Рішення від 07.08.2025 по справі 300/6476/24

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"07" серпня 2025 р. справа № 300/6476/24

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Біньковської Н.В.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , в інтересах якого діє адвокат Єрьоміна В.А., звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, відповідно до змісту якого просить: визнати протиправними дії щодо відмови перерахунку пенсії виходячи із 64% сум грошового забезпечення; зобов'язати перерахувати та виплачувати пенсію виходячи із 64% сум грошового забезпечення з моменту звернення з відповідною заявою 27 травня 2024 року.

В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 зазначає, що є учасником ліквідації наслідків на ЧАЕС 2 категорії. Згідно розрахунку із пенсійної справи позивачу було призначено пенсію виходячи з 64% грошового забезпечення, так як до 04.04.2006 пункт «в» частини 1 статті 13 Закону №2262-ХІІ передбачав, що військовослужбовцям, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, розмір пенсії збільшується на 10 процентів, а віднесеним до категорій 2, 3 на 5 % відповідних сум грошового забезпечення. Водночас, станом на 01.01.2008 основний розмір пенсії позивача складає 59% відповідних сум грошового забезпечення. У зв'язку із цим позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок відсоткового розміру грошового забезпечення, проте пенсійний орган протиправно відмовив позивачу у здійснені такого перерахунку. Просить позов задовольнити.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду у справі відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження.

Відповідач скористався правом подання відзиву на позов. Зазначає, що ОСОБА_1 отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону №2262. Станом на 01.01.2007 розмір пенсії позивача було обчислено з розрахунку 64% сум грошового забезпечення. З 01.01.2008 органами Пенсійного фонду України проведено перерахунок пенсій, призначених відповідно до Закону, па підставі постанови Кабінету Міністрів України “Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу" від 07.11.2007 №1294. Перерахунок здійснювався з урахуванням розміру грошового забезпечення, встановленого з 01.01.2008 для відповідних категорій осіб, та чинної на цю дату редакції Закону №2262, яка не передбачає 5-відсоткове збільшення розміру пенсії за вислугу років для осіб, які під час служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС і віднесені до 2 категорії. Також стверджує, що при проведенні з 01.01.2018 перерахунку пенсії позивачу відповідно до Постанови №103 розмір пенсії за вислугу років обчислювався виходячи з 64 відсотків відповідних сум грошового забезпечення відповідно до редакції Закону №2262, чинної на дату, з якої проводився перерахунок пенсії. Просить в задоволенні позову відмовити (а.с.21).

Заяв про розгляд справи з викликом сторін суду не надходило. У відповідності до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглянув справу за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін за наявними в справі матеріалами.

Суд, розглянувши матеріали адміністративної справи, дослідивши в сукупності письмові докази, встановив наступне.

ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС ІІ категорії, що підтверджується копією посвідчення серії НОМЕР_1 від 28.02.1993 (а.с.3).

Позивачу з 23.09.2000 призначено пенсію за вислугу років (вислуга 23 роки, з урахуванням участі на ЧАЕС) відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у розмірі 64% сум грошового забезпечення (а.с.11, 27-28).

З 01.01.2008 проведено перерахунок пенсії внаслідок якого основний розмір пенсій визначений у розмір 55 % відповідних сум грошового забезпечення (вислуга - 23 роки) (а.с.11 зворот).

Згідно розрахунків пенсії за вислугу років з 01.01.2018, з 01.03.2023, з 01.03.2024 по 31.05.2024 та розпорядження про перерахунок з 01.05.2018 основний розмір грошового забезпечення позивача становить 59% грошового забезпечення (вислуга років 23 роки).

27.05.2024 позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок основного розміру пенсії, виходячи із 64 % сум грошового забезпечення (а.с.8).

Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві листом від 01.07.2024 №26737-25818/К-02/8-2600/24 повідомило позивача про те, що ОСОБА_1 отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону №2262, як учасник ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії. Законом №2262, який діяв в редакції до 29.04.2006, було передбачено збільшення розміру пенсії за вислугу років на 10% відповідних сум грошового забезпечення особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до 1-ої категорії постраждалих, та на 5% - особам, віднесеним до 2-ої та 3-ої категорії (пункт “в» статті 13 Закону №2262). Виплату пенсії ОСОБА_1 було продовжено управлінням з 1 січня 2007 року в розмірі, встановленому Міністерством оборони України. Станом на 01.01.2007 розмір пенсії за вислугу років було обчислено з розрахунку 64% сум грошового забезпечення за 23 роки вислуги, звільненому у відставку. З 01.01.2008 органами Пенсійного фонду України проведено перерахунок пенсій, призначених відповідно до Закону, на підставі постанови Кабінету Міністрів України “Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» від 07.11.2007 №1294. Перерахунок здійснювався з урахуванням розміру грошового забезпечення, встановленого з 01.01.2008 для відповідних категорій осіб, та чинної на цю дату редакції Закону, яка не передбачає 5-відсоткове збільшення розміру пенсії за вислугу років для осіб, які під час служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС і віднесені до 2 категорії. Враховуючи викладене з 01.01.2008 розмір пенсії було обчислено з розрахунку 64% сум грошового забезпечення за 23 роки вислуги, звільненому у відставку. При проведенні з 01.01.2018 перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» розмір пенсії за вислугу років обчислювався виходячи із 64 % сум грошового забезпечення за посадою ОСОБА_1 відповідно до редакції Закону, чинної на дату, з якої проводиться перерахунок пенсії (а.с.9).

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склались між сторонами, суд зазначає наступне.

Згідно з статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі, є Закон України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (надалі - Закон №2262-ХІІ).

Статтею 13 Закону №2262-ХІІ (в редакції чинній на час призначення пенсії позивачу) встановлювалось, що Пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: а) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення; б) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які мають загальний трудовий стаж 25 календарних років і більше, з яких не менше 12 років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ (пункт "б" статті 12): за загальний трудовий стаж 25 років - 50 процентів і за кожний рік стажу понад 25 років - один процент відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); в) особам, зазначеним у пунктах "а" і "б" цієї статті, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, розмір пенсії за вислугу років збільшується на 10 процентів, а віднесеним до категорій 2, 3 і 4 - на 5 процентів відповідних сум грошового забезпечення.

Загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 85 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 95 процентів, до категорій 2 і 3, - 90 процентів.

В подальшому, пунктом 9 Закону № 3591-IV, який набрав чинності 29 квітня 2006 року, було внесено зміни до статті 13 Закону № 2262-ХІІ.

Відповідно до положень статті 13 Закон №2262-ХІІ (в редакції Закону №3591-IV) пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: а) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт а статті 12): за вислугу 20 років - 50%, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55% відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3% відповідних сум грошового забезпечення; б) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають страховий стаж 25 років і більше, з яких не менше 12 календарних років і 6 місяців становить військова служба, служба в органах внутрішніх справ, державній пожежній охороні, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України (пункт б статті 12): за страховий стаж 25 років - 50% і за кожний повний рік стажу понад 25 років - 1% відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); в) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, які звільняються з військової служби на умовах Закону України Про державні гарантії соціального захисту військовослужбовців, які звільняються зі служби у зв'язку з реформуванням Збройних Сил України, та членів їхніх сімей (пункт в статті 12): за вислугу 15 років - 40% відповідних сум грошового забезпечення із збільшенням цього розміру на 2% за кожний повний рік вислуги понад 15 років, але не більше ніж 50% відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43).

Таким чином, аналізуючи вказане, суд зазначає, що Законом № 3591-IV було внесено зміни до статті 13 Закону №2262-ХІІ, зокрема, змінено редакцію пункту в вказаної статті, шляхом виключення можливості збільшення основної пенсії на 5% та 10% відповідних сум грошового забезпечення для осіб, віднесених до учасників ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи категорії 1 та 2.

Порядок перерахунку призначеної за Законом №2262-ХІІ пенсії врегульований положеннями статті 63 Закону №2262-ХІІ.

Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону № 2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Порядок перерахунку пенсій з 01.01.2008 регулюється Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (надалі також - Порядок №45), згідно з пунктом 1 якого перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Крім того, разом із Порядком №45 набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України № 1294, якою визначено нові види грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу державних органів.

В подальшому, 30 серпня 2017 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову №704 (набрала чинності з 1 березня 2018 року), якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років. Установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення. 21 лютого 2018 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову № 103, пунктом 1 якої встановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом № 2262-ХІІ до 1 березня 2018 (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до Постанови № 704.

Постановою Великої Палати Верховного Суду від 16.02.2022 у справі №200/7786/19-а здійснено відступ від висновку Верховного Суду України та Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду про те, що оскільки на момент здійснення перерахунку пенсії стаття 13 Закону №2262-ХІІ у редакції Закону №3591-IV не передбачала 10-відсоткового збільшення пенсії для військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, а інша норма, яка б установлювала таку доплату, у чинному законодавстві України відсутня, то правових підстав для нарахування наведеної 10-відсоткової доплати для зазначених військовослужбовців немає. Суд відступив, у тому числі, і від висновку, викладеного в постанові Верховного Суду від 08.05.2018 у справі №752/17929/13-а.

Великою Палатою Верховного Суду сформульовано наступні висновки: "На час виникнення спірних правовідносин стаття 13 Закону № 2262-ХІІ була чинною у редакції Закону № 3591-IV, яка не передбачала вказаної 10-відсоткової доплати особам, що брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи і віднесені до категорії 1. Проте застосування органом ПФУ при перерахунку пенсії позивача положень статті 13 Закону № 2262-ХІІ у редакції Закону № 3591-IV є протиправним, оскільки ця норма стосується призначення нових, а не перерахунку раніше призначених пенсій. До того ж статтею 58 Конституції України закріплено принцип незворотності нормативно-правових актів у часі.

Отже, Велика Палата Верховного Суду дійшла висновку про те, що при перерахунку пенсії позивача з 01 січня 2018 року відповідно до статті 63 Закону № 2262-ХІІ на основі постанов № 103 і 704 немає підстав для застосування механізму нового обчислення пенсії за нормами частини першої статті 13 цього Закону, яка застосовується саме при першому призначенні пенсії. При перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, з якого обчислюється розмір пенсії, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке було визначене при її призначенні, є незмінним.".

Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд у постанові від 19 грудня 2023 року в справі №140/500/21, від 23.09.2024 в справі №600/5357/23-а, від 13.01.2025 в справі №380/20679/23.

Судом встановлено, що пенсія позивачу призначена з 23.09.2000 відповідно до Закону №2262-ХІІ, а її розмір складав 64% від грошового забезпечення, у тому числі 5% - збільшення розміру пенсії на підставі пункту "в" частини 1 статті 13 цього Закону як особі, яка брала участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесена до категорії 3.

В подальшому, з 01.01.2008 здійснено перерахунок пенсії позивача виходячи із 59 % від грошового забезпечення.

Суд зазначає, що розрахунок відсотку грошового забезпечення відповідно до пункту "а" частини 1 статті 13 Закону №2262-ХІІ в розмірі 59%, без врахування пункту "в" частини 1 статті 13 Закону №2262-ХІІ, у редакції чинній на час призначення позивачу пенсії, відповідно до якого позивачу як особі, яка брала участь в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи категорії 3, грошове забезпечення збільшується на 5%, не узгоджується із вимогами законодавства.

Таким чином, протиправними є дії відповідача щодо перерахунку пенсії позивача, виходячи з 59% суми грошового забезпечення, замість 64%.

Підсумовуючи наведене вище, суд дійшов висновку, що слід зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити з 27.05.2024 перерахунок та виплату пенсії позивачу у розмірі 64% грошового забезпечення, з урахуванням 5% відповідних сум грошового забезпечення, особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесенні до 2 категорії, з урахуванням виплачених сум.

Отже, позовні вимоги підлягають задоволенню.

Позивачем при зверненні до суду з цим позовом судовий збір не сплачувався відповідно до пункту 10 частини 1 статті 5 Закону України "Про судовий збір". Доказів понесення позивачем інших судових витрат суду не надано, а відтак, розподіл судових витрат на підставі статті 139 КАС України не здійснюється.

Керуючись статями 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо зменшення ОСОБА_1 розміру пенсії з 64% до 59% грошового забезпечення.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (код ЄДРПОУ 42098368) здійснити з 27.05.2024 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ) виходячи із розрахунку 64 відсотків відповідних сум грошового забезпечення, із врахуванням раніше виплачених сум.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Суддя /підпис/ Біньковська Н.В.