Рішення від 01.08.2025 по справі 160/12364/25

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 серпня 2025 рокуСправа №160/12364/25

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого суддіПрудника С.В.

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до відповідача-1: Військово-юридичного інституту Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого, відповідача-2: Харківського національного університету Повітряних сил імені Івана Кожедуба, відповідача-3: Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

30.04.2025 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла сформована 30.04.2025 року через систему “Електронний суд» позовна заява ОСОБА_1 до відповідача-1: Військово-юридичного інституту Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого, відповідача-2: Харківського національного університету Повітряних сил імені Івана Кожедуба, в якій позивач на виконання вимог ухвали суду від 05.05.2025 року з урахуванням уточненої позовної заяви просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Військово-юридичного інституту Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_2 , РНОКПП: НОМЕР_1 додаткової винагороди відповідно до постанови КМУ №168 від 28.02.2022 року за період з 01.07.2022 року по 31.07.2022 року в повному обсязі, протиправною;

- зобов'язати Військово-юридичний інститут Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого нарахувати та виплатити ОСОБА_2 , РНОКПП: НОМЕР_1 додаткову винагороду відповідно до постанови КМУ №168 від 28.02.2022 року за період з 01.07.2022 року по 31.07.2022 року в повному обсязі з урахуванням раніше виплачених сум (загальна сума за цей період - 70000 гривень).

Означені позовні вимоги вмотивовані тим, що позивач, ОСОБА_1 є військовослужбовцем Збройних Сил України та до 27.12.2024 року проходив військову службу та отримував грошове забезпечення у Військово-юридичному інституті Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого. В свою чергу Військово-юридичний інститут Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого перебуває на фінансовому забезпеченні в Харківському національному університеті Повітряних Сил імені Івана Кожедуба. Військовослужбовці Військово-юридичного інституту Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого (в тому числі курсанти) отримують грошове забезпечення та інші види забезпечення від Міністерства оборони України через рахунки Харківського національного університету Повітряних Сил імені Івана Кожедуба. У зв'язку з чим доцільно залучити Харківський національний університет Повітряних Сил імені Івана Кожедуба до даної справи в якості відповідача-2. Наказом начальника Військово-юридичного факультету Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого (по стройовій частині) від 05.08.2019 року №160 позивача було зараховано з 05.08.2019 року на всі види забезпечення до Військово-юридичного факультету Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого. В період з 05.08.2019 року по 26.06.2023 року позивач перебував на посаді курсанта. При цьому під час проходження військової служби на означеній посаді в період 01.07.2022 року по 31.07.2022 року позивачу не було виплачено додаткову винагороду відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року №168 “Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» в розмірі 100 000 грн. Як вбачається з довідки від 07.12.2024 року №55/206 про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України з 01.03.2022 року по 31.07.2022 року позивач брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України. Дійсно, в період з 01.03.2022 року по 30.06.2022 року відповідач-1 виплачував позивачу додаткову. Однак, саме в липні 2022 року позивачу чомусь було виплачено додаткову винагороду в розмірі 30 000 грн., хоча нічого не змінювалось, в липні 2022 року позивач так само брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України. Даний факт підтверджується довідкою від 31.01.2025 року винагороду в повному розмірі сумі 100 000 грн. кожного місяця. Виплата військовослужбовцям додаткової винагороди здійснюється щомісяця (у поточному місяці за попередній), тому в даній довідці зазначено, що в липні я отримав додаткову винагороду в розмірі - 100 000 грн., а в серпні - 30 000 грн. Отже, позивач вважає бездіяльність відповідача щодо не нарахування та невиплати йому додаткової винагороди відповідно до постанови КМУ №168 від 28.02.2022 року за період з 01.07.2022 по 31.07.2022 збільшеної до 100 000 грн. протиправною.

26.05.2025 року від представника Військово-юридичного інституту Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому представник відповідача просить відмовити у задоволенні позовних вимог. В мотивування своєї правої позиції представник відповідача зазначив наступне. Військово-юридичний інститут Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого не є належним відповідачем по цій справі. Військово-юридичний інститут Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого (далі - ВЮІ НЮУ) є військовим навчальним підрозділом Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого (далі - НЮУ) і провадить свою діяльність відповідно до Конституції України, законів України, актів Президента України, Кабінету Міністрів України, інших нормативно-правових актів, Статуту та Положення про Військово-юридичний інститут Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого затвердженого Наказом Міністерства освіти і науки України та Міністерства оборони України від 23.04.2020 № 540/132. Управління ВЮІ НЮУ у межах компетенції здійснюють Міноборони та МОН. ВЮІ НЮУ підпорядковується Департаменту юридичного забезпечення Міністерства оборони України та з питань освітньої діяльності - керівництву Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого. Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань в реєстрі за ідентифікаційним кодом 24971145 зареєстровано філію (інший відокремлений підрозділ) - Військово-юридичний інститут Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого. Відокремлений підрозділ - Військово-юридичний інститут Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого належить до юридичної особи - Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого (ЄДРПОУ - 02071139). Військово-юридичний інститут не є розпорядником бюджетних коштів, не має власних реєстраційних рахунків в органах Державної казначейської служби України і не здійснює безпосередні виплати. Оскільки Військово-юридичний інститут Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого не є юридичною особою, не має власних реєстраційних рахунків в органах Державної казначейської служби України, не є розпорядником бюджетних коштів і не здійснює безпосередні виплати військовослужбовцям, позовні вимоги позивача не можуть бути виконані безпосередньо Військово-юридичним інститутом Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого, що призведе до невиконання рішення суду (відповідно до статті 129-1 Конституції України судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд). Військово-юридичний інститут Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого вважає що зазначене є підставою для відмови в позові і просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог позивача. 05:00, 24.02.2022 року місто Харків піддалося обстрілам із систем залпового вогню «Смерч», також були нанесені удари по військовим спорудам. Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 року у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» в Україні постановлено ввести воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року. Бойовим розпорядженням командувача сил оборони Харкова №1/3/1дск від 05.00 24.02.2022 військовослужбовців Військово-юридичного інституту Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого було залучено до сил оборони Харкова. Група персоналу Військово-юридичного інституту Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого завела журнал бойових дій (р.н. №108 від 24.02. 2022). Залучення військовослужбовців постійного і змінного складу до бойових (спеціальних) завдань, які визнавалися безпосередньою участю особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України здійснювалося відповідно до бойових розпоряджень командувача сил оборони Харкова, пізніше командувача угруповання військ «Харків», наказами начальника Військово-юридичного інституту Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого (по стройовій частинні) на ротаційній основі один раз на місяць. Персональний склад залучених військовослужбовців визначався зазначеними наказами і фіксувався окрім наказу у Журналі бойових дій (р.н. № 108 від 24.02.2022). Позивач ОСОБА_1 залучався до виконання бойових (спеціальних) завдань, які визнавалися безпосередньою участю особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України наказами начальника Військово-юридичного інституту Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого (по стройовій частинні) з 01.03.2022 по 30.06.2022. Останній наказ яким було залучено позивача до виконання бойових (спеціальних) завдань - це наказ начальника Військово-юридичного інституту Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого (по стройовій частинні) № 140 від 02.06.2022. Зазначена інформація також відображена у Журналі бойових дій (р.н. № 108 від 24.02.2022). Зокрема 02.06.2022 року о 18.30 у Журналі бойових дій зафіксована наступна інформація: Відповідно до бойового розпорядження командувача угруповання військ «Харків» №1/537 від 02.06.2022 особовому складу ВЮІ НЮУ, залученому до сил і засобів угруповання військ «Харків», продовжувати здійснювати бойові (спеціальні) завдання із всебічного забезпечення, охорони та оборони штабу угрупування військ «Харків», здійснювати правове та кадрове супроводження бойової діяльності штабу угрупування військ «Харків», виконувати інші бойові (спеціальні) завдання за бойовими розпорядженнями (розпорядженнями) командувача угруповання військ «Харків». Особовий склад залучений до виконання бойових (спеціальних) завдань відповідно до наказу начальника ВЮІ НЮУ №140 від 02.06.2022 (по стройовій частині): п-к БАБАРИЦЬКИЙ О.В., п-к ПЕТРУК О.В., п-к ІВАЩЕНКО С.М., п-к ЧАЛИЙ М.Г., п-к БРІДНЯ Є.О., п/п-к ХОРОШУН Г.Л., п/п-к КРАВЧЕНКО А.О., п/п-к МАТЮЩЕНКО С.Я., п/п-к ПОНОМАРЕНКО П. М., п/п-к КИЯШКО П.М., м-р ОСОБА_3 , м-р ЧЕПУРНИЙ В.П., к-н БИКОВ А.А,к -н РИБИЦЬКА О.М., к-н ВОРОНЕНКО Т.О., ст.л-нт ОСОБА_4 , ст.л-нт юстиції ОСОБА_5 , ст.л-нт ОСОБА_6 ,ст.л-нт ОСОБА_7 , ст.л-нт ОСОБА_8 , л-нт ОСОБА_9 , л-нт ОСОБА_10 , л-нт ОСОБА_11 , штаб сн-т ОСОБА_12 , головний сн-т ОСОБА_13 , солдат ОСОБА_14 , солдат ОСОБА_15 , сн-т ОСОБА_16 , сн-т ОСОБА_17 , солдат ОСОБА_18 , солдат ОСОБА_19 , солдат ОСОБА_20 , солдат ОСОБА_21 , солдат ОСОБА_22 , солдат ОСОБА_23 , солдат ОСОБА_24 , солдат ОСОБА_25 , солдат ОСОБА_26 , солдат ОСОБА_27 , солдат ОСОБА_28 , солдат ОСОБА_29 ,мл.сн-т ОСОБА_30 , солдат ОСОБА_31 , солдат ОСОБА_32 , солдат ОСОБА_33 , солдат ОСОБА_34 ((копія журналу бойових дій (р.н. № НОМЕР_2 від 24.02.2022) за червень 2022)). З липня 2022 року кількість військовослужбовців ВЮІ НЮУ які залучалися до виконання бойових (спеціальних) завдань, які визнавалися безпосередню участю особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України значно скоротилося і з 01.07.2022 позивач ОСОБА_1 вже не залучався до виконання бойових (спеціальних) завдань, які визнавалися безпосередню участю особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України. В звітних документах відповідача, а саме у журналі бойових дій (р.н. № 108 від 24.02.2022) та наказі начальника Військово-юридичного інституту Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого (по стройовій частинні) №169 від 01.07.2022 зазначено що з 01.07.2022 по 26.07.2022 до виконання бойових (спеціальних) завдань, які визнавалися безпосередньою участю особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України залучені п-к ОСОБА_35 , п-к ОСОБА_36 , п-к ОСОБА_37 , п/п-к ПОНОМАРЕНКО П.М., п-к КИЯШКО П.М., м-р ОСОБА_3 , м-р ОСОБА_38 , к-н ОСОБА_39 , ст-лт юстиції ОСОБА_5 , ст-лт ОСОБА_6 , ст.л-нт ОСОБА_7 , л-нт ОСОБА_9 , л-нт ОСОБА_11 , штаб-сержант ОСОБА_40 , солдат ОСОБА_41 . Відповідно до бойового розпорядження Головнокомандувача Збройних Сил України від 20.07.2022 №5133 ,листа директора Департаменту юридичного забезпечення Міністерства оборони України №298/2/1700 від 26.07.2022 та відповідно до наказу начальника Військово-юридичного інституту (з основної діяльності) №4 від 26.07.2022 створено зведений підрозділ Військово-юридичного інституту Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого. Згідно з бойовим розпорядженням командира зведеного підрозділу ВЮІ НЮУ №02/01 дск від 26.07.2022 особовому складу зведеного підрозділу ВЮІ НЮУ, залученому до сил і засобів угруповання військ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » поставлена бойова задача: продовжувати здійснювати бойові (спеціальні заплання із всебічного забезпечення, охорони та оборони штабу угруповання військ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », забезпечити безпеку бойової діяльності штабу угруповання військ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », згідно з бойовими розпорядженнями від 01.07.22 №2/104 дск, від 02.06.22 №1/537 дск, від 07.07.22 №2/134 дск до отримання нових бойових розпоряджень, командувача угруповання військ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », виконувати інші бойові (спеціальні) завдання за бойовими розпорядженнями (розпорядженнями) командувача угруповання військ «Харків». Особовий склад залучений до виховання завдань в складі зведеного підрозділу ВЮІ НЮУ відповідно до наказу начальника ВЮІ НЮУ №194 від 26.07.2022 (по стройовій частині): п-к ОСОБА_35 , п-к ОСОБА_36 , п-к БРІДНЯ Є.О, п/п-к ОСОБА_42 , п/п-к ЧЕПУРНИЙ В.П, м-р ОСОБА_3 , к-н БИКОВ А.А, к-н РИБИЦЬКА О.М., к-н ВОРОНЕНКО Т.О., ст.л-нт ОСОБА_43 , ст.л-нт юстиції КОЛДАШОВ А.О., ст.л-нт ОСОБА_6 , ст.л-нт ОСОБА_7 , ст.л-нт ОСОБА_8 , л-нт ОСОБА_9 , л-нт ОСОБА_10 , л-т ОСОБА_11 , штаб-сержант ОСОБА_40 , солдат ОСОБА_41 . Відповідно до наказу начальника ВЮІ НЮУ №194 від 26.07.2022 до зведеного підрозділу ВЮІ НЮУ м. Харків, для виконання бойових (спеціальних) завдань у складі угруповання військ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » також було відряджено нижчепойменований особовий склад: полковника ОСОБА_44 , офіцера відділення сил підтримки штабу управління в/ч НОМЕР_3 ; підполковника ОСОБА_45 , оперативного чергового командного пункту штабу в/ч НОМЕР_3 ; капітана юстиції ОСОБА_46 , офіцера відділення планування штабу в/ч НОМЕР_3 ; старшого лейтенанта ОСОБА_47 , старшого офіцера групи безпеки військової служби в/ч НОМЕР_3 ; лейтенанта ОСОБА_48 , юрисконсульта юридичної служби в/ч НОМЕР_3 . Зведений підрозділ ВЮІ НЮУ також був доукомплектований за рахунок військовослужбовців протидиверсійного резерву Харківського гарнізону. залучений особовий склад: молодший сержант ОСОБА_49 , старший солдат ОСОБА_50 , солдат ОСОБА_51 солдат ОСОБА_52 , солдат ОСОБА_53 , солдат ОСОБА_54 , солдат ОСОБА_55 , солдат ОСОБА_56 , солдат ОСОБА_57 , солдат ОСОБА_58 . Будь яких відомостей що позивач ОСОБА_1 , залучався до виконання бойових (спеціальних) завдань, які визнавалися безпосередню участю особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, в період з 01.07.2022 по 31.07.2022 у Журналі бойових дій (р.н. № 108 від 24.02. 2022) не міститься, в обґрунтування зазначених фактів надаю до суду копію Журналу бойових дій (р.н. № 108 від 24.02. 2022) за липень 2022 року. Оскільки у журналі бойових дій (р.н. №108 від 24.02. 2022), наказі начальника Військово-юридичного інституту Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого (по стройовій частинні) №169 від 01.07.2022 та наказі начальника Військово-юридичного інституту Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого №194 від 26.07.2022 (по стройовій частині) не міститься відомостей що до залучення позивача ОСОБА_1 до виконання бойових (спеціальних) завдань, які визнавалися безпосередньою участю особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України. Отже, у Військово-юридичного інституту Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого не виникло обов'язку, що до включення ОСОБА_1 , до проекту наказу про виплату додаткової винагороди у розмірі у розмірі 100 000 гривень і виплачено додаткову грошову виногороду у розмірі 30 000 гривень.

04.06.2025 року від представника Харківського національного університету Повітряних сил імені Івана Кожедуба до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому представник відповідача просить відмовити у задоволенні позовних вимог. В мотивування своєї правої позиції представник відповідача зазначив наступне. Позивач ОСОБА_1 залучався до виконання бойових (спеціальних) завдань, які визнавалися безпосередньою участю особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України наказами начальника Військово-юридичного інституту Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого (по стройовій частинні) з 01.03.2022 по 30.06.2022. Останній наказ яким було залучено позивача до виконання бойових (спеціальних) завдань - це наказ начальника Військово-юридичного інституту Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого (по стройовій частинні) № 140 від 02.06.2022. Зазначена інформація також відображена у Журналі бойових дій (р.н. № 108 від 24.02.2022, копія наявна в матеріалах справи). З липня 2022 року кількість військовослужбовців ВЮІ НЮУ, які залучалися до виконання бойових (спеціальних) завдань, які визнавалися безпосередньою участю особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України значно скоротилося і з 01.07.2022 позивач ОСОБА_1 вже не залучався до виконання бойових (спеціальних) завдань, які визнавалися безпосередньою участю особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України. Будь яких відомостей що позивач ОСОБА_1 , залучався до виконання бойових (спеціальних) завдань, які визнавалися безпосередньою участю особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, в період з 01.07.2022 по 31.07.2022 у Журналі бойових дій (р.н. № 108 від 24.02.2022) не міститься. В журналі бойових дій (р.н. № 108 від 24.02. 2022), наказі начальника Військово-юридичного інституту Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого (по стройовій частинні) №169 від 01.07.2022 та наказі начальника Військово-юридичного інституту Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого №194 від 26.07.2022 (по стройовій частині) не міститься відомостей щодо залучення ОСОБА_1 до виконання бойових (спеціальних) завдань, які визнавалися безпосередньою участю особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України. Отже, в Інституті не виникло обов'язку щодо включення ОСОБА_1 до проекту наказу про виплату додаткової винагороди у розмірі у розмірі 100 000 гривень і було виплачено додаткову грошову винагороду у розмірі 30 000 гривень. З боку Інституту не надходило до Університету відповідних документів щодо ОСОБА_1 , які б слугували підставами для виплати додаткової винагороди розмірі 100 000 грн.

09.06.2025 року від представника Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому представник відповідача просить відмовити у задоволенні позовних вимог. В мотивування своєї правої позиції представник відповідача зазначив наступне. Національний юридичний університет імені Ярослава Мудрого (далі - Університет/НЮУ) провадить свою діяльність відповідно до Конституції України, законів України «Про освіту», «Про вищу освіту», «Про фахову передвишу освіту», «Про наукову і науково-технічну діяльність» та інших актів Президента України, Кабінету Міністрів України, інших актів законодавства у сфері освіти й науки та статуту Університету. Абзац другий пункту 1.9. розділу 1 Статуту Університету, що затверджений наказом Міністерства освіти і науки України від 19.06.2024 №882, визначено, що у складі Університету діють військові навчальні підрозділи (інститути, факультети, кафедри), статус яких визначається законодавством і відповідними положеннями про них. Згідно із пунктом 4.1. Статуту Університету Міністерство освіти і науки України реалізує права й виконує обов'язки уповноваженого Кабінетом Міністрів України органу стосовно Університету як центральний орган виконавчої влади у сфері освіти і науки у підпорядкуванні і сфері управління якого перебуває Університет. Тобто, Університет належить до сфери управління Міністерства освіти і науки України (далі - МОН). Відповідно до пункту 1.3. Положення про Військово-юридичний інститут Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України та Міністерства оборони України від 23.04.2020 № 540/132 (далі - Положення про Інститут) Військово-юридичний інститут Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого (далі - Військово-юридичний інститут НЮУ/Відповідач 1) є військовим навчальним підрозділом Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого і провадить свою діяльність відповідно до Конституції України, законів України, актів Президента України, Кабінету Міністрів України, інших нормативно- правових актів, Статуту та цього Положення. Пунктом 1.10 Положення про Інститут передбачено управління Інститутом у межах компетенції здійснюють Міноборони та МОН. Інститут підпорядковується Департаменту юридичного забезпечення Міністерства оборони України та з питань освітньої діяльності - керівництву НЮУ. Безпосереднє управління діяльністю Інституту здійснює начальник Інституту. З питань організації підготовки військових фахівців начальник Інституту керується наказами (директивами) Міноборони/МОН та ректора НЮУ. З питань організації служби військ начальник Інституту керується статутами Збройних Сил України, наказами (директивами) Міноборони, Генерального штабу Збройних Сил України та начальника гарнізону, в межах місця дислокації. Відповідно до пункту 6.1. Положення про Інститут матеріально- технічна база Інституту розміщується на фондах НЮУ і складається з комплексу матеріальних та технічних засобів, будівель та споруд, що призначені для забезпечення підготовки осіб, які навчаються, з установлених військових спеціальностей відповідно до навчальних планів, програм навчальних дисциплін, сучасних технологій і методик навчання, табелів до штатів (штатних розписів), а також для виконання наукових досліджень і підготовки науково-педагогічних та наукових працівників. Згідно з пунктом 6.5. Положення про Інститут майно Інституту (крім військової техніки та іншого, що було одержане з фондів Міноборони) є власністю НЮУ. Передача майна, що є власністю НЮУ (Міноборони) і закріплене за Інститутом, здійснюється за наказами та розпорядженнями ректора НЮУ (відповідних органів Міноборони) в порядку, установленому законодавством України. НЮУ забезпечує: створення необхідної матеріально-технічної бази, експлуатаційно- технічне обслуговування обладнання комунікацій та мереж, оплачує комунально-побутові послуги й проводить згідно із планами капітальний і поточний ремонт наданих у користування споруд; збереження озброєння та військової техніки. Порядок забезпечення Інституту матеріальними засобами, а також порядок монтажу (демонтажу), налагодження (регулювання) військової техніки, проведення поточного, середнього та капітального ремонту з військової техніки, транспортних засобів встановлюється Міноборони. Положеннями пунктів 7.1., 7.2. та 7.4. Положення про Інститут визначено, що фінансування Інституту здійснюється за рахунок коштів державного бюджету, призначених для Міноборони, МОН, НЮУ. З метою забезпечення функціонування Інституту Міноборони, ЗСУ та інші військові формування здійснюють: фінансування видатків на утримання військовослужбовців та працівників, призначених на штатні посади Інституту, включаючи види матеріально-технічного забезпечення (продовольством, речовим майном, військово-проїзними документами, санаторно-курортним лікуванням та іншими видами забезпечення); виділення коштів на відрядження військовослужбовців та працівників, призначених на штатні посади Інституту, пов'язаних з освітнім процесом та заходами, що проводять Міноборони та інші військові формування (за умови відповідного фінансування). З метою забезпечення функціонування Інституту НЮУ, здійснює витрати: на утримання, розвиток і вдосконалення матеріально-технічної бази за умови, що ці фонди знаходяться на балансі НЮУ; на придбання видаткових матеріалів та на інші навчальні потреби, пов'язані із забезпеченням діяльності Інституту, відповідно до затверджених кошторисів; на підготовку офіцерів запасу за кошти фізичних осіб за рахунок надходжень від надання платної освітньої послуги відповідно до кошторису НЮУ погодженого з Міноборони, який включає і витрати Міноборони, пов'язані із забезпеченням та проведенням цієї підготовки. Згідно пунктів 7.5. та 7.7. Положення про Інститут для фінансування Інституту можуть залучатися інші джерела фінансування, не заборонені законодавством України. Бюджетні асигнування за загальним та спеціальними фондами використовуються відповідно до законодавства України в межах, визначених і затверджених у кошторисі. Інститут розпоряджається власними надходженнями, одержаними від надання дозволених законодавством платних послуг, виключно в межах бюджетних асигнувань. Отже, Національний юридичний університет імені Ярослава Мудрого не здійснює виплату грошового забезпечення, додаткової грошової винагороди, грошової компенсації чи будь-яких інших виплат військовослужбовцям Військово-юридичного інституту Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого та не здійснює фінансування видатків на утримання військовослужбовців та працівників, призначених на штатні посади Інституту, включаючи види матеріально-технічного забезпечення (продовольством, речовим майном, військово-проїзними документами, санаторно-курортним лікуванням та іншими видами забезпечення). Вирішення означених питань та виплата додаткової винагороди відповідно до постанови КМУ №168 військовослужбовцям не належить до сфери управління Університету чи Міністерства освіти і науки України. Національний юридичний університет імені Ярослава Мудрого не має в розпорядженні документів, що стосуються залучення військовослужбовців Відповідача 1 до заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтерес і вдержави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України та виплати додаткової винагороди відповідно до постанови КМУ №168 від 28.02.2022 року, та немає доступу до таких документів, оскільки в Університету відсутні повноваження щодо обробки та користування такими документами, а також вони не належать до його сфери діяльності та не є частиною його компетенції чи обов'язків. Згідно інформації, що перебуває у володінні відповідача-1 та яка зазначена у його відзиві, у Військово-юридичного інституту НЮУ відсутні відомості, що в період з 01.07.2022 по 31.07.2022, позивач, ОСОБА_1 , залучався до виконання бойових (спеціальних) завдань, які визнавалися безпосередньою участю особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, а відтак у Військово-юридичного інституту НЮУ не виник обов'язок щодо включення ОСОБА_1 До наказу про виплату додаткової винагороди у розмірі у розмірі 100 000 гривень, і йому було виплачено додаткову грошову винагороду у розмірі 30 000 гривень.

За відомостями з витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 30.04.2025 року зазначена вище справа розподілена та 01.05.2025 року передана судді Пруднику С.В.

05.05.2025 року ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду визнано неповажними підстави пропуску строку звернення до адміністративного суду ОСОБА_2 із даною позовною заявою. Позовну заяву ОСОБА_1 до відповідача-1: Військово-юридичного інституту Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого, відповідача-2: Харківського національного університету Повітряних сил імені Івана Кожедуба про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії залишено без руху. Позивачу надано було строк для усунення недоліків позовної заяви протягом 10 (десяти) робочих днів, з моменту отримання копії даної ухвали, шляхом надання до суду: уточненої позовної заяви із доказами направлення іншим учасникам справи у відповідності до вимог ст. 160 КАС України з максимально чітко і зрозуміло сформованими позовними вимогами виходячи із приписів ст. 5 КАС України; вмотивованої заяви про поновлення пропущеного строку звернення до суду із позовною заявою, вказавши обґрунтовані підстави для поновлення такого строку, якщо вони є, та надати суду докази поважності причин його пропуску з 27.03.2025 року по 30.04.2025 року в частині позовних вимог з 19.07.2022 року по 31.07.2022 року.

В установлений ухвалою суду від 05.05.2025 року строк позивач усунув недоліки адміністративного позову.

В період з 20.05.2025 року по 23.05.2025 року суддя Прудник С.В. перебував у щорічній основній відпустці.

23.05.2025 року ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду визнано поважними причини пропуску строку звернення до суду та поновлено ОСОБА_2 строк звернення до суду із позовною заявою в частині позовних вимог за період з 19.07.2022 року по 31.07.2022 року. Відкрито провадження в адміністративній справі, призначено розгляд за правилами спрощеного провадження без виклику учасників справи. Залучено до участі у справі №160/12364/25 у якості співвідповідача як Національний юридичний університет імені Ярослава Мудрого. Витребувано у 1) Військово-юридичного інституту Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого, 2) Харківського національного університету Повітряних сил імені Івана Кожедуба, 3) Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого: письмові та вмотивовані пояснення та засвідчені належним чином письмові докази щодо нарахування (не нарахування) та виплати (не виплати) грошового забезпечення ОСОБА_2 додаткової винагороди відповідно до постанови КМУ №168 від 28.02.2022 року за період з 01.07.2022 року по 31.07.2022 року в повному обсязі з урахуванням раніше виплачених сум (загальна сума за цей період - 70000 гривень). Судом зобов'язано витребувані судом докази подати до Дніпропетровського окружного адміністративного суду (також шляхом направлення на електронну адресу Дніпропетровського окружного адміністративного суду (inbox@adm.dp.court.gov.ua; inboxdoas@adm.dp.court.gov.ua) ) у строк до 23.06.2025 року. Судом попереджено Військово-юридичний інститут Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого, 2) Харківський національний університет Повітряних сил імені Івана Кожедуба, 3) Національний юридичний університет імені Ярослава Мудрого про можливість застосування судом заходів процесуального примусу, зокрема накладення штрафу та винесення окремої ухвали у разі невиконання вимог даної ухвали суду.

23.05.2025 року ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду у задоволенні заяви представника Військово-юридичного інституту Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого Колдашова Артура Олеговича про залишення позовної заяви без руху відмовлено повністю. У задоволенні клопотання представника Військово-юридичного інституту Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого Колдашова Артура Олеговича про повернення позовної заяви відмовлено повністю.

В період з 18.07.2025 року по 31.07.2025 року суддя Прудник С.В. перебував у щорічній основній відпустці.

Вивчивши та дослідивши всі матеріали справи та надані докази, а також проаналізувавши зміст норм матеріального права, що регулюють спірні правовідносини, з'ясувавши всі обставини справи, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд дійшов наступних висновків.

Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що позивач, ОСОБА_1 є військовослужбовцем Збройних Сил України та до 27.12.2024 року проходив військову службу та отримував грошове забезпечення у Військово-юридичному інституті Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого.

В свою чергу Військово-юридичний інститут Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого перебуває на фінансовому забезпеченні в Харківському національному університеті Повітряних Сил імені Івана Кожедуба. Військовослужбовці Військово-юридичного інституту Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого (в тому числі курсанти) отримують грошове забезпечення та інші види забезпечення від Міністерства оборони України через рахунки Харківського національного університету Повітряних Сил імені Івана Кожедуба.

Наказом начальника Військово-юридичного факультету Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого (по стройовій частині) від 05.08.2019 року №160 позивача було зараховано з 05.08.2019 року на всі види забезпечення до Військово-юридичного факультету Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого. В період з 05.08.2019 року по 26.06.2023 року позивач перебував на посаді курсанта.

Як зазначає позивач у поданій до суду позовній заяві, під час проходження військової служби на означеній посаді в період 01.07.2022 року по 31.07.2022 року позивачу не було виплачено додаткову винагороду відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року №168 “Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» в розмірі 100 000 грн. Як вбачається з довідки від 07.12.2024 року №55/206 про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України з 01.03.2022 року по 31.07.2022 року позивач брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України. Дійсно, в період з 01.03.2022 року по 30.06.2022 року відповідач-1 виплачував позивачу додаткову. Однак, саме в липні 2022 року позивачу чомусь було виплачено додаткову винагороду в розмірі 30 000 грн., хоча нічого не змінювалось, в липні 2022 року позивач так само брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України. Даний факт підтверджується довідкою від 31.01.2025 року винагороду в повному розмірі сумі 100 000 грн. кожного місяця. Виплата військовослужбовцям додаткової винагороди здійснюється щомісяця (у поточному місяці за попередній), тому в даній довідці зазначено, що в липні я отримав додаткову винагороду в розмірі - 100 000 грн., а в серпні - 30 000 грн.

Отже, позивач вважає бездіяльність відповідача щодо не нарахування та невиплати йому додаткової винагороди відповідно до постанови КМУ №168 від 28.02.2022 року за період з 01.07.2022 по 31.07.2022 збільшеної до 100 000 грн. протиправною.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, доводам позивача, викладеним в позовній заяві, та доводам відповідача, викладеним в відзиві на позов, суд врахував такі норми чинного законодавства, які діють на момент виникнення спірних правовідносин, та релевантні їм джерела прав.

Указом Президента України № 64/2022 від 24 лютого 2022 року у зв'язку з військовою агресією проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" постановлено ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року, який відповідними указами продовжено і діє дотепер.

Підпунктом 2 пукну 4 вказаного Указу постановлено Кабінету Міністрів України невідкладно забезпечити фінансування та вжити в межах повноважень інших заходів, пов'язаних із запровадженням правового режиму воєнного стану на території України.

На виконання вказаного Указу Президента України Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 28 лютого 2022 року № 168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану".

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 (в редакції, яка була чинною та підлягала застосуванню на час виникнення спірних правовідносин) було установлено, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським виплачується додаткова винагорода в розмірі до 30000 гривень щомісячно, а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.

Виплата такої додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників).

Згідно з пунктом 21 вказаної постанови порядок і умови виплати додаткової винагороди, а також одноразової грошової допомоги, передбачених цією постановою, визначаються керівниками відповідних міністерств та державних органів.

Наказом Міністерства оборони України від 07 червня 2018 року № 260 затверджено Порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам.

Пунктом 17 цього Порядку визначено, що на період дії воєнного стану виплата грошового забезпечення особам офіцерського, старшинського, сержантського та рядового складу може встановлюватися за окремим рішенням Міністра оборони України.

На виконання вказаної норми міністр оборони України приймав відповідні рішення.

Так, пунктом 3 рішення міністра оборони України від 25 березня 2022 року № 248/1298 (що викладено в телеграмі) передбачалося, що документальне підтвердження безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, у період здійснення зазначених дій або заходів здійснювати на підставі таких документів:

1) бойовий наказ (бойове розпорядження);

2) журнал бойових дій (вахтовий журнал) або журнал ведення оперативної обстановки або бойове донесення (підсумкове, термінове, позатермінове) або постова відомість (під час охорони об'єкта, на який було здійснено збройний напад);

3) рапорт (донесення) командира підрозділу (групи) про участь кожного військовослужбовця (у тому числі або оперативно підпорядкованих підрозділів) у бойових діях, у виконанні бойових (спеціальних) завдань.

Наказано про підтвердження безпосередньої участі відряджених військовослужбовців у бойових діях або заходах надавати довідку командира військової частини (установи), до якої відряджений військовослужбовець.

У подальшому міністром оборони України з метою врегулювання виплати військовослужбовцям додаткової винагороди, що передбачена постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168, прийнято рішення (у формі окремого доручення) від 23 червня 2022 року № 912/з/29 (яке згідно з пунктом 13 цього рішення почало діяти з 01 червня 2022 року) (далі - Рішення № 912/з/29).

Пунктом 1 Рішення № 912/з/29 визначено, що під терміном безпосередня участь військовослужбовця у бойових діях або забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи в районах у період здійснення зазначених заходів слід розуміти виконання військовослужбовцем:

бойових завдань у складі військової частини (підрозділу), яка (який) веде воєнні (бойові) дії у складі діючих угруповань військ (сил) Сил оборони держави (визначених Головнокомандувачем Збройних Сил України або начальником Генерального штабу Збройних Сил України) в районі ведення воєнних (бойових) дій;

бойових (спеціальних) завдань на лінії бойового зіткнення (в межах району виконання бойових (спеціальних) завдань військовою частиною (підрозділом, у тому числі зведеним) першого ешелону оборони або наступу (контрнаступу, контратаки) під час перебування у складі органу військового управління, штабу угрупування військ (сил) або штабу тактичної групи, включеної до складу діючих угрупувань (військ) Сил оборони держави;

бойових (спеціальних) завдань із всебічного забезпечення створених (діючих) угруповань військ (сил) Сил оборони держави безпосередньо в районі ведення бойових дій згідно з бойовими розпорядженнями;

бойових завдань з ведення руху опору на територіях України, тимчасово окупованих (захоплених) противником;

завдань з ведення оперативної (військової, спеціальної) розвідки в районі ведення бойових дій або на територіях України, тимчасово окупованих (захоплених) противником;

бойових завдань з відбиття збройного нападу (вогневого ураження) на об'єкти, що охороняються, звільнення таких об'єктів у разі їх захоплення або спроби насильного заволодіння зброєю, бойовою та іншою технікою;

бойових завдань з пошуку, виявлення та знешкодження диверсійно розвідувальних груп, незаконних збройних формувань (озброєних осіб);

виконання бойових завдань з вогневого ураження повітряних цілей;

виконання бойових завдань у районах ведення бойових дій з виявлення повітряних цілей;

здійснення польотів у районах ведення воєнних дій, ведення повітряного бою;

здійснення заходів з виводу повітряних суден з під удару противника з виконанням зльоту;

виконання бойових (спеціальних) завдань кораблями, катерами, морськими суднами в морській, річковій акваторії.

Абзацами 3 та 4 пункту 3 Рішення № 912/з/29 наказано документальне підтвердження безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, у період здійснення зазначених дій або заходів здійснювати на підставі таких документів:

бойовий наказ (бойове розпорядження);

журнал бойових дій (вахтовий, навігаційно-вахтовий, навігаційний журнал) або журнал ведення оперативної обстановки або бойове донесення (підсумкове, термінове, позатермінове) або постова відомість (під час охорони об'єкта, на який було здійснено збройний напад);

рапорт (донесення) командира підрозділу (групи) про участь кожного військовослужбовця (у тому числі з доданих або оперативно підпорядкованих підрозділів) у бойових діях, у виконанні бойових (спеціальних) завдань.

Про підтвердження безпосередньої участі відряджених військовослужбовців у бойових діях або заходах надавати довідку керівника органу військового управління, штабу угрупування військ (сил), штабу тактичної групи, командира військової частини (установи, навчального закладу), до яких для виконання завдань відряджений військовослужбовець.

Пунктом 4 Рішення № 912/з/29 наказано керівникам органів військового управління, штабів угрупувань військ (сил), штабів тактичних групи, командирам військових частин (установ, навчальних закладів), що входять до складу діючих угруповань військ (сил) Сил оборони держави, до яких відряджені військовослужбовці, щомісячно до 5 числа повідомляти органи військового управління, військові частини (установи, навчальні заклади) за місцем штатної служби цих військовослужбовців про дні безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях або заходах за минулий місяць за формою, наведеною в додатку № 1 до цього доручення.

У разі, якщо військовослужбовці були відряджені до військових частин (установ), що входять до складу діючих угруповань військ (сил) Сил оборони держави з однієї військової частини, то безпосередня участь у бойових діях цих військовослужбовців може підтверджуватися однією довідкою з відображенням в ній термінів безпосередньої участі у бойових діях або заходах кожного військовослужбовця за формою, наведеною в додатку №2 до цього доручення.

У підставах про видання таких довідок (додаток № 1 або додаток № 2) обов'язково зазначати документи, визначені абзацами 3 або 4 та абзацом 5 пункту 3 цього доручення.

Пунктами 5 та 6 Рішення № 912/з/29 визначено, що виплату додаткової винагороди в розмірі 100 000 гривень або 30 000 гривень здійснювати на підставі наказів: командирів (начальників) військових частин (військових навчальних закладів, установ, організацій) (далі - військові частини) - особовому складу військової частини; керівника вищого органу військового управління командирам (начальникам) військових частин. В цих наказах про виплату додаткової винагороди виходячи з розміру 100 000 гривень за місяць обов'язково зазначати підстави для його видання з посиланням на бойовий наказ (бойове розпорядження) тощо (зразок наведено в додатку № 3 до цього доручення).

Накази про виплату додаткової винагороди за минулий місяць видавати до 5 числа поточного місяця на підставі рапортів командирів підрозділів.

Аналіз наведених приписів свідчить про те, що на період дії воєнного стану додаткова винагорода військовослужбовцю збільшується до 100 000 гривень у розрахунку на місяць пропорційно часу його безпосередньої участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, який перебуває безпосередньо в районах ведення бойових дій у період здійснення зазначених заходів.

Підставою для виплати такої збільшеної додаткової винагороди є відповідні накази командирів (начальників), а документальним підтвердженням безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, у період здійснення зазначених дій або заходів є: бойовий наказ (бойове розпорядження); журнал бойових дій; рапорт командира підрозділу про участь кожного військовослужбовця у бойових діях або у виконанні бойових (спеціальних завдань) завдань та довідки командира військової частини за формою, що затверджена відповідним додатком до рішення Міністра оборони України (у формі окремого доручення) від 23 червня 2022 року № 912/з/29.

З матеріалів справи убачається, що позивач ОСОБА_1 залучався до виконання бойових (спеціальних) завдань, які визнавалися безпосередньою участю особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України наказами начальника Військово-юридичного інституту Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого (по стройовій частинні) з 01.03.2022 по 30.06.2022. Останній наказ яким було залучено позивача до виконання бойових (спеціальних) завдань - це наказ начальника Військово-юридичного інституту Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого (по стройовій частинні) № 140 від 02.06.2022.

Зазначена інформація також відображена у журналі бойових дій (р.н. № 108 від 24.02.2022, копія наявна в матеріалах справи).

З липня 2022 року кількість військовослужбовців Військово-юридичного інституту Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого, які залучалися до виконання бойових (спеціальних) завдань, які визнавалися безпосередньою участю особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України значно скоротилося і з 01.07.2022 позивач ОСОБА_1 вже не залучався до виконання бойових (спеціальних) завдань, які визнавалися безпосередньою участю особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України.

Будь-яких відомостей про те, що позивач ОСОБА_1 , залучався до виконання бойових (спеціальних) завдань, які визнавалися безпосередньою участю особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, в період з 01.07.2022 по 31.07.2022 у журналі бойових дій (р.н. № 108 від 24.02. 2022) не міститься.

Варто зазначити, що за приписами ч. 1 та ч. 2 ст. 72 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.

Ст. 73 КАС України передбачено, що належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.

Відповідно, статті 19 Конституції України передбачає, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Так, в журналі бойових дій (р.н. № 108 від 24.02. 2022), наказі начальника Військово-юридичного інституту Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого (по стройовій частинні) №169 від 01.07.2022 та наказі начальника Військово-юридичного інституту Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого №194 від 26.07.2022 (по стройовій частині) не міститься відомостей щодо залучення ОСОБА_1 до виконання бойових (спеціальних) завдань, які визнавалися безпосередньою участю особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України.

У зв'язку з вищевикладеним у відповідача-1: Військово-юридичного інституту Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого не виникло обов'язку щодо включення ОСОБА_1 до проекту наказу про виплату додаткової винагороди у розмірі у розмірі 100 000 гривень і було виплачено додаткову грошову винагороду у розмірі 30 000 гривень.

З огляду на встановлені обставини суд дійшов висновку про відсутність підстав вважати, що відповідачем-1 порушено право позивача на спірну додаткову винагороду в розмірі 100000 гривень.

Частиною 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Таким чином, перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій, та докази, надані представником позивача, суд дійшов висновку, що за наведених у позовній заяві мотивів і підстав позовні вимоги задоволенню не підлягають.

За відсутності доказів понесення судових витрат питання про відшкодування таких не вирішується.

Керуючись ст. ст. 2, 77, 78, 139, 242-243, 245-246, 258, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволення позовної заяви ОСОБА_1 до відповідача-1: Військово-юридичного інституту Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого, відповідача-2: Харківського національного університету Повітряних сил імені Івана Кожедуба, відповідача-3: Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.

Розподіл судових витрат судом не здійснюється.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя С. В. Прудник