Україна
Донецький окружний адміністративний суд
04 серпня 2025 року Справа№200/7394/24
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Троянова О.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (в письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ЛЕВ-ТРАНС» (код ЄДРПОУ 41576232, адреса: 84107, Донецька обл., м. Слов'янськ, вул. Свєтлова, буд. 4) до Головного управління ДПС у Донецькій області (код ЄДРПОУ ВП 44070187, адреса: 04053, м.Київ, Львівська площа, 8) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення
Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю «ЛЕВ-ТРАНС» звернулося до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління ДПС у Донецькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 08.08.2024 року №3379/05-99-04-12/41576232 в частині застосування штрафу у сумі 84293 (вісімдесят чотири тисячі двісті дев'яносто три) грн 39 коп. за порушення граничних строків реєстрації податкових накладних (згідно акту).
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 25 жовтня 2024 року суд прийняв до розгляду позовну заяву та відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження (в письмовому провадженні) без виклику учасників справи.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 25 грудня 2024 року зупинено провадження до набрання законної сили судовим рішенням касаційної інстанції у справі №200/4768/23.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 04 серпня 2025 року поновлено провадження у справі.
За правилами частини 1 статті 258 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України) суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Сторони про відкриття провадження у справі були повідомлені судом належним чином за допомогою програмного забезпечення «Електронний суд».
В обґрунтування позовних вимог, позивач зазначив, що отримав спірне податкове повідомлення-рішення відповідача від 08.08.2024року №3379/05-09-04-12/41576232 про застосування штрафу за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків до податкових накладних, визначених п.201.10 ст.201 та згідно п. 120-1.1 ст.120 Податкового кодексу України, прийняте на підставі Акту №2923/05-99-04- 12/41576232 від 17.07.2024 р. «Про результати камеральної перевірки своєчасності реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних ТОВ «ЛЕВ-ТРАНС». Зазначив, що у період з 01 березня 2020 року по останній календарний день місяця, в якому завершується дія карантину було запроваджено мораторій на застосування штрафних санкцій, зокрема за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування в «Єдиному реєстрі податкових накладних». Таким чином, у період з 12 березня 2020 року по 30 червня 2023 року застосування штрафних санкцій за порушення строків реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в «Єдиному реєстрі податкових накладних» суперечить приписам пункту 52-1 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України. Крім того, зазначив, що застосування штрафних санкцій до підприємства, яке за надзвичайно складних умов забезпечує вантажні перевезення матеріальних цінностей, для юридичних осіб та територіальних громад Донецької області, суперечить інтересам держави, протирічить приписам підпунктів 69.1.69.9 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України. Спірне податкове повідомлення-рішення відповідача від 08.08.2024 року 3379/05-99-04-12/41576232 в частині застосування штрафу у сумі 84293 грн 39 коп. вважає протиправним, просив задовольнити позов.
Відповідачем через канцелярію суду у встановлені судом строки, надано відзив на позовну заяву, відповідно до якого останній просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог. Зазначив, що Головним управлінням ДПС у Донецькій області проведено камеральну перевірку ТОВ «ЛЕВ-ТРАНС» в частині дотримання порядку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до таких накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН), за результатами такої складено акт від 17.07.2024 №2923/05-99-04-12/41576232, яким встановлено порушення позивачем вимог пункту 201.10 статті 201, пункту 89 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення», підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України, а саме перевищення термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в ЄРПН. За результатами перевірки Головним управлінням ДПС у Донецькій області прийнято податкове повідомлення - рішення від 08.08.2024 №3379/05-99-04-12/41576232, яким за порушення граничних строків реєстрації в ЄРПН податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, визначених статтею 201, та згідно з пунктом 1201.1 статті 1201 ПК України, з урахуванням вимог пункту 89 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України, пунктів 521, 69.1 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України до позивача застосовано штраф за платежем податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) у розмірі 84 293 гривні 39 копійок. Зазначив, що за даними інформаційно-комунікаційної системи ДПС заява про неможливість своєчасно виконувати свій податковий обов'язок ТОВ «ЛЕВ-ТРАНС» не надавалась, а відтак не отримано рішення щодо неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку. Зазначив, що з 27 травня 2022 року припинили застосовуватися положення законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, які поширювалися на правовідносини, що врегульовувались пунктом 521 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України. При цьому, зменшений розмір штрафних санкцій може бути застосований лише щодо податкових накладних, складених та зареєстрованих несвоєчасно після набрання чинності Законом №2876-IX або до накладних, строк реєстрації яких не скінчився станом на день набрання чинності цим Законом.
Суд, розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив.
Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю «ЛЕВ-ТРАНС» (код ЄДРПОУ 41576232), зареєстроване в якості юридичної особи 07.09.2017 року, перебуває на обліку як платник податків у Головному управлінні ДПС у Донецькій області (Слов'янська ДПІ (м. Слов'янськ)), основним видом діяльності за кодом КВЕД є 49.41 Вантажний автомобільний транспорт.
Відповідач - Головне управління Державної податкової служби у Донецькій області (ЄДРПОУ ВП 44070187) є суб'єктом владних повноважень, на якого чинним законодавством покладені владні управлінські функції стосовно контролю у сфері податкових взаємовідносин.
17.07.2024 року Головним управлінням ДПС у Донецькій області складено акт №2923/05-99-04-12/41576232 про результати камеральної перевірки щодо дотримання порядку реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до таких накладних з податку на додану вартість в Єдиному реєстрі податкових накладних. На підставі підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 розділу І, пункту 75.1 статті 75 розділу ІІ Податкового кодексу України, у порядку визначеному пунктом 76.2 статті 76 розділу ІІ Податкового кодексу України, проведено камеральну перевірку дотримання порядку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до таких накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних головним державним інспектором Слов'янсько-Волновасько-Мангушського відділу податків і зборів з юридичних осіб управління оподаткування юридичних осіб Головного управління ДПС у Донецькій області Ольгою Сухарєвою суб'єкта господарювання - ТОВ «ЛЕВ-ТРАНС», податковий номер 41576232. Перевіркою встановлено порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в ЄРПН, а саме:
· податкова накладна №142 від 28.05.2022 зареєстрована 15.08.2022, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 32;
· податкова накладна №177 від 02.07.2022 зареєстрована 15.08.2022, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 15;
· податкова накладна №148 від 03.06.2022 зареєстрована 15.08.2022, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 46;
· податкова накладна №167 від 24.06.2022 зареєстрована 15.08.2022, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 31;
· податкова накладна №162 від 16.06.2022 зареєстрована 15.08.2022, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 31;
· податкова накладна №117 від 30.04.2022 зареєстрована 15.08.2022, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 32;
· податкова накладна №145 від 31.05.2022 зареєстрована 15.08.2022, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 32;
· податкова накладна №153 від 08.06.2022 зареєстрована 15.08.2022, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 46;
· податкова накладна №156 від 10.06.2022 зареєстрована 15.08.2022, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 46;
· податкова накладна №134 від 14.05.2022 зареєстрована 15.08.2022, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 32;
· податкова накладна №178 від 02.07.2022 зареєстрована 15.08.2022, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 15;
· податкова накладна №147 від 02.06.2022 зареєстрована 15.08.2022, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 46;
· податкова накладна №163 від 16.06.2022 зареєстрована 15.08.2022, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 31;
· податкова накладна №173 від 29.06.2022 зареєстрована 15.08.2022, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 31;
· податкова накладна №135 від 18.05.2022 зареєстрована 15.08.2022, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 32;
· податкова накладна №182 від 08.07.2022 зареєстрована 15.08.2022, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 15;
· податкова накладна №180 від 05.07.2022 зареєстрована 25.08.2022, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 25;
· податкова накладна №183 від 08.07.2022 зареєстрована 25.08.2022, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 25;
· податкова накладна №181 від 06.07.2022 зареєстрована 05.09.2022, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 36;
· податкова накладна №175 від 01.07.2022 зареєстрована 05.09.2022, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 36;
· податкова накладна №157 від 11.06.2022 зареєстрована 07.09.2022, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 69;
· податкова накладна №186 від 15.08.2022 зареєстрована 07.09.2022, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 7;
· податкова накладна №138 від 25.05.2022 зареєстрована 09.09.2022, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 57;
· податкова накладна №115 від 28.04.2022 зареєстрована 02.09.2022, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 50;
· податкова накладна №185 від 05.08.2022 зареєстрована 08.09.2022, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 8;
· податкова накладна №166 від 24.06.2022 зареєстрована 12.09.2022, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 59;
· податкова накладна №184 від 15.07.2022 зареєстрована 02.09.2022, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 33;
· податкова накладна №158 від 13.06.2022 зареєстрована 02.09.2022, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 64;
· податкова накладна №126 від 07.05.2022 зареєстрована 09.09.2022, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 57;
· податкова накладна №176 від 02.07.2022 зареєстрована 09.09.2022, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 40;
· податкова накладна №160 від 14.06.2022 зареєстрована 02.09.2022, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 64;
· податкова накладна №171 від 28.06.2022 зареєстрована 06.09.2022, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 53;
· податкова накладна №154 від 08.06.2022 зареєстрована 06.09.2022, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 68;
· податкова накладна №164 від 22.06.2022 зареєстрована 15.09.2022, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 62;
· податкова накладна №179 від 03.07.2022 зареєстрована 29.08.2022, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 29;
· податкова накладна №161 від 16.06.2022 зареєстрована 06.09.2022, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 53;
· податкова накладна №124 від 05.05.2022 зареєстрована 31.10.2022, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 109;
· податкова накладна №131 від 12.05.2022 зареєстрована 19.10.2022, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 97;
· податкова накладна №192 від 13.09.2022 зареєстрована 19.10.2022, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 19;
· податкова накладна №120 від 02.05.2022 зареєстрована 01.11.2022, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 110;
· податкова накладна №194 від 28.09.2022 зареєстрована 21.10.2022, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 6;
· податкова накладна №193 від 21.09.2022 зареєстрована 21.10.2022, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 6;
· податкова накладна №149 від 04.06.2022 зареєстрована 25.10.2022, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 117;
· податкова накладна №121 від 03.05.2022 зареєстрована 25.10.2022, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 103;
· податкова накладна №155 від 09.06.2022 зареєстрована 21.10.2022, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 113;
· податкова накладна №201 від 16.10.2022 зареєстрована 30.11.2022, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 15;
· податкова накладна №200 від 16.10.2022 зареєстрована 30.11.2022, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 15;
· податкова накладна №203 від 16.10.2022 зареєстрована 30.11.2022, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 15;
· податкова накладна №202 від 16.10.2022 зареєстрована 30.11.2022, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 15;
· податкова накладна №199 від 31.10.2022 зареєстрована 21.11.2022, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 6;
· податкова накладна №198 від 31.10.2022 зареєстрована 21.11.2022, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 6;
· податкова накладна №205 від 10.11.2022 зареєстрована 13.01.2023, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 44;
· податкова накладна №206 від 15.12.2022 зареєстрована 13.01.2023, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 13;
· податкова накладна №207 від 15.12.2022 зареєстрована 13.01.2023, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 13;
· податкова накладна №3 від 02.02.2023 зареєстрована 15.03.2023, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 10;
· податкова накладна 5 від 15.02.2022 зареєстрована 15.03.2023, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 10;
· податкова накладна №12 від 07.03.2023 зареєстрована 24.04.2023, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 19;
· податкова накладна №14 від 14.03.2023 зареєстрована 19.05.2023, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 44;
· податкова накладна №18 від 24.03.2023 зареєстрована 19.05.2023, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 31;
· податкова накладна №19 від 30.03.2023 зареєстрована 19.05.2023, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 31;
· податкова накладна №17 від 23.03.2023 зареєстрована 19.05.2023, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 31;
· податкова накладна №25 від 18.04.2023 зареєстрована 19.05.2023, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 1;
· податкова накладна №24 від 17.04.2023 зареєстрована 19.05.2023, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 1;
· податкова накладна №23 від 14.04.2023 зареєстрована 19.05.2023, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 14;
· податкова накладна №21 від 07.04.2023 зареєстрована 19.05.2023, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 14;
· податкова накладна №9 від 06.03.2023 зареєстрована 18.05.2023, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 43;
· податкова накладна №10 від 06.03.2023 зареєстрована 18.05.2023, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 43;
· податкова накладна №11 від 11.03.2023 зареєстрована 18.05.2023, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 43;
· податкова накладна №20 від 31.03.2023 зареєстрована 18.05.2023, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 30;
· податкова накладна №27 від 16.02.2023 зареєстрована 31.05.2023, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 74;
· податкова накладна №8 від 01.03.2023 зареєстрована 21.07.2023, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 107;
· податкова накладна №16 від 20.03.2023 зареєстрована 21.07.2023, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 94;
· податкова накладна №33 від 09.06.2023 зареєстрована 20.07.2023, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 15;
· податкова накладна №34 від 22.06.2023 зареєстрована 21.07.2023, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 3;
· податкова накладна №22 від 10.04.2023 зареєстрована 21.07.2023, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 77;
· податкова накладна №31 від 18.05.2023 зареєстрована 21.07.2023, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 33;
· податкова накладна №29 від 11.05.2023 зареєстрована 21.07.2023, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 46;
· податкова накладна №28 від 04.05.2023 зареєстрована 21.07.2023, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 46;
· податкова накладна №30 від 18.05.2023 зареєстрована 21.07.2023, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 33;
· податкова накладна №32 від 06.06.2023 зареєстрована 20.07.2023, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 15;
· податкова накладна №4 від 02.02.2023 зареєстрована 20.07.2023, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 137;
· податкова накладна №35 від 23.06.2023 зареєстрована 21.07.2023, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 3;
· податкова накладна №41 від 29.07.2023 зареєстрована 21.08.2023, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 3;
· податкова накладна №87 від 29.11.2023 зареєстрована 27.12.2023, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 9;
· податкова накладна №96 від 12.12.2023 зареєстрована 15.01.2024, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 10;
· податкова накладна №92 від 01.12.2023 зареєстрована 12.01.2024, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 7;
· податкова накладна №91 від 01.12.2023 зареєстрована 12.01.2024, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 7;
· податкова накладна №97 від 12.12.2023 зареєстрована 18.01.2024, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 13;
· податкова накладна №56 від 31.05.2024 зареєстрована 01.07.2024, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 13;
· податкова накладна №59 від 31.05.2024 зареєстрована 01.07.2024, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 13;
· податкова накладна №58 від 31.05.2024 зареєстрована 01.07.2024, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 13;
· податкова накладна №57 від 31.05.2024 зареєстрована 21.06.2024, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 3;
· податкова накладна №55 від 31.05.2024 зареєстрована 20.06.2024, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 2.
Зазначений акт направлено позивачу засобами поштового зв'язку та вручено представнику позивача 19.07.2024 року.
08.08.2024 року Головним управлінням ДПС у Донецькій області на підставі акту 2923/05-99-04-12/41576232 від 17.07.2024 року складено податкове повідомлення-рішення 3379/05-99-04-12/41576232, яким у зв'язку зі встановленими вище порушеннями граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, визначених пунктом 201.10 статті 201 та згідно з пунктом 1201.1 статті 1201, пунктом 89 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення», та згідно з пунктом 90 підрозділу 2 ХХ «Перехідні положення» ПК України до ТОВ «ЛЕВ-ТРАНС» застосовано штраф у сумі 84 293,39 грн.
Судом встановлено з розрахунку штрафу за порушення термінів реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних в ЄРПН, що сума штрафних санкцій розрахована наступним чином:
· податкова накладна 142 від 28.05.2022, дата реєстрації в ЄРПН 15.08.2022, кількість днів порушення термінів реєстрації 32; сума ПДВ 6 243,33 грн; розмір штрафу у % - 30; сума штрафу 1873 грн;
· податкова накладна 177 від 02.07.2022, дата реєстрації в ЄРПН 15.08.2022; кількість днів порушення термінів реєстрації - 15, сума ПДВ 10 833,33 грн; розмір штрафу у % - 10; сума штрафу 1083,33 грн;
· податкова накладна 148 від 03.06.2022, дата реєстрації в ЄРПН 15.08.2022; кількість днів порушення термінів реєстрації - 46, сума ПДВ 7920 грн; розмір штрафу у % - 30; сума штрафу 2376 грн;
· податкова накладна 167 від 24.06.2022, дата реєстрації в ЄРПН 15.08.2022; кількість днів порушення термінів реєстрації - 31, сума ПДВ 900 грн; розмір штрафу у % - 30; сума штрафу 270 грн;
· податкова накладна 162 від 16.06.2022, дата реєстрації в ЄРПН 15.08.2022; кількість днів порушення термінів реєстрації - 31, сума ПДВ 6 222,5 грн; розмір штрафу у % - 30; сума штрафу 1866,75 грн.;
· податкова накладна 117 від 30.04.2022, дата реєстрації в ЄРПН 15.08.2022; кількість днів порушення термінів реєстрації - 32, сума ПДВ 1330 грн.; розмір штрафу у % - 30; сума штрафу 399 грн;
· податкова накладна 145 від 31.05.2022, дата реєстрації в ЄРПН 15.08.2022; кількість днів порушення термінів реєстрації - 32, сума ПДВ 5833,33 грн; розмір штрафу у % - 30; сума штрафу 1 750 грн;
· податкова накладна 153 від 08.06.2022, дата реєстрації в ЄРПН 15.08.2022; кількість днів порушення термінів реєстрації - 46, сума ПДВ 6 800 грн; розмір штрафу у % - 30; сума штрафу 2 040 грн;
· податкова накладна 156 від 10.06.2022, дата реєстрації в ЄРПН 15.08.2022; кількість днів порушення термінів реєстрації - 46, сума ПДВ 3 333,33 грн; розмір штрафу у % - 30; сума штрафу 1 000 грн;
· податкова накладна 134 від 14.05.2022, дата реєстрації в ЄРПН 15.08.2022; кількість днів порушення термінів реєстрації - 32, сума ПДВ 3 333,33 грн.; розмір штрафу у % - 30; сума штрафу 1 000 грн;
· податкова накладна 178 від 02.07.2022, дата реєстрації в ЄРПН 15.08.2022; кількість днів порушення термінів реєстрації - 15, сума ПДВ 750 грн; розмір штрафу у % - 10; сума штрафу 75 грн;
· податкова накладна 147 від 02.06.2022, дата реєстрації в ЄРПН 15.08.2022; кількість днів порушення термінів реєстрації - 46, сума ПДВ 7 360 грн; розмір штрафу у % - 30; сума штрафу 2 208 грн;
· податкова накладна 163 від 16.06.2022, дата реєстрації в ЄРПН 15.08.2022; кількість днів порушення термінів реєстрації - 31, сума ПДВ 6 250 грн; розмір штрафу у % - 30; сума штрафу 1 875 грн;
· податкова накладна 173 від 29.06.2022, дата реєстрації в ЄРПН 15.08.2022; кількість днів порушення термінів реєстрації - 31, сума ПДВ 1 350 грн; розмір штрафу у % - 30; сума штрафу 405 грн;
· податкова накладна 135 від 18.05.2022, дата реєстрації в ЄРПН 15.08.2022; кількість днів порушення термінів реєстрації - 32, сума ПДВ 3 333,33 грн.; розмір штрафу у % - 30; сума штрафу 1 000 грн.;
· податкова накладна 182 від 08.07.2022, дата реєстрації в ЄРПН 15.08.2022; кількість днів порушення термінів реєстрації - 15, сума ПДВ 6 000 грн; розмір штрафу у % - 10; сума штрафу 600 грн;
· податкова накладна 180 від 05.07.2022, дата реєстрації в ЄРПН 25.08.2022; кількість днів порушення термінів реєстрації - 25, сума ПДВ 1833,33 грн; розмір штрафу у % - 20; сума штрафу 366,67 грн;
· податкова накладна 183 від 08.07.2022, дата реєстрації в ЄРПН 25.08.2022; кількість днів порушення термінів реєстрації - 25, сума ПДВ 6 000 грн; розмір штрафу у % - 20; сума штрафу 1 200 грн;
· податкова накладна 181 від 06.07.2022, дата реєстрації в ЄРПН 05.09.2022; кількість днів порушення термінів реєстрації - 36, сума ПДВ 3 833,33 грн.; розмір штрафу у % - 30; сума штрафу 1 150 грн;
· податкова накладна 175 від 01.07.2022, дата реєстрації в ЄРПН 05.09.2022; кількість днів порушення термінів реєстрації - 36, сума ПДВ 6 222,50 грн; розмір штрафу у % - 30; сума штрафу 1 866,75 грн;
· податкова накладна 157 від 11.06.2022, дата реєстрації в ЄРПН 07.09.2022; кількість днів порушення термінів реєстрації - 69, сума ПДВ 9 240 грн; розмір штрафу у % - 40; сума штрафу 3 696 грн;
· податкова накладна 186 від 15.08.2022, дата реєстрації в ЄРПН 07.09.2022; кількість днів порушення термінів реєстрації - 7, сума ПДВ 5 083,33 грн; розмір штрафу у % - 10; сума штрафу 508,33 грн;
· податкова накладна 138 від 25.05.2022, дата реєстрації в ЄРПН 09.09.2022; кількість днів порушення термінів реєстрації - 57, сума ПДВ 5 833,33 грн; розмір штрафу у % - 30; сума штрафу 1 750 грн;
· податкова накладна 115 від 28.04.2022, дата реєстрації в ЄРПН 02.09.2022; кількість днів порушення термінів реєстрації - 50, сума ПДВ 1 590 грн; розмір штрафу у % - 30; сума штрафу 477 грн;
· податкова накладна 185 від 05.08.2022, дата реєстрації в ЄРПН 08.09.2022; кількість днів порушення термінів реєстрації - 8, сума ПДВ 1 500 грн; розмір штрафу у % - 10; сума штрафу 150 грн;
· податкова накладна 166 від 24.06.2022, дата реєстрації в ЄРПН 12.09.2022; кількість днів порушення термінів реєстрації - 59, сума ПДВ 6 000 грн; розмір штрафу у % - 30; сума штрафу 1 800 грн.;
· податкова накладна 184 від 15.07.2022, дата реєстрації в ЄРПН 02.09.2022; кількість днів порушення термінів реєстрації - 33, сума ПДВ 6 000 грн.; розмір штрафу у % - 30; сума штрафу 1 800 грн.;
· податкова накладна 158 від 13.06.2022, дата реєстрації в ЄРПН 02.09.2022; кількість днів порушення термінів реєстрації - 64, сума ПДВ 8 000 грн.; розмір штрафу у % - 40; сума штрафу 3200 грн.;
· податкова накладна 126 від 07.05.2022, дата реєстрації в ЄРПН 09.09.2022; кількість днів порушення термінів реєстрації - 57, сума ПДВ 1 740 грн.; розмір штрафу у % - 30; сума штрафу 522 грн.;
· податкова накладна 176 від 02.07.2022, дата реєстрації в ЄРПН 09.09.2022; кількість днів порушення термінів реєстрації - 40, сума ПДВ 6 250 грн.; розмір штрафу у % - 30; сума штрафу 1875 грн.;
· податкова накладна 160 від 14.06.2022, дата реєстрації в ЄРПН 02.09.2022; кількість днів порушення термінів реєстрації - 64, сума ПДВ 4466,67 грн.; розмір штрафу у % - 40; сума штрафу 1786,67 грн.;
· податкова накладна 171 від 28.06.2022, дата реєстрації в ЄРПН 06.09.2022; кількість днів порушення термінів реєстрації - 53, сума ПДВ 3833,33 грн.; розмір штрафу у % - 30; сума штрафу 1150 грн.;
· податкова накладна 154 від 08.06.2022, дата реєстрації в ЄРПН 06.09.2022; кількість днів порушення термінів реєстрації - 68, сума ПДВ 6 800 грн.; розмір штрафу у % - 40; сума штрафу 2720 грн.;
· податкова накладна 164 від 22.06.2022, дата реєстрації в ЄРПН 15.09.2022; кількість днів порушення термінів реєстрації - 62, сума ПДВ 6222,50 грн.; розмір штрафу у % - 40; сума штрафу 2 489 грн.;
· податкова накладна 179 від 03.07.2022, дата реєстрації в ЄРПН 29.08.2022; кількість днів порушення термінів реєстрації - 29, сума ПДВ 6 000 грн.; розмір штрафу у % - 20; сума штрафу 1 200 грн.;
· податкова накладна 161 від 16.06.2022, дата реєстрації в ЄРПН 06.09.2022; кількість днів порушення термінів реєстрації - 53, сума ПДВ 6222,50 грн.; розмір штрафу у % - 30; сума штрафу 1 866,75 грн.;
· податкова накладна 124 від 05.05.2022, дата реєстрації в ЄРПН 31.10.2022; кількість днів порушення термінів реєстрації - 109, сума ПДВ 2906,67 грн.; розмір штрафу у % - 40; сума штрафу 1 162,67 грн.;
· податкова накладна 131 від 12.05.2022, дата реєстрації в ЄРПН 19.10.2022; кількість днів порушення термінів реєстрації - 97, сума ПДВ 1 750 грн.; розмір штрафу у % - 40; сума штрафу 700 грн.;
· податкова накладна 192 від 13.09.2022, дата реєстрації в ЄРПН 19.10.2022; кількість днів порушення термінів реєстрації - 19, сума ПДВ 2500 грн.; розмір штрафу у % - 20; сума штрафу 500 грн.;
· податкова накладна 120 від 02.05.2022, дата реєстрації в ЄРПН 01.11.2022; кількість днів порушення термінів реєстрації - 110, сума ПДВ 2 940 грн.; розмір штрафу у % - 40; сума штрафу 1 176 грн.;
· податкова накладна 194 від 28.09.2022, дата реєстрації в ЄРПН 21.10.2022; кількість днів порушення термінів реєстрації - 6, сума ПДВ 3 833,33 грн.; розмір штрафу у % - 10; сума штрафу 383,33 грн.;
· податкова накладна 193 від 21.09.2022, дата реєстрації в ЄРПН 21.10.2022; кількість днів порушення термінів реєстрації - 6, сума ПДВ 10 833,33 грн.; розмір штрафу у % - 10; сума штрафу 383,33 грн.;
· податкова накладна 149 від 04.06.2022, дата реєстрації в ЄРПН 25.10.2022; кількість днів порушення термінів реєстрації - 117, сума ПДВ 6 800 грн.; розмір штрафу у % - 40; сума штрафу 2 720 грн.;
· податкова накладна 121 від 03.05.2022, дата реєстрації в ЄРПН 15.08.2022; кількість днів порушення термінів реєстрації - 103, сума ПДВ 2 906,67 грн.; розмір штрафу у % - 40; сума штрафу 1 162,67 грн.;
· податкова накладна 155 від 09.06.2022, дата реєстрації в ЄРПН 21.10.2022; кількість днів порушення термінів реєстрації - 113, сума ПДВ 10 500 грн.; розмір штрафу у % - 40; сума штрафу 4 200 грн.;
· податкова накладна 201 від 16.10.2022, дата реєстрації в ЄРПН 30.11.2022; кількість днів порушення термінів реєстрації - 15, сума ПДВ 6 000 грн.; розмір штрафу у % - 10; сума штрафу 600 грн.;
· податкова накладна 200 від 16.10.2022, дата реєстрації в ЄРПН 30.11.2022; кількість днів порушення термінів реєстрації - 15, сума ПДВ 6 000 грн.; розмір штрафу у % - 10; сума штрафу 600 грн.;
· податкова накладна 203 від 16.10.2022, дата реєстрації в ЄРПН 30.11.2022; кількість днів порушення термінів реєстрації - 15, сума ПДВ 6000 грн.; розмір штрафу у % - 10; сума штрафу 600 грн.;
· податкова накладна 202 від 16.10.2022, дата реєстрації в ЄРПН 30.11.2022; кількість днів порушення термінів реєстрації - 15, сума ПДВ 6000 грн.; розмір штрафу у % - 10; сума штрафу 600 грн.;
· податкова накладна 199 від 31.10.2022, дата реєстрації в ЄРПН 21.11.2022; кількість днів порушення термінів реєстрації - 6, сума ПДВ 2000 грн.; розмір штрафу у % - 10; сума штрафу 200 грн.;
· податкова накладна 198 від 31.10.2022, дата реєстрації в ЄРПН 21.11.2022; кількість днів порушення термінів реєстрації - 6, сума ПДВ 2000 грн.; розмір штрафу у % - 10; сума штрафу 200 грн.;
· податкова накладна 205 від 10.11.2022, дата реєстрації в ЄРПН 13.01.2023; кількість днів порушення термінів реєстрації - 44, сума ПДВ 9700 грн.; розмір штрафу у % - 30; сума штрафу 2910 грн.;
· податкова накладна 206 від 15.12.2022, дата реєстрації в ЄРПН 13.01.2023; кількість днів порушення термінів реєстрації - 13, сума ПДВ 2 000 грн.; розмір штрафу у % - 10; сума штрафу 200 грн.;
· податкова накладна 207 від 15.12.2022, дата реєстрації в ЄРПН 13.01.2023; кількість днів порушення термінів реєстрації - 13, сума ПДВ 2 000 грн.; розмір штрафу у % - 10; сума штрафу 200 грн.;
· податкова накладна 3 від 02.02.2023, дата реєстрації в ЄРПН 15.03.2023; кількість днів порушення термінів реєстрації - 10, сума ПДВ 5333,33 грн.; розмір штрафу у % - 2; сума штрафу 106,67 грн.;
· податкова накладна 5 від 15.02.2022, дата реєстрації в ЄРПН 15.03.2023; кількість днів порушення термінів реєстрації - 10, сума ПДВ 4 000 грн.; розмір штрафу у % - 2; сума штрафу 80 грн.;
· податкова накладна 12 від 07.03.2023, дата реєстрації в ЄРПН 24.04.2023; кількість днів порушення термінів реєстрації - 19, сума ПДВ 2000 грн.; розмір штрафу у % - 5; сума штрафу 100 грн.;
· податкова накладна 14 від 14.03.2023, дата реєстрації в ЄРПН 19.05.2023; кількість днів порушення термінів реєстрації - 44, сума ПДВ 4 000 грн.; розмір штрафу у % - 10; сума штрафу 400 грн.;
· податкова накладна 18 від 24.03.2023, дата реєстрації в ЄРПН 19.05.2023; кількість днів порушення термінів реєстрації - 31, сума ПДВ 8 333,33 грн.; розмір штрафу у % - 10; сума штрафу 833,33 грн.;
· податкова накладна 19 від 30.03.2023, дата реєстрації в ЄРПН 19.05.2023; кількість днів порушення термінів реєстрації - 31, сума ПДВ 3 333,33 грн.; розмір штрафу у % - 10; сума штрафу 333,33 грн.;
· податкова накладна 17 від 23.03.2023, дата реєстрації в ЄРПН 19.05.2023; кількість днів порушення термінів реєстрації - 31, сума ПДВ 6 666,67 грн.; розмір штрафу у % - 10; сума штрафу 666,67 грн.;
· податкова накладна 25 від 18.04.2023, дата реєстрації в ЄРПН 19.05.2023; кількість днів порушення термінів реєстрації - 1, сума ПДВ 2333,33 грн.; розмір штрафу у % - 2; сума штрафу 46,67 грн.;
· податкова накладна 24 від 17.04.2023, дата реєстрації в ЄРПН 19.05.2023; кількість днів порушення термінів реєстрації - 1, сума ПДВ 2333,33 грн.; розмір штрафу у % - 2; сума штрафу 46,67 грн.;
· податкова накладна 23 від 14.04.2023, дата реєстрації в ЄРПН 19.05.2023; кількість днів порушення термінів реєстрації - 14, сума ПДВ 2333,33 грн.; розмір штрафу у % - 2; сума штрафу 46,67 грн.;
· податкова накладна 21 від 07.04.2023, дата реєстрації в ЄРПН 19.05.2023; кількість днів порушення термінів реєстрації - 14, сума ПДВ 4 000 грн.; розмір штрафу у % - 2; сума штрафу 80 грн.;
· податкова накладна 9 від 06.03.2023, дата реєстрації в ЄРПН 18.05.2023; кількість днів порушення термінів реєстрації - 43, сума ПДВ 4000 грн.; розмір штрафу у % - 10; сума штрафу 400 грн.;
· податкова накладна 10 від 06.03.2023, дата реєстрації в ЄРПН 18.05.2023; кількість днів порушення термінів реєстрації - 43, сума ПДВ 4 000 грн.; розмір штрафу у % - 10; сума штрафу 400 грн.;
· податкова накладна 11 від 11.03.2023, дата реєстрації в ЄРПН 18.05.2023; кількість днів порушення термінів реєстрації - 43, сума ПДВ 3000 грн.; розмір штрафу у % - 10; сума штрафу 300 грн.;
· податкова накладна 20 від 31.03.2023, дата реєстрації в ЄРПН 18.05.2023; кількість днів порушення термінів реєстрації - 30, сума ПДВ 10 000 грн.; розмір штрафу у % - 5; сума штрафу 500 грн.;
· податкова накладна 27 від 16.02.2023, дата реєстрації в ЄРПН 31.05.2023; кількість днів порушення термінів реєстрації - 74, сума ПДВ 4 000 грн.; розмір штрафу у % - 15; сума штрафу 600 грн.;
· податкова накладна 8 від 01.03.2023, дата реєстрації в ЄРПН 21.07.2023; кількість днів порушення термінів реєстрації - 107, сума ПДВ 16 000 грн.; розмір штрафу у % - 15; сума штрафу 2400 грн.;
· податкова накладна 16 від 20.03.2023, дата реєстрації в ЄРПН 21.07.2023; кількість днів порушення термінів реєстрації - 94, сума ПДВ 3 800 грн.; розмір штрафу у % - 15; сума штрафу 570 грн.;
· податкова накладна 33 від 09.06.2023, дата реєстрації в ЄРПН 20.07.2023; кількість днів порушення термінів реєстрації - 15, сума ПДВ 3500 грн.; розмір штрафу у % - 2; сума штрафу 70 грн.;
· податкова накладна 34 від 22.06.2023, дата реєстрації в ЄРПН 21.07.2023; кількість днів порушення термінів реєстрації - 3, сума ПДВ 1 666,67 грн.; розмір штрафу у % - 2; сума штрафу 33,33 грн.;
· податкова накладна 22 від 10.04.2023, дата реєстрації в ЄРПН 21.07.2023; кількість днів порушення термінів реєстрації - 77, сума ПДВ 10 779,33 грн.; розмір штрафу у % - 15; сума штрафу 1616,90 грн.;
· податкова накладна 31 від 18.05.2023, дата реєстрації в ЄРПН 21.07.2023; кількість днів порушення термінів реєстрації - 33, сума ПДВ 1 666,67 грн.; розмір штрафу у % - 10; сума штрафу 166,67 грн.;
· податкова накладна 29 від 11.05.2023, дата реєстрації в ЄРПН 21.07.2023; кількість днів порушення термінів реєстрації - 46, сума ПДВ 2000 грн.; розмір штрафу у % - 10; сума штрафу 200 грн.;
· податкова накладна 28 від 04.05.2023, дата реєстрації в ЄРПН 21.07.2023; кількість днів порушення термінів реєстрації - 46, сума ПДВ 4000 грн.; розмір штрафу у % - 10; сума штрафу 400 грн.;
· податкова накладна 30 від 18.05.2023, дата реєстрації в ЄРПН 21.07.2023; кількість днів порушення термінів реєстрації - 33, сума ПДВ 2333,33 грн.; розмір штрафу у % - 10; сума штрафу 233,33 грн.;
· податкова накладна 32 від 06.06.2023, дата реєстрації в ЄРПН 20.07.2023; кількість днів порушення термінів реєстрації - 15, сума ПДВ 833,33 грн.; розмір штрафу у % - 2; сума штрафу 16,67 грн.;
· податкова накладна 4 від 02.02.2023, дата реєстрації в ЄРПН 20.07.2023; кількість днів порушення термінів реєстрації - 137, сума ПДВ 3 000 грн.; розмір штрафу у % - 15; сума штрафу 450 грн.;
· податкова накладна 35 від 23.06.2023, дата реєстрації в ЄРПН 21.07.2023; кількість днів порушення термінів реєстрації - 3, сума ПДВ 666,67 грн.; розмір штрафу у % - 2; сума штрафу 13,33 грн.;
· податкова накладна 41 від 29.07.2023, дата реєстрації в ЄРПН 21.08.2023; кількість днів порушення термінів реєстрації - 3, сума ПДВ 8662,50 грн.; розмір штрафу у % - 2; сума штрафу 173,25 грн.;
· податкова накладна 87 від 29.11.2023, дата реєстрації в ЄРПН 27.12.2023; кількість днів порушення термінів реєстрації - 9, сума ПДВ 10 000 грн.; розмір штрафу у % - 2; сума штрафу 200 грн.;
· податкова накладна 96 від 12.12.2023, дата реєстрації в ЄРПН 15.01.2024; кількість днів порушення термінів реєстрації - 10, сума ПДВ 50 000 грн.; розмір штрафу у % - 2; сума штрафу 1 000 грн.;
· податкова накладна 92 від 01.12.2023, дата реєстрації в ЄРПН 12.01.2024; кількість днів порушення термінів реєстрації - 7, сума ПДВ 12 500 грн.; розмір штрафу у % - 2; сума штрафу 250 грн.;
· податкова накладна 91 від 01.12.2023, дата реєстрації в ЄРПН 12.01.2024; кількість днів порушення термінів реєстрації - 7, сума ПДВ 12 500 грн.; розмір штрафу у % - 2; сума штрафу 250 грн.;
· податкова накладна 97 від 12.12.2023, дата реєстрації в ЄРПН 18.01.2024; кількість днів порушення термінів реєстрації - 13, сума ПДВ 12 500 грн.; розмір штрафу у % - 2; сума штрафу 250 грн.;
· податкова накладна 56 від 31.05.2024, дата реєстрації в ЄРПН 01.07.2024; кількість днів порушення термінів реєстрації - 13, сума ПДВ 11 666,67 грн.; розмір штрафу у % - 2; сума штрафу 233,33 грн.;
· податкова накладна 59 від 31.05.2024, дата реєстрації в ЄРПН 01.07.2024; кількість днів порушення термінів реєстрації - 13, сума ПДВ 11 666,67 грн.; розмір штрафу у % - 2; сума штрафу 233,33 грн.;
· податкова накладна 58 від 31.05.2024, дата реєстрації в ЄРПН 01.07.2024; кількість днів порушення термінів реєстрації - 13, сума ПДВ 11 666,67 грн.; розмір штрафу у % - 2; сума штрафу 233,33 грн.;
· податкова накладна 57 від 31.05.2024, дата реєстрації в ЄРПН 21.06.2024; кількість днів порушення термінів реєстрації - 3, сума ПДВ 11 666,67 грн.; розмір штрафу у % - 2; сума штрафу 233,33 грн.;
· податкова накладна 55 від 31.05.2024, дата реєстрації в ЄРПН 20.06.2024; кількість днів порушення термінів реєстрації - 2, сума ПДВ 11 666,67 грн.; розмір штрафу у % - 2; сума штрафу 233,33 грн.
Спірні податкові повідомлення-рішення разом з розрахунком фінансових санкцій направлено позивачу засобами поштового зв'язку та повернуто за закінченням терміну зберігання 24.08.2024 року.
Не погоджуючись з податковим повідомленням-рішенням від 08.08.2024 року 3379/05-99-04-12/41576232, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Податковий кодекс України (далі - ПК України, в редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин) регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Пунктом 201.1 статті 201 ПК України визначено, що на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
При здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою (абзац перший пункту 201.10 статті 201 ПК України).
Пункт 201.10 статті 201 ПК України також установлює граничні строки реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, серед іншого:
- для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;
- для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.
Указаним пунктом також визначено, що у разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом
Зважаючи на викладене, у період спірних правовідносин ПК України закріплював обов'язок платників податку на додану вартість забезпечувати своєчасну реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Пункт 120-1.1 статті 120-1 ПК України установлює, що порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім окремо визначених видів податкових накладних) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 і 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:
- 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;
- 20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;
- 30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;
- 40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;
- 50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.
18 березня 2020 року набрав чинності Закон України від 17 березня 2020 року №533-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» (далі - Закон №533-IX).
У зв'язку з набранням чинності Закону №533-ІХ (з урахуванням змін, внесених Законом України від 30 березня 2020 року №540-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)» та Законом України від 13 травня 2020 року №591-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо додаткової підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)») підрозділ 10 розділу XX ПК України був доповнений пунктом 52-1 такого змісту:
«За порушення податкового законодавства, вчинені протягом періоду з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), штрафні санкції не застосовуються, крім санкцій за порушення вимог до договорів довгострокового страхування життя чи договорів страхування в межах недержавного пенсійного забезпечення, зокрема страхування додаткової пенсії; відчуження майна, що перебуває у податковій заставі, без згоди контролюючого органу; порушення вимог законодавства в частині: - обліку, виробництва, зберігання та транспортування пального, спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів; - цільового використання пального, спирту етилового платниками податків; - обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками; - здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального; - здійснення суб'єктами господарювання операцій з реалізації пального або спирту етилового без реєстрації таких суб'єктів платниками акцизного податку; - порушення нарахування, декларування та сплати податку на додану вартість, акцизного податку, рентної плати.
Протягом періоду з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), платникам податків не нараховується пеня, а нарахована, але не сплачена за цей період пеня підлягає списанню».
Верховний Суд за результатами аналізу наведених норм у постанові від 10 грудня 2021 року у справі №420/10367/20 сформував такий правовий висновок:
«Перелік порушень податкового законодавства, за які контролюючим органом нараховуються штрафні санкції в період дії карантину на території України є вичерпним та не включає застосування штрафних санкцій за порушення граничних строків реєстрації податкових накладних у період з 1 березня 2020 року і по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину.
Отже, штрафні санкції за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних в ЄРПН у період з 1 березня 2020 року і по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, не застосовуються».
Кабінет Міністрів України установив карантин на підставі постанови від 11 березня 2020 року №211 з 12 березня 2020 року.
Постановою від 27 червня 2023 року №651 «Про відміну на всій території України карантину, встановленого з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» Кабінет Міністрів України скасував 30 червня 2023 року з 24 години 00 хвилин на всій території України карантин, встановлений з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.
Отже, законодавець шляхом внесення змін до ПК України запровадив мораторій на застосування штрафних санкцій, у тому числі і за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних у відповідний період.
До завершення карантину Указом Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» в Україні був введений воєнний стан, який на підставі Указів Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» продовжувався та триває досі.
З метою реалізації необхідних заходів щодо підтримки військових і правоохоронних підрозділів у відбитті збройного нападу та забезпечення прав і обов'язків платників податків Верховна Рада України прийняла Закон України від 03 березня 2022 року №2118-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо особливостей оподаткування та подання звітності у період дії воєнного стану», який набрав чинності 7 березня 2022 року (далі - Закон №2118-IX).
Цим Законом підрозділ 10 розділу XX ПК України був доповнений пунктом 69, згідно з яким тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у цьому пункті.
На підставі підпунктів 69.1, 69.9 підрозділу 10 розділу XX ПК України в разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок, зокрема щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, встановленої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, - то в такому випадку платники податків звільняються від визначеної цим Кодексом відповідальності з обов'язковим виконанням таких обов'язків протягом трьох місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.
Для платників та контролюючих органів зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Законом від 24 березня 2022 року №2142-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо вдосконалення законодавства на період дії воєнного стану» було внесено зміни до підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX ПК України, а саме: слова «трьох місяців» замінено словами «шести місяців».
27 травня 2022 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану» від 12 травня 2022 року №2260-IX (далі - Закон №2260-IX).
У цьому Законі підпункт 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України викладено у такій редакції:
«У разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов'язковим виконанням таких обов'язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.
Платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати податкові обов'язки щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових накладних, розрахунків коригування, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов'язків, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до дня набрання чинності Законом України « Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану» за умови реєстрації такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних до 15 липня 2022 року, подання податкової звітності до 20 липня 2022 року та сплати податків та зборів у строк не пізніше 31 липня 2022 року.
Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у цьому підпункті, та перелік документів на підтвердження затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику».
Відтак, з набранням чинності Законом №2260-IX передбачене підпунктом 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України звільнення від відповідальності поставлене в залежність від підтвердження у визначеному законодавством порядку можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язку, зокрема, щодо реєстрації у відповідному реєстрі податкових накладних.
Закон №2260-IX підпункт 69.2 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України доповнив положеннями, відповідно до яких у разі виявлення порушень законодавства за результатами проведення перевірок до платників податків застосовується відповідальність згідно з цим Кодексом, законами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, з урахуванням обставин, передбачених підпунктом 112.8.9 пункту 112.8 статті 112 цього Кодексу, що звільняють від фінансової відповідальності. При цьому вимоги законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), не застосовуються.
Отже, з 27 травня 2022 року припинили застосовуватися положення законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, які поширювалися на правовідносини, що врегульовувались пунктом 52-1 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України.
Окрім цього, Законом України від 12 січня 2023 року №2876-IX «Про внесення змін до розділу XX «Прикінцеві положення» Податкового кодексу України щодо відновлення обмеження перебування грального бізнесу на спрощеній системі оподаткування» (набрав чинності 08 лютого 2023 року) підрозділ 2 розділу XX «Перехідні положення» ПК України доповнений пунктами 89 та 90, якими на період дії воєнного стану збільшені строки реєстрації в ЄРПН податкових накладних/розрахунків коригування та зменшені розміри штрафних санкцій за їх порушення.
Відповідно до пункту 89 підрозділу 2 розділу XX ПК України, тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється з урахуванням таких граничних строків: для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до 5 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені; для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 18 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.
Відповідно до пункту 90 підрозділу 2 розділу XX ПК України тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, штраф за порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого для пункту 89 цього розділу для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлюється у розмірі: 2 відсотки суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів; 5 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів; 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів; 15 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів; 25 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.
Як зазначив Конституційний Суд України у рішенні від 13 травня 1997 року 1-зп/1997, стаття 58 Конституції України 1996 року закріплює один з найважливіших загальновизнаних принципів сучасного права - закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Це означає, що вони поширюють свою дію тільки на ті відносини, які виникли після набуття законами чи іншими нормативно-правовими актами чинності. Закріплення названого принципу на конституційному рівні є гарантією стабільності суспільних відносин, у тому числі відносин між державою і громадянами, породжуючи у громадян впевненість у тому, що їхнє існуюче становище не буде погіршене прийняттям більш пізнього закону чи іншого нормативно-правового акта.
Закон №2876-IX не містить прямої вказівки про надання його нормам зворотної дії в часі, а отже його дія не розповсюджується на період до набрання ним чинності. Крім того, відповідальність, встановлена пунктом 90 підрозділу 2 розділу XX ПК України, застосовується за порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого для пункту 89 цього розділу, тобто прямо пов'язана зі збільшеними строками реєстрації податкових накладних.
Податкове правопорушення у вигляді несвоєчасної реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних є триваючим порушенням, початком якого є наступний день за останнім (граничним) днем реєстрації податкової накладної, а припиняється таке порушення в день фактичної реєстрації податкової накладної.
А тому розповсюджувати дію пунктів 89, 90 на правовідносини, які були припинені (тобто податкові накладні складені з порушенням строку, який визначений пунктом 201.1 статті 201 ПК України, до внесення змін Законом №2876-IX) є неможливим.
Відтак зменшений розмір штрафних санкцій може бути застосований лише щодо податкових накладних, складених та зареєстрованих несвоєчасно після набрання чинності Законом №2876-IX або до накладних, строк реєстрації яких не скінчився станом на день набрання чинності цим Законом (08 лютого 2023 року).
Аналогічний правовий висновок викладений у постановах Верховного Суду від 30 січня 2024 року у справі №280/4484/22 та від 06 лютого 2024 року у справі №160/10740/23, а також у справі №500/5361/23 від 22 травня 2024 року, у справі №160/12290/23 від 23 вересня 2024 року.
При цьому, Законом України від 12 січня 2023 року №2876-IX «Про внесення змін до розділу XX «Перехідні положення» ПК України щодо відновлення обмеження перебування грального бізнесу на спрощеній системі оподаткування» підрозділ 2 розділу XX ПК України доповнено пунктами 89 та 90, якими на період дії воєнного стану та протягом шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, збільшено граничні строки реєстрації ПН/РК до ПН у ЄРПН, встановлені пунктом 201.10 статті 201 ПК України, та зменшено розміри штрафів за їх порушення, які встановлено пунктом 120.1.1 статті 120.1 ПК України. Визначені пунктом 89 підрозділу 2 розділу XX ПК України строки реєстрації в ЄРПН застосовуються до ПН/РК, граничний термін реєстрації в ЄРПН яких припадає на період з дати набрання чинності Законом №2876-IX (тобто з датою складання, починаючи з 08 2023 року), та діють тимчасово протягом дії воєнного стану в Україні та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, та становлять:
для ПН/РК, складених з 01 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до 05 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;
для ПН/РК, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 18 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.
для РК, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 18 календарних днів з дня отримання такого РК до ПН отримувачем (покупцем).
Відповідно до пункту 90 підрозділу 2 розділу XX ПК України штраф за порушення платником податку граничних строків реєстрації ПН/РК у ЄРПН, передбачених пунктом 89 підрозділу 2 розділу XX Кодексу, встановлюється у таких розмірах: до 15 календарних днів - 2 % суми ПДВ, зазначеної в таких ПН/РК; від 16 до 30 календарних днів - 5 % такої суми ПДВ; від 31 до 60 календарних днів - 10 % такої суми ПДВ; від 61 до 365 календарних днів - 15 % такої суми ПДВ; на 366 і більше календарних днів - 25 % такої суми ПДВ.
Тобто штрафи у розмірах, встановлених пунктом 90 підрозділу 2 розділу XX ПК України, застосовуються у разі порушення платником податку передбачених пунктом 89 підрозділу 2 розділу XX Кодексу граничних строків реєстрації ПН/РК у ЄРПН із датою складання, починаючи з 08 лютого 2023 року. При цьому порушення платником податку граничних строків реєстрації ПН/ РК у ЄРПН, які припадають на період до дати набрання чинності Законом №2876-IX (тобто застосовується до ПН/РК з датою складання не пізніше 07 лютого 2023 року включно), тягне за собою накладання на такого платника податку штрафу у розмірах, встановлених пунктом 120 1.1 статті 120-1 Кодексу.
Судом встановлено, що станом на день набрання чинності Законом №2876-IX (08 лютого 2023 року) закінчився строк реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування 142 від 28.05.2022, 177 від 02.07.2022, 148 від 03.06.2022, 167 від 24.06.2022, 162 від 16.06.2022, 117 від 30.04.2022, 145 від 31.05.2022, 153 від 08.06.2022, 156 від 10.06.2022, 134 від 14.05.2022, 178 від 02.07.2022, 147 від 02.06.2022, 163 від 16.06.2022, 173 від 29.06.2022, 135 від 18.05.2022, 182 від 08.07.2022, 180 від 05.07.2022, 183 від 08.07.2022, 181 від 06.07.2022, 175 від 01.07.2022, 157 від 11.06.2022, 186 від 15.08.2022, 138 від 25.05.2022, 115 від 28.04.2022, 185 від 05.08.2022, 166 від 24.06.2022, 184 від 15.07.2022, 158 від 13.06.2022, 126 від 07.05.2022, 176 від 02.07.2022, 160 від 14.06.2022, 171 від 28.06.2022, 154 від 08.06.2022, 164 від 22.06.2022, 179 від 03.07.2022, 161 від 16.06.2022, 124 від 05.05.2022, 131 від 12.05.2022, 192 від 13.09.2022, 120 від 02.05.2022, 194 від 28.09.2022, 193 від 21.09.2022, 149 від 04.06.2022, 121 від 03.05.2022, 155 від 09.06.2022, 201 від 16.10.2022, 200 від 16.10.2022, 203 від 16.10.2022, 202 від 16.10.2022, 199 від 31.10.2022, 198 від 31.10.2022, 205 від 10.11.2022, 206 від 15.12.2022, 207 від 15.12.2022, які були складені позивачем.
Враховуючи викладене, в силу приписів пункту 69.1 підрозділу 10 розділу XX ПК України (з урахуванням змін, внесених Законом України від 13 грудня 2022 року №2836-IX) у контролюючого органу були підстави для застосування штрафних (фінансових) санкцій відповідно до пункту 120-1.1 статті 120-1 ПК України за несвоєчасну реєстрацію податкових накладених, складених позивачем, згідно з переліком в розрахунку штрафу.
При здійсненні правозастосування, суд має комплексно та системно застосовувати законодавство, враховуючи при цьому мету (ціль) та завдання того чи іншого нормативно-правового акту. Законом №2260-ІХ, вносячи зміни до підпункту 69.2 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України, законодавець переслідував мету унормування саме особливостей операцій із реєстрації податкових накладних, що є тривалими у часі, а надто за умови попередньої дії вимог законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) за порушення граничних строків реєстрації податкових накладних на період дії карантину.
Правовий висновок щодо застосування темпоральних меж пункту 90 підрозділу 2 розділу ХХ ПК України викладений Верховним Судом у постанові від 30.01.2024 року у справі №280/4484/23.
Крім того, суд звертає увагу, що Підпунктом 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України визначено, зокрема, що порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у цьому підпункті, та перелік документів на підтвердження затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
З метою тимчасового, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, підтвердження платниками податків можливості чи неможливості своєчасного виконання податкового обов'язку щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 глави 2 розділу II Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, Наказом Міністерства фінансів України від 29 липня 2022 року 225 затверджений Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України, та переліків документів на підтвердження (далі - Порядок №225).
Цим Порядком визначено, зокрема, підстави неможливості виконання платниками податків - юридичними особами та їх відокремленими підрозділами податкових обов'язків (у тому числі обов'язків податкових агентів) та правила надання заяви та документів, що доводять неможливість виконання податкових обов'язків тощо.
Згідно Порядку №225 керівник (його заступник або уповноважена особа) контролюючого органу приймає вмотивоване рішення щодо можливості чи неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку на підставі відповідної заяви платника податків.
При цьому, позивачем не надано суду доказів звернення до податкового органу з відповідною заявою на виконання положень Порядку №225, а також рішення податкового органу щодо неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку на підставі відповідної заяви.
Суд звертає увагу, що посилання на сам факт запровадження воєнного стану в Україні не може безумовно вважатись поважною причиною для звільнення від відповідальності за порушення строків реєстрації податкових накладних, норми пункту 69 підрозділу 10 розділу XX ПК України передбачають звільнення від відповідальності, зокрема за порушення строків реєстрації податкових накладних, у разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок, і за умови підтвердження неможливості виконання платником податків обов'язків в порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Аналогічний правовий висновок викладено Верховним Судом у постанові від 06.02.2024 року у справі №160/10740/23.
Стосовно посилань позивача на повідомлення, розміщене на офіційному сайті ТПП України, наступного змісту «Торгово-промислова палата України враховуючи надзвичайно складну ситуацію, з якою зіткнулась наша країна, ухвалила рішення спростити процедуру засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили). З метою позбавлення обов'язкового звернення до ТПП України та уповноважених нею регіональних ТПП і підготовки пакету документів у період дії введеного воєнного стану, на сайті ТПП України розміщено 28.02.2022 року загальний офіційний лист ТПП України щодо засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) (за змістом зразка вказаним нижче). Це надасть можливість за необхідністю роздруковувати відповідне підтвердження всім, кого це стосується». У офіційному листі Торгово-промислової палати України від 28.02.2022 року за 2024/02.0-7.1 зазначено: «Торгово-промислова палата України на підставі ст. ст. 14, 141 Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні» від 02.12.97 року №671/97-ВР, Статуту ТПП України, цим засвідчує форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили): військову агресію Російської Федерації проти України, що стало підставою введення воєнного стану із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, відповідно до Указу Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні». Враховуючи це, ТПП України підтверджує, що зазначені обставини з 24 лютого 2022 року до їх офіційного закінчення є надзвичайними, невідворотними та об'єктивними обставинами для суб'єктів господарської діяльності та/або фізичних осіб по договору, окремим податковим та/чи іншим зобов'язанням / обов'язком, виконання яких(-го) настало згідно з умовами договору, контракту, угоди, законодавчих чи інших нормативних актів і виконання відповідно яких(-го) стало неможливим у встановлений термін внаслідок настання таких форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили)».
Суд зауважує, що форс-мажорні обставини повинні бути встановлені щодо конкретного платника податків з урахуванням обставин, що безпосередньо позбавили можливості саме даного платника податків виконати відповідний обов'язок.
З приводу належності підтвердження факту настання форс-мажорних обставин листом ТПП України від 28.02.2022 року №2024/02.0-7.1 Верховний Суд у постанові від 23.08.2023 року у справі №910/6234/22 зазначив про таке:
« 31. Форс-мажорними обставинами (обставинами непереборної сили) є надзвичайні та невідворотні обставини, що об'єктивно унеможливлюють виконання зобов'язань, передбачених умовами договору (контракту, угоди тощо), обов'язків згідно із законодавчими та іншими нормативними актами (ч. 1 ст. 617 ЦК, ч. 2 ст. 218 Господарського кодексу та ст. 14-1 Закону «Про ТПП в Україні»).
32. Надзвичайними є ті обставини, настання яких не очікується сторонами при звичайному перебігу справ. Під надзвичайними можуть розумітися такі обставини, настання яких добросовісний та розумний учасник правовідносин не міг очікувати та передбачити при прояві ним достатнього ступеня обачливості.
33. Невідворотними є обставини, настанню яких учасник правовідносин не міг запобігти, а також не міг запобігти наслідкам таких обставин навіть за умови прояву належного ступеня обачливості та застосуванню розумних заходів із запобігання таким наслідкам. Ключовим є те, що непереборна сила робить неможливим виконання зобов'язання в принципі, незалежно від тих зусиль та матеріальних витрат, які сторона понесла чи могла понести (п.38 постанови Верховного Суду від 21.07.2021 у справі 912/3323/20), а не лише таким, що викликає складнощі, або є економічно невигідним.
34. 24.02.2022 у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, Президент України видав Указ №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», на підставі якого в Україні з 05 год. 30 хв. 24.02.2022 введено воєнний стан.
35. ТПП України листом від 28.02.2022 №2024/02.0-7.1 засвідчила, що військова агресія російської федерації проти України стала підставою для введення воєнного стану та є форс-мажорними обставинами (обставинами непереборної сили).
36. Вказаний лист ТПП України адресований «Всім, кого це стосується», тобто необмеженому колу суб'єктів, його зміст носить загальний інформаційний характер та констатує абстрактний факт наявності форс-мажорних обставин без доведення причинно-наслідкового зв'язку у конкретному зобов'язанні.
37. Верховний Суд у постанові від 07.06.2023 у справі 906/540/22 зазначив, що лист ТПП від 28.02.2022 №2024/02.0-7.1 не є безумовною підставою вважати, що форс-мажорні обставини настали для всіх без виключення суб'єктів. Кожен суб'єкт, який в силу певних обставин не може виконати свої зобов'язання за окремо визначеним договором, має доводити наявність в нього форс-мажорних обставин.
38. З огляду на це, помилковим є висновок суду апеляційної інстанції про те, що факт настання форс-мажору підтверджений листом ТПП України від 28.02.2022 №2024/02.0-7.1.»
Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Отже, посилання на вказаний лист ТПП України не доводить підстав заявленого позову.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про те, що у спірних правовідносинах відповідач діяв у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а також з використанням повноважень з метою, з якою ці повноваження йому надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено), добросовісно та розсудливо.
Таким чином, спірне податкове повідомлення-рішення відповідає вимогам чинного законодавства та підстави для його скасування відсутні, а тому позовні вимоги є такими, що не підлягають задоволенню.
Враховуючи зазначене, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позову.
Решта доводів та заперечень сторін висновків суду по суті заявлених позовних вимог не спростовують.
Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі «Серявін та інші проти України» від 10.02.2010 року, заява 4909/04, відповідно до п. 58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.
Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «РуїсТоріха проти Іспанії» від09.12.1994, серія A, N 303-A, п.29).
Згідно пункту 41 висновку 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту.
Відповідно до частини1статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно з нормами частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до вимог пункту 4 частини першої статті 5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Відповідно до положень статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Відповідно до вимог частин першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Нормами частини другої зазначеної статті встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Якщо учасник справи без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які він посилається, суд, відповідно до положень частини п'ятої статті 77 КАС України, вирішує справу на підставі наявних доказів.
Відповідно до пункту 10 частини 2 статті 245 КАС України при вирішенні справи по суті суд може задовольнити позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.
За наслідками судового розгляду, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позовних вимог.
У відповідності до положень статті 139 КАС України розподіл судових витрат не здійснюється.
На підставі вищевикладеного та керуючись статтями 2-15, 19-21, 72-79, 90, 94, 122, 123, 132, 159-161, 164, 192-194, 224-228, 241-247, 255, 253-262, 293-295 КАС України, суд
У задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю «ЛЕВ-ТРАНС» до Головного управління ДПС у Донецькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - відмовити.
Повний текст рішення складено 04 серпня 2025 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Суддя О.В. Троянова