Рішення від 06.08.2025 по справі 200/2355/25

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 серпня 2025 року Справа№200/2355/25

Донецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Кравченко Т.О.,

розглянув в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

02 квітня 2025 року до Донецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - відповідач 1, ГУ ПФУ в Донецькій області), надісланий через підсистему ЄСІТС «Електронний суд» 02 квітня 2025 року, в якому позивач просила:

- визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Донецькій області щодо незастосування при призначенні ОСОБА_1 пенсії по втраті годувальника показника середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2021, 2022, 2023 роки;

- зобов'язати ГУ ПФУ в Донецькій області здійснити з 03 жовтня 2024 року перерахунок та виплату пенсії по втраті годувальника ОСОБА_1 з урахуванням при розрахунку пенсії за віком годувальника ОСОБА_2 , (помер ІНФОРМАЦІЯ_1 ), показника середньої заробітної плати (доходу) в України, з якої сплачено страхові внески, за 2021, 2022, 2023 роки.

Заяви, клопотання учасників справи. Процесуальні дії у справі.

03 квітня 2025 року суд постановив ухвалу про прийняття позовної заяви та відкриття провадження у справі; вирішив розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні); встановив строк для подання відзиву на позовну заяву; витребував у відповідача 1 докази.

Про прийняття позовної заяви та відкриття провадження у справі сторони повідомлені в порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України (далі - КАС).

26 червня 2025 року суд постановив ухвалу, якою залучив до участі у справі другого відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області (далі - відповідач 2, ГУ ПФУ у Київській області); встановив відповідачу 2 строк для подання відзиву на позовну заяву.

Після залучення другого відповідача розгляд справи розпочато спочатку.

Відповідно до ч. 1 ст. 262 КАС розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи за правилами загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі.

Розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження у випадках, визначених ст. 263 цього Кодексу, розпочинається через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі (ч. 2 ст. 262 КАС).

Як на час відкриття провадження в адміністративній справі, так і на час розгляду цієї справи по суті триває широкомасштабна військова агресія російської федерації проти України, яка слугувала підставою для введення в Україні з 24 лютого 2022 року 05 години 30 хвилин воєнного стану Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ «Про затвердження Указу Президента України про введення воєнного стану».

Указом Президента України від 14 липня 2025 року № 478/2025 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 15 січня 2025 року № 4524-ІХ «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», строк дії воєнного стану продовжений з 05 години 30 хвилин 07 серпня 2025 року строком на 90 діб.

Стислий виклад позиції позивача та заперечень відповідача.

В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначила, що з перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Донецькій області як отримувач пенсії.

З 23 жовтня 2023 року їй була призначена пенсія за віком відповідно до ст. 26 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058), а з 03 січня 2024 року - пенсія по втраті годувальника - померлого чоловіка ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Позивач вказувала на те, що за життя ОСОБА_2 отримував пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ст. 14 Закону України від 05 листопада 1991 року № 1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон № 1788), яка йому була призначена з 1998 року.

Пенсія відповідно до Закону № 1058 ОСОБА_2 не призначалася.

Позивач зазначила, що пенсійний орган, призначаючи їй пенсію по втраті годувальника з 03 січня 2024 року, вперше розраховуючи розмір пенсії померлого годувальника за нормами Закону № 1058, застосував показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2014-2016 роки, замість показника за 2021-2023 роки.

Вважаючи дії пенсійного органу, які полягали у незастосуванні показника середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2021-2023 роки, при призначенні пенсії по втраті годувальника, позивач звернулася до суду з цим позовом.

Позивач зауважила, що нею заявлені вимоги про перерахунок пенсії з 03 жовтня 2024 року, тобто в межах строку звернення до адміністративного суду, визначеного ч. 2 ст. 122 КАС.

Правову підставу для звернення до суду з цим позовом позивач вбачала в положеннях ч. 1 ст. 27 та ч. 2 ст. 40 Закону № 1058, згідно з якими розмір пенсії за віком визначається за формулою:

П = Зп * Кс, де:

П - розмір пенсії, у гривнях;

Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до ст. 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях;

Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до ст. 25 цього Закону.

В свою чергу заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою:

Зп = Зс х (Ск : К), де:

Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;

Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 01 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки;

Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn);

К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Позивач доводила, що для обчислення пенсії за віком, у тому числі померлого годувальника, (з якої обчислена її пенсія по втраті годувальника), застосовується заробітна плата (дохід), у формулі визначення якої використовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії за 2021-2023 роки.

Позивач вказувала на те, що звернення за призначенням пенсії у її випадку відбулось 03 січня 2024 року і саме при розгляді цього звернення була обчислена пенсія за віком померлого годувальника, оскільки за життя він її не отримував.

Просила задовольнити позов.

Відповідач 1 - ГУ ПФУ в Донецькій області позов не визнав; доводив, що у спірних правовідносинах не порушив прав позивачки на належне пенсійне забезпечення.

Зазначив, що 23 жовтня 2023 року ОСОБА_1 звернулась до органів Пенсійного фонду з заявою про призначення пенсії за віком відповідно до ст. 26 Закону № 1058.

Ця заява за принципом екстериторіальності опрацьована Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області і з 22 жовтня 2023 року позивачці була призначена пенсія за віком відповідно до ст. 26 Закону № 1058.

03 січня 2024 року позивач звернулася з заявою про перерахунок «перехід на інший вид пенсії», а саме з пенсії за віком відповідно до ст. 26 Закону № 1058 на пенсію по втраті годувальника відповідно до ст. 36 Закону №1058.

Заява від 03 січня 2024 року за принципом екстериторіальності опрацьована Головним управлінням Пенсійного фонду України у Київській області (далі - ГУ ПФУ у Київській області).

Як наслідок, з 03 січня 2024 року ОСОБА_1 переведено на пенсію по втраті годувальника відповідно до ст. 36 Закону № 1058.

З приводу вимог позивачки про зобов'язання ГУ ПФУ в Донецькій області здійснити перерахунок пенсії по втраті годувальника з урахуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в України, з якої сплачено страхові внески, за 2021-2023 роки, відповідач 1 зазначив, що ст. 45 Закону № 1058 визначений порядок переведення з одного виду пенсії, призначеної саме за цим Законом, на інший.

При цьому показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом № 1058.

Позивачці призначена пенсія за віком відповідно до ст. 26 Закону № 1058 з 22 жовтня 2023 року.

Нормами ст. 42 Закону № 1058 передбачено, що перерахунок пенсії проводиться із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії. До того ж, з метою збільшення розміру пенсій Закон № 1058 передбачає проведення індексації.

Відповідач 1 доводив, що показник середньої заробітної плати в Україні для обчислення пенсії визначається на день призначення пенсії, а не при її перерахунку.

Заява позивачки від 03 січня 2024 року про перерахунок пенсії стосувалась призначення іншого виду пенсії на підставі положень одного й того ж самого закону - Закону № 1058, а тому відсутні правові підстави для перерахунку пенсії по втраті годувальника із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за три останні роки, тобто за 2021-2023 роки, адже позивачці призначена пенсія за віком з 22 жовтня 2023 року.

При цьому відповідач 1 наголошував, що таке правозастосування не суперечить висновками Верховного Суду України, викладеним в постановах від 31 березня 2015 року у справі № 21-612а14 та від 29 листопада 2016 року у справі № 21-6331а15, які полягають в тому, що особі, якій до досягнення загального пенсійного віку була призначена та виплачувалась пенсія іншого виду і на підставі іншого Закону, при зверненні із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до Закону № 1058 у зв'язку із досягненням такого віку вона (пенсія) має обраховуватися на підставі положень ст. 40 Закону № 1058 як вперше.

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом в постановах від 06 грудня 2021 року у справі № 185/951/17, від 21 лютого 2020 року у справі № 185/1389/17, від 14 травня 2019 року у справі № 337/851/17, від 09 грудня 2019 року у справі № 127/17149/17, від 20 березня 2018 року у справі № 336/368/16-а, від 03 квітня 2018 року у справі № 753/8128/16-а, від 24 квітня 2018 року у справі № 185/1391/17.

Вимоги позивачки про зобов'язання ГУ ПФУ в Донецькій області провести перерахунок пенсії по втраті годувальника з 03 жовтня 2024 року відповідач 1 вважав безпідставними, оскільки03 жовтня 2024 року з заявою про перерахунок пенсії вона не зверталася.

Позовні вимоги в частині виплати пенсії відповідач 1 вважав такими, що заявлені передчасно, оскільки відповідний перерахунок пенсії ОСОБА_1 ще не проводився.

Просив відмовити в позові.

Відповідач 2 - ГУ ПФУ у Київській області правом на подання відзиву на позовну заяву не скористався.

Обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини. Докази відхилені судом, та мотиви їх відхилення.

На виконання вимог ст. 90 КАС суд оцінив докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні; оцінив належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, виходячи з того, що жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 77 КАС кожна особа повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.

За правилами абз. 1 ч. 2 ст. 77 КАС в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З'ясовуючи чи мали місце обставини, якими обґрунтовуються вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, а також чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, суд встановив наступне.

Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що встановлено на підставі паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_2 .

З 11 жовтня 1997 року постійне місце проживання позивачки зареєстровано за адресою: АДРЕСА_1 , про що свідчить штамп про реєстрацію місця проживання, проставлений в паспорті.

З 01 серпня 1981 року ОСОБА_1 перебувала у шлюбі з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , що підтверджено свідоцтвом про укладення шлюбу серії НОМЕР_3 .

ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , про що свідчить свідоцтво про смерть серії НОМЕР_4 .

Відповідач 1 - Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ідентифікаційний код 13486010) зареєстроване як юридична особа, про що до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесений відповідний запис.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Донецькій області.

З 22 жовтня 2023 року позивачці була призначена пенсія за віком відповідно до ст. 26 Закону № 1058, що підтверджено рішенням про призначення пенсії від 30 жовтня 2023 року № 057350007475 (дата-час розрахунку: 27 жовтня 2023 року 10:20).

Відповідач 2 - Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області (ідентифікаційний код 22933548) зареєстроване як юридична особа, про що до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесений відповідний запис.

На підставі архівного особового рахунку № НОМЕР_5 суд встановив, що чоловік позивачки - ОСОБА_2 перебував на обліку в ГУ ПФУ в Донецькій області; з 05 вересня 1998 року він отримував пенсію за віком відповідно до ст. 14 Закону № 1788; з 01 січня 2004 року -пенсію за віком відповідно до Закону № 1058 (вид пенсії 1, шифр пенсії 117); дата останнього нарахування - 24 серпня 2007 року; сума призначена - 2 383,62 грн; середньомісячний заробіток - 654,75776; загальний стаж - 26 років 06 місяців 21 день.

03 січня 2024 року ОСОБА_1 звернулася до ГУ ПФУ в Донецькій області з заявою про перерахунок пенсії - «перехід на інший вид пенсії».

В заяві довільної форми від 03 січня 2024 року позивач просила перевести її на пенсію по втраті годувальника за померлого чоловіка - ОСОБА_2 .

За принципом екстериторіальності для розгляду заяви від 03 січня 2024 року був визначений структурний підрозділ ГУ ПФУ у Київській області.

З 03 січня 2024 року проведений перерахунок пенсії ОСОБА_1 у зв'язку з її переведенням з пенсії за віком на пенсію по втраті годувальника відповідно до Закону № 1058.

Як свідчить рішення про перерахунок пенсії від 21 лютого 2024 року № 057350007475 (дата-час розрахунку: 06 лютого 2024 року 11:36), пенсія позивачки була обчислена, виходячи з такого:

шифр та вид пенсії - 511 пенсія в разі втрати годувальника;

умови призначення - Закон № 1058;

дата перерахунку - 02 лютого 2024 року;

вид перерахунку - у зв'язку з уточненням даних в ЕПС, 03 січня 2024 року;

підстава - продовження виплати;

годувальник - ОСОБА_2 ;

середньомісячний заробіток - 39 320,64;

тривалість стажу:

страховий стаж (повний) - 59 років 00 місяців 17 днів;

страховий стаж до 01 січня 2004 року - 24 роки 11 місяців 18 днів;

страховий стаж після 01 січня 2004 року - 02 роки 07 місяців 26 днів;

додаткові роки за Список № 1 - 20 років 00 місяців 00 днів;

додаткові роки - 11 років 05 місяців 03 дні;

розрахунок пенсії:

по годувальнику - ОСОБА_2 ;

коефіцієнт стажу без урахування кратності - 0,59000;

коефіцієнт стажу з урахуванням кратності ((708/100*12)*1) - 0,59000;

03 січня 2024 року - 29 лютого 2024 року

розмір пенсії за віком (ст. 27) (39 320,64*0,59000) - 23 199,18 грн;

доплата за понаднормовий стаж (ст. 28 ч. 1 абз. 2) (за 24 роки) - 502,32 грн;

загальний розмір пенсії - 23 701,50 грн;

доплата до пенсії по Закону України від 02 вересня 2008 року № 345-VІ «Про підвищення престижності шахтарської праці» (далі - Закон № 345) - 7 755,01 грн;

сума пенсії по Закону № 345 (80% від 39 320,64 грн) - 31 456,51 грн;

% для обчислення пенсії у разі втраті годувальника - 50,00;

розмір пенсії по втраті годувальника - 15 728,26 грн;

01 березня 2024 року - довічно

[…]

розмір пенсії по втраті годувальника - 15 728,26 грн.

утриманець - ОСОБА_1 ;

категорія утриманця - дружина;

страховий стаж - 31 рік 07 місяців 16 днів;

03 січня 2024 року - 29 лютого 2024 року

обмеження в індексації з 01 березня 2023 року - -1 838,54 грн;

призначена пенсія утриманцю - 13 889,72 грн;

місяць підвищення розміру пенсії - 01 січня 2024 року;

Розрахунок стажу (форма РС-права) свідчить, що стаж померлого годувальника для обчислення пенсії по втраті годувальника ОСОБА_1 був проведений таким чином:

з 01 вересня 1974 року по 13 червня 1976 року - навчання у вищих/середніх навчальних закладах - 01 рік 09 місяців 13 днів - до страхового стажу;

з 28 липня 1976 року по 26 червня 1977 року - 00 років 10 місяців 29 днів - до страхового стажу;

з 06 липня 1977 року по 10 травня 1979 року - 01 рік 10 місяців 05 днів - до страхового та пільгового стажу - ст. 14, постанова 202, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в;

з 11 травня 1979 року по 14 травня 1981 року - військова служба строкова - 02 роки 00 місяців 04 дні;

з 11 червня 1981 року по 29 січня 1982 року - 00 років 07 місяців 19 днів - до страхового та пільгового стажу - ст. 14, постанова 202, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в;

з 30 січня 1982 року по 18 листопада 1985 року - 03 роки 09 місяців 19 днів - до страхового та пільгового стажу - ст. 14, П/П, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в;

з 19 листопада 1985 року по 18 грудня 1985 року - 00 років 01 місяць 00 днів - до страхового стажу;

з 19 грудня 1985 року по 24 травня 1991 року - 05 років 05 місяців 06 днів - до страхового та пільгового стажу - ст. 14, П/П, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в;

з 29 травня 1991 року по 11 листопада 1999 року - 08 років 05 місяців 13 днів - до страхового та пільгового стажу - ст. 14, П/П, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в;

з 01 липня 2004 року по 31 липня 2007 року - 02 роки 07 місяців 26 днів - до страхового стажу.

Розрахунок заробітку годувальника для визначення розміру пенсії за віком для обчислення пенсії по втраті годувальника проведений, виходячи з такого:

загальний страховий стаж в одинарному розмірі - 39 років 00 місяців 18 днів, 468 місяців;

загальний страховий стаж після 01 липня 2000 року - 02 роки 07 місяців 26 днів, 31 місяць;

дата вводу заробітку - 23 жовтня 2023 року;

середній заробіток за 3 попередні роки (за 2014-2016 роки) - 3 764,40 грн;

коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (1,17 * 1,11 * 1,11 * 1,14 * 1,197) - 1,9671198511;

збільшений на коефіцієнт показник заробітної плати - 7 405,03 грн;

останній місяць врахованої заробітної плати - 31 липня 2007 року;

максимальна дата оптимізації - 31 липня 2007 року;

сума коефіцієнтів заробітної плати (до оптимізації) - 334,79597;

сума коефіцієнтів заробітної плати (після оптимізації) - 318,59962;

кількість місяців заробітної плати (до оптимізації) - 97;

кількість місяців, виключених оптимізацією (в межах 10%) - 37;

кількість місяців, виключених додатково (понад 10%) - 0;

кількість місяців заробітної плати (після оптимізації) - 60;

індивідуальний коефіцієнт для обчислення (до оптимізації) - 3,45150;

страховий стаж за місяці врахованої заробітної плати - 60,0000;

індивідуальний коефіцієнт для обчислення (після оптимізації) - 5,30999;

середньомісячний заробіток для обчислення - 39 320,64000.

Як свідчить рішення про перерахунок пенсії № 057350007475 (дата-час розрахунку: 28 лютого 2025 року 20:55), на час звернення до суду з цим позовом ОСОБА_1 отримувала пенсію, обчислену виходячи з такого:

шифр та вид пенсії - 511 пенсія в разі втрати годувальника;

умови призначення - Закон № 1058;

дата перерахунку - 01 березня 2025 року;

вид перерахунку - індексація заробітку (масовий);

годувальник - ОСОБА_2 ;

середньомісячний заробіток - 47 332,35 грн;

тривалість стажу:

страховий стаж (повний) - 59 років 00 місяців 17 днів;

страховий стаж до 01 січня 2004 року - 24 роки 11 місяців 18 днів;

страховий стаж після 01 січня 2004 року - 02 роки 07 місяців 26 днів;

додаткові роки за Список № 1 - 20 років 00 місяців 00 днів;

додатковий стаж - 11 років 05 місяців 03 дні;

розрахунок пенсії:

по годувальнику - ОСОБА_2

коефіцієнт стажу без урахування кратності - 0,59000;

коефіцієнт стажу з урахуванням кратності ((708/100*12)*1) - 0,59000;

01 березня 2025 року - довічно

розмір пенсії за віком (ст. 27) (47 332,35*0,59000) - 27 926,09 грн;

доплата за понаднормовий стаж (ст. 28 ч. 1 абз. 2) (за 24 роки) - 566,64 грн;

загальний розмір пенсії - 28 492,73 грн;

доплата до пенсії по Закону № 345 - 9 373,15 грн;

сума пенсії по Закону № 345 (80% від 47 332,35 грн) - 37 865,88 грн;

% для обчислення пенсії у разі втрати годувальника - 50,00;

розмір пенсії по втраті годувальника - 18 480,23 грн;

обмеження індексації з 01 березня 2025 року - -452,71 грн;

утриманець - ОСОБА_1 ;

категорія утриманця - дружина;

страховий стаж - 31 рік 07 місяців 16 днів;

01 березня 2025 року - 20 жовтня 2028 року

обмеження в індексації з 01 березня 2023 року - -1 838,54 грн;

обмеження індексації з 01 березня 2025 року - -452,71 грн;

призначена пенсія утриманцю - 16 641,69 грн;

місяць підвищення розміру пенсії - 01 березня 2025 року.

Розрахунок заробітку годувальника для обчислення пенсії за віком, з якої обчислений розмір пенсії по втраті годувальника, проведений таким чином:

загальний страховий стаж в одинарному розмірі - 39 років 00 місяців 18 днів, 468 місяців;

загальний страховий стаж після 01 липня 2000 року - 02 роки 07 місяців 26 днів, 31 місяць;

дата вводу заробітку - 23 жовтня 2023 року;

середній заробіток за 3 попередні роки (за 2014-2016 роки) - 3 764,40 грн;

коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (1,17 * 1,11 * 1,11 * 1,14 * 1,197 * 1,0796 * 1,115) - 2,367928;

збільшений на коефіцієнт показник заробітної плати - 8 913,83 грн;

останній місяць врахованої заробітної плати - 31 липня 2007 року;

максимальна дата оптимізації - 31 липня 2007 року;

сума коефіцієнтів заробітної плати (до оптимізації) - 334,79597;

сума коефіцієнтів заробітної плати (після оптимізації) - 318,59962;

кількість місяців заробітної плати (до оптимізації) - 97;

кількість місяців, виключених оптимізацією (в межах 10%) - 37;

кількість місяців, виключених додатково (понад 10%) - 0;

кількість місяців заробітної плати (після оптимізації) - 60;

індивідуальний коефіцієнт для обчислення (до оптимізації) - 3,45150;

страховий стаж за місяці врахованої заробітної плати - 60,00000;

індивідуальний коефіцієнт для обчислення (після оптимізації) - 5,30999;

середньомісячний заробіток для обчислення - 47 332,35000.

Будь-які інші докази щодо предмета доказування сторони не надали.

Норми права, які застосував суд, та мотиви їх застосування.

Висновки суду по суті позовних вимог.

Ст. 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Принципи, засади і механізми призначення, перерахунку і виплати пенсії визначає Закон України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058).

На час виникнення спірних правовідносин, тобто на день звернення ОСОБА_1 з заявою від 03 січня 2024 року про переведення з пенсії за віком на пенсію по втраті годувальника, Закон № 1058 діяв в редакції від 01 січня 2024 року.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 8 Закону № 1058 право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають, зокрема, громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їх сімей, зазначені у ст. 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.

Ч. 1 ст. 9 Закону № 1058 установлено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Ст. 10 Закону № 1058 гарантує право вибору пенсійних виплат, сутність якого полягає у тому, що особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором; особі, яка має право на довічну пенсію, призначається один з видів довічної пенсії за її вибором.

Умови призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника визначені ст. 36 Закону № 1058.

Згідно з абз. 1 ч. 1 ст. 36 Закону № 1058 пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім'ї померлого годувальника, які були на його утриманні, за наявності в годувальника на день смерті страхового стажу, який був би необхідний йому для призначення пенсії по III групі інвалідності, […]. […].

В силу положень ч. 2 ст. 36 Закону № 1058 непрацездатними членами сім'ї вважаються:

1) чоловік (дружина), батько, мати, якщо вони є особами з інвалідністю або досягли віку 65 років, або пенсійного віку, передбаченого ст. 26 цього Закону;

[…].

Відповідно до ч. 3 ст. 36 Закону № 1058 до членів сім'ї, які вважаються такими, що були на утриманні померлого годувальника, відносяться особи, зазначені в частині другій цієї статті, якщо вони:

1) були на повному утриманні померлого годувальника;

2) одержували від померлого годувальника допомогу, що була для них постійним і основним джерелом засобів до існування.

Члени сім'ї померлого годувальника, для яких його допомога була постійним і основним джерелом засобів до існування, але які й самі одержували пенсію, мають право, за бажанням, перейти на пенсію у зв'язку з втратою годувальника.

Відповідно до ч. 1 ст. 38 Закону № 1058 пенсі у зв'язку з втратою годувальника призначається на весь період, протягом якого член сім'ї померлого годувальника вважається непрацездатним згідно із ч. 2 ст. 36 цього Закону, а членам сім'ї, які досягли пенсійного віку, передбаченого ст. 26 цього Закону, - довічно.

Розмір пенсії у зв'язку з втратою годувальника визначений ст. 37 Закону № 1058.

Згідно з ч. 1 ст. 37 Закону № 1058 пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається в розмірі: на одного непрацездатного члена сім'ї - 50 відсотків пенсії за віком померлого годувальника; […].

В свою чергу розмір пенсії за віком визначений ст. 27 Закону № 1058.

Відповідно до ч. 1 ст. 27 Закону № 1058 розмір пенсії за віком визначається за формулою:

П = Зп * Кс, де:

П - розмір пенсії, у гривнях;

Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до ст. 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях;

Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до ст. 25 цього Закону.

Порядок визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії унормований ст. 40 Закону № 1058.

Згідно з абз. 1 ч. 1 ст. 40 Закону № 1058 для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону № 1058 заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою:

Зп = Зс х (Ск : К), де:

Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;

Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки;

Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn);

К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

[…].

Порядок звернення за призначенням (перерахунком) пенсії визначає ст. 44 Закону № 1058.

Згідно з ч. 1 ст. 44 Закону № 1058 призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.

Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

Строки призначення (перерахунку) та виплати пенсії визначені ст. 45 Закону № 1058.

Відповідно до абз. 1 ч. 3 ст. 45 Закону № 1058 переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії (абз. 2 ч. 3 ст. 45 Закону № 1058).

Згідно з ч. 4 ст. 45 Закону № 1058 перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених ч. 1 ст. 35, ч. 2 ст. 38, ч. 3 ст. 42 і ч. 5 ст. 48 цього Закону, провадиться в такі строки:

у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа;

у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.

За правилами, наведеними в ч. 5 ст. 45 Закону № 1058, документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника територіального органу Пенсійного фонду України на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846, (далі - Порядок № 22-1).

На час звернення з заявою про призначення пенсії, тобто станом на 09 квітня 2024 року, Порядок № 22-1 діяв в редакції від 15 лютого 2024 року.

При цьому, 30 березня 2021 року набрала чинності постанова правління Пенсійного фонду України від 16 грудня 2020 року № 25-1 «Про затвердження Змін до деяких постанов правління Пенсійного фонду України», зареєстрована в Міністерстві юстиції України від 16 березня 2021 року за № 339/35961 (далі - Постанова правління ПФУ № 25-1).

Зміни, внесені до Порядку № 22-1 на підставі Постанови правління ПФУ № 25-1, передбачали застосування органами Пенсійного фонду України принципу екстериторіальному при опрацюванні заяв про призначення/перерахунок пенсії з 01 квітня 2021 року.

Запроваджена у зв'язку із змінами, внесеними до Порядку № 22-1, технологія передбачає опрацювання заяв про призначення/перерахунок пенсії бек-офісами територіальних органів Пенсійного фонду в порядку черговості надходження таких заяв незалежно від того, де було прийнято заяви та де проживає пенсіонер.

Запровадження принципу екстериторіальності мало на меті досягнення таких результатів: єдиний підхід до застосування пенсійного законодавства; централізована прозора система контролю за діями фахівців, процесів призначення та перерахунку пенсій; мінімізація особистих контактів з громадянами; відв'язка звернень та їх опрацювання від територіального принципу; попередження можливих випадків зволікань у прийнятті рішення, а також оптимізація навантаження на працівників.

Відповідно до п. 1.1 Порядку № 22-1 заява про […] перерахунок […] пенсії, […] (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1); […] подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію).

Заява про […] перерахунок […] пенсії, […] може подаватись заявником разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду (далі - вебпортал) або засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія) з використанням електронного підпису, […].

[…]

Згідно з абз. 7 п. 1.8 Порядку № 22-1 днем звернення за […] переведенням з одного виду пенсії на інший […] вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами (у разі подання заяви через вебпортал або засобами Порталу Дія - дата реєстрації заяви зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів).

Документи, необхідні для призначення (перерахунку) пенсії, визначені розділом ІІ Порядку № 22-1.

Згідно з п. 2.3 Порядку № 22-1 до заяви про призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника подаються документи померлого годувальника, перелічені в пп. пп. 2, 3 п. 2.1 цього розділу.

Також надаються такі документи:

1) документ, що засвідчує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків […], та померлого годувальника (надається у разі, якщо особа, яка звернулася із заявою про призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника, має такі документи);

2) свідоцтво про народження або документ, що посвідчує особу, зазначений у п. 2.9 цього розділу, якій призначається пенсія;

3) документи, що засвідчують родинні стосунки члена сім'ї з померлим годувальником;

4) свідоцтво про смерть годувальника, або рішення суду про визнання його безвісно відсутнім чи оголошення його померлим, або інформація з Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин;

[…]

6) довідки загальноосвітніх навчальних закладів системи загальної середньої освіти, професійно-технічних, вищих навчальних закладів, закладів освіти за кордоном про те, що особи, зазначені в абз. 2 п. 2 ч. 2 ст. 36 Закону № 1058, навчаються за денною формою навчання;

[…]

8) відомості про місце проживання;

[…].

В свою чергу пп. пп. 2-3 п. 2.1 Порядку № 22-1 установлено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи:

[…]

2) документи про стаж, що визначені Порядком № 637. За періоди роботи після впровадження персоніфікованого обліку у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування (далі - персоніфікований облік) орган, що призначає пенсію, додає індивідуальні відомості про застраховану особу з реєстру застрахованих осіб за формою згідно з додатком 4 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року № 10-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 року за № 785/25562 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 27 березня 2018 року № 8-1) (далі - Положення), а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення (далі - індивідуальні відомості про застраховану особу).

[…]

3) для підтвердження заробітної плати за період страхового стажу з 01 липня 2000 року орган, що призначає пенсію, додає індивідуальні відомості про застраховану особу (додатки 3, 4 до Положення).

За бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 5) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.

У разі якщо страховий стаж починаючи з 01 липня 2000 року становить менше 60 місяців, особою подається довідка про заробітну плату (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року (додаток 5).

[…].

Пп. 5 п. 2.1 Порядку № 22-1 визначені документи, які підтверджують право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, а саме:

довідка про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, видана підприємством, установою, організацією відповідно до п. 20 Порядку № 637 (у випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах згідно з п. п. 1-6, 8 ч. 2, ч. 3 ст. 114 Закону та п. 23 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону). У разі ліквідації підприємства, установи, організації без визначення правонаступника пільговий стаж підтверджується комісією з питань підтвердження стажу роботи, що дає право на призначення пенсії, згідно з Порядком підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу для призначення пенсії, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 10 листопада 2006 року № 18-1, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 24 листопада 2006 року за № 1231/13105 (далі - Порядок № 18-1). Орган, що призначає пенсію, додає рішення цієї комісії;

документи про проведення атестації робочих місць за умовами праці відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 01 серпня 1992 року № 442 «Про Порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці» (для зарахування до стажу, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, періодів роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 або із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, після 21 серпня 1992 року);

[…].

Згідно з абз. 1 п. 2.8 Порядку № 22-1 […] переведення з одного виду пенсії на інший здійснюються за документами, що є в пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло на дату призначення пенсії.

Відповідно до абз. 3 п. 2.8 Порядку № 22-1 при […] переведенні з одного виду пенсії на інший до наявних документів особа може додати:

1) документи про страховий стаж за період роботи до 01 січня 2004 року, який не врахований у пенсійній справі, у тому числі після призначення пенсії. За періоди роботи після впровадження персоніфікованого обліку орган, що призначає пенсію, додає індивідуальні відомості про застраховану особу;

2) довідку про заробітну плату відповідно до абз. абз. 2 і 3 пп. 3 п. 2.1 цього розділу;

3) документи про обставини, що впливають на розмір пенсії (наприклад, зміна кількості членів сім'ї, які перебували на утриманні пенсіонера чи померлого годувальника, виникнення (втрата) права на надбавку на непрацездатних членів сім'ї і надбавку на догляд за ними, визнання заявника одиноким і таким, що потребує сторонньої допомоги, визнання заявника особою з інвалідністю або учасником війни тощо).

[…]

Приймання, оформлення і розгляд документів, поданих для призначення пенсії, регламентовано розділом ІV Порядку № 22-1.

Відповідно до п. 4.1 Порядку № 22-1 заяви, що подаються особами відповідно до цього Порядку, реєструються в електронному журналі звернень органу, що призначає пенсію.

[…]

П. 4.2 Порядку № 22-1 визначено, що при прийманні документів працівник структурного підрозділу, який здійснює прийом та обслуговування осіб:

ідентифікує заявника (його представника);

надає інформацію щодо умов та порядку призначення пенсії;

реєструє заяву, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта;

уточнює інформацію про факт роботи (навчання, служби, підприємницької діяльності) і про інші періоди діяльності до 01 січня 2004 року, що можуть бути зараховані до страхового стажу. У разі необхідності роз'яснює порядок підтвердження страхового стажу, повідомляє про право особи на здійснення доплати до мінімального страхового внеску відповідно до ч. 3 ст. 24 Закону № 1058, та/або на добровільну участь у системі загальнообов'язкового пенсійного страхування;

проводить опитування свідків для підтвердження стажу відповідно до п. п. 17-19 Порядку № 637. Опитування свідків проводиться згідно із п. 12 Порядку № 637;

з'ясовує наявніcть у заявника особливого (особливих) статусу (статусів), особливих заслуг, інших обставин, які можуть бути підставою для встановлення підвищень, надбавок, доплат;

повідомляє про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів;

сканує документи. На створені електронні копії накладає кваліфікований електронний підпис;

надсилає запити про отримання необхідних відомостей з відповідних державних електронних інформаційних реєстрів, систем або баз даних згідно з п. 2.28 цього Порядку;

повідомляє про можливості подавати заяви через вебпортал або засобами Порталу Дія;

видає особі або посадовій особі розписку із зазначенням дати прийняття заяви, переліку одержаних і відсутніх документів, строку подання додаткових документів для призначення пенсії та пам'ятку пенсіонеру (додаток 7). […]

повідомляє особу, у вибраний нею спосіб, про відсутність відомостей або/та наявність розбіжностей у відповідних інформаційних реєстрах, системах або базах даних та строки подання необхідних документів для призначення пенсії, не пізніше двох робочих днів після отримання відповідної інформації.

Після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.

Згідно з п. 4.3 Порядку № 22-1 створення та обробка документів здійснюється із накладенням кваліфікованого електронного підпису працівників, відповідальних за здійснення операцій.

Рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов'язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи.

Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.

Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника органу, що призначає пенсію, на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.

[…]

За правилами п. 4.7 Порядку № 22-1 право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.

Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження. […]

Згідно з п. 4.8 Порядку № 22-1 заява, відомості з відповідних інформаційних систем, скановані копії документів, на підставі яких призначено […] пенсію та проводиться її виплата; інша інформація, з урахуванням якої визначаються розмір призначеної пенсії та розмір пенсії до виплати, обробляються в складі електронної пенсійної справи, що формується та ведеться відповідно до вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронні довірчі послуги» та «Про захист персональних даних». Електронна пенсійна справа зберігається на базі централізованих інформаційних технологій.

Документи, що надійшли у паперовій формі, обробляються, реєструються та зберігаються в органі, що призначає пенсію, за правилами, встановленими постановою Кабінету Міністрів України від 17 січня 2018 року № 55 «Деякі питання документування управлінської діяльності».

Відповідно до п. 4.10 Порядку № 22-1 після […] переведення з одного виду пенсії на інший електронна пенсійна справа засобами програмного забезпечення передається до органу, що призначає пенсію, за місцем фактичного проживання особи, […], для здійснення виплати пенсії.

[…]

Нарахована сума пенсії включається в документи для виплати пенсії не пізніше одного місяця з дня прийняття органом, що призначає пенсію, рішення про […] переведення з одного виду пенсії на інший […].

Аналіз положень п. п. 1.1, 4.2, 4.3, 4.8, 4.10 Порядку № 22-1 зумовлює такі висновки:

- з заявою про призначення (перерахунок) пенсії особа може звернутися до будь-якого територіального органу Пенсійного фонду, через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб, (тобто сервісний центр) або подати відповідну заяву через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (п. 1.1);

- при прийманні документів працівник сервісного центру територіального органу Пенсійного фонду, до якого звернувся заявник: ідентифікує заявника (його представника); реєструє заяву, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта; уточнює інформацію про факт роботи (навчання, служби, підприємницької діяльності) і про інші періоди діяльності до 01 січня 2004 року, що можуть бути зараховані до страхового стажу; з'ясовує наявніcть у заявника особливого (особливих) статусу (статусів), особливих заслуг, інших обставин, які можуть бути підставою для встановлення підвищень, надбавок, доплат; повідомляє про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів; сканує документи. […]; видає особі або посадовій особі розписку із зазначенням дати прийняття заяви, переліку одержаних і відсутніх документів, строку подання додаткових документів для призначення пенсії та пам'ятку пенсіонеру; повідомляє особу, у вибраний нею спосіб, про відсутність відомостей або/та наявність розбіжностей у відповідних інформаційних системах та строки подання необхідних документів для призначення пенсії, не пізніше двох робочих днів після отримання відповіді органу, який веде відповідний інформаційний реєстр (п. 4.2);

- після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів, електронну пенсійну справу (п. 4.2).

При цьому зміст норм, що містяться в п. 4.2 та 4.10 Порядку № 22-1, свідчить, що сутність принципу екстериторіальності полягає у визначенні структурного підрозділу органу, що призначає пенсію, який формуватиме електронну пенсійну справу та розглядатиме по суті заяву про призначення (перерахунок) пенсії, незалежно від місця проживання/перебування заявника чи місця поданням ним відповідної заяви, тобто без прив'язки до території.

- після опрацювання електронної пенсійної справи та прийняття рішення за наслідками розгляду заяви про призначення (перерахунок) пенсії структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, (тобто територіального органу Пенсійного фонду), визначений за принципом екстериторіальності, передає електронну пенсійну справу органу, що призначає пенсію, (тобто територіальному органу Пенсійного фонду), за місцем проживання (реєстрації)/фактичного місця проживання особи для здійснення виплати пенсії (п. 4.10);

- виплату пенсії проводить орган, що призначає пенсію, (тобто територіальний орган Пенсійного фонду) за місцем фактичного проживання/перебування особи.

Висновки суду по суті позовних вимог.

Звертаючись до суду з цим позовом, ОСОБА_1 просить визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Донецькій області, які полягали у незастосування показника середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2021-2023 роки при призначенні їй пенсії у зв'язку з втратою годувальника.

Суд встановив, що з 22 жовтня 2023 року позивачці була призначена пенсія за віком відповідно до ст. 26 Закону № 1058.

03 січня 2024 року ОСОБА_1 звернулася до ГУ ПФУ в Донецькій області з заявою про перерахунок пенсії - «перехід на інший вид пенсії».

За принципом екстериторіальності для розгляду заяви від 03 січня 2024 року був визначений структурний підрозділ ГУ ПФУ у Київській області.

З 03 січня 2024 року проведений перерахунок пенсії ОСОБА_1 у зв'язку з її переведенням з пенсії за віком на пенсію у зв'язку з втратою годувальника відповідно до Закону № 1058.

Рішення про перерахунок пенсії свідчать, що ОСОБА_1 призначена пенсія у зв'язку з втратою годувальника в розмірі 50% пенсії за віком померлого годувальника ОСОБА_2 .

При цьому розмір пенсії за віком померлого годувальника, з якої обчислена пенсія у зв'язку з втратою годувальника, визначений із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2014-2016 роки.

Позивач із цим не погоджується і доводить, що розмір пенсії за віком померлого годувальника, з якої обчислена пенсія у зв'язку з втратою годувальника, має визначатися із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2021-2023 роки.

Відтак, для вирішення публічно-правового спору, що виник між позивачкою та пенсійним органом, оскаржувані дії (бездіяльність) пенсійного органу, належить перевірити на відповідність критеріям, наведеним у ч. 2 ст. 2 КАС.

Передусім суд вважає за необхідне відзначити, що Верховний Суд в постанові від 17 січня 2021 року у справі № 338/1460/16-а навів такі висновки:

«[…]

22. За змістом касаційної скарги, відповідач заперечує проти застосування показника середньої заробітної плати за 2013 рік, оскільки для призначення пенсії по інвалідності померлого годувальника в 2013 році застосовано показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2012 рік, що передував року призначення пенсії, а тому при переведенні позивача з пенсії по віку на пенсію по втраті годувальника застосуванню підлягає той же показник середньої заробітної плати по Україні.

23. Верховний Суд вже розглядав справи з таким предметом спору. Зокрема, у постановах від 30 вересня 2019 року у справі № 758/3778/15-а та від 03 грудня 2019 року у справі № 345/1925/14-а, обставини яких є подібними, Верховний Суд зазначив наступне:

«Ст. 9 Закону № 1058 встановлено види пенсійних виплат і соціальних послуг, зокрема в частині першій зазначено, що відповідно до цього Закону за рахунок коштів ПФУ в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Розділом V вказаного Закону визначено умови призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника (ст. 36), розмір такої пенсії (ст. 37), період, на який вона призначається, зміна розміру (ст. 38), призначення однієї пенсії у зв'язку з втратою годувальника на всіх членів сім'ї, виділення частки пенсії (ст. 39).

Так, зокрема, відповідно до ст. 37 цього Закону пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається в розмірі: на одного непрацездатного члена сім'ї - 50 відсотків пенсії за віком померлого годувальника; на двох та більше непрацездатних членів сім'ї - 100 відсотків пенсії за віком померлого годувальника, що розподіляється між ними рівними частками.

Тобто, пенсія у зв'язку з втратою годувальника розраховується у відсотковому відношенні до розміру пенсії померлого годувальника.

Згідно з ч. 3 ст. 45 Закону № 1058 переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами ПФУ.

При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Отже, при переведенні з одного виду пенсії на інший обрахунок нової пенсії здійснюється із застосуванням показника середньої заробітної плати, який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії, а за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 Закону № 1058, тобто показник середньої заробітної плати є незмінною величиною.

Оскільки пенсія у зв'язку з втратою годувальника розраховується у відсотковому відношенні до розміру пенсії померлого годувальника, то в розумінні ч. 3 ст. 45 Закону № 1058 як попередній вид пенсії слід розуміти саме пенсію, яку отримував на день смерті годувальник».

24.Суд не знаходить підстав для відступу від цього правового висновку у справі, що розглядається.

[…]».

Таким чином:

- пенсія у зв'язку з втратою годувальника розраховується у відсотковому відношенні до розміру пенсії померлого годувальника;

- при переведенні з одного виду пенсії на інший обрахунок нової пенсії здійснюється із застосуванням показника середньої заробітної плати, який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії, тобто показник середньої заробітної плати є незмінною величиною;

- при цьому як попередній вид пенсії слід розуміти саме пенсію, яку отримував на день смерті годувальник.

Позивач наголошує на тому, що ОСОБА_2 отримував пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ст. 14 Закону № 1788, яка йому була призначена з 1998 року; стверджує, що пенсія відповідно до Закону № 1058 йому не призначалася.

Відтак, позивач вважає, що в силу положень ч. 1 ст. 27 та ч. 2 ст. 40 Закону № 1058 пенсійний орган, призначаючи їй пенсію у зв'язку з втратою годувальника з 03 січня 2024 року і вперше розраховуючи розмір пенсії за віком померлого годувальника за нормами Закону № 1058, мав застосувати показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2021-2023 роки.

Суд відзначає, що такі висновки позивачки є наслідком помилкового тлумачення норм Закону № 1058.

Так, Верховний Суд у складі судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду в постанові від 22 жовтня 2024 року у справі № 300/5450/23 сформулював такі висновки з питання наявності у особи, якій вже було призначено пенсію за віком на пільгових умовах, визначених ст. 13 Закону № 1788, права на повторне призначення того самого виду пенсії за віком на загальних підставах (після досягнення пенсійного віку) відповідно до Закону № 1058:

«[…]

25. З 01 січня 1992 року постановою Верховної Ради України від 06 грудня 1991 року № 1931-XII введено в дію Закон № 1788 в частині норм, що стосуються призначення і виплати пенсій та коригування рівнів пенсій, призначених до введення цього Закону; з 01 квітня 1992 року - в повному обсязі.

26. Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону № 1788 громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.

27. П. «б» ч. 1 ст. 13 Закону № 1788 передбачено право на пенсію за віком на пільгових умовах, зокрема, для працівників, які зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах; жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

28. З 01 січня 2004 року набрав чинності Закон № 1058, який розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

29. Отже, з 01 січня 2004 року Закон № 1058 є основним законом, який визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду.

30. Відповідно до п. 2 розділу XV Прикінцевих положень Закону № 1058 (в редакції чинній на момент призначення позивачці пенсії) пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди вищезазначеним особам пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом № 1788.

31. Положеннями ч. 1 ст. 9 Закону № 1058 встановлено, що відповідно до цього Закону за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

32. Відповідно до ч. 1 ст. 40 Закону № 1058 для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

33. Ч. 2 ст. 40 Закону № 1058 визначено, що заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується ПФУ за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз 1 + Кз 2 + Кз 3 + ... + Кз n); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

34. Отже, у випадку призначення пенсії на підставі Закону №1058, при обчисленні пенсії враховується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.

35. Разом з тим, відповідно до ч. 1 ст. 10 Закону № 1058 особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.

36. Порядок переведення з одного виду пенсії на інший регламентовано ст. 45 Закону № 1058, ч. 3 якої визначено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати і набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення пенсії (попереднього перерахунку пенсії без урахування перерахунку, передбаченого абзацом п'ятим частини четвертої статті 42 цього Закону) незалежно від перерв у роботі, під час переведення вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена (визначений) ч. 2 ст. 40 цього Закону для призначення пенсії.

37. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні з одного виду пенсії, призначеної саме за Законом № 1058, на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої зазначеним нормативно-правовим актом.

38. Водночас, на думку позивачки, при зверненні із заявою до ГУ ПФУ в місті Києві після досягнення пенсійного віку, встановленого ст. 26 Закону № 1058, вона набула право не на переведення з одного виду пенсії на інший на підставі ст. 45 Закону № 1058, а на нове призначення пенсії за віком на загальних підставах із її новим обчисленням у відповідності до приписів ст. 40 Закону № 1058, оскільки за таким призначенням вона звернулася вперше.

39. З цього приводу судова палата з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду вважає за необхідне зазначити, що ст. 13 Закону № 1788 для відповідних категорій осіб передбачено не окремий вид пенсійного забезпечення, а пільгові умови для призначення пенсії за віком, які полягають у зменшенні пенсійного віку. Пенсія за віком на пільгових умовах призначається та виплачується у порядку та на умовах, що визначені Законом № 1058.

40. Враховуючи, що заява ОСОБА_1 від 09 березня 2023 року до ГУ ПФУ в місті Києві стосувалась призначення того самого виду пенсії (пенсії за віком), яка вже була їй призначена, то така пенсія не може бути призначена повторно на підставі положень ст. 40 Закону № 1058 із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2020-2022 роки.

41. За таких обставин, судова палата з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду вважає, що висновки, викладені в раніше ухвалених постановах Верховного Суду від 17 червня 2021 року у справі № 336/7438/16-а, від 13 лютого 2019 року у справі № 334/917/17 та інших, у яких викладено правовий висновок про наявність в осіб, яким призначалась пенсія за віком на пільгових умовах відповідно до ст. 13 Закону 1788, права на призначення пенсії за віком на загальних підставах (після досягнення пенсійного віку) відповідно до Закону № 1058 із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують зверненню за призначенням пенсії, є такими, що не ґрунтуються на правильному правозастосуванні.

42. У зв'язку з наведеним, судова палата з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду вважає за необхідне відступити від таких висновків та сформувати такі:

1) ст. 13 Закону № 1788 для відповідних категорій осіб передбачено не окремий вид пенсійного забезпечення, а пільгові умови для призначення пенсії за віком, які полягають у зменшенні пенсійного віку;

2) пільгова пенсія за віком, призначена з урахуванням положень Закону 1788, призначається та виплачується в порядку та на умовах, що визначені Законом № 1058, а тому особи, які отримують таку пенсію, не мають права на перехід на пенсію за віком на загальних підставах відповідно до Закону № 1058 після досягнення ними пенсійного віку.

43. Застосовуючи наведені вище правові висновки до спірних правовідносин судова палата з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду дійшла висновку про те, що ОСОБА_1 як особа, якій вже було призначено пенсію за віком на пільгових умовах, визначених ст. 13 Закону № 1788, не має права на повторне призначення того самого виду пенсії за віком на загальних підставах (після досягнення пенсійного віку) відповідно до Закону № 1058 із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують зверненню за призначенням пенсії.

[…]

48. Підсумовуючи наведене, Верховний Суд погоджується із висновком суду апеляційної інстанції про відсутність у позивачки права на повторне призначення пенсії за віком та, відповідно, з висновком про відсутність підстав для задоволення позову.

[…]».

Подібні висновки наведені Верховним Судом в постановах від 31 січня 2025 року у справі № 160/860/24, від 28 січня 2025 року у справі № 300/7637/23 та інших.

Ст. 14 Закону № 1788, на підставі якої пенсія за віком була призначена ОСОБА_2 з 1998 року, визначені особливості пенсійного забезпечення працівників, зайнятих на підземних і відкритих гірничих роботах та в металургії.

Ст. 14 Закону № 1788, рівно як і ст. 13 цього Закону, передбачала пільгові умови для призначення пенсії за віком для певної категорії осіб, а не встановлювала окремий вид пенсійного забезпечення.

Відтак, 03 січня 2024 року - дата звернення ОСОБА_1 з заявою про перерахунок пенсії у зв'язку з переведенням з пенсії за віком на пенсію у зв'язку з втратою годувальника в жодному контексті не може розглядатися як дата «призначення» чи «обчислення вперше за Законом № 1058» пенсії за віком померлого годувальника ОСОБА_2 , що виключає можливість застосування показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2021-2023 роки для визначення середнього заробітку (доходу) для розрахунку пенсії за віком померлого годувальника, з якої обчислюється пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

З огляду на встановлені фактичні обставини та виходячи з правового регулювання спірних правовідносин з урахуванням висновків Верховного Суду, суд дійшов висновку про відсутність підстав для визнання протиправними як дій (бездіяльності) ГУ ПФУ у Київській області, яке за принципом екстериторіальності було визначено для розгляду заяви ОСОБА_1 від 03 січня 2024 року про перерахунок пенсії - переведення з пенсії за віком на пенсію у зв'язку з втратою годувальника і проводило відповідний перерахунок пенсії позивачки, так і дій (бездіяльності) ГУ ПФУ в Донецькій області, яке проводило подальші перерахунки її пенсії, що полягали у незастосуванні показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, за 2021-2023 роки при розрахунку пенсії за віком померлого годувальника, з якої обчислена пенсія у зв'язку з втратою годувальника, а тому в цій частині позовних вимог слід відмовити.

Позовні вимоги в частині зобов'язання ГУ ПФУ в Донецькій області здійснити ОСОБА_2 з 03 жовтня 2024 року перерахунок та виплату пенсії у зв'язку з втратою годувальника з урахуванням при розрахунку пенсії за віком померлого годувальника ОСОБА_2 показника середньої заробітної плати (доходу) в України, з якої сплачено страхові внески, за 2021-2023 роки, мають похідний характер від вимоги про визнання протиправними дій (бездіяльності) пенсійного органу, а тому також не підлягають задоволенню.

Зважаючи на відсутність підстав для визнання протиправними оскаржуваних дій (бездіяльності) пенсійного органу, немає необхідності вдаватися до оцінки, який саме пенсійний орган має проводити перерахунок пенсії, а який проводити її виплату.

Будь-які інші дії (бездіяльність) пенсійного органу, пов'язані з переведенням позивачки з пенсії за віком на пенсію у зв'язку з втратою годувальника, нею не оспорюються, а тому суд розглядає справу в межах заявлених нею позовних вимог.

Таким чином, у задоволенні позовних вимог належить відмовити повністю.

Суд надав оцінку основним доводам і запереченням сторін. Решта доводів і заперечень сторін не спростовують висновків суду по суті позовних вимог.

Розподіл судових витрат.

Відповідно до ст. 139 КАС судові витрати не підлягають розподілу.

Керуючись ст. ст. 2, 12, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 250, 251, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

1. У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_6 , місце проживання: АДРЕСА_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ідентифікаційний код 13486010, місцезнаходження: 84122, Донецька обл., м. Слов'янськ, пл. Соборна, буд. 3), Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (ідентифікаційний код 22933548, місцезнаходження: 08500, Київська обл., м. Фастів, вул. Саєнка Андрія, буд. 10) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.

2. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

3. Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

4. Повне судове рішення складено 06 серпня 2025 року.

Суддя Т.О. Кравченко