07 серпня 2025 року Справа №160/11308/25
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Голобутовського Р.З., розглянувши в порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 про повернення судового збору у справі №160/11308/25 за позовною заявою ОСОБА_1 до Дніпропетровської обласної державної адміністрації в особі Регіональної комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Департамент соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
18.04.2025 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду через систему "Електронний суд" надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі -позивач) до Дніпропетровської обласної державної адміністрації в особі Регіональної комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян (далі - відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - департамент соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації (далі - третя особа), у якій просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Регіональної комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян Дніпропетровської обласної державної адміністрації, викладене в протоколі засідання №12 від 20.12.2024 про відмову ОСОБА_1 у визначенні статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та у видачі посвідчення нового зразка;
- зобов'язати Регіональну комісію з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян Дніпропетровської обласної державної адміністрації повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 27.11.2024 з урахуванням правової оцінки, наданої судом у даному рішенні, та прийняти законне рішення з обов'язковим зазначенням категорії при встановленні статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а саме визначити ОСОБА_1 статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 році (категорія 2);
- зобов'язати Дніпропетровську обласну державну адміністрацію видати ОСОБА_1 посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 році (категорія 2).
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01.08.2025 позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Дніпропетровської обласної державної адміністрації в особі Регіональної комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян (просп. Олександра Поля, буд. 1, м. Дніпро, 49004, код ЄДРПОУ 00022467), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Департамент соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації (вул. Набережна Перемоги, буд. 26, м. Дніпро, 49094, код ЄДРПОУ 25946540) - задоволено.
Визнано протиправним та скасовано рішення Регіональної комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян Дніпропетровської обласної державної адміністрації, викладене в протоколі засідання комісії №12 від 20.12.2024 про відмову ОСОБА_1 у визначенні статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та у видачі посвідчення нового зразка.
Зобов'язано Регіональну комісію з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян Дніпропетровської обласної державної адміністрації повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 27.11.2024, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у цьому рішенні, та прийняти законне рішення з обов'язковим зазначенням категорії при встановленні статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а саме визначити ОСОБА_1 статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 році (категорія 2).
Зобов'язано Дніпропетровську обласну державну адміністрацію видати ОСОБА_1 посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 році (категорія 2).
Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Дніпропетровської обласної державної адміністрації на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору за подання до суду позову у розмірі 968 (дев'ятсот шістдесят вісім) грн 96 коп.
06.08.2025 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду від позивача надійшла заява про повернення судового збору, у якій просить:
- винести ухвалу про повернення ОСОБА_1 з Державного бюджету України надмірно сплаченої суми судового збору за подання позовної заяви у розмірі 1937,92 грн, сплата якого підтверджується квитанцією від 17.04.2025 на загальну суму 2906,88 грн, що міститься в матеріалах даної справи №160/11308/25.
В обґрунтування заяви зазначено, що рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01.08.2025 встановлено, що позивачем при зверненні до суду понесені судові витрати, пов'язані зі сплатою судового збору за подання позову до суду в загальному розмірі 2906,88 грн, що документально підтверджується квитанцією від 17.04.2025.
Втім, позивач у цій справі звернувся з позовом, в якому фактично заявлено одну вимогу немайнового характеру, за подання якого, згідно з вимогами Закону України "Про судовий збір", з урахуванням коефіцієнту 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору, мало б бути сплачено 968,96 грн.
Відтак, сума у розмірі 1937,92 грн є надмірно сплаченою, та згідно з п.п. 1 п. 1 ст. 7 Закону України "Про судовий збір" може бути повернена за клопотанням особи, яка його сплатила.
З огляду на викладене, позивач просить суд повернути йому надмірносплачений судовий збір.
Частиною 2 ст. 132 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Законом України Про судовий збір від 08.07.2011 року № 3674-VI визначені випадки повернення судового збору.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 7 Закону України "Про судовий збір" сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі відмови у відкритті провадження у справі в суді першої інстанції, апеляційного та касаційного провадження у справі.
Повернення сплаченої суми судового збору здійснюється в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади із забезпечення реалізації державної фінансової політики (ч. 5 ст. 7 Закону України "Про судовий збір").
Суд звертає увагу заявника, що згідно із наказом Міністерства фінансів України від 26.11.2024 №606, який набрав чинності 07.01.2025, внесено зміни до Порядку повернення (перерахування) коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 №787 (далі Порядок).
А саме, змінено механізм повернення судового збору у випадках, визначених ст. 7 Закону України Про судовий збір.
Якщо учасник справи (платник судового збору) звертався до суду з клопотанням про повернення сплаченої суми збору на підставі ст. 7 Закону України Про судовий збір і судом за результатами розгляду такого клопотання у відповідній справі прийнято процесуальний документ (судове рішення) про повернення судового збору, платник судового збору звільняється від необхідності надавати засвідчену копію такого судового рішення до органів Казначейства.
Натомість, відповідно до зміненого Порядку, платник судового збору може подати заяву (зразок заяви розміщений на сайті суду в розділі Інше, вкладка Зразки документів) про винесення подання про повернення сплаченого судового збору за судовим рішенням на виконання відповідного судового рішення до суду, який ухвалив це судове рішення. У заяві має бути вказано номер справи та дату судового рішення про повернення судового збору.
Заява про повернення судового збору складається платником із обов'язковим зазначенням інформації в такій послідовності:
- найменування платника (суб'єкта господарювання) (латиницею у разі повернення коштів в іноземній валюті);
- код за ЄДРПОУ (для юридичної особи) або прізвище, ім'я по батькові (за наявності) фізичної особи (латиницею у разі повернення коштів в іноземній валюті);
- реєстраційний номер облікової картки платника податків (ідентифікаційний номер) або серія (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та мають відмітку у паспорті);
- дата та номер судового рішення, яке набрало законної сили (у разі повернення судового збору, за виключенням помилково зарахованого);
- місцезнаходження юридичної особи або місце проживання фізичної особи (латиницею у разі повернення коштів в іноземній валюті) та номер контактного телефону (за згодою);
- сума коштів, що підлягає поверненню (перерахуванню);
- причина повернення (перерахування) коштів з бюджету;
- найменування банку або небанківського надавача платіжних послуг;
- місцезнаходження банку (у разі повернення коштів в іноземній валюті (латиницею)), в якому відкрито рахунок отримувача коштів та реквізити такого рахунка (латиницею у разі повернення коштів в іноземній валюті);
- номер карткового рахунка отримувача коштів (за наявності).
Разом із заявою для винесення подання про повернення сплаченого судового збору з бюджету платником також подається оригінал або копія платіжної інструкції, яка підтверджує перерахування коштів до бюджету.
На підставі заяви платника та за наявності достатніх підстав відповідальна особа апарату суду формує в системі дистанційного обслуговування Клієнт казначейства Казначейство електронне подання про повернення з бюджету судового збору та направляє його на виконання до відповідного органу Казначейства, після чого кошти надійдуть на рахунок, вказаний заявником.
Також суд зазначає, що позивач після винесення цього судового рішення повинен звернутись до канцелярії суду із заявою для повернення сплаченого судового збору визначеною Порядком повернення (перерахування) коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 №787.
Матеріалами справи підтверджено, що відповідно до квитанції про сплату №4206-5826-1448-9209 від 17.04.2025 позивачем - ОСОБА_1 сплачено судовий збір у розмірі - 2906,88 грн за подачу позовної заяви до Дніпропетровського окружного адміністративного суду.
З огляду на викладене, оскільки позивачем сплачено судовий збір у більшому розмірі, а тому суд робить висновок, що судовий збір у розмірі 1937,92 грн є надмірно сплаченим, а тому підлягає поверненню з Державного бюджету України.
Керуючись ст. ст. 132, 248 Кодексу адміністративного судочинства України та ст. 7 Закону України "Про судовий збір",
Заяву ОСОБА_1 про повернення судового збору у справі №160/11308/25 за позовною заявою ОСОБА_1 до Дніпропетровської обласної державної адміністрації в особі Регіональної комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Департамент соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Повернути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) сплачений судовий збір у розмірі 1937 (одна тисяча дев'ятсот тридцять сім) грн 92 коп., на підставі квитанції про сплату №4206-5826-1448-9209 від 17.04.2025 (копія наявна в матеріалах справи).
Ухвала суду набирає законної сили відповідно до ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена у строки, встановлені ст. 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Р.З. Голобутовський