Провадження номер 3/741/546/25
Єдиний унікальний номер 741/931/25
06 серпня 2025 року суддя Носівського районного суду Чернігівської області Ляшко Р.С., розглянувши матеріали, що надійшли від ВП № 4 (м. Носівка) Ніжинського РУП ГУНП в Чернігівській області, про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 5 ст. 126 КУпАП, відносно
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , громадянина України, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
З протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 326212 від 10 травня 2025 року, вбачається, що 10 травня 2025 року близько 16 год. 30 хв. гр. ОСОБА_1 керував автомобілем «Хюндай Соната», р.н. НОМЕР_2 , будучи позбавленим права керування транспортними засобами. Правопорушення вчинено на протязі року. ОСОБА_1 було притягнено до відповідальностіза ч. 4 ст. 126 КУпАП, постанова серії ЕНА № 4028123.
Своїми діями ОСОБА_1 порушив п. 2.1 «а» ПДР, за що відповідальність передбачена ч.5 ст. 126 КУпАП
У судове засідання особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 , повторно не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся шляхом надсилання sms-повідомлення на номер телефону, який зазначений в протоколі про адміністративне правопорушення, що підтверджується довідками про доставку sms (а.с. 8, 40). Про причини неявки не повідомив, клопотання про відкладення розгляду справи від нього не надходило.
Відповідно до ст. 268 КУпАП присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, при розгляді справи про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 5 ст.126 КУпАП, не є обов'язковою.
За таких обставин, враховуючи принцип судочинства, яким визнано пріоритет публічного інтересу над приватним, практику Європейського суду з прав людини, відповідно до якої сторона, яка задіяна в ході судового розгляду, зобов'язана з розумним інтервалом часу сама цікавитись провадженням у її справі, добросовісно користуватись належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов'язки, суддя вважає за можливе провести розгляд справи за відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Дослідивши матеріали справи, суддя приходить до наступного висновку.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно зі ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови.
Відповідно до ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, які мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ст. 251 КУпАП визначено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Обов?язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Притягнення особи до адміністративної відповідальності можливе за умови наявності в її діянні складу адміністративного правопорушення.
Склад правопорушення - це сукупність передбачених законом об?єктивних і суб?єктивних ознак діяння, які характеризують (визначають) його як правопорушення.
Частиною 5 статті 126 КУпАП передбачена відповідальність за повторне протягом року вчинення порушень, передбачених частинами другою - четвертою цієї статті.
Положеннями частин 2-4 статті 126 КУпАП встановлена відповідальність за керування транспортним засобом особою, яка не має права керування таким транспортним засобом, або передача керування транспортним засобом особі, яка не має права керування таким транспортним засобом; керування транспортним засобом особою, стосовно якої встановлено тимчасове обмеження у праві керування транспортними засобами; керування транспортним засобом особою, позбавленою права керування транспортними засобами.
У протоколі про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 326212 від 10 травня 2025 року зазначено, що водій керував транспортним засобом, будучи позбавленим права керування транспортними засобами, правопорушення вчинив повторно протягом року. При цьому, п. 11 даного протоколу містить запис, що до протоколу додано відео з нагрудного відеореєстратора поліцейського м505. Разом з тим, матеріали справи не містять відео з нагрудного відеореєстратора поліцейського м505.
Відповідно ст. 8 Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення затвердженої наказом Міністерства юстиції України № 4248/5
09 грудня 2020 року, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 10 грудня 2020 року
за № 1231/35514 (далі - Інструкція), у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються дата і місце його складення; посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативно-правовий акт, що передбачає відповідальність за це правопорушення; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (прізвище, ім'я, по батькові, дата та місце народження, адреса місця проживання або перебування, місце роботи, посада, реєстраційний номер облікової картки платника податків або номер і серія (за наявності) паспорта для фізичних осіб - громадян України, які через свої релігійні або інші переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку в паспорті громадянина України); інформація про роз'яснення особі, яка притягається до адміністративної відповідальності її прав і обов'язків, передбачених статтею 63 Конституції України та статтею 268 Кодексу; прізвища, імена, по батькові, адреси місця проживання або перебування свідків, прізвище викривача (за його письмовою згодою) (якщо такі є); пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
В порушення вищезазначених норм, у протоколі про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 326212 від 10 травня 2025 року суть адміністративного правопорушення зазначена з невідповідними відомостями, а саме, що гр. ОСОБА_1 було притягнено до адміністративної відповідальності за ч. 4 ст. 126 КУпАП відповідно постанови серії ЕНА № 4028123. Матеріали справи не містять доказів на підтвердження факту повторності, а саме відсутня копія постанови серії ЕНА № 4028123.
Крім цього, суддя звертає увагу, що вказана у протоколі про адміністративне правопорушення постанова не містить число, дату та рік її винесення.
Наведені у протоколі про адміністративне правопорушення обставини події, а саме керування транспортним засобом будучи позбавленим права керування транспортними засобами, та вчинення правопорушення повторно протягом року, не підтверджуються наявними у матеріалах справи доказами, а відповідно відсутня об?єктивна сторона адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 126 КУпАП.
Суддею досліджено докази у сукупності та не виявлено факту керування ОСОБА_1 транспортним засобом будучи позбавленим права керування транспортними засобами.
Відповідно до ч. 2 ст. 7 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь (ч. 3 ст. 62 Конституції України).
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю у зв?язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Оскільки вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.5 ст. 126 КУпАП, належними та допустимими доказами не доведена, суддя дійшов висновку про закриття провадження в справі у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Керуючись ч. 5 ст. 126, ст. 245, п. 1 ч. 1 ст. 247, ст.ст. 251, 280, 283, 284 КУпАП, суддя -
Провадження в справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 5 ст. 126 КУпАП, відносно ОСОБА_1 закрити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Чернігівського апеляційного суду через Носівський районний суд Чернігівської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя Р.С. Ляшко