисту свого порушеного права.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склались між сторонами, суд виходить з таких підстав та мотивів.

Положеннями статті 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію визначає Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 за №2262-XII (надалі по тексту також - Закон №2262-XII).

Відповідно до частини 3 статті 43 Закону №2262-XII пенсії особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, оклади та/чи доплати за військове (спеціальне) звання, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку (доплату) за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно з частиною 18 статті 43 Закону №2262-XII у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Відповідно до частини 4 статті 63 Закону № 2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Отже, підставою для проведення перерахунку пенсії особам, які отримують пенсію за нормами Закону № 2262-ХІІ, є зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або введення для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення.

Відповідно до пункту 23 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 за №3-1 (надалі по тексту також - Порядок №3-1, в редакції чинній на час спірних правовідносин) перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону №2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

За змістом пункту 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону №2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Отже, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють орган Пенсійного фонду України.

Кабінет Міністрів України 30.08.2017 прийняв постанову №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (надалі по тексту також - Постанова №704), яка набрала чинності 01.03.2018.

Згідно з пунктами 2, 3 цієї постанови, грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення. Виплату грошового забезпечення військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу здійснювати в порядку, що затверджується Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, Міністерством фінансів, Міністерством інфраструктури, Міністерством юстиції, Службою безпеки, Управлінням державної охорони, розвідувальними органами, Адміністрацією Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації.

Пунктом 5 Постанови №704, визначено надати право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання:

1) установлювати:

посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою, у розмірах, визначених затвердженими цією постановою схемами, згідно з додатками 1-11 за аналогічними посадами;

посадові оклади заступникам керівників структурних підрозділів, посади яких не передбачені цією постановою, на 1-5 відсотків нижче від посадового окладу відповідного керівника;

надбавку за особливості проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) та особам рядового і начальницького складу в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років.

Порядок та умови виплати такої надбавки визначати керівникам державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов'язків за посадою;

2) здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків (для військовослужбовців розвідувальних органів - не менш як 30 відсотків) посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

Таким чином, відповідно до Постанови №704 мінімальний розмір надбавки за особливості проходження служби - 0 відсотків посадового окладу, окладу за військовим званням і надбавки за вислугу років, премії - 10 відсотків посадового окладу (для військовослужбовців розвідувальних органів - не менш як 30 відсотків).

Визначаючи правове регулювання, на підставі якого у спірних правовідносинах здійснюється перерахунок особам пенсії, яка призначена за правилами Закону №2262-ХІІ, суд керується наступним.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 за №45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (надалі по тексту також - Порядок №45).

За змістом пункту 1 Порядку №45 пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

21.02.2018 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (надалі по тексту також - Постанова №103), пунктом 6 якої внесено зміни до постанов Кабінету Міністрів України, що додаються. Зокрема, у Порядку №45 пункт 5 викладено у такій редакції: "під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням".

Постанова №103 набула чинності 24 лютого 2018 року.

Отже, станом на 01.03.2018 пункт 5 Порядку №45 визначав, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Однак, постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 в справі №826/6453/18 визнано протиправним та скасовано пункт 6 Постанови №103, яким були внесені зміни до пункту 5 Порядку №45.

Зважаючи на вказане, слід керуватися приписами пункту 5 Порядку №45 у редакції, чинній до внесення змін Постановою №103, якими передбачено, що для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:

посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;

надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання заслужений чи народний, службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;

щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;

інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

Пунктом 3 Постанови №704 визначено здійснювати виплату грошового забезпечення військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу в порядку, що затверджується Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, Міністерством фінансів, Міністерством інфраструктури, Міністерством юстиції, Службою безпеки, Управлінням державної охорони, розвідувальними органами, Адміністрацією Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації.

Міністерством внутрішніх справ України прийнято наказ від 22.04.2024 за №259 "Про визначення в Міністерстві внутрішніх справ України уповноваженого структурного підрозділу з підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунку) пенсій". Пунктом 1 вказаного Наказу визначено в Міністерстві внутрішніх справ України уповноваженим структурним підрозділом з підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунку) пенсій Відділ координації пенсійних питань Міністерства внутрішніх справ України.

Пунктом 2 Наказу уповноважено Головний сервісний центр МВС на видачу звільненим зі служби військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ довідок про розмір грошового забезпечення відповідно за березень 2019 року та листопад 2019 року для перерахунку пенсій з урахуванням правових висновків Великої Палати Верховного Суду у справі № 160/8324/19 та судових рішень у справах №826/3858/18 та №826/12704/18 з покладенням таких функцій на регіональні сервісні центри Головного сервісного центру МВС (філії ГСЦ МВС), а пунктом 3 передбачено, що пункт 2 цього наказу застосовується з 01 травня 2024 року.

Відповідно до пункту 2 Положення про Головний сервісний центр МВС, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 07 листопада 2015 року №1393 (у редакції наказу Міністерства внутрішніх справ України від 24 квітня 2020 року №354), повне найменування українською мовою Головний сервісний центр МВС, скорочене найменування ГСЦ МВС. ГСЦ МВС відповідно до пункту 4 розділу 1 Положення про ГСЦ МВС складається зі структурних підрозділів та відокремлених структурних підрозділів регіональних сервісних центрів (далі РСЦ). РСЦ складається зі структурних підрозділів, до яких, у тому числі, входять територіальні підрозділи територіальні сервісні центри МВС (далі ТСЦ МВС). РСЦ підзвітні та підконтрольні керівництву ГСЦ МВС. ГСЦ МВС, РСЦ і ТСЦ МВС разом становлять систему сервісних центрів МВС. Згідно з Положенням про територіальний сервісний центр МВС, затвердженим наказом Міністерства внутрішніх справ України від 29 грудня 2015 року №1646 (зі змінами), територіальний сервісний центр (далі ТСЦ МВС) є структурним підрозділом територіального органу МВС регіонального сервісного центру МВС.

Таким чином, з 01.05.2024 уповноваженим суб'єктом на видачу довідок для перерахунку пенсії є Головний сервісний центр МВС, який реалізовує відповідні повноваження через регіональні сервісні центри Головного сервісного центру МВС.

Разом з цим, наказом МВС України від 21 червня 2024 за №432 внесено зміни до наказу від 22.04.2024 за №259, яким пункт 2 викладено в такій редакції: "Уповноважено Головний сервісний центр МВС на видачу звільненим зі служби військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ за їх зверненнями довідок про розмір грошового забезпечення відповідно за березень 2019 року та листопад 2019 року для перерахунку пенсій з урахуванням правових висновків Великої Палати Верховного Суду в справі №160/8324/19 та судових рішень у справах №826/3858/18 та №826/12704/18, а також здійснювати відповідно до законодавства України розгляд звернень таких осіб про видачу довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій за інші періоди з покладенням таких функцій на регіональні сервісні центри Головного сервісного центру МВС (філії ГСЦ МВС).

Таким чином, до 30.04.2024 уповноваженим суб'єктом на видачу довідок для перерахунку пенсії була Державна установа "Головний медичний центр Міністерства внутрішніх справ України" який реалізовує відповідні повноваження через територіальні структурні підрозділи, а з 01.05.2024 уповноваженим суб'єктом на видачу довідок для перерахунку пенсії є Головний сервісний центр МВС, який реалізовує відповідні повноваження через регіональні сервісні центри Головного сервісного центру МВС.

За доводами ОСОБА_1 , відповідачами протиправно, всупереч вимог абзацу 5 пункту 5 Порядку №45, в редакції до внесення змін Постановою №103, зазначено в довідці про розмір грошового забезпечення розмір надбавки за особливості проходження служби (відсотків посадового з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років) на рівні 1%, а також премії на рівні 10%, при тому, що за відповідною посадою у січні 2023 року фактично виплачено вказану надбавку у розмірі 50% та премію у розмірі 430%, а тому саме такі відомості підлягали внесенню до означеної довідки.

Оцінюючи вказані аргументи позивача, суд виходить з наступних підстав та мотивів.

Як встановлено судом, на виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 13.11.2023 у справі №300/4225/23 Регіональним сервісним центром Головного сервісного центру МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях видано довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , що враховується для перерахунку пенсії від 19.02.2025 за №12 станом на 01.01.2023. У зазначеній довідці, відповідачем внесено відомості про розмір надбавки за особливості проходження служби у розмірі 1% та премії у розмірі 10% (а.с.12).

Головне управління Державної служби з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області листом від 07.05.2024 за №5401-3085/24 повідомило РСЦ ГСЦ МВС в областях про те, ГУ ДСНС в Івано-Франківській області не володіє запитуваною інформацією та перенаправило запит до 14 ДПРЧ ГУ ДСНС в Івано-Франківській області (а.с.15).

14 Державна пожежно-рятувальна частина Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області листом про надання інформації від 19.12.2024 за №546701-382/5467 інформовано РСЦ ГСЦ МВС в областях, що розмір грошового забезпечення за січень 2023 року (з урахуванням премії за січень 2023 року, яка була виплачена у лютому 2023 року), яке отримав працюючий військовослужбовець на аналогічній посаді "СДПЧ-19 м. Косів УДПО УМВСУ в Івано-Франківській області", яку займав ОСОБА_1 у званні старший сержант із календарною вислугою років 21 рік нараховано 24 586,13 гривень (а.с.50).

ОСОБА_1 звернувся до ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області із запитом на інформацію від 02.05.2024, в якому просив надати інформацію про надбавку за особливості проходження служби, яка була встановлена і фактично виплачена за січень 2023 року та премії за січень 2023 року (а.с.9).

14 ДПРЧ ГУ ДСНС в Івано-Франківській області листом від 10.05.2024 за №546701-85/5467 повідомило заявника про те, що водію 14 Державної пожежно-рятувальної частини Головного управління ДСНС України в Івано-Франківській області була встановлена премія за січень 2023 року у розмірі 430%, надбавка за особливості проходження служби встановлена у розмірі 50% посадового окладу, окладу за спеціальним званням з урахуванням надбавки за вислугу років (а.с.11).

Повертаючись до правого регулювання спірних правовідносин слід враховувати положення абзацу 5 пункту 5 Порядку №45, в редакції до Постанови №103, за змістом яких для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів, зокрема, щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

З системного аналізу приписів Постанови №704 та Порядку №45, слід дійти висновку, що при виготовленні довідок про розмір грошового забезпечення до таких довідок вносяться відомості, зокрема, про щомісячну премію - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Так, у довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії від 19.02.2025 за №12, відповідачем внесено відомості про надбавку за особливості проходження служби та премію, станом на 01.01.2023, за посадою "водій СДПЧ-19 м. Косів УДПО УМВСУ в Івано-Франківській області", на рівні 1% та 10% відповідно.

Доводи позивача про необхідність зазначення в довідці від 19.02.2025 за №12 відсоткового значення розміру надбавки за особливості проходження служби на рівні 50% премії на рівні 430%, на підставі відомостей листа 14 Державного пожежно-рятувального загону ДСНС України в Івано-Франківській області від 10.05.2024 за №546701-85/5467 не містять в собі правового підґрунтя та є безпідставними з огляду на таке.

Головне управління Державної служби з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області листом від 07.05.2024 за №5401-3085/24 повідомило РСЦ ГСЦ МВС в областях про те, ГУ ДСНС в Івано-Франківській області не володіє запитуваною інформацією та перенаправило запит до 14 ДПРЧ ГУ ДСНС в Івано-Франківській області (а.с.15).

14 Державна пожежно-рятувальна частина Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області листом про надання інформації від 19.12.2024 за №546701-382/5467 інформовано РСЦ ГСЦ МВС в областях, що розмір грошового забезпечення за січень 2023 року (з урахуванням премії за січень 2023 року, яка була виплачена у лютому 2023 року), яке отримав працюючий військовослужбовець на аналогічній посаді "водій СДПЧ-19 м. Косів УДПО УМВСУ в Івано-Франківській області", яку займав ОСОБА_1 у званні старший сержант із календарною вислугою років 21 рік нараховано 24 586,13 гривень (а.с.50).

Також необхідно зазначити, що під "середнім розміром щомісячної премії, яка фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію" розуміється розрахований середньомісячний показник премії за відповідною посадою, котрий фактично виплачений "державним органом", звідки відбулось звільнення особи станом на певний календарний місяць року.

Так, лист 14 ДПРЧ ГУ ДСНС в Івано-Франківській області листом від 10.05.2024 за №546701-85/5467 містить відомості про виплачену в січні 2023 року надбавку за особливості проходження служби в розмірі 50% та премію у розмірі 430% за посадою "заступник начальника 14 ДПРЧ ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області". Втім такий відсотковий показник вказує лише на фактично виплачений розмір премії і надбавки за відповідною (прирівняною) посадою (однією) в 14 ДПРЧ ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області, яка є (була) місцем проходження служби, а не про середні розміри щомісячної премії та коментованої надбавки, фактично виплачених за відповідними (прирівняними) посадами станом на 01.01.2023.

Показник розміру надбавки за особливості проходження служби у розмірі 50% від посадового окладу, окладу за спеціальним званням з урахуванням надбавки за вислугу років та премії на рівні 430% не є середнім розміром щомісячної премії, що фактично виплачена за січень 2023 року в розумінні приписів абзацу 5 пункту 5 Порядку №45 (в редакції до Постанови №103), а таким показником в межах лише одного "підрозділу, що підпорядкований державному органу", а саме в 14 ДПРЧ ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області.

Інформація у листах від 19.12.2024 за №546701-382/5467 та від 10.05.2024 за №546701-85/5467 не містить даних про такі ж показники відсотків (50% і 430%) у відношенні інших водіїв СДПЧ-19 УДПО УМВСУ в Івано-Франківській області зокрема та водіїв такого ж рівня усіх структурних одиниць державних пожежно-рятувальних частин ДСНС України в Івано-Франківській області в цілому, для того щоб суд міг самостійно оцінити і перевірити чи є такі цифрові значення "середнім розміром".

Зважаючи на вказане, зазначені в коментованому листі відомості не можуть слугувати самостійною підставою для встановлення в довідці про розмір грошового забезпечення розміру надбавки за особливості проходження служби у розмірі 50% та премії на рівні 430% за посадою "водій СДПЧ-19 м. Косів УДПО УМВСУ в Івано-Франківській області" в державному органі, із якого мало місце звільнення позивача.

Відтак, в ході розгляду справи судом встановлено відсутність підстав для зобов'язання Регіонального сервісного центру Головного сервісного центру МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях в частині підготовки та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області уточнену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри надбавки за особливості проходження служби у розмірі 50% та премії у розмірі 430% посадового окладу, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.02.2023 пенсії останнього.

Також серед матеріалів адміністративної справи наявні запит на інформацію від 02.05.2024 складений та підписаний ОСОБА_1 (а.с.9).

Велика Палата Верховного Суду в постанові від 09.06.2022 за результатом розгляду справи №520/2098/19 зазначила:

"…Перерахунок раніше призначених пенсій визначено статтею 63 Закону №2262-XII. Кабінету Міністрів України лише надано право на встановлення умов, порядку та розміру для перерахунку пенсій, передбачених указаною статтею.

При цьому обчислення пенсії встановлюється статтею 43 Закону № 2262-XII, яка має загальний характер та визначає вихідні дані відносно визначення грошового забезпечення для встановлення розміру як призначуваних пенсій, так і для перерахунку останніх, що є однорідними правовідносинами виходячи зі змісту процитованого Закону.

Законодавець делегував уряду повноваження на встановлення умов, порядку та розміру перерахунку пенсій особам, звільненим з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб.

Так, "умовами" слід розуміти встановлення Кабінетом Міністрів України необхідних обставин, які роблять можливим здійснення перерахунку пенсії.

Під "порядком" розуміється, що Кабінет Міністрів України має право на встановлення певної послідовності, черговості, способу виконання, методики здійснення перерахунку пенсій у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців…".

Верховний Суд у постановах від 10.10.2019 у справі №553/3619/16-а, від 15.07.2020 у справі №520/3360/19, зазначив, що "підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють орган ПФУ, так і відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи".

При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду (частина 5 статті 242 КАС України).

Так, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, є збільшення рівня грошового забезпечення діючих військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за Законом №2262-ХІІ, що може бути реалізовано або шляхом повідомлень та інформувань територіального органу Пенсійного фонду України органами влади або шляхом звернення пенсіонера з відповідною заявою та доданими до неї документами.

У першому випадку (збільшення рівня грошового забезпечення діючих військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за Законом №2262-ХІІ) перерахунок раніше призначених пенсій проводиться пенсійним органом автоматично після отримання шляхом реалізації централізованого механізму повідомлень від органів влади про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії. Такий перерахунок може бути здійснено без додаткового звернення пенсіонера та подання ним довідки.

Водночас, у другому випадку відповідну довідку про розмір грошового забезпечення може подати і пенсіонер самостійно, що також буде підставою для проведення перерахунку пенсії.

Є загальновизнаною обставина про те, що Уряд України з 2017 року, в тому числі в січні 2023 року, не приймав відповідного рішення про зміну чи збільшення основних складових розміру грошового забезпечення військовослужбовцям та іншим особам, пенсія яким призначається і обчислюється за правилами Закону №2262-ХІІ.

Право на отримання нової довідки у зв'язку із збільшення з 01.01.2023 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб виникло не в силу рішення Кабінету Міністрів України, а на підставі рішення суду у справі №300/1302/23.

Відтак, є очевидним відсутність у відповідача в силу закону самостійного обов'язку на видачу з 01.01.2023 нової довідки, втім у випадку звернення із відповідною заявою пенсіонера виникає обов'язок розглянути таку заяву про видачу довідки.

В матеріалах адміністративної справи відсутня заява ОСОБА_1 до відповідача, в котрій останній ставив би вимогу про видачу уточненої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення із зазначенням у ній надбавки за особливості проходження служби у розмірі 50% посадового окладу, окладу на спеціальним званням з урахуванням надбавки за вислугу років та премії у розмірі 430% посадового окладу для перерахунку з 01.02.2023 пенсії. Доказів протилежного сторони суду не надали.

Суд констатує, що у досліджуваному випадку, виходячи із наявних у матеріалах справи доказів (письмових документів) між сторонами спір щодо "видачі уточненої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення із зазначенням у ній надбавки за особливості проходження служби у розмірі 50% посадового окладу, окладу на спеціальним званням з урахуванням надбавки за вислугу років та премії у розмірі 430% посадового окладу для перерахунку з 01.02.2023 пенсії" ще не виник.

Окремо слід вказати на неможливість саме у спірних правовідносинах такою заявою вважати заяву, неналежний розгляд якої мав місце у адміністративній справі №300/4552/23.

В даній адміністративній справі ОСОБА_1 , визначаючи серед позовних вимог в адміністративному позові спосіб захисту порушеного права, просить видати саме уточнюючу довідку як нову й таку, що за своїми окремими даними повинна відрізнятися від тих, які вже зафіксовані у довідці, виданій на виконання рішення суду у справі №300/4552/23.

Зрештою, якщо позивач такою заявою вважає саме коментовану заяву, не задоволення якої було предметом перевірки у справі №300/4552/23, то останній вправі реалізувати своє права щодо встановлення судового контролю за виконанням судового рішення на підставі статей 382, 383 КАС України.

Згідно пункту 2 частини 1 статті 4 КАС України публічно-правовий спір - спір, у якому, серед іншого, хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій.

Своєю чергою, зміст частини другої статті 9 КАС України дає підстави стверджувати, що суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять, та за жодних умов становище позивача за наслідками судового розгляду не може бути погіршено порівняно з тим, яким воно було до звернення до суду за захистом своїх прав.

В контексті наведеної норми, суд зазначає, що в адміністративному судочинстві діє принцип диспозитивності, який покладає на суд обов'язок вирішувати лише ті питання, про вирішення яких його просять сторони у справі (учасники спірних правовідносин).

Варто вкотре зазначити, що позивач не надав докази ініціювання перед відповідачем до подання позовної заяви питання видачі йому нової уточнюючої довідки про розмір грошового забезпечення із надбавкою за особливості проходження служби у розмірі 50% посадового окладу, окладу на спеціальним званням з урахуванням надбавки за вислугу років та премії у розмірі 430% посадового окладу, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.02.2023 пенсії.

Так як, Кабінет Міністрів України не приймав у січні 2023 року рішень про зміну розміру грошового забезпечення діючих співробітників Державної служби України з надзвичайних ситуацій, то право на отримання довідки про грошове забезпечення станом на 01.01.2023, визначене за позивачем рішення суду у справі №300/4552/23, може бути реалізовано виключно шляхом подання відповідної заяви на отримання такої довідки.

Відтак, в силу вимог частини 1 статті 2, частини 1 статті 5, пункту 1 частини 1 статті 19 КАС України у суду відсутні процесуальні підстави для вирішення вказаної вище позовної вимоги ОСОБА_1 .

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення (частини 1, 2 статті 77 КАС України).

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

З урахуванням вказаного відповідач довів ті обставини, на яких ґрунтується відзив, а також спростував доводи позивача, викладені у позовній заяві.

Формуючи висновки по справі, суд виходить із наступних мотивів, які не враховані позивачем ініціюючи перед судом вирішення спору.

Правовий спір - це юридичний конфлікт між учасниками правовідносин, у якому кожен з учасників правовідносин захищає свої суб'єктивні права.

Правові спори виникають внаслідок порушення суб'єктивних прав у результаті протиправних дій, а також у разі невизнання або оспорювання суб'єктивних прав.

Попередження та вирішення правових спорів здійснюється шляхом використання передбачених законом можливостей (інструментів) захисту суб'єктивних прав, таких, як:

- загальні прийоми вирішення конфліктів (організація перемовин, залучення посередників тощо);

- звернення до відповідного державного, самоврядного чи громадського органу або уповноваженої особи за захистом чи відновленням свого суб'єктивного права.

Як правило, відмова відповідного органу чи уповноваженої особи у відновленні суб'єктивного права породжує реальні правові спори, вирішення яких за позовами зацікавлених осіб здійснюється судами.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення (частини 1, 2 статті 77 КАС України).

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Суд за правилами статті 90 КАС України оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що у спірному випадку відповідач діяв на підставі закону, із урахуванням усіх обставин, які мають значення для вірного вирішення порушеного позивачем питання, у зв'язку із чим позовні вимоги ОСОБА_1 не підлягають до задоволення.

При оцінці питання розподілу судових витрат у справі судом з'ясовано, що позивачем, за подання до суду адміністративного позову немайнового характеру, сплачено судовий збір в розмірі 1 211,20 гривень, згідно квитанції від 05.05.2025 за №9132-2239-2032-3099 (а.с.7).

Зважаючи на висновок суду про необґрунтованість адміністративного позову в силу вимог статті 139 КАС України не підлягає стягненню із відповідача суб'єкта владних повноважень судовий збір.

Сторонами не подано до суду будь яких доказів про понесення ними інших витрат, пов'язаних з розглядом справи, відтак у суду відсутні підстави для вирішення питання щодо їх розподілу.

На підставі статті 1291 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи:

позивач - ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ); АДРЕСА_1 ;

відповідач - Регіональний сервісний центр Головного сервісного центру МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях (філія ГСЦ МВС) (ідентифікаційний код юридичної особи 45307457), вул. Д. Апостола, буд. 11, м. Львів, 79040.

Суддя Чуприна О.В.